zonden, is mede naar mate van het gewicht het zelfde port vaD Ik of 1 cent verschuldigd. Briefwitieling tusschen het Rijk en zijne Koloniën. De ongefrankeeide brieven uit Nederland naar zijne koloniën en omgekeerd, waarvan de ver zending rechtstreeks over zee geschiedt, zijn voor 't vervolg, onverschillig hun gewicht, aan een ver hoogd port van 10 cents onderworpen. Bij ontoereikende frankeering gelden dezelfde be palingen als ten aanzien der binnenlandscbe brief wisseling zijn vastgesteld. Op de gedrukte stukken en de monsters of sta len van koopwaren, welke ongcfrankeerd ter post zijn bezorgd, wordt het tarief der briefporten toe gepast. Bij ontoereikende frankeering wordt een aan- vullingsport geheven ten bedrage van driemaal de ontbrekende soui. Deze nieuwe bepalingen betreffen zoowel de brieven enz., welke met gewone scheepsgelegen heid worden verzonden, al3 die waarvan de ver zending door middel der stoomschepen van de maatschappij //Nederland" geschiedt. Zij worden niet toegepast op de brieven en verdere stukken welke hier te lande of in de koloniën vóór den lsten Juli e. k. zijn ter post bezorgd. Bg beschikking van den Minister van Koloniën van den 27sten Juni 1872 is A. Ruyter, gewezen kweekeling van de kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam, gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-lodië, om te worden benoemd tot Sden stuurman bij de gouvernements-inarine daar te lande. Met ingang van den lsten Juli aanstaande is benoemd tot brievengaarder te Katwijk aan Zee, de Rijkstelegraafkantoorhouder aldaar J. Vergouwe. Z. M. beeft de bij besluit van 21 Februari jl. onder andere gedane benoeming van R. F. Mod derman tot 2den luit. bij de dd. schutterij te Breda, op zijn verzoek, ingetrokken, en in zijne plaats als zoodanig benoemd V. G. Gieliam, thans schutter. Z. M. heeft den heer J. N. Servaas een eervol ontslag verleend als consul te Saigon, voor de Fransche kolonie in Cochin-Cbina, en in zijne plaats als zoodanig aangesteld de heer Th. Speidel Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrond. Leeuwarden, ter standplaats Ternaard, gemeente Westdongeradeel, S. D. Kuypers, can- didaat-notaris te St.-Anna-Paroch ie, secretaris der gemeente het Bildt. BINNENLAND. Vlaardinqen, 29 Juni. Hedenmorgen is in het Nieuwediep binnengekomen het loggerschip Stad Amtterdam, reeder R. P. Regtdoorzee, met de eerste Hollandsche haring. De aanbrengst bestaat uit 6% ton maatjes en 11 ton volle haring. Utrecht, 80 Juni. De heeren Mazure, Boots, Blindenbach en Pol, kweekelingen van de Rijks veeartsenijschool te Utrecht, zijn, na afgelegd examen, tot rijks-veeartsen bevorderd. Maastricht, 29 Juni. Er heeft zich ook hier eene plaatselijke commissie gevormd, om de oprichting van een monument voor Thorbecke te bevorde ren. Deze commissie is als volgt samengesteld: president mr. Sirens, oud-Minister, procureur-ge neraal; vice-president jhr. mr. P. van der Mae sen de Sombreff, oud-Minister, lid der Tweede Kaïner; secretaris de heer Seijdlitz, lid der Gede puteerde Staten; penningmeester de heer F. G. L. van Meerbeke, agent der Nederl. bank; en verder uit de heeren J. J. Bemelmans, grond eigenaar; de Bieberstein, lid der Tweede Kamer; Gordon, president der Arrondisseuients-Rechl bank; M. J. Marres, wethouder; Alex. Maurissen, ren tenier; Eduard Regout, lid van den Gemeente raad; F. Wilmar, notaris. