i en 's-Gravenhage opgeheven, en de functiën daar van overgegaan op de consulaten van het Duit- sche Rijk, respectievelijk te Amsterdam en Rot terdam. Met ingang van den lsten Juni aanstaande is benoemd tot tijdelijk adsistent bij de Rijkstele graaf A. J. N. T. Aeruout, te Delft. Telegraafkantoren zijn geopend te Arco, Kratzau Mezzo-Lombardo, Mondsee, Neuwelt, I'ohrliti en Saar in Oostenrijk; te Albersweiler, Amis, lllkirch-Gra- fenstaien, Koppitz, Lörchingen, Mansfeld, Markneukir- chen, Neu-Lewin, Schiltigheitn, Sulingen, en Wester- hausen ajü. in den Noord-Duitscheu Bondte Koetz- ting, Alitlerfels, Stadsteinach en Vlecht ach in Beieren; te Baeleghem, Eecke, Egne, Lamprei, Moorlzcele, Oost- camp, Sgnghem en Vichte in België. Spoorwegdienst-telegraafkantoren zijn geopend te Hörschlag, Hötzelsiorf, Königswart, Mies, Neuhof (bij Tusclikau), Uatschach, Schweissing en Summerau in Oostenrijk; te Barsingbausen, Benuigsen, Beu- tersitz, Cossen, Drobilugk-Kirchhain, Egestorf, Eicüow, Eldagsen, Fallerslebeu, Frohburg (Sak sen), Geithain, Gollmitz, Hedemünden, Hoffen, Hüls, Kipster-Wennigsen, Kragenhof, Lauter Logelbach, Meinersen, Mieste, Miinder, Naradorf, Oebisfelde, Oedt, liackwitz, (bij Delitzsch), Ron- nenberg, Rothe-Erde (bij Aken), Springe, Sty- ringen, Süchteln-Vorst, Tönis (St.), Vorsfelde, Vorst, Weetzen, Wittgensdorl' en Zscbortau in den Noordduitscben Bond. Heropend zijn de kantoren te Hofgastein en Wartenberg in Oostenrijk. Z. M. beeft aan H. Lawson, kapit. van bet Britscbe stoomschip Mary, vau Montrose, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid wegens redding van den kapit. met vrouw en kinderen en van de bemanning van het op 2 April jl. verongelukte Harlingsche brikschip Daniël, die den 5den daaraanvolgende behouden te Gibral tar aan wal werden gebracht, toegekend de zil veren medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sep tember 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Z. M. heeft aan A. K. W. Panhorst, dienaar van politie te Amsterdam, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van twee kinderen uit het water aldaar, op 12 Juli 1871, toegekend de bronzen medaille, inge steld bij besluit van 22 September 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Z, M. heeft aan S. van Roijen, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Diever. BINNENLAND. Amsterdam, 22 Mei. Zondag jl. werd alhier in het lokaal de Zwaan, op den Nieuwendijk, een congres gehouden van het Nederlandsch Typo grafenbond, waarop alle typografen en beoefenaars van aanverwante vakken waren uitgenoodigd. De te bespreken punten waren de volgende: 1°. Is de positie van den typograaf of van de beoefenaars der aanverwante vakken, zoowel in de groote steden als in de provinciën, houdbaar? 2". Zoo neen, wat kan er dan gedaan worden om dien te verbeteren Vertegenwoordigd waren de volgende typogra- phische vereenigingen Voorzorg en Genoegen, Amster dam de Nederlandsche Drukpers, idemLaurens Jansz. Koster, Leiden; Landsdrukkerij, 's-Gravenhage; Adel- phismus, Schiedam; Nut en Genoegen, Utrecht; Boekdrukkunst de Grondzuil der Verlichting, Arnhem, en de Eendracht, idem. Sommige vereenigingen waren verhinderd, we gens geldelijke bezwaren, dit congres bij te wonen. De voorzitter, de heer P. Werthweijn, leidde na een openingsrede punt I in. Hij betreurde, dat niet ieder doordrongen was van de onhoud baarheid zijner positie, blijkeus de weinige deel name aan het Bond, daar toch vereenigen het eenige middel is om tot verbetering te geraken. Leiden zeide, dat het groote kwaad daar ter stede bestond in het groote getal jongens, waar mede men werkte. De afgevaardigde van de typ. ver. de Ned. Drukpers meende, dat de weinige deelneming daarin gelegen was, dat men geen 10 a 12 cents méér armoede wilde lijden dan thans. De voorzitter antwoordde, dat uit grootere deel neming ook minder contributie zoude volgen. Leiden