eenip aan u bels en ui; aan daan ijk vc in recht geld enissi| :ake n Sti uig tsneit jtoi| ;en d. L: over j die et Of zal 1 he r en ige il ent dl :s op ,t de dsdisj has ichooj net op stee] ii wol ïuen lal z: a is I ten jn. rk Noo in d steil: fee-president van den Raad van Ned.-Indië het dus zaak is, te dienen gelijk het behoort, den verschuldigden eerbied in acht te nemen. Door den commandant der zeemacht en chef p hot departement der Marine in Nederl.-Indië u overgeplaatst: aan boord van Zr. Ms. £gat Prins Alexander der Nederlanden, de off. van 1ste kl. H. Evertse, van Zr. Ms. korvet Prtn- Amelia, de off. v. gez. 2de kl. B. Leon, van Zr. korvet van Speijk, de luit. ter zee 2de kl. E. oetehnk, van Zr. Ms. stoomschip ilarnix, e luit. r zee 2de kl. G. J. Fisscher, van Zr. Ms. stoom- hip Ujambi, de luit. ter zee 2de kl. G. H. Tho- imsen Theussink van der tioop, van Zr. Ms. iwmschip Maas en Waal. Aan boord van Zr. Ms. [orvei Prinses Amelia, de off. v. gez. 1ste kl. H. koning, van Zr. Ms. stoomschip Vice-Admiraal topman, de tuit. ter zee 2de kl. L. A. H.Lamie, •au Zr. Ms. stoomschip Onrust, de luit. ter zee !de kt. O. Kreet de Verien, van Zr. Ms. stooui- hip Suriname, de luit. ter zee 2de kl. A. G. J. iaruu van Plettenberg, van Zr. Ms. stoomschip rdjocno-, aan boord van Zr. Ms. korvet van Speijk, e oil. v. gez. iste kl. J. Lamie, van Zr. Ms. tre at Prins Alexander der Nederlanden-, aan boord van r. Ms. stooinscbip Curacao, de off. v. gez. 2de kl. (J. lluijze, van Zr. Ms. stoomscdip Mamix, aau |uord vau Zr. Ms. stoomschip ilarnix, de luit. ter 2de kl. C. H. de Goeje en de off. v. gez. 2de J. van Lilh Harrebomée, van Zr. Ms. fregat frmi Alexander der Nederlanden, aan boord van Zr. stoomschip Vice-Admiraal Koopman, de off. van [tz. 3de kl. IJ. Bakker, van Zr. Ms. fregat Prins •exander der Nederlanden, aan booid vau Zr Ma. looinsohip Ardjoeno, de luits. ter zee 2de kl. D. F vau de Kivière en W. J. Deix, van Zr. Ms. egat Prins Alexander der Nederlanden, aan boord 'au Zr. Ms. stuoiuschip Maas en Waal, de luit. ter 1de kl. M. J. F. Weslveer, van Zr. Ms. stooin- hip Djambi, aau boord van Zr. Ms. stoomschip ariname, de luit. ter zee 2de kl. S. T. Land, vau r. Ms. fregat Prins Alexander der Nederlandenaan ,rd van Zr. Ms. stoomschip Admiraal van Kins- rgen, de adelb. der isie kl. J. F. N. van ÜOster- van Zr. Ms. stoomschip ilarnix-, aan boord n Zr. Ms. stoomschip Djambi, de luit. ter zee kl. C. J. Damuie van Zr. Ms. fregat Prins lexander der Nederlanden. Vergunning verleend: Om te repatrieeren, wegens ziekte, aan den off. v.gez. 1ste kl. W. Ruisch. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten. GEHUWD: P. P. H. van nam metA.Grouw, loerabaya. C. Meelhuijsen met Johanna Wil- sin, tjuerabaya. O. i. van Haastert met A. M. an Dillen, wed. Brouerius van Nidek, Soerabaya. BEVALLEN: De eclug. van P. van Uartrop r., Z., Makassar. A. M. C. van Rijn, geb. Kraag, Makassar. L. H. Z. van Lokhorst, geb. de looij, D., Makassar. M. Hs. Humans,geb. van ik i leutzsch, D., Modjokerto. C. F. van Maauen, ;eb. Tissot, Z., Kiatien. A. L. R. de Jager, ,eb. Croese, Z., Samarang. M. Wiedenhof, geb. iVorthington, Z., Öoeraoaya. Mevrouw van S kaallen, geb. Cabri, D., Rembang. A. V. van Ligten, geb. Cooper, ZBoerabaya. H. G. Scnuliz, geb. Beujamins, D.; W. de Hoog, geb. Diepenhorst, Z.; E. van Rooijen, geb. Thomas, Z.; C. VV. Eschbach, geb. Zeijdel, D., allen te Batavia. OVERLEDEN: J. A. J. Voll, 56 j., Makassar. F. W. Biukhuysen, geb. Versiuijs, 35 