Vrijdag SCHETSEN DIT ENGELAND. T. 3763. A°. 1872. 17 Feuilleton van het „Leidsch DOl ei DAGBLAD. at PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden..f BNNeM Franco per post. HDV.ll Afzonderlijke Nommerz.. /3.00. 3.83. 0.0E. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Vopr iederen fpgel.j-liJf0.15. Grootere ietfcrs naar dè plaatsruimte die zij beslaan. Lelden» 16 Mei. I deden werd op bet Raadhuis alhier aanbe- leed: 1°. het geheel en gedeeltelijk vernieuwen lau eenige leien dakenin drie perceelen. Aan- lenomen door C. H. Peters, rietdekker te Uit- loom: pérc. 1 voor f 200'; perc. 2 voor 210.60 perc. 3 voor f 525. 2\ Het schoonmaken, in- hoegen en herstellen van de gemetselde wallen j en buiten de stad, benevens het vernieuwen lit eene schoeiiugin vier perceelen. Aannemers Kjo geworden voor perc. 1 J. Verhoog voor 980 Jfic. 2 J. J. Planjer voor f 910; perc. 3 H. J. de «ie en VV. v. d. Reijden voor f 1,240, allen metselaars; perc. 4 P. Kapteijn den Boumeester, timmerman te Leiderdorp, voor f. 330. Heden werd alhier aanbesteed het maken van een nieuw gebouw voor de Vrijmetselaarsloge U Verlu. 1 Acht biljetten werden ingeleverd. De minste linschrijver was J. Verkoren te Voorschoten, voor pe som van f 9,885. Uit het bijvoegsel tot den beschrijvingsbrief voor de dit jaar te houden algemeene vergade ring van het Nederlandsch Onderwijzersgenoot schap, blijkt dat als plaatsen voor het houden dier vergadering in 1873 worden voorgesteld: Arnhem en Leiden. b i aui Hedenmorgen te ongeveer 8 urén is uit de loot achter de Haagsche trekvaart onder de ge- neente Soeterwoude opgehaald het lijk van den oetsiersknecht'J. r. d. M., die in een land aldaar .aarden bad gebracht, en misschien slaapdronken ;eweest zijnde, aldaar in het water is geloopen. let lijk is onder toezicht, den politie naar het kccilia-gastbuis vervoerdgeworden. Gisterenmiddag te 12 uren werd een 4-jarig jngetje bij ongeluk door een handwagen aan- lereden, waarbij het kind eene lichte kneuzing ian het armpje bekwam. Sedert 1 Febr. 1872 is door eenige arbeiders bij plaatselijke, werken te Rotterdam, onder de espreuk: Liefde en Voorzorg, eene Vereeniging ipgericht, ten doel hebbende om hare leden, die f oor ziekte of bekomen kwetsuren verhinderd lijn te werken, wekelijks eene geldelijke uitkee- 'iog te doen. Naar aanleiding van 't rapport werden giste- 3b de pleidooien gevoerd- door Mr. A. J. Hovy, oor den Staat, door Mr. Aug. Philips voor de .msterdamsohe Kanaalmaatschappij en door Mb. P. A. Brugmans voor de-Erven Beukman. Eerstgenoemde hield 1*. tegen het rapport op Verschillende gronden het aanbod van f 1000 pers hectare vol, terwijl hij V. bij de ontkennende beantwoording die de vraag, of de splitsing al if niet nadeel veroorzaakte, ook volgens deskun- ligen vereischte, betoogde, dat er dan ook zeker geene vergoeding kon te pas komen, omdat.door t eene andere splitsing wellicht nog meer voordeel zou kunnen worden behaald, hetwelk geen ele ment van vergelijking in verband met 'b rechters bevel opleveren kon. Mr. Philips achtte f 1360 per hectare te laag, als zijnde ten onrechte lsté 4 jaren rente afge trokken, in stede van 3 met het oog op de waar schijnlijke voltooiing reeds op 1 Aug. 1875, en 2de. de rente berekend op 5 pCt. daar waar het Gouvernement met de Kanaalmaatschappij steeds rekende tegen 4% pCt., welke beide stellingen echter door Mr. Hovy werden wederlegd. Met betrekking tot de splitsing bleef Mr. Philips eene schade beweren door de vooruitbetaling gereduceerd op f 127,410, schade grootendeels daaruit voorspruitende, dat de deskundigen, in stede van zich te houden aan het plan en de peilen door de Kanaalmaatschappij aangegeven (waaraan zij naar zijn inzien gebonden waren, doch hetgeen door Dr. Hovy krachtig werdi weer sproken) geheel andere peilen ten grondslag aan hunne berekeningen hadden gelegd. Pleiter: con cludeerde tot toewijzing: «ener schadevergoeding van f 149,687,22 tegenover het. aanbod van vvege den Staat voor de te onteigenen ruim 15. bun ders van f 15361. Ook de benoeming van nieuwe deskundigen eventueel werd,door pleiter iniOïer- weging gegeven. Ob..