£=L} „De ondergeteekenden hebben de eer U uit te noodigen van Uwe belangstelling in de ver betering der woningen voor de arbeiders- en de lagere burgerklassen in onze gemeente te doen blijken door het nemen van een of meer aan- deelen in de op te richten Naamlooze Vennoot schap „ie Leidsche Bouwvereeniging". Dat zeer vele woningen in onze stad, die door de arbeidersklasse worden bewoond, uit een hy giënisch oogpunt zelfs aan de matigste eischen niet voldoen, is reeds lang een bekende zaak, en de resultaten van het onderzoek der „Vereeni ging tot verbetering der Volksgezondheid" hebben aangetoond, dat de toestand dringend verbetering eiscbt. Het bleek overtuigend, dat het ineeren- deel van onze stadgenooten, die tot de arbeiders- en de lagere burgerklassen behooren, huisvesting moeten vinden in vochtige woningen. Bovendien werd aangetoond, dat vele dier woningen ook wat het onderhoud en den toestand der riolen betreft te wenschen overlaten. Al deze nadeelige invloeden moeten zonder twijfel schadelijk op de volksgezondheid in het algemeen inwerken en de sterfte in onze stad, inzonderheid bij het heer- schen van epidemieën, doen toenemen. De ondergeteekenden willen trachten door het oprichten der bedoelde Naamlooze Vennootschap in dien treurigen en voor de algeineene gezond heid in onze stad nadeeligen toestand verbete ring te brengen. Het aanvankelijk tot een bedrag van f 20,000 bijeen te brengen kapitaal zal moe ten strekken tot aankoop van woningen, die aan het Bestuur der Vennootschap zullen voorkomen, zonder geheele slooping, door opheffing van do gebreken, ter bewoning geschikt te kunnen wor den gemaakt, met het doel om die op voldoende wijze verbeterde woningen tegen billijken prijs te verhuren of te verkoopen, alsmede tot aankoop van grond ten einde dien met nieuwe, hoogst eenvoudige, doch doelmatig ingerichte woningen te bebouwen, welke eveneens zullen worden ver huurd of verkocht. Volgens de hierbij gevoegde ontwerp-Statuten stellen de ondergeteekenden, ten einde de deel neming in deze, naar hunne meening, nuttige zaak zoo algemeen mogelijk te maken, voor, het kapitaal der Vennootschap bijeen te brengen in aandeelen van 100, waarop na de oprichti. g 20 zal worden gestort, terwijl de verdere stor tingen eerst later zullen volgen en niet zullen worden ingevorderd dan nadat minstens eene maand te voren daarvan aan de aandeelhouders zal zijn kenDi6 gegeven. In de hoop dat door U gaarne zal worden me degewerkt tot het bereiken van het voorschreven doel wordt U bijgaand inscknjvlngsbiljet aan geboden, dat na acht dagen zal worden terug gehaald." De Prov. Staten van Zuid-Holland komen den 2den Juli bijeen en zullen dan o. a. behandelen het rapport der commissie, benoemd bij besluit van den 7den November 1871, omtrent de adres sen van de heeren P. C. Knijff en A. Kapteijn, om eene krachtige ondersteuning der provincie voor den aanleg van een spoorweg tusschen Utrecht en Leiden; en van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Leiden, strekkende tot appui van eerstgemeld adres. Uit bet rapport blijkt dat, wat betreft de gevraagde subsidie, de commissie zich verplicht acht, de vergadering te adviseeren die niet te verleenen, aangezien zij niet in de mogelijkheid is geweest, de behoefte daaraan te beoordeelen, daar de heeren voorloopige concessionarissen alle vragen om inlichtingen, waaruit die noodzakelijkheid heeft moeten blij ken, onbeantwoord hebben gelaten. Het rapport is onderteekend door de heeren Tollens, van Lim burg Stirum, Noordwijk, van Houweninge Gz. en van Vollenhoven. Heden werd door B. en Ws. alhier aanbesteed de levering van glaswanden, in 3 perceelen. Aan