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur I Gij vraagt mij om door een practisch voorbeeld de Gas-quaestie op te helderen, vooral om daar door beter den ipvloed vaq de gasprijzen op de fabieksn ij verheid te leeren kennen. Ik geef u dat gaarne, vooral ook omdat ik deze Gas-belasting beschouw als een onrechtvaardige zaak en niet in het belang van Leiden als fabriek stad. Ziehier nu een greep uit de kleinere Nijver heid. Hierbij een paar staatjes u aangevende hoe veel gas er betaald is tegenover het in werking zijn mijner boekdrukkerij. De werkuren maken geen groot verschil. In 1869 toch was er in mijne fabriek gedurende 4225 uur stoom op en in 1870 4184ft uur. In 1872 zien wij in de eerste zes maanden het navolgende Januari409 uren Februari845 Maart362 April374 Mei- 8^3 Juni338 Te zanten 2201 uren dus voor 12 maanden 4402 hetgeen in geen ver houding staat tot hel vermeerderd Gasverbruik. Dit verbruik blijke uit het vi Igende staatje: 1869. 1870. 1871. 1872. 100.- 70— 90.02s 160.25 96.40 74.20 64.80 93.25 84.40 67.90 C-^ 00 76.67s 38— 26.26 28.67s 46.62s 18.40 12.95 17.60 7.60 12.95 8.40 2.46 3-50 9.45 12-60 n 11-20 16.06 September 87.16 26.95 44.27s 58.90 63.22' 89.10 November 87.60 93.97s 89.76 December M-36 106.70 169.45 Ik betaalde dus in: 1870. Gas-belasting Gemeente-belasting 1871. Gas-belasting Gemeente-belasting 179,50. 129,60. f 809,10. f 203,35. 123,88. f 327,23. en zal waarschijnlijk betalen in 1872 Gas-belastingf 308,83. Gemeente-belasting 113,18. f 422,01. De zeker opvallende vermeerdering sedert Dec. 1871 is het gevolg daarvan dat de Gemeente heeft goedgevonden het pijpennet te verbeteren of groo- tere pijpen te leggen maar de werkuren zijn niet verminderd in dezelfde verhouding. Het zou nu dunkt mij van belang zijn voorde Gemeente om onzen geachlen heer Ontvanger, Directeur te maken van de stedelijke gas fabriek, hij kon dan naar behoefte de druk king regelen en het pijpennet verbeteren. Ik ken raadsleden, die geen gas brandende, de zaak als eene nietswaardige kleinigheid behande len; andereu die wèl gas branden heb ik hooren zeggen: of ik f 30 meer aan het gas betaal of ƒ30 meer in de gemeentebelasting, 't staat inijgehjk; maar, Mijnheer de Redacteur, Leiden is een fa briekstad, en staat niet gelijk met andere steden. Het gasverbruik staat niet gelijk en dat is hier bet verschil. Wees onze gasmeter gelijk met den gazometer van het raadslid, het zou ons ook ge lijkstaan of men hier of daar f 30 betaalde. Het lóoitje dat wij in Januari vau de Gasfa briek krijgen, de 5 percent, waar zoo dikwerf op gewezen wordt, met te zeggen: „Ge geniet toch korting", is onvoldoende. Ik zou dus wenschen voor de kleiue Nijverheid in Leiden: a. Algeuieeue invoering van den drogen Gazo- meter, die zuiverder aangeeft het gasverbruik en meer voordeelig is voor de gasverbruikers, (ik be schouw de gasfabriek als het eigendom der geza menlijke cousumenton). b. Dat de Gasfabriek aan de straat, vóór dat de pijp verbonden is aan den Gazometer, een kraan liet maken, ieder kon dan ziju gas beter temperen en was niet zoo ufhankelijk van den Directeur der Stedelijke Gasfabriek of bij even- tueele benoeuiiug van den Stedelijken ontvanger. e. Dat de gasprijs verminderd werd. Dan zou het gebruik vermeerderen; thans is het te duur oin het te branden, maar veel te duur om het in fabriek of huishouden tot andere doel einden te gebruiken. Worden die wenschen niet vervuld dan zal men, even als de oudergeteekende, zich de moeite moe ten getroosten, aan het gebruik van de Petro leum. Het is omslachtig, gevaarlijk, maar voor- deeliger. 