4 r. 3801. Dinsdag A°. 1872. 2 Juli. STADS-BERICH TEN. J ;a LEinsiH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden Franco per post Afxonderl^ke No mm er» ƒ3.00. 3.85. 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVEHTKNTIKK. Voor iederen regel0.15. Grootere letter» naar de plaatsruimte die zfl beslaan.' Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden Woensdag dan 3den Juli 1872, des avonds te halfzeven- 1°. Benoeming van een tweeden hulponderwijzer der 4de klasse aan de openbare lagere school n°. 1 voor minvermogenden. (122). 2'. Benoeming van eene tweede hulponderwijzeres der 2de klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 1ste klasse, voor meisjes. (123). 3«. Verzoek van Mej. A. M. H. Boshart, om eervol ontslag als hulponderwijzeres der 3de klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 1ste klasse, voor meisjes. (127j. 4'. Verzoek van P. A. Biegman, om eervol ontslag als tweede hulponderwijzer der 3de klasse aan de openbare lagere school n°. 1 voor minver mogenden. (124) 5°. Verzoeken van J. J. Maastricht, Th. M. Cor- nelissen en N. van Eossen, tot het doen leggen van stoepen. (125). 6". Verzoek van 1<\ Daniels, om een duiker te mogen leggen door de Kuipersteeg naar den Ouden Rijn. (126). 7°. Voorstel van den heer J. M. E. Dercksen, tot vermindering van den prijs van het gas, door de gemeente aan instellingen en particulieren te leveren. (120 en 120*).| Lelden, 1 Juli. Er liepen gisteren in de residentie onderschei dene geruchten omtrent de inioisterieele crisis. Eenerzijds beweerde men dat de heer de Vries er in geslaagd zou zija eene miuisterie Z. M. den Koning voor ie dragen, waarin den heer Fransen van de Putte de portefeuille van Koloniën zou zijn opgedragen, anderzijds dat eene combinatie plotseling mislukt was. Van al die geruchten kan, naar hetgeen wij van goederhand vernamen, waar zijn dat de heer de Vries zich onledig houdt et de samenstelling van een kabinet, maar dat et hem nog niet gelukt is die taak te volbren gen. Aan de leden der Provinciale Staten van Zuid- Bolland zijn nog toegezonden adressen van het gemeentebestuur en den gemeenteraad van Oost en West-Barendrecht en Katwijk, houdende ver zoek om toepassing van het bepaalde bij art. 36 der wet op het lager onderwijs, ter voorziening in de kosten van het bouwen eener school en onderwijzerswoning aan den Bakkersdijk en Kat wijk aan den Rijn. Ten aanzien van beide adressen hebben Ged. Staten hun gevoelen aan den Minister van Bin- nenlandsche Zaken medegedeeldop groud van een en ander stellen zij voor, om het door de gemeente Oost- en West-Barendrecht te dragen Bandeel in de kosten van stichting, ad f 14,000, te bepalen op 5000, vermeerderd inet de kos ten van aankoop van grond en van overdracht, ad 1296, alsmede van de overige f 9000, of zoo veel meer of miDder als waarvoor het werk zal worden aanbesteed, te nemen voor rekeuing vao het Rijk en van de Provincie, ieder voor de helft, i Ten aanzien vau de gemeente Katwijk stellen Ged. Staten voor om aan de Regeeriug te advi- seeren, dat het aandeel der gemeente in de som van f 180819 worde bepaald op 9000, behalve de kosten van aankoop van den benoodigdeu grond, terwijl de opbrengst der oude school eo woning dan ten voordeele der gemeente blijft en dus tot vermindering der uitgaaf strekken «ou, alsmede om het overige ad f9.080.19 te aemeo voor rekening van het Rijk en van de Pro vincie, elk voor de helft. Vrijdag besliste de Arrondisseinents-iechthank alhier dat het feit betrekkelijk de vaccine, waar voor de kantonrechter te Alphen, op 11 April jl., den ouderwijzer der bijzondere school alhier bad veroordeeld, niet bewezen was. Het vonnis van den kantonrechter werd derhalve vernietigd, de kos ten le dragen door den Staat. Z. K. H. prins Frcderik heeft dezer dagen, bij éeu schrijven uit Muskau, den heer H. Witte, als redacteur van het weekblad voor den tuinbouw Sempervirens, zijn bijzonder welgevallen doen be tuigen over het hoofdartikel, in No. 24 van dat blad voorkomende. 