A°. 1872. SCHETSEN UIT EN&ELAND. PP. 3758. Zaterdag 11 Mei. Feuilleton van het „Leidsch Dagblad". n. taihe. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden...'.3.00, Franco per post3.85 Afzonderlijke Nommersa 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVURTKIITIEN. Voor lederen regel- /fl.j&l Grootere letter, naar do plaatsruimte die ag beslaan. Lelden, 10 Mei. Gisteren werd alhier door het uitsteken van tlsggen van eenige particuliere en openbare ge bouwen de verjaardag gevierd van H. K. H. jrinses Wilheltnina Frederika Louisa Charlotte arianne, tante des Konings. Het eenjarig onderhoud van 's Rijks gebouwen onder het beheer der genie alhier, waarvan de lierbesteding hedenmorgen plaats had, is aange nomen door den heer J. van der Kamp voor de van f 8790. J. C, Teekamp, een ijverig, trouw en oppas send beambte aan de Hollandsche IJzereo Spoor wegmaatschappij, herdacht heden den dag waarop hij voor 25 jaren in dienst dier maatschappij trad. De administratie toonde dat zij de getrouwe plichts betrachting, gedurende een reeks van jaren door deD jubilaris aan den dag gelegd, zeer op prijs stelde. Eene niet karige belooning, die Teekamp ODtving, was daarvan het bewijs. Ook superieu- f ren en kameraden deden van belangstelling in het feest, dat Teekamp vierde, blijken. Bij den Raad van State is Woensdag behan deld een beroep van W. van Rijn, te Leiden, ge pensioneerd hoofd com mies bij de Rijks-belas tingen, van eene beschikking van den Minister van Financiën, houdende afwijzing van zijn ver zoek tot verhooging van zijn pensioen. Rappor teur de Staatsraad de Jonge. Z. M. de Koning is gisterennamiddag te ruim zes aren langs den Rijnspoorweg uit Luxemburg in de residentie teruggekeerd. HH. KK. HH. de Prinsen Alexander en Fre- derik der Nederlanden bevonden zich aan het slation om Z. M. te ontvangern Ten gevolge van het overlijden van H. K. H. Prinses Hendrik heeft de heer Beijens zich ge noodzaakt gezien te besluiten, de viering van het Nederlandsch-Belgisch Verbroederingsfeest onbe paald uit te stellen. Naar men thans stellig verneemt zal het stoffe lijk overschot vau H. K. H. Prinses Hendrik aan staanden Vrijdag 17 dezer uit Luxemburg per extra-irein van den Rijnspoorweg te 's-Gravenhage aankomen en wel te 5 uren des ochtends. Van daar I zal het in een rouwwaggon laugs den verbindings weg op het Holllandsche spoor gebracht en ver volgens naar Delft geleid wordeo, om aldaar in den Koninklijken grafkelder te worden bijgezet. De volgende wetsontwerpen waren op het oogen- blik van het reces der Kamer geheel in staat van wijzen, zijnde daarover reeds de Eindverslagen uitgebracht 1. Onteigening voor den spoorweg van Zeven bergen naar Zwaluw. 2. Verandering der grenzen van de gemeenten Eindhoven, Woensel en Ton- gelre. 3. Voorziening tegen besmettelijke ziekten. 4. Regeling van den dienst en het gebruik der spoorwegen. 5. Nadere bepalingen omtrent de beffing van het vuur-, ton- en bakengeld. 6. Wij ziging der wet regelende de bevordering, het ontslag en het op pensioen stellen der militaire officieren bij de landmacht. 7. Bekrachtiging van eene provinciale belasting in Noord Brabant. 8. Vaststelling der tarieven van in-, 'uit- en door voer in Nederl. Indië. 9. Aanleg van spoorwegen op Java. 10. Vaststelliog van het slot der reke- DiDg van de koloniale uitgaven en ontvangsten van Suriname over 1867. 11. Credieten ten be hoeve van tot het dienstjaar 1867 behoorende onverevende vorderingen ten laste der Indische begrooting. 12. Tractaat van handel en scheep vaart met Spanje. 13. Geding over buitengronden in het Slaak. 14. Definitieve vaststelling der be- grooting van Oorlog voor 1872. Over de volgeode wetsontwerpen is door de Commissie van rapporteurs het verslag uitgebracht 1. Regeling en voltooiing van het Yestingstelsel. 2. Buitengewone aanschaffing van materieel,draag bare vuurwapenen enz. 3. Wijziging der wet. be treffende de burgerlijke pensioenen. 4. Onteigening voor den aanleg van een afweg ter verbinding van twee wegen. 