r grooten staatsman in plechtigen optocht een be zoek brengen en, bij monde van een zijner aan zienlijkste vrienden, hem danken voor alles wat hij tot geluk der natie beeft verricht. Als zoo honderden, misschien duizenden, op gingen om den „wetgever" hulde te brengen in den avond zijns levens, zou dit eene manifestatie zijn zooals aan weinige staatslieden te beurt viel, en een welsprekend bewijs tevens, dat het libe rale Nederlandsche volk den eersten zijner staats lieden weet te waardeeren. Volgens de Lvaemb. Zeitung zal Z. M. de Ko ning-Groothertog den lüden Juni aldaar aanko men voorts zal Z. M. den 14den officieele audiëntie aan ambtenaren en autoriteiten verleenen en den 16den de terugreis aannemen. Prins Alexan der, die Z. M. zal vergezellen, zal hier terugko men na de viering van den verjaardag van H. M. de Koningin op 17 Juni. De heer Dr. E. Laurillard heeft, naar men ver neemt, de redactie van „Bat», Tijdschrift voor het jonge Nederland" op zich genomen, ter vervangiug van den te vroeg ontslapen W. Marten Westerman. Eergisterenavond had in het Hof van Holland te Breda de voorgenomen feestelijke bijeenkomst plaats van de leden der Kamers van Koophandel en Fabrieken van Dordrecht en Breda, en van die der te Breda gevestigde Vereeuiging van Handel en Nijverheid, die daartoe de uitnoodi- ging had gedaan, tot viering van de overbrugging _^an het Hollandsch Diep, waardoor de provin ciën Noord-Brabant en Zuid-Holland weder aan elkander verbonden zijn. Onder de vele genoo- digdeu noemen wij inzonderheid den heer J. G. van den Bergh, den bouwmeester der groote spoorwegbrug. Hij was de held van het feest. Te negen uren werden de aanwezigen door den heer J. A. van der Burgb, den voorzitter van de Earner van Koophandel en Fabrieken en van de Vereeniging van Haudel en Nijver heid t,e Breda, welkom geheeten, en werd met een doeltreffend woord gewezen op de aanleiding tot het feest, op de voor Nederlands handel en nijverheid zoo hoogst gewichtige gebeurtenis, de overbrugging van het Hollandsch Diep. Kort daarna nam de feestdisch een aanvang, waar menige toast, die werd uitgebracht, ge tuigde van echt vaderlandschen zin en groote belangstelling in den bloei van handel en nij verheid. Het gewichtigste feit echter, en dat het meest de aandacht trok, was de onthulling van een door den beeldhouwer Graven te 's-Hertogen- bosch uit terra cotta vervaardigd gedenkstuk, dat een waar kunststuk mag genoemd worden en voorstelt, als hoofdgroepMercurius en de Nederlandsche maagd, die het grootsche werk, de overbrugging van het Hollandsch Diep, als eene overwinning op Neptunus, bekronen. Aan de voeten van dezen, op het voorfront, het portret van den heer van den Bergh, met het randschrift: Hulde aan den grooten bouwmeester. Onder deze hoofdgroep vertoont het voetstuk, op het voorfront: 1421 (Neptunus zijn waterval uitstortende) 1871. (St.-Elizabeths-vloed 18/19 November 1421.) links, ter zijde: Commissie 1866Kool—Waldorp—van den Bergh— Michaëlis. Het leggen eener spanning. rechts, ter zijde Eerstaanw. Ingenieur J. G. van den Bergh, Vermaes, Bake, Cluysenaer, Telders, Stang, Gies- bers, Ingenieurs. Het doorzicht der brug. Aann.onderbouwD.en A. Volker-E.Gouin&O. bovenbouwPaul v. Vlissingen Dudok v. Heel J. M. v. d. Made. achterfront Het wapen van Holland en Brabant, waartusschen geplaatst een lint met de inscriptie: Holland en Brabant bereenigd. Daaronder Onder de regeering van Willem III, en het op volgend bestuur Thorbecke Heemskerk Fock Advr. Jhr. Klerck. Aanvang Sept. 1867. Voltooid Dec. 1871. Dit gedenkstuk werd aan den heer J. G. van den Bergh door den voorzitter namens de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Breda en Dordrecht en de Vereeniging van Handelen Nijverheid aange boden als een blijk