i lands i werk gesteld, onder anderen de verspreiding ihingto d kunstig nagemaakte bulletins der liberalen, 'Otgel^ Lrop de naam, nu van dezen, dan van genen van e. Kralen candidaat ontbrak. Deze schurkenstre- 'e sier hebben gelukkig geen ander succes gehad, slijk -M dat zij de zwarte bende zoo mogelijk nog der Kr ter hebben gemaakt in de schatting van het olijke publiek. Zwitserland. jje Zwitsersche constitutie van 12 September 1848 en het nieuwe ontwerp. t tract in gel bij 1, dat legen 9 scheij hiervt ishiugt als d en ai slijk t scheii het ische nu d el al li 1 hebl iplemi rdige indire ijleggj won illeeti i krijg 'an W door sen geval g om lere n zi vern dat de zi Augsb. Allgem. Zeit. geeft een vergelijkend irzicht vau de bestaande Zwitsersche consti- en het ontwerp dat door de twee afdee- gen der bonds-vergadering werd goedgekeurd, sh in de vorige maand bij de volksstemming worpen. De politieke gebeurtenissen in het srige gedeelte van Europa komen ons niet zoo ugend belangrijk voor, dan dat wij, met boven- uueuid blad als leidraad, onze lezers van de itsersche oude en nieuwe grondwet niet in- ijks een overzicht zouden geven. „Oude en uwe" zeggen wij, en duarmee bedoelen wij geldende constitutie van 1843 en het mislukte iwerp; want hoewel dc clerico-Fianscheoppo- ie er dezen keer in geslaagd is het volk en de ntons door allerlei middelen tot de afstemming bewegen, zijn wij overtuigd dat het ontwerp ldra weder (misschien met eenige wijzingen) berde zal komen en ten slotte de zegepraal ihalen. Een algemeene opmerking vooraf. Uit het over- ht zal men zien dat in het nieuwe outwerp ee hoofdbeginselen predomineerden, namelijk erdere centralisatie van macht hij de bonds- eeriog en fuuiking vau den invloed der geeste- heid op het ouderwijs en de volksonlwikke- Bg. Hieruit verklaart zich gereedelijk de oppo sitie van het Fransche element der bevolkingen van de priesters. Het eerste is bevreesd, dat Zwitserland door ■eerdere macht te geven aaa de centrale regee- van een vrijen staten-bond langzamerhand overgaan in een bondstaat, waariu de Duitsclie gcippeu en aspiratiëu zullen overheerschen. *en ■''Ie geestelijkheid wij behoeven het niet te een e ivorde de hi Ilea UIC n I I tggen is hier evenals altijd ongenegen om I ch iels te lateu ontnemen vau het recht dat zij u eenmaal meent verkregen te hebben, om het n. V H le verstompen of liever geheel te bederven. I Deze veieenigde oppositie heelt met een kleine 'S meerderheid het ontwerp ten val weten te breu- jen. De gewone knoeierijen, waarmede de geeste- etnfj jkheid zoo goed vertrouwd is, ziju ook hier niet achterwege gebleven. Maar de liberale partij heeft den moed daarom niet opgegeven. Zij zal bij de anstaande verkiezingeu al hare krachten in- anueu eu hoopt daardoor eene meerderheid te erkrijgen, die genoeg invloed op het land kan toefeuen om ten minste de meest wenschelijke er beteringen in de constitutie tot stand te doen omen. Houdt men de medegedeelde algemeene slrek- tng iu hut oog, dau heeft uien den leidraad in —.Buden voor de meeste wijzigingen, die in het Int werp worden voorgesteld. Gaau wij thans over tot de artikelen zelve. De mdeeling der geheele constitutie in „alge meene bepalingen,"„Honds-autoriteiten," „Grond- wets-bei zieniug" eu „Overgangsbepalingen" is in iwt nieuwe ontwerp gehandhaafd. De meeste reranderiugeo zijn gebracht in de eerste afdee- ling. De art. 111 zijn geheel dezelfde gebleven. Deze