l HBgeaBBaagggai sedert dé vorige vergadering inderdaad veranderd was, door het bekend worden van den brief, welke een nieuw licht heeft doen opgaan. Wel is die brief door den voorzitter confidentieel ge schreven, maar het blijkt niet, dat ook het ant woord confidentieel was en niet aan de vergade ring had mogen worden bekend gemaakt. Nu dit niet geschied is, had Burgerplicht zeker recht te verwachten, dat de heer Godefroi met het programma geheel instemde. Maar ook de heer G. komt ongedeerd uit het debat, daar het blijkt dat niet door lijn toedoen het antwoord is ach terwege gehouden, waarin hij weigerde zich over het programma uit te laten. Door dia wei gering toch gaf hij geenszins reden, om te ver onderstellen, dat hij met het programma in alle deelen instemde; integendeel, dat hij reserves maakte. Vervolgens verkreeg de heer Gosschalk het woord, om de bespreking in te leiden van de hierboven vermelde punten. Aan het debat namen eenige leden deel en ten slotte werd de volgende conclusie vastgesteld z/De vergadering, gehoord de belangrijke toe lichting van den heer Gosschalk over de verbe tering der toegangen tot het centraalstation en over de uitbreiding der gemeente aan de over zijde van het IJ, betuigt dien heer daarvoor haren dank en beveelt die onderwerpen aan in de ernstige overweging van het publiek in het algemeen en van de bevoegde machten in het bijzonder. uZij spreekt verder de wenschelijkheid uit, dat de grenzen der gemeente aan de Noord- en Zuid zijde worden uitgebreid, in verband met de uit- bouwing der stad zelve." Amsterdam, 16 Mei. De drie typografische ver- eenigingen alhier hebben tegen Vrijdag e. k. een vergadering belegd, om in overleg met de patroons te bespreken de volgende punten: 1°. Afschaffing van het werken op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen. 2°. Den arbeidtijd te brengen op 10 uren per dag-, 3°. Het loon voor overwerken met 50 pOt. te verhoogen. Haarlem, 15 Mei. Gisteren werden voor de arrondissements-rechtbank alhier, voorzitter Mr. J. J. Enschedé, de pleidooien gevoerd in de ont- eigenings-procedure voor den spoorwegaanleg Zaandam Amsterdam, tusschen den Commissa ris des Konings ter eenre en de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij en de Erven Beukman aan de andere zijde aanhangig. De spoorweg heeft namelijk te doorsnijden de in het IJ in te polderen gronden, bekend onder droogmakerij III. Van die gronden, door den Staat indertijd aan de Kanaalmaatschappij over gedragen, wordt een klein deel door de Erven Beukman gereclameerdvandaar dat ook deze in het geding zijn geroepen, hoezeer hunne aan spraken door de Kanaalmaatschappij worden be twist. i De Staat bood aan als schadevergoeding 1000 per bunder. In verband daarmede werd echter 1'. dat bedrag op zichzelf, als onvoldoende, be streden en 2\ door de Kanaalmaatschappij be weerd, dat de splitsing harer droogmakerij III in zijne polders, terwijl zij zonder den spoor wegaanleg dien polder in zijn geheel had kun nen droogmaken, haar eene schade van pl. m. f 134,000 zou opleveren. In deze waren als deskundigen benoemd de heeren N. H. Henket, leeraar aan de Polytech nische school te Delft, P. C. Maas GeesteraDUs, iDgenieur-opzichter van Rijnland en Jhr. W. J. Backer, civiel-ingenieur te Rotterdam. Deze gaven, bij een zeer uitvoerig rapport, als hunne mee ning te kennen: 1*. dat de waarde van den grond op 1 1800 per hectare moest worden be paald, die waarde echter tot 1360 te vermin- ren met de kosten van verkavelen en zwart maken der te onteigenen gronden en de samen gestelde intrest over 4 '.jaren, te rekenen van het tijdstip der vooruitbetaling af, waarvoor gesteld werd 1 Augustus 1872, tot op het tijdstip waarop de polder moet zijn voltooid, zijnde 1 Augus tus 1876; 2°. dat door de doorsnijding van