burgerschool te 's-Hage; A. A. Sissingh, directeur dar zeevaartkundige school te Rotterdam; Dr. W. F. R. Suringur, hoogl. aan de hoogeschool te Leideu; Dr. E. Setenka, hoogl. aan de hooge school te Leiden; J. P. Koelman, directeur der academie van beeldende kunsten te 's-Hage, en H. P. Vogel, hoofdonderwijzer aan de academie van beeldende kunsten te 's-Hage. Vanwege den Minister van Binnenlandsche- Zaken wordt ter algemeene kennis gebracht, dat aan elke der Rijkskweekscholen te 's-Hertogenbosch, Haarlem en Groningen met het begin van den cur sus 1872/73, aanvang nemende 1 September 1872, gelegenheid zal zijn tot plaatsing van tien kwee- kelingen in het eer,ste studiejaar, ten einde daar op kosten van het Rijk opleiding tot hulponder wijzer te ontvangen. Tot het expmen ter plaatsing aan de kweek school worden toegelaten zij, die, blijkens over te leggen geboorte-acte, tusschen 1°. Januari 1856 en 15 Maart 1858 geboren zijn. Voorts moet worden overgelegd: eene verkla ring van een geneesheer, waaruit blijke, dat de adspirant een goed gehoor en gezicht, eene goede gezondheid en geene lichaamsgebreken heeft, die hem voor het onderwijzersvak of het deelnemen aan gymnastische oefeningen minder geschikt maken, en een getuigschrift van goed gedrag, afgegeven door het dagelijksch bestuur der ge meente zijner inwoning, en, indien hij reeds aan eene school is werkzaam geweest, een getuig schrift van den district6-schoolopziener of hoofd onderwijzer dier school. De stukken moeten vóór 10 Juni 1872 vracht vrij worden toegezonden aan den directeur der kweekschool bij welke men geplaatst wenscht te worden. v) XJu.'jJ i.jj 1 t ïfciS} j i jj; TTTTj SOOV fi iclcfë Aangezien bij den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië herhaaldelijk ontvangen zijn ongefrankeerde brieven en requesten, handelende over dienstzaken, of verzoeken, inhoudende in zijne ambtsbetrekking tot hem gericht, zoo wordt bij deze ter algemeene kennis gebracht, dat al dergelijke brieven en requesten behooren te zijn gefrankeerd. - - -b -ii 6b D De heeren J. C. Deking Dura, S.J. Zoetmulder J. _E. Gallas, J. de Kater en W. C. de Crane zijn erkend en toegelaten als consulaire agenten van het Duitscke Rijk respectievelijk te Dordrecht, Schiedam, Hellevoetsluis, Brouwershaven, en Zierikzee, en zulks onder de gewone bepalingen van onderhooriglieid. Volgens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomboot Curasao, onder bevel van den kapitein-luitenant ter-zee H. P. Klerck, den lsten dezer van Batavia naar Nederland vertrokken. De luitenant-ter-zee der 2de klasse J. CSpren- gpr, dienende aan boord van Zijner Majesteits monitor Heiligerlee, wordt met den 6den dezer op non-activiteit gesteld, en met den llden daar aanvolgende vervangen door den luitenant-ter-zeó der 2de klasse M. A. Medenbach. Z. M. heeft herbenoemd: tot burgemeester van Roosteren J. Schoolmeestersen tot burgemeester van Edq Jhr. A. W. van Borssele. 'BIIS'lS'EIS'L.A.lVr». uui Amsterdam, 2 Mei. Het wiskundig genootschap Een onvermoeide arbeid komt alles te boven, opge richt in 1779, hield gisteren de gewone jaarlijk- sche algemeene vergadering, onder voorzitting van den heer J. W. Tesch, die na opening der vergadering de werkzaamheden inleidde met eene rede over de- abstracte geometrie van Bolyai en Lobutschewsky. De staat der geldmiddelen is voldoende. Gedurende de wintervergaderingen zijn als sprekers opgetreden de heeren Dr. S. R. J. van Schevichaven, Dr. D. van Lankeren Matthes, C. Knapper Kz., M. C. Paraira, P. C. F. Frowein, Mr. J. J. Teding van Berkhout, Jac. Vas-Dias, L. Janse Bz. en Dr. E. B. Asscher. Het ledental Was in ,het afgeloopen jaar met 10 verminderd door overlijden en bedanken doch door de toe treding van 15 nieuwe leden was het verlies meer dan vergoed. Op de uitgeschreven prijsvragen waren inge komen Vier antwoorden; bekroond werden