PP. 3794. Maandag A°. 1872. 24 Juni. EIDSCH DAGBLAD. O PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ8.00. Franco per post,3.85. Afzonderlijke Nommert0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVEKTKNTIKN. Voor iederen regel/'o.lö. Grootere letten naar de plaatsrnimte die ijj beslaan. STADS-BEltlCHTEN. leve BURGEMEESTER bee gemeente LEIDEN, epaalt, dat vau aanstaanden Dinsdag-avond, 25 :r, na het vertrek van den Iaatsten spoortrein, Woensdag den 26sten daaraanvolgende, 's nainid- i te 3 uren, de passage voor rijtuigen en tgangers over de Singelbrug aan de voorm. jnburgsche poort zal gesloten zjjn, zoodat men i en naar bet station den weg langs een der gels zal moeten volgen; oorts, dat des avonds van laatstgemelden dag, urende de Illuminatie, de Singel alléén in de ding van de voorm. Hare- naar de voorm. likijnt- •jsche poort en stapvoets mag bereden worden, wijl over bedoelde Singelbrug mede niet dan 'pvoets mag worden gereden. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. eiden, 22 Juni 1872. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, ndag den 24sten Juni 1872, des namiddags te Idrie. Onderwerpen Benoeming van een lid der Commissie tot bet ontwerpen en herzien der plaatselijke strafver ordeningen, ter vervanging van den beer Mr. P. J. Tollens. Benoeming van drie leden in bet Bestuur van het Werkbuis (117). Suppletoire staat van begrooting en staat van af- en overschrijving, dienst 1871, van het H. G. of Arme Wees- en Kinderbuis. (110). Staat van af- en overschrijving op de gemeente- begrooting, dienst 1871. (106). Suppletoire staat van de gemeente-begrooting, dienst 1871. (109). Voordracht tot de onderbandscbe verpachting der tienden onder Leiderdorp. (111). Voordracht tot regeling der scheiding van de burgerrechtelijke eigendommen tusscben Haarlem en Leidsn gemeen, gelegen bij de Haarlemmer trekvaart en het jaagpad. (108). Verzoek van den stads-beelmeester G. Aalberts- berg, om in die betrekking te worden besten digd. (107). Verzoek van den gemeente-apotheker B. Jesse Itz., om in die betrekking te worden besten digd. (104). Verzoek van Commissarissen der Naamlooze Vennootschap: Bierbrouwerij de Posthoorn en Azijnmakerij de Twee Sleutels, om vergunning tot het versmallen van den ingang van de Lange Duizenddraadsteeg. (105.) Verzoek van J. Plu c. s., om eenige onder steuning uit de gemeentekas ten behoeve van bunnen vader Jan Plu. (114). Voordracht tot wijziging van de artikelen 3 der verordening houdende Reglement voor de ge meente-instellingen van middelbaar en booger on derwijs. Gemeenteblad N". 14 van 1864) (115). Staat van af- en overschrijving op de begroo ting van bet Israelietisch Armbestuur, dienst 1871. (1!J). Verzoek van de weduwe P. C. Merhjn, om een keldergat te mogen maken in de stoep vóór haar buis op de Mare. (118). Staat van af- en overschrijving op de gemeente- begrooting, dienst 1872. (116). Verzoek van M. de Haas, om eervol ontslag als 2de hulponderwijzer der 4de klasse aan de openbar* school voor meer uitgebreid lager on derwijs late klasse, voor jongens. (119). Lelden, 22 Juni. onthulling van het standbeeld van Boer- ave zal gepaard gaan niet het in den handel ngen van een zeer verdienstelijke feestuitgave, talentvolle graveur van 's Rijksmunt te Utrecht, heer J. Phil, van der Keilen, heeft een medaille plagen die een waardig souvenir zal vormen |U deze gebeurtenis. De medaille is te bekomen brons en in zilver. De voorzijde zal bevatten buste, de keerzijde het standbeeld van den jdvertnaarden esculaap. Met de nitgave en ver- ijgbaarstelling heeft zich belast de boekhande- r P. Somervvil, Breestraat alhier, bij wien rhanden is een fraai gelijkende buste in bis- 1 van Mr. J. van Lennep. ichting en vereering voor bestaande of over- len personen bewijst men veelal door hunne Mretten in de huiskamer aan den wand te legen. Gewoonlijk is men ook geneigd een he md man, die in deze of gene stad geboren is of ar lang heeft geleefd, dezelfde onderscheiding te kennen. De ingezetenen dus die den roem n Leiden tot in de huiskamer vvenscheu