1 Juli. A. W. S. Mijnheer de redacteur! In uw blad van Dinsdag 25 Juni komt een hoofdartikel voor, gewijd aan het door mij inge diend voorstel tot verlaging van den gasprijs in deze gemeente. Het spreekt van zelf dat het mijne bedoeling niet kan zijn voor dat voorstel hier den hand schoen op te nemen, daar mijns inziens de Rauds- leden slechts in den Raad althans daar in de eerste plaats hunne denkbeelden over aanhangige onderwerpen moeten uitspreken. Wat ik echter meen aan mij zeiven verplicht te zijn is u te wijzen op de Haarlemsche Courant van 3 Februari jl. waarin de prijs van het gas te Delft op 12 cents per kubieke el wordt aan geduid; zoodat ik bij een gewoonlijk goed gere digeerd en gecorrigeerd dagblad aan geene ver gissing of drukfout durf te denken vóór dat die krachtig bewezen is. Ik heb mij daarom tot het Gemeentebestuur van Delft gewend om te dien aanzien officieel op de hoogte gesteld te worden. Aangezien ik echter steeds gedane dienst op prijs stel meen ik van mijne zijde ook u te moeten opmerkzaam maken op eene onjuistheid die in uw artikel voorkomt; waarin namelijk wordt gesproken van 5600 belastingschuldigen, terwijl het kohier over 1872 er slechts 8590 aanwijst. Met hoogachting verblijf ik Uw Dw. Dr. J. M. E. Dercksen, Leiden, 28 Juni 1872. KOLONIËN. Wij ontvingen hedenmiddag de O.-I. mail met berichten loopende tot 27 Mei. Aan het algemeen overzicht van het Bal. Hbl. ontleenen wij Met ongeduld wacht men hier op telegrammen uit Nederland, die ons het einde van de minis- terieelen crisis zullen mededeelen. Het is steeds eene treurige waarheid, dat ontzaglijk veel voor Indië afhangt van de wendingen, die soms in het constitutioneel staatsleven plaats hebben, zonder dat éen der voordeelen van parlementairen re- geeringsvorm de koloniën ten deel valt. Met hervormingen moest toch nu een begin van uitvoering worden gemaakt. Ergerlijk is het immers, thans nog in het officieele blad vaD den 10 dezer een Kon. besluit te lezen, waarbij dis pensatie aan een inlander op Java wordt verleend om een stukje woesten grond in zijn vaderland in huur te mogen nemen. Den 8sten Juni zal het spoorwegfeest te Djokdja plaats hebben. Den loden zal die lijn voor liet verkeer worden opengesteld. Het officieele blad van 14 dezer deelde mede dat de resident van Riouw bericht heeft, dat een tweetal inlandsche hooiden tegen de vorsten van Deli en Langkat (Sumatra's Oostkust) in verzet waren gekomen, ten gevolge waarvan het noodig is geacht onmiddellijk eeue militaire macht naar die streken te zenden. Volgens onze berichten heeft de resident een 50tal manschappen door een stoomschip doen overbrengen. Een gerucht omtrent eene ernstige beweging tegen de Europeanen in Deli, dat alhier ver- spieid was, is tot heden door niets hoegenaamd bevestigd. Ten gevolge van de gunstige resultaten, iu Che- ribou, Samarang en Japara met het aanplanten van net volgens het zoogenaamde Reynoso-sy- steem verkregen, zijn de residenten op Java uit- genoodigd om zich voor zooveel noodig inet de bevolking en de suikerfabrikanten te verstaan, ten einde bij elke gouv. onderneming op twee of drie plaatsen, elk van niet minder dan 10 bouws, eene proef met die wijze van aanplant te nemen. De soin van f 3000 van Z. M. den Koning onj- vaugen tot leniging van de verliezen, hier door den watersnood geleden, is aldus verdeeld Sama rang f 2000 en Batavia 1000. De uitbarsting van de Merapi heelt bijna 10,000 inlanders tijdelijk noodlijdend doen worden. De Solosche Prinsen hebben f 7000 geschonken en de commissie alhier, die de overgebleven gel den v-id het fonds voor den watersnood beheert, ƒ5000. Met dit bedrag moet nochtans geenszins in de behoefte voorzien zijn. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. V e r 1 e e n uEen tweejarig veil. naar Europa, aau H. van Duivenbode Var- kevisser, laatst, ass.