5. Uitgifte in erfpacht aan de gemeente 's-Gravenhage van Rijksduingronden. Nog ziju in de afdeelingen onderzocht de vol gende ontwerpen, waarover nog geen verslag is uitgebracht: 1. Regeling der naamlooze vennoot schappen. 2. Wijziging der wet op de nationale mili tie. 3. Nieuwe rechterlijke inrichting. 4. Vaststelling der tanéven van gerechtskosten in strafzaken. 5. Vaststelling van het slot der rekening van de koloniale ontvangsten en uitgaven voor Curasao over 1867. 6. Afstand van wegen en waterleidingen aan de gemeente Venlo. 7. Vérkoop van Ves- tinggrondeu te Maastricht. 8. Wijziging en ver hooging van hoofdstuk VI der Staatsbegrooting voor 1871 en tot Vaststelling van uitgaven wegens verstrekkingen door het Departemeut van Ma rine, dienst 1872. 9. Afkoopbaarstelling der rijks- tollen in de provincie Noord-Brabant. 10. Verhoo ging der begrooting van Ned. Iudië voor 1872. 11. Goedkeuring der overeenkomst met Spanje, houdende vaststelling der rechten, voorrechten enz. der consuls van den eenen in den anderen Siaat. 12. Goedkeuring eener overeenkomst met de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij. Bij het onderzoek der wetsvoor dracht tot ont eigening ten behoeve vau deu aanleg van een afweg ter verbinding van den hoofdweg in het waterschap den Reiderwolderpolder met den Finsierwolderpolderweg, in de afdeelingen dei- Kamer, erkende men, dat de ontworpen afweg in het algemeen belang van het nieuwe water schap Reiderwolderpolder behoort tot stand te komen en dat de voorgedragen onteigening op voldoende gronden steunt. Door Gedeputeerde Staten der onderscheidene proviociën zijn thans voorloopig vastgesteld de lijsten der ingezeteneu in de provinciën, die ge tekend worden de hoogst aangeslagenen in 's Rijks directe belastingen te zijn en in het bezit der overige vereischten, om volgens art. 71 der Wet van 4 Juli 1850 Staatsblad n°. 37) verkiesbaar te wezen tot lid van de Eerste Kamer der Stateu- Generaal. De heer J. A. Alberdingk Thijm is, in de jongste zitting der Koniukl. Belgische Academie van we tenschappen, lelterkunde en schoone kunsten, be noemd tot geassocieerde van de klasse des Lettres et des Sciences morales et politiques. Op 6 Mei jl. is te Maastricht overleden de heer P. A. Nijst, lid der Provinciale Staten van Litn1 burg, oud-lid van den Gemeenteraad te Maastricht, gedurende een groot aantal jaren Wethouder al daar. De prachtige tentoonstelling van schilderijen van Oude Meesters in 4e Maatschappij Arti et Amiciliae te Amsterdam mag van het oogenblik harer opening af zich verheugen iD de buiten- vvoue en onverminderde belangstelling van het kunstminnend publiek. Naar men verneemt, werd zij gedurende ruim drie weken, dat zij nu geo pend is, behalve door het groot aantal leden en hunne dames, door ruim 2300 personeo meer be zocht dan gedurende datzelfde tijdsverloop in 1867. Dit getuigt van eene ingenomenheid van het pu bliek, die voor ieder, die de tentoonstelling bin nentreedt, bij het eerste bezoek gerechtvaardigd wordt en tot herhaalde bezoekeo uitlokt. Lang kan de tentoonstelling niet geopend blijven, en, zoo eene herhaling al niet tot de onwaarschijn lijkheden behoort, zullen er toch verscheidend jaren moeten verloopen eer daartoe kan overge gaan worden. Thans zijn bekend geworden de punten van beschrijving voor de 95ste algemeena vergadering en het congres der Nederlandsche maatschappij ter bevordering van Nijverheid, welke op Dinsdag 9 Juli 1872 en volgende dagen in het kerkgebouw der Doopsgezinde gemeente te Sneek zullen wor den gehouden. Daaruit blijkt, dat de orde der werkzaamheden aldus is vastgesteld Dinsdag, 9 Juli, 's morgens 9 uren eerste zit ting der algemeene vergadering. Daarna verga dering der com missiën, bedoeld in art. 7S, 94 ep 155 der wet. Woensdag, 10 Juli, 's morgens 10,uren: congres van de leden der Maatschappij. Eerste algemeene bijeenkomst. Daarna vereeniging der leden van het congres in de atdeelingen. En Donderdag, 11 Juli, 's morgens 9 uren Tweede algemeene bijeenkomst van