terrein te willen afstaan, hetzij kosteloos, hetzij tot de helft der getaxeerde waarde. Indien dat verzoek wordt toegestaan, slellen Bestuurders zich voor, op dat terrein een gebouw te doen verrijzen, dat in ruime lokalen de gelegenheid aanbiedt, om het steeds toenemend aantal pa tiënten met hun geleiders te ontvangen en zoo noodig te behandelen. Ten einde dit voornemen ten uitvoer te brengen, zal echter het kapitaal op verre na ontoereikend zijn. Bin nen korten tijd zal daarom de hulp van welda dige stad- en landgenooten worden ingeroepen, ten einde het plan met hunne giften te steunen. De Staatscourant behelst de voorwaarden van concessie voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Zutfen langs Winterswijk naar de Pruisische grenzen, in de richting van Borken. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal op Donderdag den 16den Mei 1872 niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den Minister van Marine zal op Vrijdag den 17den Mei aanstaande niet plaats hebben. Blijkens een telegraphisch antwoord van de Fransche postadministratie op de vraag van de Nederlandsche postadministratie om mededeeling der reden van het wegblijven der Indische post die reeds den 4den dezer maand per Fransche pakketboot te Marseille had moeten aankomen, is die oorzaak aan averij van de pakketboot toe te schrijven, doch kap de aankomst thans elk oogenblik worden te gemoet gezien. De officieren van gezondheid der 2de klasse H. E. Korndörffer, S. T. van Cleef en dr. Kievit van Amsterdam zijn door den Keizer van Duitsch- land benoemd tot ridders van de Kroonorde der 4e klasse van Verdiensten. De officier van gezondheid der 1ste kl. W. Dammann, laatst behoord hebbende tot de zee macht in Oost-Indië, en wegens langdurig ver blijf aldaar den 29sten April jl. in Nederland teruggekomen, wordt met cfat tijdstip op non-act. gesteld. f Z. M. heeft aan de na te melden officieren bij de dienstdoende schutterij te Dordrecht, op hun verzoek, ontslag verleend, alsaan A. F. van der Linden, als lsten luit., onder gehoudenheid tot het volbrengen van de op hem nog rustende ver plichtingen als gewoon lid der schutterij bij de reserve, met al de gevolgen daaraan bij de wet gehecht; aan Mr. E. baron Collot d'Escury, als lsten luit.; aan W. C. baron Mackay, als 2den luit.; aan O. J. J. de Joncheere Jr. en aan Mr. O. B. Vriesendorp, beiden als 2den luit. en voorts bij de dienstdoende schutterij te Dordrecht be noemd: tot lsten luit. M. W. Rees, thans 2de luit.; tot 2den luit.-effectief C. G. van Dorsser, thans 2de luit. la suite, en Mr. A. Blussé van Oud- Alblas, thans korp.tot 2den luit. k la suite H. van Santen, thans korp. Z. M. heeft aan de na te melden officieren bij de rustende schutterijen, op hun verzoek, eervol ontslag verleend, als: in de provincie Zuid-Hol land, 1ste bat. 2de komp. aan jhr. E. M. van Vre- denburch, als kapit.; in de provincie Utrecht, 3de bat. 4de komp. aan G. Vas Visser, als kapit. en voorts bij het 1ste bat. rustende schutterij in Zuid-Holland benoemd: 2de komp. tot kapit. J. D. C. C. W. baron de Constant Rebecque, thans lste luit. bij de 4de komp.; 4de komp. tot lsten luit. G. A. Hofland, thans 2de luit. bij de 3de komp.; 3de komp. tot 2den luit. J. C. Mulder. Z. M. heeft P. Meuffels herbenoemd als burge meester der gemeente Susteren. Z. M. heeft den commissaris van politie te Maas sluis J. van Gennep, tevens commissaris van Rijkspolitie op het vaarwater het Scheur, mede belast met het Rijkspolilietoezicht over den nieu wen waterweg door den Hoek van Holland van het Scheur tot in zee. Z. M. heeft benoemd tot plaatsverv. kantonr. te Delft Mr. J. Soutendam, griffier ter secr. dier gemeente. Z. M. heeft benoemd tot vertegenwoordigers der Nederlandsche regeering bij het in Juli 1872 te Londen te houden internationaal congres over de voorkoming en beteugeling van misdrijven Jhr. Mr. B. J. Ploos van Amstel, rechter in de arroncL-reclitb. te Amsterdam, lid en secr. der comm. van adm. over de gevangenissen aldaar, en Mr. M. S. Pols, adv. en aud.