Dirk Smeetsland en Meester Arent van der Wou- densland, gemeenten IJselmondeen Charlois, prov. Zuid-Holland, H. C. Vaandrager; tot lsten com missaris van den polder de Eendracht, gemeen ten Vianen en Lexmond, prov. Zuid-Holland, T. van Dieren; tot dijkgraaf van den Ueerenpolder, gemeente Oude Tonge, prov. Zuid-Holland, G. van Schouwenjtot dijkgraaf van den polder Oud-Hei- nenoord, prov. Zuid-Holland, J. Konijnendijk; tot heemraad van den polder de Hilie, gemeente Charlois, prov. Zuid-Holland, W. Oosthoek; tot heemraad van den polder bet Ambacht van Hoog vliet, gemeeute Hoogvliet, prov. Zuid-Holland, P. Hordijk; tot heemraad van den polder Katen- drecht, prov. Zuid-Holland, J. Niemantsverdriet Mzn.; tot heemraden van de polders Oude Koorn- dijk, Oude Hieuw land, Oost- eu Molenpolder, prov, Zuiü-iiolland, C. Kruythoff en J. Schelling; tot heemraad van den polder het land van Essche, Uiterdijk en Nieuw Strijen, prov. Zuid-Holland, J. Kluyfhooft; tot heemraad van den polder Robbenoord en Plompert, gemeente Charlois, prov. Zuid-Holland, A. van Gent; tot g-zworeoen van den polder den Bommel, prov. Zuid-Holland, W. van der Weel en J. Mijs Jzn.; tot lid van het polderbestuur van Nieuw Schuddebeurs, prov. Zuid-Holland, P. Vermaat. BINNENLAND. Amsterdam, 20 Juni. In de gisteren gehou den raadszitting is door oen voorzitter medege deeld, dat eene deputatie uit het dagelijksch be stuur naar Dillenburg zou vertrekken, ten einde, op 29 dezer, aldaar tegenwoordig te zijn bij het leggen van den eersten steen van den gedenktoren ter eere van Prins Willem. Tevens wekte hij de leden van den raad op, om ook zich daarheen te begeven, voor zooveel hun dit mogelijk zou zijn. Volgens door ons ingewonnen informatiën zijn de berichten van het bezoek van Napoleon III hier ter stede onjuist. Eenige gelijkenis van den persoon, die van twee anderen vergezeld som mige plaatsen van ons land bezocht, op den ex- keizer der Eranschen, heeft tot het onjuiste bericht aanleiding gegeven. AmsterdCt.) Nieowebrug a/o. R., 19 Juni. Volgens gerucht zal de spoorweg van Utrecht op Leiden waarschijnlijk niet tot stand komen. Naar men zegt ontbreekt er nog 100,000 gulden aan het benoodigde kapi taal, en bestaat er grond om te vreezen, dat men in het verkrijgen van die som vóór den lsten Juli a. s. niet zal slagen. (Standaard.) 's-Gravenhage, 20 Juni. H. K. H. Prinses Ma rianne bracht hedenmiddag een bezoek aan de tentoonstelling van schilderijen, en deed daar de aankoop van de schilderijen van J. M. Schmidt Crans te 's-Gravenhage en W. de Famars Testas te Utrecht, voorstellende „Een catechisatie'' en eeu „Gezicht ïu de woestijn tusscben Suez en Sinaï." Z. K. H. Prins Alexander is door aankoop eigenaar geworden van de beide schi Iderijen vau Vt. de Vos te Kortrijk, „Voor" en „Na de ratten- jacht." Rotterdam, 20 Juni. Tot lid van den gemeen teraad is gekozen de heer Dr. A. M. Ballot, can- didaat van de liberale kiesvereeniging burgerplicht, met 481 stemmen; de candidaat van de andere vrijzinnige kiesvereeuiging Orde, de heer Delprat, verkreeg 240 stemmen. Schiedam, 20 Juni. De kiesvereeniging Orde heeft gisteren in eene vergadering, onder voor zitterschap van Mr. K. A. Poortman, besloten zich aan te sluiten bij de hoofdcommissie, die zich Zaterdag jl. te 's-Gravenhage gevormd had, om eeu nationaal huldeblijk te breDgen aan Mr. J. R. Thorbecke. Er werd eene commissie benoemd die zich belasten zal met het inzamelen van gel den en tot leden daarvan de heeren Mr. K. A. Poortman, J. S. M. de Groot, J. M. van der Schalk, Dr. C. J. Vaillanf, B. J. Looi, J. Odé en Mr. J. A. Beukers. Delfshaven, 20 Juni. Iledennamiddag te half- vier had een schipper bij het uilvaren van de Buitenhaven alhier het ongeluk, doordien zijn boom bleef haken, in het water le val'eu; ondanks alle aaugewende pogingen inocht Int