te doen lordringeo, kunnen zich een welgelijkend litho- aphisch portret van Hermanus Boerhaave aan heffen- bij J. van Weizen Jz., Steendrukker, Mrs teeg te Leiden, op steen gebracht door den ler L. S. Springer Jr. Gisterenmiddag is de timmerman L., werkzaam -li de in aanbouw zijnde huizen van den heer ÏPoole, op de Vest nabij de voormalige Koe- urt, gevalleo, en heeft in zijn val een bint en eenige gereedschappen meegesleept. De chirurgijn A. onderzocht den man en verklaarde dat er waarschijnlijk niets gebroken is. Hedenmiddag te twee uren viel een jongetje in de Oude Vest nabij de Zoutkeet. Een vrouw dit ziende, wilde het kind redden, geraakte daar door mede te water en beiden zouden zeker ver dronken zijn, als Diet spoedig eenige andere per sonen waren te hulp geschoten. Aan de Zwem- en Bad-inricbting llhyniigt zijn gedurende deze week 2557 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 99 tot 107 vol wassen personen en van 44 tot 48 kinderen. Naar wij uit gewoonlijk goed onderrichte bron vernemen, zou de heer van Reenen, aan wien de taak zou zijo opgedragen tot het samenstellen van een ministerie, van de vervulling daarvan afgezien hebben en die taak alsnu zijn opgedra gen aan den heer Mr. G. de Vries, lid van den Raad van State. (fl.) Het D. verneemt uit goede bron, dat reeds een som van ongeveer 70,000 bij de verschillende commissiën voor het Zeemanshuis te Brielte be schikbaar ligt. Op Dinsdag 16 Juli a. s. zal te Utrecht de 14de jaarlijksche vergadering der Vereeniging voor Paedagogiek gehoudeo wordeD. Na afdoening van eeDige huishoudelijke zaken zullen de heeren H. Bonman, P. G. Roodhuizen, B. N. Geboren, A. van Otterloo, A. L. Boeser, C. Julius C. Fz. en J. van der Veen de volgende punten ter bespre king inleiden: 1°. in welken omvang en met welk doel moet de zielkunde door deo onder wijzer beoefend worden, en is het wenschelijk bij de acte-examens onderzoek naar de vruchten dier studie te doen? 2°. de gymnastiek op de speelplaats; 3°. schoolbestuur en schooltoezicht; 4°. de toelating van meisjes op onze hoogere bur gerscholen is op paedagogische gronden af te keu ren; 5°. welke is de beste methode voor het on derwijs in de paedagogiek voor aankomende onderwijzers?; 6'. de acte-exaineus; 7*. de ver gelijkende examens. Misschien is het niet onge past te herinneren, dat deze Vereeniging ernaar streeft den band te vormen tusschen lager, mid delbaar en booger onderwijs op het gemeenschap pelijke gebied der paedagogiek. Op de laatste vergadering werd nog de wensch geuit, dat meer belangstelleoden in paedagogiek zich zouden aan- Bluiteo, waartoe voor ieder de gelegenheid geopend is door zich aan te melden bij den secretaris, den heer A. M. Kollewijn Nz., leeraur aan de hoogere burgerschool te Amersfoort. Omtrent de arrestatie van den conducteur Dik- kens verhaalt de Arnhemschc Courant het volgende De heer de Klopper, hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, had, waarschijnlijk uit on voorzichtige woorden van Dikkens vrouw, verno men, dat haar mas, die verdacht werd de brie ven met waarde bij het vervoer met den spoorweg te hebben gestolen, zich te Londen bevond. Hij reisde derwaarts, maar Dikkens was reeds naar Liverpool vertrokken en bevond zich op eene stoomboot, welke een paar uur later naar Ame rika vertrekken zou. De heer de Klopper begaf zich aan boord en ontdekte weldra den persoon dien hij zocht. Hij sprak dezen in het Engelsch aan, waarop de ander in het Hollandsch ant woordde, dat hij geen Engelsch verstond, dat hij Hollander was en zich naar New-York begaf. De heer de K. betuigde zijn genoegen, dat zij nu samen de reis konden maken; maar eenige oogenblikken later, na met een van het stoom- bootpersoneel te hebben gesproken, deelde hij hem mede, dat zij op eene verkeerde boot waren. Dikkens trok dit eerst in twijfel, maar eindelijk sloeg hij geloof aan de verzekering. Zij gingen nu op eene andere boot over en toen de hoofd commissaris zich daar met den conducteur be vond, werd de Hollandsche vlag geheschen, want het was eene Hollandsche boot, en