-mil. te'sGraven- hage, lid der Staatscommissie tot samenstelling van een nieuw Wetboek van Strafrecht. Z. M. heeft aan den heer D. Maarschalk, ge- pens. kol.-tit. der genie van het leger in Nederl. Indië, voorz. van het comité van bestuur der Nederl.-lndische Spoorwegmaatschappij, vergun ning verleend tot het aannemen van het hoogste eereteeken genaamd Nibba Bhorn, hem door Z. M. den Eersten Koning van Siam geschonken. BINNENLAND. Amsterdam, 14 Mel Voor het Prov. Gerechtsh. in Noord-Holland stond heden te recht Dirkje Bloem, beschuldigd van kindermoord, voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd. De behandeling dezer zaak, voor eenigen tijd wegens ziekte van een der getuigen onbepaald uitgesteld, geschiedde, in het belang der openbare zedelijkheid, met gesloten deuren. Als verdediger is der beschuldigde toegevoegd Mr. M. Th. Goud- sinit, adv. alhier. De Commissie belast met het bestuur over de Inrichting tot het examineeren van varens lieden alhier, zal eene zitting houden op Zaterdag 25 dezer, 's morgens te 9 uren, in het Zeemans huis alhier. Alle zeelieden, die van deze gelegen heid gebruik wenschen te maken tot het afleggen van het examen als stuurman, moeten zich drie dagen te voren, met overlegging van de noodige bewijsstukken, aanmelden bij den heer Bienfait, Keizersgracht RR 186, alhier. 's-Gravenhage, 14 Mei. Dooi' het classicaal be stour is aan den kerkeraad der Herv. gemeente alhier toegezonden een protest van Ds. W. Hoe vers, tegen de onwettigverklaring, door dien ker keraad, der bevestiging van 21 aannemelingen door genoemden leeraar op 27 April 11., niette genstaande de bij de aanneming tegenwoordig geweest zijnde ouderlingen tegen de toelating tot het lidmaatschap bezwaar hadden ingebracht. De kerkeraad (vergadering van gisteren) heeft zich vereenigd met het rapport der uit zijn mid den benoemde commissie waarin de zaak nader toegelicht, en aan het classicaal bestuur mede gedeeld wordt, dat men de handeling van Ds. H., als in strijd met de bestaande kerkorde, blijft beschouwen als onwettig en bijgevolg weigert, de leerlingen in de lidmatenboeken in te schrijven. (Standaard.) 's-Gravenhagb, 15 Mei. B en Ws. hebben iter openbare kennis gebracht dat, uithoofde der be grafenis-plechtigheid van H. K. H. prinses Hendrik der Nederlanden, op Vrijdag den 17den dezer de kermis zal zijn geschorst, en voorts dat zij dit jaar met één dag wordt verlengd en mits dien zal voortduren tot en met Woensdag 22 Mei e. k. De Haagsche kermis is in vollen gang en hoewel hare aloude eenheid verbroken is, zien de kermislustigen er biet tegen op van het eene naar het andere einde der stad te wandelen, om aan de kermisvreugde deel te nemen. Het centrum, Buitenhof, Plein en Plaats, is echter met de meeste spellen en tenten bezet. Daar vindt men Carré, Driessens en Judels, Al- brecht, Prof. Basch, en tal van andere openbare vermakelijkheden. Carré vermaakt dit jaar 't pu bliek door wonderlijk gedresseerde paarden en een gedresseerden ezel, die zich door niemand dan zijn clown laat beheerschen; Victor Driessens en Judels voeren een locaal stuk op, n.l. 1772 18721972 of 's-Gravenhage zooals het was, zoo als het is en zooals het zijn zal, een kermisgrap die de Hagenaars nevens veel aanleiding tot la chen ook stof tot nadenken geeft. Het Cagliostro-theater van Prof. Basch trekt zeer de aandacht. Zijn geheel nieuw ingerichte tent overtreft alles wat van dien aard de kermis bezoekt. Het is een tooverpaleis. Hoe treurig en somber ook het kleed is dat de Meimaand heeft aangetrokken zoo was Maandag-avond, na de veelvuldige stortbuien van dien