bepalen ongeveer het volgeude: De Zwitsersche bond wordt gevormd door de verschillende volken der 22 souvereine kantons. Het doel van den bond is, de handhaving der onafhankelijkheid naar buiten, de bescherming van orde, vrijheid en de rechten der burgers en de bevordering van hunne gemeenschappelijke welvaart. De kantons zijn souverein, voor zooverre deze isouvereiniteit niet door de bonds-coustitutie be perkt is. Alle Zwitsers zijn gelijk voor de wet. Geene aatselijke-, geboorte-, familie persoonlijke- of andere voorrechteu. De bond waarborgt aan de kantons hun gebied, grondwet, vrijheid en rechten des volks. De kantous moeten in hunne constitutiën de uitoefening der politieke rechten volgens republi- keinsche, repraesentatieve of demokratische begin selen aan de burger3 verzekeren. Bijzondere politieke verdragen tusschen de kan tons onderling zijn verboden. Overeenkomsten, die wetgeving, rechtswezen of administratie ten onderwerp hebben, zijn daarentegen veroorloofd. De bond alleen kan oorlog verklareo, vrede sluiten, traktaten en verbonden met het buiten land aangaan. De kantODS kunnen bij wijze vau uitzondering met vreemde Staten verbonden sluiten over staat huishoudkundige, policie-, en grens-aangelegen- lieden. De officieele betrekkingen met het buitenland worden alleen door den bondsraad onderhouden- Militair* capitulaties ziju verboden, iu art. 12 is eene verandering gebracht. Het bepaalt, dat de bunds-ambteuareu geen pensioenen, l er edew en F houde om b vredi dj ziju oi man lat ntt id bre n slui komt iventv ■ing t staan houd iet, ijke ins id [vers :ht Twei ebri waai SSultl idattj S,i| 3, 8,ü 8,1 3,i 3,SC Sfl 3,20 3.20 3.21 3,1 3,0 en mt ladde ken tractementen, titels, geschenken of ordeteekenen van vreemde gouvernementen mogen aannemen. Hieraan is toegevoegd, dat in het Zwitsersche leger noch ordeteekens mogen gedrageD, noch door het buitenland verleende titels mogen ge voerd worden. De artt. 1316 bleven weder onveranderd. Zij bepaleD, dat de bond geen staand leger onder houdt, en handelen verder over de tusschenkomst van den bond bij internationale geschillen, bij uitwendig gevaar en inwendige onlusten, over de maatregelen die in deze gevallen de kantons zelve mogen nemen en de hulp, die zij van elkander kunnen eischen. Hoewel in deze eerste artikelen weinig ver andering is gebracht, hebben wij gemeend, ze voor het verband niet te moeten overslaan. Wordt vervolgd). TELEGRAMMEN. Berlijn, 12 Juni. Het bericht in de Fransche bladen en in de Times, betreffende onderhande lingen tusschen Duitschland en Frankrijk over eene bespoedigde ontruiming der nog bezette departementen, eu waarin werd gezegd dat men met die onderhandelingen reeds ver gevorderd was, wordt uit eene geloofwaardige broo onge grond verklaard. New-ïork, 11 Juni. Men heeft veinouien, dat het stoomschip Fannie, hetwelk den Ssten dezer uit Baltimore is vertrokken, zoo het heette naar de Turksche eilanden, bestemd was naar Cuba en wel tot eene expeditie, waartoe het een corps vrijbuiters, onder bevel van Ryan, aan boord had. Londen, 12 Juni. De heer Torrens heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat hij morgen eeue re solutie zal voorstellen, inhoudende: dat onder den tegenwoordigen staat van zaken op het Parle ment de plicht rust, de bepalingen der tusschen Engeland en Amerika bestaande tractaten te on derzoeken en daaromtrent een oordeel uit te spreken. Tevens zal hij