Bij A. WAGEMANS, VERLOREN HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. APVEBTEMTIEM. Terstond TE HUUR, ook TE KOOP: GEVONDEN ussie h nei ngei lin; L Sc] aall it de.Ot ven met schi[] i dt J Wi« SO, aj Ide en. scha; einij s get; dCKI sr J, ers: Uil ei| ir aats oret! harj agdi aaa| 5; A ruiji s □a. I geil >et I net :orlt| mal vri wi I, >00 "j bel iw en, fl 30 sc iassl en l ieux ior ko i bli iche srd an tw Arnhem, 1 Juni. Er is sprake van een grootsch Ian in de nabijheido nzer stad: niets meer of inder dan eene vergraving van den Rijn bo-' lB Malburgen tot aan de Klingelbeek, om dan :t langs de stad stroomende gedeelte als bin- mwater te gebruiken en voor overbrugging ter ivordering der gemeenschap van den rechterj ver met den linker, tot communicatie met ia ander gedeelte der stad, hetwelk als van ,lf aan laatstgenoemde zijde verrijzen zou en aarvan het begin reeds aanwezig is in eene van woningen bij de aldaar aangelegde 'Aeepstimmerwerf en sloomzaaguiolen. Het ge- 'aar van ijsgang weegt in deze zeer zwaar, maar iij bet vooruitzicht van een spoorweg tusschen Kijmegeu en bier laat zich denken, dat dit be waar wel zou kunnen worden weggenomen, n ieder geval is er veel kapitaal voor noodig d kan het gemeentebestuur niet zoo bijzonder eel bijdragen, en toch weder wel, wanneer het esluiten kon eene aanzienlijke oppervlakte wei- and, juist waar de doorgraving zou plaats heb- ien, af te staan. Wanneer dan ondernemende larticulieren medewerkten, zou er van Arnhem en stad kunnen groeien van geheel eenigen ard. Dat de uitvoering van het plan iets schoons !ju vormen, kan reeds blijken uit een enkelen lik van het Malburgsche veer en daarboven op e stad. De linker Rijnoever zou dan het indus- rieele deel, de rechter bet centrum van weelde u winkelnering uitmaken. Hberknveen, 1 Juni. Voor 't kantongerecht te ldeberkoop zal in deze maand de volgende ;eker niet onbelangrijke zaak behandeld worden, ie heer A. W. v. d. Sluis te Nieuw-Appelscha weigert om den hoofdelijken omslag voor 1871 ,an de kerkvoogdij aldaar te betalen, op grond ,at hij, volgens zijne bewering, opeigen verzoek als lidmaat is geschrapt. Kerkvoogden der Her vormde gemeente Appelscha (afdeeling Nieuw- Appelscha) beweren echter, op grond van art. 12 van 't algemeen reglement op het beheer der erkelijke goederen en fondsen in Nederland Nieuw-Appelscha heeft zich aangesloten bij de Inieuwe organisatie), dat bedoelde persoon wel degelijk belastingschuldige is. Voor de eischers zal optredeu de heer Mr. H. Binnerts, en voor den verweerder Mr. J. Meiuesz, beiden advoca ten alhier. Met belangstelling ziet men de be handeling dezer zaak te gemoet, dewijl daardoor zal worden uitgemaakt, of bovengenoemd art. al dan niet in rechten kan bestaan. Breda, 31 Mei. De heer Dr. L. Aronstein, lee- raar aan de Hoogere Burgerschool alhier, is te- reus voorloopig benoemd tot docent in de schei kunde aan de Kouinklijke Militaire Academie. BUITENLAND. Groot-Brittannlë. Washington-quaes tie. Gladstone en Disraeli. in i' vij err J e kt alki end illei bu net nzi t hi 5 di mi id.) In de ongunstige richting, die de onderhande lingen over de Alabama-quaestie hebben geno men, is nog geen verandering gekomen. En toch zou het, niettegenstaande den slechten stand der zaak, best mogelijk zijn, dat wij plotseling ver rast werden door het bericht, dat alles weder tvas „pour le mieux dans Ie meilleur des inon- des." Immers bet begint er met dit tractaat lang zamerhand naar te lijken alsof de diplomatie zich een weinig wil vermaken ten koste van bet in stomme bewondering toekijkende Euro- peescbe