De Minister van Oorlog heeft goedgevonden te bepalen dat, uit aanmerking van de voortdurende koude nachten, aan de garnizoenswachten brand stoffen zullen worden verstrekt tot 15 Mei a. s. en wel in die verhouding als voor de maand April is voorgeschreven, met dien verstande, dat met de verstrekking niet verder worde voortge gaan, dan noodig zal geoordeeld worden. Men verneemt, omtrent den toestand van den heer Liernur, dat het oogenblikkelijke gevaar geweken is en de dokters hoop geven op volko men herstel, mits al het noodige gedaan worde om instorting te vermijden. De Vereeniging in het belang der Weezenver- pleging zal hare gewone jaarlijksche algemeene vergadering houden op Woensdag 8 Mei, 's mor gens te halfelf, in het gebouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, te Amsleidam. Behalve het Jaarlijksch Verslag, de rekening en verantwoording en de vervulling der vacatu ren in het Bestuur ontstaan, zal nog besproken worden een voorgenomen ophihalutologisch-hy- gienisch onderzoek van weezen zoowel in ge stichten als elders verpleegd. Voorts zullen mede- deelingen gedaan worden omtrent de antwoorden, ontvangen op het boekske: „Aan allen die belang stellen in het lot der weezen." Eindelijk zal men van gedachten wisselen, over de vraag: welke zijn de hoofdpunten, waarop dc aandacht geves tigd moet worden bij de verpleging van weezen buiten de gestichten, alsmede de vraag omtrent de verpleging van weezen om Godswil. Onlangs wendden de leeraars bij de verschil lende Protestantsche gemeenten, te Rotterdam, zich bij adres tot den gemeenteraad aldaar, met het verzoek eens in de week, en niet op Zater dag, een middag van 12 tot 4 uren vrij te geven aan het gymnasium, de hoogere burgerschool en de scholen van meer uitgebreid lager onderwijs, ten einde in die uren catechetisch onderwijs te kunnen geven. B. en W., in wier handen dit adres door den raad was gesteld, hebben thans geadviseerd te kennen te geven, dat op de hoogere burgerschool, zoowel voor jongens als voor meis jes, de Woensdagmiddag na 1 uur, ter beschik king van adressanten zal kunnen zijn. De cura toren van het gymnasium en de commissie voor het middelbaar onderwijs hebben, met het oog op de leeruren en den leergang, tegen zulk een vrijen middag voor godsdienstonderwijs bezwaar gemaakt. De oud-flankeurs der Groninger en Franeker studeutenkompagnie hebben besloten deel te nemen aan den optocht ter onthulling van het monument bij Heiligeilee. Het gebouw voor de cellulaire slaapplaatsen bij het gevangenhuis te Hoorn nadert zijn vol tooiing. Dat gebouw, bijna geheel van steen en ijzer, bijna zonder hout of lood opgetrok ken, is dus geheel brandvrij en levert, van den zeekant gezien, een zeer fraai gezicht op. Die uitgestrekte slaapgelegenheid zal, zooals opgegeven wordt, 650 slaapplaatsen bevatten. Met den bouw van de Noord-Brabantsch Duitsche spoorweg-maatschappij, lijn Boxtel-We- sel, sectie Uden-Haps, is men reeds zoo ver gevor derd, dat men in het begin van de volgende maand tot het vervaardigen en stellen van den boven bouw van de ijzeren bruggen zal overgaan; langs de geheele lijn heerscht eene bedrijvigheid, die eene spoedige voltooiing doet verwachten. Vrijdag zijn te Schoonhoven weder 10 korporaals- titulair der ariillerie iusiructie-kompagnie als korporaals-effectief naar de verschillende korpsen vertrokken, en wel: 3 naar het 1ste, 1 naar het 3de regiment vesting-artillerie, 2 naar de rijdende artillerie, 3 naar de veld-artillerie en 1 naar het korps pontonniers. Als eene bijzonderheid wordt medegedeeld, dat de landbouwer Neuteboom, woonachtig onder Zwolle, Vrijdag uit zijn warm gelegen tuin reeds goed volwassen nieuwe aardappelen van den koudon grond heeft geiooid. Bij denzelfden land- houwer, die zich op deze vroege teelt zeer toe legt, waren