[G, N°. 3789. A0. 1872. Dinsdag IS Juni. 1878, elheid irtijet tegeD Zooi: heoto r.60. erst U men e koeits f 27.0, .00. - (vettej 8 stuks 6.00 57.00 kilogi D, 440 LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandcji Franco per post, Afconderiyke Nommert /8.00. 3.85. „0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIKN. Voor iederen regel^"0.11. Grootere letten naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 17 Juni. De 54ste verjaardag vap onze geëerbiedigde mingin werd heden alhier herdacht door het tsteken der driekleur van de openbare en tal a particuliere gebopwen, het bespelen van het rillon, en het houden van een parade op de uïne. De troepen werden geïnspecteerd door a kolonel-commandant van het garnizoen, J hr. d Wrangel aut' Linden berg, en gecommandeerd pr den majoor Westenberg. ilevoo. i„ (ieu Nederl. Spectator komt onder den titel Mu- uui geographicum Bodellianum, het volgend hrijven van onzen geachten stadgenoot Dr. N. du Rieu voor: „Reeds is voor eenigen tijd door de dagbladen bericht medegedeeld, dat onze stadgenoot J. T. Bodel Nijenhuis bij testamentaire be- liikking zijne uitgebreide verzameling kaarten 'til) atlassen aan de bibliotheek der Leidsche hoo- scliool had toegedacht. Ik geloof, dat thans het oogenblik daar is om een en ander dienaangaande mede te deelen in dit weekblad, nu de heeren curatoren der hooge- •ehool het legaat van den on baatzuchtigen ver- (emelaar van zoo vele kostbare kaarten hebben nvaard, en ik dezer dagen de eer bad die hoe rden van atlassen en kaarten voor de biblio- ieek in ontvang te neuieo. De heer Ëodel bad namelijk bedoeld, dat zijne oote verzameling van plattegronden, kaarten, laartboeken enz. bijeen zou blijven,en verlangd, at zij aan eeue Rijksinstelling en in de eerste laats aau de Leidsche bibliotheek zou worden sngebodeu. Met onverdeeld genoegen is zoowel at bericht veroomen als het gunstig antwoord an heeren curatoren op deze schoone aanbie- tDg. Zelden toch komt het vooc in den tegen- jwoordigen tijd, dat zulk een groot wetenschap pelijk kapitaal kosteloos wordt afgestaan aan het 'Rijk en tot blijvend nut der beoefenaars van de 'wetenschap op zulk een veilige plaats wordt ne ergelegd als in dit geval. Het was een zeer ge- kkig denkbeeld van den onvertnoeiden verza- elaaar van bijna al wat de geographie in kaart eeft gebracht, dat deze schatten in zijn lange ven bijeengegaard nu niet zouden worden ver- preid en vetsnipperd, en voortaan wellicht niet eer zoo genaakbaar zijn als in zijne voor velen oegankeltjke woning, terwijl zijne duizendeü por renen en duizenden historieprenten moeten ver- tocht worden en niet meer geraadpleegd zullen worden. Wij verheugen ons er in, dat heeren Curatoren de schenking van die reusachtige ver- tauieling voor de bibliotheek hebben aanvaard, want daar zijn bijna geen kaarten of atlassen lot nu toe aangekocht, ofschoon de geographie andere boekerijen eene bepaalde aldeeling vormt. Dat deze schoone collectie natuurlijk la- ler zeer aanzienlijke uitgaven van verschillende aard zal vordereD, spreekt van zelf. De heer liodel had bij ztjD portefeuilles en kaartboeken de kasten gevoegd, waarin hij ge woon was deze te bergen, altijd zoover dit mo- »eltjk was; want zooals het met elke verzatne- Ling gaat, die behoorlijk wordt bijgehouden, zoo groeiUe ook deze den heer Bodel boven het hoofd groote en hooge kasieo met 25 planken kon den de meuigte niet meer bevatten, en behalve de elf groote kasten waren er nog andere in zijn woning ingeruimd voor de grootere portefeuilles en kolossale atlassen. Genoemde kasten zijn voor- loopig op eeu der kamers van de bibliotheek op gezet, om op deze wijs ten minste een gedeelte van de honderden portefeuilles te bergen, iu af wachting dat er doeltreffende maatregelen wor den beraamd om die zware, meerendeels over- ladene, groote portefeuilles een betere plaats te geven. Het is namelijk niet best te doeD om die ;e stukken op bun plaats te leggen, dat is op twee of drie el boven