r. 3798. A°. 1872. Zaterdag 22 Juni. HERMANUS B0ERHAAVE. mil/ der i 3 al< of g >chol 3D lig 3p el i 's V( in is den ijdag wore men MT. LEIDSCH PRIJS DEZER COXJRANX. Voor Leiden per 3 maandenƒ3.00. Franco per post3.85. Afzonderlyke Nommera0-05. DAGBLAD. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVBETKNTIEN. Voor iederen regel/"0.15. Grootere letters naar de plaatsraimte die rij beslaan. RTR j. P Geblevc Leiden, 21 Juni. Het examen, vermeld onder art. 4 van het oninklijk besluit van 10 September 1S64 (Staals tad n°. 89), voor aanstaande O.-I. ambtenaren, lot heden voldoend afgelegd door de heeren Bool (Delft), H. J. Borgerdorf van den Berg Delft), K. T. van Delden (Leiden), A. L. van lasselt (Leiden), J. C. van Hasselt (Leiden), Mr. F. Jas (Delft), J. Koning (Delft), G. J. P.. alelte (Leiden) en C. Vroede (Leiden). De boekhandelaar-uitgeier de heer Couvèe ie Gravenhage, die zich ook met veel energie toe- sgt op het in den handel brengen van gewaar- eerde produclen der schoone kunsten, heeft thans gelukkige gedachte gehad een buste van Thor- ecke ter vervaardiging op te dragen aan een unsienaar, die door de uitmuntende afwerking an het borstbeeld van wijlen den heer Voor- lel m Schueevoogt geloond heeft groote verdien- Ivn te beziiten. Iu ons Dommer van gisteren laakten wij van dit feit reeds melding. Heden laieu wij in de gelegenheid de photographische l'oeelding van de uit ie voeren buste te aan- chouwen. Reeds dadelijk trof ous de frappante gelijkenis van den Staatsman, dien wij nog bij le behandeling der inkomstenbelasting de wel- lumslgioelen van staatkundigen vriend en legen- ïtander, bij zijn wederverschijning in de Kamer ija langdurige ziekte, zagen ontvangen. Het is den heer Hiiner, dezelfde die nog voor enigen tijd geleden hier ter stede muzieklessen lal', vioeger gevierd tenorzanger, gelukt het we- pu dat Thorbecke zoo zeer van anderen onder- cbeidde spiekend terug te geven. Dat breed ge welfd voorhoofd, die zich steeds tot sprekeu /looiende lippen, die karakteristieke gelaatstrek zij zijn allen meesterlijk teruggegeven. De Puste, 86 centimeters hoog, is verdienstelijk en keurig bewerkt, de vorm is uitstekend geko- - zén. De vereerder ontmoet hier Thorbecke prij kende met het kominaudenrskruis van den Ne- «srlandscheu Leeuw. Wij wenscheu aan deze uitgave, die in gips en nititatie-ivoor in den handel zal worden ge- racht, al liet succes dat zij zoo rechtmatig ver- lent. Wij vernemen uit goede broD, dat de Neder- indsche Bank eene uitbreiding heeft gegeven aan are bepalingen, betreffende bet disconteeren. Discontauten op plaatsen, waar de Bijbank of gentschappeu gevestigd zijn, zullen voortaan ter het bedrag hunner disconto-quitantie, door lisschenkomst vao een derde te Amsterdam, bij e hoofdbank kunnen beschikken, terwijl aan e discontanten te Amsterdam is toegestaan, hun [■ld door een ingezetene van Rotterdam bij de ijbauk te doen ontvangen, ileu zal voor eiken discontopost niet meer dan én persoon tot incasseering kunnen aanwijzen, laar het staat vrij om over de volle som of echts over een gedeelte daarvan door tusschen- oinst van een derde te beschikken. Bijzondere quitanties van een bepaald formu lier zijn hiervoor te bezigen. Het doel van dezen maatregel is, kostelooze overmaking van geld, zoowel van de provinciën naar de hoofdstad als tusschen deze en Rotterdam, mogelijk te maken. Handelsblad Onder het opschrift „Nog wat rechtskout in zake M." schrijft Dr. van Vloten iu het Deventer Week blad het volgende „In deze belachelijke rechtszaak is een niet minder belachelijke eisch gedaan. Jammer slechts, dat de doodstraf afgeschaft en geeseliDg en brand merk vergeten zijn, of de toepassing minstens van beide laatste ware gevraagd. Die goede Mr. Marchand 1 Wat heeft zich het manneken ge weerd Ik heb er alle deeg van gehad, hem en zijn Groninger medemakker eens te laten uit razen, en al den lang verbeten wrok op mij en dit arme Weekblad te doen koelen. Beider waar dige geestverwant, de welbekende correspondent van Het Vaderland, noemde het dan ook „schoone redevoeringen", wat zij te voorschijn brachten. „Het vermakelijkst