zeide verder, dat de positie van den bekwamen typograaf niet onhoudbaar was, maar meer te zoeken is in minder ervarenheid van vele typografen zelve en het goedkoop afleveren van drukwerk. Arnhem zeide, dat daar ter stede onder de patroons een groote afkeer tegen het Bond be staat, maar wenschte, dat door alle typographische vereenigingen een fonds werd tot stand gebracht, tot ondersteuning van hem, die door zijn patroon wordt weggezonden, omdat hij de goede zaak voorstaat. Een lid uit Amsterdam meende, dat men den minder ontwikkelden broeder de hand moest reiken en hem in zijne zwakke krachten onder steunen, daar het verstand van ieder niet even ontwikkeld kan zijn en zijne behoeften als meisch dezelfde zijn. De voorzitter zette hierop de verplichtingenvan den eenen werkman tegenover den andere uieen, en betoogde opnieuw de onhoudbaarheid der positie van den typograaf hier te lande. Arnhem bleef bij zijne bewering, dat lulp- kassen onontbeerlijk zijn om het ge wenschte loei te bereiken, en wel in den kortst mogelijkentijd. Daarna werd door de vergadering puDt I ont kennend beantwoord. Alsnu komt in behandeling punt II. Een der aanwezigen gaf als middel aar de hand algemeene toetreding tot het Bond. De voorzitter zette hierop de grondslagen van het Bond uiteen en spoorde tot algemeene deel neming aan, ten einde de zaak op hechteie grondslagen te brengen. Een lid uit Amsterdam stelde voor, dat neu van een bepaalden tijd af voor niet minder zou werken dan tegen 20 cents per uur eu niet lan ger dan 10 uur daags, behoudens uitzonderingen. Als tijdstip wordt voorgesteld 1 Januari 187J en zulks door aanplakbiljetten openbaar te maten. Een ander lid uit Amsterdam wilde den ter mijn stellen op 1 October 1872 en bij weigering der patroons werkstaking, hetgeen werd ver worpen. Een aantal motiën over dit onderwerp wer den verder voorgesteld. Aangenomen werd ten slotte de volgende De vergadering verzoekt de typographische vereenigingen in overleg te treden met herren patroons, om den werktijd te bepalen op 10 uur per dag, tegen f 10.50 per week en het over werken te bepalen op 21 cents per uur, dus 20 pCt. verhoogiug." Daarin werd echter een wijzi ging gebracht, in dien zin, dat het loon van 10.50 als minimum te beschouwen zou zijn, zoodat er van geen vermindering kon sprake zijn, van hen, die reeds meer ontvangen. Daarna werd de ver gadering gesloten. In de hedenmiddag alhier gehouden zitting van den Gemeenteraad is o. a. beraadslaagd over het nader adres van de Kiesvereeniging Burger plicht, inhoudende het verzoek om terug te ko men op het Raadsbesluit, waarbij een adres dier Vereeniging tot ondersteuning van het verzoek der Amsterdamsche afdeeling der Vereeniging tot bevordering van het volksonderwijs in Neder land, tot oprichting eener gemeentelijke kweek school voor onderwijzers, voor kennisgeving is aangenomen. De Vereeniging achtte zich door dat besluit verkort in haar grondwettig recht van petitie, omdat de Raad zonder onderzoek hare gronden en het daarop gebaseerde verzoek voor kennisgeving aannam, terwijl hij het adres van bovengemelde afdeeling aan Burgemeester en Wethouders ter fine van praeadvies had toege zonden. Vandaar dit haar nader adres. Mr. E. N. Rahusen, op wiens voorstel het bedoelde Raads besluit was genomen, verdedigde het tegen de grief, alsof daardoor het grondwettig recht van petitie zou zijn geschonden. Hij oordeelde dat de Raadsleden van den inhoud van het werkelijk ter visie gelegen hebbend adres hadden kennis genomen en dat de Raad niets anders had uit gesproken dan dat hij het adres aannam voor kennisgeving. Spreker bleef de zienswijze hand haven, dat het niet wenschelijk was dat een kiesvereeniging zich met verzoeken tot den Raad richtte. De Wethouder Mr. J. C. de Koning en de Raadsleden Mrs. De Leao Laguna en van Nierop achtten het vroeger genomen besluit ver keerd. De heer van Nierop noemde het politieke