den grond; kan toch een boek gemakkelijk weggezet worden als men op zulk een hoogte op een ladder staat, met een zware portefeuille wordt het inderdaad halsbre kend werk. Maar deze eD andere zaken zullen later geregeld kunnen worden. Nog onder den indruk verkeerende van de duizelingwekkende hoeveelheid, zie ik geen kans een behoorlijk verslag te geven van den meer dan rijken inhoud van al die portefeuilles, en geloof ik te mogen volstaan met eenige statis tieke opgaven, waaruit ieder, die weet hoe vele vellen papier in eeD portefeuille van een palm pCl ;8e»cl ra 5ü 82fc I* li 24C 1(K 8/0 r. p« 1. )'Oït Lo! totttf- laUtf a.g v elss- K>tb dikte kunnen geborgen werden, bij benadering kan opmaken wat dan wel door den ijverigen geograaf is bijeengebracht, en dat gelukkigerwijs bijeen zal blijven, dank 's mans onbekrompen mildheid. De oude geographie is bewaard in 9 portef. De middeleeuwsche1 De wereldkaarten3 Die van Europa3 Die der Nederlanden, d. i. Noord- en Zuid- en het Grooth. Luxern burg. 130 Die van Duitsohlaud27 daarenboven Pruiseo 1 en Hongarije3 Frankrijk20 en bovendien Parijs 2 Zwitserland 3 Italië10 en alleen nog Rome 2 Spanje en Portugal 4 Turkije en Griekenland '2 h Rusland eu Polen 7 h Noorwegen, Zweden, Dene marken 5 Engeland4 behalve Looden 1 en Schotland en Ierland 2 i Azië zijn vervat iu 11 u Afrika3 ii u Amerika7 u Australië1 en de nog niet ingedeelde kaarten 4 Zijn deze portefeuilles reeds meereudeels iu lengte eo in breedte te klein voor den inhoud, om niet eeus te spreken van den bijna geregeld veel te sutallen rug, iu eeu 15tal dunnere maar groot-plano portefeuilles zijn verder bewaard zoo wel losse kaarten van verschillende lauden, we reldkaarten enz., als die in zeer groote bladen zijn verscbenen. Een 30-tal van zulke groote kaar- leu is verder opgeplakt en aan rollen bevestigd. Ik ga over lolde atlassen of kaartboeken, waar van een voorloopige lijst een 250 nummers aan geeft. Wanneer uien bedenkt, dat zoowel een atla9 van Blauw in 9 tolio deelen in heel per kament, al9 eeu Topographiscbe Carte van Duitscb- land in 2U4 groote bladen, elk met een nummer op die lijst worden aangeduid, om maar deze twee voorbeelden te noeuien, Oan zal men kun nen nagaan, dat de hoeveelheid kaarten iets meer dan gewoons mag genuemd worden. Wat het gehalte betreft, daarover kan ik op het oogenblik nog geen oordeel uitspreken, het is mijne beJoeliug niet om alle kaarlen voor kustbare bijdragen lot de geographie uit te krij gen; zouals iu alle vakken, is ook hier veel nadruk en dus vau minder waarde, veel is ver ouderd en er zijn vele stukkeu bij, die slecbts een historische waarde hebben. Maar juist die historische waarde is van zeer vele kaarten zeer hoog, zooals zij, die de geschiedenis der ontdek kingsreizen nagingen, herhaaldelijk aantoonden. Welnu eeu groot getal van overoude en hoogst zeldzame kaarten zal men in deze verzameling vinden; zuowel up papier als op perkament, zoo wel gedrukte als geieekeude stukken in onge kende menigte, unica van de eerste soort. Boven dien zijn vele plattegronden inet gezichten van gebouwen, kerken enz. onder deze topografi sche verzameling door den eigenaar gevoegd, zoo ais zij die deu welwillenden verzamelaar meer dan eens voor hunne onderzoekingen raadpleeg den hebben gezien. Ofschoon ik nog slechts een vluchtigen blik kon slaan in die opgestapelde atlassen, is mij toch een tal prachtig gekleurde kunststukken pn- der de waterschapskaurieu in het oog gesprongen. Ter gelegener lijd zullen de lezers van dit tijd schrift daarvan nauwkeurige berichten ontvangen bet doel van dit schrijven is slechtsom een denkbeeld te geven van deu rijkdom en uitgebreidheid van dit waarlijk vorstelijk legaat, zooals de jaarboeken der bibliotheek er geen kunnen aanwijzen, of het moest dat van Warner zijn. Ik geloof daD ook zonder overdrijving gehandeld te hebben, toen ik deze verzameling een Museum Geographiciiui noemde, waut die benaming past aan dezen schat van kaarteo, waarmede de boekerij der