publiek. Zeker is het, dat de zaak op het oogeoblik niet veel goeds belooft. Gladstone heeft in het Lagerhuis verzekerd, dat alles nog niet verloren was ongeveer op de wijze van een doodbidder, die Daar de klandizie van een ster vend mensch verlangt. De amendementen, door den senaat te Washington in bet additioneele artikel gemaakt, zijn nog niet in hun juisten omvaog bekend. Maar het schijnt, dat zij inder daad de verbintenis om nu en in het vervolg geen vergoeding voor indirecte schaden teeischen zoo onzeker en voor verschillende uitleggingen vatbaar zouden maken, dat de bepaling er geheel illusoir door zou worden. Hoewel wij de ontzet tende halsstarrigheid der beide gouvernementen allerellendigst vinden, kunnen wij begrijpen, dat Engeland, nu eenmaal overeengekomen was om de bepaling betrekkelijk de indirecte schaden op te nemen, ook verlangt dat zij in werkelijkheid iets te beteekenen hebbe. Het is hier weer de senaat der Ver. Staten, die onder den schijn van toegevendheid een besluit neemt, dat een vrede- lievenden afloop der onderhandeling bijna onmo gelijk maakt. Gladstone kan op dit punt niet toegeven of hij zou de algemeene afkeuring op zijn hoofd doen nederdalen an zijn val onver mijdelijk zijn. Grant bevindt zich ongelukkig ee- mgszius in dezelfde positie, en ieder, die nu maar eenig begrip van publieke betrekkingen heeft, begrijpt dat bet in den staatsman een onvergeef lijke domheid zou zijn, indien hij zich zeiven van zijn eervol en voordeelig ambt beroofde, liever dan tot iets mede te werken dat volgens zijn eigen weten nadeelig is voor het land, dat hij dient. Grant zal dan ook met het oog op de na derende verkiezingen wel niet meer toegeven. Maar bovendien, al bracht hij ter wille van En geland nog eenige veranderingen in den nieuwen tekst van het tractaat (waartoe hij volgens de constitutie het initiatief kan nemen) waarschijn lijk zou toch de senaat de vereischte goedkeuring weigeren. Wij moeten er dus nu op wachten dat een soort van wonder, b. v. een schitterende in val van een licht der diplomatie, het tractaat redde, of dat de hatelijke verstandhouding tus schen de twee zuster-staten evenals vroeger blijve bestaan, totdat zij wellicht op eeuig tijd stip der toekomst, bij het onvermogen van de sprake der diplomatie, door de vriendelijke taal der kanonnen wordt ten einde gebracht. De balott-bill is zooals men weet door het La gerhuis met eenige veranderingen opnieuw goedgekeurd. Men zegt dat Gladsioue van plan is, af te treden wanneer het Hoogerhuis opnieuw zijne goedkeuring weigert. Die aftreding echter wordt ook voorspeld voor het geval, dat het Lagerhuis de politiek der regeering in de Ala bama-quaestie mocht laken en nog voor enkele au- dere eventueele gebeurtenissen. In hoever zij dus waarschijnlijk is laten wij in het midden. De Engel- scben vinden in allen gevalle de mogelijkheid groot genoeg om weddenschappen aan te gaan, dat bet ministerie deze zittiugs-periode niet zal overleven. Dit zegt echter niet veel, want de Engelschen zouden des noods wedden, dat bin nen eenigen tijd Disraeli bet hoofd der liberalen en Gladstone dat der conservatieven zal zijn. Deze laatsten maken zich intusschen om op al les gewapend te zijn reeds in het geheim voor nieuwe verkiezingen gereed. Indien Gladstone viel zou natuurlijk ziju oude antagonist Disraeli hem opvolgeu. Of zelfs dan een directe ontbin ding der vertegenwoordiging wel noodig zou zijn staat nog te bezien. Ooateur.