De kapitein Muschart van de Koninklijke Mili taire Academie wordt met 1 September a. s. over geplaatst bij het 6de reg. infanterie te Breda. Wij vernemen dat Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden aan de feestcommisie te Vere, op haar uitnoodiging om het aldaar te vieren onafhankelijkheidsfeest te komen bijwonen, bij een minzaam eigenhandig schrijven heeft mede gedeeld, door omstandigheden verhinderd te zijn bij die feestviering tegenwoordig te wezen. Het elfde blaadje der Algemeene 's-Graven- haagsche Werklieden-Vereeniging bevat wederom een breedvoerig betoog aangaande de loonsver- hooging. Ook te Rotterdam heeft zich eene afdeeling gevormd der Nederlandsche Vereeniging tot bevorde ring der Koepokinenting, onder het voorloopig bestuur der heeren Dr. S. Bezeth, als voorzitter, en Dr. J. Vroesom de Haan, als secretaris. De vermoedelijke belooning en verdere inkom sten verbonden aan de vacante deurwaarders- betrekking der directe belastingen te Harderwijk, kunuen worden geraamd op 550 's jaars na aftrek der kosten ter zake van reizen, druk werk enz. Men schrijft aan 't Handelsblad uit Franeker. Sedert jaren wordt hier algemeen bitter geklaagd over den treurigen toestand van het openbaar gewoon lager onderwijs. Vele Israëlieten, Roomsch Katholieken en modernen zonden daarom hunne kinderen naar de christelijk nationale school, welke voor de orthodoxen is opgericht. Die school telt bijna zooveel leerlingen, als de drie open bare scholen te zamen, terwijl aan de openbare scholen negen bevoegde personen werkzaam zijn, telt de bijzondere school er maar drie. Een dier openbare scholen is nog wel eene normaalschool, die door de regeering des lands wordt geacht tot de enkele voortreffelijke lagere scholen te behooren volgens art. 12 der wet op het lager onderwijs. Al die openbare hoofdonderwijzers nemen deel aan de opleiding van onderwijzers van rijkswege. Wanneer men een ander in aanmerking neemt, dan moet de klacht ongegrond zijn, en wordt het tijd, dat het schooltoezicht maatregelen neemt, om aan het publiek bewijzen te geven, hetzij door openbare examens, hetzij door verklaringen, hetzij door vergelijkingen, hetzij door verslagen, dat die klachten ongegrond zijn, te meer omdat die klachten onmiskenbaar het vertrouwen op op de onderwijzers moeten schokken. Eergisteren zijn van Zutfen naar's-Heerenberg vertrokken 1 wachtmeester en 12 huzaren; naar de Zutph. Ct. verneemt is aldaar voor eenige dagen en vooral eergisteren op enkele plaatsen brand uitgebroken, hetgeen aan kwaadwilligheid wordt toegeschreven, ook omdat het atleen de huizen, waren waarvan de bewoners op 1 April hadden gevlagd. De substituut-officier van justitie heeft zich mede derwaarts begeven. Ter correctioneele terechtzitting, van het pro vinciaal gerechtshof in Zuid-Uollond werd Za terdag een getuigenverhoor gehouden in appèl van een vonnis der rechtbank te 's-Gravenhage, waarbij eene veroordeeling van éen jaar cellu laire gevangenisstraf en 8 boete is uitgesproken tegen A. d. O., asschenbrander, vroeger werk zaam in de glasblazerij van de heeren B. en C'., onder Vrijenban, als zou hij schuldig zijn aan het opzettelijk bederven van onbereide stoffen, gepleegd door een werkman van de fabriek. Er weiden vijf getuigen charge en zes getuigen it décharge gehoord. Uit het verhoor charge bleek o. a. dat de bekl. die vroeger in eene glasblazerij te Schiedam zeventien jaren was werkzaam ge weest, als asschenbrander in de fabriek onder Vrijenban diende tegen een weekloon van/6,50 buiten het overwerken,- terwijl drie zijner kin deren te zamen ƒ10 verdienen. In de helft der maand Nov. van het vorige jaar gingen de werk zaamheden niet naar wensch en werd gedurende een week lang outdekt, dat in het mengsel waar van tlesschen moesten geblazen worden en dat uit den oven kwam waaraan bekl. speciaal werkzaam was, allerlei stoffen aanwezig waren die niet, zooals de goede grondstoffen, smeltbaar waren, waardoor aan de fabriek eene schade van omstreeks ƒ2000 werd veroorzaakt. Adv.