verleden jaar de nieuwe aardappelen eeist den 14den Mei rijp. In het Paleis van Justitie leest men het volgende: „Heden stond terecht B, oud 6 jaar, C., oud 7 jaar, D., oud 9 jaar, W. oud 11 jaar." Welke verstokte booswichten, volgens het O. M., die zevenjarige Cornelis of die elfjarige Willem ook zijn mogen, telkens wanneer ik dergelijke be richten onder de oogen krijg, erger ik mij, ik kan niet zeggen in welke mate. En ik schaam mij, wanneer ik onze tegenwoordige wetgeving vergelijk bij die onzer Duitsche naburen. Volgens 55 van het Duitsche strafwetboek, kan hij, die bij het begaan van een misdrijf nog geen volle twaalf jaar oud is, niet eens strafrechtelijk wor den vervolgd; ja, zelfs al is de misdadiger wel twaalf, maar nog geen achttien jaar oud, dan no heeft de rechter, volgens 57 van datzelfde wei boek, in de meeste gevallen de bevoegdheid or den jeugdigen misdadiger eenvoudig te berispei zonder hem eenige andere straf op te leggen. E dat nog wel in dat militaire (I?) Duitschland! Een kellner in een der logementen te Dokkun een vlijtig en oppassend jongmensch, had doe zuinigheid eene som van f 180 bijeengegaard, di hij bestemd had voor het oprichten eener hui- houding, daar hij met Mei zal trouwen. Dit gel had hij geborgen in een kist, die geplaatst ws tenhuize eener bejaarde bloedverwante, waar hij fc hnis was. Dezer dagen kwam die vrouw te over lijden. Toen de jongman na de begrafenis te hut was gekomen en zijne kist onderzocht, vond hj die geopend en het geld er uit verdwenen. Alk nasporingen zijn tot dusverre vruchteloos gebit ven. De burgemeester en nog drie geachte ingt zetenen hebben thans een oproeping gedaan, ot. te trachten de gemelde som voor den bestolen weder bijeen te krijgen. Een huzaar, die door de patrouille uit een bui in de Brouwerslraat te 's-Gravenhage moest wor den gehaald, omdat hij een vrouw mishandelt bad, is bij aankomst der militaire macht overdi daken ontvlucht; alle verder in het werk gesteld: pogingen om den vluchteling te achterhalen zijl vruchteloos gebleven. Zaterdag-avond verspreidde zich te 's-Graven hage het gerucht, als zou er brand zijn uitgebar sten in de laan van Meerdervoort of omstreken Spoedig was de politie daarheen gesneld en toer bleek, dat eenige kwaadwilligen een hoeveel heid hout in brand hadden gestoken in de zoo genaamde Dekkers duinen. Bij beschikking van 26 April 1872 is aan D. L. A. Weissenbruch, te Amsterdam, tot weder opzegging, vergunning verleend voor een stoom- sleepdienst op onderscheidene binnenwateren in de provinciën Zuid-Holland en Noord-Holland. Z. M. heeft aan Jhr. Mr. P. J. Elout van Soeterwoude, lid van den Raad van State, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als onder voorzitter der commissie tot het afnemen der di plomatieke examens, met dankbetuiging voor de door hem in die betrekking aan den lande be wezen diensten. BINNENLAND. Amsterdam, 28 April. Vrijdag 11. opende Prof. J. W. R. Tilanus een tot dusver nog nimmer gegeven college over.oorlogchirurgie. Behalve de militaire en civiele studenten, die in grooteu ge tale waren opgekomen, woonden ook eenige offi cieren van gezondheid dat interessante college bij en zien zeker met verlangen de volgende te gemoet. Aan geen der drie academies wordt zulk een college gegeven. 's-Gravenhage, 29 April. Gisteren werd door den heer Beukmao, commissaris van politie alhier, in persoon eene belangrijke aanhouding gedaan vaD een apothekersbediende B. en een mede plichtige 11. genaamd, die sedert eenigen tijd uit de geneeskundige inrichting tot Nut van 't Alge meen alhier eene groote hoeveelheid sulphas chinine, ter waarde van p. ui. f 700 hadden ontvreemd, en die door hen verre beneden de waarde werd verkocht. De medeplichtige werd door genoemden commissaris bij verkoop van eene hoeveelheid chinine aangehouden. Beiden zijn naar het huis van arrest overgebracht. Aan den Hoogen Wal is de persoon M. T., oud 48 jaren, zijnde een braaf werkman, vader van een talrijk gezin, voor een rijtuig willende uitwijken, in het water geraakt en eenige oogen- blikken later levenloos daaruit gehaald. De door den officier vau gezondheid 1ste klasse, Dr. v. d. Hegge, aangewende pogingen om de le vensgeesten van den drenkeling op te wekken mochten niet meer baten. 