den lsten comm. ter alg. secr. R. de Lannoij en aan den telegr. der 3de kl. B. H. Bommezijn. Ontslagen: Op verz., eerv., uit 's lands dienst, de contr. der 1ste kl. bij de land. ink. en cult. J. W. A. van Soest; met beh. van rechtop pens., de ontv. der in- en uitvoerr. te Batavia C. Kuhr. Goedgekeurd: Dat door den directeur van binn. best. gedurende de maand Maart 1872 bij de land. ink. en cult, zijn geplaatst: In Batavia, spec, voor de afd. Buitenzorg, de ben. ambt. ter besch. A. C. Andreas; in de Preanger-Regent- scbappeo, de ben. ambt. ter besch. A. E. van der Meulenin Rembang, de ben. ambt. ter besch. M. Stoll; in Pasoeroean, de ben. ambt. ter besch. J. G. Meijer; in Bezoeki, de ben. ambt. t. b. M. J. H. Lantzius; in Banjoewangie, 6peciaal voor de afd. Djembrana (Bali), de herben, contr. der 2de kl. Mr. F. C. Valk. Overgeplaatst: Van Pekalongan naar Bantam, de contr. der 2de kl. Z. W. Mulleineis- ter; van Boeleleng (Bali) naar Banjoewangi, de ambt. t. b. A. O. Schepper; van Banjoewangi naar Boeleleng (Bali) de ambt. t. b. J. VV. Mesman. Bevorderd: bij de alg. secr., tot lsten cotnm de 2de comm. F. C. M. Simonis, met bep. dat hij als zoodanig blijft toegevoegd aan den gouvern.- secr., toegevoegd aan den raad van N.-I.; tot 2den comm., de 3de comm. H. J. Hooghwinkel; tot 3den comm., A. D. F. F. Boutmij. Departement van Oorlog. Verleend: Een 2jarig verlof naar Ned., aan de kapits. der inf. E. P. van der Swaagh en E. Heek; wegens ziekte, aan den lsten luit. der ml. J. L. Hamel, een tweej. verl. Daar Europa, aan den off. v. gez. der 1ste kl. J. Semmeltnk. Ontslagen: Eervol, uit Z. M. mil. dienst, met beh. van recht op pens., de tnai. der inf. J. A. Haleii. Gesteld: Op verz., op non-act., met bezw. van den lande, de gen.-maj. D. L. de Brabant, adj. des Konings in buitengew. dienst. Hersteld: in act., de gen.-maj. op non-act. N. H. VV. S. Whitton, wordende hij in verband daarmede geplaatst bij het dep. van oorlog in N.-I., ten einde op te treden als chef der 2de aid: van dat departement. Overgeplaatst: Als komm. der 2de mil. afd. op Java, de gen.-maj. G. M. Verspijck, adj. des Konings in buiteng. dienst, chef der 2de afd. van het dep. van oorlog in N.-I. Bevorderd: tot lsten luit.-kwartienn. bij de mil. adtn. de 2de luit.-kwartierm. J. W. Evers; bij den mil. gen. dienst, tot off. v. gez. der 1ste kl., de off. v. gez. der 2de kl. J. B. Dumont en J. Semmelihk. NEDERLANDSCH WEST-INDIE. Öueiname, 16 Mei 1872. De zitting der Koloni ale Staten is den 14 dezer doorZ. Exc. den Gou verneur geopend die een rede uitsprak, waarvan het volgende ontleend is: De van U ter bevordering van het algemeen belang ondervonden medewerking, roep ik met vertrouwen weder in. Zij wordt thans niet het minst gevorderd bij de nadering van het voor de Kolouie zoo hoogst gewichtige jaar 1873. De gezondheidstoestand was gunstiger dan in het jaar te voren. Overtrof evenwel de sterfte over de geheelc bevolking het cijler der geboorten met 163, zoo was dit echter niet het geval ten aanzien van de vrijgemaakte bevolking alleen, bij welke 158 meer geboren werden dan stier ven. Door invoer van immigranken is het zie lental in de Kolonie, niettegenstaande de boven vermelde meerdere sterfte, niet verminderd. Eene gewijzigde ontvverp-verordening tot nadere regeling van de geneeskundige behandeling en verpleging op de plantages en gronden, waarvan de indiening u bij de opening uwer vorige ver gadering werd toegezegd is aan u voorgesteld geworden. Het daaromtrent