-gen. requireerde ten slotte de vernietiging van het vonnis wat den vorm betreft, maar ove rigens de bevestiging daarvan. Mr. Van Gigch vroeg de vrijspraak van den bekl., omdat z. i. geen do- lus aanwezig en er ook geen bewijs zou zijn, dat de slechte bestanddeelen door een boosaar dige daad in de goede stoffen waren gebracht en dat niet was uitgemaakt waar en wanneer het bederven heeft plaats gehad. De uitspraak is bepaald op aanstaanden Zaterdag. Daarna heeft het het Hof uitspraak gedaan in de zaak van B. J. v. G. en C. G. jl. Donderdag behandeld. Het Hof heeft beiden schuldigver- klaard aan diefstal door meer dan éen persoon bij nacht in een bewoond huis met behulp van buitenbraak en inklimming, den eerste besch. bovendien aan éen eenvoudigen diefstal. Zij zijn veroordeeldde eerste v. G. tot tuchthuisstraf van zeven jaren en de tweede G. tot tuchthuis straf van vijf jaren. Van den tweeden eenvoudi gen diefstal, den eersten besch. ten laste gelegd, werd hij vrijgesproken. Te Rotterdam zijn ontvreemd diverse munt- en bankpapier waaronder: 1 bankbiljet ad 100, op de achterzijde met stagstempel gestempeld: J. F. W. Benne, makelaar der zeevaart Rotterdam, (in drie regels, besloten in een ovaal); drie Mi- laneesche loten, waarvan eene serie 2789 n°. 90 en een serie 2729 n°. 84; 2 loten van het „Paleis van Volksvlijt" serie 6528 n". 40 en 6540 n°. 40; twee loten van „'s lands weerbaarheid;"de helft van een weerbaarheidslot," serie 3057 n°. 26, welk lot was doorgeknipt, benevens eenige zil veren voorwerpen. De officier vud justitie te Rot terdam verzoekt opsporing en bij ontdekking be richt. Blijkens het verslag aan den Koning ingediend door de Commissie van liquidatie der zaken van de voormalige Wees- en Momboirkamers over 1874 waren op weg er uit". December van dat jaar ten haren name in de grootboeken der na tionale schuld ingeschreven 5.026,800 aan 254 pCt, 98,000 aan 3 pCt. en 632,800 aan 4 pCt. De loopende zaken, liquidatiën, procedures of uitkeeringen, nemen gaandeweg af, zoodat de commissie meer en meer tot het einde harer taak nadert en wijders niets onbeproefd laat om daartoe te geraken. De Commissie uit de Tweede Kamer in wier handen gesteld was het Regeeringsverslag van de bevindingen en handelingen van het ge neeskundig staatstoezicht in het jaar 1870, heeft daarover een beknopt rapport uitgebracht en zegt o. a. naar aanleiding van het thans aanhangige wets-ontwerp ter voorziening tegen besmettelijke ziekten, dat als men de conclusie overweegt die in het Verslag voorkomt en uit breedvoerige ta bellarische opgaven getrokken is en welke luidt, dat de sterfte aan typhus in de landgemeenten grooter is dan in de grootere gemeenten. Als men in het hoofdstuk onderzoek ter beuordering der volksgezondheid, de lange lijst der gemeenten leest in welke het verbeteren van bestaande gebrek kige sanitaire toestanden een krachtiger aandrang behoeft dan tot hiertoe kon gegeven worden. Als men het bewijs ziet geleverd hoe gepaste gezondheidsmaatregelen te Haarlem vermochten de verspreiding van typhus te voorkomen. Als men daarentegen leest hoe weinig de sa nitaire maatregelen door het geneeskundig staats bestuur voorgesteld, te 's-Gravesande, toen daar de typhus ernstig heerschte, door het gemeente bestuur werden ondersteund dan zal men in die aangehaalde punten krachtige argumenten vinden voor de noodzakelijkheid eener zoodanige wet, als waarvan nu het ontwerp bij de Kamer aanhangig is. Nog blijkt het volgende: Het aantal in ons land practiseerende geneeskundigen is sedert den 31sten December 1867, de datum van de eerste nauwkeurige opgaaf in het Verslag van het ge neeskundig staatsbestuur van 1868, tot 31 De cember 1870 