een feestelijke optocht worden gehouden, waar van de regeling veel goeds doet verwachten. De prijzen, die aan de winners bij het ringrijden en 't gaatschieten worden uitgeloofd, bedragen van 5 tot 40 gulden. Te 5 uren zal een feestmaal worden gehou den, waaraan tegen betaling van f 6 ieder kan deelnemen. Met concert en tooneelvoorstelling eindigt die dag. Het programma voor den tweeden dag bevat een muziekfeest, waaraan door verschillende Zeeuwsche vereenigingen wordt deelgenomen een feestelijken optocht; des avonds illuminatie, opgedragen aan den heer Maju, en vuurwerk terwijl die dag, en daarmee het geheele feest1 met een bal in bet schoollokaal zal worden be sloten. Aan de leden der Slaten van de provincie Zuid-Holland zijn alvast de volgende stukken gezonden, bestemd om in de zomervergadering van 1872 te worden gebracht: 1". De rekening wegens de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven van de provincie Zuid-Holland over 1870, met het daartoe betrekkelijk verslag van de Ged. Staten. 2°. Begrooting der kosteu van het provinciaal bestuur van Zuid-Hollaud, voor zooveel het rijks- bestuur is, voor 1873, met memorie van toelich ting. Hiérbij valt het volgende op te merken: Men zul zich herinneren, dat reeds jaren ach tereen door Ged. Staten het verlangen werd ken baar gemaakt tot verhoogiug van de jaarwedden der ambtenaren en bedienden bij de prov. griffie. Daarin ondersteund door het meereudeel der Ie den van de Staten, werd herhaaldelijk op een hooger cijler bij de hooge regeering aangedron gen. Deze was van de billijkheid van verhooging overtuigd, doch verlangde een anderen weg in geslagen en wilde beperking van het getal amb tenaren door schifting en verdeeling van de daar door openvallende tractementen over de anderen. Zoo oordeelden de ministers Fock en Thorbecke. Aan deze bedoeling heeft nu de commissaris Fock uitvoering gegeven. In plaats van 31 amb tenaren en 5 bedienden in het vorige jaar heeft men nu 26 ambtenaren en 4 bedienden. In het vorig jaar werd gevraagd f 31,080, slechts toege staan 28,330. Dit laatste cijfer heeft men nu behouden en over het nu minder aantal ambte naren verdeeld. 3°. Begrooting wegens de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten eu uitgaven voor de provincie Zuid-Holland, voor 1873, met memorie van toelichting eu bijlagen. De inkomsten wor den daarbij geraamd op f 510,602,81% en de uit gaven op gelijk bedrag, waaronder een post voor onvoorziene uitgaven ad 19,749,51%. Onder de inkomsten zijn de opcenten op 's rijks directe belastingen voor een gelijk bedrag als het vorige jaar uitgetrokken. Van de plassen beoosten Rotterdam denkt men in Juli en September 1872 eene opper vlakte vau 1000 a 1200 hectaren te kunnen verburen. De opbrengst daarvan wordt voor de helft aan de provincie komende, gerekend op f 40,000. De uitgaven daarentegen op f 120,000, waaronder p. m. f 50,000 voor gewoon. Op het einde van 1873, hoopt men, dat, zonder ongeluk ken, de droogmaking geheel zal zijn afgeloopen, en dat men dan tot den geheelen verkoop zal kunnen overgaan. Reeds nu zou een gedeelte te gelde gemaakt kunnen worden, doch dit achten de commissie voor Je droogmaking en Gedepu teerde Staten met haar minder voordeelig. De overige stukken voor de zomervergadering zullen aan de leden zoo spoedig mogelijk wor den gezonden. Volgens een bij het departement van marine ingekomen bericht is Zr. Ms. schroefstoomschip Kijkduin, onder bevel van den luit.