was het zeker, den eenen zijn fraai besef van drukpersvrijheid te hooren uiten, dat zich juist zoo ver schijnt uit te strek ken, als zijn moderne vooroordeelen er geen hin der door lijden; den ander zijn modern christelijk leedwezen te hooren betuigen, dat ik zelf niet tegenwoordig was, orn, na een bede om „vergif fenis" (waarvoor toch?) mij de hand van zijn eerwaarden cliënt te zien toesteken. „Ongelukkig, dat ik juist over dien cliënt mijn oordeel thans niet langer behoef op te schorten, den staf gerustelijk breken kan. Van dergelijke wezens neemt men geen haudje9 aan, men haalt er met deernis de schouders over op en keert hun verder den rug toe,, evenals de modder-lni, die hun ten dienste staan. Zulke predikers en volgelingen van den „godsdienst van Jezus" hoo ren in 't gild thuis, waartegen men Betje Wolff, in haar tijd, reeds met zooveel nadruk waarschuwde „Kind, wacht je voor de geestelijkheid!" Ik zou waarschijnlijk groote lust hebben, haar „ver- geefsche raad" eens te Groningen te komen voor dragen. Hij zou daar juist ter sneê komen. „Intusschen zal ik nu afwachten, wat de recht bank omtrent dezen onzinnigen eisch beslissen zal, en dan naar bevind van zaken handelen. Niet weinig heb ik mij inmiddels vermaakt met de minstens voorbarige bewogenheid over mijn „lot" waarvan, naar een correspondent in de Arnh. Courant, de Devenlenaren, door 't gelier van beide rechtsgeleerden met schrik en beviDg om 't hart geslagen, om mijn „groote en loffe lijke deugden", die ze zoo goed hebben weten op prijs le stellen, blijk gaven. Bij all erkente lijkheid voor die anders wel late waardeeriug, moet ik hen toch beleefdelijk verzoeken, hun meewarigheid maar voor zich en hun kinderen te houdeuik heb die noch gevergd, noch ge lukkig noodig." Wij vernemen van goed onderrichte zijde, dat Prof. van Uosterzee, reeds eenige weken geleden, bedankt heeft voor de uitnoodiging om de ope ningsrede te houden op het aanstaande Noordelijk Zeudingsfeest te Assen. Het is nog niet bekend aan wien die taak thans zal worden opgedragen. Standaard De arrondissements-rechtbank te Rotterdam heeft ter vervulling der vacature van kanton rechter in het kanton Hillegersberg, ontstaan door de benoeming van Mr. J. H. van Mierop tot kantonrechter te Gouda, de volgende aanbe velingslijst opgemaakt: 1". Mr. S. J. Fokkema Andrea, kantonrechter te Lemmer; 2°. Mr. A. van Deinze, kontonrechter te Hindelopen3°. Mr. C. Stemberg, griffier bij het kantongerecht te Ridderkerk. In de Kaapkolonie is het driehonderdjarig eeuwfeest der grondlegging van Neerland's zelf standigheid plechtig gevierd. Het Kaapsche Volksblad van 18 Mei meldt hier omtrent Het Nederlandsche vrijheidsfeest is in Kaap stad gevierd op eene buitengewone vergadering van de Rederijkerskamer Aurora, bij welke gele genheid een dramatische schets, onder den titel „Willem van Oranje" werd opgevoerd. Zij werd voorafgegaan door een tableau, voorstellende de Hollamische Maagd, omringd van een tiental voorname personen uit het roemrijke tijdvak, waartoe het herdachte wapenfeit behoort, dra gende op keurig bewerkte vaandels de wapens der zeven vereenigde provinciën, of andere ba nieren. Do vergaderzaal was tot overladens toe gevuld met belangstellenden, waaronder de Ne derlandsche. consul en familie. Het gezicht der vaderlaudsche kleuren, van den Oranjestaudaard en de welbekende keurig nagebootste costumes uit de 16de eeuw, de tonen van het onvergete lijke „Wilhelmus" en „Wien Neerlands bloed" en de reproductie van heldendaden, die den grond slag gelegd hebben tot Nederlands vrijheid en roem, brachten eene mate van geestdrift teweeg, die bewees, dat hoe lang eu hoe verre ook van den geboortegrond verwijderd, het Nederlandsche hart ook hier nog warm blijft kloppen voor het duurgekochte erf der vaderen. De rederijkers-- kamer Aurora, die, ondanks vele eigenaardige moeielijkbeden, de eeuige dramatische. Vereeni- ging is die zich heeft weten staande te houden, en die met ieder jaar in bloei eD degelijkheid toeneemt, heelt onlangs een verrassend bewijs van sympathie ontvangen in den vorui van eene prachtig bewerkte medaille, haren