-res. van Karang-anjer (Bagelen). Ontslagen: Op verz., eerv., uit 's lauds dienst, met beh. van recht op pens., de res. van Kediri R. C. van Prehn Wiese; eerv., uit's lands dienst, met beh. van recht op pens., de gevv. ontv. der in- en uitvoerrechten te Batavia A. Blunting en de contr. der in- en uitvoerr. te Samarang H. F. Oelrichs; op verz., eerv., uit 's lands dienst, de gew. klerk op het resid.-bureau te Kediri O. W. Mail nol; eerv., uit 's lands dienst, de gew. klerk op het bureau van den admiuistraleur, der tin mijnen te Blinjoe (Banka) J. H. Ruloffs en de gew. opz. bij de specerij-cultuur te Banka J. W. Vorst; op verz., eerv., wegens vertrek, als buiten- gew. subst.-griffier, buiten bezw. van den lande, bij den landraad te Bluar (Kediri) E. Pino; op verz. eerv., als buiteugew. suost.-gnff. buiten be zwaar van den lande, bij den lundr. te Patti (Ja para) J. G. Samuels; eervol, wegens vertrek, als buitengew. subst.-griff., buiten bezw. van den laudr, bij den landr. te Banjoewaogi J. N. Burger- houdt; eerv., uit zijne betr., wegens ziekte, de burgeropnemer in het gouv. Celebes en onderli. C. L. Schaaft'. Benoemd: tot secr. der res. Madura, de ambt. op wachtg. Mr. Th. A. A. Schönermarc-ttot asp.- ing. bij den waterst. en 's lands burg. op. werken L. H. Slinkers, daartoe ter besch. gesteld van de Indische Regeeriug; tot 3den comm. bij het dep. vau ouderw., eered. en nyverli., de 1ste klerk A. van Boeckhotlz; bij de land. ink. en cult, tot contr. der 1ste kl., de contr. der 2de kl. Dr. Kist Nczn., C. van der Gon Neischer en C. Deibert; tot cODtr. der 2de kl„ de ambt. ter besch. J. de Crane, Jhr. J. A. O. van den Bosch en VV. A. van YVeeldereu; lot ambt. ter besch. de ambt. ter besch. bij het bum. best. in de res. Menado D. H. Fraenkel eu de ambt. voor den burg. dienst in N.-I. K. A. Schneider, thans tijd. werkz. gest. bij het dep. van marine, K. YVillekes Mac Donald, thans gesteld ter besch. van den alg. secr. en M. C. H. G. CoeneD, thans tijd. werkz. gesteld bij bet dep. van binn. best. Toegevoegd: Aan den secretrris van den raad van Nederl.-Iudië, de tweede commies ter alheineene secretarie H. J. Hooghwinkel. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. Verlot naar Nederland, wegens ziekte aan den kapit. der genie W. A. C. de Bloeme. Ontslagen: Op verzoek eervol uit Zr. Ms. dienst, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van regt op pensioen de ritm. van het reg. O.-I. cavalerie Jhr. H. VV, L. de Koek, Bevordeid: Bij het 'wapen der geuie, tol^l luit.-kol., de inaj. A. Numans; tot maj., de kapit,'jh G. E. V. L. van Zuylen; tot kapit., de eerstejS luit. VV. A. C. de Bloemebij de mil. adm. tot eersten^" luit-kwartm., de tweede luit.kwarlni. J. Bomberg# BUITENLAND. Italië. De Jezuïeten en een nieuwe paus. h De verkiezing van een nieuwen paus indien yi Pius IX komt te overlijden houdt nog steeds de algeuneene aandacht bezig. Waarlijk het reclit der groote mogendheden om tusschen beiden te y komen is wel noodig wanneer men de listen ziet, die gebruikt worden om een keus naar dei zin der Jezuïeten te verzekeren. Zooals toch dt dagbladen onlangs meedeelden zou door den pau een bul uitgevaardigd zijn, bepalende dat hei Conclave zou plaats hebben terwijl zijn lijk bovei aarde zou staan (praesente cadavere) Tot dusverre had de verkiezing van een nieu wen Paus in het Conclave der kardinalen plaats nadat de plechtigheid der begrafenis van dei vorigen was afgeloopen. Dit Conclave kwam ge woonlijk op het Vaticaan bijeen, enkele rnalei ook op het Quirinaal, thans de residentie vat den Koning van Italië, die bij voorkomende ge legenheid de beleefdheid wel niet zoover zal drijven om ziju paleis ter beschikking van huunt emineutiën te stellen. In de drie dagen, die tusschen het overlijdet en de