door u uitgebrachte eindverslag bevat bezwaren tegen sommige in die verordening, omtrent onze inlandsche bevol king voorkomende bepalingen, en gaaroe zal ik pogiDgen aanwenden, daaraan te gemoet te ko men door eene nota van wijzigingen die u bin nen kort wordt aangebodon. Het onderwijs waarvan in zoo groote mate de toekomst der Kolonie afhankelijk is, verbetert bij voortduur. Eene verordening tot regeling van het lager onderwijs, waarbij schoolplichtigheid en een meer aan het doel beantwoordend toezicht zal worden voorgedragen, hoop ik spoedig aan uwe vergadering in te zenden. De commissie tot onderzoek van de verbete ringen die in de tegenwoordige organisatie van het administratief bestunr worden gevorderd en in verband daarmede van de meerdere of min dere wenschelijkheid van een gemeeutebestuur, heeft, onder toezegging van haar verslag Woldra in te zenden, mij voorloopig medegedeeld dat hare overwegingen hebben geleid tot de slotsom: „dat hoezeer nog verbeteringen in de tegen woordige organisatie van het administratief be stuur dezer Kolonie worden gevorderd, gelijk dan ook blijkt uit de omstandigheden dat ze gaandeweg door het Bestuur plaats vinden, de Commissie echter geen aanleiding vindt, in het thans gevolgde stelsel van administratief bestuur eenige bijzondere en bepaalde verbetering of ver anderingen voor te dragen „Dat de commissie eenparig van oordeel is dat de instelling van een gemeentebestuur alleszius wenschelijk is en tot verdere verbeteringen in de administratie zal kunnen leideD, doch dat er in haar midden verschil vau meening bestaat, zoowel omtrent de vraag of de instelling van een gemeentebestuur bezuiniging van uitgaven met zich zou voeren, als omtrent de vraag in betrek- kiug tol de kosten aan zoodanige inrichting ver bonden en de krachten der burgerij om die te dragen." Na ontvangst van het verslag der commissie zullen door het bestuur iu ernstige overweging worden genomen de ter zake aan uwe vergade ring voor te dragen voorzieningen. Binnen weinige oogenblikken zal u worden aangeboden de begrooting voor het volgend dienst jaar. Zij is, gelijk u uil de memorie van toelichting zal blijken, ontworpen in de verwachting dat het jaar 1873 in financieele uitkomsten niet bij voor gaande jaren zal achterstaan. Ik heb mij daarbij ten taak gesteld, behoud, zij het ook met eemge wijziging, van de bestaande instellingen onbe krompen voorziening in de behoeften van den dienst, en tevens voortzetting van het streven naar onaf hankelijkheid van de bijdrage uit 's Rijks schatkist. Mocht ik ten vorige jare op vooruitgang van de productie wijzen, het verheugt mij ook thans daaromtrent te kunnen melden, dat zij in ver schillende opzichten toenemende bleef. Voor zoo veel suiker, rum en dram betreft, werd, sedert het emancipatie-jaar, het grootste product in 1871 verkregen. Zal de productie na 1 Juli 1873 toenemende zijn, en niet met snelle schreden achteruitgaan, dan blijft ook wanneer, zooals ik vertrouw, een groot deel onzer tegenwoordige werklieden voor den grooten landbouw behouden wordt, spoedige aanvoer van arbeiders volstrekt gevorderd. De welvaart van den kleinen landbouw, die der geheele bevolking, de toeneming en zelfs het be houd onzer tegenwoordige koloniale inkomsten zijn afhankelijk van den grooten landbouw, en daar deze zonder aanvoer van arbeiders niet kan worden staande gehouden, moeten wij met alle middelen binnen ons bereik dien aanvoer trachten te erlangen. Deelde ik u ten vorigen jare