het congres. Mededeehug van het behandelde in de afdeelingen -SluitiDg van het congres. Daarna tweede zitting der algemeene vergadering. Under de voorstellen, die directeuren aan de vergadering zullen doen, merken wij op de op richting van, een museum van kunst op de nijver heid toegepast, hetgeen zij als een krachtig en degelijk middel beschouwen om den kunstzin op de nijverheid weder aan te wakkereD, even als het South Kensington Museum te Londen ousphatbare vruchten op dat gebied voor,de Engelsche nijver heid heeft geleverd. Zij wenscheD die oprichting in verband te brengen met het eeuwfeest der Maatschappij, dat in het jaar 1877 te Haarlem zou worden gehouden. Op het congres zullen vele punten wordeD be handeld, die betrekking hebben tot de eerste afdeeling, landbouw; tweede afdeeling, labrieks- en handwerksnijverheid; derde afdeeling, koop handel, zeevaart en visscbertjen, volkshuishoud kunde en statistiek. Uit het verslag der commissie van rapporteurs over het wels-outwerp houdende machtiging om aan de gemeente 's-Graypnhage in erfpa.pfit pjt te geven de Rijksduingronden benoodigd voor den aanleg eener duinwaterleiding ten behoeve dier gemeente blijkt o. a. dat dit wels-ontwerp alge meen met ingenobienbeid werd ontvangen en merkte men met genoegen op, dat de Regeering belangstelling getoond heeft in eene onderneming die ten doel heeft door het verschaffen van zuiver water den gezondheidstoestand in de residentie te verbeteren. In eene afdeeliog gaven een groot aantal ledeu hun leedwezen te kennen, dat door den voorge nomen afstand der duingronden niet eveneens de gemeente Delft zal worden gebaat. Ook Delft heeft aan beter drinkwater groote behoefte. lo eene vroegere concessie, die echter niet tot stand kwam; was Delft begrepen. Men beweerde dat 's-Gravenhage mede bij den gezondheidstoestand van het naburige Delft belang heeft. De laatst af getreden Minister van Binuenlandsche Zaken had dan ook, beweerde tnen verder, in het algemeen beluDg terecht begrepen, aan ide vorige concessie dé voorwaarde te'moeten verbinden, dat. Delft en 's-Gravenhage te zamen werden geholpen. Men zou gaarne zien, dat de tegenwoordige Miuister van Binuenlaudsche Zaken alsnog zijn invloed in het belang van Delft deed geiden. Hoe wenschehjk men liet nu ook zoude vinden, dat mede Delft van goed drinkwater werd voor zien, was men toch van oordeel, dat de Minister bezwaarlijk nu vopr Delft in de bres springen -kan en dat het voor, 's-Gravenhage nuttige en noudige werk daardoor in geen geval behoort te worden vertraagd. In dit verslag zijn, ingevolge het nieuwe regle ment van orde der Kamer, voor het eerst opge nomen de namen der leden, die bij het onderzoek van dit wetsontwerp in de afdeelingen tegen woordig, yvaren., In pen ingezonden stuk irj de Arnh. Cl. komt het volgende feit voor Het was den 4den Mei 1871, aan boord van J O Zr. Ms. stoomschip Citadel van Antwerpen, komman- dant de kapiteiu-luitepant ter zee J. A. H. Hu- genholz, in bet slation Elmina, dat het volgende plaats had De ko/nmandant voornoemd ontzag zich niet oin den jongen de Loome, wegens eene discipli naire overtreding, af te straffen op het dek, in presentie van, al de aan boord zich bevindende naar het fransch van .iisihBiYwiraa De Maatschappij en de Beeeering, (Vervolg.) 0e stad is in Engeland niet zooals bij ons de geliefkoosde verblijfplaats. De groote fabriek steden maken eene uitzondering, maar de pro vincie stedeD, zooals York, worden alleen door winkeliers bewoond; de keur en 't hoofd der natie zijn elders, buiten. Londen zelf is slechts eene plaais van bijeenkomst voor zaken de uienschen komen er gedurende drie of vier maanden, des zomers, om te praten, zich to ontspannen, hunne vrienden weer te zien, hunne zaken te doen, en hunne kennissen, de revue te laten passeeren. Maar hunne eigenlijke plaats is het country-seat daar is hun vaderland, de kleine geliefde gezel schapskring, hun gezin, de plaats waar men jaagt, gasten en logés ontvangt, werkdadig bezig is, op elke schrede