personeel der Hofhouding, die deel zullen uitma ken van den stoet. Bij aankomst aldaar wachten zij Zijne Majesteit en de Prinsen in een daartoe bestemd lokaal af. Onmiddellijk na aankomst des Konings, formeert zich de stoet op de volgende wijze: a. Twee hoffouriers. b. De kamerheer-ceremoniemeester des Konings, voor deze plechtige gelegenheid toegevoegd aan Z. E. H. Prins Hendrik der Nederlanden. c. De hofbeambten en officianten van het Huis van Z. K. H. Prins Hendrik, benevens oud-die- naren van Zijne Koninklijke Hoogheid, en die van wijlen H. Al. de - Koningin-,Weduwe,, allen in diepen rouw, met lamfers aan de hoeden, gaande vier aan vier, de jougsten in rang vooruit. d. De secretaris van Z. K. H. Prins Hendrik, de heer Mr. van Wickevoort Crommelin en de lijfarts des Konings Dr. Vinkhuyzen, gevolgd door den geneesheer Mayrisch uit Luxemburg, en de onder-secretaris de heer Ragut. e. De hofmaarschalk van Z. K. H. Prins Hen drik der Nederlanden, L. R. baron Taets van Amerongen. De opper-ceremoniemeester des Konings. g. De rouwwagen met zes paarden bespannen, door evenveel stalbediendeu geleid, de vier slip pen van het rouwkleed gedragen door de ka- merheeren des Konings: L. E. baron van Pallandt, baron van Doorn van Westkapelle, baron Fagel, en graaf van Randwijck. De adjudanten van Zijne Koninklijke Hoogheid rechts en links van het lijk, de hoogsten in rang 'rechts. De kamerheeren dragers van het lijk, acht aan elke zijde van den rouwwagen, bijgestaan door evenveel onderofficieren der zee- en landmacht. h. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, Z. M. de Koning, Z. K. H. de Prins van Oranje en Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden in eene koets, met acht paarden bespannen, gaande vier lakeien naast elk portier. De adjudanten van Z. M. den Koning, rang hebbende van generaals, benevens de adjudant in buitengewoneu dienst, de generaal-majoor Mac Léod, zullen rechts en links van de koets des Konings rijden, de oudsten in rang rechts. i. Z. K. H. Prins Alexander der Nederlanden en Z. K. H. Prins Eduard van Saksen-Weimar Eisenach, hertog van Saksen, in eene koets met vier paardeu bespannen, gaande naast elk portier twee lakeien. Hunne Hoogheden de Prinsen Herman en Gustaaf van Saksen- Weimar Eisenach, hertogen van Saksen, in eene koets met vier paarden be spannen, gaande naast elk portier twee lakeien. k. De afgevaardigden der verschillende vreemde Hoven voor deze gelegenheid aanwezig. I. De opperkamerheer en de grootmeester, dienst doende bij H. M. de Koningin. m. De heeren van het gevolg van Hunne Hoog heden de Prinsen van Saksen-Weimar Eisenach, hertogen van Saksen. n. De stoet zal den volgenden weg nemen Binnenwatersloot Oude Delft westzijde Nieuw- straatGabaretten Groolemarkt. o. De Officieren van het militaire huis des Ko nings, beueden den rang van generaal, zullen te paard, rechts en links van den ingang der kerk geschaard, den stoet afwachten. p. Aan de kerk gekomen, zullen Z. M. de Ko ning en Hunne Koninklijke Hoogheden de Prin sen uit hunne koetsen treden. De stoet zal in dezelfde volgorde, waarin hij gerangschikt was, zich in de kerk begeven. De officianten zullen zich aldaar in twee rijen rangschikken, de jongsten aan de kerkdeur, en zoo vervolgens, naar het koor toe. De officieren en groot-officieren scharen zich in dezelfde richting, makende dus twee rijen uit, tusschen welke het Vorstelijk lijk zal doorgaan. De heeren dragers van het Vorstelijk lijk, bij gestaan door een gelijk getal onderofficieren, hier boven genoemd, zullen het naar den Koninklijken grafkelder dragen. Aan het graf gekomen, zal het Vorstelijk lijk op eene daartoe bestemde lijkbaar worden ge steld, de