Veel kau er alzoo door de gemeentebesturen tot afwering eener epidemische ziekte niet wor den gedaanlaat ons dus hopen, dat de tijd niet ver af zal zijn, waarop eene wet tegen de ver spreiding der besmettelijke ziekten zal worden vastgesteld, want door deze alleen kunnen voor zieningen worden genomen, waartoe de gemeente besturen onbevoegd zijn, en die toch zoo hoog noodig schijnen voor de algemeene welvaart. Het wetsontwerp van den, helaas ontslapen, Minister van Binnenlandsche Zaken, bleef, door de jongste gebeurtenissen in de Tweede Kamer, onafgedaan. Op den tuekomstigen Minister rust de verplichting dat ontwerp, zij het dan ook met geringe wijzigingen, over te nemen, en den stoot te geven tot het besteden, aan het welzijn des volks, die zorg, die reeds bij de wet van 20 Juli 1870 werd betoond in het belang van den veestapel. Bet centraalbestuur van de kiesvereeniging De Grondwet is Zaterdag 11. in het Gemeentehuis te Omle-Pekela vergaderd geweest om de hou ding van Dr. Jonckbloet bij de behandeling van het belastingontwerp te bespreken en dat wel naar aanleiding van bij het bestuur ontvangen missives: a. van de afdeeling „Winschoten", ver zoekende dat aan de afdeelingen worde onder worpen en daarna op een algemeene vergadering worde behandeld het voorstel om aan den afge vaardigde Dr. Jonckbloet te kennen te geven, dat zijn afstemming van het beginsel der inkom stenbelasting onaangenaam getroffen heeft, en, daar deze afgevaardigde gewoon is, bij belang rijke zaken in den regel ziju gevoeleus te moti- veeren, doch nu geeu gronden heeft opgegeven, zijn houding moeielijk overeen te brengen is met het mandaat van afgevaardigde van een liberaal district, en daarom ZEd. te verzoeken alsnog zijn gronden te willen bekend maken; 6. van de af deeling Wddervank, mededeelende, dat het re sultaat der discussie iu een door haar gehouden vergadering is geweest, aan het centraal bestuur den wensch te kenuen te geven tot het houden eener vergadering van de afdeelingen, ten einde daar, en later in een algemeene vergadering wauueer namelijk het centraal bestuur in dezen wensch deelt te bespreken de gedragslijn van den afgevaardigde Dr. Jonckbloet bij de behan deling van het wetsontwerp op de inkomstenbe lasting." Het volgende besluit werd genomen: „zonder d.t het bestuur wil geacht worden de gedragslijn, door den heer Jonckbloet bij het weis- ontwerp op de iukomsienbelasting aangenomen, goed te keuien, is het van oordeel dat er geen voldoende termen bestaau om over bet door de aldeeling Winschoten gedaau voorstel het gevoe len van de aideeiugeu en vau de algemeeue ver gadering op dit oo.enblik te hooren. immers reeds iu het volgeud jaar moet in dit kiesdrstncl de verkiezing vau een afgevaardigde plaats heb en. Vóór dien lijd heelt de heer Jonck bloet ruimschoots gelegenheid om zoo hij 'i vei kust zijn Houding in 't openbaar te recht- vaaidigen. En in alle geval schijnt dat of der gelijk voorstel, zoo het wecschelijk wordt ge acht, meer eigenaardig te pas te komen bij het naderen der periodieke verkiezingen van 1873." Tegen het midden der maand September aan staande zal te Geut een groote internationale schietwedsirijd plaats hebben, waartoe de Neder- landsche schutterijen en scherpschuttersvereeui- giugeu door den raad en de burgerwacht dier gemeente wordeu uitgenoodigd. Burgemeester en schepenen zullen aan degenen, die zich daartoe mochten aanmeideu, in tijds me- dedeeling doen, zoo van de juiste dagteekening vau den aanvang en het einde van den wedstrijd, als van alle noodige inlichtingen omtrent reis, huisvesting enz. De Hoofddirecteur van het Koninkl. Nederl. Meleorologis h Instituut brengt ter kennis van de Nederlandsche Gezagvoerders, dat op voordracht vau het Instituut door de Association Scientifique te Parijs met de gouden medaille bekroond zijn voor 1870de lieeren C. J. Bax, C. A. Trappen en P. G. Rosier; en over 1871: J. R. Lusink, U. C. Haacke en J. R. Brouwer, allen Scheeps- gezagvoerders, te Amsterdam en Rotterdam. In het Handelsblad koint de volgende comische advertentie voor van N. Judels, waarschijnlijk de bekende komiek: De ondergeleekende betuigt zijn hartelijken dank voor de vele bl.jken van belangstelling, die hij bij zijn overlijden heelt ondervonden. Tot ge ruststelling zijner talrijke vrienden heeft hij de eer hun zijn volmaakten welstand te melden, en tevens de verspreiders van het gerucht van zijn dood te verzekeren, dat zij hem daarmede het ongekend genoegen hebben verschaft te mogen ondervinden, hoeveel deelneming en sympathie deze tijding heeft doen ontstaan. Aan belanghebbenden wordt bericht, dat de toezending aan bijzondere personen van biljet ten, ter aankondiging van voorgenomen beste dingen ten behoeve van den Rijkstelegraaf, voort aan niet meer rechtstreeks vanwege het Depar tement van Financiën, maar door tusschenkomst van het in hunne woonplaats gevestigde Rijks telegraafkantoor zal plaats hebben Logementhou ders, kasteleins, enz. woonachtig in gemeenten, waar zich een zoodanig kantoor niet bevindt en die tot he ien voor de toezending dezer biljetten in aanmerking kwamen, kunnen zich, voor zoo ver zij ook in het vervolg deze stukken wen- schen te ontvangen, aanmelden bij den directeur vau het uaastbijgelegen Rijkstelegraafkautoor en met dezen ambtenaar overeenkomen omtrent de wijze, waarop de overmaking voortaan, zonder kosten voor het Rijk, zal geschieden. Met de toezending dezer aaukondigiugbiljetten aan gemeentebesturen en verdere autoriteiten wordt op den tot heden gebruikel ijken voet voort gegaan. De officier-vau-gezoudheid der 3de kl. J. Mes- semuker, laatst gediend hebbende bij de zeemacht in Oost-Indië en tot herstel van gezondheid den 8sten dezer in Nederlaud teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. Tot tijdelijk adsistent bij deu Rijkstelegraaf zijn met ingang van den lsteu Juli aanstaande benoemd: J. P. Schlusen, te Amsteidam; li. J. K. Buwalda, te Wolvega; J. L. Heil te Haarlem; G. J. vau Dain, te Amsterdam A. N. van Rooijen, te Amsterdam; A. Meilink, te Borculo; en H. W. Huysman, te Amsterdam. B1NNENL.A1ND. Amsterdam, 13 Juni. Tegen een ingezeten dezer gemeente, Mr. T., was door den Burgemeester van Amsterdam procesverbaal opgemaakt wegens ver zuim van aangifte van zijn zoon voor de natio nale militie binnen den wettelijken termijn tus- schen 1 en 31 Januari van dit jaar. Te dier zake voor de correctioneele Kamer der ar- rondissements-rechtb. alhier gedagvaard, trachtte de beklaagde de bewijskracht van dit, op deu ambtseed bij de aanvaarding zijner bediening als Burgemeester opgemaakt, procesverbaal te ont zenuwen, door overlegging van een certificaat, waaronder de naam des Burgemeesters gedrukt stond, inhoudende de verklaring, dat Mr. T. op 2 Januari 1871, dat is dus binnen den wettelijken termijn, zijn zoon voor de nationale militie had aangegeven. Ten gevolge der overlegging van dat stuk r< quireerde de subst.-olHcier van justitie, Mr. P. Verloren van Theinaat, de vrijspraak des beklaagden. De Rechtbank verklaarde het onder zoek gesloten, en bepaalde de uiisprauk op 18 April 1871. Vóór het uitspreken van het vonnis op dien dag, vroeg voornoemde subsi.-olTicier het woord en deelde hij de Rech bank mede, dat hem de zaak zoo vreemd was voorgekomen, dat hij den Burgemeester van Amsterdam ooi inlichtin gen deswege had verzocht. Het antwoord was, dat Mr. T. zijn zoon op 2 Februari had aange geven en toen van de aangifte een certificaat had bekomen, ia aarbij verzuimd was het in het for mulier gedrukte woord „Januari" door te schrap pen en te veranderen in „Februari." Op grond van dit abuis vroeg en verkreeg desubst.-offic. vau de reebtb. heropening van het gesloten onderzoek. De bekl. werd dientengevolge gedagvaard, om op de zitting van 16 Mei te verschijnen en voort te pro- cedeeren. De subst.