de heeren G. Schouten én J. Versluys. De heeren Mr. J. J. Teding van Berkhout en Dr. D. van Lankeren Matthes, die als bestuur ders aan de beurt van aftreding waren, werden als zoodaoig herkozen. Negen Raadsleden hebben bij den Raad een voorstel ingezonden, om, op grond dat de sterk voortgezette en spoedig té wachten dichting van den afsluitdijk te Schellingwoude naar het gevoelen van véle deskundigen voor Amsterdam een ondragelijken toestand, buitengewone en be smettelijke ziekten zal tengevolge hebben, Burg. en Wettf. Uit te nóodigen1". biónén den kortst mogelijken tijd den Raad in te lichten over tij delijke hulpmiddelen, voor dadelijke toepassing vatbaar en geschikt óm in de behoefte aait wa- ■erverversching te voorzien, tot meer blijvende t werken zullen zijn voltooid; 2°. bij het bestuur der Kanaal-Maatschappij en zoo noodig bij de Regeering aan te dringen op de uitvoering van art. 12 der concessie (regeling der verplichting voor de Maatschappij om voor waterloozing en waterinlating der gemeente te zorgen). Ook is ingekomen een voorstel van Burgemees ter en Wethouders tot aanschaffing voor f103000 van het noodige pomp-stoomwerktuig aan den Oosterdoksdijk tusschen Zeeburg en den Paar- denhoek, om het grachtwater in het IJ over te pompen, terwijl uit het Kanaal gedurig versch water in de stad kan worden aangevoerd. Helder, 1 Mei. Bij de viering van het 25jarig jubilé van den pastoor der R. K. kerk, den heer J. S. van Buchem, waaide uit de woningen van Katholieken en van vele Protestanten de natio nale vlag. Behalve eene eenvoudige en Dette ver siering van het orgel, was aan het kerkgebouw een eerepoort aangebracht met het opschrift: „aan onzen waarden herder." Mocht de alge meen geachte en beminde man in zijne harte lijke toespraak de getuigenis afleggen, dat „hij steeds getracht had, in den geest der zachtmoedig heid, liefde en eendracht onder allen te kwee ken", hoe dit streven op prijs wordt gesteld, bewees de hartelijke belangstelling, den heer Buchem zoo algemeen betoond. Alles stroomde naar zijne woning om hem geluk te wenschen. 's-Gravenhage, 2 Mei. In eene algemeene ver gadering van de Nederl. Nationale vereeniging van werklieden gisteren avond alhier gehouden bracht het bestuur bij monde van den Voorzitter Mr. H. Beth, een uitvoerig en beredeneerd verslag uit omtrent de handelingen van Bestuur en Ver eeniging gedurende het afgeloopen jaar en schetste hij in groote trekken de wording en de ont wikkeling der Vereeniging, die thans 50 dona teurs telt, een bedrag vertegenwoordigende van f 1200. Uit dat verslag bleek o. a. dat de ingestelde ziekekas reeds een geduchte greep in de kas der vereeniging heeft gedaandat hoewel in De cember circulaires eninschrijvingsbilletten tot het verkrijgen van gelden tot het bouwen van wo ningen algemeen werden verspreid, dit beroep op den kapitalist teleurstelling heeft ondervonden en niettegenstaande vele aanzienlijken zich aan sloten, het bedrag der inschrijvingen ad f 20.000 ontoereikend was. Het bestuur gevoelde zich ge drongen bier openlijk hulde te brengen aan den heer Potter, die desniettegenstaande zijne inschrij vingen voor dat doel ad f 10.000 ter beschikking der vereeniging heeft gesteld. Wat die inschrijvingen betreft, het bestuur heeft gemeend den definitieven uitslag daarvan niet te moeten afwachten. Eenige daartoe benoemde leden hebben een rapport uitgebracht betreffende het uitzoeken van een terrein, dienende ,om tot bouwgrond te worden ingericht. De keuze werd gevestigd op een terrein in de Sumatrastraat en de koop werd op Zaterdag 20 April met den grondeigenaar den heer Maxwils gesloten, terwijl na de opmeting enz. tot den aanbouw zal wor den overgegaan. Om in het midden der stad een terrein te verkrijgen kon het bestuur niet slagen met het oog op den gezondheidstoestand. Ten slotte werd in het verslag de dank ge bracht aan