kroon en ordeteekenen daar afgenomen en overgegeven worden aan den baron Taets van Amerongen, om later, voor zoover de kroon be treft, door den hofmaarschalk des Konings in be waring te worden genomen. De kist wordt van het rouwkleed ontdaan, en het Vorstelijk lijk in het graf geplaatst. Na afloop van deze plechtigheid verlaat de Koninklijke familie de kerk. De kist wordt vervolgens met het grootzegel van het Rijk verzegeld door den Minister van Justitie, bijgestaan door den secretaris-generaal van gezegd departement, in het bijzijn vau den hofmaarschalk L. R. baron Taets van Amerongen en den ka merheer L. E. baron van Pallandt. Genoemde Minister en secretaris-generaal zul len zich tot dat einde vooraf naar de kerk be geven. Na de verzegeling der kist zal de lijkbaar, met het rouwkleed daarover, boven den ingang van het graf gesteld worden, waarna de baron Taets van Amerongen zal aankondigen, dat de plech tige teraardebestelling van het stoffelijk overblijf sel van H. K. H. Prinses Hendrik der Neder landen, geboren Prinses van Saksen-Weimar- Eisenach, Hertogin van Saksen, volbracht is. Van het oogenblik waarop de lijkstatie zich in beweging stelt, totdat het Vorstelijk lijk in het graf geplaatst zal zijn, zal elke minuut te Delft een kanonschot gelost worden, terwijl de kerk klokkeu aldaar gedurende den geheelen loop der plechtigheid zullen luiden. Derde Afdeellng. Betreffende algemeene verordeningen. De militaire macht begeeft zich des morgens van halfelf af op de haar aangewezen plaatsen. De eerewacht echter, aan het stationsgebouw te Delft, zal zich van 6 's morgens af op haar post moeten bevinden; het terrein in den omtrek daarvan zal op dat uur behoorlijk zijn afgezet. De stedelijke schutterij van Delft, alsmede de troepen van het garnizoen te dier plaatse en het garnizoen der residentie, zullen langs den weg, waar de stoet voorbijgaat, op één gelid aan beide zijden van den weg worden opgesteld; de vaan dels zoDder rouwfloers, de heeren officieren al leen den rouwband om den linkerarm. Overal waar de extra-trein, die het Vorstelijk lijk van Luxemburg naar Delft overbrengt, voor bijkomt, zal, op Nederlandsch grondgebied, voor zooveel dit tusschen zonsopgang en zonsondergang plaats heeft, het geheele garnizoen onder de wa penen zijn, terwijl van de vestingen en forten het Koninklijk salut met geschut zal worden Piketten cavalerie zullen in Delft, ter hand having der orde, worden geposteerd. De luitenant-generaal adjudant en chef van het militaire huis des Konings zal de Ministers van Alarine en Oorlog uitnoodigen, de bevelen te willen geven, voor hetgeen van hunnentwege tot de uitvoering van dit programma zal moeten verricht worden. De Hofcommissie zal zich met den commissa ris van het Koninklijk graf verstaan omtrent de voorbereidende maatregelen, ter nederlating en plaatsing van het Vorstelijk lijk in het graf. Militaire wachten zullen aan de kerkdeur en bij het graf geplaatst worden, van het oogenblik der opening af tot aau de sluiting van het graf. De zorg dat de kerk inwendig opgeruimd zij, wordt opgedragen aan het stedelijk bestuur van Delft. De stedelijke Regeering van Delft zorgt even eens dat de straten en plaatsen, waarlangs de trein passeeren moet, onbelemmerd blijven. Burgemeester en Wethouders van Delft zullen de aankomst van het Vorstelijk lijk aan het sta tion bijwonen en aldaar verblijven totdat zich de lijkstoet in beweging zal hebben gesteld. De kamerheer-ceremoniemeester is, met de hem toegevoegde aide-ceremoniemeesters, belast met de handhaving der goede orde. De groot-officieren en officieren des Konings en der Prinsen, benevens de staatsdienaren, zijn in groot costuum, niet zwarte