Leidsche Hoogeschool is verrijkt geworden, ff ge die naam met gulden letteren gesfreven worden boven den ingang vau het vertrek of de yertrek- ken, waar deze 250 atlassen eu 264 portefeuilles op eeue waardige plaats zullen vvopden ueder- gelegd en geraadpleegd, om nu nog niet te spre ken van het bijhouden der collectie. Ik zou hier kunueu afbreken, had ik niet nog een kleiner maar toch zeer welkom geschenk van den heer Bodel te vermelden. In een vijftal lijvige portefeuilles had hij namelijk de portretten der heeren Professoren en Curatoren onzer flooge- sehool verzameld, als ook afbeeldingen van de Academische gebouwen ook deze verzameling heeft de vriendelijke eigenaar uit gehechtheid aau de Leidsche academie aau baar geschonken. Ook dit vijftal portefeulles heb ik in ontvang genomen, en van nabij bekend met baren in- boud, daar ik ze wel eens heb geraadpleegd, acht ik ze een fraaie en voor onze hoogeschool merkwaardige collectie, al schuilen er ook eenige minder beduidende stukjes ODder. Ik ben verze kerd, dat zij herhaaldelijk zullen geraadpleegd worden, want de geschiedenis der hoogeschool eu harer instellingen is nog een ruim veld voor onderzoek. Eere aan den milden zin van den onvermoei- den verzamelaar, die bepaald heeft dat ten min ste deze kostbare verzameling zou bijeeublijven en 's lands eigendom worden. Gisterenavond omstreeks balfelf is uit deD Singel, tusschen de Rijnsburgscbe en Mqrepoort, het lijk opgevischt van zekereu T., als metselaar werkzaam bij den heer v. d. T. Onder toe zicht der politie is het naar het gasthuis vervoerd geworden. Men schrijft ons uit 's-GravenhageMet genoe gen vernemen wij dat de gezondheid van Z. K. H. den Prins van Oranje bijna volkomen her steld is. Dinsdag den 18den Juni zal Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden zich naar Silezië be geven, vergezeld van HD. adjudant deu heer Roosmalen Nepveu en HD. beide secretarissen, den graaf van Bijlaudt en den heer van Otter- loo. Z. K. H. zal een dag in Berlijn vertoeven, ten einde HD. zwager, den Duitschen Keizer, te ontmoeten. Waarschijnlijk zal Z. K. H. den Sden Juli te Neuwied zijn, om den geboortedag van Prinses Marie te vieren. H. M. de Koningin zal den 21sten Juni naar Mus- cau vertrekken, en wordt tegen half Juli in's-Gra venhage terugverwacht. Vcrscheideue leden van den Oostenrijkschen en den Engelschen adel zul len dezen zomer de vorstelijke residentie bezoe ken. De beroemde lord Napier zal de eer genie ten de gast van H. M. op het Huil ten Bosch te zijn. Thans verblijft aldaar op het slot de vrijheer Varnbütler, oud-minister van Binnenlandsche Za ken van den Koning van W urtemberg, welke staats man sedert de zegepraal der Bismarcksche staat kunde zijne portefeuille heeft Dedergelegd. (Standaard.) De Minister van Bos9e, tijdelijk met het be stuur van bet Departement van Binnenlandsche Zaken belast, heeft gisteren als zoodanig audiën tie verleend. Dit is de eerste audiëntie aan dat departement, sedert den langen duur der onge steldheid van wijlen den minister Thorbecke. In de Zaterdag in h6i gebouw vopr Kunsten en Wetenschappen te Utrecht gehouden vergade ring van l et Utrechtsch studentencorps is o. a. het voorstel van den Senaat in behandeling ge weest, om bij te dragen lot het oprichten van een blijvend gedenkteeken voor den heer Thor becke; er is eene commissie van 3 ledeji be noemd, die dit voorstel zal onderzoeken en in eene volgende corpsvergadering rapport zal uit brengen. De heer Groen zegt in het jongst uilgekomen nouimer der Nedertandsche Gedachten Niemand zal liet bevreemden dat ik, deelge noot van den algemeenen rouw, eenige dagen het stilzwijgen bewaard heb. Ook thans dit slechts. Sedert aan onzen eersten Koning de regeer- staf ontviel, is Thorbecke zijn opvolger geweest, door genie eu veerkracht. Altijd facile princeps. Als opposant, meer nog dan als minister. Altijd, als Jioofd der liberale partij, de aangewezen man. Altijd onmisbaar. In 1849, in 1862, maar ook in 1868, in 1870. Ook