Valkenburg en W. Verscbuur Jr., voor hunne inzending van aquarellen op de jongste tentoon stelling aldaar. Men meldt uit Maastricht: De opening in den kanaaldijk tusschen LuikMaastricht, die men aanvankelijk dacht in een paar dagen te kun nen herstellen, blijkt thans van meer belang te zijn dan zich eerst liet aanzien. De dijk bevindt zich op die plaats boven eene niet meer in wer king zijnde kolenmijn, en het gat, zoo het schijnt, juist boven een der kokers of putten. Bij peiling vond men op 80 Ned. ellen nog geen grond. Men rekent thans minstens 14 dagen tot herstelling noodig te hebben. Uit Deventer wordt aan de Arnh. Gt. gemeld Behalve hare reputatie wegens de bekende producten van koek en bier, zal onze stad zich gaandeweg kunnen beroemen op een heirleger van velocipedisten. Het gebruik maken van dit voertuig begint een ware manie te worden, on der ouderen zoowel als jongeren. Voor yelen is echter de verbazende hoeveelheid dezer trapwie- lers op den openbaren weg een ware plaag, en reeds is bij het kantongerecht te Apeldoorn een ernstige zaak dienaangaande aanhangig. Ook zijn betreurenswaardige ongelukken daarbij geene ongewone zaak; hedenmiddag toch had binnen korten tijd een tweede ernstige verwonding plaats, daar een der jeugdige velocipedisten, even als kort geleden een ander, op gevaarlijke wij ze zijn been brak. Aan velen zoude bet wen- schelijk voorkqmen, dat door het gemeentebestuur bepalingen genomen werden, welke het gebruik maken van velocipedes op de wandelingen en den openbaren weg beperkten, ten einde verdere ongelukken en onaangenaamheden te voorkomen. De Amsterd. Gt. meldt: Philippus Staal, geboren 1798, en Aaltje Hek- kenberg, geboren 1797, wonende té Amsterdam, hopen op 1 Mei a. s. hun gouden bruiloft te vieren. De man was van 1814 tot 1821 militair en heeft den slag van Waterloo bijgewoond, ter herinnering waarvan een eereteeken zijn borst - siert.Later diende hij bij de schutterij alhier en, blind geworden, werd hij als sergeant-hoornblazer gepensioneerd met een soldij van ƒ136 'sjaars. Zijn vier zonen volgden zijn voorbeeld en dien den als militairen met eere land en vorst. Staal heelt dus alle aanspraak op de belangstelling zijner stadgenooten, en daar het ons bekend is, dat de Omstandigheden, waarin hij verkeert, van dien aard zijn, dat bewijzen van sympathie gaarne en met dankbaarheid door hem en zijn vrouw ontvangen zullen' worden, gelooven wij onze lezers te mogen aansporen het brave écht- paar tusschen nu en 1 Mei te gedenken, opdat deze dag niet alleen een feestdag voor hen zij, maar tevens het begin van onbezorgd leven, 'zoolang hun dit nog zal vergund wezen. Uit Opstèrland wordt gemeld: In de onder deze gemeente ressorteerende veen kolonie Beets is het zeer onrustig. Groote koppels arbeiders, met stokken gewapend, ziot men de veenderij doorkruisen, die aan de anderen het werk verbieden, waarbij het niet aan bedreigin gen ontbreekt, zoodat het wet'k zoo goed als stil- of-nnt TMa wIaI Wftvflt in 31 VVfttBT geworpen, of op eene andere wijze mishandeld. Menige vechtpartij is er voorgevallen. Vooral bij de Spaltenbrug heeft men zoo hevig gevochten, dat de politie genoodzaakt was het zwaard te trekken, zoodat er van weêrskanten bloedstorting plaats had. De algemeene overtuiging van de werklieden, dat zij voor het zware werk, dat zij moeten verrichten, te karig worden bezoldigd, is oorzaak dezer onlusten. Donderdag is in de haven te Maassluis opgevischt het lijk van een matroos, die sinds den vorigen avond aan boord van een der vischschepen werd ge mist. Hij was woonachtig te Schevemngen en laat eene jeugdige weduwe met een kind achter. Gisterenmorgen is te Rotterdam in de Maas het lijk drijvende gevonden van een onbekend armoedig gekleed manspersoon, 't welk duidelijke kenteekenen droeg van reeds geruimen tijd in het water te hebben verkeerd. Het signalement van den drenkeling is ongeveer als volgt: mid delmatige lengte, naar gissing oud 50 jaar, zonder baard of knevel,, lang grijs haar, blauwe oogen, gekleed met oude lakenscbe jas en pantalon, zwart zijden doek om den hals, bombazijnen borstrok en onderbroek en wit hemd. Het laatste klee- dingstuk alleen gemerkt H. P. 6; aan den lin kervoet een schoen. In den namiddag van 21 dezer is in de bui tengronden van Ameland vervallen het Engelsche visschersvaartuig the Little Nell, thuis behoorende te Huil, gevoerd door schipper William Stark. Dadelijk na de stranding is het schip vol water geslagen en in den grond gestooten. De vijf op varenden hebben zich met de scheepsboot gered, met achterlating van al hunne goederen, zonder dat sedert iets van het schip kon worden geborgen, dat, evenals de goederen der bemanning, wel tolaal verloren zal