1 Binnen de muren van het Roomsch-Katholieke weeshuis alhier werd heden een wel is waar «eer huiselijk feest gevierd, doch dat niettemin der vermelding overwaardig is, wijl het daarbij de welverdiende belooning gold voor getrouwe, ijverige en nauwgezette plichtsbetrachting gedu rende een reeks van jaren van hen, aan wier zorgen een liefdadig gesticht, waarin het alge meen toch altijd belang stelt, is toevertrouwd, luist omdat die zorgen door den binnenvader J. C. Lutcener en do moeder C. du Hen heden gedurende 25 jaren zoo uitnemend vervuld waren, hadden regenten gemeend dien dag niet onher- dacht te mogen laten voorbijgaan en daardoor ook aau de verpleegden te toonen dat zij, die hun plicht in de maatschappij onberispelijk ver vullen steeds waardeeriug ondervinden. De dag van heden zou dus een feestdag zijn niet alleen voor de jubilarissen tnuar ook voor de kinderen en ouden van dagen, die afwisselend aan hunne leiding zijn toevertrouwd. Reeds vroeg in den morgen ving de feestvie ring volgens een vastgesteld programma aan met een kerkbezoek van de in het Weeshuis aan wezige personen en de overgifte der geschenken aan den vader eu moeder door de oude lieden en kinderen. Van 9 uren af werd het liefdadig gesticht bezocht door eene massa menscben van alle gezindten, waarvoor de met draperieën en bloemen hoogst eenvoudig versierde zalen ter bezichtiging waren gesteld. Tegen 12 uren verzamelden zich heeren re genten en dames regentesseu, zoomede vele be langstellenden in de groote jongenszaal waar een orebest was opgeslagen. Inmiddels haddeu de oude lieden en weezen hunne plaatsen ingeno men, waarop kort daarna de vader en moeder werden binnengeleid. De president, de heer Hessels, sprak de jubi larissen hartelijk toe, herinnerde aan het zoo eervol door hen afgelegd tijdperk, wees op de orde en netheid die gedurende hun toezicht steeds in het gesticht hadden geheerscht en vooral op de goede vruchten die hunne zorgen en liefde voor het huo toevertrouwde kroost hadden op geleverd. Deze treffende toespraak werd gevolgd door een jubelzang (woorden van J. K. de Regt, muziek van J. van Bèrkel Bz.) gezongen door 12 jongens en 12 meisjes, allen weeskinderen, be staande uit 9 koren,een- en tweestemmige liederen. De president hernam hierna het woord en bood de jubilarissen uit naam van regenten en regen tessen een paar kristallen wijnkaraffen, rijk uiet zilver gemonteerd, aan. Tijdens liet slotkoor wer den den vader en de moeder prachtige bouquet- ten aangeboden. De eerste afdeeling van het feest liep af met een bezoek aan de school, waar de feestvieren den met gezang der schoolkinderen ontvangen werden en de onderwijzer vader en moeder een keurigen bouquet overhandigde. In den namiddag werden de jongens vergast op volksspelen, als kegelspel, mastklimmen enz., om fraaie prijzen, en mochten de meisjes haar hart ophalen aan recht genoeglijke gezelschaps spelen, eveneens om zeer nette prijzen, die alle des ochtends voor de bezoekers geëtaleerd waren. Hedenavond voerden eenige jongens een blij spel op voor rederijkers bewerkt, terwijl de feest viering bij gunstig weder met eene illuminatie op de binnenplaats zal besloten worden. Geheel iD den toon van het feest was de een voud waarmede het gevierd werd, die juist het geluk van weezen en ouden van dagen niet wei nig verhoogde. De groote belaogstelling, die de jubilarissen ondervonden, zij hun ten bewijze dat daarin de oprechte weosch doorstraalde dat 't hun nog laDg moge gegeven zijn hunne moeitevolle be trekking te vervullen tot heil van oud en jong. Door Burg. en Weths. werd heden aanbesteed het verven der Sladszaal; aannemer is gewor den A. Koorenhoff, huisverver alhier, voor 