tu alK, ïn vi mi het in ten vj ing woo met en d. an 1, wi rdact| en, a en zii dighe lit do: de vei ilijdei kerkt n i zek Pr idien: omdat de aanneming gelijk staat met de |beffing van het verbond; het werd dan ook t 54 tegen 9 stemmen afgestemd, ver het algemeen werd, ofschoon niet luide, rover geklaagd, dat de hoofdcommissie over voorstel in het programma een praeadvies igt en wel zulk een, dat al dadelijk aan de Dame van het voorstel doet wanhopen. Zulke esdviezen verlammen de onpartijdigheid van oordeelvellingen, ie heer Hirsch, directeur van het doofstom- instituut te Rotterdam, sprak tegen het einde vergadering ten gunste van hen die op de of andere wijze door de natuur misdeeld |o, over doofstommen, blinden en idioten hij inde aan dat ineuschenliefde gebiedt dat voor se ongelukkigeu in 't bijzonder worde gezorgd meende dat die zorg ook door het schoolver- nd mocht op zich genomen worden vooral ver- agde hij opsporing vau de blinde kinderen en derzoek of zij onderwijs genieten. In de hoofdcommissie komen belangrijke ver tot dt deringen: de heer van Weideren baron Rengers edt af als president, maar is tot gewoon lid noeuid, terwijl hij in het presidium wordt op- volgd door den heer van Milligen. De heer ieuwenhuijs is ook tot gewoon lid benoemd, oor den heer Deltos, die als algemeen penning- gehot eester en als lid van het bestuur heelt bedankt, nog niemand beuoeindlaier zulten voorstellen Chri edaan worden om die vacature te vervullen. Tot leden van de commissie tot het doen van n voorstel tot wetsherziening zijn benoemd de teren JLindo, Nieuwenhuijs, Salverda, Kerdijk ijnsniltn Romein. De voorzitter gaf te kennen dat de urenafcrde vergadering te Arnhem zal gehouden wor- e Ooffcu en sloot te 4 uren de vergadering. Over de avondvergadering kan ik u niets mede- telen -. ik heb die niet bijgewoond. Ds V. jDUlXKiNJLAlND. Duitscblaud. De Jezuïeten-wet. De rijksdag heelt eergisteren de beraadslagiu- n over het ontwerp legen de Jezuïeten die den den begonnen waren voortgezet. Men keut het loor de telegraaf gemeld voorstel, dat de geheele ationaal-liberale partij in de plaats van dat der [egeering wil stellen. Het is veel strenger tegen e Jezuïeten maar neemt vele der bezwaren van utoepasselijkheid enz. weg, die in vorige zitting oor den heer von Mallinkrodt, lid van het een- rum, tot bestrijding van het ontwerp waren aan gevoerd. Dr. Volk heeft een harde maar verdien- lesioi de rede geiioudeu tegen de manier van haude- iet g»len der cleiicale partij. Deze beschuldigt thans Sismarck, dat hij, na 1866 overmoedig geworden, ooru net opzet den strijd tegen de katholieke kerk er, et legonnen is. leder weet aan wien de schuld van leu oorlogstoestand ligt. En het is waarlijk ook aog met vergeten, dat bisschop von Kelteier bij iet vatikaansche conciiie in 1876 zeil heeft ge sderi iegd, dat een dergelijke krijg het noodwendig dem ;evolg moest zijn van eene doorzetting der Je in ze luïeten-beginselen en aanneming der nieuwe izellfogma's. De regeering zal zich waarschijnlijk met het oorstel der nationaal-liberalen vereenigen het welk dan alle kans heeft om met groote meer- i got) derheid te worden aangenomen. Italië. Levensgevaar van den Faus. na» leldo e. Wi me 'ig yn etar st m leelio rd. D i kaut meet d, zij zijd afdei .rdoo I, de g fe rae; lekt. i2 jl >1 dt r da |0«j ulie nget lere ve Dell e 1 hoof dtido Mid' n de bond ISlê'I HQ ld Eenige dagen geleden verspreide zich met blik semsnelheid door Rome het bericht, dat de Paus gestorveo was. De arme grijsaard had weer een van die toevallen gehad, waaraan hij in den laat- sten lijd zoozeer onderhevig is, doch die nog al tijd zonder ernstige gevolgen zijn afgeloopen. Gewoonlijk rolt dan bij die gelegenheden als een lawine bet bericht van zijn dood uit het Vaticaan, om, altijd door in om vang toenemende, tot de uiterste greuzeu van Rome door te drin- gen. Deze looze geruchten doen zien, welk