niet gelukken hem te redde i. Hij werd leven loos opgehaald. Dordrecht, 20 Juni. Gisterenavond te 8 uren had in een der lokalen der sociëteit de Harmonie de vergadering van aandeelhouders en belang stellenden in de Anglo-German Express Transit Com pany (limited) plaats. De commissie deelde mede, dat, sedert de ver gadering van 11 Juni jl., de deelneming door medewerking van verschillende zijden van 2500 tot op 2705 shares geklommen is. Staande de vergadering werd het ontbrekende aangevuld en de deelneming tot op de verlangde 3UUU allures a 10 pd. st. gebracht. Op eene vraag van den heer A. J. Verbeek van der Sande werd door de heeren van der Linden eu Hoijer bericht, dat geene afgifte van stortingen zal plaats hebben, alvorens de Maat schappij behoorlijk zal zijn geconstitueerd, en door de Commissie, dat enkele vragen omtrent de ves ting der Maatschappij aan de Directie te Lon den zijn gedaan, waaromtrent voldoend antwoord wordt verlangd alvorens de inschrijvingen geldig zullen zijn. Onder dankzegging aan allen, die door samen werking de volteekeuiug der 8000 shares a 10 pd. st. hebben mogelijk gemaakt en de uitbreuging van den weusch dat door den werkkring dezer Maat schappij nieuw leveu eu bloei aan Dordrecht verzekerd worde, is de vergadering gesloten. Utrecht, 20 Juni. Dezer dagen ontvingen uuze geachte stadgenooteu de firma J. G. van Terveen Zoon een zeer vereeiend schrijven, door tus- schenkomst van den gevolmachtigden Minister van Z. M. deu Keizer van Oostenrijk eu Hongarije, namens H. D. gouvernement, als daukbetuigiug voor hunne aanvankelijke pogiugeu om mede te werken tot leuigiug vau de ramp, door dcu verschrikkelijken watersnood in Boheme aange richt. Tevens werd hun verzocht ook voorloo- pig dien dank over te brengen aan de redactie van 't Ulr. Dagblad, aan de burgerij van Utrecht en aan de geheele Nederl. Natie, en werd ver klaard, dat dit blijk van belangstelling door de Oostenrijksche bevolking op hoogen prijs werd gesteld. ,Gistereu te 12 uren werd de eerste alge- meene vergadering van het 26ste Nederl. laud- I huishoudkundig congres gehouden. Ouder de aan wezigen merkte meu op Mevr. Storm van der Ohys. De Voorzitter Mr. W. R. Boer opende de ver gadering met een rede, waarin hij uit eeue menigte actueele feiten deed blijken dat onze landbouw, handel en nijverheid geen tegenstrijdige belangen hebben, niet onder elkander kampen, maar uit gaan van eeu zelfde streven, dat zij allen deelen zijn van den arbeid van eeu vrij volk aan de toe nemende welvaart van een gemeenschappelijk vaderland; en voorts in het hreede deu weg aanwees om deu landbouw van ods vaderland meer en meer te doen worden, wat zij worden moet en kan: een bron van nationalen rijkdom en kracht; die door vermeerdering van kennis tot steeds schooner ontwikkeling komt en waaraan men nooit te vergeels raad en hulp vraagt bij menig moeielijk vraagstuk, en die meer en meer aller liefde verwerven zal. Het uitbrengeu van rapporten was daarop aan de orde. De heer Wierda bracht, namens de Commissie in het belang der verbetering van de vervoer middelen in ons land in 't algemeen, en van den landbouw in 't bijzonder, een rapport uit, waarin zij de wenscbelijkheid eu het belang uiteenzet van eene vereeuigmg, die zooals de Kamers itu Koophandel en Fabrieken voor handel en nij verheid, en de Schuttevaersvereeniging voor de schipperij, een orgaan zoude zijn voor zaken, be treffende de transportwegen en de cummunica- tiemiddeleu voor den landbouw. In het rapport komt eene uitvoerige uiteenzetting voor van al wat op dit gebied nog te wenschcu overblijft, waaronder de afschaffing der tolheffingen op de wegen een belangrijke plaats inneemt. Bij eene vereeniging als de bedoelde, kunuen alle klach ten oi er deze aaogelegeuheid inkouien; zij kan de gegrondheid da irvan onderzoeken; zij stelt