844. Nabij de Gellebroersgracht had gisterenmiddag om twaalf uur een jongetje de onvoorzichtigheid om achter een rijtuig te gaan hangen, dat de brug opreed, met dat gevolg dat zijn been tus- scben de spaken van het wiel geraakte. Op het geschreeuw van het kind liet men het rijtuig stilhouden. Men was dadelijk bij de hand om hulp te verleenen, waarbij bleek, dat alleen de voet verzwikt was. Gisterenmiddag omstreeks vijf uren hielden op de Koepoorlsgracht twee rijtuigen stil om uit gespannen te worden. Degeen, die zich daarmee belastte, werd door een van de paarden op den grond geworpen, doch kwam gelukkig met eeoige niet gevaarlijke kneuzingen vrij. Het paard had het inmiddels op een toopen gezet, maar werd door eenige personen tot staan gebracht. Vele onzer lezers zullen ongetwijfeld instem men met het volgend schrijven dat het Utrechtsch Dagblad op verzoek opneemt: Men weet, dat de zoogenoemde confessionee- len (aanhaogers hunner eigen belijdenis) de han delingen van de synode der Nederl. Herv. Kerk gewoon zijn af te keuren, zoo niet als onbillijk, onwettig, onzedelijk, onchristelijk (en wat zij meer aan ondingen te bedenken weten) uit te krijten. Ook het voorstel van de hooge kerkelijke verga dering, dat voortaan weder het getal avondmaals- bedieningen aan de beschikking des kerkeraads zal zijn overgelaten, heeft bij hen, althaus bij velen hunner, geenszins bijval, niet eens zelfs waardecring gevonden, 't Schijnt daarom niet ondoelmatig, te herinneren aan hetgeen Voetius daaromtrent vóór een paar eeuwen te boekstel- de 'tdoet tevens zien, welke enorme vorde ringen in mildheid van denkbeelden er gemaakt zijn: „ook hedeuten dage heeft het niet ontbroken, aan wie zich opmaakten om tvvisljes (liticulos) over den tijd van het avondmaal in het leven te roepen; vermoedelijk omdat zij niets goed achten, dan wat zij zeiven doen of tot hiertoe deden, of omdat zij twist zoeken met de herders, kerkera- den, predikanten, van wie zij vreezen, dat zij door minderen arbeid, stichting, vooruitgang, hun licht zullen in den weg zijn. Eerst begonnen zij met gefluister, daarna met het verspreiden vau geruchteu, eindelijk ook inet het uitgeven van boekjes, het signaal te ge ven, er laag op vallende, dat de bediening van het avondmaal, die te voren hier en daar op Kerslmisen Paschen (dus tweemalen 'sjaars) had plaats gehad, door den kerkeraad, naar het voorbeeld van andere vermaarde kerken, in Ne derland op do eerste Zondagen van ieder vieren, deel jaars ftïiitsdien viermalen) was vastgesteld. Men wendt ijverige zorg voor de gezegde feesten voor, die door deze verandering als het ware al weder in aanzien verliezen. O ijver der ijveraars! indien wij slechts allen ijverden voor de zuiver heid der leer, de kracht der vroomheid, de een voudigheid en zuiverheid des wandels, de hand having der tucht, de zaken der kerk zouden er beter aan toe zijn. Al wat betrekking heeft op de keuze en verandering vau den tijd des Avond- uiaals, moet aan de macht, vrijheid en wijsheid van elke kerk overgelaten worden." De eerste steen voor den Willemstoren te Dil lenburg is den 29slen Juni gelegd. Van Neder- landsche zijde is een toepasselijk opschrifi geplaatst op den eersten steen van dit gedenkteeken ter eere van Willem van Oranje, den ousterfelijken kampvechter eu martelaar van de ware burger lijke en godsdienstige vrijheid. Door de staatscommissie tot het afnemen der geneeskundige examens, zitting houdende te Am sterdam, zijn eergisteren bevorderd tot arts de hee ren: E J. IdeDburg, sted. en plattel, heel-en ver loskundige te West-Graftdijk, geb. te Westwoud, en Ant. van Liebergen med. doet., geb. te Venlo. Vrijdag had te Utrecht de jaarlijksche verga dering plaats van de Nederlandsche Rijnspoor weg-maatschappij. Uit het jaarverslag bleek dat de uitkomsten van het afgeloopen boekjaar weder zeer