den polder door den spoorweg geene schade, integen deel p. m. ƒ11,000 voordeel werd behaald, in tegenoverstelling van de droogmaking in één polder, doch 3®. dat door een andere splitsing van droogmakerij III aan te nemen, nog p. m. f 25.000 meer voordeel zou kunnen worden behaald. Zaandam, 14 Mei. Als een bewijs dat op in dustrieel gebied de ingezetenen niet achterbleven bij die van andere gemeenten, kan men melden dat hier vier windhout zaagmolens, toebehoo- rende aan 4 verschillende eigenaren, veranderd worden in stoomhoutzaa-,molens. Het getal stoomfabrieken wordt hier zoodoende langza merhand al grooter. 's-Gravenhage 16 Mei. Op de tentoonstelling van schilderijen in de Teekenacademie zijn reeds vele aankoopen gedaan. Door particulieren werden aangekocht,ln het zonnetje," door L. Apol, te's-Gravenhage; Na het eten" door Fridolin Becker, te idem; //Gezicht bij Soésterberg,H doof M. Boks, idêiU; //Rvêtt uitgaan," door H. Valkenburg, te Amsterdam; //De sprotjes," door H. A. Bakker Korff, te Leiden; ,In de omstreken van Soest," door M. Boks, te 's-Gra venhage //De lithograaf," door Th. Mesker, te idem; ,/In de Hooglandsche kerk te Leiden," door Schenkel, te Amsterdam; „In de schaduw," door J. Vrolijk, te 's-Gravenhage; //Portret naar eene photographie," door Henri J. Zimmerman, te Made. Dordrecht, 15 Mei. Gisteren had de verkiezing plaats van een lid voor den Gemeenteraad, ter vervulling der vacature, veroorzaakt door het ge nomen ontslag van den heer H. Doet Sr. 544 kiezers waren opgekomen. Bij de opening der stembiljetten bleek heden, dat de heeren Hordijk en Fangman de meeste stemmen op zich ver- eenigd hadden en dat tusschen die heeren een herstemming moet plaats hebben. Brlelle, 14 Mei. De inkaartbrenging en opme ting van den ontworpen buurtspoorweg van Brielle en Hellevoetsluis naar Rotterdam moet vóór den lsten Juli geschieden, daar het ont werp tegen dien tijd bij het Ministerie moet zijn ingeleverd, om de definitieve concessie te kun nen verkrijgen, 't Is nu te hopen dat de Maat schappij de gevraagde bijdragen der verschillende gemeentebesturen van het eiland Voorne ver- krijge, om spoedig een aanvang te kunnen maken met de werkzaamheden. De Brielsche gemeen teraad heeft in zijn laatste zitting een besluit in dien geest genomen. Utrecht, 15 Mei. Bij gisteren gepronuntieerde sententie heeft het Hoog Militair Gerechtshof het vonnis van den krijgsraad in de eerste militaire afdeeling te Haarlem van 24 Februari 11., uitge sproken den 16den Maart daaraanvolgende, ge wezen in de bekende zaak van de luitenants der cavalerie Ort en Thierry de Bye,vernietigd en den lsten luitenant J. A. Ort veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van eene maand en, in stede der geldboete, tot een kamer-arrest met ac ces van acht dageD, en den 2den luitenant Thierry de Bye tot eene cellulaire gevangenisstraf van vijftien dagen en, in stede der geldboete,riot een kamer-arrest met acces van vier dagen. Utrecht, 16 Mei. De trein, waarmede het lijk van H. K. H. prinses Hendrik uit Luxemburg naar 's Hage wordt vervoerd, zal heden nacht ten 12.20 alhier aankomen en morgen te 5.40 van hier vertrekken. Te 125t uren zal daarom eene komp. van het 8ste reg. infanterie, komm. kap. F. C. M. Sterk als eerewacht moeten op komen, en ingevolge het programma zal het ge- beele garnizoen te 4y uren op het stationsplein onder de wapenen staan onder bevel van den kolonel Schmidt, terwijl alle officieren op het, perron moeten gerangeerd staan, allen in groot tenue. Het muziekkorps van het 7de reg. infan terie, onder directie van den hr. Noot, zal treur muziek doen hooren. Ook zullen minuutschoten. worden gelost. Gisteren is alhier voor het prov. gerechtshof met gunstig gevolg examen afgelegd, ter ver krijging van het radicaal van cand. notaris door de heeren J. Waller, H. L, de Balbian van Doorn, T. Munnik en F. S. Vening. ,f De officieren van gezondh. 