j., Öoera- baya. J. W. Jacobs, Üerang. conc. iver edrac ilmot ippe lekk'u 1 nu irdt nd ve eerro Oet D: strij od, Vad.) tilleri ikli/'fcl epte/u- 3 ki tte ft:] lis hi v.H sngii en 1 las. klai >en zeldi posii fgej ir ii| zei 1 b, e s« -over] ande igi' :t uit] agd hei ïn nar- com- men dies doet age» illet me dat iver- inde i de BUITJENLAIVD. Frankryk. De noordelijke havens en het protectionisme. Uit de Nationale Vergadering. Een zeer nadeelig resultaat van de protectio nistische politiek des heeren Thiers heeft zich reeds in het departement du Nord voorgedaan. Ten gevolge van de drukkende lasten waaraan door de wet van 3 Februari jl. de koopvaardij- vaart is onderworpen staat de handel in de haveus van dat departement bijna geheel stil. De Noor- elijke steden worden van de benoodigdheden oor hunne industrie uitsluitend voorzien door de tad Antwerpen. Ten gevolge van de handels- rij heid in België en het nog vigeerende tractaat usschen België en Frankrijk, waardoor geeu lOogere invoerrechten voor goederen uit het eerste and inogen worden geheven, kunnen de indus- rieelen hunue benoodigde stoffen veel goedkoo- er over Antwerpen dan over eenige haven uit un eigen departement bekomen. Vooral Duin erken heeft hieronder te lijden. De afgevaardigden it het noordelijk departement dringen dan ook bij de regeering ten sterkste aan om bij de Na tionale Vergadering een voorstel in te dieoen, aardoor de havensteden, in de nabijheid van ntvverpen gelegen, tijdelijk van de wet van 3 ëbruari ontheven zullen worden. Tijdelijk, dat il zeggen, tot 1 Maart 1873, op welken datum et handels-tractaat met België vervalt. Tot nu toe heeft het gouvernement aan dat erzoek geen gehoor gegeven. Het is te vreezen at dit ook niet gebeuren zal Thiers is, wat zijn aodelspolitiek betreft, zoo stijfhoofdig, dat hij er wits tot in de nadeeligste consequentiën aan vast houdt. De Nationale Vergadering voert niet veel be langrijks uit. Kennelijk houdt men eenige dagen fast om zich voor te bereiden op de debatten Over de leger-reorganisatie. Het budget voor 1873 zou gisteren ingediend en waarschijnlijk naar een nieu we commissie verzonden worden, hoewel sommige loden er op aandringen, het ook aan de com missie voor de begrooting van 1872 te onder werpen. Duitachland, De Staat en de opvoeding tot geestelijke. Een leugen van de Pa trie. Naar aanleiding van de rede van Dr. Gneistin den Rijksdag, waarin hij op de noodzakehjkbeid wees, dat de staat zich bemoeie met de opvoeding der geestelijken, worden aan de Köln. Zeit. van de Snor eenige opmerkingen over een dergelijk toezicht geschreven. Niet alleen, zegt de correspondent, moeten hier de katholieke geestelijken onder begrepen wor den want men mag niet met twee maten meten. Iedere geloofsbelijdenis, waaraan door den staat gaüsch geen onbelangrijke rechten zijn toegekend, mag tot hoofden en voorgangers slechts mannen hebben, wier opvoeding eenigen waarborg geeft dat aan de natie geen afbreuk zal worden ge daan. Hoe kan men dit nu practisch verkrijgen? De staat moet vooreerst voor Elzas-Lotharingen den onverbiddelijken eisch stellen, dat alle toe komstige evangelische en katholieke geestelijken in een Dultsch gymnasium een zeker aantal jaren verblijven en een eind-examen ondergaan. Vervol gens moet verhinderd worden, dat de geheele verdere vorming der theologen plaats vinde op clericale instellingen, bisschoppelijke seminariën enz. Minstens gedurende twee jaren moet de theoloog op een Duitsche Universiteit zich