ting; het andere gedeelte was niet meer bij het lijk, evenmin het horloge zelf. De arrondissements-reehtbank le Tiel heeft de volgende voordracht voor de vaceerende rechters- plaats opgemaakt1'. Mr. E. H. Kersten, te 's-Gra- veubege; 2°. Jhr. Mr. van Teijliugeo, te Middel burg; 3°. Mr. L. J. fl. Philips, te Zalt-Bommel. De Echo du Parlement zegt dat zich iu België eene hoogst aaustekelijke ziekte bij hel vee heelt voorgedaan, nl. eene spruvvachtige untsteking van de slijmvliezen van den mond/Zij heerscbt in de stallen van West-Vlaanderen en richt groote vei woeetingen .aan te Assebrouck, Oost- keike, Wijnendale, Nieucappele, Ramscappele, Öteeae, Ruysselede, Slype, Oedelem, Oostcamp, Oudenberg, Waerdamme, Zweveghem, etc. Nederland was in rep en roer bij de niet-her- beuoeming van den heer Haffmans als kanton rechter te Venlo; liberalen, gematigde liberalen, conservatieven, clericalen, en andere schoonklin kende woorden, waaronder bijna elk dagblad respectievelijk de pen voert, hadden er deu mond vol van, en menig dagblad was even belangrijk te lezen, als bij den oorlog tu6schen Frankrijk en Pruisen; vooral waren het de Limburgers en Noord-Brabanters, maar bovenal de Bosschenaarsj die te velde trokken tegen het ministerie over dat ontslag, eu den heer Haffmans, hemelhoog .verhieven. Dezer dagen kwam ik te 's-Hertogenboseh in het Heêrlandsch koffiehuis en bestelde een glas bier; de jongen vroeg mij, welk bier? ik ant- woorde «het beste"onder de vele soorten noemde hij ook Haffmans-bierop mijne vraag, welk soort dat was, kreeg ik ten antwoord: Ja, raad eens! «nieuw-licht." j Voor zoo iels is alleen de hoofdplaats van Noord- Brabant in staat; vandaag gebruikt men een persoon om de Regeeriug aan de kaak te stellen, en pas is de zaak niet stil, of men steekt met dien persoon deu draak. (Arnh. Ct.) De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het, blijkens zijne in de Staatscourant van 29 Februari en den lsten Maart jl. Nos. 51 en 52 geplaatste aankondiging, -tot benoemiug van acht surnumerairs der regis tratie en domeinen, op den 12den Juni aanstaande en volgende dagen te Utrecht te houden verge lijkend examen eerstop den Slisten Juli eerstko mende en volgende dagen zal plaats hebben, en dat in de plaats van den heer Mr. V. F. H. Mertz, ontvanger der registratie en domeinen te Roermond, tot lid van de commissie tot afneming van het voormelde examen benoemd is de heer J. J. Heerma van Voss, ontvanger der registratie en domeinen te Zevenbergen. Z. M. heeft aan Joh. Aarts, arbeider te Leur, gemeente Etten en Leur, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid, wegens de redding eener vrouw, die op 2 Mei jl. in de haven al daar viel, toegekend de bronzen medaille, inge steld bij besluit van 22 September 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Z. M. heeft aan W. Hou wens, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrek king van ingenieur der 2de kl. voor het stoom wezen, en den ad6pirant-ingenieur voor het stoomwezen W. A. M. Piepers benoemd tot in genieur der 2de kl. voor het stoomwezen, Z. M. heeft aan den heer T, G- Rolandus, Zr. Ms. consul-generaal en zaakgelastigde hono rair bij de gemeenebesten Venezuela, Nieuw- Grenada en Ecuador, uit deze betrekking een eervol ontslag verleend met den lsten Juli 1872, onder dankbetuiging voor de diensten door hem aan den lande bewezen; terwijl bij Koninklijk besluit van dezelfde dagteek ening, n°. 13, de heer J. Brakel, kapit. van den staf der inf. werk zaam j.tj het Dep van Oorlog, is benoemd tot consul-generaal en zaakgelastigde honorair bij de gemeeuebesten der Vereeoigde Staten van Venezuela, van Ecuador en der Vereenigde Staten van Columbia. BINNElVLiAND. 