teraardebestelling verloopen, kunnen di aartsbisschoppen van Weenen, Salzburg, Lyon eL anderen, die allen tevens kardinalen zijn, zich naai Rome begeven. Aan lien, die na de opening van het Conclave aankomen, is wel is waar de toegang niet ontzegd, maar de kardinalen, die te Rome hui verblijf houden, hebben 't altijd in de macht on de handen ineen te slaan en een Paus te kiezet voordat hun buitenlandsche ambtgeuooten den tijd hebben gehad oin Rome te bereiken. Pio None zelf is op deze wijze op den pauselijken stoe, verheven. De jongste Pauselijke bulle nu, sehrijft een Weener blad, heeft hoofdzakelijk ten doel bij-! j tijds te zorgen dat de aanstaande keuze niet on dezelfde wijze kan plaats hebbenwant van dt j 70 kardinaalshoeden zijn op dit oogenblik 22 te: dispositie. Er zijn dus werkelijk niet meer dan 48 kardinalen, waarvan de zes kardinaal-bisschop, pen en de zes kardinaal-priesters verplicht zijn te Rome te verblijven. Onder de overige 36 zijn 21 Italianen die, met uitzondering van den kar dinaal-aartsbisschop Sforfza te Napels, allen zeer afhankelijk zijn van den H. Stoel. Als men nu na gaat dat voor de verkiezing een meerderheid var twee derden der vergadering wordt vereischt en de keuze praesente cadavere zal moeten plaats grijpen, dan blijkt het zonneklaar dat de ver klaarde vrienden der Jezuïeten ongestoord een man naar Loyola's hart zullen kunuen kiezen. Vereenigde Staten. De verkiezingen. Terwijl Greeley door de democratische volks vergaderingen bijDa algemeen en door enkele republikeiDSche, aan Grant vijandelijke, meeting! tot candidaat wordt gesteld, is Grant op de te Philadelphia gehouden vergadering met alge meene geestdrift en 752 stemmen tot candidaat geproclameerd. De conventie was samengesteld uit afgevaar digden van alle Staten der Unie, waaronder zich enkele invloedrijke staatslieden bevonden. De keuze van een candidaat voor het vice-president- schap ging niet zoo gemakkelijk. Schuyler Colfax, de tegenwoordige functionnaris, en Ilenry Wilson streden om de zege. Na cenige siemming werd de laatste tot candidaat geproclameerd. In geen geval zal de thans in functie zijnde vice-president der Ver- eenigde Stalen worden herkozen; want als de Greeleyisten overwinnaars zijn, zal Gratz Brown Y, de betrekking aanvaarden, en mochten de Grant tisten zegevierend uit de campagne komen, dani 1 is Wilson de gelukkige. Henry Wilson is than.' senator, hij werd den 16 Februari 1812 te Far mington, een klein plaatsje in New-Hampshire, geboren en legde zich, na primitief het schoenW I.A.nnn1r fo ItohlvAn CTpl AA rH lïlAf hof rl O u vrl r\r\1 opgezamelde geld op de rechten toe. Reeds in: 1840 deed hij, tijdens de presidiale verkiezings campagne voor Harrison, van zich spreken en bleef vijftien jaren achtereen lid van de wetge vende macht van den Staat Massachusetts. Sederi 1855 is hij onafgebroken lid van den Senaat; hla den oorlog heeft hij korten tijd als kolonel eet regiment vrijwilligers gecommandeerd. Als een warm voorstander van de slaven-emancipatie heeft 'l hij zich gedurende ziju staatkundige loopbaan meer dan eens doen kennen. De anti-regeerings- organen distilleeren nu uit de omstandigheid da! Colfax niet tot candidaat is gesteld, de bewering dat Grant alleen daarom zooveel ondersteuning a heeft gevonden, omdat hij over een uitgestrekt officieel patronaat kan beschikken, terwijl Colfas weinig of niets heeft geduan. Het zijn dus vol' I gens die bladen niet staatkundige verdiensten, het is niet de richting en de gebleken geschikt heid die de vrienden van Grant er toe hebben geleid, den tegenwoordigen president opnieuiv

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2