dag, geen spoor van vochtigheid in die tent te bespeuren. Het talrijk publiek had hier dus niet het inconvenient, dat een bezoek in andere tenten meermalen minder aangenaam maakt. Wat nu betreft de uitvoering, wij zeggen niet te veel, al6 wij verklaren, dat het publiek ver rukt was, zoowel over de bijna ongelooflijke tours d'adresse als de afwisselingen die Basch het pubhek aanbiedt. De geesten- en duivels-pantomine voldeed uitmuntend. Het daarop volgende programma van mechanische en beweegbare wereldtableaux,door een grootsch apparaat, droeg zeer den bijval weg. De droom der najaden en de wonderboom verschaften de meest bekoorlijke tableaux-vivants. Het tooneel, de decoratiën, het orkest, enz. lieten niets te wenschen over. De heer B. mag zich dan ook in een druk bezoek verheugen en de wel verdiende bijval, dien hij hier inoogst, zal hem op andere plaatsen, die hij zal bezoeken, zeer van pas komen. Delft, 14 Mei. Hedenuamiddag te een uren is door de commissie voor de feestelijkheden op 1 en 2 April jl. alhier gehouden, in tegenwoor digheid van de heeren wethouders A. van der Leeuw en A. M. Schagen van Leeuwen en van den heer gemeente-secretaris, de zilveren lauwer krans, die op het praalgraf van Prins Willem I was neergelegd, ingevolge daartoe ontvangen machtiging van Z. M. den Koning, daaraan be vestigd. De krans is gehecht aan den velcheers- staf, dien het zittende beeld van den Print in de rechterhand houdt. De uitnoodiging der feest commissie aan het gemeentebestuur, om deze plechtigheid bij te wo nen, was eerst hedenmorgen te elf urer inge komen, zoodat de heer burgemeester, tie als commissaris van den Koninklijken gralkelder heden te 's-Gravenhage moest zijn, en de beer wethouder van Berckel, die reeds gisteien de stad voor particuliere aangelegenheden verlaten had, niet tegenwoordig konden wezen. Gouda, 14 Mei. Zaterdag 11. werd te Haastrecht met groote plechtigheid de eerste steen gelegd van het hulp-stoomgemaal van het waterschap den Hoogen boezem achter Haastrecht door den heer S. J. van Nooteu, voorzitter van het waterschap, in tegenwoordigheid van vele belangstellenden. Het terrein was feestelijk versierd. Woerden, 14 Mei. In de heden gehouden Raads vergadering is besloten deel te nemen voor ƒ10,000 in de leening ten behoeve van den geprojecteer- den Rijnstreek-Spoorweg. Arnhem, 14 Mei. Dezer dagen werd door de hier gevestigde smids- en koperwerkers-vereeniging St. Eloi een adres gericht aan de patroons, waarin zij te kennen gaven, dat hun arbeid meer phy- sieke kracht eischt dan andere vakken, en de financieele toestand der werklieden onhoudbaar is tegenover de behoefte tot vernieuwing der lichaamskrachten en opwekking van hun ziels toestand. De verbetering van dien toestand, zeg gen adressanten, zou ten gevolge hebben meer en beteren arbeid; daarentegen worden zij slechter beloond dan andere werklieden en staat hun loon niet in evenredigheid tot de prijsverhooging van levensmiddelen, huurprijs en andere behoef ten. Wanneer de vrouw hare huiselijke en moe derlijke plichten moet opofferen tot aanzuivering van het' geldelijk tekort in de huishouding, out- staan daaruit nadeelige gevolgen voor de maat schappij: Op deze gronden vroeg de Vereeniging Sint Eloi dat de werktijd zou gesteld worden op 11 uren daags en het loon verhoogd met 15 pCt. per uur. Aau het slot van het adres vraagt de Vereeniging, dat de patroons middelen zullen beramen tot verhooging van het loon. De patroons hebben hierop geantwoord, dat zij eene commissie hebben benoemd om een on derzoek in te stellen Daar de verhouding der verschillende toestanden, waarvan zij eenige op gaven vragen aan de Vereeniging. De patroons brengen den werklieden lof toe, dat zij zoodanig overleg vragen om op die wijze „tot een resul taat te komen, dat meer afdoende is en op be tere