verminderd met 87 personen en bedroeg toen nog 2248 geneeskundigen. Het aantal apotheken was den Sisten Decem ber 1867 857 en den 31 Dec. 1870 820. Het was dus met 37 verminderd. Het aantal vroedvrouwen was den 31sten De cember 1867 727 (en den 31sten December 1870 767 en derhalve met 40 toegenomen. Aan de Statuten voor de Vereeniging tot verbetering van den gezondheidstoestand in de residentie, die zich ten doel stelt de omstandig heden, die op den gezondsheidstoestand van 's-GraveDhage een nadeeligen invloed uitoefenen, te leeren kennen en middelen te beramen, die tot verbetering zouden kunnen leiden, is de Ko ninklijke goedkeuring verleend. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft ter voldoening aan het verzoek, vervat in het Verslag uiigebracht door de Commissie van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in wier handen gesteld is de verklaring op 11 Januari jl., met den Duitschen gezant uitgewisseld aan de Kamer te kennen gegeven, dat zoolang de consulaten van de Duitsche Staten niet door hunne regeeringen zijn ingetrokken, de titula rissen in de uitoefening hunner functiën erkeud blijven door Zr. Ms. regeering, die zich niet te men gen heeft in de staatsrechterlijke verhouding tus- schen de staten die het Duitsche rijk uitmanen. Door de uitwisseling der bovenbedoelde verklaring wordt mitsdien niet te kort gedaan aan verplichtingen welke de Regeering vroeger heeft op zich genomen. De geleidelijke opheffing van de nog bestaande con sulaten der afzonderlijke Staten van het Duitsche Rijk is overigens, door artt. 4 en 56 van de Rijks constitutie voorgeschreven, zoodat het niet te voorzien is, dat zich moeielijkheden op dit' punt kunnen voordoen. Bij resolutie van den 16den April jl. heeft de Minister van Financiën vastgesteld eenige voor schriften voor de visitatie en verdere behande ling der bagage van reizigers die het rijk met spoortreinen of stoom booten binnenkomen. Daaraan ontleenen wij o. a. het volgende: De bagage, die reizigers, het rijk binnenkomende, met zich voeren, wordt bij invoer aan de land zijde met spoortreinen of stoom booten aan het eerste kantoor, en aan de zeezijde met stoom booten op de losplaats ter visitatie aangeboden. Alvorens tot de visitatie over te gaan vragen de ambtenaren den reiziger, of zich onder diens bagage ook goederen bevinden waarvoor invoer recht of accijns is verschuldigd, met verzoek die alsdan mondeling of schriftelijk aan te geven. Wordt dergelijke aangifte niet gedaan, dan wordt de bagage, na zoo noodig te zijn onderzocht, zon der verwijl vrijgegeven. Bagage die zonder de reizigers binnenkomt, kan bij invoer aan de landzijde worden ge zonden naar eene aangewezen losplaats, ten einde aldaar de vereischte visitatie te ondergaan. Deze instructie treedt in werking met 1 Mei e. k. Vanwege den Minister van Staat en van Bin- nenlandsche Zaken wordt ter algemeene kennis gebracht, dat het toelatingsexamen, bedoeld bij art. 21 van de voorwaarden om als kweekeling- aan 's Rijks Veeartsenijschool te Utrecht te wor den opgenomen, zal plaats hebben op Maandag en Dinsdag 8 en 9 Juli e. k. des voormiddags te tien uren; dat zij, die tot examen wenschen toegelaten te worden, alsmede zij die van het examen zijn vrijgesteld, zich in persoon of schrif telijk, mits portvrij, vóór of op 15 Juni e. k. bij den directeur der school moeten aanmelden. Met iogang van den lsten Mei aanstaande zal het Rijkstelegraafkantoor te Zwijndrecht open zijn op werkdageu van 7 tot 8 uren voormiddags, van 9 uren voor- tot 2 uren namiddags, en van 3 tot 4 en 7 tot 8 uren namiddags; op Zon- en feestdagen van 7 uren tot halfiien voor- en van 6 tot halfacbt namiddags. BINNENLAND. Amsterdam, 28 April. Woensdag 11. is hier eene vergadering gehouden tot oprichting van eene Amsierdauische afdeeling van de Vereeniging ter bevordering der koepokinenting. Aan