-officier nam, ten dage die nende, zijn vroeger genomen requisitoir terug, en requireerde alsnog de schuldigverklaring des beklaagden aan overtreding van art. 18 der wet Op de nutiouale militie, met veroordeeling te dier zake tot betaling eener geldboete van 50. De beklaagde verzette zich tegen die, builen zijD tegenwoordigheid door het Openbaar Ministerie op deD dag der uitspraak van het vonnis ver kregen, heropening van het eenmaal gesloten ouderzoek, een wijze van procedeeren, volgens hem, bij het wetboek vau strafvordering niet bekend en derhalve verboden. Hij weigerde dan Ook te antwoorden op de hem gedane vraag, of hij zijn zoon werkelijk op 2 Jauuari had aange geven, dan wel op 2 Februari. De rechtbank deed heden uitspraak ten nadeele des beklaagden, zonder daarbij te treden in een overweging van de door hem opgeworpen vraag omtrent de wettigheid der heropening van het gesloteu onderzoek. De rechtbank overwoog, dat de wet den rechter de beoordeeling overliet van de vraag, of de bewijskracht van een proces verbaal door tegenbewijs was ontzenuwd, oor deelde dat dit hier niet het geval was en ver oordeelde deu beklaagde tot betaling eener geld boete van ƒ25, met subsidiaire gevangenisstraf van 7 dagen ingeval vau wanbetaling. Haarlem, 13 Juni. U. K. H. Prinses Marianne heeft heden eeuige uren hier ter stede doorge bracht. In gezelschap van den burgemeester, de wethouders en hunne dames heeft zij eerst de Groote kerk bezocht, terwijl de heer Bastiaans aldaar het orgel bespeelde, en vervolgens het ste delijk Museum op het Raadhuis bezichtigd. Na daarop in het hotel Funckler een dejeuner te heb ben gebruikt, heeft de Prinses de verzameling schilderijen op het Paviljoen bezichtigd en een rijtoer in den omtrek gemaakt. H. K. H. is ver volgens naar het hotel Funckler teruggekeerd om te dineeren, en zij heeft zich iu deu avond met den spoortrein naar Voorburg terugbegeven. Mkdemblik, 13 Juni. Het feest ter gedachtenis j van den overgang dezer st id tot de zijde van Oranje drie eeuwen geleden, is gevierd en cr is algemeen aan deelgenomen. De historisch alle- j gorisciie optocht was inderdaad Iraai, en tal van I eerebogen, sierlijke decoratiën en opschriften ga ven de stad een recht feestelijk aanzien. De goede orde is geen oogenblik gestoord geworden. 's Gravenhage, 12 Juni. De Algemeene's-Gra- venhaagsche Werklieden-Vereeniging heeft aan deo Gemeenteraad eenige bezwaren onderwor pen, tegen de „Algemeene Bepalingen voor het opmaken der rekeningen voor gedane werken of leveriugen ten dieuste der gemeente 's-Graveu- hage", en meer bepaald tegen het tarief van werkloon voor verschillende ambachtslieden. Het bewijs, dat dit tarief te laag is, levert het Bestuur der Vereeniging door er op te wijzen dat het arbeidsloon onlangs hier ter stede gemid deld op 15 cents, te Amsterdam evenwel op 18 cents per uur ia vastgesteld, terwijl een vraag van 20 cents, in verhouding tot de behoeften althans, niet buitensporig zou mogen heeten. Het tariel daarentegen stelt gemiddeld 16 cents per uur, en daarin is dan bovendien nog begre pen de winst, die den aannemer op dien arbeid noodwendig moet ten deel valleD, zoodat daaruit duidelijk blijkt, dat op een te laag arbeidsloon in het bestak is gerekend. De Vereeniging verzoekt daarom bij haar jl. Dinsdug bij den Gemeenteraad ingekomen adres dit tarief zoodanig te doen wijzigen, dat het be antwoordde aan de eischen van deu tijd, opdat zoodoeude ook door de gemeente en haar bestuur tot voorbeeld voor bijzondere personen het bewijs worde geleverd, dat de tegenwoordige arbeids- looneu verhoogd kunnen en moeten worden. Voor het middelbaar onderwijs zijn heden toegestaaneen acte voor liet boekhouden aan den heer B. H. Schultz, vau Amsterdam, een voor de Nederlandsche taal en letterkunde aan den heer J. H. Rösing, van Amsterdam; een voor de Engelsche taal en letterkunde aan den heer A. Timmermans, van