de verschillende organen der pers, donateurs en verder aan allen die hunne belang stelling in deze vereeniging bleven toonen. Eindelijk had de verkiezing plaats van nieuwe bestuursleden en de commissie van toezicht. Voor het bestuur werden benoemd: de gezel Engels, in plaats van D. Schouten, die verzocht niet meer in aanmerking te komen. Herbenoemd: D. P. van Leeuwen en benoemd J. van Bommel bij herstemming tegen het aftredend lid Duits. Voor de comm. van toezicht: de heeren J. Vis ser, J. Hoofd en H. Jutte, de laatste in plaats van Engels, die tot lid van het bestuur benoemd is. Rotterdam, 2 Mei. Gisteren stond voor de recht, bank alhier terecht een winkelier, in de Gou- vernestraat woonachtig die luidens de aan klacht op 2 April 11. eene vrouw geslagen en verwond heeft. Den vorigen dag hadden de on aangenaamheden tusschen hen beiden een aan vang genomende vrouw was toen in het oranje gedost en de winkelier vond hierin aanleiding haar toe te voegen, dat zij liever moest betalen wat ze hem schuldig was. Hieruit ontstond eene woordenwisseling en het was alleen aan detus- schenkomst van andere feestvierenden te danken dat het toen niet tot handtastelijkheden kwam. Den volgenden dag, 2 April (zoo verklaart de verwonde) voegde de beklaagde haar allerlei scheldwoorden en beleedigingen toe, toen zijden winkel passeerde, hij greep haar aan, gaf haar slagen op het hoofd, rukte de muts van 't hoofd, liep vervolgens den winkel in en wierp haar, terugkomende, met beide handen peper in de oogen. Het gevolg hiervan is, dat zij haar beroep van waschvrouw nog niet kan uitoefenen; het linkeroog is nu hersteld, het rechter evenwel nog Diet; dit is dan ook met een doek bedekt. Vier andere personen, die bij het voorgevallene tegenwoordig waren, bevestigen deze verklaring. Bekl. beeft reeds tweemalen gevangenisstraf wegens verwonding ondergaan, den lsten keer eene maand en den 2den keer een jaar. Thans luidt de eisch van den officier van Justitie twee jaren, Zaterdag uitspraak. Delft, 3 Mei. Heeren commissarissen van de vereeniging der Delftsche jongelui, door wier samenwerking de gecostumeerie optocht tot stand kwam, die bij gelegenheid der nationale feest viering van 2 April j.l. werd gehouden, hebben, als blijk van erkentenis en waardeering van de diensten ter organisatie van dien historischen stoet bewezen, aan Mr. J. Soutendam een met zilver gemonteerden en van een toepasselijk op schrift voorzienen inktkoker aangeboden. Gouda, 2 Mei. Dinsdag-middag omstreeks 1 uur is uit den Fluweelen Singel opgehaald het lijk van een ruim 3jarig kind, hetwelk vermoe delijk achter het Tuchthuis er in was gevallen en door een koker naar den Singel is gespoeld. Utrecht, 2 Mei. Voor het afleggen van het examen tot het verkrijgen van het diploma van caudidaat-notaris, dat den löden dezer voor het prov. gerechtshof te Utrecht zal plaats hebben, hebben zich 4 adspiranten aangemeld. De poklijders, die in het oude Ziekenhuis achtergebleven waren, en die er na de verplaat sing nog bijgekomen zijn, worden, als hun toe stand dit toelaat, reeds naar het lokaal op het Bagijnehof vervoerd; in de laatste dagen zijn er echter geen poklijders bijgekomen, zoodat deze ziekte zeer aan het afnemen schijnt te zijn. Heden werden door de arr. rechtbank alhier vier personen uit Yselstein veroordeeld, wegens het moedwillig toebrengen van slagen en het inslaan van glasruiten op 31 Maart en 1 April jl.; twee hunner tot cellulaire gevangenisstraf van eene maand, twee tot cellulaire gevangenis straf van vijftien dagen. Utrecht, 3 Mei. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad alhier is een request inge komen van de heeren Knijff en Kaptijn, houdende verzoek om de deelneming der gemeente in geld- leening voor den spoorweg UtrechtLeiden te verhoogen. De zaak was dadelijk door B. en W. in handen gesteld van de commissie voor de zaken van spoorwegen, waarvan reeds een advies is ontvangen. Ook is ontvangen een schrijven van B. en W. uit gemeenten in de Prijnstreken, die voorstellen, om over deze zaak in overleg te tre den. De stukken zijn gesteld in handen van B. en W. om met concessionarissen en de betrok ken gemeentebesturen te overleggen eu daarna aan den raad een advies uit te brengen. De heer J. W. Felix, pred. alhier, heeft voor het beroep naar de herv. gemeente te Rotter dam bedankt. Amersfoort, 2 Mei. De arrondissements-recht- bank alhier deed heden uitspraak in de zaak van P. M. C., beschuldigd van op 2 April 1.1. bij verschillende ingezetenen de vensters te hebben ingeworpen. De officier van justitie had 3 maan den cellulaire gevangenisstraf, en éen geldboete van f 25 geëischt; de verdediger Mr. H. J. van Lier van Amsterdam requireerde vrijspraak, wijl 't feit niet genoegzaam was bewezen; en is ge noemde P. M. C. dan ook geheel vrijgesproken van de hem ten laste gelegde feiten. Als een bewijs hoe de machinale weverij van de zoogenaamde „Amersfoordjes" hier bloeit, dient, dat de stoomweverij en bleekerij van Gebrs. V. een kolossale uitbreiding zal ondergaan. Maandag 13 dezer heeft de aanbesteding plaats van 't nieuw te bouwen perceel. Sloterduk, 27 April. In eene dezer dagen al hier gehouden vergadering van het departement der maatschappij tot Nut van 't Algemeen is voor gesteld om, ten behoeve der mingegoede ingeze tenen, eene ziekenbus op te richten. Hiertoe werd in beginsel besloten, en aan eene commissie opgedragen om in eene volgende samenkomst de daartoe betrekkelijke voorstellen in te dienen. Dan zal er tevens over worden beraadslaagd om aan eenige behoeftige kinderen kosteloos onder wijs in vrouwelijke handwerken te geveD, terwijl ook nog moet worden gestemd over een voorstel om een aantal exemplaren aan te koopen van platen, geschikt om in woningen van arbeiders te worden opgehangen. Die platen eerst in Enge land uitgegeven, zijn thans ook met toepasselijke bijschriften in het Hollandsch verkrijgbaar. Zij zijn keurig uitgevoerd, en de opschriften verdie nen zeer behartiging. Frederiksoord, 27 April. Eergisteren had te Willemsoord, op de hoeve Generaal van den Bosch, de gewone jaarlijksche veeverkooping plaats vauwege de Maatschappij van Weldadigheid. Tengevolge van de schaarschte van veevoeder en den enorm hoogen prijs, die in dit najaar voor het hooi moest besteed worden, waren in den winter minder stuks vee gestald, zoodat de ver koop zich bepaalde tot 60 stuks. De prijzen wareD, in vergelijking met die ten vorigen jare bedongen, van 40 tot 50 procent hooger. Het ten verkoop gepresenteerde vee bestond hoofdzakelijk uit jong, drachtig of afgekalfd, en eenig vet vee. De 58 stuks vee van de boerderijen hebben opgebracht 10240, of f 177 per stuk. Elf vette koeien werden voor f 2348, of gemiddeld voor f 215 per stuk verkocht. Een stier bracht f 231, een drachtige vaars f 243 op. L- 1 11 - j "Westervoort, 2 Mei. Gisterenmorgen heeft op den steenoven van den heer Terwindt een droe vig ongeluk plaats gehad. Terwijl twee arbeiders bezig waren het rad eener kar te smeren, haastte zich de zoon van een hunner, een knaap van tien a elf jaren, de luns voor het andere rad weg te nemen met het no odlottige gevolg, dat dit van de as schoof, den jongen omverwierp en zijn hoofd verbrijzelde, waardoor hij onmiddel lijk den geest gaf. Hunsingokwartikr (prov. Groningen), 30 April De landverhuizing in dit gedeelte van do pro vincie is dit voorjaar in het oog vallende sterk. Nu zijn uit de gemeente Leens en den omtrek weder omstreeks 150 personen naar Noord Ame rika vertrokken en er zijn nog verscheidene personen die zullen volgen, hetzij dit jaar, hetzij in het volgende voorjaar. De hoop op verbete ring van hunnen materieelen toestand is bijna algemeen de beweegreden van het verlaten des vaderlands. Sneek, 1 Mei. Een