1 1 - i 's-Gbavenhage, 21 Mei. Ten Raadhuize is heden door Bnrgemeester en Wethouderls aanbesteed: het leveren en maken van drie asch- en vuilnis wagens. Daarvoor warén drie biljetten ingeko men. Minste inschrijver was de heer Bovenlander te Voorschoten, voor f 564,50 per stuk. Als naar gewoonte brachten vele vreemde lingen dë beide Pinksterdagen in de residentie door. Was eensdeels het onbestendige weder niet zeer geschikt ze allen tot een tochtje naar Sche- veningen te bewegen, zooals anders gewoonlijk het doel der reis was, daarbij kwam nu nog teh andere dat de Haagsche kermis in vollen gaue was, zoodat de meeste buitenlui meer lust sehe- nen te gevoelen een kijkje te nemen in spellen en kramen, 't Was dan ook beide avonden bij zonder druk op de kermis, terwijl daarentegen de file van rijtuigen en boerenkarretjes, die zch langs den Scheveningschen weg vonrtbewog, volstrekt niet evenaarde die, welke men op :n- dere jaren pleegt te aanschouwen. Datde reishst volstrekt niet verminderd is, kan o. a. daaruit dij ken, dat op de lijn Amsterdam—Rotterdam niar en van den Haag p. m. 22000 peisonen vervoird werden. Langs de lijn 's-HageGouda wercen met deu Nederl. Rijnspoorweg gedurende de bede Pinksterdagen 4300 ieizigers vervoerd. Zou de goede orde, niettegenstaande de ont zaggelijke drukte, geen oogenblik werd verstoord, daarvoor mag gewis dank worden toegebracht aan het ijverige personeel onder de leiding ian de beide bekwame chefs der stations, de heeién Rademaktr en Kemps. Het Prov, Gerechtshof in Zuid-Holland be handelde heden in appel de zaak van een land bouwer uit Alkemade, die door de Rechtbank te Leiden tot f 50 buete is veroordeeld wegens ie- leediging met woorden van den onbezoldigcen rijksveldwachter van Rijpvvetering, tijdens deze een onderzoek vyilde instellen naar eene stroo- perij, waaraan bekl. zich zou hebbeu schuldig gemaakt. De geïncrimineerde uitdrukking: „heb 't hart te komen, dan slaan we je dood of de pooten stuk" werd door den officier bij gemelde Rechtbank gequaüficeerd als mondelinge voor waardelijke bedreiging van manslag en hij eischte dan ook eene cellulaire gevangenisstraf van vijf maanden. Adv.-Gcn. Mr. Terpstra was het inet de zienswijze van het Openb. Min. bij de Rechtbank eens, requireerde de bevestiging van het vonnis, behalve wat de qualificatie betreft, en veroordee ling van bekl. tot gevangenisstraf van 6 maanden en geldboete van f 12,50. De erfqenamen van wijlen H. K. H. Prinses Frederik der Nederlanden hebben aan het be stuur der Vereeniging tot voortdurende onder steuning der nagelaten betrekkingen van veron gelukte Scheveningsche visschers en aan het be stuur der bewaarschool te Oosterhout een gift van f 500 geschonken. Op de tentoonstelling van schilderijen is o. a. aangekocht: «De uitdraagster", N°. 3 van Bakker Korff's «kwartet." Rotterdam, 21 Mei. Tengevolge van het bedan ken van Ds. J. W. Felix, van Utrecht, voor de benoeming tot predikant bij de Ned Herv. ge meente alhier, is door het kiescollege hedenavond het volgende zestal gemaaktE. A. G. van Hoo- genhuijze, te Sieenwijk; Dr. Ph. J. floedemaker, te Veenendaal; D. Rijnders, te Alkmaar; C. F. Gronemeijer, te ApeldoornK. F. Creutzberg, te Arnhem; Dr. A. C. J. v. Maasdijk te Haarlem. Delft, 21 Mei,, In de heden gehouden verga dering van den gemeenteraad alhier aan de orde gesteld zijnde de herstemming over het voorstel tot oprichting eener gemeente-bewaarschool, gaf de Voorzitter te kennen, dat hij zich, naar hij meende, had vergist door die herstemming op het orderbriefje te zetten, want dat, krachtens art. 59 der gemeentewet, het bedoelde voorstel moest geacht zijn niet te zijn aangenomen, als hebbende de stemmen gestaakt in eene voltallige vergade ring, terwijl de heer Merkus had opgehouden lid van den raad te zijn, niet ten gevolge van ge nomen ontslag, maar omdat hij het