mede dat door mij betreffende de immigratie voorstellen aan het opperbestuur waren gedaan, het strekte mij tot genoegen u eenige dagen geleden te mogen mede deelen dat thans alhier ontvangen zijn Konink lijke besluiten die dat onderwerp regelen en suc cessievelijk worden afgekondigd. BUITENLAND. Frankrijk. Een gebrek van Thiers. De rechterzijde be gint te bazelen. Plaatsvervanging in den krijgsdienst. In de zitting der Nationale Vergadering vau eergisteren is niet veel merkwaardigs voorge vallen, behalve dat weder eens een lid der rech terzijde zich belachelijk heeft aangesteld. De heer Lorgeril verdedigde een door hem ingediend amendement op de bepaling, dat de soldaat, die na afloop van zijn diensttijd niet voldoende let terkundig ontwikkeld is, onder de wapenen zal gehouden worden. Deze gelegenheid werd door den afgevaardigde te baat genomen om Thiers te beschuldigen vanstijfhoofdigheid O, neen. Van heerschzucht? Volstrekt niet. Van be krompen handelspolitiek? In gecnen deele. De heer de Lorgeril beweert dat Thiers sympathie heeft voor de radicale republiek! Waarlijk, in dien wij den president eenig verwijt moesieu maken, dan zouden wij het juist aan de tegen overgestelde zijde zoeken. Thiers heeft, ook weder door zijne houding bij art. 37 der legerorganisatie, eerder getoond, een klein dwingelandje te willen zijn, dan president eener radicale republiek, waarvan de grondslag zeker niet in dwingelandij gezocht moet worden. Doch het hoofd van de leden dor rechterzijde is ook op bol door de laatste verkiezingen in de Noordelijke departementen. De zegepraal van de volbloed-republikeinsche candidaten is haar een te bittere pil om zonder leelijke gezichten en uitingen van afschuw te slikken. Er loopt een gerucht, dat het rechter-centruin de regeering over die verkiezingen zou willen interpelleeren; over inmenging van de prefecten, d. i. van het gouvernement, in de sieuimingeu Volstrekt niet. Het eigenlijke doel der interpellatie zou juist zijn om te vragen, waarom de regeering niet heeft in gewerkt, waarom zij geen officieele reactionaire candidaten heeft gesteld, en aan de prefecten be volen, voor hunne verkiezing te zorgen. Welke andere bedoeling kan men toch hebben met eene interpellatie over vei kiezingen, waarvan ieder weet dat zij eerlijk hebben plaats gehad? Wil men soms van de regeering vergen, dat zij den geest der bevolking verandere? Waarlijk, de re actie zal zich nog heel wat over den geest der bevolking te ergeren hebben, totdat zijzelf door dien geest tot vernietiging zal zijn gebracht. Dit lot zal zij uiet ontloopeu, zij moge dan zoovele onzinnige interpellatiëu tot zooveel regeeringen richten als zij maar wil. De Kamer is na de vermakelijke uitbarsting van den heer de Lorgeril (waarvoor hij door den president Grévy tot de orde werd geroepen) overgegaan tot de behandeling van een gewich tige. quaestie der legerorganisatie, die van de plaatsvervanging. Eèn spreker heeft er echter nog slechts het woord over gevoerd, maar de debat ten over dit punt beloven in de volgende zit tingen belangrijk te worden. Zooals men weet is bijna de geheele commissie voor volkomen af schaffing der plaatsvervanging. Zoo ook het lin ker-centrum en de linkerzijde. Maar een gedeelte der rechterzijde en waarlijk ook weer de heer Thiers wenscht huar in de wet op te nemen. De heer Barante heeft een amendement in dien zin ingediend. Hoe men dat beginsel met den alge- meenen dienstplicht wil overeenbrengen begrij pen wij nog niet best. Zeker is het dat Thiers reeds blijken heeft gegeven van sterke aanvech ting om zich weder in het debat te mengen en dat 43 van de 45 leden der commissie de wet bever willen intrekken dan op dit punt toegeven. De strijd kan dus heet worden. Ooatenr.