Op het kerkhof aangekomen, hield de Bineester, Mr. P. C. Bijleveld, als tolk van emeenteraad, een sierlijke en tevens harte- ïspraakschetste de bijzondere verdien- van den overledene, zijne warme vader liefde, zijn ijver voor de belangen van ncie en stad; daarna sprak de weled. heer Sloet van de Beele, de intieme vriend van overledene,eenigeindrukwekkende woorden de geopende groevede zoon, Mr. J. G. richtte met een enkel woord den dank die corporation en aanwezigen voor de be uling; de kleinkinderen legden elk een irtellcnkraus op het graf en hiermede was drukwckkende plechtigheid ten einde. Mr. ouft zal nog lang voortleven in de herinne- van allen, want hij was door zijn helderen de raadsman van velen en door zijne groote aniteit en ruimen zin om wel te doen aller d. Goudsche Brieven. Ilijnheer de Redacteur I 1ste April 1S72 is te Gouda zoo goed beval dat men 't niet vergeten kanmen vvenscht datum niet terug, maar wel de feesten. Men ingt herhaling van feestviering en zal die en. De aanleiding is daarin gevonden dat, ns een verklaring van Jan van Arkel, bis- van Utrecht, Floris V den Dinsdag na Sint riet, van 't jaar 1272, der Goude schonk aan laas van Cats en die plaats stadsrechten gaf. 600jarig bestaan van Gouda als stad zal den gevierd. Een talrijke commissie heelt geconstitueerd, die, in overeenstemming met stuur der afdeeling Gouda van het school ed, het feest zal regelen. Natuurlijk zal het Iverbond zich daarbij alleen bezig houden het feestelijk onthalen der schoolgaande kin- ge uit en ar- t>or ïit- te- er- lol sht it- sn. an ae* )0- is at ie ;el 3n rt, ris ht gd in e- in n, e- o, et ij r- e- m 3- )t 6 n n e U teiren. IS' Het plan door den voorzitter, Ds. Schelteina, 'e^|tworpen en op de eerste vergadering, den 7den ilr, aangenomen, is veelzijdig en zeer goed Itvueibaar. Het eerste deel daarvan is nieuw en waardig, en verdient navolging. Men wil tentoonstelling organiseeren van allerlei voor pen tot Gouda behooreude of daarop betrek hebbende; een soort van tentoonstelling van eden, speciaal ten opzichte der stad. Indien aartoe benoemde subcommissie in en buiten tad, in en buiten het Rijk, behoorlijk mede king vindt, zal men bij eene goede rangschik- een meer of minder volledige geschiedenis stad hebben en die zal in vele opzichten merk- Pirdig zijn. De geschiedenis der typographic daar misschien veel bij winnen, immers was geleerde Gerard Leo of Leeuw tevens druk- en zijn er hier en daar exemplaren van door uitgegeven werken, die in schoonheid bo- die van latere eeuwen te verkiezen zijn. Of werken van vroegere Goudsche drukkers be- in weet ik niet, maar volgens Walvi6ch was printen weinige jaren na 1430 in ter Goude ids in zwang, en het oudste werk door Leo jejeveu is van 1480. e beeldende kunsten zullen ook zeker veel her aan die tentoonstelling bijzetten. Ten op- :hte van het glasschilderen is Gouda alle andere atsen steeds voor geweest. Ik bedoel niet en- de groote mannen die de Goudsche kerk- izeu hebben geschilderd. Men heeft eene ge ile school gehad, die men veilig de Goudsche kunnen noemen, 't Waren eerst glasicArip/ers, Ier schildert, de geschiedenis noemt er meer dan intig. 't Zijn echter niet enkel glasschilders Gouda heeft voortgebracht. Wij hebben een oorlijk getal goede schilders van Jan Zwart de eerste helft der zestiende eeuw at tot onzen genoot, den gewaardeerden van Borzelen, ler stukken de stad hunner inwoning of ge- rte thans tot eer kunnen strekken, ndien de nakomelingen der staatsliedeu, hel- ingeleerden, reizigers enz., welke te Gouda |tlevenslicht zagen, er toe kunnen besluitende taande portretten ;dier groote mannen te ex iseeren, dan zullen wij het aandeel kunnen iordeelen dat Gouda heeft gehad in het merk- iaardige tijdperk, toen onze kleine staat werd rekend tot de groote mogendheden te behooren. 