voorstellen, dadelijk het Huis in comité-generaal te doen vergaderen, om te onderzoeken hoe die tractaten kunnen gewij zigd worden om een duurzamen vrede tusschen de beide natiën te verzekeren. Brussel, 12 Juni. L'Indépendance deelt het vol gende telegram uit Berlijn van heden mede: „Het met de Regeering van het Groothertogdom Luxemburg gesloten verdrag omtreut de spoor wegen is gisteren onderteekend. De", ratificatiën zullen den 12den Juli worden uitgewisseld. Duitsch land heeft zich verbonden om nimmer iets te doen, dat met de neutraliteit van Luxem burg in strijd zou wezen, en om zich van de Luxemburgsche spoorwegen niminer tot het ver voeren van troepen, noch in tijd van oorlog tot het proviandeeren zijner legers te bedienen. Dit verdrag zal aan de mogendheden worden mede gedeeld." Berlin, 12 Juni. De spoorwegovereenkomst met Luxemburg, gisteren-avond geteekend. zal veertig jaar (tot 31 Dec. 1912) van kracht zijn. De ratificatiën zullen voor 12 Juli uitgewisseld worden. In art. 2 belooft Duitschland, dat het nooit iets zal doen, wat niet volkomen overeenstemt met de onzijdigheid van Luxemburg en in geen ge val den Luxemburgschen spoorweg voor het ver voer van oorlogsmaterieel of troepen zal gebruiken. In oorlogstijd zal Duitschland den Luxemburg schen spoorweg nooit gebruiken om levensmid delen aan zijne troepen te zenden. Men is mondeling overeengekomen van dit trac- taat mededeeling te doen aan alle mogendheden, die het tractaat van Londen geteekend hehben. Luxemburg, 11 Juni. Bij de verkiezingen voor de Kamer heeft de Fransch-clericale partij de overwinning behaald. Hadrld, 12 Juni. De geruchten van aanstaande ongeregeldheden houden aan. Agenten uit de provinciën, die naar Madrid zijn gekomen, reke nen op de ondersteuning der Internationale om bij gelegenheid der verkiezingen een gewapen- den aanslag te beproeven. Weenen, 13 Juni. Generaal Sherman is Maandag hier aangekomen. Vergezeld van een stafofficier, die hem toegevoegd is, bracht hij een bezoek aan de ministeriën van oorlog en van buitenl. zaken. Heden dineert hij bij Andrassy. Van Weenen zal hij over Munchen en Zurich naar Parijs gaan, waar hij luitenant Grant zal vinden. Dublin, 13 Juni. De rechter Keogh is naar Engeland vertrokken, naar men zegt, om zijn ontslag te vragen. Parj)s, 13 juni. De Siècle meldt, de onderhan delingen met België over het handelstractaat af gebroken zijn. Dit bericht zou door den minister van koophandel bevestigd zijn in een gesprek met een groot industrieel uit het noorden. Gemeenteraad. Aan het versing van den toestand der gemeente Leiden, gedaan door Bnrgeineester en Wethouders aan den Gemeenteraad, ontleenen wij liet volgende: Vervolg. HOOFDSTUK V. gemeente-eigendommen, werken en inrichtingen, B. Eigendommen bestemd voor den publicken dienst en openbare Gemeentewerken. Raadhuis met de meubelen. De buitengewone werken in het bestek van het gewoon onderhoud vervat, in het voorgaan de jaar verricht zijnde, hadden er in dit jaar geene buitengewone herstellingen of vernieuwin gen plaats, zoodat alles tot het dagelijksche on derhoud bepaald bleef. Door hevige stormwinden schade aan het leien dak, aan schoorsteenen enz. ontstaan zijnde, had het herstellen daarvan uit eene bijzonder toege stane som van f 150 plaats. Sporen van verzakkingen, vooral in het her haaldelijk klemmen van deuren merkbaar, gaf tot een opzettelijk onderzoek aanleiding, waar uit bleek, dat het gebouw in