voorzitter, den heer F. Koster, toegezonden door het eere lid der kamer, baron van Heemstra te 's-Graven- hage, als een blijk van toegenegenheid van den beschermheer harer zusterkamer „Nieuwlaud" aldaar. De Kaapkolonie heeft nog een ander eu uieer tastbaar bewijs gegeven van deelneming in de Nederlandsche volksvreugde, eu wel door eene inschrijving van 80 a 90 pd. st. ten behoeve voor het iu den Briel te stichten asyl voor zee lieden. De Staatscourant van heden behelst een Staat van den invoer der voornaamste katoenen en wollen manufacturen, vervaardigd in landen be westen de Kaap de Goede Hoop, te Batavia, Samarang en Soerabaya, in de maand en de 3 maanden, geëindigd den Sisten Maart 1872. De Minister van Financiën maakt bekend, dat bij hem ontvangen is eene som van 240, door een onbekende, ter voldoening van vermoedelijk te weinig betaald successierecht ingezonden. Z. M. heeft benoemd tot procureur bij de arroud.- rechtbank te Appingedam Mr. J. NaDninga Uit- terdijk, wonende te den Horn, gemeente Aduard. Z. M. heeft benoemd tot rechter in dearrond.- rechtbauk te Tiel Mr. E. H. Karsteu, thans plaats vervangend kantonrechter en advocaat te 's-Gra- venhage. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der artillerie te benoemenbij het 3de reg. vesting artillerie, tot kapit. van de 3de kl. (naar ouder dom van rang), den lsten luit. Jbr. A. D. J, Calkoen, van het reg. veid-artilleriebij het reg. rijdende artillerie, tot lsten luit. (naar ouderdom van rang), den 2den luit. M. W. de Jonge van Ellemeet, van het corps. Z. M. heeft goedgevonden den kapit. J. baron Taets van Amerongen, van het 1ste reg. inf., in zijnen rang over te plaatsen bij liet reg. grena diers en jagers. Z. M. heelt benoemd r tot heemïaad van den polder de Goilberdinger en Everdinger Waarden, provinciën Gelderland en Zuid-Holland, J. van Brücheintot plaatsverv. heemraad van het pol derdistrict Rijk van Nijmegen, prov. Gelderland, H. A. Versiraaten; tot hoogheemraad van den Krimpenerwaard, prov. Zuid-Holland, T. Huyzer; tot heemraad vau den polder de Kiesheid, ge meente Pemis, prov. Zuid-Holland, P. Qualm; tot heemraden van den polder Oost-IJsselmonde, ge meente IJseltnonde, prov. Zuid-Holland, J. van den Berg en J. H. Nolentot heemraad van de polders Varkensoord en Karnemelksland, gemeen ten IJselmonde en Charlois, prov. Zuid-Holland, L. Zwart; tot kadegraaf van den polder de Kers- bergsche en Achthovensche uiterwaarden, prov. Zuid-Holland, W. N. J. van Shjpe; tot leden van het bestuur van den polder Dirksland, provincie Zuid-Holland, J. Zaaijer Pz. en A. Zaaijer; tot i dijkgraaf van den Gorzenpolder, gemeente Pernis, prov. Zuid-Holland; C. Eenhoorn; tot heemraad van den polder Madroel, gemeente Pernis, prov. Zuid-Holland, J. Kleyne; tot heemraad van den polder Klein-Zuid-Beierland, prov. Zuid-Holland, P. Toukerttot heemraad van den polder Groot- Zuid-Beierland, prov. Zuid-Holland, S. Hreure; tot heemraad vau den Eendrachtspolder, prov. Zuid-Holland, P. Blaak; tot hoogheemraden van de polders Oud- en Nieuw-Reierwaard, uitma kende het hoogheemraadschap van Oud- en Nieuw- Reierwaard, prov. Zuid-Holland, F. van Nes en J. van den Hoek Sr.; tot heemraad van den pol der Charlois, gemeeute Charlois, prov. Zuid-Hol land, F. Bekker; tot heemraad van de polders 7Ï, 4 p( 2.40 85 II. Hij hoort Spinoza uitmaken voor een atheïst, ior iemand die aan niels geloofde, wiens leven oor de Joden was bedreigd geworden en meer 82S ien wijsgeer verachtende taal. Boerhaave vroeg 2K; t -I en criticus of hij de werken van Spinoza gele- :n had, waarop een ontkennend antwoord "J Dlgde. Dit gaf hem aanleiding, die vroeger reeds en de leer van Spinoza geschreven had, op zadigde en overredende wijze de schoonste inten uit diens werken aan te toonen en den pervlakkigen beoordeelaar te wijzen op het redelijke om op Spinoza een onverdiende laatn te werpen. Bij zijne tehuiskomst dacht oerhaave over dit gevoerde gesprek na en kwam de overtuiging dat hij, na in het openbaar pinoza in bescherming te hebben genomen, lOeilijk eene standplaats als predikant zou kun- en bekomenreeds kreeg hij allengs min of leer