Dikkens werd op Hollandsch terrein gearresteerd. De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, ten gevolge der aanhouding van den verdachte, de verdere nasporing der ontvreemde bankbiljetten, vermeld op de aaogifte van 24 Mei 11., overbodig is. Voor de bereids aangewende pogingen wordt dank betuigd. Aan belanghebbenden wordt bekend gemaakt, dat de bij beschikking van 25 Mei 18T1 tijdelijk verleende vergunning aan de betrokken stoom bootdiensten om de Goowe, de Aar, de Drecht, den Amstel en de Keulsche vaart ook des nachts stoomende te bevaren, tot wederopzegging wordt gehandhaafd, onder bepaling: a. dat in het algemeen met geen grooter snel heid mag worden gevaren, dan van 100 meters in de minuut; b. dat in de kom der gemeenten en lang9 aan den wal liggende vaartuigen de stoom booten slechts met een vierde van de kracht mogen varen en tijdig den gang moeten verminderen c. dat alle schade, ten gevolge van deze ver gunning aan kaDaalwerken, sluizen, bruggen, enz. veroorzaakt, ten laste komt van de c ncessiona- rissen, voor zoover bestaande verordeningen daarin niet bereids voorzien. Z. M. heeft benoemd tot lid in den Raad van Ned. Indië, met herstelling in zijne vorige an- cieoneteii, den heer Mr. F. M. C. Pels Rijcken, laatstelijk lid van dat college, thans onder genot van wachtgeld bier te lande. Z. M. heeft aan J. W. Schubart, oud-officier van-gezond h. der 2de kl. praktizeerend genees heer te Utrecht, vergunning verleend tot het aaDnemen en dragen van het herin neriugskruis voor vrijwillige verpleging van gewonde krijgs lieden, gedurende den oorlog van 1870—1871, hem door Z. K. H. den Groothertog van Baden geschonkeD. Z- Mheeft den officier-van-gezondh. der 2de kl. bij de zeemacht Dr. J. F. Manikus, op zijD daartoe gedaan verzoek, met den iaatsten Juli aanstaande eervol uit den zeedienst ontslagen. BINNENLAND. Amsterdam, 21 Juni. De koninklijke fabriek voor stoomwerktuigen heeft bij openbare inschrij ving de toewijzing gekregen van een buiteo- landsche bestelling voor spoorrtjluigeo, ten getale van 80. Zij zijn bestemd voor de Staatsspoor in Hannover. Dit is de eerste keer, dat in Neder land spoorwagens voor den vreeutde worden gemaakt. H. K. H. prinses Marianne beeft heden het Paleis voor Volksvlijt met eeo bezoek vereerd. Bijzondere belangstelling betoonde de vorstelijke bezoekster voor bet vele bezienswaardige, vooral voor hot museum van schilderijen. Geruimen tijd vertoefde de Prinses in het Pa leis en gaf bij haar vertrek H. D. ingenomen heid met deze nationale stichting te kennen. Bij den Burgemeester van Amsterdam is ingekomen van de firma M. E. Coster, te Parijs de som van f 200.ten behoeve van de alge- meene armen. Gisteren is ten raadbuize aan den heer J. de Roever, kapt. van het Nederlandsche fregat Jan van Brakel, door den burgemeester, natneDS de lords der Britsche admiraliteit, overhandigd een gouden chronometer, als erkenning voor de diensten door dien gezagvoerder bewezen bij de schipbreuk van het Eugelsche stoomschip Megaera op de St.-Paulusrots. Rotterdam, 21 Juni. Op uitnoodiging van de heeren Plate, van Reesema, Viruly Verbrugge en Troslorff, leden van de centrale Thorbecke- commissie, zijn heden een aaDtal belangstellenden alhier te zamen gekomen, ten einde een plaat selijke commissie te vormen tot bevordering der zaak hier ter stede. Tot ledeo dier commissie zijn benoemd de heeren Joost van Vollenboven, D. Blankenheijm, W. S. Burger Wzn., Mr. J. G. de BruyD, J. P. A. Franpois, Mr. A. Hoynck van Papendrecht, Ed. Hoyer, E. L. Jacobson, John E. Knight, Mr. Verniers van der Loeff, Mr. M. Mees, L. Lincoffs, A. Schot en Mr. J. A. Vaillant. In den afgeloopen nacht is er bij den goud en zilver-kasthouder L. H., in de Wesle Wagen straat alhier, een brutale diefstal gepleegd. De daders hebben door een niet goed sluitend raampje, boven in de winkelkast aangebracht, eeD 60 stuks zilveren horloges weten weg te nemen. De politie doet ijverig onderzoek. Een bediende van de heeren J. Havelaar Zoon, kassiers alhier, een wissel moetende incasseeren aan boord van een