een énorme agitatie het zal geven als de paus eens werkelijk komt te overlijden. Alle partijen komen daarin overeen, dat dit leit in de tegenwoordige toestanden een gewichtige wereldgebeurtenis zou zijn. De omgeving van Pius IX is dan ook in een zeer gespannen toestand door die gedurig herbaalde aanvallen van onmacht, en men ver zekert dat zij de noodige voorzorgen heeft ge troffen om, indien de groote slag eens inderdaad werd geslagen, er niet al te zeer door verrast te wordeD. Zw itserland. De constitutie van 12 September 1848 en het nieuwe ontwerp (vervolg). Beschuldigingen tegen de herzieningspartij. De arlt. 4143 van de tegenwoordige consti tutie bandelen over het recht van nederzeitiug. Artt. 41 en 42 noemen de voorwaarden op, waar- Ouder een burger van een kanton zich kan ne derzetten in een ander kanton en de gevolgen, die daaruit voorvloeien. Hij, die zich ineen kan ton heeft nedergezet, mag de bonds- en kanto nale politieke rechten uitoefenen onder dezelfde voorwaarden als de burgers van zijoe nieuwe woonplaats, en, wat de kantonale rechten be treft, eerst na verloop van een termiju, die in geen geval langer dan 2 jaren mag duren. Aan de behandeling van gemeente-zaken mag hij geen deel nemen, terwijl hij ook geen recht heeft op het medegenot van de goederen der gemeenten en corporaties. Volgens het ontwerp geniet hij die zich ne dergezet heeft op zijne woonplaats alle rechten der kanton- en gemeeDte burgers, doch insgelijks met uitzondering van het medegenot dergemeen- schappeltjke goederen; zoowel in kantonale als in gemeente-aangelegenheden verkrijgt hij voorts het stemrecht reeds na drie maanden. Volgens beide constituties mag geen kanton iemand van zijne burgerrechten vervallen ver klaren en het ontwerp verbiedt bovendien ook nog de verbanning; en terwijl de tegenwoordige grondwet voor het geven van het burgerrecht eens kantons aan buitenlanders als voorwaarde stelt, dat de persoon in quaestie zijn publieke rechten in het land zijns oorsprongs late varen, wordt de beslissing over deze en andere derge- gelijke gevallen door het ontwerp aan de bonds- wetgeving ondergeschikt gemaakt. De geldende constitutie noemt drie docutnen ten, waarvan men moet voorzien zijn om zich vrijelijk in Zwitserland te kunnen nederzetten een geboorteacte of een stuk, dat dezelfde kracht beeft, een bewijs van goed gedrag, en een be wijs dat men de burgerlijke rechten heeft be zeten en niet door de wet gebrandmerkt is. In het ontwerp wordt slechts gesproken van een geboorte-acte of een daarmede overeenkomend stuk, terwijl bij uitzondering het recht kan ontzegd worden aan hendie voortdurend aan de publieke liefdadigheid zouden ver vallen en van de plaats hunner geboorte geen voldoende ondersteuning ontvangen. De nieuwe artikelen 45, 46 en 47 brengen hen die zich ergens gevestigd hebben wat hun civiel-rechterlijken toestand betreft „iD den regel onder de wetgeving hunner woonplaats" en dragen de toepassing van dit beginsel en liet maken van de noodige bepa ling tegen dubbele belasting op aan de bonds- wetgeving. Zij maken van deze laatste ook afhan kelijk het ouderscheid tusschen „vestigen" en „oponthoud" en de nadere voorschriften over de politieke en burgerlijke rechten van hem die zich ergens „ophoudt". Eindelijk moet zij ook bepa lingen maken over de verpleging en begrafenis kosten der arme burgers van een kanton, die in een ander kanton ziek worden of sterven. De geldende constitutie zwijgt over geloofs- en gewetensvrijheid en waarborgt het is een schande voor Zwitserland de vrije uitoefening van godsdienst alleen aan de „erkende christe lijke geloofsbelijdenissen." Het ontwerp (en dit artikel vond bij die brave clericalen natuurlijk een heftigen tegenstand) proclameert de onschend baarheid van geloofs- en gewetensvrijheid en be paalt uitdrukkelijk: „Niemand mag in de uitoefe ning van zijne politieke en burgerlijke rechten wegens