van hulde en erkentelijkheid voor de groote diensten die hij, de bouwmeester van het reuzenwerk, aan handel en nijverheid had bewezen. Het ward gepast geoordeeld dit gedenkstuk inzonderheid aan hem aan te bieden, omdat hij als bouwmeester het best kon geacht worden ook te vertegenwoordigen de vele ver dienstelijke ingenieurs, die bij het groote werk zijn betrokken geweest. Na deze uitreiking werd de feestelijke stem ming nog, verhoogd, die tot een vrij gevorderd uur mocht voortduren. DordCl.) De vermaarde baszanger Carl Hill, uit Schwe- rin, heeft zich bereid verklaard om, onder mede werking van eenige andere bekende toonkunste naars, in den avond van Dinsdag, 4 Juni e. k., te Haarlem op te treden in een concert, waarvoor eenige ingezetenen dier stad het initiatief hebben genomen. De heer Pflaging te Rotterdam is er in ge slaagd om voorloopig het volgende personeel voor 't Opera-seizoen 187278 te engageeren Kapelmeester, de heer Hugo Seidel2de kapel meester, de heer Carl Stumpf; regisseur, de heer G. W. Weisz, uit Wiirzburg; helden-tenor, de heer W. Gross, uit Leipzig; lyrische tenor, de heer A. Reinhold; 1ste bariton, de heer Friedrich Riibsam, uit Danzig; 2de bariton, de heer B. Kohier; 1ste bas, de heer A. Petzer, uit Magde burg; bas-buffo, de heer Weiss. Eerste drama tische zangeres, mejufvr. Ammann, uit Bremen; coloratuur-zangeres, mejufvr. M. Hysel; lste sou brette, mejufvr. A. Schmidler, uit Hamburg. Het koor zal versterkt en gedeeltelijk vernieuwd worden, terwijl 't orkest hetzelfde blijft. De Rijksontvanger te Heerlen (Limburg) heeft dezer dagen van hooger hand last ontvangen, om aan ruim 100 personen uit de gemeenten Ubacb-over-Worms en Rimburg de grondbelas ting terug te betalen van die perceelen, welke in 1871 door hagelslag getroffen zijn. Voor die gemeenten is het uit te keeren bedrag p. m. f 250. Men hoopt de dieven, die den lieer C. te Enspijk men herinnert zich het geval mishandeld en gekneveld hebben, op het spoor te komen door eene bijzondere omstandigheid: de constructie n.l. van den knoop, waarmede dien beer de handen op den rug waren gebonden. De rijksveldwachter heeft verklaard, dat die knoop het werk van een artillerist moest zijn. Vanwege den Minister van Staat en van Bin- nenlandscbe Zaken wordt ter algemeene kennis gebracht: 1°. dat de Commissie, belast met het examinee- ren van hen, die het diploma, vermeld in art. 16 der wet van 1 Juni 1865 Staatsblad n*. 69), wen- schen te verkrijgeu, zitting zal houden op Dinsdag 11 Juni e. k. en volgende dagen, te Leiden; 2". dat de Commissie, belast met het examinee- ren van hen die eene acte van bevoegdheid als arts wenscheu te verkrijgen, of hunne vroeger verkregene bevoegdheid verder wenschen uit te breiden, overeenkomstig artt. 27 en 28 dier wet, zitting zal houden op Maandag 3 Juni e. k. en volgende dagen, te Amsterdam; 3". dat de Commissie, belast met bet examinee- ren van hen, die eene acte van bevoegdheid als hulpapotheker of als apotheker wenschen te ver krijgen, zitting zal houden op Maandag 17 Juni e. k. en volgende dagen te Utrecht. Vanwege den Minister van Staat en van Bin nenlandsche Zaken wordt ter algemeene kennis gebracht, dat in den loop der maand Juli e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, vermeld in art. 116 der wet van 1 Juni 1865 Staatiblad n*. 