pruderie en was, in strijd met den heer Rahu sen, van de wenschelijkheid overtuigd, dat in gezetenen en ook vereenigingen hunne wenschen aan den Raad kenbaar maakten. Spreker stelde voor het adres van Burgerplicht te voegen bij de overige op de zaak der gemeentelijke kweek school betrekkelijke stukken. De heer Laguna achtte het Raadsbesluit in strijd, zoo niet met de letter, dan althans met den geest der grondwet. Hij stelde dus voor daarop terug te komen. De heer Rahusen wenschte dat niet. Hij stelde Integendeel de volgende motie voor: De Raad, kennis genomen hebbende van het nader adres der kiesvereeniging Burgerplicht én geen termeD vindende om gevolg te geven aan het verzoek, om op het daarbij bedoelde Raadsbesluit terug te komen, gaat over tot de orde van den dag. Bij hoofdelijke stemming verklaarden zich 11 le den daarvoor en 11 daartegen. Vermits alzoo de stemmen staakten, zal in een volgende Raads zitting daarover herstemd worden. 's-Gravenhage, 22 Mei. Hedenmiddag zijn iu eene buitengewone vergadering van aandeelhou ders der 's-Gravenhaagsche Vleeschhouwerij,onder voorzitterschap van Jhr. Mr. N. de Gijselaar, de nieuwe statuten vastgesteld, die door een gering aantal opgekomen aandeelhouders met algemeene stemmen zijn goedgekeurd. Ten gevolge van de wijzigingen, in deze statuten gebracht, en welke aan 's Konings goedkeuring zullen worden onder worpen, is het kapitaal der vennootschap thans bepaald op f 75,000, het reservefonds opgeheven, en bepaald dat daarvoor afschrijving op de be zittingen der maatschappij in de plaats zal treden. Aan de vergadering van aandeel houders zijn eenige meerdere rechten toege kend, terwijl gehandhaafd is de bepaling, dat de verkoopprijzen van het door de Maatschappij geleverde rund-, kalf- en schapenvleesch in de eerste plaats in verhouding tot de kosten van aankoop van het slachtvee worden geregeld. Naar wij vernemen heeft de heerJ. A. Pot ter aan het bestuur der Nederlandsche Nationale Vereeniging van Werklieden alhier opnieuw doen toekomen eene inschrijving van 10,000, in de geldleening door die vereeniging geopend, tot het bouwen van arbeiderswoningen in de re sidentie, zoodat die heer reeds voor 20,000 heeft ingeschreven. Bij de heden alhier gehouden examens voor het middelbaar onderwijs, afd. letterkunde, zijn toegestaan: twee acten voor Eng. taal en letter kunde aan mej. L. H. H. de Groot, van 's-Gra venhage; een acte voor Fr. taal en letterkunde aan mej. J. C. Camerlingh, van Hilversum; een acte voor geschiedenis aan mej. B. T. de Boevé, van Zwolle; een acte voor aardrijkskunde aan mej. A. W. G. Kaiser, van Amsterdam. Gewei gerd een acte voor Hoogd. taal en letterkunde en een voor Eng. taal en letterkunde. Dordrecht, 22 Mei. Wij vernemen dat, in na volging van elders gevestigde kunstlievende ver eenigingen, het voornemen bestaat bij het lief- hebberij-tooneelgezelschap Thalia, eene buitenge wone voorstelling te organiseereD, geheel ten voordeele van den heer A. Peters en diens gezin, dat zich thans in droevige omstandigheden be vindt. Om die voorstelling zoo luisterrijk moge lijk te maken, zal Thalia de overige kunstlievende vereenigingen hier ter stede uitnoodigen allen het hunne bij te dragen, ten einde gezamenlijk dit edele doel zoo goed mogelijk te bereiken. De vereenigde dilettanten van Dordrecht zou den een verdienstelijk werk verrichten, en met het oog op het ongelukkig gezin van den man, wiens talent steeds een sieraad was van ons nationaal tooneel en door duizenden in ons va derland is bewonderd, is het te hopen dat deze poging met den besten uitslag zal bekroond worden. Utrecht, 22 Mei. In eene dezer dagen gehou den vergadering van Utrechtsche leden der Ver eeniging tot Verspreiding van kennis aangaande 's Lands verdediging is overgegaan tot het con- stitueeren eener afdeeling Utrecht en is een voorloopig besiuur benoemd bestaande uit drie leden, als de heereu