verblijdend zijn. De ontvangsten hebben in het geheel meer bedrBgen dan ten. vorigejare f 339,002.44 of ruim 7 pCt. De aftredende commissarissen en de president en vice-president der directie werden herbenoemd. Door de vergadering is machtiging verleend het maatschappelijk kapitaal met25,000 nieuwe aandeelen van f 240 ie vergrooten tot een ge zamenlijk bedrag van 6,000,000 onder bepaling, om, wanneer de Koninklijke goedkeuring hierop is verkregen, de tegenwoordige deelnemers in deze maatschappij in de gelegenheid te stellen om in evenredigheid met hun aantal aandeelen a pari te kunnen inschrijven. Uit Haarlemmermeer wordt ons gemeld „Bij het afbreken van den schoorsteen aan den Leeghwater had onlangs een verschrikkelijk on geluk kunnen gebeuren door het vallen van een der zware deksteenen, die van een aanmerke lijke hoogte nederviel en niet genoeg bevestigd scheen geweest te zijn. Juist bij tijds was het werkvolk van de plek gegaaD, waar het gevaarte neerkwam. „Bij het verbouwen van dezen schoorsteen kwam ons in herinnering, wat voor eenigen tijd werd medegedeeld omtrent de verhooging der trekkracht van schoorsteenen door het aanbrengen van stra len stoom. In den regel toch worden fabriek- schoorsteenen verkeerd gebouwd. Gewoonlijk loo- pen deze naar boven nauwer toe, terwijl het om gekeerde het geval moest zijD. Uit de berekening, van zeer nauwkeurige waarnemingen met daar toe geschikte apparaten, betreffende de trekking van schoorsteenen van verschillenden vorui is ge bleken, dat een schoorsteen met eene verwijding van 1.64 naar boven gebouwd, 20 pCt. meer lucht opzuigt dan een met een cilindrische openiug. In Engeland is men zoozeer overtuigd van de juistheid dezer theorie, dat men die reeds op verscheidene piaalsen. ziet toegepast, niet alleen bij locomotieven, maar ook bij locomobielen en vaste stoomwerktuigen." (IV. li. Ct.) Ingevolge de bepalingen der op den 14den Januari 1872 te Rome gesloten internationale telegraafovereenkomst, die met den lsten Juli aanstaande de overeenkomst vao NVeenendd. 21 Juli 1868 vervangt, worden de tariefprijzen voor een enkelvoudig telegram in het verkeer met eenige Staten en bijzondere ondernemingen, met ingang van den lsten Juli aanstaande, gewijzigd en vastgesteld als volgt: Op alle Nederlandsche kantoren zal worden geheven voor een telegram langs den goedkoop- sten weg naar: Griekenland (vasteland) f 4.50 ld. (de eilanden Cephalo- uia, Ithaka, Spezzia, Zante)5.25 ld. (het eiland Syra) u 6.— Rumenië en Servië u 8.- 00 Q* Rusland (Europ. Rusland) 11 4.50 O h 3 ld. 6.— I 1ste kring. 11 8.50 Id. (Siberië) J 2de id. 11 12.50 Turkye (Europeesch) (Aziatisch) j Arahië (Aden) 3de id. zeehavens binnenland Britsch Indië Kant. aan de Per zische Golf. Kant. ten westen van Chittagong Kantoren op het eiland Ceilon Kant. ten oosten van Chittagong China (Hongkong, Shanghai) Cochinchina Japan (Nangasaki) Batavia, Weltevre den Katoren ten westen van Samarang Kantore ten oosten van Samarang Nederl. Indië O Penang Perzië Singapore Egypte. 20.50 4.50 7.50 9.50 36.- 40.- 45.— 47.60 48.75 62. 68.25 52.- 71.50 72.25 73.50 54.75 13.75 64.75 15.50 18.00 19.25 101.00 113.50 Cairo - Alexandrië I Kant. langs Suezkanaal Port-Darwin Zuid-Australië Victoria114.75 Nieuw-Zeeland115.75 Nieuw-Znid-Wallis„116.75 Tasmania Queensland De overige tariefprijzen blijven onveranderd. Krachtens het Koninklijk besluit van 11 Mei 1872 Staatsblad n°. 49) treden de bepalingen der wet van 12 April 1872 (Staatsblad n°. 32) omtrent de navolgende onderwerpen op den lsten Juli e. k. in werking. Dag- en Weekbladen. Zij zijn onderworpen aan het volgende tarief: Voor elk nommer met af zonder bijvoegsels, le zamen het gewicht van 25 grammen niet te ho ven gaande cent. bij zwaarder gewicht1 Voor bijvoegsels welke afzonderlijk worden ver-

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1