- Mr. Brugmans betoogde kortelijk voor de Erven Beukman, die'zich met betrekking tot de toe te kennen vergoediDg aan 's reohters oordeel hadden gerefereerd, dat zij moeten deelen. in hetzelfde cijfer, dat door de Kanaalmaatschappij zou wor-, den bepaald. j j. Een overweg, door de Erven Beukman gevraagd en. door den Staat bestreden, was door deskun digen bij hun rapport overbodig verklaard. Het .O. M. zal op 21 Mei concludeeren. Z. 51. heeft aan Peter Gosewinus Brouwers, loteling van. de lichting der nationale militie van dit jaar uit de gemeente Kerkwijk, provincie Gelderland, ontheffing van den werkelijken dienst voor zijn geheelen diensttijd verleend; en bepaald dat- genoemde loteling niet in persoon aan de militaire autoriteit zal worden opgeleverd, maar dat zijne inlijving enkel op overgifte van den staat model n°. 19, voorgeschreven bij art, 43- van Z. Ms. besluit van, 8 Mei 1862 (Staatsblad n", 46), aal geschieden, j-, j I j De Keizer van Oostenrijk heeft benoemd tot ridder van de orde Frans Jozef, den heer baron J. de Geer van Oudegem, te Utreoht. Jl. Vrvijdag had in de manége te Deventer een droevig oogeluk plaats. Het paard van den on derofficier V. d- W. begon te steigeren, waardoor hij van het paard viel en zich zoodanig bezeerde, dat hij naar de infirmerie werd gebracht, waar hij reeds gisteren aan de gevolgeD is overleden. Door betzelfde paard is Maandag in de mané ge aan een huzaar, die het bereed, een slag met deu achterpoot aan de linkerborst toegebracht Ook deze is naar de infirmerie getransporteerd. De gewone audiëntie van den Minister van Staat en van Binuenlandsche Zaken zal op Za terdag den 18den Mei 1872 niet plaats hebben. Z. M. beeft aan Harmen van Tuinen, zich noe mende en schrijvende Harmen Bisschop van Tui nen, eervol ontslagen hoofdonderwijzer aan de openbare lagere sohool te Oldeboorn, gemeente Utingeradeel, verleend een pensioen ten laste van den Staat ten bedrage van 553 's jaars. Z. M. heeft aan den heer Mr. J. J. Bolman, op zijn verzoek, met het einde der loopende maand, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het 8ste schooldistrict van Frieslaud en tot sohoolopziener in dat district benoemd den heef Jhr. 51r. C. L. van Beyma tboe Kingma te Lemmer. Z. 51. heeft goedgevonden den militairen onder intendant der 2de klasse op non-activiteit, O. 31 de Haart, op zijne aanvrage, pensioen te ver- leenen, en het bedrag daarvan, met toepassing van de artikelen 15 en 19 dér wet van den 28 Augustus 1851 vast te stellen op 977 'sjaars, wordende wijders aan hem de rang van mili tairen onder-intendant der 1ste kl. verleend. BINNENLAND, Amsterdam, 15 Mei. Een niet alledaagsch mis drijf werd gislerén voor de arr. rechtbank alhier behandeld. Hendrik Otten toch, gedurende vele jaren gemeèntebode te Hilvérsüm, stond terecht wegens onwettige aanhouding. Uit het getuigenver hoor bleek dat hij den 28 Januari jl., 's avonds te 11 uren, in qu'aliteit van buitengewoon veld wachter met boos 'opzet zekeren Arie van Nie- kerk gearresteerd en gedurende één uur Opge sloten gehouden heeft. Deze kreeg, toen hij een wegehs verregaande dronkenschap onhandelbaar persoon naar huis bracht, ongenoegen met eenige jongelui, omdat hij meende, dat ze hem uitjouw den, en bracht een hunner, hij weet zelf niet wien, een slag toe (te dier zake werd hij mede gisteren tot f 1 boete veroordeeld). Niekerk werd daarop door Otten, die blijkens) de verklaring der getuigen vrij wel beschonken was, en een oude veete had tegen den aangehoudene (één der rechters meende dat hier gedacht moest worden aan religiehaat, hetgeen beklaagde ont kende) gearresteerd en in „kast" gebracht. Het boos opzet bleek uit de bij die gelegenheid ge uite woorden nu heb ik je, belhamel van de Oranje feesten; nu zult ge even