3de kl. F. van Leeuwen, H. C. F. L. Aalbertsberg, C. G. H. Wirtz en C. J. Schouten, die aan 's Rijkshospitaal met gunstig gevolg examen aflegden, zijn thans voor hoogeren rang voorgedragen. Arnhem, 15 Mei. De woningen der alhier be staande vereeniging Nijver heiit stichting, welke zich ten doel stelt hare huizen na verloop van tijd de eigendom te doen wordeu van de werklieden- huurders, naderen hare voltooiing. Met 1 Juni zullen de eerste betrokken worden. Van de 50 woningen zijn er thans 21 verhuurd. Eergisteren is de alhier gefungeerd hebbende commissie voor de plaatselijke feestviering van 1 April ontbonden nadat, alvorens de penning meester rekening en verantwoording van zijn beheer had gedaan en deze door de commissie was goedgekeurd. De commissie heeft hare on kosten geheel kunnen vinden uit de bijdragen der ingezetenen en de opbrengst der entreekaar tjes en programma's, zoodat zij het haar door den Gemeenteraad beloofde crediet van f 600 niet heeft behoeven aan te spreken. Apeldoorn, 15 Mei. Sedert den aanvang dezes jaars heeft de hoogbejaarde kunstschilder de heer B. van Hoven, zich verscheidene weken op het Loo opgehouden, ten einde eenige nieuwe deco- ratiën en een voorgordijn voor het tooneel Paleis te schilderen. Volgens het oordeel van bevoegden heeft de geachte kunstenaar zijn ouden roem met dat werk gehandhaafd. Deventer, 15 Mei. Dr. F. de Boer, leeraar in de wiskunde voor de hoogste klassen der Hoogere Burgerschool, is benoemd tot lid van de com missie voor de akte-examens bij het middelbaar onderwijs. Wakker gemaakt door het voorbeeld van Arnhem en andere plaatsen, zegt men, dat de commissie, van toezicht op het middelbaar on derwijs het toenemen van dergelijke commissiën voortaan .gedurepde den cursus weigeren zal, alsof het deelnemen daaraan voor den learaar én déérdóor óók natuurlijk Vóór d e school geêhê belangrijke wetenschappelijke voordeelen afwierp. Deventer, 15 Mei. Twee leden van een gezin, waar men gemoedsbezwaren tegeD de inenting koestert, zijn door de pokken aangetast. Zij wor den niet in de barakken verpleegd. Zwolle, 15 Mei. Overeenkomstig het door de Gedeputeerde Staten aangegeven denkbeeld, heeft de gemeenteraad van Steenwijkerwold in zijne zitting van Maandag besloten, te kennen te ge ven, dat hij geen bezwaar ziet in de verhooging met f 200 der jaarwedde van den burgemeester. Kampen, 14 Mei. In de heden gehouden raads vergadering is besloten, aan Gedeputeerde Staten- kenbaar te maken, dat men zich met hun voor stel kan vereenigen om de jaarwedde der wet houders alhier op f 800 te bepalen en die alzoo voor elk hunner met f 100 te verh oogen, in te gaan op 1 Januari 1873. Middelburg, 15 Mei. Men verneemt dat door een drietal ingezetenen het voornemen is opge vat, om te trachten eene broodfabriek op te rich ten. Zij hebben daartoe belanghebbenden opge roepen, om door aandeelen het vereischte kapi taal bijeen te krijgen. Het is te hopen dat hunne pogingen mogen gelukken, vermits aan eene der gelijke fabriek alhier behoefte bestaat. Vlissingen, 14 Mei. Heden werd alhier gear resteerd een der bazen van de Kanaalwerken, welke verdacht wordt een jonkman, welke bij hem in dienst was, zoodanig te hebben mishan deld dat deze aan de gevulgen daarvan is over leden. Het lijk van den ongelukkige is opgegra ven om te worden geschouwd. Door het kerkbestuur der Nederduitsche Her vormde gemeente alhier is, met het oog op den treurigen geldelijkeu toestand dezer kerk, de volgende maatregel in overweging gegeven: Voor eenige dagen ziju de bestuurders begon nen een formeele belasting uit te schrijven, niet alleen aan de lidmaten der Kerk, maar aan allen die slechts bij hen als gereformeerd