gronden berust dan andere plannen met dwang, tot welker uitvoering men hen, met hun krachtigen arm, voorlvarenden geest en vlijtig bijeenverzamelde kas, misschien wel aan de spits der beweging zou willen zien, tot schade van hen zei ven en van anderen." Deventer, 13 Mei. Z. K. H. Prins Alexander der Nederlanden heeft, als bewijs van tevreden heid voor de opdracht van een muziekstuk bij gelegenheid van den lsten April jl., onder den naam van Alexandermarsch door den heer Wieheij alhier, kapelmeester bij het muziekcorps van het 4de reg. huzaren, hem vereerd met een vleiend schrijven, vergezeld van een zeer fraaien inktkoker. Kampen, 13 Mei. Hier is het bericht gekomen, dat van de 14 onderofficierien van het instruc tiebataljon 13 met succes aan het examen vol daan hebben voor den rang van 2den luitenant. Steensvijkerwold, 13 Mei. In de vergadering van den raad dezer gemeente, heden gehouden, is op voorstel van Gedep. Staten met algemeene stemmen besloten, het tractement van den burge meester met 200 te verhoogen. Groningen, 14 Mei. Behalve de hoogere bur gerschool met 5-jarigen cursus voor meisjes wordt te Groningen nog eene school van meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes opgericht. Deze school wordt in de maand Augustus a. s. geopend. De te benoemen hoofdonderwijzeres dezer school zal een salaris genieten van 1800. In de jl. Zaterdag gehouden algemeene ver gadering van de commissie voor de statistieke beschrijving der provincie Groningen werden tot leden dier commissie benoemd: de heeren Mr. E. van Loon, Mr. W. A. Reiger, kapt. J. P. Kos ter, Prof. R. A. Mees, Prof. S. S. Rosenstein, Prof. M. Salverda, J. Kater Tz., J. W. Witsen Elias, Mr. P. J. Van Swioderen, S. Stapert, allen te Groningen, Mr. J. Nanninga Uitlerdijk te den Horn, Mr. J. S. G. Koning te Wedde, en Mr. J. Freseman Viëtor te Winschoten. Leeuwarden, 13 Mei. In de piano-fabriek van den heer H, Sc huize, alhier, opgericht in het jaar 1838, is dezer dagen de 1500ste piano ver vaardigd. Het keurig versierde stuk werd onder het gejuich der werklieden aan de fabriek plech tig in het magazijn geplaatst, en daar vereerd met een bezoek van Burgemeester en Wethou ders, die, na het instrument te hebben hooren bespelen, aan de vervaardigers hunne bijzondere ingenomenheid daarmede betuigden. 's-Herrenberg, 13 Mei. In den ochtend van Woensdag den 8sten dezer overleed hier, in bijna S3jarigeu ouderdom, de heer Jhr. L. C. J. van Nispen, groot-officier van de orde van de Eikenkroon, ridder van den Nederlandschen Leeuw en van verschillende Duilsche orden, oud-burge meestervan Bergh, oud administrateur van Z. K. H. den vorst van Hohenzollern-Sigmaringeu en oud- lid der Provinciale Staten van Gelderland en Gedeputeerde van dat gewest, aaD welks belan gen hij, gedurende een halve eeuw, zijue beste krachten gewijd had. Toeu het bekend werd, dat het dierbare over schot vau den waardigen overledene op zijn ge liefd lustoord ter ruste zou worden gelegd, had een tal vrienden, gedreven door ongeveinsde hoogachting, zich uit deze plaats derwaarts spoed, om met zijne zonen en betrekkingen, zijc bijzonderen vriend den oud-gouverneur-generai van Nederlandsch-Indië baron Sloet van de Beele, en de vertegenwoordigers van het vorstelijk-Hj henzollernsche huis, het lijk naar zijne rustplaats te vergezellen. Greld- en Effectenmarkt. Amsterdam, van 8 tot 13 Mei 1872. Met een enkel woord is de gesteldheid van J fondsenmarkt in de afgeloopen week te schetse de lusteloosheid, die zich reeds sedert geruime tijd vertoonde, nam in sterke mate toe en gebrek aan kooporders waren alle prijzen drukt. Daarbij kwam de verhooging van hetdi. conto door de Bank van Engeland, de rijzing va- het agio op goud in Amerika, de hernieuwingde geschillen tusschen Engeland en Noord-Amerifc over de welbekende quaestie der