vereischte voor het lidmaatschap van den raad, het zijn van ingezeten, had verloren door het overbrengen zijner woonplaats naar elders. Beslist de raad anders, hij zou dan, volgens art. 70 der gemeente wet, de vernietiging moeten voordragen. In over leg met de heeren voorstellers werd alzoo voor gesteld omtrent dit punt de beslissing te vragen aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en 'inmiddels de verdere behandeling van opgemeld voorstel aan te houden. Dieuoveseenkomstig is daarop besloten, terwijl, mede overeenkomstig het verlangen der heeren voorstellers, besloten is hunne overige voorstellen insgelijks tot eene volgende vergadering aan te houden. Bij deze gelegenheid gaf de heer van der Leeuw, ook namets den heer Behagen van Leeuwen, te kennen, dat, mocht nader het voorstel betrekke lijk de bewaarschool worden verworpen, de voor stellers voornemens waren hunne verdere voor stellen in te trekken. Dordrecht, 21 Mei. Men verneemt dat de Mi nister van Staat en van Binnenlandsche Zaken bepaald heeft, om half Juni of 1 Juli voorloopig als proef op den spoorweg DordrechtBreda reizigers en bagage eene halte te openen te YVil- leinsdorp. iu. 7 o; 1 Goüda, 21 Mei. Hedenmiddag had het volgende ongeluk hier plaats. Een ijverig werkman van do pottenfabriek der heeren Prince, van Dillen genaamd, geraakte met de rechterhand beklemd tusschen de raderen van een machine, met dat ongelukkig gevolg dat die zoo verbrijzeld raakten, dat onverwijld tot eene amputatie moest worden overgegaan. Deventer, 18 Mei. Uit particuliere berichten verneemt men van alle zijden de treurigste me- dedeelingen over de nieuwe ramp, die En schedé en omstreken heeft getroffen. Alle glas ruiten, zoowel die van spiegel- als van venster glas, zijn verbrijzeldde rogge moet voor bcesten- voeder worden afgemaaidhuizeD en fabrieken hebben ontzaglijk veel geleden er vieleD stee- nen als duiven- en hoendereieren en de schade door den hagelslag is verbazend. Reeds is eene groote toezending vensterglas van hier en van andere steden opgezonden. Alle te veld staande gewassen en boomvruchten hebben verbazend geleden, en de hoop des landmaus voor een goed deel verijdeld. Dit is binnen een vierde eeuw de tweede maal dat zulk een alles vernielende hagelslag deze stad eu omstreken treft. Beesd, 20 Mei. Pe rechtbank te Tiel heeft den arbeider P. T. alhier, die bij de jongste April feesten een te paard zittend jongman, oyervloe dig met oranjelint versierd, een slag met een aardappel-hakker had toegebracht, veroordeeld tot 14 dagen cellulaire gevangenis, f 8 boete en de proceskosten. In weerwil van de ijverige pogingen der jus titie is het haar tot nog- toe niet mogen geluk ken, om de daders te ontdekken, die in den nacht van Hemelvaartsdag onlangs bij den bier brouwer te Enspijk eene brutale aanranding en diefstal gepleegd hebben. Groningen, 20 Mei. Naar men algemeen ver zekert, zou de burgemeester van deze gemeente. Mr. W. de Sitter, thans gevolg hebben gegeven aan het reeds sedert ecnigeu tijd door hem ge koesterd voornemen, om voormelde betrekking neder te leggen. Het verzoek um ontslag moet thans aan den Koning zijn ingezonden. BUITIjlNL.AND. Frankrijk. Interpellatie-Rouher. Gedurende de twee vacantiedagen, welke de nationale vergadering genomen heeft, is de par lementaire wereld te Versailles alles behalve stil 'gebleven. De verschillende partijen der Kamer hebben talrijke bijeenkomsten gehouden, ten einde zich te verstaan omtrent de aan te nemen houding tegenover de interpellatie van den heer Rouher. Twee ministers, de generaal de Cissey en de heer Dufaure, zijn gereed om den inter- pellant te beantwoorden. Zelfs zal de heer Thiers in de vergadering tegenwoordig zijn, ten einde tusschenbeide te treden, wanneer hij zulks wen- scbelijk