-Hong. AXoiiar-chie. Voorstel tegen de Jezuïeten. „Mort par accident." Ook in Oostenrijk is men, evenals in Duitsh- land, bedacht op maatregelen om de Jezuïeten schadeloos te maken. De leden der constitutioneele partij hebbeu den llden Juni daartoe eene ver gadering gehouden en op voorstel van den afge vaardigde Fux het volgende besluit genomen: „In overweging, dat het concordaaat buiten werking is gesteld en dat daardoor de speciaal het kloosterwezen betreffende artt. 28 en 29 be- neveDs de op die artikelen steunende verordening van 13 Juni 1868 zijD vervallen; dat tengevolge van dien de rechtstoestand van de godsdienstige genootschappon in den staat door geen enkele wet geregeld is, en de invoering van zulk een wet, op grond van de nieuwe staatsinrichting, des te noodzakelijker is doordat de instellingen van verscheidene orden met de grondwetten van den staat in strijd zijn; dat enkele godsdienstige vereenigingen, in 't bijzonder de orde van Jezus, door hare grondbeginselen, strekking en feitelijke werkzaamheid, vijandig tegenover de staatswetten zijn gesteld, en voor het algemeene welzijn ge vaarlijk zijn, wordt besloten tot de regeering de uitnoodiging te richtenOm bij de indiening van de in de troonrede toegezegde en door de vernie tiging van het concordaat noodzakelijk geworden wetsontwerpen, ook vooral daarop te letten, dat de rechtstoestand der godsdienstige genootschap pen naar de eischen van de constitutie en de staatswetten worde geregelden om in 't bijzonder de voorwaarden duidelijk vast te stellen, waarop dergelijke reeds bestaande genootschappen rrtogen voortwerkeu, nieuwe gegrondvest of afzonderlijke gebouwen voor een orde mogen opgericht wor den, en vreemde ordeleden zich in het land mogen vestigen en als zoodanig werkzaam ziju. Tegelij kertijd zou ook kunnen bepaald worden, dat de staat zich voorbehoudt, zulke instellingen, ook al bestonden zij met toestemming van den staat, op te heffen en te onderdrukken, wanneer zij voor het staatsbelang schadelijk of gevaarlijk worden." Dit besluit zal aan de commissie voor de peti tiën in handen worden gegeven, om het op deze wijze onder de aandacht der regeering te bren gen. De paus heeft, in zijn brief van rouwbeklag wegens het overlijden van 's keizers moeder, aan Frans Jozef, waarschijnlijk uit soliede bron, de verzekering gegeven, dat God hem slechts getuch tigd heeft oindat hij hem liefheeft, en dat het slechts geschied is om hem te beproeveu en te waarschuwen tegen valsche vrienden en valsche raadgeveis. Indien derhalve de keizer toevallig goede vrien den en raadgevers had gehad, dan zou zijne moeder vooreerst nog niet gestorven zijn. Span j e. Spanje als St.-Nicolaas. Het nieuwe ministerie. Als Spanje de staten van Europa nu niet be schouwt als een gelukkigen huiselijkeu kring op den avond van 5 December, waai in het zelf door allerlei verrassingen de rol van St.