f, bij zijn afsterven, temid den yan onzen erbarinelijkeu toestand, onmisbaar. In die onmisbaarheid zelve ligt de schaduw zijde zijner politiek. Eerbiedige schroom, in bet beoordeelen vau dergelijk een staatsman, voegt iedereen. Mij vooral. Thorbecke was, in hetgeeu ik voor Nederland en Oranje wenschelijk gekeurd heb, telkens mijn wederpartijder en overwinnaar. Doch ook aldus bleef vau de vriendschap onzer jeugd een liefe lijke weerglans. Minder dan ooit zal ik nu ontrouw zijn aan een betrekkiqg, die ik, zelfs te midden van hef- tigen strijd, met weeinoedigen dank gewaardeerd heb,<-j. Ieder fiie de nagedachtenis van Thorbecke ver eert, behoort zich te verblijden dat hij zonder aar zeling ontslag aangevraagd heeft. Over dit einde van den Tiendaagschen Veldtocht zij het genoeg te verwijzen Daar het Cidi-artikel van den hoogleeraar Buys. Zoo schittert het Sem per idem ook in dei laatste politieke daad. Volgens iemand die Thorbecke van nabij ge kend heeft, was hij nergeus grooter dan in den buiselijken kring. Ook in liefelijkheid van omgang, die menigeen in het schijnbaar Stoiciju- sche vau den grooten Staatsman niet zou hebben vermoed. Voeg er bijook hierin, dat hij niet het publiek belang aan eigen belang dienstbaar heeft gemaakt. De in het oog vallende gepast heid van het financieel huldebetoon zal, al9 een eeretiLel te meer, in 's Lands historie worden vermeld. De Preuss. Staats-Anzeigcr deelt mede, dat de KoniDg van Pruisen Jhr. J. J. de Geer vau Oudegein heeft benoemd tot ridder der Orde van de Kroon 4de klasse. Te Velp overleed dezer dagen de gepensioneerde generaal-majoor G. Falck, voormalig thesaurier vau Z. M. den Koning, ridder der orde van den Ned. Leeuw, ridder-grootkruis der orde vau de Eikekroon, eDZ. De rector-magnificus der Groningsche hooge school Dr. Salverda zal op het eind dezer maand zijne betrekking als hoogleeraar iD de zoölogie neerleggen om met 1 Juli de betrekking van inspecteur van het lager ouderwijs in de provin cie Utrecht te aanvaarden. Als zijn opvolger aan de hoogeschool te Groningen wordt genoemd Dr. H. J. yan Ankum, leeraar aau de boogere bur gerschool te Rotterdam. De Utreohtsche hoogleeraren G. W. Vreede, p. J. L. de Geer, J. A. Fruin, H. P. G. t^uack en W. G. Brill, gehoor gevende aan de dringende bede der regeering van Straatsburg, eu persoonlijk bezield met den wenscli oui de in deu jougsteu oorlog geheel vernielde eD van ouds vermaarde bibliotheek dier zwaar beproefde stad eeniger- mate te helpen herstellen, hebben zich bereid verklaard alle gedrukte werken, geschriften en audere bijdragen van belangstellenden in ont vang te Deinen, en aan den burgemeester en ge meenteraad aldaar te doen gewoiden, ten einde ben met betgeen in andere landen tot hetzellde oogmerk zal worden verstrekt, instaat te stellen liet verlies dier stelelijke verzameling, inet die der Frausch-Duitsche universiteit geenszins te verwarren, zooveel doeulijk te vergoeden. De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam vestigt de aandacht der politie in de onderschei dene gemeenten op een 55jarigen Duitscher, die er zijn werk vau maakt, om des avonds laat zijn intrek te nemen in voorname logementen en des morgens vroegtijdig le vertrekken, onder voor wendsel van niet te laat op den spoortrein le willen komen. Vóór zijn vertrek uit liet logement gaat hij op de kamers der uiede-logeerendeo, ten einde alles wat voorhanden ligt, als horloges, voor werpen van waarde, geld enzmede le nemen. In het programma van het „Tweede Eeuw feest van Aardenburg's verdediging tegen eeu aanval der Frauschen", dat den 26sten en 27sten dezer aldaar zal gevierd worden, zijn, na eenige geschiedkundige aanteekeuingen, eenige alge- meeue bepalingen vastgesteld, omtrent de rege ling van den toegang, waartoe voor verschillende feestelijkheden. Den eersten dag zullen gaven aan armen en weezen worden uitgereikt, eenige volksfeesten en muziekuitvoeringen gegeven worden en zal

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1