pogingen in het werk om van de bevoegde auto riteiten verbetering te krijgen vau hetgeen ver beiering noodig heeft; zij neemt in belangrijke gevallen het initiatief (voor den aanleg van kunst wegen of buurtspoorwegen bijv.); zij kan plaat selijke verbeteringen ter algemeeue keunis oren- gen, om daar, waar er gelegenheid toe bestaat, tot navolging op te wekken eu deze algemeen ingang te doen vinden. De commissie stelt daarom voor 1°. Er zal eene vereeniging opgericht worden ter bevordering en gemakkelijkmaking van de transportmiddelen voor den landbouw, uiet een centraal-bureau, dat te Utrecht gevestigd. 2°. In de hoofdsteden wo deu zelfstandige af- deeÜDgen opgericht. 8'. Het centraal-bureau te Utrecht bestaat uit 6 leden. 4°. De besturen der afdeelingen beslaan insge lijks uit 6 leden. 5°. Het bestuur van het 2tiste laudhuishoudkun- dig congres wordt uitgenoodigd zoo mogelijk in vloedrijke personeu te verzoeken zich tot eeue commissie te vormen, om deze zaak tot stand te brengen. Onder dankzegging aan de commissie stelde de voorzitter voor, dit rapport ter inzagu te leggen vau ue leden, ten einde liet in eeue volgende vergadering Le kunnen behandelen. Dien overeenkomstig werd besloten. De heer Sloet loi Oldhuis deed daarna, mede namens den heer Itersou, eenige mededeelingen omtrent de aan diehli. opgedragen vervaardiging van een lijst Van geschrittcii over den Neder- landscben landbouw. Afbldoorn, 18 Juni. Naar men verneemt is hedenmiddag iu het huis van bewaring alhier overgebracht, om van daar naar Arnhem te wor den getransporteerd, zekere v. O., beschuldigd van verwonding, jl. Zondag gepleegd in de nabij heid van de Wiesselsche heide, op den soldaat van het bsce regiment infanterie. Holwerd, 17 Juni. Omtreut de vordering der werken tot verbinding van het eiland Ameland aan deu vasten wal kan worden medegedeeld, dat de dam, die iu het vorige jaar S200 meter afstand van het eiland Ameland werd doorgetrok ken, thans lot 4200 meter is verlengd, eo dat de rijksdammen, waarmede in April ook aan deze zijde een aanvaug werd gemaakt, thans reeds zijn gevorderd tot ruim 180U meter van de Frie„che kust. Het gewoDe scheepsvaarwater over de Wad den werd in het begin dezer maand met zinkstuk- ken gedicht, die met buzaltsteen zijn bezwaard en afgedekt. Groningen, 20 Juni. De heeren Jorissen, de Mon- chy, Roelfseuia en Teilegen hobbeu eene uitnoo- diging tot huDne medeïngezeteuen, vereerders van wijlen Mr. J. R. Thorbecke, gericht, ten einde op Vrijdag a. s. samen te komen en eene plaatselijke commissie voor het huldeblijk te vormen. Bergen-op-Zoom, 19 Juni. Met een vleiend schrijven van den heer van Otterloo namens Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, ont ving de uitvoeriugs-commissie voor den hier te houdeu schietwedstrijd, uitgeschreven door den bond van schuilei-officieren in Noord-Bi abn vijf prachtige, met ziivi r gen ion teerde prijn bestaande uit 2 inktstellen, 1 sigarenstandet, presse-papier eD 1 bierglas. HU1TEN L, A IN Fraukrijlt. Onderhandelingen met Pruisen. Frankrijks notitie-boekje komt voor den dag. Joek )e n ijf i tand lit h angei an ndiei laats rond inde: na t fijze cbatl verg eden Ier t rid oesta Niet heenslaande de bewering van de Age Havas houdt de Versailler correspondent vau Ind. Beige vol, dat de onderhandelingen tnsschi Frankrijk en Pruisen over de ontruimnij het grondgebied goed vooruitgaan. Volgens he zou het punt van verschil mi hierin zijn gelege dat de heer de Rémusat bij iedere ontruimiii een departement ook vermindering der bezetting at hoepen wil verkrijgen; terwijl von Ariiim t zelfs in het laatste departement het tegenwooidi] aantal mauschappen (naar wij meenen 50,090 mat op Fransch groudgebied wil laieu. is dit indei eme taat e vol and lllds noet lag lien edee angi oep: aart utioi voor list iiinit atui noch