J. P. Havelaar, kapt. C.Th. Herckenrath en J. des Amorie van der Hoeven. Laatstgenoemde maakte echter bezwaar, deze benoeming aan te nemen -, de beide overige hee- ren zijn daarop aan 't werk gegaan en hebben, □a het ledental alhier tot 90 te hebben uiige- breid, gisteren avond weder eene vergadering beschreven, waarin zij mededeelden, dat het huD, vooral met het oog op het aanwinnen van leden, wenschelijk was voorgekomen, het aantal be stuursleden dadelijk te brengen op het voor het definitief bestuur bepaalde getal, zijnde 7. De vergadering zich daarmede vereenigende, werden nog 5 nieuwe bestuurders gekozen nl. de heeren: kapt. M. J. van Nieuwkuyk, kapt. D. M. baron van Eek, Jhr. Mr. J. L. A. Martens, Mr. R. Melvil baron van Lynden en Mr. J. N. van Hall. Groningen, 19 Mei. Ten gevolge eener vrien delijke uitnoodigiug werdeu wij thans in staat gesteld het keurig nette vaandel te bezichtigen, dat door eenige dames hier ter stede aan de le den der eerewacht, die bij de komst van Z. M. den Koning dienst zullen doen, zal wordeD aan geboden. Het geheel, ziet er werkelijk smaakvol en prachtig uit. Aan de voorzijde bevindt zich op een veld van groenzijden fluweel, afgezet met gouden galon en gouden franjes, het wapen der stad Groningen, omgeven door een krans van laurier- en eikebladeu; terwijl twee fraaie gou den kwasten aan weerszijden van het vaandel neerhangen. Aan de achterzijde ziet men, op een veld van witte zijde, in gouden cijfers het jaar tal, versierd met een gouden kroon eu omgeven door een gouden bloemkrans. ProvGr on. Ct.) Kaatsheuvel, 21 Mei. In den loop dezer week zijn alhier overleden de twee oudste vrouwen dezer gemeente, één namelijk van 9314 jaar en de andere van 91 jaar. Waalwijk, 21 Mei. Dedd. schutterij van Waal wijk bezocht gisteren op hare militaire prome nade de naburige gemeente Kaatsheuvel, alwaar ze welkom ontvaugeu werd en een uurtje ver toefde. Dit uitstapje der schutterij lokte ook menig burger mede, te meer nog om daar eens een kijkje naar Amcenitashaudboogschutterij te nemen, terwijl deze voortreffelijke boogschutterij dezer dagen van haren beschermheer Mr. J. A. den Tex, burgemeester van Amsterdam, eene prach tige banier ten geschenke kreeg. Op deze banier, volgens deskundige beoordeeling, hebben kunst en waarde gewedijverd, een eerste plaats in te nemen. Oeffelt, 18 Mei. Zondagavond had onder deze gemeente een betreurenswaardig voorval plaats. Eenige geachte ingezetenen van het naburige Beugen en uit deze gemeente, alsmede eenige vreemde heeren keerden omstreeks halftien uit Gennep naar hief terug. Toen het bootje bijna aan den kant was, kee> meu het dwars en zocht alzoo den oever te reiken. De heer V. O. uit Helden, vermeei nu zeker met een sproug uit bet bootje aan wal te zijn, doch al springende dreef het vai tuig terug; de sprong miste en de ongelukk sloeg achteiover in het water; een der hee riep hem nog toe om de hand te geven, waa hij antwoordde: dat kan ik niet; en zoo mo ten een aantal personen iemand zien omkoit zonder hulp te kunnen bieden. De ontstelte en verslagenheid, die onder hen allen heerscb is zeker een groot beletsel geweest om middel tot redding te beramen. Een persoon, die aan het veerhuis en iusgelij ooggetuige van dit hartverscheurend schouwsp was, trachtte nog redding aan te brengen doi in het water te springen, maar durfde zich, «- hij even als de andereu onervaren in het zwei men was, niet verder wagen. Eindelijk verloor men den ongelukkige uitL gezicht en dïepontroerd keerden allen huiswai- Des anderen daags is de drenkeling, circaJt meiers van de plaats waar dit noodlottig v, val gebeurde, opgevischt. BUITENLAND. Frankrijk. De quaestie der enquêtes, en van de staatsrad-I behou de w verte j! wet bem i Doe matig dienst gunsti leidiu van z de be: ol ind legen- geerit te gat gener waar heerst osder ping kinde rootl bdiaa: in Du Wa ten c liiiur m zu nu gt Euro; viert uit b Het c ntu en da beder stam; rijk; mach geloo De redevoering van Rouher over het gomt] nement van 4 September heeft niet bijzonder succes gehad. Te verwonderen is dit niet, m: of het niet eenigszins te betreuren is blijft andere vraag. Wij bedoelen niet dat het i jammer zou zijn, dat Rouher weinig succes zijne welsprekendheid heeft; onder het vaj régime heeft hij in dat opzicht volop genot.