N°. 3795. Dinsdag A«. 1872. 25 Juni. STADS-BERICHTEN. Goedkooper gaslicht. HERMANUS B0ERHAAVE. IET 0. 16 0.— n 7.50. 00 a aeien ette) stuk» a 7.00. logr. 689 LEIDSCH DAGBLAD. PKIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 8 maandenƒ3.00. Franco per post3.85. Afconderlyko Nommen0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DBB AD VERTEN TIEN. Voor iederen regel.f;/0.15. Grootere lettere naar de plaatsruimte die zij beslaan.' De BURGEMEESTER dee gemeente LEIDEN, Bepaalt, dat van aanstaanden Dinsdag-avond, 25 ezer, na hot vertrek van den laatsten spoortrein, >t Woensdag den 26sten daaraanvolgende, 'b nainid- te 3 uren, de passage voor rijtuigen en eetgangers over de Singelbrug aan de voorm. hynburgsch» poort zal gesloten zijn, zoodat men sn en naar het station den weg langs een der ngels zal moeten volgen; voorts, dat des avonds van laatstgemeldcn dag, edurende de Illuminatie, de Singel alléén in ie chting van de voorm. Mare- naar de voorm. Rhijns- irgsche poort en stapvoets mag bereden worden, irvfyl over bedoelde Singelbrug mede niet dan iapvoct. mag warden gereden. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 22 Juni 1872. De BURGEMEESTER, Hoofd ran het Gemeente- estuur van Leiden, doet te weten, dat aan den Intvanger der directe belastingen alhier is ter hand esteld een, op den 21sten dezer maand, invorderbaar erklaard kohier voor de belasting op het Personeel ienstjaar 1872 en 1873, terwijl ieder v.rplieht ie ijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, B voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant fgekondigd. De Burgemeester voornoemd, v: d. BRANDELER. Leiden, 24 Juni 1872. In het volledig bezit van de gewisselde stuk en over het bekende voorstel van den heer Bercksen om den prijs van het gas met 1 Januari 1873 vau f 8.50 per 1000 kubieke voeten, tot 2.00 te verminderen, met vervalling der prijsvermin- lering aan godsbuizeD, kazernen, en de korting I aan veel gas verbruikende personen, is het mogelijk deze quaestie, die weldra zal worden uitgemaakt, te overzien, van het voor en tegen jenois te nemen om daaruit te besluiten, niet alleen wat het meest in het belang der gemeente «al zijn, maar ook wat naar recht en billijkheid de weg moet zijn, dien men zal behooren in te liaan. Breedvoerige beschouwingen zijn hier Diet poodig, de zaak is te eenvoudig om lang er bij Uil te staan. Over de cijfers is geen verschil. Men is het eens lat de gasfabriek jaarlijks een aanzienlijke winst iplevert; men betwist niet dat goedkoop gas ivenschelijk is en het is een uitgemaakte zaak lat de gemeente (afdeeling gemeente) aan de ge- neente (afdeeling gasfabriek) gasprijzen betaalt lie vaD den particulieren prijs en hoegrootheid lanmerkelijk afwijkeD, waardoor de aanzienlijke >verwinst wordt verkregen. Het geschilpunt tot zijn eenvoudigste gedaante eruggebracht of om eene uitdrukking te bezi- >en bij de burgerij meer in zwang, de vork zit :oo in den steel, dat men zich ernstig afvraagt, >f het langer aangaat een onevenredigen druk te eggen op ééne klasse van ingezetenen, in deze le gasverbruikers. Die onevenredige druk is van dien aard, dat de winst van de gaslabriek wordt gebracht op de begrooting van inkomsten der gemeente, waar door de directe belasting door de ingezeteoen in den vorm van eeu hoofdelijken omslag opge bracht, met het bedrag dier winst wordt ver minderd. Waar komt dit anders op neer, dan dat de gasverbruikers behalve den hoofdelijken omslag waarvoor zij op het kohier ingeschreven zijn, nog in een aanmerkelijk deel der vereischte stedelijke uitgaven voorzien, dat eveneens gelijkelijk be hoorde te worden verdeeld, terwijl zij toch ook hun quotum betalen