zijne godsdienstige begrippen worden beperkt, of lot het verrichten van een godsdien stige handeling gedrongen, of voor het nalaten van een dergelijke handeling gestraft worden. Niemand is gehouden, belastingen tej betalen, die speciaal geheven worden voor godsdienstige doeleinden van een kerkgenootschap, waartoe hij niet behoort." (Men zou zeggeü, dit spreekt van zelf, maar waarlijk in verscheidene gemeen ten, vooral in Oostenrijk, worden ten behoeve der Roomsche kerk belastingen geheven, die ook de Protestanten betalen, omdat zij door oude ge woonte niet beter weten of zij zijn er toe ver plicht!) Daarentegen zegt het ontwerp weder: „Geene godsdienstige inzichten kunnen iemand ontslaan van de vervulling zijner burgerlijke plich ten." Voorts wordt aan de vrijheid van gods dienstoefening de beperking gesield dat zij bin nen de grenzen der zedelijkheid en der publieke orde moet bltjveu. De kantons en de bond wor den beiden gemachtigd om die beide zaken be nevens den vrede tusschen de verschillende confessiën te handhaven. Uitdrukkelijk is er bij gevoegd, dat zij daarvoor ook maatregelen bedoelt tegen ingrijping van kerkelijke overheden in de rechten van de burgers en vau den staat. Over het huwelijks-recht wordt in de geldende constitutie niets gezegd. En toch was dit waar lijk hoog noodig. In verscheidene kantons toch wordt het door een menigte hekrompene bepa lingen gedwarsboomd; ja de verkrijging van dat recht wordt in vele gemeenten gemaakt tot een schandelijke bron van inkomsten. Het ontwerp heelt hier terecht eenige bepalingen tegen ge maakt, die natuurlijk al weder zeer weinig aan de zwarte heeren behaagden, die zooals ieder weet in zake het huwelijk de grootste tyrannie zouden wenschen uit te oefenen. Het huwelijks recht wordt gesteld „onder bescherming van den bond" en verboden „om het te beperken uit ker kelijke of oeconomische inzichten, wegens tut tot nu toe gegolden hebbeüde verhoudingen of om politieke redenen". Een huwelijk in een ander kanton of in het buitenland gesloten wordt voor wettig erkend; kinderen, voor het huwelijk go- horen, worden door opvolgenden echt der ouders gewettigd, en eindelijk is iedere helling van bruids- gelden of dergelijke afzetterijen verboden. Deze nuttige bepalingen zijn vervat in art. 50 van het ontwerp. Wtrdl vervolgd.) De te Lausanne verschijnende Echo en de Eidgenossenschaft brengen zware beschuldigingen tegen de herzienings-partij uit. Men mag ze ech ter met de noodige restrictie aannemen, daar beide bladen ijverig de richting zijn toegedaan van den heer Dubs, die, zooals men zich wel licht herinneren zal, zijn ontslag nam als verte genwoordiger omdat de constitutie-herziening doorging. Laatstgenoemd blad is zells het or gaan van dien heer. In beide couranten nu kan men het volgende lezen„Uit den mond van een hooggeplaatst man, die wist wat hij zeide en genoeg eergevoel heeft om zijne poli tieke tegenstanders geen verzonnen handelingen toe te schrijven, hoorden wij zelf de betcekenis- volle woorden: „Ik heb de bewijzen in handen, dat wij binnen kort bij het Dnitsche Zollverein geannexeerd zouden geworden zijn. Men weet, hoe Pruisen te werk ging tegenover die staten, die het wilde annexeeren. Eerst werden zij overgehaald om tot het Zollverein toe te treden, dan sloot men militaire overeenkomsten met hen, en ten slotte werden zij meer of minder gean nexeerd. Op dezen gemakkelijken en zekeren weg wilden ons ook eenige van onze barons voeren, eer- en geldzuchtige mannen, zonder va derlandsliefde, die zelfs niet voor openlijk ver raad zouden terugschrikken wanneer het hun slechts eenig voordeel opleverde. Maar God zij dank, er zijn in Zwitserland nog helderziende tnannen, die den moed hebben, hunne innige overtuiging duidelijk uit te spreken. Zulke mannen zullen ook in de twee volksraden zijn, en wij hopen, dat in de volgende zittingen der bonds vergadering in Juli door interpellaties