't Is nog niet bepaald in welk gebouw de doelde tentoonstelling zal plaats hebben. ens mijn oordeel zijn er twee gebouwen ie daartoe in aanmerking konden komeu. Het ®te en voornaamste, dunkt mij, zou zijn de we of St.-Janskerk, omdat het gebouw met zijne vermaarde glazen zelve een deel van de ten- astelling zou uitmaken en zeker het belang, 'jlste deel, immers, die kunstschatten kunnen iet overgebracht worden, zoomin als de prach- portique onder het orgel en het even schoone gegoten koperen hek. In dat grootsche gebouw 'sugen de portretten van de groote mannen, die begraven zijn, of die er als kinderen hunne Sbeden omhoog zonden. Het tweede geschikte gebouw is modern, maar 's bodem waarop het voor weinige jaren werd lebouwd is daarom merkwaardig, omdat daar in 365 de eerste school is gesticht waarin ook arme onderen onderwijs genoten, ik bedoel het ge touw Arti Legi. na V. BUITENLAND. Frankrijk. Militaire diensttijd. Capitulaties. Vergadering der vrijhandelaars. Nadat Vrijdag de generaal Ducrot eene rede voering had gehouden ten gunste van den vijf jarigen diensttijd, besteeg Thiers Zaterdag met hetzelfde doel de tribune. Hoewel hij dus naar aanleiding van art. 37 het woord vroeg, maakte hij echter van de gelegenheid gebruik om voor de vergadering zijne gedachte over de voor Frank rijk wenschelijke legerorganisatie in het algemeen bloot te leggen. Hij deed dat echter slechts ge deeltelijk, daar hij zooals men weet op het voor naamste punt zijne opinie aan die der commissie heeft prijs gegeven, namelijk op het punt van den algemeenen dienstplicht. Ook hij toonde zich overigens een voorstander van den vijfjarigen werkelijken dienst. Zooals men weet was een amendement voorgesteld om den tijd van drie jaren te doen aannemen. Welltcht voor een ge deelte door den invloed der redevoering van Thiers werd dit amendement met de groote meer derheid van 462 tegen 228 stemmen verworpen. Het groote bezwaar der tegenstanders van den vijfjarigen diensttijd is, dat daardoor slechts een gedeelte der dienstplichtigen van ieder jaar kun nen opgeroepen worden, wil men het budget van oorlog niet tot een énorme hoogte opvoeren. Op deze wijze nu wordt weder inbreuk gemaakt op den regel van gelijkheid voor allen in den dienst plicht. De quaestie of de stukken betrekkelijk de capi tulation van Sédan en Straatsburg door den raad van onderzoek aan de Nationale Vergadering zouden blootgesteld worden was nog steeds in de commissie Bamberger aanhangig. Deze is zooals men weet juist tot de beoordeeling van de al of niet wenschelijkheid der publicatie van de ver schillende dossiers benoemd. Zij heeft nu, na een rapport van den heer Keiler over het ge noemde punt gehoord te hebben, besloten, het volgende eeuig artikel aan de vergadering voor te stellen: „De Vergadering beveelt de opname in het Journal Ojjiciel van de rapporten, die tot basis hebben gediend voor de gemotiveerde uit spraak van den raad van onderzoek naar de capi tulaties van Sédan en Straatsburg." Wij hebben reeds vroeger onze meening uit gesproken, dat de commissie, om consequent te blijven, hetzelfde voerstel moest doen aangaande de overgave van Parijs. De voorstanders van het vrijhandels-systeem hebben weder eene vergadering gehouden en daarin een gewichtig besluit genomen. Vooreerst zullen de leden der vereeuiging bij de behandeling der belastingen al hunne krachten inspannen om aan te toouen, dat eene belasting op de grond stoffen onvèreenigbaar is met de tractaten, die Frankrijk aan andere landen binden. Ten tweede is eene commissie benoemd, bestaande uit de heereu Oasimir Périer, Buffet, Bonnet, Desseilliguy en Feray, om alle diplomatieke stukken betrekkelijk die tractaten na te gaan, en naar aanleiding daar van een rapport