in de som benoodigd voor de straatverlichting? Zeer naïef erkennen Burgemeester en Wethou ders dau ook deze afwijking van de rechtvaar digheid in bun praeadvies aan deD Gemeenteraad. Daarin wordt toch gezegd „Wij vertrouwen dat deze onze overtui- ging" (dat het niet raadzaam is thans reeds tot eenige vermindering der gasprij zen over te gaan) „door de meerderheid „van den Raad zal worden gedeeld, vooral „wanneer men bedenkt dat door eeoe prijs vermindering circa 1500 gasverbruikers „zullen worden bevoordeeld, terwijl de aan- „slag vaD omtrent 4000 belastingschuldigen „dien ten gevolge zal moeteo wordeo ver hoogd." Hoe nu? Is het eene bevoordeeling dat een ieder een evenredig deel in de belasting opbrengt? Is het geeu privilege dat 1500 ingezetenen betalen, hetgeen, natuurlijk volgens de vastgestelde grond slagen, onder 6500 behoorde verdeeld te worden P Maar die 1500 ingezetenen worden in het genot van gas gesteld, iets dat hunne mede-ingezetenen derven. Aangenomenmoet dao voor den dienst welken de gemeente, die vijftienhonderd bewijst door de gasfabriek, meer opgericht ten gerieve der gemeente die wat hare verlichting aangaat niet van particuliere willekeur afhankelijk wilde zijn, zóóveel meer boven de kosten vaD dien dienst betalen dat hunne medeÏDgezetenen aanmerkelijk minder opbrengen in de zoogenaamde gemeene- lasten tot bestrijding dér uitgaven voor de ge meentehuishouding vereischt? Nog een ander argument wordt tegemoetge- voerd. De gemeente bezit de gasfabriek jure private dat is burgerrechtelijk, althans zij heeft ze nooit anders dan als zoodanig beschouwd en kan dus vragen wat voor een particulieren dienst, door par ticulieren bewezen, wordt gevorderd. B. en Ws. treden niet in de quaestie of het nu al zoo pai vaststaat, dat een gasfabriek van gemeentewege ingericht geen openbare inrichting is, waarop dus art. 254 Gein.wet, in verband met de artt. 240 én 238 der Gem.wet, niet van toepassing zouden zijn. De voorsteller, zeggen zij, heeft evenmin veel aan dit punt gehecht. Toch is er veel voor eene tegenovergestelde opvatting te zeggen, vooral als men den geest der gemeentewet op dit punt nagaat en dien in verbaDd brengt met de be stemming die aan de winst der gasfabriek wordt gegeven. Wat er van zij, de gasfabriek moge jure private of jure publico worden bezeten, dat is zeker dat de financiën der gemeente voor een aanmerke lijk deel berusten op eene aauzienlijke wiDst door de gemeente op hare gasverbruikende in gezetenen behaald, eene winst die economisch niet kan verdedigd worden, een winst die ook de voordeelen, welke particuliere en andere ste delijke ondernemingen van dien aard bedingen, overtreft, eeu winst eindelijk welke in waarheid eene vermomde belasting is en, alleen omdat zij dat is, de belangen van een klasse der ingeze tenen willekeurig opoffert aan het geheel. Zoo zeer is die winst met ons belastingstelsel als het ware vereenzelvigd, dat B. en Ws. in den loop en aan het slot van hun advies haar als 't ware karakteriseeren als een hecht element van onze plaatselijke directe belasting. De loop der om standigheden heeft ook.in deze veel afgedaan, maar toch vragen wij aan ieder consequent financier, of hij met de hand op 't hart zou durven verkla ren, dat deze toestand billijk en rechtvaardig is of die strookt met een gezond financieel beheer. Moet deze wijze van zien nu tot gevolg hebben dat wij ons onbewimpeld kunnen neerleggen bij het voorstel van den heer Dercksen. In geen ge val. Wij zouden, deden wij het, blijk geven van eene onberadenheid die alleen grond kan vinden in jacht op populariteit. Geen onbedachtzame stappen, geen plotselinge oinkeering, vooral in zaken, zoo teeder als