59), ter verkrijging van acten van bevoegdheid als vroedvrouw. Zij zullen worden afgenomen te Utrecht en te Leeuwarden. Zij, die tot die examens wenschen te worden toegelaten, onverschillig waar zij metterwoon gevestigd zijn, worden uitgenoodigd daarvan vóór 25 Juni e. k. schriftelijk opgave te doen aan den Inspecteur voor het geneeskundig Staatstoezicht voor de provincie, waarin de plaats gelegen is, waar zij het examen wenschen af te leggenzij die te Utrecht wenschen geëxamineerd te wor den, behooren zich te wenden tot den Inspecteur voor het geneeskundig Staatstoezicht voor Gelder land en Utrecht, Dr. W. F. P. Kiebl, te Arn hem, en zij die Leeuwarden verkiezen, tot den Inspecteur voor Friesland en Groningen, Dr. L. Ali Cohen, te Groningen. Bij het verzoek om tot het examen te worden toegelaten, moeten de belanghebbenden het bewijs overleggen dat zij als leerlingen in de verloskunde bij een ge neeskundigen inspecteur zijn ingeschreven onder de voorwaarden, vastgesteld bij Koninklijk be sluit van den 19den Mei 1866, n°. 44, en min stens tien gewone verlossingen in tegenwoordig heid van een verloskundige of van eene vroed vrouw hebben verricht. Vanwege den Minister van Staat en van Bin- nenlandsche Zaken wordt ter algemeene kenuis gebracht, dat in den loop der maand Juli e. k. gelegenheid zal gegeven worden tot het a eggen der examens, vermeld in art. 7 der wet van 1 Juni 1865 Staatsblad N". 50), ter verkrijging van acten van bevoegdheid als leerling-apotheker (apothekersbediende). Zij zullen worden afgeno men te Middelburg en te Meppel. Zij, die tot die examens wenschen te worden toegelaten, onverschillig waar zij metterwoon gevestigd zijn, worden uitgenoodigd daarvan vóór 25 Juni e. k. schriftelijk opgave te doen aan den Inspecteur voor het geneeskundig Staatstoezicht voor die provincie, waarin de plaats gelegen is, waar zij het examen wenschen af te leggenzij die te Middelburg wenschen geëxamineerd te worden behooren zich te wenden tot den In specteur voor het geneeskundig Staatstoezicht voor Zeeland, Dr. A. A. Fokker, te Middelburg, en zij die Meppel verkiezen, tot den Inspecteur voor Overijsel en Drenthe, Dr. D. Lubach, te Kampen. De inspecteur van administratie A. C. Ruig- hart, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost Indië, en van daar den 23sten dezer in Ne derland teruggekeerd, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft J. M. H. Smeets herbenoemd tot burgemeester der gemeente Geleen. BHVINIBIVLiaVIVO. Amsterdam, 29 Mei. Het bestuur van de Ko ninklijke fabriek van stoom- en andere werktui gen heeft voor het eerst verslag uitgebracht van de werkzaamheden der fabriek van 7 April tot 31 December 1871. Aanvankelijk waren de pogingen om bestellin gen te verkrijgen niet zeer gelukkig, maar schie lijk werd het verloren vertrouwen herwonnen. Reeds zijn vele belangrijke werken niet uitste kend succes door de vennootschap uitgevoerd. De metalen bovenbouw van de brug over het Hollandsch Diep bij den Moerdijk, de grootste van Europa, welke op 1 Mei 1872 gereed moest wezen, is met zooveel haast voortgezet, dat de beproeving reeds op don 27sten December II. is ge schied; de uitkomsten wareD zoo uitnemend, dat de Hooge Regeering deze brug reeds vier dagen na de beproeving, en wel op 1 Januari 1872, in gebruik liet nemen voor het openbaar verkeer, door de Maatschappij tot Exploitatie der Staats spoorwegen. In het verslag wordt openlijk hulde gebracht aan den heer J. U. Ceuvel, wiens naam aan het welslagen dier grootsche onderneming verbonden is. In het geheel zijn er van 7 April tot 81 Dec. 1871, voor leveringen van werktuigen, schepen enz., door de Maatschappij overeenkomsten geslo ten voor een bedrag van f 1,280,205. Er wordt dan ook aau ruim 1000 werklieden werk ver schaft. Om echter bij voortduring aan zooveel werklieden werk te veischaffen zou het naar de meeuing van het bestuur van de Maatschappij zeer wenschelijk zijn, stoomschepen aan te bou wen, en zich vooral toe te leggen op leveringen vau rolleud personeel aan spoorwegen. Er zijn dan ook reeds 80 vierwielige ijzeren goederenwagens, voor Hannoversche rekening, in aanbouw. De toegang door het vaarwater naar de werf der Maatschappij is niet voldoende om schepen