acht. Maar dit is niet waarschijnlijk, daar het bijna zeker is dat de heer Rouher zoo gematigd mogelijk zal zijn, en niet zal treden in eene apologie van het keizerrijk. Mocht het tegendeel waar zijn, dan is het te hopen dat de geheele Kamer nogmaals een af keurend votum legen het keizerrijk moge uit brengen. Intnsschen vreezen wij dat de rechter zijde, door partijwoede verblind, door haren haat tegen de mannen van den 4deü September mede- gesleept, misschien liever eenvoudig tot de orde van den dag zal willèn overgaan, dan het kei zerrijk ongelijk te geven,' tvanueer het de repu bliek aanvalt. Oogtear.-Houg;. Monarchie. Ministerieels Crisis. Prinses Sophie. Somssich geheimraad. Verkiezingen. De Pinksterdagen hebben ook in Oostenrijk het politieke nieuws schaarsch doen zijn. Om in die leemte te voorzien wordt het geruoht van een uiiuisterieele crisis in omloop gebracht. Dr. Adolf Weiss namelijk, een nieuw lid der Kamer en daarenboven een nieuweling in de politiek, die bij de jongste verkiezingen uit de Boheemsche grondeigenaars gekozen is, zou in de plaats van den vrijheer Deprelis Minister van Financiën worden. Dr. Weiss is op bijzondere voorspraak van prins Auersperg 111 den Rijksdag gekozen, terwijl de meerderheid van den Landdag, name lijk de afgevaardigdeu der steden en dorpen/lie ver den constitutioneelen prins Schönberg zouden gehad hebben. Hieruit nu maakt men op dat Dr. Weiss tot iets hoogers voorbestemd is, en een gewoon Kamerlidmaatschap niet de eenige vracht zal zijn van eeue zoo hooge bescherming. Komen hier nu nog bij oneenigheden omtrent spoorweg- belangen, betgeen tegenwoordig evenwel aau de orde van den dag is, zoo heeft men den sleutel voor die portefeuille-combinatiën gevonden.. De Neue Freie Preste meent echter, dat het mi nisterie Auersperg wel wat beters te doen heeft, én er geen mimsterieële crisis op banden is. Het gaat het Cisleithaansche ministerie als dien man die met zijn zoou een ezel naar de stad dreef: een ieder heeft er wat op aan te merken, een ieder meent het beter- te kunnen doeu. De laatste bulletins omtrent den gezondheids toestand1 der aartshertogin Sophie luiden betrek kelijk geruststellend, in zooverre dat zij het oogenblikkelijke gevaar als óverwönhen achten, eü slechts eene groote zwakte constatr eren. Even wel blijft de toestand nog hoogst zorgvol. De President der Hongaarsèhe Kamer van af gevaardigden, de heer Somssich, is tot geheim raad benoemd geworden. Na zijne uitvallen tegen Duitschland in zijne bekende afscheidsrede werd deze benoemibg twijfelachtig. Maar, nadat hij :t bij het corrigeeren der proeven door het we» ten der hevigste woorden eenigszins berouw 1, getoond, beeft men hem niet langer den titel Excellentie willen onthouden. Het karakterisiieke van den legen woordii verkiezingsstrijd in Hongarije is het kracht optreden der nationale partijen. Terwijl vroe de Prouweniërs voor het grootste gedeelte i geheel methaan dj stemming deelnamen, et als de Serviërs ddé.r waar zij de mindert vormden, en de bevolking tan het Noorden Noord-Oosten als een kudde lammeren op be van de rijks-ambtenaren voor de officieele didaten stemden, zoo is er heden een g andere toestand te aanschouwen. Allen will aan de verkiezing deelnemen, en zelfs in Noorden wordt er voor panslavisiiscbe candidi ten geijverd. Worden deze bemoeiingen der tionalen met goeden uitslag bekroond, zoo het eerste gevolg daarvan zijn het scheppen eeue' nationale partij in den Rijksdag, met wel de beide groote politieke partijen zullen m rekenen. Italië. Aftreding van Correnti. Burgerlijk en Kerkelijk huwelijk. De Minister, die in het Italiaansche kabj de hevigste bestrijder der clericale begrip! was, Correnti, heeft zijn ontslag ingediend. Door de linkerzijde gesteund had hij reeds de Kamer de afschaffing