Roermond. Geweigerd wer den een acte voor het boekhouden en een voor de Nederlandsche taal en letterkunde. Gedurende het examen heeft zich een candidaat van de Hoogduitsche taal en letterkunde teruggetrokken. Dordrecht, 13 Juni. In de op heden ten raad- huize gehouden algemeene vergadering van leden van het Dordrcchts iluseum, heeft de penningmees ter mededeeling gedaan uit de rekening over het afgeloopeo dienstjaar en is door den secretaris verslag uitgebracht. Dit mag in alle opzichten gunstig genoemd worden. Behalve aanzienlijke geschenken, o. a. van wijlen Mr. A. C. A. Bee- laerts van Emmichoven en van de Erven Mr. H. C. J. Hoog, werden ook, uit de sedert het legaat van den heer W. Dupper merkelijk gestijfde kas, verschillende schilderstukken aangekocht. Was het getal bezoekers op vastgestelde dagen tegen entréegeld, in vergelijking van het vorige jaar, minder, het getal der leden, die, voor eene vaste contributie van ƒ6, dagelijks met hunne huisgenooten vrijen toegang hebben, nam bedui dende toe, en het laat zich aanzien, dat bij voort gezette nieuwe aankoopen, zooals nu weder van den kunstschilder Achenbach, meer en meer He lust zal toenemen, om tegen een betrekkelijk geringe contibutie te genieten, op welken dag en welk uur dit het beste schikt. Tot lid van den raad van toezicht is met een parige stemmen herkozen het aftredend lid, de heer J. C. deu Bandt van Heekelingen en tot lid van het bestuur het altredend lid, de heer V. Ttiierens. Woerden, 13 Juni. Naar men verneemt hebben de heeren Mr. A. M. Pareau, J. de Vries Robbé en A. Knijff Hz., te Woerden, het initiatief ge- uomeu tot oprichting eener sub-commissie aldaar, ten einde zich aan te sluiten bij liet plan om de nagedachteuis van den Minister Thorbecke op eenigerlei wijze te vereeuwigen. Utrecht, 13-Juni. Voor de in het laatst der maand Augustus a. s., bij gelegenheid der Alge meene Vergadering van Leeraren aan inrichtin gen van m. o., alhier te honden tentoonstelling van hulpmiddeleu bij het Middelbaar Onderwijs vraagt de commissie, met de regeling dier ten toonstelling belast, bestekkeu en platte gronden der lokalen, waar middelbaar onderwijs wordt gegeven, alsook programma's der scholen, zoo mo gelijk ook van de verschillende cursussen van de oprichting der school af, alsmede catalogussen van eventueele schoolbibliotheken. Deventer, 12 Juni. In deze gemeente zijn inde laatste tien jaren bijna 600 nieuwe arbeiderswo ningen gebouwd. Willemstad, 12 Juni. Niettegenstaande er op de daags te voren in het naburige Kluudert ge houden paardenmarkt reeds vele paarden door de Fransche kooplieden waren opgekocht, was toch onze op gisteren gehouden paardenmarkt zooals gewoonlijk weer voorzien van vele en schoone paarden. Er waren er meer dan 300 aan de lijn, en er was buitengewoon veel handel. Inzonderheid waren het ook hier de Fransche kooplieden die de schoonste paarden kochten en daarvoor zeer hooge prijzen besteeddenonder scheidene gingen voor 600 gulden en vele wer den voor 500 gulden verkocht. i ZwOLLERKEOSTEL, li Juni. OfscllO JU ill deze streek aan inland =ch s.-ek geen gebrek is en vele rooker^ nog een goed gedeelte van verleden jaar hebben hangen, wordt er tegeuwojrdig veel uil Hongarije aangevoerd Op bestelling rechtstreeks van daar per spoor verzonden in kisten van 50 100 kilo's of meer, wordt het, oindat het enkel gezouten is, alhier gerookt, daarna iu den han del gebracht en verzonden tegeu prijs van a 35 cent per kilo. Om den lagen prijs niet a leen wordt dit spek zeer getrokken, maar voori ook omdat het gewoonlijk van goede quali;eilis Sneer, 12 Juni. Het subcomité van den Noord Hollandsch-Friescheu Spoorweg zal eene laatsk poging wagen, om die nuttige zaak tot stand ti brengen door een beroep te doen op do hoogsl| aangeslagenen in de provincie Friesland. Baarderadeel, 7 Juni. De besmettelijke long ziekte ouder het rundvee heeft in den loop van Mei in