-: kunnen smaken. Maar wij gelooven, dat systematische afkeuren van al, wat door de ma: nen van het keizerrijk wordt gedaan en voor gfsteld, zeer ongepast is. De gewezen vice-keiit een heeft volkomen gelijk wanneer hij zegt, di i nie hier alleen persoonlijke verantwoordelijkhel de to moet in acht worden genomen, en niet een ve| antwoordelijkheid van partijen. Dat de commist het voorstel van den heer Haentjes om ook ni de capitulatie van Parijs onderzoek te doen ee.| parig heeft verworpen, moge een zeer afdoend maatregel zijn om de Bonapartisten geen vat geven op de mannen van 4 September, billy is hij zeker niet. Indien men met het oog op 1 praeadvies eens in aanmerking neemt, dat commissie Bamberger voorstelt, naar de capitula tie van Sédan wél een enquête in te stellen, zal men ons die onbillijkheid toegeven, öeïs vestingen zijn overgegeven door hen, die op d oogenblik bet bestuur des lands uitmaakten, dus Parijs door het gouvernement isovergegeve kan voor de commissie hier niet als voorwendsi strekken om zich incompetent te verklaren. Vei langt zij met het oog op de politieke woelinge: het gouvernement van 4 September met zul een onderzoek niet lastig te vallen, dat zij dt ook Sédan late ruste. Het is echter vreemd, di de kamer die tot nu toe zoo hevig tegen mannen van 4 September heeft uitgevaren, o;! het oogenblik verkieslijk zou vinden, geen derzoek te doen naar handelingen, die van vele! andere personen aan de strengste enquête wot- den onderworpen. Dit is dunkt ons te onbegri, pelijker en betreurenswaardiger omdat Gambelt en de zijnen zelf het onderzoek ten sterkste vei- langen. Thiers schijnt plotseling in het verschil ove den raad van state geheel te hebben toegegevei De nu aaugenomeu regeling toch, dat hij de president en de voorzitters der afdeelingen benoemen, was van den beginne af door commissie voorgesteld. r>nitsclila.nd. Of zieda: krach ten 1( De zal v inspa zuïtei herhs hartij Den, bedot zaak Zij z wijkt en h< word den beteu noots zal i bij d den i te k\ den besta Falk moge keus De Staat en de Ultramontanen. De nederlaag der Ultramontaansche partij II de debatten over de Jezuïten wordt door de dsj bladen nog steeds besproken. En inderdaad het ook een gewichtig incident geweest isltl geschiedenis van den strijd tusschen Staat Kerk. Sedert het concilie heeft de partij van curie te Rome, die in alle landen vertegenwW- digd is en in de Jezuïten haar ijverigste vootj standers vindt, voortdurend nederlagen gelede' Al dadelijk bij de eerste zittingen van den nieu wen rijksdag beproefden de leden van het ceo- trum, hoe sterk, of liever hoe zwak, zij teges over den Staat en de overige partijen stondet door hunue bekende voorstellen over de grom rechten en de intervenientie ten gunste van del paus. Met beiden leden zij op allererbarmelijks wijze échec. Sedert zijn zij werkzaam gebleven het der regeering met allerlei kleinigheden 'aS' tig te maken, en hebben daarvoor (vooral huuo' Poolsche medeleden) nu en dan een fikscbe gekregen van Bismarck. De aftreding van den Minister von Mühler et zijne vervanging door Dr. Falk was een nieuff' slag voor hen. Door de toegevendheid ol' zwak heid of bekrompenheid, hoe men het noemen wil van den heer von Mühler meenden zij ten uiin ste hunnen invloed op het onderwijs te zullf Bc leidii Israë een 8elie: guns nood dat linge Ai raffii staat in t macl ande van geas: geud V< kunt mogi op Hij voor geer rijk 8tan lik ai aan ooge onal len met wet lieic

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2