pantalons, en de militaire officieren in groot tenue, in den rouw, volgens de dienaangaande gegeven voorschriften voor het leger. Alle livereibedienden zullen in gala gekleed zijn, met een rouwband om den linkerarm. De verschillende muziekkorpsen zullen langs den weg dien de stoet passeert, alsmede bij het station en aan de deur der kerk, treurmuziek uitvoeren. De groot-officieren, kamerheeren, officieren en verder personeel, dat deel heeft uitgemaakt van den stoet, zullen, na afloop der plechtigheid, aan de deur der kerk de noodige rijtuigen gereed vinden om hen naar 's-Gravenhage terug te brengen. 's-Gravenhaqe, 11 Mei 1872. De Hofmaarschalk van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, L. R. Baron Taets van Amerongen. De regeering van Tunis heeft de invoerrechten op alle vreemde koopmanschappen, welke tot dus verre 3 pCt. bedroegen, gebracht op 8 pCt. Z. M. heeft den heer VV. Muurling, hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de hoogeschool te Gro ningen, met ingang van 1 October aanstaande, emeritus verklaard. Z. M. heeft Th. Persant Snoep, heel- en vroed- meester te Kapelle, benoemd tot lid van den geneeskundigen raad voor Zeeland. Z. M. heelt J. C. Rutgers, veearts te Arnhem, benoemd tot plaatsvervanger van den districts veearts wien Arnhem als standplaats is aange wezen. Z. M. heeft benoemd tot procureur bij de ar- rondissements-rechtbank te Sneek Mr. J. C. Meijer, advocaat aldaar. Z. M. heeft aan J. Z. J. Creutz Lechleitner, met ingang van 1 Juni e. k., eervol ontslag ver leend als kommandant der gevangenis voor ver. oordeelde vrouwen te Woerden, en benoemd met ingang van 1 Juni e. k., tot kommandant van de gevangenis voor veroordeelde vrouwen te 's-Hertogenbosch, G. Valette de Knoop, directeur van het burgerlijk en militair huis vau verzeke ring aldaar. Z. M. heeft goedgevonden den 2den luit. J. C. Masman, van het 3de reg. inf., op non-act. te stellen, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Z. M. heeft aan den op zijn verzoek eervo ontslagen secretaris-generaal bij bet Departe ment van Koloniën, den heer J. P. Feith, met ingang van den lsten Juli 1872, een pensioen verleend ten laste van den staat van f 3391 's jaars. BINNENLAND. Haarlem, 12 Mei. De uitgeloofde premiën voor verschillende categoriën van paarden op de Uaar- lemsche paardenmarkt van 6 Mei jl., zijn als volgt toegekend: 1. Voor 't beste paard van in- landsch ras, 6 jaar oud, bekroondgebroeders Kardol te Haarlemmermeer. 2. Voor't beste paard van inlandsch ras, 5 jaar oud, bekroond: J. de Mol te Haarlemmerliede. 3. Voor 't beste paard van inlandsch ras, 4 jaar oud, bekroond: D. M. van der Hoef te Oegstgeest en H. van der Van gen te Bloemendaal. 4. Voor't beste paard (chais- paard van 46 jaar oud), bekroond: van Haren te Amsterdam. 5. Voor den besten hengst van gekruist ras, minstens 4 jaar oud, bekfoond: Young Clyde van den Heer H. van Wickevoort Crommelin. 6. Voor 't beste span paarden van gekruist ras, 46 jaar oud, bekroond: Baron van Ittersum te Bennebroek. 7. Voor 't beste paard van gekruist ras, 6 jaar oud, bekroond: A. A. van den Berg te Haarlem. 8. Voor 't beste paard van gekruist ras, 5 jaar oud, bekroond: N. J. Immink te Haarlemmermeer. 9. Voor 't beste paard van gekruist ras, 4 jaar oud, bekroond: de heer de Decker te Antwerpen. 10. Voor 't beste zadelpaard, van 46 jaar oud, bekroond: G. J. A. A. Baron van Heemstra te Haarlem. 11. Voor 't mooiste luxe-rijpaard, van 46 jaar oud, in lands gefokt, uilgeloofd door de sociëteit de Jockey- Club te Rotterdam, bekroond: Baron van Ver- schuer te Bennebroek. 