vroegeren tijd door hevige schokken zou geleden hebben en de ge- TOlgen daarvan zich nog openbaren, zonder ech ter voor het tegenwoordige overmatige vrees te veroorzaken voor toenemend gevaar, of buiten ge vvoue maatregelen te vorderen. Het groot aantal lokalen, onder het Raadhuis begrepeD, maakte het als vroeger noodzakelijk om de behoeften van het meublement met de meest mogelijke spaarzaamheid te behandelen, zoodat veel noodigs uitgesteld moest worden. Ondertusschen werd voor bruikbaarheid vau het aaDwezige meubilair zorg gedragen. Onderhoud van straten en pleinen. Het herstellen der bestratingen, bij gerooide hoornen, ingevallen riolen en waterloozingen, het ruimen van kolkeD enz. was, als altijd, voort durend noodig en had onverpoosd plaats; boven dien verkreeg het straatwerk aaumerkelijke uit breiding teu gevolge van het leggen vau nieuwe hoofd-ga9buizen over eeue aanmerkelijke lengte; vooris worden eenige straten geheel vernieuwd of verlegd, waarbij voor de ï)onker6teeg eene nieuwe keiensoort werd gekozen om voor voet en rijpad tegelijk te dienen. Het geheele vast gestelde getal van 75.0U0 keien en 250,000 klin kers werd hiertoe gebruikt. Als geheel bijzonder werk werd tot het leggen eeDer nieuwe bestrating van de Singelbrug bij de voormalige Rijnsburgsche poort tot de Stations- brug, makende p. ui. 280 centiaren, overgegaan. Zooals te voorzien was, bleek het resultaat vau eene openbare aanbesteding niet ten voordeele der gemeerne te zijn, zoodat de uitvoering onder eigen beheer plaats had, waardoor ongeveer f 600 werd bespaard, terwijl het bestraten langs de slootzijde een nieuw voetpad gaf. Het besproeien van straten eD begrinden van piemen had naar behoefte plaats. Vele straatbordjes werden volgens het nieuwe model vervangen, terwijl omstreeks 120 poorteu en sloppen geheel nieuwe naambordjes verkregen. Voorts kwam ook eene geheel nieuwe straatnom- uienug der huizeu tot stand. Eindelijk werd het ijzeren hek bij de VVittepourts-Singelbrug geverfd. Onderhoud van bruggen enz. Het leveren van materialen, bestaande in on derscheidene houtsoorten, ijzer- en verfwaren, metselaarsbehoeften, teer enz. geschiedde bij open bare aanbesteding waardoor in de behoefte voor vele kleinere en grootere werken, die onverpoosd onder eigen beheer uitgevoerd worden, werd voorzien. Hiertoe behoorde mede het verven van een aantal brugleuningen, waartoe twee werk lieden afzouderlijk gedurende eenige maanden in dienst werdeu genomen. De strenge vorst in de eerste maand des jaars veroorzaakte eenige schade aan de nieuwe met selwerken vau de Groote Haveobrug, die in het laatst van het voorgaande jaar bij ongunstig we der uitgevoerd hadden moeten worden; op het bevveegoaar gedeelte der nieuwe brug had zulks echter geen den miusten invloed; overigens is het herstellen zonder buitengewone kosteu kun nen geschieden. Eindelijk werd de brug met af sluithekken vooizien. Als buitengewone werken werden aanbesteed liet vernieuwen der brug op het Levendaal bij de Barbarasteeg, het verlagen en leggen eener nieuwe brug op den Rijn over de Wrardgracht, en eenige uitgebreide herstellingen aan de op haalbrug over deu Riju buiten de Hoogewoerds- poort; voorts het plaatsen vaneen tienial nieuwe stootpalen, het vernieuwen van brugtrottoirs en het stellen van nieuwe leuningen op de brug met vleugels over de Korte Langegracht op de Nieuwe Mare. Eindelijk werd de gewone jaarlijksche invoe ging, Echoonmakiog