aan de vrije studie wijden, en niet meer op klooster-wijze opgesloten en gadegeslagen worden. Ook de bis schoppelijke seminariën moeten wat hunne be hoeften voor het onderwijs, het plan der studiën enz. betreft aan staatstoezicht onderworpen wor den. De vrijheid van krijgsdienst voor de geeste lijken moet ophouden, niet alleen principieel, maar ook met der daad. Men weet, welke middelen hun nu ten dienste staan om deze nationale op voedingsschool te ontloopen. Eindelijk moet, even als in Baden, de staat een examen doen afnemen, vóór de intrede in het geestelijk ambt. Geen theologisch examen, want dit wordt door de ker kelijke autoriteiten afgenomen. Maar een weten schappelijk onderzoek, een examen in de wereld- sche wetenschappen. Mondeling en schriftelijk moeten de candidateu toonen of zij ook in de geschiedenis, de letterkunde, de philosophic zoo danig ontwikkeld zijn, dat zij de vorming van beschaafde menschen op zich kunnen nemen, en waardoor zij alleen in staat worden gesteld met den tegeuwoordigen toestand vrede te hebben. De geheele ontwikkeling van hun geest moet hooger worden opgevoerd. En de staat moet waar borgen eischen, dat dit zoowel bij de vertegen woordigers van den godsdienst plaats vinde als bij de andere hooge betrekkingen. De te Metz verschijneude Lotharingsche courant logenstralt een bericht van de Panjsche Patrie, volgens hetwelk de bisschop van Metz zou ge weigerd hebben, aan keizer Wilhelm den eed van getrouwheid te zweren, ten gevolge waarvan hem zijn tractement ontnomen zou zijn. Het Duitsche blad zegt, dat dit kort en bondig een leugen is, aangezien zulk een eed van genoemden bisschop volstrekt niet geëisebt is. Italië. Ontwerp en ontslag van den minister Correnti. Ook Italië is sedert eenige dagen met een mi- nisterieele crisis bedreigd geweest endeed dus al zijn best, Spanje en Nederland gezelschap te gaan houden. De bui is echter afgedreven nadat zij een der ministers als slachtoffer gekozen, of liever van zijn zetel heeft geworpen. Zooals men weet was door den minister van onderwijs, den heer Correnti, een wetsontwerp ingediend tot opheffing der theologische faculteiten aan de Italiaansche universiteiten. Wij wezen er reeds vroeger op, dat dit plan zeer rationeel was, aangezien, de gezamenlijke inrichtingen van hooger onderwijs zich slechts op één leerling in de theologie kouden beroemen. Alle geestelijken ontvangen hunne opvoeding op de seminariën, waar de strengste tyrannie ten opzichte der gods dienstige overtuigingen wordt uitgeoefend, waar de Jezuït den scepter zwaait, waar de onfeilbaarheid des pausen tot in hare kleinste ap- en dependen ties den toekomenden priester wordt ingeprent. Dat alle jonge menschen, die zich aan den gees telijken stand willen wijden, zich ook aan deze tyrannie onderwerpen en niet liever het vrije onderwijs aan de universiteiten gaan volgen, baart op den eersten aanblik verwondering. Maar het feit verklaart zich, wanneer men nagaat dat in Italië de studie der theologie nagenoeg uitslui tend ten doel heeft de verkrijging van een priester ambt, en dat deze gunst door de geestelijke au toriteiten wordt uitgedeeld. Nu is er in de laatste twintig jaren geen voorbeeld aan te wijzen, dat jonge mannen, die hunne geestelijke opvoeding aan een der universiteiten hadden genoten, zon der tevens eenige jaren lang een seminarium te bezoeken, tot pastoor of iets dergelijks zijn benoemd. De afschaffing van de theologische faculteiten kan dusinzoo verre van weinig