-Nicolaas tracht te vervullen, dan weten wij het niet meer en leggen de pen neder. Terwijl de geheele vroo- lijke kinderstoet nog juicht over de aardige ma nier, waarop hansworst Sagasta in een doosje met een springveer verdwenen is, wordt uan de andere zijde van de gezellige huiskamer reeds weder hunne attentie gevraagd voor den grooteu soldaat Serrano en ziju mooie verdrag van Arno- revieta. Vol bewonderiug staat de geheele jeugdige bende naar die indrukwekkende vertoODing te kijken; papa en mama Wilhelm en Augusta, oome Alexander en tante Victoria hébben er waarlijk ook plezier in. Maar daar doet zich in een anderen hoek weer een knip hooron, en men heeft nauwelijks tijd genoeg om zich om te keeren en den afgevaardigde Ruiz-Zorilla het deksel van een doos niet zooveel kracht op zijn hoofd te zien trekken, dat men hem voor goed verdwenen waant. Doch, o wonder boven won der, nauwelijks is hij weg, of plotseling springt de doos weder opeD en veel grooter en mooier, ja in de kleederen van een minister, komt de man weder voor den dag. Ja waarlijk Zorilla is weder het hoofd van het kabinet geworden. De vorige ministers schij - nen den koning te hebben voorgesteld, bij de in het land heerschende woelingen zich Diet al te streng aan de constitutie te houden, doch zijDe majesteit was zoo verstandig, hiervoor te bedan ken. Indieu er nog middel bestaat om in den verwarden toestand van Spanje orde te brengen, dan gelooven wij, dat Zorilla hiervoor „the right man on the right place" is. Zijn vorig ministerie heeft daar eenige waarborgen voir gegeven, had Sagasta de partij der progressisten niet schandelijk verraden, dan was Spanje er op oogenblik zonder twijfel beter aan toe. De s lijke en bekwame progressist zal nu in al gevalle heel wat moeite hebben om de zak in orde te brengen. Met hem zijn zijne sta kundige vriemli n, Ue lieeren Marios, Becei Cordoba, Bérauger, Ruiz Gomez en aan het roer gekomen. Hartelijk hopen wij, de ongeregeldheden in het Noorden eu Zuii des lands niet reeds zoo ver gevorderd zijn, de reactionaire en conservatievo partijen la; dit ministerie tot den zondeubok voor but eigene fouten kunnen maken. België. Woede van het clericalisme. Het Journal de Bruxelles spuwt vuur en vli over den uitslag der verkiezingen in de Belgist hoofdstad. De nederlaag is dan ook énorm U blad begrijpt zelf dat het beter doet het eigenlij punt in quaestie niet direct aan te roeren, zoekt zijn troost in een geheel onbeteekenes bijkomende omstandigheid. Den avond namel der verkiezingen zijn eenige opgewonden optoc ten door de stad gehouden, met het Belgist vaandel voorop, waarbij gezongen en natuurl tegen de clericalen geschreeuwd is. Dit feit wekt de hevige woede en verontwaardiging? het ultramontaansche blad op. En het schant lijkste schijnt het te vinden, dat de Belgisc vlag bij die optochten is gebruikt. De lnd. Bt geeft toe, dat dit ook inderdaad verschrikkel is. „De Belgische vlag te betrekken in een ma festatie, waardoor een liberale en vaderlandsl vende bevolking eene gebeurtenis viert, die als gelukkig voor het laud beschouwt! Welk onbeschaamdheid I Welk een schande I Want de Belgische clericalen den pauselijken sta aard ronddragen, dat is geheel iets anders, beteekent niets. Het Journal de Bruxelles keurl dan ook natuurlijk goed. Maar de Belgische i in België 1 Foei, die liberalen hebben waar niet bet minste greintje van schaamtegevoel! Het genoemde liberale blad toont vervolg! aan, dat de eigenlijke reden der woede het J. d. B. gelegen is in de vernedering t na allerlei grootsprakige uitdagingen, gemei scheldwoorden, en slechte praktijken, toch op ieder zijner candidaten ODgeveer drie duize stemmen minder te zien uitgebracht dan op der liberalen. „Ga maar voort," zoo eiDdigt de lnd. Beige, neert u niet. Wij geven u meer dan 24 u om hen, die u gericht