het memoriaal van zijne weldaden en van die zijner voorouders viodt, waar men op straat bekende gezichten ontmoet, waar de békende omtrek van den heuvel in de verte in den geest den vriendelijke indruk achter laat van een home, een tehuis. Daar stelt men belang in de aangelegenheden van het kerspel en verlangt er een ambt te bekleeden. Is dit het geval geworden, dan vervult men het met ijver, nauwgezetheid eu genoegen; gedurende het sei zoen neemt de Zaterdag-avondtrein van Londen een aantal grondbezitters mee, die veertig, hon derd mijlen gaan om een commissie te benoemen, een lezing of een meeting te houden, gratis hun ambt als magistraat of opzichter van de gemeente of de kerk te vervulleu. Zij zijn bovendien ver plicht het eerst de beurs aun te spreken, even _als de vroegere baron de eerste in het gevecht moest zijn. B verzekert dat hij voor het tiende van zijn inkomen op allerlei inteekeut; zijne buren blijven er niet in achterwege. Er komt nog bij de armen tax, drie shillings per pond ver moedelijke grondrente, in eenige districten zelfs zeven shillings. Vrijwillig of ingevolge de wet helpen de propertyclasses met waren moed den zwareo last der publieke ellende schragen. Natuurlijk zijn die kringen streng aristocra tisch en hebben evenals andere hun tegen. Thackeray heeft in al ziju geschriften dat stelsel van maatschappelijke afsluiting beschreven en bitter den spot gedreven met die pogingen der minderen om toegelaten te worden en de meer deren om zich te barricadeeren. Zoo behoort b. v. iemand als die elegante en verstandige boerin, waarvan ik straks sprak, niet tot het gezelschap; men noodigt haar niet tot archery meetings (schieten met den boog), B noemt mij verscheidene ladies die haar niet zul- leu groeten, oin haar voor goed den pas af te snij- den aan alle gemeenzaamheid, hij keurt dit dan ook zeer af. De Engelschen die in den vreem de geleefd hebben zijn boven dien ongeluk In een artikel van de Quarterly Review lezen wij daar omtrent: „Sedert twintig jaren hebben de middel- en hoogere klassen 124 railliocn pJ. st. betaald aan belasting op eigendommen en inkomen, zonder te rekenen die op de erfenissen, op bewoonde buizen,, waarvan dc huor 20 pond en daarboven bedraagt, op het zegel, enz., eu pas ingevoerde belastingen, die bijna oitslaitend de klasse'der eigenaars, der kooplieden en de zoogenaamde vrije be roepen treffen. Maar in datzelfde tijdperk is, ook de belasting op suiker, cacao, stroop,, ko/fie, rozijnen, boter, kaas, eieren, zeep eD leer verminderd die op glas, timmerhout, baksteeneu en andere bouwmaterialen afgeschaft, en wordt geen invoerrecht betaald van graan, vee en levensmiddelen uit alle vreemd? landen van den aardbol." kigen hoogmoed verheven en erkennen er al het dwaze eu overdrevene van. Maar bij de anderen kenmerkt hij zich des te meer. Id den grond van hun hart en misschien zonder het zelf te weten gelooveu dezeu of zijn geneigd om te ge- looven, dat een industrieel, een handelaar, een geldman, verplicht om den geheelen dag aan winst en wat daartoe behoort te denken, geen gentleman is en niet tot de wereld kan behooren. Zijne opvoeding, denkbeelden en taal strookén er niet mee. „Waar zou een koopmaD, een pachter anders over praten dan over onderwerpen, die op zijn bedrijf betrekking hebben? De geest wordt on beschaafd door zijne ruwe bezigheden en gewoOD- ten.'' Volgens hen strekt zich die invloed ook tot het gevoelen uit; de geldman en de hand werksman is tot egoïsme geneigd; hij heeft niet de belangeloosheid, de gioote en edelmoedige plannen die aan een opperhoofd van bet land voegen; hij kan zich niet losmaken van zich zelf, niet deuken aan het publiek. Zoolang hij het tegendeel niet kan bewijzen heeft hij geen recht om te bevelen, wordt ter zijde gezet, en kan zijne familie niet door de toongevende fa milies ontvangen woideu. Deze laatsten oordee- len eu doen zelf den eersten stap om een nieuwe ling aan te nemen. Koopt iemand van middelen

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1