gewicht worden beschouwd als de invloed der Jezuïten c. s. op de geeestelijke vorming er niets door zou ver minderen. De oppositie, die er door de rechterzijde der kamer en de clericale bladen tegen gevoerd is zou dan ook verwondering baren, iudien niet de heer Correnti met zijn ontwerp, behalve die opheffing, nog een ander doel had beoogd. Inder daad wilde bij de opperleiding van de onderwijs inrichtingen des lands aan de geestelijke gewe- tens-tyrannen onttrekken, en in zijn ontwerp was een artikel dienovereenkomstig opgenomen. Hiertegen nu werd, zooals men begrijpen kan, door de geheele aaneengeslotene clericale bende, die vele aanhangers of begunstigers bij de rech- erzijde der kamer telt, heftig geprotesteerd. De )ppermachtige invloed op het onderwijs is het /oornaamste bolwerk, waarachter op het oogen- jlik de paus en de Jezuïten hunne zoo bedreigde nacht pogen staande te houden. Lanza, de voorzitter van het kabinet, was het met de rechterzijde vrijwel eens. Over het alge meen kon Correnti als de eenige man onder zijue collega's genoemd worden, die aan wezenlijke liberaliteit een onafhankelijk karakter paarde. Dien tcu gevolge paste hij dan ook niet in het consortium, dat door overdrevene toegevendheid iegens de clericalen de rechterzijde te vriend tracht te houden om door den steun van deze meerderheid staande te blijven. Door de sterke agitatie tegen zijn ontwerp heeft de heer Cor renti zichgenooptgezien, den koniugom zijn ontslag te verzoeken. De premier heeft dit aau de ka mer medegedeeld, met de bijvoeging, dat het ontslag van zijn collega niet met poli tieke quaestiën samenhing. Dit mag men volgens het bovenaangevoerdo gerust betwij felen. Het ontwerp zal nu natuurlijk inge trokken en vooreerst niet weder opgenomen worden, daar de kamers vrij spoedig uiteen zullen gaan. Het departement van onderwijs zal voor- loopig door den minister van financiëu Sella wor den waargenomen. De overgeblevene ministers mogen nu beproeven hoe lang zij hun leven kun- aen rekken door de clericale aaumatigingen met .oegevendheid te gemoet te komen. TKLiJEGrKAMM EN. Madrid, 27 Mei. Het Kabinet zal heden aan ie Cortes zijn programma voorleggen. Het zal verklaren, dat dit programma eene voortzetting :s van 't vorige, en dat het Ministerie de verant woordelijkheid op zich neemt voor al de daden van 't vorige Kabinet ook voor de indiening der dossiers betreffende de financieele transactiën. De dagbladen verzekeren, dat de oppositie be sloten heeft om, ondanks 't advies van eenige radicale hoofdeu, te bewerken dat 't Ministerie Sagasta in staat van beschuldiging worde gesteld. Berlijn, 27 Mei. In den Rijksdag is heden een aau vang gemaakt met de algeuieene discus sie over de begrooting van Marine. De chef der Admiraliteit, de heer Stosch, verklaarde dat het zwaartepunt der Duitsche strijdmacht gelegen is in 't leger te lande; en dat de Marine niet bestemd is tot groote zeegevechten, of Oin zich te meten met de vloten van Engeland of Frank rijk doch meer uitsluitend tot kustverdediging, Brussel, 27 Mei. De verkiezingen voor de provinciale Raden zijn, voor zoover bekend is, zooals men verwacht had afgeloopen. In de pro viucie Brabant zijn de liberalen herkozen, in Antwerpen de clericalen, in Vlaanderen do libe ralen en clericalen. Londen, 27 Mei. In het Lagerhuis heeft de heer Gladstone, in antwoord op eene interpel latie van den heer Jeukinsou, verklaard, dat het onwaar is, dat het Gouvernement voornemens zou zijn eerlang de Fenians, die