tegen genoemde belasting in te dienen. Bultsohland. Militair strafwetboek. Hekenkamer. In den rijksdag is bij derde lezing het alge- meene militaire strafwetboek voor het Duitsche rijk aangenomen. De regeering en de commissie hadden zich over den duur en de gestrengheid van het arrest verstaan. Zonder tegenspraak van een der ministers is dan ook een voorstel van den heer Lusker aangenomen, om eeu uitvoerig stutistisch onderzoek te doen instellen naar het gevaar dat het zoogenaamde strenge arrest voor de gezondheid kan opleveren. Aan den rijksdag moet van den uitslag dier onderzoekingen mede- deeling worden gedaan. Ook het ontwerp tot samenstelling van een rijks-rekenkamer is thans door den rijksdag in zijn geheel goedgekeurd. Gri-oot-Bi-ittannië. Ballot-bill. Hechter Keogh. Grève der timmerlieden. In een talrijke vergadering van leden van het Hoogerhuis is besloten om de bill tot invoering der vrije stemming in tweede lezing te laten doorgaan. Er zullen echter verschillende amen dementen op worden voorgesteld, waarna het geheele ontwerp naar het Lagerhuis moet terug- keeren. Neemt dit dan de voorgestelde amende menten niet aan, dan zullen de lords de bill ver werpen. Waarlijk een systematische manier om den eernaam van „remschoen tegen den vooruit gang" te verdienen I Heden zou door lord Dunsay ook in het Hoo gerhuis de quaestie op het tapijt gebracht wor den van het vonnis, door den Ierscben rechter Keogh uitgesproken, tot vernietiging der verkie zing van den heer Nolan. De werkstaking van de timmerlieden en schrijn werkers te Londen heeft kans op een vredelie- venden afloop. Twee groote werkplaatsen waren reeds verlaten en de patroons hebben toen een vergadering gehouden, die ongeveer door 250 personen werd bijgewoond. Daarop werd beslo ten, aan de werklieden als scheidsrechters voor te stellen twee leden van het Hoogerhuis, den markies van Salisbury en graaf Derby. Aan hun uitspraak zouden beiden zich moeten onder werpen. Voor het geval dat de grèvisten deze scheidsrechters niet aannemen, zijn de patroons besloten al het werk tegelijk te doen ophou den. Zij hebben te dien einde reeds een vast reglement gemaakt, bepaald, hoeveel ieder naar evenredigheid van het aantal werk lieden dat hij in dienst had zal bijdragen, enz. Volgens de Daily News toonen deze laatsten zich echter zeer gematigd en zijn zij bereid, het voor gestelde goed te keuren. Alleen zouden sommi gen er twee leden van het lagerhuis aan willen toevoegen, terwijl anderen slechts één lid van het lagerhuis zouden willen verzoeken om hunne belangen als advocaat bij de twee scheidsrech ters te bepleiten. Ofschoon de vereffening van geschillen tusschen kapitaal en arbeid door middel van scheidsrech ters ons zeer wenschelijk voorkomt, mist deze wijze van arbitrage dunkt ons de eerste voor waarden, daaraan verbonden. Beide partijen moeten daarbij vertegenwoordigd zijn door man nen, die hunne zaak ernstig ter harte nemen en er van op de hoogte zijn. De beslissing aan twee lords op te dragen is dunkt ons al een zeer on- practische wijze van handelen. Spanje. Het leger. De ministerieele politiek. Het officieele blad te Madrid behelst een ko ninklijk besluit, volgens hetwelk de sterkte der arrnée voor 1872—73 op 80,000 man wordt vastge steld. De luitenant generaal Echaque is voorts tot opperbevelhebber van het Noorder-leger benoemd. De strijd tegen de Carlisteu schijnt daar volstrekt nog niet definitief geëindigd te zijn. In het congres is men nog aan de adres-debaten bezig. Castelar zou heden het woord voeren. De Alphonsistische El Tiempo beweert dat de politiek der regeering eigenlijk bij de laatste ministerieele crisissen niet veranderd is. Serrano zet het programma van Sagasta voort, deze volgde Malcampo. die op zijn beurt weder uit het