-IIoug. Monarchie. Het tooneel der overstrooming. Terwijl de regeering in den rijksraad een ere- diet zal aanvragen of misschien reeds aange vraagd heeft om de rampen der Bobeemsche overstrooining te lenigen, heeft de stadhouder dier provincie, de heer v. Koller, een reis gedaan om de grootte van het ongeluk te onderzoeken. Het is daardoor gebleken, dat een enorui aantal menschenlevens er is bij verloren gegaau, terwijl natuurlijk de schade naar evenredigheid ontzet tend groot is. De meeste menschen zijn omge komen in Holletitz. Uit die plaats vermeldt de A/eue Freie Preite naar aanleiding van de reis des gouverneurs een treffende scène. Toen de trein, waarin de stadhouder gezeten was, daar aankwam, werden juist 8 drenkelingen begraven. l>o h««r w Knllftrsteec uit en woonde de nlech- tigheid bij. Toen alles bijna afgeloopen was drong een meisje weenende het kerkhof binnen. Zij was bij het bericht van de ramp in haar geboorte land teruggekomen en had niet éen lid harer familie mogeu wederzienhare ouders, broeders en zusters waren allen verdronken. En dergelijke tooneelen zijn er in menigte voorgekomeu. Het ge tal der vermisleu bedraagt vele houderden. Aan kleediug, voeding en woning is op bijna alle plaatsen gebrek. De heer v. Koller heeft zich overal met het gemeentebestuur in betrekking gesteld om de beste middelen tot het verschaffen van hulp te bespreken. Bolland. Statistische opgaven. In een nieuw werk, getiteld: „Vergelijkende statistiek van Rusiand" komen de volgende op gaven voor, die uit de beste officieels bronuen geput zijn. Het keizerrijk telt tegenwoordig over zijn gebeele oppervlakte 81,500,000 inwoners, waarvan 61,420,000 in Europeesch Rusland, 6,319,363 in het koninkrijk Polen en 1,794,911 in Rusland wonen. De toeneming der bevolking bedroeg in de laatste vier jaren gemiddeld 4 proc.; terwijl enkele provinciën of gouvernementen 1214 a 1314 proc. sterker in bevolking werden was de vermeeidering in andere slechts 114, 1, ja zelfs 14 proc. De nederzetting van eene menigte Duit- schers was de oorzaak der sterke toename in de eerste gouvernementen. In enkele provinciën ging de bevolking door de groote onvruchtbaarheid van den bodem achteruit. De dichtheid der be volking is in het Westen bet sterkst en neemt naar het Oosten af. Zoo wonen in het gouver nement Warschau op 1 kwadraat-mijl 3177, in het gouvernement Patrikau 2883 en iu het gou vernement Kalisch 2873 inwoners, terwijl men in de Oostelijk gelegen gouvernementen Archan- gielsk en Noordelijk Siberië slechts 3 en 1 in woners per kwadraat-mijl telt. Het gouvernement Moskou is van die, welke in het binnenste des lands gelegen zijn, bet dichtst bevolkt. Griekenland. IJver van het Ministerie. Ontwikkeling. Naar de berichtgever der Augsburger Allgemeinc Zeitung mededeelt, is het ministerie druk in de weer met het voorbereiden van vele nieuwe wetsontwerpen, meestal van industrieelen aard (banken, spoorwegen, mijnen, enz.) Een blik op Griekenlands ontwikkeling gedurende den jongsten tijd, schrijft hij, laat ons een oomisken- baren vooruitgang in handel en Dijverheid be- sjuren. Nieuwe banken met groote kapitalen, sprweg-ondernemingen, havenwerken, fabrie- ki, mijnontginningen, zijn allen in den laat- sti tijd aan de orde van den dag. „Een heugelijk vachijnsel", vervolgt hij, „is het voorts, dat de inomsten van het rijk in het vorige jaar, voor di eerste maal sedert 12 jaren, een overschot htben opgeleverd. Ook iu dit jaar zal het baiig sdo belangrijk wezen. TELEttRAMMEIV. tadrid, 1 Juni. Men verzekert, dat de Maar- scalk Serrano omtrent de conventie met de Car- iiea ophelderingen heelt gegeven, die voldoende txchouw d zijn. Art. 4. dier conventie is iD de prak tij van geen beteekenis, want