-ter-zee 1ste klasse W. F. H. Cramer, 14 Mei jl. te Curajao aangekomen. Aan boord was alles wel. Met ingang van 16 dezer zal het rijkstelegraaf kantoor te Waalwijk open zijn: op Zon-en feest dagen, van 8 tot 9 uren voor- en van 12 tot 1 en 4 tot 6 urt n namiddags; op werkdagen van 8 tot 12 uren voor- en van 4 tot 8 uren na middags. Z. M. heeft aan de na te melden officieren bij de dienstd. schutterij, op hun verzoek, eervol ontslag verleend, als: bij die te Amsterdam aan J. F. L. Meijjes, als kapit., en hem tevens ver gund de uniform der schutterij, met de onder scheidingsteekenen aan zijnen rang verbonden, te blijven dragen; bij die te Harlingen, aan S. Mei- nesz, als lsten luit., ouder gehoudenheid tot het vol brengen vau de op hem uit kracht der wet nog rustende verplichtingen als gewoon lid der schut terij bij de reserve, met al de gevolgen daaraan bij de wet gehecht; aan W. Brandsma Jz. en B. Hulst, beide als 2de luit. Voorts zijn bij de dienstd. schutterij te Harlingen benoemd: tot lsten luit. D. Fontein Hz.; tot 2den luit. IJ. Kui pers, W. H. Rodenhuis eu B. de Stoppelaar Blij- desteyn. B 1IV IV KIV L» AIV P. Leidschendam, 16 Juni. Het bericht, als zoude in de vorige week een dienstbode haar pasge boren kind van het leven beroofd en daarna in den tuin van haren meester begraven hebben, kan niet als geheel juist worden aangenomen, Wel is waar, dat Zondag 11. door de honden in dien tuin het lijkje van ecu pasgeboren kind, waarvan de dienstbode heimelijk zou zijn beval len, is opgegraven, doch in dien staat van ont binding dat het geslacht en of het bij de ge boorte in leven wa9 niet kon bepaald worden. Volgens gissing kon het ongeveer 6 weken oud zijn. Gedurende den geheelen nacht is be doelde dienstbode door de politie bewaakt moe ten worden, omdat zij zich van het leven wilde benemen, terwijl zij Maandag naar de gevangenis te 's-Gravenhage is overgebracht. Na een verblijf al daar van slechts vier dagen is zij voorloopig we der op vrije voelen gesteld. Haarlem, 15 Juni. Gisteren heeft zich alhier ge vormd een comité van ingezetenen, om werkzaam te zijn tot het brengen van een huldeblijk aan de nagedachtenis van den overleden staatsman Mr. Johan Rudolf Thorbecke. Het comité bestaat uit de heeren Mr. E. A. Jordens, voorzitter; F. L. Kist, vice-voorzitter; Mr J. Tielenius Kruyt- hoff, 1ste secretaris; A. C. Kruseman, 2de secre taris, en voorts uit de volgende heeren: Jhr. Mr. A. V. Teding van Berkhout, Dr, J. Branljes. W. van der Breggen, G. J. van Dieren Bijvoet, A. L. Dij- serinck, Mr. A. J. Enschedé, Mr. G. Heshuysen, C. de Koning, Mr. C. J. F. Mirandolle, Dr. C. G. von Reekeu, C. J. Smits, A van Stralen, Dr. E. van der Ven en H. M. H. van YVessem. Het comité gaat vau het beginsel uit, dat het voorgestelde huldeblijk behoort voort te komen uit den boezem van het geheele volk, niet uit sluitend uit dien van kiesvereenigiugen. Het stelt zich voor, dat dit doel zal worden bereikt door het vormen van een algemeeu comité, benoemd door afgevaardigden van de verschillende reeds bestaande plaatselijke comité's eu van die, welke later zullen opgericht worden. Haarlemmermeer, 15 Juni. Op Donderdag den 4den Juli zal binnen deze gemeente een land bouw feest plaats hebben, zooals misschien moeilijk elders kan gehouden worden. De heer Mr. J. P. Amersfoordt biedt- aan de leden der Hollandsche Maatschappij van Landbouw kosteloos gelegen heid aan, onderscheidene land bouw-werktuigen in werking te zien: des voormiddags van 1011 uren een stoomwerktuig, drijvende een dorsch- werktuig, wanmolen, haverpletter, boonenbreker, stroosnijder, mangelkneuzer, houtzaag, enz.; van 11 tot 's namiddags 2 uren: maaiwerktuigen, hooi- schudders, hooiharken, klaverruiter, oogstkarren en den hooidroger van Gibbs. (Dit laatste, eerst kort geleden in Nederland ingevoerde werktuig, veran dert versch gras in dioog hooi binnen 10 minuten tijds). Het is te verwachten, dat op genoem den datum vele belangstellenden zich binnen het uitgestrekt terrein der Badhoeve zullen bevinden, om aan de zoo welwillende uitnoodiging van den heer Amersfoordt gevolg te geven. 