met meer dan 3.5 M. diepgang onder den Bok te brengen. Het bestuur drukte daarbij den wensch uit, dat de regeering van Amsterdam, ten behoeve van eene instelling als deze, de toegangkanalen op zoodanige diepte zal houden als noodig is om schepen van 4.5 a 5 meter diepgang aau de Werf en onder den Bok te kunnen brengen. Amsterdam, 30 Mei. Gisterenmiddag werd al hier gehouden de algemeene vergadering der Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij. De voor zitter, de heer S. W. Jozepbus Jitta, ving aan met de mededeeling, dat namens den eerevoor zitter, Z. K. H. den Prins van Oranje, een schrij ven was ingekomen, inhoudende het bericht, dot Z. j£- B. door ongesteldheid, tot zijn leed wezen, in de bijwoning der vergadering ver hinderd is. De presentielijst was geteekeud door aandeelhouders tot een bedrag van f 662,000, uit brengende 24S stemmen. De voorzitter bracht hierop het jaarverslag uit, constateerde hierbij met genoegen de plaats ge vonden opening der Oranjesluizen voor de scheep vaart, en deelde mede, dat dit jaar de door graving, de verbinding tusschen de Noordzee en het Kanaal, een feit zou worden. Vervolgens werd een techuisch rapport uitgebracht, waar uit onder toejuichingen werd kennis geno men van het aanstaande totstandkomen der bovengemelde verbinding. In het geheel is 79 pOt. der onigraving geschied. Verder werd mededeeling gedaau van den stand der onder handelingen met de Regeering tot het aangaan der bekende geldleening. De door den directeur Aug. Hendrichs uitge brachte rekening en verantwoording werd, na goedkeurend praeadvies van commissarissen, door de vergadering goedgekeurd. Tot Commissarissen werden gekozeu de liee- reu G. A. Croockewit, H. van Eeghen H. F. Groen van Waarden eu C. W. A. van Rinsum. Ter terechtzitting van het Prov. Gerechtshof van gisteren is het getuigenverhoor, in zake de wed. Kees, A. Geeveu en van Tongeren, voortge zet, maar niet ten einde gebracht. Een der ge tuigen heeft door van Tongeren, toen hij met A. Geeven van van der Wouden met liet geweer terugkeerde, hooien zeggen: „lk zal hem voor zijn kop schieten, dal hij rolt als een steen." De getuige stond achter een huis, en kou niet door den be schuldigde worden opgemerkt. Van Tongeren, die alles blijft ontkennen, beweert ook deze woor den niet gesproken te hebben. De 2de besch., A. Geeven, constateert ze, en voegt daarbij dat hij aan vau Tongeren heelt in overweging gegeven, bun voornemen niet te volvoeren, maar dat deze toen met een vloek dezelfde woorden heeft her haald. Ook deze zitting werd door een tal publiek bijgewoond. Morgenochtend om 10 u voorzetting. Boskoop, 27 Mei. In de heden gehouden gadering der afdeeling van het Schoolverbt alhier is, op voorstel van het bestuur, met bi algemeene stemmen besloten tot het opheffen afdeelingen voorts, op voorstel van hetze bestuur, besloten tot het oprichten eener pl selijke Vereeniging, welke, behalve het doel welk het Nederland..ch Schoolverbond zich v stelt, ook invloed wil oefenen op het onder zelf en tevens, door het houden van openb voordrachten, wil werken aan de verstandeli ontwikkeling des volks. Dordrecht, 29 Mei. Blijkens den uitslag der heden plaats gehad hebbende herstemming vo uriname oniale uritsz G Ph. H. Ie heer Staten ,eld tot oneel i ov ds in I uredige de sc rvau ni weg i een lid van den gemeenteraad tusschen de heen astingat J. G. Hordijk en Mr. H. W. Fangman, zijn de 628 in do stembus gevonden biljetten 7 onwaarde bevonden, en zijn vaD de 621 geldi stemmen 332 uitgebracht op den heer J. G. Hord:1 terwijl Mr. H. W. Fangman 289 stemmen kwam. Eerstgenoemde heer is bijgevolg tot van den gemeenteraad gekozen. Schiedam, 29 Mei. Bij de herstemming op teren is tot lid van den Gemeenteraad geki de heer A. Knappert Lz., op wien 321 stem; waren uitgebracht, terwijl de heer P. Melchl 247 stemmen bekwam. Beakbl,. 