radicale programma van Zorilla te voorschijn is gekomen. Wij willen gaarne gelooven dat El Tiempo de politiek der verschillende ministeries nog altijd te liberaal vindt. Dat zij echter sedert Zorilla veel veranderd is, daarvoor zouden wij slechts hebben te wijzen op de houding, aangenomen tegen de Internationale. De programma's betee- keuen niet veel, aan de handelingen moet men de menschen kennen. In zoover heeft de Spaan- sche Temps gelijk, dat de ministers geen van allen veel tijd hebben om handelingen te doen, en hunne politiek dus in dat punt al vrij wel overeenstemt. Belfgië. De verkiezingen. Zooals men weet zijn de partijen druk bezig om zich te prepareeren voor den verkiezingsstrijd der kamerleden, die morgen (Dinsdag) moet plaats hebben. De onderlinge -oneenigheid van de libe rale partij in België is waarlijk voor die verkie zingen niet gunstig. Ook te Brussel hadden de ge avanceerde en zoogenaamde doctrinaire liberalen verschillende candidaten gesteld, doch zij zijn het gelukkig dezer dagen eens geworden en bevelen nu dezelfde lijst aan. De clericale bladen, het Journal de Bruxelles, de Gourrier de Bruxelles en de Bien public zijn hierover natuurlijk zeer uit hun humeur en zoeken hun spijt lucht te geven door de verzoening, gevolgd op zulk een oneenigheid, belachelijk voor te stellen. Als een bewijs, welke middelen van clericale zijde worden aangewend om de overwinning te behalen dieDe het volgende. Zij hebben in de hoofdstad een bulletin van de liberale candidaten rondgezonden, dat nauwkeurig zoo gemaakt is als de echte liberale lijsten, behalve dat de naam van burgemeester Anspach er op ontbreekt. Op die wijze zoeken zij door de onoplettendheid der kiezers een der candidaten te doen vallen. De Ini. Beige heeft de kiezers echter bij tijds ge waarschuwd om hun bulletin goed na te lezen voordat zij het in de slembus gooien. TELEGRAMMEN. Londen, 9 Juni. Uit Zanzibar is per telegraaf van den heer Kirk bericht ontvangen, dat Living stone behouden te Unyanyembo was aangekomen en het noordelijk gedeelte van Tanganyiki heeft bezocht. De hertog van Edinburg is gisteren uit Du blin hier teruggekomen. New-York, 8 Juni. Onderscheidene republi- keinsche bladen verklaren zich voor het stelsel van vrijen handel en tegen het protectionistisch programma der Conventie te Philadelphia. Hadrld, 8 Juni. In de Cortes raadde Piinargall eene conversie van de geheele schuld aanhij schetste een zeer verontrustend tafreel van den toestand der financiën. De Minister van Financiën, El Duayesco, er kende dat de toestand der financiën ongunstig was en betoogde dat het kapitaal der schuld door de conversie zou vermeerderen. Indien de middelen, welke zijn aangevraagd, op den 30sien dezer maand niet zijn toegestaan, zou de Minister aftreden, en voorspelde hij dat het land in een treurige positie zou geraken. Versailles, 8 Juni. De heer Thiers beeft he den in de Nationale Vergadering het woord ge voerd. Hij verklaarde plechtig, dat Frankrijk den vrede wilde, zoo lang mogelijk, en toonde aan dat onze ongelukken niet te wijten waren aan de militaire instellingen van het verledene, maar aan de staatkundige en militaire misslagen van het keizerlijk Gouvernement. Hij zeide, dat de eenige nieuwigheid, die Pruisen had ingevoerd, bestond in het territoriaal leger, en dit is voor Frankrijk niet van toepassing. Voor Frankrijk is een nationaal leger verkieslijker. Thiers toonde vervolgens de noodzakelijkheid van den vijfjari gen diensttijd aan. Deze alleen is in staat den militair tot een goed soldaat te vormen. Volgens het ontwerp der Commissie zal Frankrijk 1,100,000 man effectief hebben, en die strijdkracht is ruim voldoende, indien het land eene verstandige staat kunde volgt en zich bondgenooten weet te ver schaffen. De Kamer