nemer werd de heer Albertus Carlier, timmer man alhier, 1ste perceel voor f 1418, tweede f 630, derde f 428. Naar de Nieuwe Rolterd. Courant verneemt, is de Staatsraad Mr. G. de Vries door Z. M. uitgenoo- digd, een nieuw Ministerie samen te stellen, en heeft de heer de Vries deze taak aanvaard. Zijn wij wèl onderricht, dan zullen de heeren Brocx en Gericke deel uitmaken van het nieuwe Ka binet. De plechtigheid van het leggen van den eersten steen van den Willemstoren te Dillenburg, op 29 Juni a. s. zal, naar men van goederhand uit Dillenburg verneemt, worden vereerd met de tegen woordigheid van H. K. H. prinses Marianne der Nederlanden. De bijdragen, voor den bedoelden torenbouw in Nederland verzameld, zijn thans gestegen tot f 7600 zuiver bedrag. N.R.Cl. In de Wekker komt een uitnoodiging voor aan alle onderwijzers en voorstanders van het onder wijs in Zuid-Holland, tot het bijwonen der vijfde provinciale vergadering, die men plan heeft den 14den September a. s. te Alblasserdam te hou den. Daar de regelings-commissie, tot besparing van kosten, dit jaar geen uitnoodigingen zal rond zenden, wordt allen die de vergadering wen schen bij te wonen verzocht, daarvan kennis te geven, vóór 15 Juli, aan de heeren A. J. Lab- berton te Alblasserdam, of G. B. Lalleman te Moordrecht. Van de meerdere of mindere deelne ming hangt het doorgaan der vergadering af, ter wijl aan hen, die bericht gegeven hebben, het programma der vergadering zal worden toege zonden. Men deelt aan 't Utreclsch Dagblad welwillend mede: „In verscheiden dagbladen komen berichten voor van den nadeeligen invloed, dien de melk van aan de tongblaar lijdende koeien op de kal veren uitoefent, zoodat de sterfte aanzienlijk is, tot groot nadeel van onzen vaderlaudschen land bouw. De berichtgever dezes had in de maand April 11. al zijne melkkoeien aan de tongblaar lijdende; hem werd de raad gegeven, de melk voor vette en fok-kalveren te doen koken en eerst na af koeling te doen geven. Het gevolg hiervan is ge weest, dat geen zijner kalveren door de tongblaar is aangetast en allen welvarend zijn gebleven. Aan een deskundige dit mededeelende, verze kerde deze, dat de smetstof door de kookhitte werd vernietigd. Indien deze mededeeling ande ren tot voordeel mocht strekken, zou dit den berichtgever zeer aangenaam zijn. De Fransche Academie heeft den driejaarlijk- schen prijs van 1500 fr., door Acbille Halphen ingesteld, dezer dagen met algemeene stemmen toegekend aan Louis de Backer, te Parijs, voor zijn alhier bij den boekhandelaar J. Noordendorp verkrijgbaar gesteld werk: Etudes Neerlandaises. Het Nieuws van den Dag zegt met zekerheid te kunnen mededeelen, dat het bericht betref fende de arrestatie van Dikkens, voorkomende in de Arnhemsche Courant, ten eenenmale bezijden de waarheid is. De luit.-ter-zee der 2de kl. H. J. F. Mirandolle, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met den laatsten dezer op non-act. gesteld, en met den lsteu Juli daaraan volgende vervangen door den luit.-ter-zee der 2de kl. Jhr. S. F. T. de Vaynes van Brakell. Door het leggen en in werking brengen van een telegraafkabel tussschen Banjoewangi op de oostkust van het eiland Java en Port-Darwin op de Noordkust van Australië, heeft de British Au stralian Telegraph Company de telegraaflijnen in Australië in rechtstreeksche verbinding gebracht met het Europeesche telegraafnet. Voor het overbrengen van telegrammen van hoogstens 20 woorden, langs deu goedkoopsten weg, worden door alle Nederlandsche telegraaf kantoren de volgende prijzen geheven naar Port-Darwinf 103.75 Zuid-Austr&lië116.25 Victoria117.50 Nieuw-Zeeland118.50 Nieuw-Zuid-Wallis 119.50 