28 Mei. De Waal is in de laatst vi loopen dagen zoo gewassen, dat de benedel uiterwaarden met inundatie Worden bédrei iets, wat omtrent dezen tijd des jaars éenë ze, belas ervverf isting ;rderjai onie; v u die □g op pen zi ;cb inl wier Iraagt. itplich vermei etal e voo elicht et re leu zi ontlverp-' vertu fog. zaamheid is. De laatste maal, dat zulks p, vond, was op den 28sten Mf.i 1856, derhalve j 16 jaren geleden. Diventer, 27 Mei. De Kiezersvereeniging heid en Orde alhier, hield gisterenavond eene b" tengewone vergadering uaar aanleiding van li'e voorstel van de Kiesvereeniging de Grondwet, et aau 0OJJ 1_)68 Goor, om zich aan te sluiten bij het adres do; deze gezonden aan den Minister van Financit Na lange discussiën, waaruit genoegzaam blee'®^e^a" hoe vrij algemeen men te dezer stede met ók' invoering van een wet tot heffing van een i' komsten belasting zoude zijn ingenomen, wet* met bijna algemeene stemmen besloten, dat n; het bestuur, maar de leden persoonlijk, een adr! van dankzeggiug aan den Minister zouden ondei teekenen, om hein dank te zeggen voor zijn cordate en krachtige pogingen tot invoering v»i eene wet, welke men voor de toekomst als nood zakelijk en onmisbaar beschouwde. Deventer, 29 Mei. Tengevolge van den buiten gewoon hoogen waterstand op den IJsel is men in deze environs druk bezig om de nog niet ge- inundeerde hooilanden af te maaien. Er staad reeds vele hooilanden onder water; de schade ii| zeer groot. t>' Oldbnzaal, 27 Mei. Een aanzienlijke in de nabijheid, wiens huis voor 4 v brandde, en die door den hagelslag zijn gewas| vernield zag, heeft zich gisteren in een schaaps kooi opgehangen. Leeuwarden, 28 Mei. Het vaandel, dat door een groot getal jonge dames aan de eerewacht bij gelegenheid van het bezoek van Z. M. den Koning zou zijn aangeboden, was Zaterdag het gemeentehuis ter bezichtiging gesteld tegen een kleine entrée ten voordeele der algemeeoi armen, waarvan door velen is gebruikgemaakt, Algemeeu bewonderde men het prachtige stuk, -vervaardigd bij den heer J. W. Adels, hofleve rancier van H. M. de Koningin. Aan de voor zijde is aangebracht het wapen van Leeuwarden, een gouden leeuw op lazuur blauwen grond van zware zijde. Om den leeuw beviDdt zich eene open krans van laurier- en eiketakken, vat goudcantille bêwerkh De achterzijde is van geel geribde zijde, waarop met blauwe letters gebor duurd zijn de woorden Hulde aan den Koning, zoo danig, dat, als het bovengedeelte van de achter, zijde over den stok heen wordt geslagen, het zicl| als lambrequin vertoont, waarop het woord Len warden, an zoo het benedengedeelte als etf wapenschild doet voorkomen. Het geheel gemor teerd met koord, franje en kwasten van goui De stok is van fijn, taai hout, zuiver gedraaid et gepolijst; de groote en kleine spitsen ziju vat net houtsnijwerk en verguld. Alles is even keu rig afgewerkt en doet den vervaardigers alle eer aan. Leeuwarden, 27 Mei. Voor de eerste maal ver scheen hier op het laatst der vorige week een Noordsche kof, regelrecht door de Harlinger vaart uit de Oostzee hier gekomen, geladen met Prui sisch hout, alles in gezaagde planken van ver schillende dikte, en bestemd voor de Gebr. van Driessum. Bkida, 29 Mei. Bij de herstemming voor eau lid van den Gemeenteraad tusschen de heereu van Kakerken en Rikkers, is heden de heer Lam- bertus van Kakerken gekozen niet 882 van de 753 uitgebrachte stemmen. De strijd is hevig ge dweest; er is bijna geen kiezer thuis gebleven; zieken en blinden werden per rijtuig naar 't stadhuis gebracht. De overwinning is aau Zijde der liberalen. Gr ,61) olii are ger ïlli ihu edo eer villi «ht ueu «vi cha Out ■Wtti

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2