helder licht over deze geheimzinnige onderhandelingen met het buitenland verspreid zal worden. Want gewichtige stemmen beschuldigen de hoofdaan voerders van de revisionisten luide en uitdruk kelijk van deze handelwijze. Wanneer de tegen hen uitgebrachle beschuldigingen slechts voor de helft waar zijn dan moeten deze lieden in staat van beschuldiging gesteld en als hoogverraders veroordeeld worden. Een oude anecdote vertelt ous van oupartijdige rechters in Berlijn (de be kende quaestie van Frederik den Groote eu den molenaar van Sanssouci); wij hopen dat er ook in Bern zulke rechters zijn. De naaste bonds vergadering komt op 1 Juli bijeen. Zij zal storm achtig worden. TELEGRAMM I 7V. Par(j9, 16 Juni. In het Journal Officicl wordt bekend gemaakt, dat de rente der schatkistbous, te. beginnen 17 dezer, is gebracht op 2fc pCt. Madrid, 16 Juni. In eene vergadering uit de meerderheid bij de Cortes is gisteren het voor stel tot aanneming der economische wetten ver worpen. In de bijeenkomst der radicale minder heid zal eene commissie worden benoemd om bij Zorilla aan te dringen op de aanneming der be trekking van minister-president. De nieuwe Minister van Financiën heeft besloten een volledig financieel plan, dat bij koninklijk besluit goedgekeurd zal worden, in werking te brengen en den wezenlijken toestand der schatkist opeubaar te maken. De directiën bij het departement van oorlog zullen weldra opgeheven worden. Ook is er sprake van het plan, om het administratief beheer van het departement van Oorlog bij het Ministerie van Financiën over te brengen. Door die hervormin gen zouden verscheidene millioenen bezuinigd worden. Parys, 16 Juni. De rechterzijde heeft de hh. Girardin, Chaugarnier en Audiffret afgevaardigd om met Thiers over de binnenlandsche politiek te spreken. De commissie verwierp een voorstel van Thiers om de vrijwilligers zes maanden onder de wa pens te houden. Madrid, 16 Juni. Officieel wordt bekend ge maakt, üat er nog eenige bendeu in l'Amez- cuas eu omstreken rondzwerven. Daar de gendarmerie voldoende is om de orde te handhaven, heelt het gouvernement het gar nizoen van Madrid naar de proviuciên gezonden. Men spreekt van eene Carlistische beweging iu Galllcië. Het gouverneuient heeft maatregelen genomen. Uatnacho is te Xeres gearresteerd. Zorilla is aangekomen, te midden van alge- meene geestdrift. Beriyn, 16 Juni. Het amendement op de Je zuïeten-wet wijzigt deze als volgt: Titel: Wet op de Jezuiëten-orde. In Art. 1: De orde en ver wante coogregratiën zijn van het gebied des Duitschen rijks uitgesloten, in Art. 3 vervalt het beroep op den bondsraad. Verder wordt aan den bondsraad de regeling der uitvoering opgedragen. De nationaal-liberalen hebben het amende ment aangenomen. Ook de vr.j-conservatieven heb ben er zich mede vereenigd. De liberale rijkspartij heeft nog eenige bedenkingen, die echter wel opgelost zullen worden. De conservatieven kun nen zich niet vereenigen met het eerste artikel verbod der Jeznïëteuorde) hetgeen de liberalen niet willen prijs geven. Men meent echter, dat de conservatieven wel zullen toegeven. Aan de toestemming der regeering wordt nist getwijfeld. Londen, 17 Juni. De heer Bell, de Engelsche vertegenwoordiger te Madrid van de houders van buiteuiandsche foudseu, heeft per telegram bericht gezonden, dat de Spaaosche regeering de voorgestelde schikking betreffende de betaling der coupon van de hand heeft gewezen, raaa. dat de coupon geheel in zilver zal betaald worden. De briefwisseling over de Alabama-quaestie is openbaar gemaakt. Beohtszaken. Gewezen vonnissen in strafzaken door het Kantongerecht te Leiden, dd. 10 Juni 1872. 4 wegens in verkeerde richting te hebben gereden, 3 eeu hond ongemuilband op straat te hebben gelaten tijdens zulks door B.en Ws. was verboden. 1 een trekhond los op straat te hebben laten loopen. 2 met ODgemuilbande honden te hebben gereden. 