enz. der gemetselde brug- vverken, met de daarbij voorkomende hard- steeuwerken en pleisterwerkeu, bij aanbesteding verricht. Onderhoud van pompen en riolen. Het dagelijksch openen, reinigen, weder dich ten van kolken, loozingskanalen en diergelijke had geregeld van wege den aannemer dier wer ken plaats, voorts werd wederom aau het getal kolken en loozingen naar behoefte uitbreiding ge geven, waardoor van jaar tot jaar de toestand blijkbaar verbetert. Een der pompen bij de Hooglaudsche kerk werd grootendeels vernieuwd eu daartoe werden onderscheidene deelen gebruikt van de ODtruimde op de Breêstraat bij de vroegere Gehoorzaal. Eene proef, om door eene nieuwe put in de Verwerstraat goed drinkwater te verkrijgen, slaagde volkomen, zoodat daarop een ijzeren pomp werd geplaatst, waardoor deze bnurt eene groote aanwinst heeft verkregen. De pompkasten op de Marendorpsche achter gracht enz. werden hersteld, en drie waterzuive ringstoestellen volgens Stöner en Zn. bleven iu werking. Van het water, volgens het Norton- systeem, op de Koepoortsgracht verkregen, werd voortdureud gebruik gemaakt; dat op de Uiter stegracht ging steeds iu hoedanigheid achteruit. Het exploiteeren der stoftéD, volgens het Lier- nursclie systeem verzameld, kon in het begin van October een aanvaug nemen. Iu de behoefte aau een tapgebouw werd te dien einde voorzien, door bet horen van eene loods aan het eind der Ha- verstraat, en het uitbreiden daarvan door gedeel telijke inneming der straat, om genoegzame ruim te te verkrijgen. De stoffen zelve werden aan vankelijk kosteloos afgeleverd om tot proefneming voor den landman te kunueD dienen. Vermits overigens deze zaak van geheel nieuwen aardis, kan daarover nog weinig tot mededeeling wor den verstrekt; niettemin mag niet wordeu ver zwegen dat deze exploitatie gebleken is zeer kostbaar te zijn. Gedurende het jaar 1871 is besteed aan Straten en pleinenf 8134.10 Wegen en voetpaden5925.68 Wandelplaatsen en plantsoenen 961.69s Bruggen9103.76 Pompen en riolen18435.48 Havens en kaaimuren5168.70' Spuit- en bonhuizen399.17' Scholen5589.03 Daggeldeu der werklieden 14386.64 Raadhuis1244.14 De gedurende het jaar 1871 gehouden aanbe stedingen betroffen a. Openbare gemeentegebouwen. 1°. Het bouwen van een nieuwe Stads-zaalf 34643. 2°. Vergrooting der school hij het Vrouwenkerkhof.7490. 3°. Het vernieuwen van een wageu- loods aan de aschschuur 612. 4'. Het verbeteren der ventilatie aan schoolgebouwen1194.— b. Wegen en voetpaden. Onderhoud van een gedeelte der Haar lemmertrekvaart f 109. c. Bruggen. 1*. Levering van: a. houtwaren Af 1080.70 B847.31' C343.71 D270.— b. ijzerwaren101.11 c. melselmaterialen191.60 d. veifwureti472.10 e. teer177.97 f. bezems105. 2°. Vernieuwing van de brug over deu Riju bij de Hoogewoerd 888.64 3'. Idem over het Levendaal bij de Barbarasteeg499.99 4°. Idem over de Waardgiacht aan den Nienwen Rijn729.99 5°. Invoegen gemetselde bruggen. 1130. 6'. Het leveren en stellen van stoot palen 850. d. Havens en kaaimuren. Invoegen en herstellen van walmuren: lste perceel f 930. 2de if 1040. 3de 760.— 4de a 1500. Wordt vervolgd.) LAATSTE BEHICHTEN. Particulier Telegram.) 