diep in de kast als ge er vroeger vóór lijt geweest!" Een uur later, toen de rijksveldwachter, die van het geval gehoord had, hem het onwettige en gevaarlijke zijner handelwijze had onder 't oog gebracht, liet Otten den aangehoudene we der vrij, Het ,0.51, requireerde schuldigverklaring van den bekl., die bereids als buitengewoon ge meenteveldwachter ontslagen is, en zijne veroor- deeling tot eene cell, gevangenisstraf voor den tijd van 2' maanden. Oudter tranen riep de bekl. de genade der rechtbank voor zich in, daar hij door de gerequireerde straf zijne betrekking ver liezen, en met de zijnen ongelukkig worden zon. De rechtbank deed nog gisteren uitspraak eu veroordeelde bem tot een cell, gevangenisstraf van 15 dagen. Gisterenavond vergaderde de Kiezersveree- niging Burgerplicht, om de verdaagde lezing van den beer J. Gosscbalk aan te hooren, over de toegangen tot het centraalstation en de uitbrei ding der gemeente aan de overzijde van het IJ. Vooraf had echter naar aanleiding van de notu len: van de vorige vergadering waarin de mo tie betreffende den heer Godefroi was aangeno men een korte discussie plaats, welke hier vfWibSoe-biooHeb nw eJneem §ieb De heer A. C. Wertheim protesteerde namelijk tegen de wijze waarop met die motie was ge handeld, niet alleen voor zich zelf, maar ook voor al de toen aanwezige leden, die door de behandeling van een voorstel, dat vooraf niet was aangekondigd, verstoken waren van het recht aan elk lid toekomende, om elk voorstel te beoordee- len en er over te stemmen. Die handelwijze noemde hij inconstitutioneel. Wel was zij niet letterlijk in strijd "met 'het reglement van orde, de consti tutie der vereeniging, maar daarentegen met het reglement der politieke eerlijkheid. Dat regle ment verbiedt te oordeelen, alvorens alle elemen ten in het debat zijn gebracht en onverwachts voorstellen aan te netnen, die in het leven van geachte personen ingrijpen. Hij vreesde dat de invlóed van Burgerplicht, zoo voortgaande, er ou der lijden zal, als die gebruikt wordt voor doel einden dieniet met hare roeping strooken. Daarin is een gevaar gelegen'voor'de liberalen in Am sterdam en geheel Nederland. Om zulke hande lingen in het vervolg te voorkomen, zou. hij een aanvulling indienen van het. reglement, over de wijze waarop met voorstellen en motiën zal wor den gehandeld. Over de aangenomen motie merkte hij nog op, dat zij geen motie van orde was, maar een voorstel. Immers een motie is deslotr som van een debat, niet zooals hier het geval was, het begin, «it De Voorzitter (Mr. J. Domela Nieuvvenhuis merkteop, dat de heer Wertheim erkende dat de vergadering formeel bevoegd was de motie te behandelen, gelijk geschied is. Hij wilde niet in het debat oder vorige week terugtreden, doch meende ten' opzichte van den brief; door den heer1 Q. gedeeltelijk openbaar gemaakt, te moeten mededeelen, dat die brief niet was gericht aan het bestuur, maar het antwoord op een confi dentieel schrijven, door hem (Voorzitter) als particulier tot den heer G. gericht. Van den brief is. en mocht in de vergaderiug geen mel ding worden gemaakt: bij was geen element van debat en beslissing. Op hem was de indruk, dat de heer G., ofschoon geen beloften afleggende, in het algemeen met de beginselen van Burger plicht instemde, althans niet daartegen was. De heer Mr. A. Polak meende, dat de toestand qso i». naar het fransch van onna itauTsiqo us.mujt nebben Disofiiv ab I. T AIH; E. De Maatschappij en de Begreerinu;. (Vervolg.) Op die van zevenhonderd acres vindt men Wmen die. twee, sommige zelfs die drie men den nipt kunnen omspannen, eiken, wilgen, lïtanen, cypressen, beuken, die zich vrij naar He zijden hebben kunnen ontwikkelen. Afge- onderd of bij groepen, op het zachte en rijke 'eiland, verheffen zich hunne dikke stammen, "tune groote kruinen naar hartelust, eu hangen 'tnne takken, die zich onbegrijpelijk ver in de «eedte uitstrekken, tot op het gras neer. Zij zijn 'arzorgd