3 op straat met centen te hebben gepleid. 1 vuur ongedekt over straat te hebbeu gedragen. 3 vuil in gemeentewaler te hebben ge worpen. 3 builen een daargestelde waterplaats (urinoir) datgene te hebbeu verricht waartoe die inrichtingen bestemd zijn vrijgesproken. Pro (li o t i u. Groningen, 15 Juni. Bevorderd tot doctor in do wis- en natuurkunde de heer J. Arriöns Kap pers, geboren te Groningen, na verdediging van een academisch proefschrift, getiteldOnderzoekin gen over oxydatie. Utrecht, 15 Juni. Bevorderd tot doctoren in de wis- en natuurkunde de heeren N. P. Kapteyn en W. Kapteyn, beiden geboren te Barneveld; de eerste na verdediging van een academisch proefschrift, getiteldOver rekening met symbolen en de toepaesing daarvan op de integralie van differen tiaal-vergelijkingende ander na verdediging van een academisch proefschrift, getiteld: Over de the orie der trillende platen en haar verband met de experimenten. LAATSTE BERlCHTüiV. 's-Guavenhage, 17 Juni. Bij Koninklijk besluit van 13 Juni zijn bij de Algemeene Rekenkamer bevorderd tot referendaris, de heeren J. C. A. Jansen, thans Hoofd-ambtenaar met den persoueeien titel van referendaris en C. Al. van Vliet thans hoofdcommies; tot adjunct-com mies, de heer H. W. J. Lignac, thans eerste klerk. Bij Kon. besluit vau dezelfde dagteekening is benoemd tot ontvanger der dir. belastingen en accijnzen te Assen c. a. de heer J. W. Meilink, thans in diezelfde betrekking te Velp. Heden heeft de commissie, belast met het afnemen van het examen voor ambtenaren bij den burgerlijken dienst in Nederlandsch Indië bare eerste vergadering alhier gehouden, onder het voorzitterschap van Dr. W. R. baron van Hoë- vell, lid van den Raad van State. Schlveningen, 17 Juni. Buitengewoon groot was het aantal personen, vreemdelingen en in gezetenen, dat gisteren Scheveoingen bezocht. Vcoral aan hel Gemeente-badhuis was dit giste renavond, eigeulijk de eerste zomersche Zondag achtermiddag, merkbaar. Hoe aanzienlijk toch het getal der zitplaatsen is, daar voorradig, (3500 stoelen) was er letterlijk geen stoel meer te krijgen. Aan de table d' höte werd door ruim 200 personen deelgenomen. Ook bet strand, waaraan een aantal Dieuwe sierlijke tentjes met gemak kelijke stoelen een vrooltjk aanzien geven, was altoos de geliefkoosde plek waar vele wandela ren de verfrischende zeelucht kwamen inademen. Het laat zich verwachten, vooral als het schoone weder blijft aanhouden, dat het badseizoen dit jaar bijzonder druk zal zijn. Amsterdam, 17 Juui. Voorzeker mag het als een grooteu en zeldzameu zegen beschouwd wordeu tietgeen aanstaanden Donderdag onzen op philan thropised gebied zoo verdienstelijken stadgenoot,den lieer W. A. Willing, te beurt zal mogen vallen. Op dien dag toch heeft Lnj 36 jaren achtereen en onver poosd deel uitgemaakt van het bestuur van het Ned. Israëlitisch weesmeisjes-collegie alhier, dat in April jl. door H. M. de Koningin met zooveel deelnemende belangstelling eu tevredenheid met een bezoek werd vereerd. Op dit oogeublik is de heer Willing het oudste lid, daar allen die op ot omstreeks hetzelfde tijdstip met hein die liel- detaak aanvaardden, hetzij door den dood of door aftreding, aan het gesticht bereids ontvallen zijn. HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. Eerste Huwelijks-Afkondiging te Leiden van den 16deu Juoi 1872. P. van Leeuwen jrn. 26 j. eu E. vau Veen jd. 26 j. R. van der Walle jm. 25 j. en G. Blan- sjaar jd. 21 j. E. Vermond jm. 26 j. en J. van der Velden jd. 26 j. L. Sterk jm. 29 j. en M. C. de Beunje jd. 48 j. J. A. den Dopper jm. 27 j. en H. Mulder jd. 23 j. J. G. Stik- kelman wedr. 46 j. en J. Botermans wed. 31 j- THEBMOMETEB VAN FAHRENHEIT. morg. morg. nam. nam. nam. avond avond. 5 Q. 8 Q. 12 Q. A O. 5 o. 8 <L 10 o. Zaterd. 76' 64' 60° Zond. 66» 67 77° 77° 75° 68° 65° Maand. 64° 690 79° 86° Wind: Maanddag-middag 4 u. N.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3