's-Gravenhage, 30 April. Vele abonnés, habi tués en bevorderaars van het Fransche opera-en tooneelgezelschap, onder directie van den heer Emile Marck, waren gisterenavond, voor de laatste maal in het tooneeljaar 18711872, in den Kon. Franschen Schouwburg bijeengekomen om aan alle artisten, die hun zoovele geuoegelijke avond uren gedurenden den al'geloopen winter hadden verschaft, blijken van hulde en waardeering hun ner verdiensten te geven. Het affiche bevatte, evenals in vorige jaren, zoodanige stukken en gedeelten van opera's welke het publiek in staat stellen voor het laatst den geltefkoosden zanger of de beminnelijke zangeres ten volle op prijs te stellen. Een bloemenregen daalde dan ook den gehee- len avond onafgebroken op alle vertrekkende of Diet-vertrekkende artisten, ODder welke laatste wij reeds mogen meenen te rekenen: Mevrouw Derasse, de heeren Cbristiani en Julien. Fanfares, bloemenkronen en luide bijvalsbe tuigingen vielen Mad. Derasse ten deel, die op minzame wijze tot driemaal toe hare couplets uit de Galathee voordroeg en het opgetogen publiek andermaal bare bijzondere krachtige sopraanstem deed bewonderen. NameDS de abonnés werd bij monde van den heer René een fraai zilveren coupe tot aandenken aan het voor haar zoo ver- eerend tooneeljaar aangeboden. Bij het eindigen van Mcijerbeers Marche aux flambeaux, welke door het orkest met aplomb werd afgespeeld, werd den heer Hasselmans, den ijveri- gen en bekwamen orkestmeester, door mevrouw Derasse, namens de leden van het orkest, een sigarenstel op zilveren voet geschonken; welke hulde door het publiek met krachtig applaudisse- ment en onderscheidene bloemenkransen werd ondersteund. Het treffendste oogenblik evenwel was dat, waar op de heer Marck, op aanhoudend geuit verlangen van de aanwezigen, zelf ten tooneele verscheen en uit de hand van den heer Julien, in roerende bewoordingen namens een groot aantal bewon deraars en vereerders van zijn talent een prach tig gemonteerden zilveren bokaal met toepasselijke insciiptie benevens een fraaien zilveren lauwer krans ontving. De heer Marck dankte in welsprekende taal allen die hem dit onverwacht blijk van hulde schonken; ook zonder dat voor hem zoo ver- eerend geschenk, voelde bij zich door de leven dige bewijzen van de sympathie van het Haag- sche publiek in dit tooneelseizoen ondervonden, aangespoord al zij De krachten te blijven wijden aan den bloei van den Franschen Schouwburg. Ook den heeren Faivret, De Veghel, de dames Lagije, Gerald henevens het balletpersoneel, stroom den van alle kanten bouquetteD en kransen toe, zoodat, ondanks de drukkende hitte in de zaal, alle aanwezigen de voorstelling tot het einde bijwoonden en in de aangenaamste stemming het schouwburglokaal verlieten. Gorkdm, 29 April. De le luitenant L. H. Hui- gens van het 6e reg. inf. is tot adjudant bij hot depót alhier benoemd. Nijmegen, 29 April. De le luitenant C. van Leeuwen is van het 5e bij het 8e reg. inf. alhier overgeplaatst. Katervber, 27 April. Naar men verneemt, zul len in de volgende week de werkzaamheden, die hier tot verbetering van den waterweg naar zee te verrichten zijn, die men sedert eenige dagen staakte, hervat worden. Er heeft zich daar toe reeds een groote menigte werkvolk aange- meldt. luEEij ivAajujkn, CO April. Dc kapiteins C. A. H. van Bart en L. Scheltus van het le reg. inf. zijn overgeplaatst de eerste bij het 6e en laatst- gemelde bij het 4e reg. inf. 