Bezorging naar plaatsen buiten de telegraaflij nen gelegen geschiedt kosteloos per estafette, doch geheel op verantwoordelijkheid van den afzender, en zonder dat eenige waarborg omtrent den duur der bezorging wordt gegeven. Z. M. heeft aan J. Leur Jr., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als 2den luit. bij de dd. schutterij te Leiden. Voorts is J. H. Kiogma, vroeger serg. bij bet 7de bat. rust. schutterij in Friesland, benoemd tot 2den luit. bij de dienstd. schutterij in Bolsward. Z. M. heeft de benoeming van H. Visscher, burgem. van Oldemarkt, tot secr. dier gemeente goedgekeurd. Z. M. heeft de benoemingen van P. L. A. Col- lard, burgem. van Breukelen Nijenrode, Breukelen St. Pieters en Tienhoven, tot secr. dier gemeenten, goedgekeurd. Z. M. heeft de benoemingen van J. H. van Erckelens, burgem. der gemeenten Stad- en Ambt Delden. tot secr. dier gemeenten, goedgekeurd. Z. M. heeft G. N. de Voogt Jr. benoemd tot burgem. van de gemeente Loosduinen. Z. M. heeft aan J. M. A. Cazaux van Staphorst, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Aug. 1872, eervol ontslag verleend als notaris te Rotterdam. BINNENLAND. Amsterdam, 21 Juni. De roode kleur, die het water in vele grachten der stad thans vertoont, is bij een voorloopig onderzoek, door een parti culier iDgesteld, gebleken niet afkomstig te zijn van ijzer, dat zich volgens sommigen in het wa ter zou bevinden. Wat de oorzaak is, ligt echter nog in het duister. Wel is gebleken dat het grachtwater, dat voorheeu, bij kleine hoeveelhe den geschept, b. v. in een karaf, vrij doorschij nend was, thans geheel troebel ziet en een ver bazende hoeveelheid zwavelwalerstofgas bevat, terwijl de bestanddeelen overigens veel met die van zeewater overeenkomen. Of de gezondheids commissie zich niet geroepen acht, in deze iets van zich te doen hooren, en het publiek de noo- dige wenken en ophelderingen te geven? Handelsblad Brielle, 23 Juni. Vrijdag is alhier een artille rist, die op schildwacht stond, van de borstwering gegleden, met het ongelukkig gevolg, dat hij zich met de sabel een diepe wond in den hals toebracht. Donderdag viel een kind van 7 jaren in eene wel, doch werd door spoedig aangebrachte hulp gered. Het bestuur der afdeeling „Brielle" van 't Schoolverbond heeft het plan, omstreeks 50 leer lingen der kostelooze school en enkele kinderen uit Vierpolders (dat ook tot de afdeeling behoort), die 't getrouwst de school hebben bezocht, aan staanden Woensdag eeo pleziertochtje naar Rot terdam te laten maken, ten einde daar de Dier gaarde te bezoeken. Hellevoktsluis, 20 Juni. Gisteren heeft zich alhier eene vereeniging gevormd onder deu naam Eendracht maakt macht; hare zinspreuk is Door orde en spaarzaamheid tot welvaart. Het doel der vergadering is, door gepaste middelen verbetering van 't lot van den werkman te verkrijgen. Reeds zijn 150 leden tot de vereeniging toegetreden; door een onbekende werd een bankbiljet van ƒ40 geschonken. Delft, 22 Juni. In de gisteren gehouden zitting van den Gemeenteraad iso. a. ingekomen een brief van den heer Hartogh Heijs van Zouteveen, hou dende mededeeling, dat hij, ter zake van zijne vesti ging elders (Califorinë), ophoudt lid van den raad en van de plaatselijke schoolcommissie te zijn; en is besloten gemelden heer den dank der verga dering kenbaar te maken voor het door hem in beide betrekkingen verrichte. Capfellk op den IJsel, 23 Juni. Gisteren was 't een vreugdedag voor deze gemeeDte. Den ge- heelen dag bleef het weer bestendig schoon, zoo dat alle volksspelen en de optocht in de open lucht naar wensch konden plaats vinden. Nadat des morgens te acht uren het feest geopend was