bekend staan het is zelfs genoeg uit gereformeerde ouders ge boren te zijn, al is uien ook niet als lidmaat aangenomen, of al bezoekt men nimmer de ge reformeerde Kerk, om in het voorrecht van die belastingbeschrijving te mogen deelen. Het protocol, waardoor deze belasting wordt opgelegd, draagt tot titel Plaatselijke Verordening op ie heffing en invordering van den üoofielijken omslag ten behoeve der Neder duitsche Hervormde gemeente te Vlissingen, bevat 16 artikelen en - is voorzien van een beschrijvings biljet met 7 vraagpunten, die de belastingschuldige verplicht isdn te vullen. Het vierde artikel bevat de classificatie der inkomsten, en vraagpunt n®. 5 geeft gelegenheid om zijn klasse zelf te bepalen, waarbij men echter vrijgelaten wordt, Om wanneer men zich in geen bepaalde klasse verlangt aan te geven, een zoo danige som beschikbaar te stellen, welke Kerk voogden in verband met art. 4 (de classificatie) voorkomt voldoende te zijn. Voorts is in die verordening bepaald, dat die- geen welke voor 1 Maart geen beschrijvingsbiljet ontvangen heeft, er een mag gaan halen, en hij wiens biljet niet wordt afgehaald heeft verlof om het, binnen acht dagen na den termijn, bij den koster te bezorgen. Wanneer de aangifte der inkomsten door kerk voogden te laag wordt geacht, zullen zij die naar hunne overtuiging wijzigen; en ten slotte, die niet verkiezen te betalen, kunnen door of van wege kerkvoogden en notabelen in rechten wor den aangesproken. Vlissinoen, 15 Mei. Naar men verneemt, wordt een onderzoek ingesteld naar de vermoedelijke oorzaak van den dood van een jongeling, die in de vorige week alhier is overleden. Werkzaam aan het werk buiten deze stad, schijnt hij aldaar mishandeld te zijn wegens een door hem gepleegd verzuim. Volgens gerucht zou deze strafoefening de aanleiding zijn geweest tot zijn ziekte en dood. Het lijk, dat reeds begraven was, is nader ge schouwd. Ij.. KOLONIËN. nk; SURINAME. PAR.innn.TBo, 12 April. In de zitting der kolo niale Staten van S dezer is aan de orde gesteld de behandeling van een voorstel van den heer van Affelen van Oorde, strekkende om inlichtin gen van den Gouverneur te verzoeken nopens den staat der werkzaamheden van het Bestuur nopens de regeling van den toestand der bevol king nó de opheffing van het Staatstoezicht op 1 Juli 1873. Na een kort woord van adhaesie door den heer van Emden is het voorstel In stemming gebracht en met eenparige stemmen aangenomen. Ingevolge art. 4 Burg. Wetb. is thans open baar het Reglement der Vereeniging tot bevordering va» de belangen van Suriname. Deze Vereeniging, thans als zedelijk lichaam, erkend, wint meer en meer In leden, wier aantal reeds 153 bedraagt. Zij heeft dezer dagen weder een paar alge- biééne vergaderingen gebonden. Alsioen Is geble ken, dat bij het bestuur aanhangig is een finan cieel plan in betrekking tot emigratie, hetwelk eerlang ter tafel zou worden gebracht. Het Bestuur wijdt ook de aandacht aan een onderzoek over de bevordering van de telegrafi sche verbinding met de overige West-Indische ko loniën en de verlenging der Fransche maillijn tot Para. In de Bestuursvergadering van 28 Maart jl. is de toekomst dezer kolonie na 1 Januari 1873 met ernst besproken, en besloten de aandacht deral- gemeene Vergadering met aandacht daarop te vestigen. Dienvolgens heeft de Voorzitter, de heer Mr. G. J. A. Bosch Reitz, den lOden dezer in de vergadering eene breedvoerige rede gehouden, waarin hij deed uitkomen, dat de instandhouding van den grooten landbouw vooralsnog de kolonie alleen staande kan houden; dat dit dan ook het hoofddoel der Vereeniging is; dat de landbouw na 1873 hier met groot gevaar bedreigd wordt, daar met 1 Juli alsdan het Staatstoezicht over onze geëmancipeerde bevolking een einde nemen zal. Het slot van deze rede luidt aldus: z/Tot nu toch en wij herhalen het met slechts! 