's-Gravknhage, 16 Juni, Bij de voortgezette exa mens voor het middelbaar onderwijs, zijn heden toegestaanacten voor het boekhouden, aan de heeren H. C. van Soest, van Amsterdam en A. J. Kikkert, vau Haarlem; eu geweigerd één acte voor het Nederlaodsch en één voor het Hoog- duitsch. Eén candidaat voor de Nederl. taal en letter kunde heeft zich teruggetrokken. Heden hebben zich alhier een aa tal vrien den en vereerders >an Thorbecke, uit alle deelen des lands, in de zaal der Loge vereenigd, om te overwegen op welke wijze eene waar dige hulde zou kunnen worden gebracht aan den overleden Staatsman. In deze bijeenkomst is op voorstel van den hoogleeraar Rijke aan Mr. W. H. Dullert, voor zitter der Tweede Kamer, de leiding der verga dering opgedragen. De vergadering had ten doel het vormen van eene centrale commissie voor het geheele Rijk tot leiding van de zaak, en benoemde daartoe de heerenMr. D. van Akerlaken te Hoorn, Mr. Attema, agent van de Ned. Bank te Leeu warden, Mr. H. J. Ankersmit Jr. te Deventer, J. H. van Beijma te Aengwierden, S. Blaupot ten Cate te Groningen, Mr. J. A. v. d. Bnrgh te 's-Hertogenbosch, Mr.;E. Cremers te's-Graven hage, Mr. J. K. Cornelis te Roermond, A. M. Dik kers te Almelo, J. A. Duymaer van Twist te Diepenveen, Mr. W. H. Dullert te Arnhem, Mr Domela Nieuwenhuis te Amsterdam, Dyse- rinck te Haarlem, van der Feltz te Assen, prof. Fruin te Utrecht, J. A. A. Fransen v. d. Putte te Goes, Mr. G. A. Fokker te Middelburg, prof. Goud smit te Leiden, H. Guljé te Breda, G. J. van Heek te Enschedé, Mr. L. Hertzveld te Zwolle, generaal Knoop te 's Gravenhage, Mr. W. van der Kaay te Alkmaar, Mr. van Lier, notaris te Assen, David J. C. van Lennep te Amsterdam, Mr. G. M. vau der Lindeu te 's Gravenhage, ge neraal van Muiken te's-Gravenhage, Mr. van Meeu wen, subst-oQic. te 's-Hertogenbosch, Mr. K. A. Meeussen te 's-Gravenhage, Mr. W. C. Mees te Amsterdam, J. B. Maxwills te 's-Gravenhage, Jhr. P. van der Maessen de Sombreff te Maastricht, F. J. Plate te Rotterdam, Dr. J. Penn te Amster dam, Mr. August Philips te Amsterdam, baron van Rhemen van Rhemenshuizen te Brummen, P. A. M. baron v. Rijckevorssel van Rijsenbur te Utrecht, prof. Rijke te Leiden, Mr. W. Sie- werts van Reesema te Rotterdam, baron Sloet van de Beele te Leiden, A. J. B. Stoffels te Roer mond, generaal van Swieten te 's-Gravenhage, C. T. Stork te Almelo, J. van Swindereu te's Gra venhage, prof. Teilegen te Groningen, Mr. Tros torff te Rotterdam, Mr. G. de Vries Az. te 's-Gi a- venhage, Viruly Verbrugge te Rotterdam, Baron van Verschuer Sr. te Arnhem, prof. Vissering te Leiden, Winkler Prins te Veendam en John C Zimmerman te Amsterdam. De vergadering achtte het wenschelijk, dat plaatselijke coinmissiëu voor hetzelfde doel, die zich reeds gevestigd hebben of nog vormen zul len, zicb als subcommissiën aau de centrale com missie aansluiten en met baar in betrekkingstel len; dat plaatselijke subcommissiën in alle deelen des Rijks bijdragen verzamelen, om de kosten te bestrijden van eene uatiouale hulde aan Tnorbecko's verdiensten jegens het vadei land. De vergadering was van oordeel dat over de keuze van het meest gepaste blijk van hulde zal worden beraadslaagd door de centrale com missie, en dat het voorstel van deze moet wor den ouderworpen aan de goedkeuring eeuer na der bijeen te roepen algemeene vergadering van belanghebbenden. De centrale commissie besloot daarna op 29 Juni a. s. bijeen te komen tot vaststelling van een ontwerp. 's-Gravenhaqb, 16 Juni. Bij Koninklijk besluit van 7 Juni jl. is de jaarwedde van den Com missaris van politie te 's-Hertogenbosch verhoogd met f 400 en alzoo vastgesteld op f 800, inge gaan 1 Januari 1872. Z. M. de Koning en Z. K. U. Prins Alexan der zijn gistereunauiiddag te 6 uren per Rijn spoor uit Luxemburg in de residentie terugge keerd. Z. K. H. de Prins van Oranje, met HD. adjudant Jhr. de Koek, was ter ontvangst van Z. M. aan bet station aanwezig. Dat men niet altijd uit de omgeving van dieven of pick-pockels verwijderd is, bewees we derom de begrafenis van den minister Thorbecke op 8 Juni jl., bij gelegenheid waarvan ontvreemd werd een zilveren savonethorologie, zwaar ver guld, waaraau een gouden ketting met gouden charivari. De Hoofdcommissaris van politie ver zoekt opsporing, aanhouding en bericht. In den loop der maand April jl. zijn in den boedel van J. M. Varossieau, den 27 April jl. te Heusdeu overleden, vermist: 5 stuks cer tificaten N. W. S. ieder ad 1000 op adm. Ketwich Voombergh en Borski n°. 