met kanonschoten en de muziek van het 7de re giment infanterie uit Utrecht, begon de allego rische optocht. Die feestelijke optocht was, vooral wat de decoratie der wagens betreft, buitenge woon fraai. De garancine-meekrapfabriek van de hh. Salomonsou O., met den daarbij behoo renden prachtig gedecoreerden kuiperswagen, werd gevolgd door den niet minder smaakvollen wagen, waarop de verschillende takken van land bouw waren voorgesteld. Als eene bijzonderheid kan worden vermeld, dat op dien wagen de eerste schoveD koolzaad waren tentoongesteld van het eerste zaad, geteeld in den kortelings droogge- maakten Prins Alexander-polder beoosten Rot terdam. Do beide glasfabrieken in deze gemeente waren mede vertegenwoordigd door een net ge decoreerden wagen, waarop tal van flesschen van allerlei vorm en soort waren tentoongesteld. Ook de wagen, waarop verschillende ambachten werden uitgeoefend, was zeer fraai ingericht. Maar vooral wekte de karakteristieke voorstel ling van den ouden en den nieuwen tijd zeer den lachlust op. De oude tijd werd voorgesteld door een oud moedertje met haar bril op den neus, bezig iets te naaien; de nieuwe tijd daar entegen door eenige jonge meisjes, die met naai machines werkten. Op een anderen wagen, de steenfabrieken vertegenwoordigende, bevond zich een steeenoveu in miniatuur, die rookte, terwijl de vormtafel en andere onderdeelen der steen bakkerijen ook niet ontbraken. Bovenal trok de wagen van den tuinbouw ieders aandacht, daar honderden van de fraaiste bloemen, keurig ge rangschikt, het oog van elkeen boeiden. De riet- mattenmakerij werd voorgesteld door een fraai gedecoreerden wagen, waarop verschillende rie ten matten werden vervaardigd on,Ier een smaak vol rieten dak. De schippers bevonden zich in een versierde ijsschuit op een net gedecoreerden wagen. De visschers waren in een boot op eeo anderen wagen met netten, fuiken enz. Ook het onderwijs was niet vergeten, daar de oudste leer lingen der beide openbare scholen in deze ge meente, met hunne fraaie banieren, begeleid door hunne onderwijzers, ook voor een gedeelte aan den optocht deelnamen. Eerst te ruim 2 uren des namiddags was de stoet op het feestterrein in de kom van 't dorp teruggekeerd, na een tal van fraa e met loof en bloemen, vlagdoek en toepasselijke inscripties versierde eerepoorten op hare reis door deze wijd uitgestrekte gemeente te zijn doorgetrokken. Weldra namen nu de volksspelen een aanvang en wekten, 't eene meer 't andere minder, den lachlust der aanwezigen op. Achtereenvolgens hadden ringrijden, mastklimmen, hardroeien, boegsprietloopen, tobbespel, eislaan en hardloopen om fraaie prijzen plaats. Na afloop hiervan bewoog zich de meni vroolijk op het feestterrein, en werden hier daar toebereidselen gemaakt voor de illumina: die voor menige woDing aangebracht was. E delijk werd het feest des nachts te halftwaalf sloten met een schitterend vuurwerk, vervaard door den heer J. F. Hendrickx te Antwerpen Utrecbt, 22 Juni. Dinsdag zal in de Zwem- Bad inrichting van den Krommen Rijn een tionale zwemwedstrijd plaats hebben, waaraan afgevaardigden van Amsterdam, 's-Gravenha, Arnhem en Leiden zullen deelnemen. De zen, die uitgeloofd kijn, bedragen f 100, f 30 f 20, of voorwerpen ter waarde daarvan, beha een zilveren medaille en de prijzen voor de schillende afdeelingen. Muziek en illumina zullen de feestelijkheid opluisteren. Apeldoorn, 21 Juni. Omtrent het voorgevalle met den soldaat uit het kamp te Wiessel neemt men het volgende: Jl. Zondag ging eenige jongelieden met een paar dienstineis wandelen in de buurt van't kamp op de Wies: sche heide, toen zij onverwachts omringd wt den door een