die der geldmiddelen, hoogst schadelijk. Even als het vroeger voorstel door den heer Dercksen in den Raad gedaan een tasten in het duister was, zouden wij hem ook in het legenwoordig geval vvenschen toe te roepenpas trop de zèle. Vooral na den met cijfers gestaaf- deD invloed, dien de verhooging der steenkolen- prijzen op de winst der fabriek zal hebben en de afzondering van gelden voor aanvulling van het reservefonds, een voorstel reeds door den Raad ook met medewerking van den heer Dercksen bekrachtigd. Uitgaande van de overtuiging dat het beginsel van den heer Dercksen, om de gasprijzen te bren gen op dat peil, dat de gemeente winst geniet door het menigvuldig verbruik, goed is, wenschen wij de toepassing zonder schokken en de uit voering al naar mate den toestand van het oogen- blik met overgangen in den geest van commissa rissen der stedelijke gasfabriek. Een voorstel dat nog iets verder ging, in dien zin dat ook in evenredigheid van deze verminde ring van den algemeenen prijs, de toegestane kor tingen aan veel gas verbruikende personen zal worden verminderd, zou zeker in den Raad bijval vinden. Burgemeester en Wethouders komen ook tegen dit bescheiden voorstel in verzet, een voorstel door commissarissen bepaald in overweging gegeven met het oog op de overdreven winsten der fa briek en het verschil van prijs met particuliere gasondernemingen. Burgemeester eD Wethouders verwachten Diet veel van de prijsverlaging. Er moge al cenignini vermeerdering van debiet plaats vinden, die zal toch niet zooveel bedragen dat daardoor invloed op de te behalen winst zoude worden uitgeoefend. Commissarissen hebben daartegen reeds aan gevoerd dat na de vroegere prijsverminderingen juist het tegendeel gebleken en het verbruik dus toegenomen is; wij wenschen hier bij te voegen een welsprekend slaatje van den invloed dien de prijsverminderiogen in Delft op het toenemen van het verbruik hebben gehad. Wij laten dit staatje hier volgen, onder opmerking dat de heer Derck sen in zijn voorstel ten onrechte den prijs van het gas te Delft op 12 cents per kub. meter stelt. Hij is tot dusver nog 14 centen. Gaarne willen wij aannemen dat hier aan een drukfout te deuken is, anders is de heer Dercksen verkeerd ingelicht. GASVERBRUIK DOOR PARTICULIEREN. Jaarlijksch verbruik. Toeneming. Afneming I* in cub. prijs per cub. met. m -O en meiers. in geld. .5 e in geld. 3 o o» .2 B in geld. 1856 124287 17ct f21129.79 1857 155304 26626.16 31017 f 5497.37 >853 187499 .31922.81» 32195 "5296 655 18ó9 220408 -37558.15 32909 -5635.35» 1860 242.H 67 -41272.5S 21961 3714 43 1861 248730 .42364 17s 6363 - 1091.59» 186 269751 "44318 24 11021 - 1954.06» 1863 259284 lGct. -41726 86* 407 f 2691.37» 1864 268448 u -43182.09 9164 1455.22s 1865 283902 1 -45663.63s 5434 -2480.54s 1866 3 .'1289 O .51622.42 37387 5953 78» 1867 336659 r .54087.36 15369 - 2464 94s 1868 3196S4 14ct. .47578.42s| 3026 6508.94 1869 355531 .49868.44 16847 2290.01» 1870 393549 .55176.50 38017 - 5308.06 1871 437756 "61319.02 44208 -6142.52 Burgemeester en Wethouders laten zich inder daad te veel medesleepen door de vrees voor eene verhooging van den Hoofdelijken Omslag. Wij zouden daartegen even sterk opzien als het bei trof het doen van uilgaven die óf niet urgent waren óf op andere wijze konden bestreden worden. Hier zou de verhooging echter het ge volg zijn van rechtvaardigheid. De nijvere klasse der bevolking vooral wordt onredelijk belast. Deze onbillijkheid weg te nemen langs een ge leidelijken weg, zal bij het groot deel der bevol king geen tegenkanting ondervinden. Eene ver mindering der gasprijzen zal tevens veel ruimer debiet opleveren, want tal van ingezetenen voor zien hunne