zich nog in hechtenis bevinden, in vrijheid te stellen. In de zitting van het Lagerhuis autwoordde de heer Gladstone op eene vraag van den heer Disraeli, dat der Regeering gisteren werd medege deeld dat het supplementoir aitiket was aangeno men door den Senaat. Eerst heden werd de Re- geeriug in kennis gesteld vau de daarop voor gestelde amendementen. Deze moesten zorgvuldig door hel Gouvernement worden overwogen. Tot eene beslissiug is men niet gekomen in den Ministerraad. De voorgestelde vvijzigingeu zijn niet publiek gemaakt, door het Gouvernement der Unie; zij zijn veitrouwelijk medegedeeld. De inhoud kan dus onmogelijk openbaar gemaakt worden. Indien het wemchelijk werd geacht dat de bijeenkomst van de scheidsrechters zou wor den verdaagd, dan kan men daaatoe bij minne lijke schikking komeu. De heer Gladstone voegde er bij dut de Biitsche Regeering geeu rniuuut zal teloor laieu gaan, om te antwoorden op het voorstel van Amerika. Madrid, 23 Mei. De benden van Cengolita en van oeu pasioor Sierra hebben de wapenen ne- dergelegd voor geueraul Letona. Ook de bende vau Cuevilias heeft zich oveigegeven, ParU», 23 Mei. Bij de behaudeiitig van de wet op de recruteeriug constateerde generaal Chanzy de overeenstemming vau de regeering en van de commissie en spoorde de Kamer aau, het ontwerp zonder uutielooze debatten aau te nemcu. Generaal Trochu deed het verval van het leger tot het eerste keizerrijk opklimmen, dat de tucht verslapt had. Hij beval als middelen tot heistei betere opvoediug, strenger tucht en dezen tralisa- tie aau. Londen, 28 Mei. Op eene vergadering van houders vau Bpaausclie scuuld werd gistereu besloten aau te nemen het voorstel van öpanje, over de betaling der coupons, en het counié te machtigen, de noodige schikkingen met den Spaanschen inims- ster van tiuauciëu te treffen, om daaraan uitvoe ring te geven. De vergadering verleende machtiging tot benoe ming vau een agent vuur de betaling te Madrid, en beval de oprichting van eene Eugelsch-Öpaau- sche bank aan, om zoodoende Öpanje in onmid dellijke betrekking te stellen niet de geldmarkten van Europa. Stuttgart, 27 Mei. Gisteren is de Neckar bijna overal buiten zijne oevers getreden. De brug bij Rottenburg is weggespoeld. Te Cannstadt staat het water 13 voet boven het gewone peil. Ook in Opperschwaben hebben overstroounn- gen plaats; bij Friedrichshalen kon dé spoor trein niet passeereu. Praag, 28 Mei. Een wolkbreuk heeft in een deel des lands eene geduchte overstrooining doen ontstaan. Velé ineuscheu zijn omgekomen, de veldvruchten werden over eene groote uiigestrek- heid verwoest en vele dorpen letterlijk wegge spoeld. Promotie n. Leiden, 23 Mei. Bevorderd tot doctor in de rechten de heer A. Dull, geboren te Deventer, met Stellingen. Groningen, 28 Mei. Gisteren is bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer J. A. M. T. Sannes, geb. te Wildervank, na het verdedigen van een proefschrift, behelzende: Eene bijdrage tot de kennis der epilepsie. LAATSTE BEttlCHTEA. (Per telegraaf.) 's-Gravenhage, 28 Mei. In de zitting van de Tweede Kamer van heden zijn het ontwerp van wet tot bekrachtiging der Pro vinciale belastingen in Noord-Brabant en dat tot afkoop van rijkstollen aldaar met 42 tegen 14 stemmen; zoomede de andere kleine ontwqrpeu wegens verstrekkingen bij het Departement van Marine, met algemeene stemmen aangenomen. 's-Gravenhage, 28 Mei. Bij Kou.- besluit van 27 dezer n°. 