's-Gravenhage, 13 Juni. Sedert eenige dagen wisselden zich de geruchten omtrent den vermoedelijken atloop der ministe- rieele crisis in bonte kleuren af. Namen werden genoemd eu dadelijk weder tegengesproken. Zoo werd aanvankelijk vernomen dat de heer van Reenen zich belast had met de poging om een ministerie te formeeren, doch daarvan spoedig had afgezien. Volgens heden loopende geruch ten zou die heer, na den dood van iThorbecke, zich weder belast hebben met eene formatie, waarin de heer Wintgens zou betrokken zijn met nog eenige andere heeren van die midden- kleur. 's-Gravenhage, 13 Juni. De 62ste verjaardag vau Z. K. H. Prins Hendrik, broeder des Konings, wordt heden met de gewone plechtigheden in deze residentie gevierd. Z. K. H. bevindt zich op dit oogenblik in Luxemburg. Z. M. de Koning en Z. K. H. Prins Alexander hebben zich, zooals gis teren werd gemeld, naar Luxemburg begeven, ten einde den geboortedag met den prins door te brengen. Z. M. en Prins Alexander worden Zaterdag alhier terug verwacht, ten eiDde Maan dag a. s. bij den verjaardag van H.M. de Konin gin in de residentie tegenwoordig te zijn. Z. K. H. Prins Hendrik schijnt voornemens te zijn in Lu xemburg te verblijven. Bij gelegenheid van den 52sten verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, werd hedenmiddag te 12 uren groote parade van het garnizoen in het Malieveld gehouden. Dege- neraal-majoor F. U. H. baron van Tuijll van Se- rooskerken, plaatselijk commandant en waar nemend gouverneur van de residentie, inspec teerde de troepen, terwijl de kolonel Le Maïire, van het regiment grenadiers en jagers, met het commando was belast. H. K. H. Prinses Marianne begaf zich dezen morgen per Holl. spoor vau 11 uren 14 minuten naar Haarlem, om stad en omstreken te bezoeken. Aau het hotel Paula zijn dezer dagen afge stapt de heeren Charles d'Huidobro en Felli, zaakgelastigden van de republiek Chili, respec tievelijk komende van Brussel en Parijs, welke heeren gisteren hunne opwachting hebben ge maakt bij den baron Gericke, Minister van Bui- landsche Zaken. Een 35jarige winkelbediende, die voor een vast loon van f 7 's weeks in dienst was bij den Leidschen koopman in ijzerwaren v. R., en in den laatsten tijd meermalen van oneerlijkheid werd verdacht, ontvreemdde in den avond van den 9den Maart jL, terwijl hij bezig was ie mand aan een beitel te helpen, een zoodanig voorwerp, hakvermoor genaamd, ter waarde van 35 centen en verkocht het aan een timmer mansknecht te Leiden voor 20 centen. Beiden ston den heden voor het Prov. Gerechtshof in Zuid- Holland terecht. De eerste beschuldigd van dief stal bij nacht in een bewoond huis, de tweede van medeplichtigheid aan dien diefstal door het gestolen voorwerp te halen eu te bergen. De ontvreemding werd door den winkelbe diende erkend, maar de kooper trok zijne vroegere bekentenis in en deed het voorkomen alsof hij niet geweten heeft, dat de beitel gestoleu wa». Met het oog op de geringe waarde van het ge- stoleue requireerde adv.-gen. Mr. van Maanen, beider veroordeeling tot gevangenisstraf van hoogs tens 5 jaren en minstens 8 maanden. De verdedi ger Mr. van der Burgh zag in deze zaak niets anders dan eene oneerlijkheid van een bediende jegens zijnec meester, in plaats van diefstal bij nacht in een bewoond huis; pleiter meende dat de qualificatie moest luiden: diefstal dooreen loonbediende ten nadeelezijns meesters. De tweede besch. had naar zijn iuzien de weten schap niet genad, dat het voorwerp door diefstal was verkregen. Voor den eersten besch. verzocht hij toepassing van eene zachte straf, doch voor den tweedeu vrijspraak. De uitspraak is bepaald op 21 dezer.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3