onze gemeente aanmerkelijk veld gewon nen. Zij heerscht thans bij 14 a 15 veehouder^ waaronder bij wie reeds meer dan tien runderen zijn afgemaakt. Vreemd is het dat de ziekte zicb j bijkans niet vertoont dan bij veehouders, die het voorjaar van hun vee hebben doen inenten, O. a. was deze operatie bewerkstelligd iu een stal van omstreeks 40 stuks rundvee, met uitzon dering van 6 a 7 der beste jonge koeien. En juist onder deze komt de ziekte, zóó, dat ze alle sue cessievelijk zijn afgemaakt. Op een anderen stal was eene koe gestorven aan de gevolgen der en- ting. Ook daar verschijnt de longziekte en wel bij de koe waarnaast de gestorvene was gestalf e geweest en die de operatie uiet had ondergaai En zoo was 't bijna op eiken stal waar de ziekl uitbrak. Veel veehouders in onze streken geloi ven dat het voorjaar geen geschikte tijd is vool enting. Zooveel is zeker, dat verscheidene koeiei cr hier aan zijn gestorven en een groot aantt door de hevige reactie de staarten hebben vei loren. De enting in dit seizoen wordt nu maa door zeer weinigen voorgestaan. Velen zoude: 't gelukkig rekenen wanneer deze algemeen ei zonder uitzondering was bewerkstelligd. Gemoedi|tj bezwaren er tegen bestaan hier echter slecht bij weinigen meer. o l BUITENLAND. Ie Frankrijk. De vrijstellingen van den krijgsdienst. 12 Op De nationaie Vergadering heeft eergisteren intU; 517 tegen 155 stemmen (de geheele rechterzijd oo en liet centrum tegen de linkerzijde) aangeno jjv men art. 19 ven de legerwpi, waarvan de ,fy- han leling was uitgesteld. Daarbij worden TO^ki gesteld van den krijgsdienst de jonge mannes die zich wijden aan het godsdienstig onderwij in een van de geloofsbelijdenissen die door de staat ondersteund wordeu, benevens zij dii vóór de loting, zich bereid verklaren om 10 jt reu bij het onderwijs te blijven, hetzij in de pi blieke scholen, hetzij in de stichtingen vau god- dienstige of leekeu-vereenigen die door de ivi ziju toegestaan of erkend als instellingen vs algemeen nut. Dezelfde uitzondering geeft art. ten gunste van de leerlingen der school vo de levende Oostersche talen. Op voorstel vi den heer Beulé ziju de kuostenaars, die een groote prijzen van het Instituut hebben behaal: insgelijks vrij van dienst gesteld. Aldus is het artikel aangenomen, doch nit zouder krachtige woordenwisseling. De heer d PresseDsé wilde geen enkele uitzondering, heer Gambetta wilde alleen de onderwijzers va: publieke scholen vrijstellen. Jules Simon eiscbl in naam der vrijheid van onderwijs vrijslellin zoowel voor publieke als private onderwijzer De lieer Cbesneloug deed een voorstel, waardoc nog in 't bijzonder de vrijstelling der godsdient onderwijzers bevestigd werd. Wat ons betreft, wij keuren alle vrijstelde voor godsdienst-onderwijzers, waarvan velen jeugd meer kwaad dan voordeel doen, volk meD af. Zwitserland. De Zwitsersehe constitutie van 12 Septembe: 1848 en het nieuwe ontwerp. De drie volgende artikelen handelen over militie. De oude constitutie (wij noemen hatl hoewel zij is blijven bestaan de „oude" omii er zooveel kans geweest is, dat er een nieufl zou komen) bepaalt dat iedere Zwitser dies: plichtig is (art. 18). Het ontwerp heeft hierai een humane bepaling toegevoegd: Zij, die in di krijgsdienst van den bond hun leven verliet of duurzaam nadeel aan hunne gezondheid he ben geleden, kunnen voor zich of hunne huist zinnen, in geval van nood, aanspraak maken ondersteuning van den bond. Art. 19 bepaalt, i het bondsleger bestaat uit eene keurbende (éli1 Auszug), die samengesteld wordt door continge ten uit ieder kanton van 3 man op de 100 woners, en uit de reserve, die half zoo talri is als de keurbende; dat voorts in tijden vaoi vaar de bond ook over de landweer van de k: tons kan beschikken. Door het ontwerp werd contingenten-systeein afgeschaft; het wilde k bondsleger samenstellen uit de

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2