32424,104923, 135549, 163017, 86171. De officier van justitie te 's Hertogenbosch verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. De officier van justitie te Groningen, verno- meu hebbende, dat vermoedelijk tot opzettelijke misleiding van het publiek, telkens op nieuw liet gerucht verspreid wordt, dat de uit de na latenschap van mej. A. J. C. Gouverneur, over leden te Groningen 27 November 1871, oot vreemde effecten zouden zijn teruggevonden, heeft ter kennis gebracht dat de bedoelde effecten, geldswaarden eu papieren nog steeds vermist worden eu dat hij mitsdien aanhou ding daarvan en kennisgeving blijft verzoeken. Ter herinnering diene dat bedoelde effecten zijn 1 effect 1000 dollars St. Vincent Brainard, 1 dito Baltische spoorweg; 10 certificaten, f 1000 Ver- eenigde Amerikaansche fondsen, 7 dito f 100 en 1 dito 50. Alle effecten met de daarbij ten dage van het overlijden nog niei verschenen coupons. Hij die deze effecten terug bezorgt aan de erf gename van de overledene zal een belooning genieten van f 200. 's-Gravenhage, 17 Juni. De 54ste verjaardag van Neerlands geliefde Koningin wordt heden met bijzondere plechtigheid in Je residentie gevierd. Reeds vroeg in den morgen wapperde 's lands vlag van vele openbare eu bijzondere ge bouwen. Het klokkenspel deed zich gedurende den geheelen dag bij afwisseling hooren. Tegen den middag werd eene groote parade van de be zetting der hofstad gehoudeu. Bij H. M. de Konin gin was er des middags receptie op het Huis ten Bosch en des namiddags te 6 uren gala-diner aldaar, waaraan HH. KK. HH. do Prinsen van Oranje, Alexander en Frederik deelnamen. Van twee tol vier uren had er muziekuitvoering in het Lange Voorhout plaats, waar de muziek corpsen van de Schutterij, onder directie van den heer Becht, en de hoornmuziek van het 3de bat. van het reg. grenadiers en jagers, onder directie van den heer la Rondelle, zich deden hooren, tot groot genoegen van de talrijke meuigte, die zich gedurende de uitvoering in het Lange Voorhout bevond. Hedenavond muziekuitvoering in het Bosch, zoowel aan de sociëteitsteut, duor het muziekcorps van het regim. grenadiers en jagers, onder directie van den heer Dunkier, als in den Zoölog. Bot. Tuin door het Park-Harmonie orchest, onder directie van den heer W. Stumpff. Tent en tuin zullen smaakvol worden verlicht, waartoe eere- pborten met gekroond naamcijfer zijn opgericht. Ook elders, o. a. voor de departemenlen van algf jkelij meen bestuur, ziet men aanstalten maken voc eene illuminatie hetzij door gas, hetzij u, lampions. Te halfelf zal er van wege het meentebestuur een prachtig vuurwerk in Maliebaan worden afgestoken. Velen komen bj alle zijden naar de residentie, om de viering i, het verjaarfeest der beminde Vorstin bij te won Hollandsche en Rijnspoorweg brengen inet; wone en buitengewone treinen duizenden i die den dag in de residentie willen toeven. Op dezen vreugdedag wordt ook voldaan den innigen wensch van de edele Vorstin, wil feest in geheel Nederland zal worden herdactl want ook de behoeftigen in de gestichten, zl oud als jong, worden onthaald en herinneren zi: inde bijzonder Haar, die de deugd der liel'dadighei zoo zeer betracht en 't zich ten plicht stelt do-: persoonlijk onderzoek zich op de hoogte van de vei pleging en den toestand der weezen en noodlijdei den te plaatsen. Gisteren en eergisteren werden iu de kerke der verschillende gezindheden gebeden tot di ideri Almachtige opgezonden voor het welzijn vi :edt H. M. de Koningin, eene bede, waarmede zeki noe volg ieuv 't geheele Vaderland instemt. H. M. de Koningin en Z. K. H. Pri Alexander hebben gisterenochtend de godsdiem our oefening in de Waalsche kerk, onder het gehi van Ds. Vust, bijgewoond. Groningen, 14 Juni. Door de Synode der Chr telijke Gereformeerde Gemeente is besloten t Koning eu Kamers een krachtig mandement te dienen tegen art. 194 der Grondwet. Wolvega, 16 Juni. De heer J. L. Klijns gepensioneerd luit.