den naam van Spinoza's leer aan te han en, hetgeen hem tot het besluit bracht het pre- ikambt te laten varen en zich geheel en al aan geneeskunde te wijden. rlaatifc QBdttg n. - op Belas rpott Begreep Boerhaave misschien dat hij niet op twee gedachten kon blijven hinken en ofschoon hij de leer van Spinoza niet tot de zijne maakte hij toch wist dat de man een brave Israëliet was met een oprecht hart en eerlijke ziel, die met zijne leerstellingen niet pronkte, maar die de waarheid, op de wetenschap gegrond, beoefende en zocht. Boerhaave was ook in de weten schap opgegroeid, en de vlekkeloosheid vao Spi noza's leven kennende, vereerde hij den nederi- gen glasslijper in diens leven en werken. Nam hij het goede van Spinoza's leer over en predikke hij dat, dan liep hij gevaar als Godloochenaar uitgekreteu te worden en dal wilde de oprechte man niet. Dan liever een stand verlaten waarin hij niet eerlijk voor zijne gevoelens kon uitkomen. Boerhaave vestigde zich nu als geneesheer te Leiden en was met zijn toestand aldaar tevreden. Ofschoon een voornaam heer, die in blakende gunst stond bij Willem III, hem onophoudelijk aanzocht zich te 's-Gravenhage te komen vesti gen, en wel onder de schitterendste vooruitzich ten, bedankte bij telkens. En toch ging 't hem niet voordeelig. Zijne bekwaamheden, al had men vau zijn kunde gehoord, werden niet genoeg ge schat, het was of men in den jongen medicus geen genoegzaam vertrouwen stelde. Hierin mogen wij dan ook wel het bewijs vinden, dat Boerhaave zich nimmer op den voorgrond stelde. De eerlijke man werd wel genoodzaakt, wilde hij in zijn levensonderhoud voorzien, nog iels anders bij de band le nemenhet was daarom dat hij besloot privaatles in de wiskunde te geven. Maar dit zou hem niet altijd beschoren zijn. Door toedoen van een zijner beschermers, den edelen vau den Bergh werd Boerhaave iu 1701 tot lector in de theorie der geneeskunde aan de Hoogeschool te Leiden aange steld. Hij aanvaardde dit ambt den 8steD Juni van dat jaar, met eene verhandeling die zeer zijn roem vestigde. Het getal zijner leerlingen was al dadelijk zeer groot en steeg verbazend. Zijne groote kunde bezorgde hem al Spoedig een beroep als gewoon Hoogleeraar aan de academie te Groningen, welk aanzoek hij bescheiden van de hand wees, alleen en voornamelijk uit achting en dankbaarheid voor zijne beschermers. Curatoren der Leidsche Hoogeschool erkenden deze opoffering; zijn jaarwedde werd in 1703 verhoogd, met de belolïe, dat het eerst openval lende Hoogleraarsambt voor hein zou zijn. Wer den eerst 's mans kundigheden en talenten mis kend, nu klom zijn room van oogenblik tot oogen- blik en werd hij de raadsman en arts van ieder een. Boerhaave bleef aan zijne beloften van te Leiden te zullen blijven getrouw, ofschoon hij in 1709 nog niet tot Hoogleeraar benoemd werd. Eerst in 1718 mocht hij zich iu eene aanstelling als Hoogleeraar iu de scheikunde verheugen. Zijn voorbeeldélooze roem vestigde zich al meer en méér door zijne lesSen en door de rij bekwame mannen uit zijne school, terwijl al zijn werk de toepassing was van zijn geliefkoosde spreuk: het eenvoudige is het zegel van het ware schoone. Boerhaave was het, die de geneeskundige school tot den hoogsten trap wist te voeren, een hoogereu bloei was wel met denkbaar; hij was dan ook de eenige die met Hippocrates was te vergelij- keuhij was in de schei-, planteu- eu ontleed kunde verre boven de meesten verheven. Door deze kundigheden voorgelicht en met een juist oordeel, scherpen blik en veelomvattend genie begaafd, bracht hij eene bervoriniug in de beoefe ning der geneeskunde le weeg, welke zijn naain onder die van de weldoeners der men3chheid met onvergankehjken luister deed prijken. Boerhaave's naam was op aller lippen. Geheel Europa door vroeg men zijn raad, die als een orakel beschouwd werd. Uit afgt legen gewesten, kwam men om hem te Leiden. Onnoemelijk was zijn correspondentie: tot zelfs nit China schreef men hein. Van daar de bijzonderheid dat te Leiden een schrijven uit China werd ontvangen met het adres.- Boerhaave in Exiropa.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1