schip, viel van de loopplank in 't water, waaruit hij spoedig werd opgehaald; de portefeuille met wissels en geldswaarde echter was gezonken, en toen zij en de daaruit gevallen bankbiljetten en wissels werden opgevischf, vermiste men nog verscbeidene wissels en een waarde aan bankbiljetten van ruim f 2000. Dordrecht, 21 Juni. Onze burgemeester, de heer Mr. G. A. de Raadt, heeft welwillend het hem door de Dordrechlsche Vrijzinnige Kiezersver- eeniging aangeboden voorzitterschap eeqer te vor men plaatselijke commissie aangenomen, voor de stichting vau een nationaal gedenkteeken van wijlen Mr. J. R. Thorbecke. H ellevoetslits, 21 Juni. Alhier heeft zich een vverkliedenbond van ODgeveer 200 ledeo gevormd. Schoonhoven, 20 Juoi. Bij de op heden alhier gehouden grasverpachting (hooiland) zijn, in ver gelijking van het vorige jaar, buitengewoon lage prijzen besteed; sommige perceelen brachten bijna een achtste, andere p. m. de helft op van den prijs in 1871; de vrees, dat het overtollige water in de uiter waarden den prijs van bet gras zou verboogen, schijnt dus althans hier ongegrond te zijn ge weest. Utrecht, 21 Juni. In de gisteren gehouden algemecoe vergadering van het 26ste landbuis- houdkundig congres zijn aangenomen de volgende conclusiën der afdeelingen: 1°. dat de gemeente besturen in 't belang der gezondheid van de ingezeteuen een goed rioolstelsel invoeren; dat alle beerputten worden opgeruimd; dat het riool water onschadelijk worde gemaakt en alles zoo veel mogelijk worde dienstbaar gemaakt aan do belangen van den landbouw; 2°. dat het congres deo wensch uitspreke dat. er voor onderwijs in de boutteeit gezorgd wordeen 3». dat het congres den wensch uitspreke,dat voortgegaan worde met de duiubeplauting met dcnneD. Tot bestuur van het volgeod cougres werden benoemd de burgemeester vau Delft, de heer vau Kutjk, en de heeren M. A. M. van 's-Gravesande Guicherit, G. A. Landmeter, Dr. C. A, Oudemans, T. van Rijn en J. D. Viruly Tz. Arnhem, 21 Juni. Gisterenavond is alhier ge vankelijk binnengebracht een jongeling uit Apeldoorn, die 11. Zondag avond een soldaat van het 8ste reg. infanterie, gekampeerd op de Wies- selsche heide, met een steen een dusdanige ver wonding op het hoofd heeft toegebracht, dat men vreest voor het leven van deu verwonde, die thaos in het ziekenhuis te Deventer wordt ver pleegd. De dader heeft zijne schuld bekend, maar teveos opgegeven, dat hij het misdrijf heelt gepleegd ten gevolge van ergerlijke provocatie, waaraan hij eD anderen van de zijde van den verwonde en andere soldaten hadden blootgestaan. Heden wordt alhier in deo foyer van den schouwburg de jaarlijksche vergadering van offi cieren der schutterij in Nederland gehouden. Morgen zullen de leden dier vergadering een schietwedstrijd op den Galgenberg houden, waar voor prachtige prijzen zijn uitgeloofd. Het muziek corps van de dd. schutterij uit Rotterdam, onder directie van den heer Hutschenruijter, geeft bij deze gelegenheid heden een matinée en soirée musicale in Musts Sacrum. Gisteren overleed Mr. P. C. A. C. Reigers man, oudste lid der orde van advocaten te dezer stede. Zwolle, 19 Juni. Als iets wat nog al belang rijk is voor den handwerksman, kunnen we melden, dat door vele slachters hier ter stede uitmuntend Amerikaansch spek verkocht wordt voor 35 eents het halve kilo. Wanneer men du weet dat het vleesch, bij de tegenwoordige hoo- ge prijzen, voor den burgerman schier niet meer te bekomen is, eD het gewone inlandsche spek 45 cents het halve kilo geldt, dan mag men den verkoop van dit Amerikaansche product zeker eene Duttige zaak noemeD. Zwolle, 21 Juni. Naar men verneemt zal van wege den Gemeenteraad morgen eene commissie, bestaande uit de heeren :_W. C. T. van Nahuijs, burgemeester; Mr. J. H. van Roijen, Wethouder) J. F. A. A. Scbaepman en J. Oremer Eindhoven, Raadsleden, naar 's-Gravenhage vertrekken om aan den Minister, tijdelijk belast met de porte feuille van binneut. zaken, de bezwaren kenbaar te maken nopens het thans bij de Tweede Ka-

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1