hebben, te vervloeki Maar vóór alles, onthoudt de les, die eii dl llden Juni hebt ontvangen. Nog hebt Aan h dien dag, evenals er voor, de meerderheid en macht in handen. De verkiezingen te Brui hebben uwe materieele krachten niet verm derd, maar zij treft u in uwe zedelijke ma: indien gij namelijk iets dergelijks ooit beze hebt. Ten Nation den b de plai ininisti stemm inent, ver wo i Mad en vc Mosqu#ieT Cc door e Het leeft c palen, «n re iOinen Bcr ;evoln: lag (u ;ekom Ie ph Jezuïel op ee verbod congre orden van d raad van Z' orden deling ingeva paalde lingeD welke lende den I zware Par vangei Fel hande het F der ot aan. 1 Pai ijs reerei De eene met hi rijk t< «elijki Lei Wis gobor proels rtsclie Uti genee Scher misch het st ski 1— Aan h Wegens plaatsgebrek lijn wij verhinderd, heden vergelijkende overzicht der Zwitsersche constituties n te zetten TELEGRAMMEN. Londen, 14 Juni. In het Lagerhuis kondi de heer Ódonnaghue aan, dat hij een resoli zou voorstellen ter afkeuring van het door i rechter Keogh gevelde vonnis. In het Hoogerhuis heeft Lord Granville ot gelegd de correspondentie over het tractaat Washington en het supplementaire artikel, zoo dit door de Regeering der Vereenigde Sta! werd gewijzigd. Lord Redesdale vroeg, of de scheidrechters, vorens te treden in de beoordeeling der speci gevallen, eerst zouden beslissen over het al uieen beginsel, dat, zoo het schijnt, de eiscb der Vereenigde Staten, vooral die welke in de a tramemorie zijn opgesomd, niet toelaatbaar rnaa Lord Granville zeide, dat hij op die vraag mogelijk een juist antwoord kon geven, respectieve agenten zullen morgen te Gene aanbieden een opgave van de argumenten van de voornaamste punten der bewijzen waai htinne meening steunt. Madrid, 14 Juni. Het nieuwe Ministerie de nationale militie in geheel Spanje orgaois ren, de zittingen der Cortes schorsen en de i tegenwoordiging vervolgens ontbinden. De heer Zorilla zal morgen alhier aankon Men gelooft dat hij het Presidentschap van Ministerraad zal aannemen. Volgens een gerucht hebben verscheidene verneurs in de provinciën aangekondigd, dal hun ontslag zullen neinen. Weenen, 14 Juni. De Abenipost constateert, het aanstaande bezoek des Keizers te Berl met de innigste voldoening wordt begroet als verblijdend teeken der vriendsehappelijkste standhouding en als een waarborg voor den reldvrede. Berl(Jn, 14 Juui. De Reichsanzeiger publics de conventie van Duitschlaud met Luxeuibt over de spoorwegen, die waarschijnlijk mort aan den Rijksdag zal worden voorgelegd. De eerste lezing van het wetsontwerp te? de Orde der Jezuïeten heeft heden in den Rij' dag plaats gevonden. De heer Friedberg hei namens de Regeering verklaard, dat de wet voorloopig karakter draagt en niet meer eene soort van noodwet is legen de voor Staat gevaarlijke strekking van de Orde Jezuïeten, maar geenszins tegeu de katholieke kei met welke men de Orde der Jezuïeten niet wil.idi tificeeren. Als met de Orde der Jezuïeten verwal congregatiën noemde de heer Friedberg de gorianen en de „Frères ignorantins", alsuie twee Orden van Schoolbroeders onder Franse! en Roomsche oversten. gei Ge. Zie genoi Apt 16 u perso en 3 het v velen een wen wijl kou Er pokk hartz Werl 28 70jar keert verdi opge' Me: ingel Van pokz rhag: ken ziekt were een gisch Jut van ren Een kwaï 5 Vri kvva: allen het i Er ken, rhag Jut meu 2 nu den ledei typh steld In waa: aan de, l Ei van bejai 11 Oudi die i Au in d 14 i 3 pa

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2