eene com missie, waarin, behalve de geneeskundigen die de oproeping deden, ook de heeren H. van Lue- nen (Roomsch Katholiek pastoor), Mr. E. van Lier en prof. J, W. Guuuing zitting kregen, is bet ontwerpen van een reglement aan het voorloopig bestuur opgedragen. Een hoogst belangrijke me- dedeeling werd bij deze gelegenheid gedaan door den adjunct-inspecteur van liet geneeskundig staatstoezicht in deze provincie, dr. J. Teixeira de Mattos. Zij hield in dat, bij de jongste pokken epidemie hier ter stede, van de 1450 kinderen beneden de 12 jaren, die aan deze ziekte bezwe ken, slechts 19 waren ingeënten dat van de ruim 700 volwassenen, die daardoor werden weg gerukt, slechts 5 gerevaccineerd waren. Zaandijk, 27 April. De gemeente-ontvanger B. is gisteren gearresteerd, onder beschuldiging van misbruik van vertrouwen in valschheid in geschrifte. Naar men zegt, bestaat er een deficit inde gemeentekas, terwijl eenige registers verdwe nen zijn. Het tekort schijnt door den borgtocht voldoende gedekt. 's-Gravenhage, 29 April. H. M. de Koningin heelt eergisteren ten gehoore ontvangen deD be roemden Belgischen kunstschilder Gallait. De nieuwbenoemde buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister van Oostenrijk, ridder von Haymerle, bij het Nederlandsche Hof, is reeds gisterenavond in de residentie aangekomen en heeft in het Hotel Paulez zijn intrek genomen. Alhier is aangekomen en aan het Hotel Pau lez afgestapt, de heer Ed. de Grelle, nieuwbe noemd Belgisch secretaris bij ons Hof. Deltt, 27 April. Zooals men weet maakte de tegenwoordige artilleriekazerne op het Oude Delft vroeger een gedeelte uit van de woning van prins Willem I, die aldaar verscheidene jaren verblijf hield. In de wandeling wordt het gebouw dan ook nog „het Prinsenhof" genoemd. Maar behalve het gedeelte tot kazerne ingericht behoort tot die woning o. a. ook het gebouw thans in gebruik bij de diakonie der Ned Herv. gemeente. Toen nu onlangs het feest werd gevierd ter herin nering aan den gezegenden dag, waarop onze voorouders, 300 jaren geleden, den grondslag legden van Neêrlands onafhankelijkheid, waaraan Prins Willem I zulk een groot en roemvol aandeel nam, kwamen diakenen van voornoemde gemeente op de goede gedachte, om, als een hulde aan dien grooten vrijheidsheld en als eene vereering van zijne nagedachtenis, zijn borstbeeld te stellen op de plek, waar hij eenmaal voor het heil van het vaderland leefde, waar hij door de hand van een sluipmoordenaar werd neergeveld. Het borstbeeld is van gips en vervaardigd in de werkplaats van den heer Lindo. Het heeft een treffende gelijkenis met de beste portretten, welke van den Prins bestaan. Leeuwarden, 28 April. De 1ste luitenant L. D. Laurense van het 1ste regiment infanterie is bij het 1ste bataljon tot adjudant benoemd. Breda, 28 April. Tot het in orde breDgen var het cadettenkamp zal aanstaanden Dinsdag, da morgen, albier aankomen een detachement vai het bataljon mineurs en sappeurs uit Nijmegei eid en een detachement van het 1ste regiment vei ting-artillerie uit Delft. Hellevoetsluis, 27 April. Heden werd alhier aa den matroos 1 kl. G. N. van der Waan, dienend aan boord van Zr. Ms. gepantserd ram-rivier-vaai tuig, de gouden medaille voor 36jarigen trouwe dienst met de daarbij behoorende gratificati le das van 50, op eene plechtige wijze uitgereikt. B U1T£NL,A1V1\ Ëngclaud. Uit het Lagerhuis. Lord Maijo begraven. De Tiehborne-pretendent. Terwijl Fawcett zijn ontwerp over de hooge- school te Dublin heeft ingetrokken, is een anderj voorstel van hem verworpen, dat dunkt ons eel beter lot verdiend had. Op de ballott-bill hadïi namelijk onder meer audere een amendem» ingediend om de onvermijdelijke kosten voo:; parlements-verkiezingen voortaan door de k l districten te doen dragen in plaats van dooi candidaten zelve. Daardoor zou paal en pel worden gesteld aan de enorme sommen, die Engeland bij de verkiezingen tot omkoopi] worden besteed, waarvan de meesterlijke beo fenaar van het Engelsche volksleven, DickeJ ons zulke onderhoudende beschrijvingen te gent ten geeft. De Minister van Binnenlandsche Zak. verklaarde zich vóór het amendement, omdat behalve de bestrijding van het misbruik, aan arbeidende klasse meer gelegenheid zou get om in het parlement vertegenwoordigd te worc| Desniettegenstaande werd Fawcett's voorstel n] 261 tegen 169 stemmen verworpeD, voornamekj omdat het eene aanmerkelijke verhooging d-.