's-Heerenberg, 27 April. Gisterenavond arri veerde alhier, met stille troin(pet) een detachement huzaren uit Zutfen, tien man sterk, onder bevel van den wachtmeester J. van Ulft. De burgerij kan, evenals de vermaarde Duchesse, zeggen: j'aime les mililaires, want zij heeft de paardjes rustig zien aankomen, gaat miDzaam met de rui ters om, en doet verder, alsof er hier altijd mili tairen geweest waren. De brand, die eergisteren, omstreeks halfdrie in den namiddag, uitbrak in den stal van den heer C. van NispeD, schijnt aanleiding gegeven te hebben, om, hoewel ongevraagd, ons deze strij ders toe te zenden. Mocht het in de toekomst blijken, dat de tegen woordigheid van deze landsverdedigers de bran den alhier uitroeit, dan heeft het Gouvernement ten volle zelfvoldoening van die zending en zijn wij er, evenals de assurantie maatschappijen, ten zeerste mede gebaat. Het vermoeden, dat kwaadwilligheid de oorzaak van den brand zoude zijn, wordt niet bevestigd, zelfs niet na het gedane onderzoek der justitie. Het tijdstip der uitbreking, de hooge plaats, waar de brand ontstond, alsook de algemeene bereid willigheid en volharding bij het helpen, doen te recht hier een ongeluk vermoeden. Omtrent het tweede brandje, dat een kwartier later iets verder uitbrak, zal de justitie de oor zaak trachten uit te wijzen. ArnhCl.) KOLONIE IV. BATAVIA, 21 Maart. Aan het algemeen overzicht van het Nieuw Ba- taviaasch Handelsblad ontleenen wij het volgende: Voortdurend komen nog berichten in over de jongste overstroomiDg in de residentie en de stad Samarang. De hoogte van het water was voor beeldeloos. Volgens mededeelingen van het spoor weg-comité heeft de brug over den Toentong, Dabij Kedoeng-Djattie weinig geleden en schijnt overigens de aangerichte schade, hoewel de her stellingen geld kosten, niet van dien aard te zijn, dat de communicatie lang gestremd zal blijveD. De particuliere tijdingen aangaande den treuri- gen toestand der aldeeling Demak verspreid, worden bevestigd door de volgende missive, welke de resident van Samarang aan de Handelsveree- niging aldaar heeft gezonden 1 te het ,J. Ma Goed st. ge 18 tSt I de 1 Depan dade eo lu M. 1 nde i detacl Dtpar het der et de Hela er ht de Belt [Thiet :r zij «ie it Jtu ir in stt Puigt. Binst in k vloed Tsardi; |«twil tal dui Igenst Iterded Kor daaraanvol-B'i"l(lel 'lis Samarang, den 14den Maart 1872. „Volgens uit de afdeelingen Samarang en De mak ontvangen berichten, zijn omstreeks 7001 bouws rijstvelden door den hoogen waterstand vernield. „Ook de sawahs der vrije landen SaijODg ej Gemoelak hebbeu veel geleden, zonder echter b kunnen zeggen hoevelc bouws er vernield werden „Door het bestuur is eene som van f 20,00i beschikbaar gesteld tot aankoop van zaadpadit voor de wederbeplanting der velden, behoorenda tot Gouv.-gebied. „Het spreekt van zelf, dat het geheel van het weder zal afhangen, of die poging met een gun stigen uitslag zal worden bekroond. „Onder deze omstandigheden acht ik mij ver plicht, uwe vereeniging op den bestaanden toe stand te wijzen en haar in overweging te geven om door invoer van rijst in de wellicht te ont stane behoefte te voorzien." Wij kunnen daarbij nog voegen, dat de armoeda in het Demaksche nu reeds zoo groot is, dat hoo. derden inlanders uit die afdeeling naar de berj. streken trekken om daar keièla te zoekeD. De Resident heeft ruim f 190,000 beschikbi,- gesteld voor openbare werken, door de Demai' sche bevolking tegen een dagloon van 30 ce: uit te voeren. Ook zijn pogingen aangewend ocj zaaipadie uit Indramajoe te verkrijgen. Te Samarang circuleert een adres, dat di zeer velen onderteekend wordt, waarbij met aai drang wordt verzocht dat het Indisch bestuuj maatregelen neme om de stad voor zulke ongi vallen te beveiligen. Het water is in de stad afgeloopen, maar ilonderz modder ligt voeteohoog in de kampongs. luitgaa Omtrent de thans afgeloopen expeditie tegt Idergel Goeuoeng-Tiuggi deelt de Javasche Courant n.