heeft daarop met 462 stemmen tegen 228 het amendement verworpen, volgens hetwelk de diensttijd bepaald wordt op drie jaren. Berlijn, 9 Juni. Het wordt bevestigd, dat het ontwerp op de Jezuïten, dat gisteren aan de juridische commissie van den Bondsraad verzon den is, slechts een voorloopig karakter heeft. Totdat er eene definitieve wet zal zijn tot stand gekomen, worden volgens dit ontwerp de Jezuï ten niet onvoorwaardelijk van het Duitsche bur gerrecht vervallen verklaard, maar worden zij met uitzetting bedreigd. De aanneming van dit ontwerp is zeker. Bordeaux, 9 Juni. De abbé Junqua is tot twee jaren gevangenisstraf en 3000 fres. boete veroordeeld. Aan den abbé Mouls is bij verstek dezelfde straf opgelegd, en Peychez, verantwoor delijk directeur van de Tribune, is tot drie maan den gevangenis en 2000) fres. boete veroordeeld. Rome, 9 Juni. Prins Humbert zal over Dres den naar Baden gaan. Prinses Margaretha zal de baden te Schwalbach en daarna te Ostende gebruiken. Parfjs, 10 Juni. De verkiezing der republie- keinsche candidaten schijnt in de departementen van de Somme en van het Noorden verzekerd te zijn. GEVEILDE PEBOEKLEN. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op 8 Juni 1872, ten overstaan van den Notaris J. A. F. Coebergh. N*. 1. een huis, erf met tuin, aan de oostzijde van de Garenmarkt, N°. 36, Wijk II, N°. 249, Sectie E, N*. 316 en 318; opgehouden op 4755. N°. 2. Een huis, erf met tuin aan de Lange- brug, N*. 83, Wijk IV, N°. 460, Sectie G, N". 752; opgehouden op f 4202. LAATSTE BERICHTEN. Per Telegraaf.) 's-Ghavenhage, 10 Juni. In de zitting van de Eerste Kamer van heden zijn te gen morgen te 11 uren aan de orde gesteld alle aanhangige wetsontwerpen, waaronder dat be treffende de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij. Daarna is aan de orde de conclusie op het adres van den senaat der Groningsche Hoogeschool. 's-Geavenhaoe, 10 Juni. Bij Kon. besluit van 8 Juni 1872 is van den heer R. J. Bos, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrek king van landmeter 1ste kl. bij het kadaster; be houdens aanspraak op pensioenen is in diens plaats benoemd de heer S. S. Hansum, thans landmeter 2de kl. Bij kon. besluit van 8 Juni 1872 is benoemd tot directeur van het postkantoor te Tilburg, de heer J. W. König, thans commies van de poste rijen 1ste kl. Z. M. de Koning vertrekt aanstaanden Woens dag, des ochtends te 7 uren met een extratrein van den Rhijnspoor naar Luxemburg, en zal den daarop volgenden Zaterdag, 15 dezer, alhier terug- keeren. Naar wij vernemen zal Z. K. H. Prins Frederik, zich weldra wederom naar Neuwied begeven. Bij de voormiddag-godsdienstoefening in de Nieuwe kerk alhier op gisteren, wijdde Ds. Hoe vers zijne leerrede aan de nagedachtenis van Mr. J. R. Thorbecke, en wel naar Gen. VI vers 4, de laatste woordenMannen van name. Bracht hij den Staatsman, den burger lof en hulde, vooral deed hij uitkomeu den innigen godsdienstzin van den overledene, welke hem ook door eigen erva ring was gebleken. Verdraagzaamheid, nederig heid, gehechtheid aan Vorst en Vaderland, liefde voor de zijnen, sierden deu christen staatsman, die zich, zooals aan zijn graf naar waarheid is gezegd, tot in zijne laatste) uur ootmoedig boog voor den wil van den Almachtige. Morgenochtend vroegtijdig, zullen de offi eieren, ouderofficieren, korporaals en soldaten- van de verschillende regimenten infanterie, die gedurende den zomer bij de normaal schietschool alhier zijn gedetacheerd,benevens de scherpschut ters van het reg. Grenadiers en Jagers, deze stad verlaten om voor een maand het kamp op de Wiesselsche heide te betrekken, da luit. kolone Bunnik, directeur dier schietschool, is belast met. het bevel over de militairen.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3