| plaatselijke lasten met zich zou brengen. De vermoorde gouverneur van Britsch-Indii lord Maijo, is te Dublin met de uiterste prachl begraven. Ierlands hoofdstad had volgens de nai Londen komende berichten in langen tijd zuli een schitterenden stoet niet door hare straten ziei trekken. Inderdaad was de talrijkheid eu di kostbaarheid van den lijkstoet niet alleen te wij ten aan officieele bemoeiingen, maar ook aan de achting en liefde, die de gewezen onderkoning zich van velen had weten te verwerven. De pretendent naar de bezittingen der familie Tichborne, tegen wien zooals men weet een straf rechterlijke vervolging wegens meineed en valsch; heid werd ingesteld, is tegen een cautie van 6C'J p. st. op vrije voeten gesteld. Verscheidene zijne:' hooggeplaatste vrienden hebbeu deze som voo.j bem bij elkaar gebracht. Oogtenr.-Hong. Monarchie. Vergelijk met Gallicië en kies-hervorming. Priestertractementen. De rijksraad zal den 7den Mei geopend woi- den en men houdt zich druk ibezig met del quaestie welke de volgorde zijner werkzaamhe den zal zijn. Er zijn op het oogeoblik toch twee gewichtige ontwerpen aanhangig: dat voor vergelijk met Polen en dat tot invoering tl directe verkiezingen. Een groot gedeelte van. grondwets-partij is van oordeel dat de beide on werpen vereenigd moeten behandeld wordet „Wanneer men," zoo redeneeren zij, „eerst aan4:1 Polen de zelfstandigheid en voorrechten geeft, dï| bun toegedacht zijn, dan zullen zij geen ban: meer hebben om zich voor de directe verkiezit gen te verklaren; wij moeten de inwilliging hunne eischen afhankelijk maken van hum» medewerking tot aanneming van het kies-on: werp." Vooral omdat de directe verkiezingen it| Bohemen zulk een guDStigen uitslag voor d- constitutioneele partij hebben gehad, zijn zij baD: dat de Polen eene algemeene invoering er va tegen zullen werken zoo zij niet op een of ai dere wijze kunnen gedwongen worden. Een ander gedeelte der constitutioneelen en n« tuurlijk ook de decentralisten willen het ver gelijk met Gallicie eerst afgehandeld zien. Primo toch ligt het ontwerp hiervoor nagenoeg gereed, terwijl dat op de directe verkiezingen nog geheel in zijne wording isen ten tweede zijn velen van oordeel, dat de constitutioneele partij in den rijksraad op het oogenblik sterk genoeg is om het laatste ontwerp ook zonder de hulp der Po len tot stand te kunnen brengen. De oneenigheid met de hooge priesters over de aanwending van een half millioen tot verbe tering van het lot der lagere geestelijken, is bij gelegd. Zij, die ondersteuning verlangen, zullen dit door middel van de dekanaten en consist» riën aan de regeering kenbaar maken, met be- geleidtng van een beoordeeling van adressant' karakter door die geestelijke lichamen. De sta» beslist dan daarna zelfstandig. Het is duidelijk dat op deze wijze de verkrijging van de tract» ments-verhooging, nog grootendeels van de vet gemeste superieuren afhangt. Italië. Uitbarsting van den Vesuvius. Vo imtr ett well voor; vorn de ioor aret IOO ron [dan jan men van min; schij tege in I ontl ling schi li aitg teo, iod den bed inil 10S int coi kis da ze d£ de ne zes cei de ee va ze de ht De laatste uitbarsting van den Vesuvius heeft niet zonder betreurenswaardige gevolgen plaats

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2