geen officier van bf actieve leger is tot de Garlisten overgegaan. E zijn enkel drie oud-officieren onder de Car- liasche benden gevonden, en deze zullen weer na-actief worden, zooals ze geweest zijn. Op niuw hebben zich drie Carlistiscbe benden on- deworpeu. Zij hebben 633 geweren overgeleverd. ladrld, 2 Juni. Het gros van het Noorder- leer is naar Navarre gericht. ierrano woonde den ministerraad bij. Er herscht eene volmaakte overeenstemming. Er is geen sprake van een ministerieele crisis. Washington, 2 Juni. Het congres heeft beslo- ta zijne zitting te verlengen tot den lOden dezer. Eene Boodschap van President Grant aan den Snaat heeft 't veto uitgebracht tegen eene bill, srekkende om schadevergoeding te verleenen am burgers van Kentucky, wegens de verwoes- tug van eigendom door de troepen tijdens den largeroorlog. Die verwoesting zegt de Bood- shap was een militaire noodzakelijkheid, en iidien daarvoor schadevergoeding werd uitge leerd, zou een precedent geleverd zijn tot ontel- tare overdreven eischeu. houden, 2 Juni. Naar de Observer mededeelt, vas gisteren in den Ministerraad nog geen de- fnitief antwoord uit Washington ontvaDgen. On- cauks den weinig beloveuden staat van zaken, koestert men echter in welonderrichte kringen de hoop, dat Amerika de eischen wegens indi- rjete schade zonder voorbehoud zal intrekkeD lie bezwaren van de Britsche Regeering tegen ce amendementen van den Senaat zouden zijn, dat dezen de bedoelde intrekking niet stellig genoeg vaststellen, en ook al te exclusief zijn met betrekkiug tot toekomstige gevallen. Weenen, 2 Juni. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot der aartshertogin Sophie heeft gisteren met veel plechtigheid plaats gehad, onder deelneming van de keizerlijke familie, de hier ter stede aanwezige vreemde prinsen, de ministers, de leden van bet corps diplomatique, alle notabiliteiten en een ontzaglijk groote volks menigte. Hunehen, 2 Juni. Graaf Hegnenberg, de Beier- sche minister-president, is hedenavond overleden. honden, 3 Juni. De hertog van Edimburg is Zaterdag jl. in Hydepark van het paard gevallen niet gekwetst zijnde is hij terstond weder in de zadel gestegen. De Times deelt een telegram mede uit Phila delphia, van 2 dezer, luidende aldus: Amerika volhardt bij de weigering, oui het supplementair artikel naar den senaat te zenden, wegens eene wijziging daarvau. Amerika verlangt dat Enge land het artikel zal aannemen zooals het door den Senaat is gewijzigd. Promotion. Utrecht, 1 Juni. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer C. A. N. van Romondt, na verdedigiüg van een academisch proefschrift „Iets over electriciteit naar aanleiding van eenige in de chirurgische kliniek en polikliniek waar genomen gevallen." HMarlrttoeriehten. Amsterdam, 3 Juni. Rogge, N.B. Pools. 425; Petersb. 182, 185, 186; Galatz 196; Geenrazchik 192; October 187, 186. Raapolie op 6 weken per 100 kg. 43!4vlie gend 42; Mei 1873 4214; Sept., Oct., Nov., Dec. 40k. Lijnolie op 6 weken per 100 kg. 42; vliegend 40jt. 41; Sept. Oct., Nov., Dec. 40,4014; Raapkoeken per 1000 kg. 78, 85. Lijnkoeken per kg. 1154, 13i4. LAATlüTE UIdKICHTEN. 