indirecte schadi de ongunstige verklaring van den Spaanschei minister, omtrent den toestand der financiën dat laod en andere bijkomende redeneD, die - op zichzelven van minder gewicht gezamü1; toch een grooten invloed hadden, zoodat het te verwonderen is, dat nagenoeg alle Euro,-] sche fondsen meer of min zijn gedaald. Wij zullen niet in details treden, doch merl alleen op, dat onze nationale schuld, na eene ringe afwijking in den loop der week weder het standpunt van voor acht dagen sluit; dat deelen Handelmaatschappij na aanvankelijk zijn gerezen, daarna tot onder den slotprijs n verleden Maandag daalden en ten slotte nog %f(! daaronder blijven en dat Exploitatie-maatschap! 1 pCt. en Centraal-spoorweg aandeelen 1% p(J verloren. Spanje sluit ODgeveer hetzelfde, Poe-] gal en de meeste Russische soorten een wm boven den slotprijs van verleden Maandag i- laatsten, die vooral in 't laatst der week i< gedrukt waren, herstelden zich heden vrij wl Oostenrijksche renteschuld in papier verloor h in zilver met coupon April ffc pCt. Hongaii waren mede flauw, vooral Oostsporen die cin 2,25 lager blijven. Voorts verloor Italië Tu ken 5 pCt. pCt. Egypte liep 34 pCt. voorn: evenveel als de meeste Noord-Amerikaansct Vereenigde Staten fondsen daalden. Louisiai 1875 viel van 73% op 73 en Florida van 70 o 64, na in den loop der week slechts tot 59% pC te zijn gevallen. Van Zuid-Amerikanen sluite Brazilië 1865 en Peruanen 1870 6 pCt hoogt dan voor acht dagen. De Noord-Amerikaansche spoorwegfondsen ben over 't geheel zeer gevoelig geleden. Ve scheiden soorten verloren 1 pCt. Port-Huni waarvan de Mei-coupon Diet betaald vvot' daalde van 536 op 496, doch herstelde zich w der en sluit heden op 506 pCt; Chicago Roel Island verloor van 104 op 1006, Rockfort Roel Island van 456 op 43, na eerst nog 1 pCt. lage te zijn gevallen; Madison en Menomenee val 906 op 89 en van 89% op 88% pCtjaand. Unio Pacific van 35 op 336, aand. Milwaukee St.-Pai van 726 op 706, Oblig. van dezen weg (St.-Pa: lijn) van 906 op 87% pCt., San-Joaquin Valid van 84% op 836, Chicago South-West van ?J|( op 92, Denver Rio Grande van 77 op 766 enz. Maxwell verloor 2 pCt. van 82 op 1 Mexicaansche sporen van 696 °P 686 pCt, Het geld op prolongatie blijft op goed od: pand zeer gemakkelijk tegen 4% pCt. te bekot- BUITENLAND. Frankrijk. Postcontract. De krijgsraad voor Bazaine. Generaal Ulrich. De Nationale Vergadering beraadslaagde ei gisteren over het nieuwe postcontract met Duits] land, doch het vond hier niet zooveel bijval eenige dagen geleden in den rijksdag. Door scheidene redenaars werd het aangevallen nadeelig voor de Fransche belangen. De direcl generaal der posterijen, de heer Rampont dedigde het daarentegen krachtig. Gisteren de stemming plaats hebben, hetgeen hoog n« was, daar de dag van invoering op hedet®' bepaald. Volgens het rapport, door den heer Keilen18 het ontwërp tot samenstelling van den krijgsr»! voor Bazaine uitgebracht zal deze geheel in haar werk gaan, dan de minister het gewest' had. De minister wilde de keus der leden zichzelf zien overgelaten en in de ontvouw' der redenen den brief van Bazaine vermeld waarin hij zelf op rechters aandrong. Daar: zou men de door den heer de Cissey benoei' rechters moeilijk kunnen wraken. Volgens ontwerp der commissie echter zullen achter: volgens naar ouderdom van raDg tot zittingur-1 in den krijgsraad worden uitgenoodigd: l' -j admiraals; 2*. de generaals die een oppert1-'''' hebben gevoerd; 3°. zij die slechts een legert111! hebben aangevoerd; en 4". de divisie-genei Het exposé des motifs zal verder van den sn geen melding maken, maar aldus luiden: r®1 Nationale Vergadering, overwegende dat de schalk Bazaine volgens een gemotiveerde uitspr&al van de commissie tot onderzoek naar de cap"1

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2