12. Voor 't beste rijpaard, geschikt voor remonte, van 4—5 jaar oud, inlands gefokt, uitgeloofd door de sociëteit de Jockey-Club te Rotterdam, bekroond: de heer H. van Wicke voort Crommelin te Heemstede. Enkhuizen, 13 Mei. Er is een uitvoerig pro gramma uitgegeven van de feesten, die hier den 21sten, 22sten en 23sten Mei zullen gegeven wor den ter viering van den 300steu gedenkdag van Enkhuizen's overgang van de Spaansche zijde tot die van den Prins van Oranje. Er zullen muziek uitvoeringen (o. a. eene feestcantate „Enkliuizen ontwaakt"), eeu historisch-allegorische optocht, volksspelen enz., plaats hebben. 's-Giuvenhage, 14 Mei. De tentoonstelling van kunstwerken van levende meesters, in het gebouw der Teeken-academie, is thans geopend. DeNeder- landsche school is door hare uitmuntendste mees ters, het buitenland weinig vertegenwoordigd. Er zijn driehonderd drieëntachtig nummers. Onder meer vele hoogst verdienstelijke stukken, komt voor het zeer welgelijkende portret van Prof. Goudsmit, door Israels. Nijmegen, 13 Mei. Bij de nadering van het April feest heerschte te Nijmegen eenige opgewonden heid onder hen, die de bedoeling van het feest miskenden. Men ging zelfs tot feitelijkheden over. De flinke houding der politie voorkwam echter verdere ongeregeldheden. Ter belooning van het gedrag der agenten stelde de burgemeester in de raadsvergadering van den 3den Mei voor om aan den brigadier-veldwachter en de drie buiten de gemeente gestationeerde rijksveldwachters, die bij deze gelegenheid dienst hadden gedaan, eene gratificatie van f 5 elk toe te leggen, te vinden uit de onvoorziene uitgaven. Dit voorstel werd met 12 tegen 4 stemmen verworpenwaarop de voorzitter zeide dat het toekennen van eene gratificatie hem zóó billijk voorkwam, dat hij de som van f 20 in zijn privé aan den officier van justitie zou beschikbaar stellen. Werkelijk leest men nu in het laatst verschenen Politieblad, dat door den procureur- generaal machtiging is verleend aan bedoelde vier personen om eene gratificatie aan te nemen, hun door Mr. F. P. Bijleveld, burgemeester van Nijme gen aangeboden, als persoonlijk blijk van tevre denheid over hunne diensten bij gelegenheid van het nationaal feest van 1 April. Doesborgh, 13 Mei. Men verneemt, dat onze Burgemeester, baron van Pallandt van Barlham, zijn voornemen heeft te kennen gegeven om met 1 Augustus zijn ontslag aan te vragen. Leeuwarden, 13 Mei. Naar wij vernemen, heeft de weinige belangstelling van de zijde der bak kers-bazen in eene gisteren daartoe door de bak kersknechts belegde vergadering, om io overleg met hen te treden over de bepaling der werk uren en loonen waartoe ook reeds vroeger vruchteloos herhaalde pogingen waren gedaan een 25tal knechts er toe geleid, het werk voor het oogenblik te staken, in de hoop de patroons daardoor tot andere gedachten te brengen. 's-Hertogenbosch, 13 Mei. Gisteren, Zondag morgen, om zes uren werd door het muziekkorps van het 2de reg. huzaren eene aubade gebracht aan den majoor bij dat regiment, Jhr. F. A. Meiji die met zijne echtgenoote dien dag het 25jarij huwelijksfeest zou vieren. Gedurende den genoten HEd. veel bezoek van vrienden, die hun; gelukwensckingen kwamen aanbieden. Van d* meeste huizen op de Kruisstraat wapperde ter eere de nationale vlag. Veqhel, 12 Mei. De vorige week heeft ziel de officier van justitie te 's-Hertogenbosch onderzoek tweemaal naar deze plaats begeveu Het eerste onderzoek was de spoedige doi der vrouw van den wever W.waarvan na o, ratie van deskundigen, de inwendige deelen het lichaam tot verder onderzoek naar 's-Herto genbósch zijn vervoerd, vermoedende mendatdirl vrouw aan een meer dau natuurlijken dood zoud:| gestorven zijn. Het tweede onderzoek was de geboorte vau een kind, waarvan de aangifte niet was gedaas wel is waar had de ongehuwde tweeëntwintig, jarige moeder v. L. den doodgraver haar kind, hetwelk dood was, ter begraving aangeboden, die zulks echter weigerde, als zijnde strijdig as de gewone formaliteiten. Dit had ten gevolge dat de moeder haar tig in een kistje borg en het aan de haag van fe tuin plaatste; weldra kwam dit ter oore dr politie als ook van den officier van justiti: die, na geneeskundig onderzoek van het kin; de moeder en grootmoeder gisteren gevankelijk mede naar 's-Hertogenbosch voerde. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur I Verplicht me door de plaatsing van de volgend* regelen Als meu onze gemeentegebouwen en inricht gen voor onderwijs, onze bruggen, straten, a nagaat, dan moet men waarlijk bekennen, x onze grijze veste niet behoeft onder te doen vc> steden van gelijke grootte als Leiden: ik hoe'.' het er zells voor, dat grootere plaatsen in vet opzichten door onze stad worden overtroffen, Er is echter éene, eiken dag door een aanzien lijk getal heeren en burgers bezochte inrichting, die recht stiefmoederlijk is bedeeld. Ik zal niet noodig hebben te zeggen, dat ik ons telegraafkantoor op de Aalmarkt bedoel. Hel zal ieder, die van tijd tot tijd van de telegraal gebruik maakt, even goed als mij zijn voorgeko men, dat in het hokje, waar men gelegenheid heeft een telegram te schrijven, een twaalfial studenten en andere personen als ware het opeen gedrongen stonden meer dan eenmaal heb ik moeten wachten, totdat een tiental personen hunDe tijding wellicht naar het verre buitenland gezfJ- den hadden, alvorens ik éen der twee voorhan den lessenaars kon machtig worden, om mijn telegram te schrijven; voor meer lessenaars is volstrekt geene ruimte. Aan de telegraafbeambten doe ik geen verwijt; met den meesten spoed en welwillendheid werd ieder, naar gelang hij zijn bericht gereed had, geholpenzoodra dit noodig was, werd licht ont stoken in het duistere hokje, waar allerlei pu bliek staat te schrijveneen hoekje, dat met in begrip van twee lessenaars p. m. 4 vierk. meter; beslaat. Mij dunkt, die toestand moet aan het geai» gemeentebestuur onbekend zijnanders toch r» eene inrichting, waarvan zooveel menschen p bruik maken en veeltijds moeten staan en schrij ven, ruimer en meer comfortable zijn of wordet aangelegd. Meermalen viel mijn oog ook op het inwendig: van het kantoor, waar op eene vlakte van p. ra 10 vierk. meters de Directeur met zijne drie o' vier ambtenaren bijna den geheelen dag en der halve het grootste gedeelte van zijn leven in hel belang onzer stadgenooten doorbrengt. Mij dunkt, wanneer 's avonds de lichten zijt ontstoken, moet de daar heerschende atmosfeer veel van eene broeikast hebben. Ieder zal mij toegeven, dat voor de ambtens- ren zulk een toestand niet houdbaar is en gehet in strijd met de gezondheidsleer. Een oud Leidenaaj Mijnheer de Redacteur I „Goed voorgaan doet goed volgen," zegt i aloud spreekwoord. Velen wenschen met mij, dat ons geacht meentebestuur deze spreuk zal toepassen, dof een dezer dagen door het Gemeentebestuur te Haarlem genomen raadsbesluit spoedig te volgen- Zooals u zal bekend zijn, is daar de bepaling gemaakt, dat de zomervacantie der H. Burger-1 school hoogstens vijf weken zal duren. Hartelijk hopen vele ingezetenen van Leiden, dat die maatregel te dezer plaatse ook zal inge' voerd worden't is dan ook wat erg, jongeling*11 in hun besten leeftijd negen weken onafgebroW i te zien ronddrentelen, zich zeiven en ander*0 vervelend, en het geleerde weer grootend®"3 vergetend. Of is het niet wat veel, hen dertien weken i een jaar, en dat op dien leeftijd, van onderwijl verstoken te doen zijn? Uw Dr. K.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2