-ter-zee 1ste kl., en gedurem het laatste jaar burgemeester der gemeente O stellingwerf, is gisteren alhier overleden. Nederlandaoh Schoolverbond. leesti nog :daa Tot :n v «re R ierdt in e Ovt I dêele: Mijnheer de Redacteur I Y'oorzeker hebt gij er op gerekend, dat ik evenuls verleden jaar, verslag van de algemeeli vergadering van het Ned. Schoolverbond z| geven, en gij hebt zeer wel geoordeeld. M, plan was U en tegelijk uwe lezers bekend maken met den indruk dien het geheel op heeft gemaakt en wat ik van de bijzouderhedt denk. Ik zend u geen verslag in den eigenlijk zin. Dat is onnoodig, de meeste bladen bebbs reeds zoo iets geleverd. De vergadering was niet zoo talrijk als verli den jaar te Zwolle, maar de localiteit was bete Men heeft nauwkeuriger gelet op het tijdi beginnen en daardoor de zaken meer kunnen afdoen. gevoi De aanblik op de tafel, waaraan bet bestnv de zat, was hartverheffend voor ieder die met g len noegen het ware liberalisme iederen dag reiBisu zenschreden ziet doen op de baan van voorui gang. In 't midden zat de jeugdige voorzitter, ei afstammeling van een oud adellijk geslacht, natl den grijzen Harting, wiens brieven van adeldoj in de 4 eerste letters van zijn naam bestaan. YVi verder een ander edelman naast een neder^ maar belangrijk dorpsonderwijzer. Wij vinden geleerden bij, lieden uit alle standen met en z< der ridderorden, maar allen bezield met hetzell edele beginselHet volk door onderwijs en mi dere beschaving te veredelen en gelukkig muken. De openingsrede van den voorzitter was gi en doeltreffend, jammer dat het tevens zijn scheidsrede was. Het verslag van den secretai toonde verval van het Bond aan. Het speet daaruit te hooren, dat zoowel het getal afdeelii gen als leden met omtrent l/i0 is verminderd. Di oorzaken van vermindering aan den eenen kant zonder dat de geleden verliezen door vermeet dering aan de andere zijde worden vergoed, zij veel en veelsoortig, als; lauwheid van de zijd der leden en van sommige besturen van afdei lingen, bekrompenheid van iuzichten, waardoc men locale vereenigingen maakt om de di contributiën niet aau de hoofdcommissie te talen enz. Het belangrijkste besluit der vergadering te stond daarin, dat een wet zal worden gevraaf die den arbeid van kinderen in of voor fabriekt zal verbieden, zoo lang de kinderen geen 12 ren zullen hebben bereikt; die bepalen zal de kinderen tusschen 12 en 14 jaren niet langer dat 8 uren daags zullen mogen arbeiden en dat jong lieden beneden 16 jaren geen nachtarbeid zulle! mogen verrichten. Met smart werd vernomen dat de poginget die aangewend zijn om den arbeid der kindere bij de uitvoering van openbare werken te ve bieden, vruchteloos zijn gebleven, en dat te Delt op Landsinrichtingen kinderen beneden d jaren werken zonder dat het aan het school' verbood is mogen gelukken daaraan een einde te maken. Y'an de 6 voorstellen, door de afdeelingen ge daan, werden 4 weder ingetrokken dut van Mid delburg bleek onuitvoerbaar te zijn, dcordien d< aanneming de financieele krachten van het bond geheel zou verlammen. Alleen het voorstel Gouda lokte vele discusiëi uit, of, beter gezegd, vond vele bestrijders, hoofd De n |4det oor atio 'eget e Ji 'UtOE oor -rum et ego eu og iet ;gd ,evo ;uïei pogo D. oor el! -ert Ei sein: gesti van eten lijd :e doe 0 t een |Yati tot i Igen. énoi wer daui toes zijn. een herl zeki trofl wer wor Di i D tuti Art' Oud der; die ton nab voo

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2