bhri daad het geval, dan dunkt ons, dat deonderhau delingen nog niet zoo bijzonder ver zijn gevot derd. Immers de groote bedoeling der Fransclt regeering is natuurlijk om deu last der bevo king te verlichten; welnu die last wordt nie alleen uiet minder, maar ook onbillijker verdeel wanneer de troepen bij iedere ontruiming eve groot in aantal blijven. Men stelle zich, tegei de laatste ODtruiming slechts voor het departe ment van Belfort, alteen 50,000 vreemde soldatei moetende iiiterueeren In dagen van voorspoed is men dikwijls roijaal,leeo geld uit aan anderen, en heeft dan iu minder gt lukkige tijden moeite, zijn penningen terug te kri gen.Zoo schijn t de Fransche regeeriug haar opschri, boekje eens te zijn nagegaan en gemerkt te hebbe vau deu heer Griekenland nog de kleinigheid va 30 milloen franken te moeten ontvangen. Zij hee dat sommetje aan genoemden heer geleend i 'ur^ deu jare 1832 toen hij eenige contanten noodii had om de nieuwe koninklijke glorie op te hou den en zijne gevechten tegen den in- en uitwen digeu vijand met succes voort le zetten. Doel zijn geldschieter verkeert nu ongeveer in des zelfden toestand eu het is dus billijk dat de ge leende som terug wordt gevraagd, Frankrijk dan ook zoo vrij geweest, door middel van zij gevolmachtigd minister in Griekenland, deu hee Ferry, den wensch hiertoe te kennen te gevet Spanje. lant eko uni Do ïeze en icta en i vooi ens en, etzi a Vau oudsher is men gewoon, deu staat v.ijeet' schip of bij een wagen te vergelijken, of lievt elk groot lichaam, waaraan iets te besturen i door deze woorden uit het dagelijksch leven vvt '°°r der te geven. Als een duidelijk bewijs daarvoo zouden wij kunnen aanvoeren den naam va Phaeton, die nog heden ten dage aan een soor van rijtuig wordt gegeven, naar den onbezonne jongeling, die in der tijd met alle geweld den zon uewagen eens wilde besturen en daardoor he heelal bijna aan den ondergang had prijs gegeveD Welnu, geen minder gevaarlijken toestand, dai waarin de jonge Phaëton de geheele wereli bracht, hebben de opvolgende ministeriën Sagast en Serrano voor Spanje in het leven geroepei door de wijze waarop zij de staatskar hebbei bestuurd. Men kan wel niet zeggen, dat zij ei mee aan den hol zijn geraakt (of het moest ii achterwaartsche richting zijn geweest) maar io allen gevalle hebben zij het voertuig zoo vast iu slijk en modder gowerkt, dat het eigenlijk niet meer voor- noch achteruit te krijgen was. En toch heeft Zorilla deu moed gehad, met zijne partij geuooteu aan de wielen te gaan staan. Overzien wij deu toestand waarin hij het land vont slechts oppervlakkig, dan mag dit waarlijk ee ver es wai >e iaa yin ons eel 2 In ano H i rag ilge ien naa eeri lied naa loei en ijn, me Tal van geleerden kwamen hem bezoeken en zells vorsten, waaronder Czaar Peter de Groote. Deze in onze geschiedenis zoo bekende vorst bracht Boerhaave eens een bezoek en getroostte zich twee uren in eeD zijkamer te wachten om den beroemde Boerhaave te kunnen spreken; hij wilde den hooggevierden geleerde in persoon ontmoeten en wachtte geduldig op zijne toelating. Boerhaave wist wel dat de Czaar in zijne woning was, maar ging rustig zijn gaDg, onverschillig hoe veel personen Ruslands hervormer nog vooraf moesten gaan. Bij het genot van zulk een welverdienden roem voegde zich voorspoed en huiselijk geluk. Lang bleef hij ongehuwd, omdat zijne stelling was, zich niet in het huwelijk te begeven, alvo rens zijn fortuin op stevige grondslagen gevestigd te hebben, doch in het algemeen huwde men in die tijden niet zoo vroeg als thans. Gelijk men weel moest Boerhaave aanvankelijk zeer bekrom pen leven, doch later groeide zijn vermogen zoo verbazend aan, dat hij een vermogend man was. Op 17 September 1710, en dus op 42jarigen leeftijd, huwde hij met de eenige dochter van Abraham Drolenveaux, schepen der stad Leiden, en vond in deze eene verstandige echtgenoote, die nederigheid aan eenvoud paarde. Steeds voor de wetenschap levende, gevoelde hij op tweeën veertigjarigen leeftijd eerst behoefte aan een hulpe, met wie hij zijn roem deelen kon, aan wie hij alles kon ineedeelen wat hem op het harte lag, te klageu had Boerhaave niet, maar wanneer hij misschien eens, door overspanning of door de wis selingen des tijds, hulp noodig had, dan kon hij die nergens beter vinden, dan in eene getrouwe en liefdevolle gade. 