15 maanden voor ons is de emigratie-quaestie bijkans nog even onbeslist als voor negen jaren; zien wij geene maatregelen vaststellen tot we ring van vagabondage; noch tot de inrichting van het bestuur in de districten, na het vervallen van de instelling der districts-commissarissen noch tot het vaststellen van doeltreffende voor waarden voor het in pacht of in eigendom be komen van landsdomein (integendeel zien wij op onvoorzichtige voor de toekomst hoogst ge vaarlijke wijze, voorafgelegen landerijen afstaan;) noch tot het invoeren van verplicht onderwijs; noch tot het daarstellen eener voldoende politie in de districten; noch tot het oprichten van strafetablissementen, waar gelegenheid zij tot nuttigen arbeid en tot zedelijke ontwikkeling. Tot heden zien wij niets hiervan, en de tijd, die ons overblijft, is zoo kort. Zal tot 1 Juli 1873 gewacht worden? Zal Suriname prijs gegeven worden niet alleen aan materieel, maar nog bovendien aan zedelijk en maatschappelijk verderf? It. Wij hopen -dit niet, maar is het wonder dat wij onze koloniale toekomst angstig te gemoet gaan? -1 Wij mogen het niet langer lijdelijk aanzien. Wij mogen niet langer zwijgen, waar het be staan der kolonie, VQOr ons en~de onzen, van oma geheele maatschappij op het spel staat. Laat dan ook onze vereeniging hare stem doen hooren, eene waarschuwendeen om hulp roepende stem; en moge deze vergadering hier openlijk, om ook daar buiten gehoord te worden, hare overtuiging uiten. Tot dat einde wordt u, mijne heeren 1 door het bestuur onzer vereeniging ter beoordeeling aan geboden eene motie, welke in zijne vergadering van den 28sten Maart jl. is besproken en udoot onzen secretaris zal worden voorgelezen. Daaraan voldaan zijnde, blijkt het voorstel D luiden als volgt: (De vereeniging ter bevordering van de belan gen van Suriname; „Gelet op den tegenwoordigen moeilijken toe stand, waarin zich onze kolonie in het algemeeo en alle klassen harer bevolking in het bijzonder bevinden; .1 //Overwegende; dat hoezeer de emigratie in volstrekten zin de groote vraag van de toekomst der kolonie blijft bepalen, desniettemin de wet telijke regeling van den maatschappelijken en zedelijken toestand onzer geëmancipeerden tot de meest gebiedende eischen behoort, die de zorg yan ons bestuur dienen te bepalen. //Overwegende; dat het zeer te betreuren is, dat op dien weg nog steeds wordt gewacht op han delingen en bestuursdaden, die de bedoelingen zoowel van de wet die de vrijverklaring der sb ven in deze kolonie heeft afgekondigd, als van be> staatstoezicht dat haar vergezelde, tot oplossin; hadden kunnen brengen, en de geëmancipeerden tot de vrijheid hadden kunnen opleiden en daar voor geschikt maken; „Overtuigd van de noodzakelijkheid, dat er met alle kracht maatregelen worden genomen dat in het jaar 1873, waarin onze geëmancipeerden, zonder toereikende voorbereiding in een toestand zullen zijn geplaatst dien zij niet kennen en ook niet hebben geleerd in waarde te schatten, de orde en rust in de kolonie niet met verstoring worde bedreigd en het bestaan der kolonie zelve niet aan onherstelbaar ommekeer en schokken worde prijs gegeven; „Zegt onder betuiging van haren eerbied voï het bestuur der kolonie, dat, naar hare bescheiden meening, er gebiedende noodzakelijkheid bestast, dat niet langer worde gewacht op daden en han delingen van het koloniaal bestuur, om 1®. door doelmatige wettelijke verordeningen, de nu reeds schromelijk toenemende vagaboniaj' en lediggang tegen te gaan. den hier e reg rderen en e; jen, zo tot f gen, d olonie twoor Voo over m he ijs vai evoor; eden :kkrinj 5e - tie i an d< len pi oen isket onces lent d an s |kij in f» bui en ie vei slagen Werd

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2