adres tegen de voorgestelde vermeerdering van oorlogsuitgaven en de vergroo ting van het cijfer der miliciens, dat alhier gj. durende eenige dagen ter teekening heeft gelegen, is, van 118 handteekeningen voorzieD, opgezonden, I Deze gemeente had in 1859 door een abui, van den leverancier 1 ijzeren pomp betaald in plaats van 4, die haar geleverd waren. De ge meenteraad besloot het ontbrekende alsnog te voldoen, en geen gebruik te maken van de ver- J jaring der pretentie. De Gedeputeerde Staten van I Friesland meenden dit niet te kunnen toelaten, I en onthielden hunne goedkeuring. Slechts bij I wijze van gratificatie zouden zij met het plaatsen I van den post op de begrooting genoegen kunnen I nemen. De raad heeft nu besloten een be roep op I den Koning te doen. Breda, 1 Mei. A. s. Zaterdag den 4den dezer nemen de eind- en overgangs-examens van di I kadetten der Kon. Militaire Academie een aan- I vang en eindigen tegen het laatste dezer maand, I waarna de kadetten van 1 Juni tot 15 Juli heil kamp op de Teteringsche heide betrekken. De officieren, die mede het kamp betrekken zijn de I kapit. der art. SimoD, als kommandant, de 1ste 1 luit. Weenink, adjudant, de kapit. van Porameren en de luit. v. Dedem, van het wapen der inf.; de 1ste luit. Metelerkamp van het wapen der cav.; de kapit. Boele en Seijffart en de lsie luit de Greve van het wapen der art.; de kapit. Schal ken en de 1ste luit. Blauw van de genie, en de officier van gez. Dumont. Maastricht, 30 April. Hedenochtend om 9 uren stond het 2de regiment infanterie met vaandel en muziek op het Vrijthof geschaard. De gene- raal-majoor Weitzel hield een treffende afscheids- rede en gaf het regimentsvaandel benevens het kommando over het regiment aan den kolonel i Beekman over, waarna een Leve de Koning! gevolgd door een daverend hoera, door de onder de wapenen zijnde troepen werd aangeheven. De kolonel Beekman legde in handen van den generaal de belofte af, dat vaandel onder zijne hoede te zullen nemen en het, wanneer ook hij eenmaal het regiment mocht verlaten, even on- I bezoedeld te zullen overgeven, als hij het ont- I vangen had. Na afloop hiervan, werd in het lokaal van de I regimentsbibliotheek, alwaar het korps officiere: 1 zich vergaderd had, door majoor de Geer aai I den heer Weitzel een album aangeboden inhou- I dende hun aller portretten. BUITENLAND. Frankrijk. Raad van State. Linker-centrum, Financieels plannen. De quaestie, wie de leden van den nieuwen raad van state zal benoemen, de Regeering of de Nationale Vergadering is eergisteren uitgemaakt Niettegenstaande vooral de minister Dufaure ten sterkste aandrong op goedkeuring van het amen dement, waarbij de benoeming aan de regeerinf werd opgedragen, is dat amendement verworpen met 353 tegen 322 stemmen, en vervolgens het artikel der commissie aangenomen. In het vervolg zullen dus de leden van dat hooge staatslichaam benoemd worden door eene meerderheid der ver tegenwoordiging, die zich in geenen deele mag verheugen in de sympathie des lands, en zich met niets ijveriger bezig houdt dan met de quaestie, hoe het bestaande het best kan omvergeworpen en de oude heerlijke regeeringsvorm hersteld worden. De nieuwe raad van state zal dan ook zonder twijfel een schoone verzameling worden van al wat royalistisch en reactionair is. Tot president van het linker-centrum in plaats van den heer Berthault, die bedankt heeft, is be noemd de generaal Chanzy. De meer naar de rechterzijde overhellende leden hadden den heer Desseilligny candidaat gesteld, terwijl de vice- admiraal Jaurès werd gewenscht door de meer geprononceerde linker-mannen. In de verkiezing van genoemden generaal schijnen nu de partijen een transactie aangegaan te hebben. De minister van financiën heeft aan de commissie voor het budget eenige verklaringen afgelegd om:

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2