geworden als rijke kinderen, zij hebben 'kijd hunne vrijheid gehad en hun genot, niets Oeeft hun weelderigheid in den weg gestaan of hun groei belemmerd, zij ademen de lucht' in en. maken van den grond gebruik als groote heeren, wien lucht en grond van rechtswege toekomen. Te midden van zooveel leveüde smaragden is een nog kostbaarder edelgesteente, de tuin, Daar prijken twintig voethooge rhododendrons geheel in bloeihunne roode of bleek paarse bloemblade ren schitteren liefeljjk in dn zon, terwijl de horzels er om heen brommenboschjes. azalea's, ontloken rozen, bedden van paarlemoeren, hemelsblauwe, fluweelige of vleeschkleurige bloemen, nette boch tige randen in de rondte tot zoover het oog reikt; men gaat te midden van geuren en klenren. Met voordacht heeft men de planten zoo gekozen dat de laat bloeiende de vroeg bloeiende vervangen, en dat dus door het gansche seizoen het groote bou quet altijd bloeit. Hier en daar wordt dit an ders te langdurig concert van verrukkelijke in drukken gesteund door een zwaren of onver- wachten dissonant: een edelen sycomoor of een uitheemschen benk met koperkleurig blad'. Het is inderdaad een concert voor het oog, een prach tige, schitterende symphonie van volle tonen die de mabhtige orebestmeester, de zon, onder zijn strijkstok doet trillen. Nog ver in het park, nog daar buiten ib het bosch, in de weide, bemerkt men hare nabijheid'; de schoone plan ten zijn over den muur gesprongen, en zoo treft men onverwacht te midden der wilde dennen een rooden rhododendron aan, die ons toelacht als een Angelica van Axiosto midden in het Ar- denner Woud. Al die vergezichten zijn liefe lijk; de grond rijst en daalt onder een dik kleed van heide, waarvan de eentonige kleur hier en daar verhoogd wordt door het heldergroene va renkruid, dat op verscheidene plaatsen in over vloed zich vertoont,terwijl het kronkelt, slingert, ro zen teekent op het; groote rossige tapijt. Heel in de verte wordt de horizon begrensd door pijn- boomen en gaat het golvend terrein langzamer hand onmerkbaar over in een bleeken, flauwen, met lïcht doortrokken nevel. Het huis is een groot hotel, van een hecht voorkomen, modern ingericht; de meubelen van den rez-de chaussee en de eerste verdieping, on langs vernieuwd, hebben viér duizend pónd ge kost. Drie Zalen of salons, zestig- voet lang, twintig hoog, zijn voorzien van groote spiegels, goede schilderijen, uitmuntende gravures, biblio theken: Aan de voorzijde is een glazen serre, waar men bij slecht weer den namiddag doorbrengt en waar men zich, zelfs in den winter,'midden in de lente zou wanen. Kamers voor de jobge dames die komen logeeren frisch, helder, maag delijk-, blauw en wit behangen, mèt bene sortee ring vau dames-artikelen en fraaie platen, ziju zij. juist ingericht voor de beminnelijke Igasten. Overigens is het gevoel voor het schilderachtige, wat de decoratie en het geheel betreft, minder levendig dan bij ons; de,voorwerpen en de kleu ren b, v: zijn veeleer naast elkaar geplaatst dan in overeenstemming gebracht. Maar er is iets grootsch en eenvoudigs in; geen zucht naar opeenhooping en bric-k-brac: zij hebben een voorliefde voor groote naakte vlakten, ledige ruimte: het oog rust, men haalt ruim adem, kan heen eu weer loopen zonder bevreesd te zijn zich tegen de meubelen stooten. Er is overal werk ge maakt van het confortabele, vooral wat de slaapkamer en het toilet betreft. In mijne kamer is een groot tapijt, wasdoek voor de waschlafel, matten langs de muren. Twee toilettafels, elk met twee laden, de eerste voorzien met een be weegbaren spjegel, de tweede met een groote, een kleine en een middelmatige kruik voor warm water, twee porseleinen waschvaten, een porte-brosse,twee zeepbakjes, een karaf met haar glas, een bol met een glas. Daaronder is een derde, zeer lage toilettafel, een emmer, nog een waschvat, een groote zinken kuip om zich's mor gens in te wasschen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1