der theologische fad teiten verkregen. De rechterzijde was de mii meer Gerrhaansche meening toegedaan, dal staats-faeulteiten geloovigen zouden doen ontst3 die denken, terwijl men met het andere sti niets zou verkrijgen dan blinde geloovers en denkers. Het blijft evenwel de vraag wat of 1 ter is. Door zijn succes bedwelmd wilde Coram steeds volgens het beginsel vao scheiding n| Kerk en Staat, nu ook de geestelijke directeur bij de gymuasia en lagere scholen wegcijfer. Dóch hier stootte hij op de politieke voorzicht 'heid zijoer collega's, die er voor terugdeinst oui het onderwijs te seculariseeren. Hierop vol: het ontslag van Correnti, dat de Minister Lai te Napels aan den Honing heelt aaugeboden. Naar aanleiding eener interpellatie daaro trent in de Kamer gedaau antwoordde de ht Lanza, dat dit incident geen invloed zoude lie ben óp de politieke gedragslijn van het kabim En dit is ook aan te nemen. De val van radicaal minister zal hier het teeken zijn 1 bedaarder vooruitgang,bnaar geenszins van react In de Italiaansche Kamer, die nog onla»^ m algemeene stemmen besloot de buste vau Mazii op het kapitool te doen plaatsen, bestaat geel feactiounaire partij. De jongste geschiedenis Spanje leert dan ook dat het voor de latijuscl volkeren niet goed is te hard van stal te loope Misschien is dus de aftreding van Correnti et géluk voor het jeugdige, liberale Italië. De wet, die het burgerlijk huwelijk rege vordert in Italië niet, dat liet vooraf ga aan kerkelijke. Dit heeft ten gevolge dat, in het zuidi eu het centrum, waar de invloed der geestelijkbi nog zeer groot is, de echtgenooten den ambt» van den burgerlijken stand maar voorbijpm vooral vvanneer de ouders hunne toestem® niet willen geven. Om dit te voorkomen zald ook in het .ohtwerp-strafwètboek, nog dit ji bij het Parlement in te dieueu, eene boete w 120 tof 50Ö franken worden vastgesteld tegi elkeu geestelijke, die het kerkelijke huweli vóór het'burgerlijke zal voltrekken. TELEGBAMMEN. Washington, 21 Mei. Het Huis vanVertegJ woordigers heeft besloten, aan den President c| Republiek op te drageniu vereeniging met Iu te protesteeren tegen de vervolgingen, waars de Israëlieten in Rumeuië zijn blootgesteld SI.-Petersburg, 21 Mei. Van het Russisch zantschap te Teheran is bericht ontvangen >1 de cholera en dysseuterie in Perzië geheel het*' opgehouden en dat de vooruitzichten aangaat den oogst gunstig zijn. Parys, 21 Mei. In de Vergadering heeft heds de heer Rouher het woord gevoerd. Hij wil'1 zeide hij de politieke aangelegenheden 1st' rusten. Zijn doel was, aan te toonen, dat de ve.' antwoordelijkheid voor de gebeurtenissen rende den oorlog eene geheel persoonlijke inuq wezen. Den generaal Palikao noemde hij verat] woordelijk voor het beleid van den veldtocht aan den 4den September; en wat het overal betrof, zou meende hij de heer GaroM8 zijn. deel aan de verantwoordelijkheid wel m®* willen van zich schuiven. Alle verantwoordelijk personen moesten rekenschap afleggen aan i Vergadering; en deze kon zich niet vergenoeg' met eenvoudig over te gaan tot de orde "6 den dag. Rouher protesteerde tegen de 'beschuldig'1-: van den hertog d' Audiffret-Pasqnier, dat de sr senalen niet'het materieel bevatten, dat t ven was; hij beriep zich op dén minister vat iorlc iver lien: nen, and. 3', Ier ,ijn. Tv ietgi Ga lerri, dat v 11c Bc leeft dat 1 wett .er aan |wort i en 1 hulp icho !de tan leen ioe: .br leb Bi te b het bric inae legg voor eent nö. i. O de 1 sluit Oj en won meti om Kori ben uier Con V\ gevi 230 opei en te s lilt» gen li raai met daa1 "fge lein eim 1 g' I ovei 1 wes gevi kart: I ond' brui zult C eer afge schi om het V fabt ven doei het bed Gro alle tine ven dit dra; uitg en gen drii voo: d. een aan

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2