's Mans levensgeschiedenis zegt het, dat hij ge lukkig was in zijn huwelijk, waarin vier kin deren werden verwekt, waarvan alleen de oudste dochter beiden overleefde. Het grootste gedeelte van zijn leven bracht Boerhaave met zijne echtgenoote en eenige dochter (drie zijner kinderen mochten niet blijven leven) door op zijn buitengoed aan de Haarlemmervaart, doch in weerwil van zijn gezond en sterk gestel werd hij nu en dan wel aan het ziekbed gebon den. Eens was de groote geleerde in de genees kunde, die aan duizenden voorschriften gaf, op een morgen te vroeg opgestaan en, had zonder zich in acht te nemen, ztch in de morgenlucht begeven om op het veld de kruidkunde te best u- deeren, hetgeen veroorzaakte dat hij in 1722 door eeD allerhevigst rhumatisme werd aangetast, waar door hij maanden achtereen op zijn ziekbed op den rug moest liggen, daar de dood bij de minste beweging onvermijdelijk was. Meton geloofelijke gelatenheid droeg hij dal leed, eu wel door deu troost dien hem de godsdienst gaf. Eindelijk her steld, hervatte hij, ofschoon nog zeer zwak, zijne lessen. De oudubbelziunigste blijken tan gehecht heid en liefde oudervond de groote meester, zoo verheugd was men over uit gelukkig herstel. Ambt- en Stadgenooteu, zoowel als leerlingen, allen vierden feest eu de studenten niet 't minst. De geheele st id was in feesttooi en aan den avond van den dag der hervattiug zijner lessen schitte rend verlicht. Wel geelt de geschiedenis het niet aan, maar toch begrijpen wij, dal de nederige Boerhaave bij at dien luister en al die hulde nederig bleef. Ue tijd veiiiest ocluer deu giooleu man, al is hij nederig en onbaatzuchtig, niet uit het oog Zoo dat uiet ware zou Boerliaave's standbeeld niet straks verrijzen. Eene tweede, zeer hevige ziekte overviel Boer haave in 1727, en van dien lijd al bleef hij suk kelende. Twee jaren nog voldeed hij aan al zijne verplichtingen in de hem opgedragen betrekkin gen, totdat hij iu 1729 zijn Hoogleeraarsambt vaarwel zeide. Hij bleef echter zijne lessen in de geneeskunde voortzetten lot kort voor zijn dood, die plaats had den 23sten September 1738 te Leiden. Zelden verwekten een overlijden zoo al gemeen een rouw als dat van Boerhaave, roe teel Ier ari le leb ;en :ch loi le Volgens een particulier schrijven uit Batavia ieri was aldaar het gerucht verspreid dat de jeugdige ;oo moordeuaar Varkevisser, die den 22 April is ter [0li dood gebracht, vóór zijne terechtstelling aan een -er predikant, die hem in zijn laatste oogetiblikkeit vee bijstond, zou hebben bekend, dat hij, behalve het den doodslag op van der Brugb, vroeger nog twee voe andere moorden zou hebben gepleegd, een op eeD Da kind en een op een inlander, aan wien hij geld »ev schuldig was; als ook dat hij verleden jaar eeu je geheele dessa in brand had gestoken, om in de zij, verwarring le kunnen stelen. rui (Zwols. Crt.) da! en H le nat De geschiedenis zegt dat Boerhaave ruim twei millioen gulden heeft nagelaten, maar dat zijn eenig overgebleven dochter, aan wie dat vermo gen ten deel viel, geen waarde hechtte aan dez stoffelijke nalatenschap, maar des te meer aauBelfi den roem dien haar vader gedurende zijn leveu mocht iuoogsten. Zulk eene bekentenis is een dochter van Boer haave waardig. (Slot volgt

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2