\*i«n u de volgendo bijzonderheden mede: Na Bandar te hebben bereikt, werd den 13det| Februari de marsch over Goenoeng-Toea nast Goenoeng-Tinggi voortgezet, waar men door de moeilijkheid van het terrein en de vele te be klimmen steilten eerst den 18den gende aankwam. Onmiddellijk werden pogingen in het werk gesteld om meester te worden van de op Kotta- Pinang geroofde tnenschen en goederen, die ech ter de vader van pertoean Nan Lobeh, Soetan Koewala Pandjang, weigerde uit te leveren, niettegenstaande deze zich sedert aan het Euro- peesch bestuur ter Sumatra's Westkust had on derworpen. Toen die pogingen bleven afstuiten op de verklaring van Soetan Koewala Pandjang, dat hij aan onze eischen alléén op last van per- toean Nan Lobeb zou voldoeD, werd hij mei' eenige mindere hoofden als gijzelaar medege voerd, waarop de als een fort versterkte kam pong, Goenoeog-Tiuggi, gelegen op een steile rots en door de bevolking voor onoverwinnelijk gehouden, verwoest werd. De bevolking was bij de nadering der troepen gevlucht, zoodat de kampongs verlaten werden aangetroffen. Den 21steu werd de terugmarsch aanvaard en den 23sten kwam de kolonne te Bandar te rug, vanwaar de troepen bij gedeelten te watet vervoerd werden naar Laboean Bilik, om vai daar den 9den Maart de op de buitenreede lig gende oorlogsbodems te bereiken. Den volgenden morgen gingen der schepen onder stoom, en brachten de expeditionaire ko lonne den 12den in betrekkelijk goeden gezond heidstoestand te Riouw terug. Naar wij vernemen, zou de ter dood veroor deelde Varkevisser in de laatste dagen, in een toestand van hevige spanning en geweldige onrust verkeeren. Hij heeft den bijstand van een geeste lijke verlangd en behoefte geopenbaard om den troost van den godsdienst te ontvangen. Aan den evangeliedienaar heeft hij zijne betuigingen van onschuld, op de openbare terechtzitting afgelegd, ingetrokken en evenals bij de voorloopige in structie bekend, dat hij den moord en diefstal gepleegd heeft. Eenige leden van de rechterlijke macht hebben zich daarop naar de gevangenis begeven om den veroordeelde opDieuw rehoorec en te ondervragen; hij bekent schuldig te zijn, maar medeplichtigen te hebben, die hij echter weigert te noemen. [li. H.) Naar de Locomotief verzekert, zou er in het district Poerworedjo, residentie Banjoemas, hon gersnood heerschen. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend. Een tweej. verl. Daar Buropa, wegens ziekte, aan den cbe der aid. statist, ter alg. seer. Mr. VV. Th. Yssel de Schepper, en uaD den telegr. der 1ste ki. F. VV, liaruord; een tweej. verl. naar Ned., wegens ziekte, aan den secr. van het gouverti. Sumatra's Westkust T. A. L. Kroeseu; een tweej. verl. naar Ned. aan den lsten huipond. aan de cpcnD. lag. school te Banda Neira A. A. van Zolingen. Ontslagen: Kerv., wegens vertrek, als 2de buiteng. subst.-griff. bij den landr. te Anjer (Ban tam), J. H. D. van der Palm. Machtiging verleend: Tot uitreiking aan F. A. E. Tressell, van eene octe van toel. tot de uitoefening der verlosk. praktijk in de residentie Batavia. Benoemd: Tot griff. bij den omg. rechter in de 2de aid., de 2de subst.-griff. bij den raad van een ti .dicai calet .dust: oleoD [an b iu op likeii imor be ,?83 Eet It de De ie c eurw erlijk in Br 'an f Eei ke le te zi eener ake iet u n g pt rei lanht In jjtuk in Fi voor weet 10 fr verpl e gi [trein men, ,a k nthc reed aan leue inu |evei leere Dt Fran geliji n da i treft duli voor derz verb tal i zijn vaar onm D lohe

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2