troepje soldaten die hun de meis, wilden ontrukken. De jongens stelden zich tuurlijk te weer, waarbij een hunner door soldaat, die zich niet ontzag zijn sabel te tre! ken, deerlijk werd mishandeld. De broeder vi den aangevallene kwam hem ijlings te hulp, sloeg den soldaat met een steen, dien hij in zi zakdoek gebonden had, zoodanig op het hooi dat deze bewusteloos nederstortte. De bei broeders vluchtten hierop in het koninklijk pat De dader is een jongen van onbesproken drag eD heeft reeds met diep berouw alles b kend. Amersfoort, 21 Juni. Sedert Zondag-avond Juni vormden zich des avonds weder same: scholingen uit de volksklasse alhier en Maanda avond had er een optocht op kleine schaal plaa in de costumes van 1 April jl., terwijl de pol tie steeds ijverig werkzaam was, om de orde handhaven en ernstige botsingen te voorkomt die tusschen Protestanten en Roomschen drei den te ontstaan. Daar zich echter Woeusda avond de opeenhoopingen, enz. sterker vertooi den, rukte, van overheidswege, tegen midde nacht, een detachement van ruim 20 artilleristen paard, van het regirn. rijdende artillerie, ondi commando van den lsten luitenant S. J. A. Quertenmont, door de straten der stad en ble dan ook de rust bewaard. Donderdag heeft Burgemeester eene strafverordening, als die v. 3 April jl., op de samenscholingen, ingevolge e 187 der gemeentewet, uitgevaardigd, wolte Z terdag 22 Juni ter tafel van de zitting des C meenteraads komt. Donderdag-avond is alles v rustig gebleven, ook toen trok nog een detach ment artilleristen door de stad. (Hbl.) Groningen, 21 Juni. Op de door de faculte der wis- en natuurkunde aan de hoogeschool Groningen uitgeschreven prijsvragen zijn dr antwoorden ingekomen. Van deze heeft do facu teit, behoudens nadere goedkeuring des koning er twee een zilveren medaille waardig gekeuri het antwoord op de zoölogische vraag onder h motto: Die Natur in jedem Winkel der Erde ist Abglanz des Ganzen, (Humboldt), en het antwooi op de physisch-chemische vraag onder 't motto In magnis votuisse sat est; terwijl het derde anl woord niet de bekroning is waardig be vonden. Noordstar BUITENLAND. Frankrijk. De toestand. Men mag, dunkt ons, vrij gerust aannemen, dat d stap van rechterzijde en centrum vooreerst geel gewichtige gevolgen na zich zal sleepen. He eenige resultaat zal wellicht zijn, dat er een o andere commissie wordt benoemd b. v. om ee: ontwerp tot samenstelling eener tweede kame te vervaardigen, en dat de rechterzijde zich bij di publieke opinie slechts nog meer gehaat en be spottelijk gemaakt heeft. Doch neen, nog eet ander resultaat heeft het comedie-spel gehad een resultaat dat door John. Lemoine in hel Journal des Débals beider wordt aan het licht ge steld. Thiers namelijk die zich bij het vorige de putaties slechts bepaald had tot de verzekering, het pactum van Bordeaux te willen naleven, i: nu in zekeren zin gedwongen geworden, een meer definitieve geloofsbelijdenis af te leggen Het verdrag van Bordeaux is een stilzwijgende overeenkomst, waarbij de verschillende partijen zich als het ware verbonden, geen quaestiei van regeeringsvorm op het tapijt te brengen voordat de taak der kamer, reorganisatie van den inwendigen toestand, ten einde was gebracht. Thiers heeft zich echter nu gedrongen gezien, te verzekeren, dat hij den conservatief-republikein schen regeeringsvorm als de heilzaamste voor Frankrijk beschouwt, en dus onwrikbaar voor nemens is haar te handhaven zooals hij tot nu toe heeft gedaan. Ziedaar het resultaat dat de Orleanisten en fusionisten verkregen hebben wat den regeerings-vorm betreft, en John Lemoine

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2