3 is aan den heer J. F. VVesseling, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van commies bij de directie Van de Grootboeken der Nationale schuld te Amsterdam, tevens belast met de dagetijksche controle van de rentebetaling dier schuld, behoudens aansprauk op pensioen. Z. K. H. Prins Frederik zal zich morgen ochtend te 7 uren 50 min. per Rijuspoor naar Neuwied begeven. H. K. H. Prinses Marianne is gisteren avond uit Dultschland met het Rijnspoor alhier aange komen, doch is oumiddellijk met den gereed staan- den trein van acht uren naar Voorburg vertrokken, om aldaar eenigen tijd op Haar buitenverblijf door te brengen. De algemeene vergadering der Nederland- sche Juristen-Vereenigin zal dit jaar worden ge houden te Arnhem, 22, 23 en 24 Augustus e. k., heeren rechtsgeleerden, die vóór deze vergade ring tot de vereeniging verlangen toe te treden, zijn door den Secretaris, den heer Mr. G. A. van Hauiel, te Heerenveen, in het Weekblad van het Hecht beleefdelijk verzocht, zich daartoe bij hem aan te melden, zoo mogelijk vóór den 15 Juni e. k. Het Provinciaal Gerechtshof in Zuid-Holland heeft heden in hooger beroep uitspraak gedaan in de jl. Dinsdag behandelde zakeu van: 1°.den Rotterdamschen jongen die zich schuldig maakte aan diefstal van geld uit eene winkellade; en 2°. den landbouwersleerling van Alkemade, be klaagd van beleediging van een bedituend be ambte in functie. Het Hof heeft het vonnis der Rotterdamsche rechtbank in de. eerste zahk ge wezen vernietigd en den jongen tot 20 maunden opsluiting in een verbeterhuis veroordeeld, zoo mede het vonnis der Leidsche rechtbank betref fende de tweede zaak, deo bekl. schuld g ver klaard aan mondelinge voorwaardelijke bedreiï gingen van manslag en hein tot 14 dagen cell, gevangenisstraf veroordeeld. 378sto SX IVTS-LOTEItlJ. vijfde klasse. negende lijst. Trekking van Dinsilag 28 Mcl. N". 13620, 16209, 17440 f 1000. N°. 4343, 7347, 14953, 19299 f 41)0. N°. 303, 1306, 9451, 9695, 15262 f 20O. N'. 3921, 7609, 8783, 9124, 11605, 16145 f 10O. Prijzen van f 70. 20 2376 6233 8091 10545 13162 1515Ï 17680 60 2572 5413 8094 10741 18209 15214 17748 62 2592 6435 8139 10839 13241 15336 1:846 84 2651 5451 8273 1U905 13290 153.55 18014 170 2876 5554 8312 10950 13296 10405 16033 176 2920 6558 8421 10989 13316 15406 18070 382 2947 5687 8526 11054 13326 15777 18135 472 3061 5731 8560 11134 13418 13808 18187 452 3088 5376 8636 11137 13424 15930 18220 493 3117 6009 8707 11307 13430 16961 18317 628 3528 6033 8719 11313 13462 15989 18493 544 3450 6072 8833 11325' 13651 16015 18533 660 3473 6120 8871 '11333 136b2 16086 16577 784 3561 6276 8886 11354 13808 16093 18613 961 3607 6315 8934 11367 13961 16100 18683 1187 3762 6453 9087 11412 13963 10139 18696 1473 3884 6461 9099 11468 13970 16235 18771 1642 3914 6612 9181 11503 13987 16376 .18834 1572 4038 6654 9197 11530 14018 16486 18893 1517 4069 6807 9351 11550 14024 lb558 18932 1854 4377 6879 9371 11818 14096 16588 '19032 1954 4445 6905 9445 11988 14150 16637 19063 2023 4505 7032 9590 12005 14228 16943 19175 2086 4514 7099 9697 12057 14345 17112 19213 2092 4524 7392 9699 12068 14403 17148 19260 2131 4552 7478 9959 12129 14427 17150 19316 2266 4779 7484 10023 12172 14494 17216 19417 2316 4851 7621 10118 12332 14561 17258 19479 2358 4874 7533 10210 12376 14637 17267 19619 2563 4918 7648 10237 12589 14670' 17405 19652 2372 4960 8026 10252 12867 14678 17452 19725 2374 5001 8029 10278 13079 14853 17551 19879 5206 8036 10536 13166 14869 17602 19931

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3