's-Gravenhage, 3 Juni. Met diep leedwezen ver neemt men, dat de Minister Thorbecke heden in een zeer zorgwekkenden toestand verkeert. Bij arrest van heden heeft de Hooge Raad (strafkamer) verworpen de voorziening in cassatie, ingesteld door de heeren Mr. H. Ameshoff c. s., tegen een arrest van het Hof in Utrecht, waarbij zij als directeuren van de Ned. Rijn-Spoorweg- Maatschappij tot geldboeten zijn veroordeeld ter zake van het in werking brengen van tarieven voor vervoer vau persuuen en goederen, zonder daarvoor de vereischte Koninklijke goedkeuring te hebben gevraagd of verkregen. - De boer uit Poeldijk die den 3den April jl. te Monster een inwoner van dat dorp messteken toebracht, waarvoor hij jl. Maandag voor de recht bank alhier terechtstond, is bij vonnis van heden, overeenkomstig het requisitoir van het Openb. Ministerie, aan het hem ten laste gelegde schul dig verklaard en tot zes maanden cellulaire ge vangenisstraf veroordeeld. - Aan hei lokaal van het provinciaal bestuur in Zuid-Holland is heden aanbesteed De uitvoering der vereischte vernieuwingen en herstellingen aan de rijksrivierwerken in de Noord, de oude Maas boven Puttershoek, de Dort- sche Kil en de Krabbe, uitmakende de rivier- werken in de Dortsche waterwegen in de pro vincie Zuid-Holland, met het onderhoud daarvan van 1 Juli 1872 tot en met 30 Juni 1873. Daar voor waren achttien biljetten ingekomen. Minste inschrijver was de heer C. Roskam Jzn., teSlie- drecht, voor f 18,500. In den afgeloopen nacht had alhier een treurig ougeval plaats, waarvan de sterke drank wederom als de oorzaak kan worden beschouwd. Een confisearsknecht, die hedennacht uit het raaui van het huis in de Papestraat, waar bij inwoonde, is gaan liggen, schijnt tengevolge van den staat van dronkenschap waarin hij verkeer de,het evenwicht te hebben verloren en stortte van de derde verdieping op de straat neder. Hij heeft daardoor, volgens de verklaring van den ingeroepen chirurgijn Hoek. een hersenschudding bekomen. De lijder is naar het Gasthuis vervoerd. Eerste Huwelijks-Afkondiging te Leiden van den 2den Juni 1872. Mr. C. Rueb jm. 25 j. en C. J. van Outeren jd. 24 j. N. L. Molenaar jm. 35 j. en C. C. Parmentier jd. 30 j. Mr. P. Gralama jm. 24 j. en J. A. Dozy jd. 23 j. J. P. N. Andree wedr. 43 j. en S. van der Swart wed. 39 j. A. Ju jm. 29 j. en M. Stavleu jd. 20 j. D. van Benten jm. 21 j. en H. P. M. Tegelaar jd. 20 j. B. F. Krautz jm. 26 j. en M. J. Grol jd. 22 j. Mr. J. de Louter jm. 24 j. en W. L. Lagers jd. 24 j. S. den Blaauwen jm. 27 j. en A. G. Verlooij jd. 22 j. P. M. Randoe jm. 27 j. en C. Goemans wed. 26 j. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. nam. nam. nam. avond avond 6 o. 8 ■- 12 u. 4 a. 5 Q. 8 u. 10 u. Znfcerd. 61° 54° 52° Zondag. 50° 56- 69* 67° 65° 57» 55» Maand. 54° 57* 66° 67° Wind: Zaterdag-middag 6 u. N. W. Zondag-middag 5 u. Z. W. Heden beviel van eene Dochter M. VAN AL- TENA, geliefde Echtgenoot van H. BOELHOUWER. Leiden, 1 Juni 1872. een HUM, hebbende een ruim uitzicht over eu langs den Rijn, inet 3 Kamers, Keuken en ruime» Kelder, staande uur gaans buiten de Hooge- woerdspoort. Nadere informatiën te bekomen op franco aan vraag Hooge Rijndijk onder Zoeterwoude, Let. H. N°. 113. RAPENBURG N°. 97, IS VERKRIJGBAAR: Fijne Genua-Olle de flacon a f 0.75. Fijne Bourdeaux- of Tafel-Olie de flacon „0.60. Dito dito dito per liter 1.00. Dito dito „0.90. W(jn-Azljn van Heerkens Schaepman te Zwolle, per flesch 0.15, f 0.12, „0.10. Frambozen-Limonade per flesch. „1.10. Citroen-Limonade „1.00. Inldhdsche Brandew(jn „0.70. Fransche dito „0.90. Jenever H. en Zn. ƒ0.65, ,0.70. een gouden Speld, waaraan een dito Medail lon, een dito Oorbel, een Bril, eenige Huis sleutels, benevens een Haan. een gouden Halsketting, waaraaD een dito hartje met haar en een Zilveren herlnnc- rlngs-medaille, een Vrouwenzak, waarin 1 Zakdoek en 1 zilveren Hulp met rood koralen beurs- Informatiën zijn te bekomen en worden ver zocht aan het Bureau van Politie alhier.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3