woningen niet van gas omdat het bepaald te duur is. Men sla dus dien weg in, en de vrees voor groote moeielijkheden, die daaruit voor de gemeente zullen voortvloeien, zal blijken minstens overdreven te zijn. Lelden, 24 Juni. Aan Leiden's ingezetenen is, vanwege de hees ren A. Heyosius, C. J. Leembruggen, W. Pleyte en L. W. E. Rauwenhoff, eene circulaire ver zonden van den volgendeD inhoud. Het practisch doel behoeft inderdaad geen aanbeveling, zoodat we niet twijfelen dat de burgerij wel hare mede werking tot het welslagen van „de Leidtche bouw- oereeniging" zal willen verleeneD. (Slot.) Boerhaave ligt begraven in de St.-Pieterskerk e Leiden, waar de Regeering te zijner eere m 1762 een gedenkteeken liet oprichten, dat Is maDS spreuk, waarin zijn gansche ziel leefde, levat. De geschiedenis van Boerhaave toont in alle ieelen aan dat hij een groot man was. Van jongs af aan lichaamsoefeningen gewoon, waren zijne krachten ontwikkeld. Aan een sterk gestel paarde hij een ziel die zuiver en onbesmet was. Over het algemeen was hij een toonbeeld in alles en voor allen. Oprecht, eenvoudig, steeds zoekende op te bouwen Yoor tijdgenoot en nako melingschap. Hij had een afkeer van alles wat laag, partijdig en kleingeestig was. Oprechte dankbaarheid bewees hij zijn gansche leven aan zijne beschermers. Met zijne talenten woekerde hij noch om den mammon, noch om de eer, want de schitterendste aanbiedingen wees hij van de hand en dat deed hij om zijDe onafhankelijkheid op het gebied der wetenschap niet te verliezen. Bij alles wat hij ondernam legde hij een onvermoeid en onwrikbaar geduld aan den dag. Nederig en minzaam van aard, bezielde hem geen andere eerzucht dan om door loffelijke daden boven anderen uit te munten. Hij was een braaf maa, en zijn godsdienst van den echten 6tempel, zon der eenige huichelarij. Als zoon, echtgenoot, vader, hoogleeraar en geneesheer was hij altijd waarlijk groot en edel. Het lief en leed zijner talrijke leerlingen was het zijne, hij was blijde inet de blijden, weende met de weenenden. In alles was hij een liefderijke beschermer, maar bovendien voor ongelukkigen een reddende engel; aan hen vooral besteedde hij bijzondere zorgeD. „De armen," zeide hij altijd, „zijn mijne dier baarste lijders, want de Alzegenaar is hun be taalmeester." Een ieder beminde hij, niemand ondervond van hem benadeeling, ja zijne grootste tegenstrevers wist hij door groote weldaden aan zich te ver binden. Mag Leiden zich in geen ander standbeeld verheugen, dat van Boerhaave is eene gelukkige inleiding. Een der vele grafschriften op den grooten man zij ons besluit, niet twijfelende of de mannen der wetenschap zullen instemmen met wat M. Bors- boom schreef Boerhaavedie meer zag dan vijftig eeuwen zagen, Doch nimmer heeft gezien u't Geen anderen alle dagen i,Beschouwenwient gelijk noch was, noch is mis schien, „Nooit zijn zal-, dien naluur beschonk met al haar [gaven, „Ligt hier in t stof begraven. „Al 't Aertrijk treurtmaer 'l Hof Des Hemels juicht; ook leeft in eeuwigheid Mant lof." Leiden, 1872. Wageningen, 21 Juni. In de alhier ontwor- pene vennootschap de Wageningsche berg is voor bijna f 40,000 deelgenomen. Het doel is, om op dien berg, waarvan ruim 15 hectaren zijn aan gekocht, eene restauratie met logement te bou wen eD tevens aan de gemeente Wageningen het genot te verzekeren van vrije wandeling. Men verwacht, dat zulk eene inrichting, gelegen op eene der schoonste punten van Gelderland, aan alle zijden heerlijke vergezichten opleverende, talrijke bezoekers zal lokken en zoowel voor de aandeelhouders als voor de gemeente Wagenin gen van groot belang zal worden.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1