zijn. De schepelingen zijn, na door den burgemeester van het volstrekt noodige te zijn voorzien geworden, naar den Engelschen consul te Harlingen gezonden. Woensdag middag omstreeks vijf uren, ontlastte zich boven de gemeente Waarde een hevig on- weder, ten gevolge waarvan de bliksem door den schoorsteen is geslagen in de woning van de erven Joh. Harthoorn aldaar. Dezelve heeft een stuk van den schoorsteen afgerukt, is er daarop naar binnen gedrongen, heeft in een hoek van de kamer op 8 plaatsen de tegels uit den muur geslagen, waardoor de bureau en de klok, alsmede eenige sieraden die daarop stonden, aan de andere zijde van de kamer geworpen en beschadigd werden, terwijl in eén glazen kastje vier glazen werden verbrijzeld, alsmede een glas van een lamp gelijk aan den brander afgeslagen, en vervolgens zich door den schoorsteen weder een uitweg gezocht. Gelukkig bevond zich op dat oogenblik niemand in huis, zoodat geen on heilen zijn te betreuren. Dezer dagen ontstond in de nabijheid van Hee renveen brand in den stoomoliemolen de Hoop, van den heer M. Meinesz. De vlam woedde met buitengewone hevigheid, dat vooral toege schreven moet worden aan de vele brandbare stoffen, welke in den molen- aanwezig waren. Gelukkig was de wind Z.-W., want daaraan toch is- het voornamelijk te danken dat de be lendende gebouwen gespaard zijn gebleven. De oorzaak van den brand is onbekend. Eergisteren heeft op den spoorweg van den Grand Central Beige naar Aerschot een droevig voorval plaats gehad. Een conducteur is in aan raking gekomen met een voorbijgaande locomo tief, die hem over het lichaam ging, zoodat de man op de plaats dood bleef. Men weet dat sedert eenige jaren de sparte, een soort van gras, met zeer goed gevolg tot het maken van papier wordt gebruikt, en de papier fabrikanten van Gelder hebben op de Amster- damsche nijverheidstentoonstelling getoond, welk flink bruikbaar papier er van de vezels dier uit- tekookte planten te maken is. Kreeg men vroeger e sparte uit Spanje, latei uit Algiers, thans wordt zij ook met massa's uit Tunis naar Europa ge voerd. De plant groeit in die streken als onkruid ieder die wil kan haar kosteloos verzamelen, alleen het vervoer en het in balen pakken kost geld. Tegenwoordig speelt de prijs te Tunis tus schen de 2 en 2 tb gulden de 60 kilogr., vrij aan boord. Waren er in dat land goede voerwegen en wagens, de prijs zou nog aanmerkelijk dalen. Het ingezamelde moet intusschen door kameelen naar de kust gedragen worden. Geen volk gebruikt misschien meer sparte voor zijn papier dan Engeland, en de volgende daadzaak pleit wel zeer voor den vrijen handel. Toen al leen de Spaanscbe sparte de Engelsche markt voorzag, werd er een uitvoerbelasting op dat ar tikel gesteld. Daarvan was het gevolg dat En geland Algiersche sparte gebruikte; de Spaansche uitvoer geraakte nu zoo in verval, dat men de belasting weder afschafte, zonder eenig gevolg. De Regeering van Tunis begrijpt de zaak ook al niet goed. Sedert September 1871 werd er een uitvoerrecht geheven van bijna 8 cents per 5U kilogram, .en kort daarop, van 8 November af, werd die belasting tot 16 cents opgevoerd. Wel dra zal ook Tunis dus van de levering beroofd Z. M. heeft pensioen verleend aan den kapitein, magazijnmeester der artillerie 2de kl. te Delft, IJ. Buttinger. Z. M. heeft benoemd tot luit.-kolonel en directeur der art. stapel- en constructiemagazijnen, den maj. L, S. R. Sesseler, van het 1ste reg. vest.-art.; tot maj-, den kapit. J. Stadnitski, magazijnm. der art. van de 1ste kl. te Nijmegen; tot magazijnm. der art. van de 1ste kl., den kapit. C. Ouwendijk, magazijnm. der art. van de 2ae kl. te Gorkum; tot 2den luit. magazijnm. der art. van deSdekl.: te Delft, den wachtm. J. H. van Aanholt, van het reg. veid-art.; te Heusden, den sergeant C. de Kort, van het 2dé reg. vest.-art.te Delfzijl, den sergeant H. L. Horstman, van het 1ste reg. vest.-art.; tot magazijnm. der art. van de 1ste kl. te 's-Herto- genbosch, den maj. J. E. W. M. P. Ninaber, laat stelijk magazijnm. der art. van de 1ste kl. te Nijmegen, thaus op non-activiteit; bij het reg. veid.-art., tot lsten luit. (n. o. v. r.), de 2de luits. T. van Os en Jhr. W. A. Gevers Deynoot, beiden van het korps; bij het 1ste reg. vest.-art., tot maj. den kapit.-adj. J. H. Kretzer, van het 3de reg. vest.-art.tot kapit. van de 3de kl. (n. o. v. r.), den lsten luit. J. J. Meijen, van het korpsbij het *"1\j tot "lön W P van Haeften, van het korps; tot lsten luit. (n. o. v. r.), den 2den luit. J. J. C. H. van Pelt, mede van het korps; bij het 3de regiment vesting artillerie, tot luitenant-kolonel, den majoor J. H. Frankarnp, van het korps; tot maj., den kapit. J. A. baron Mulert, mede van het korps; tot kapit. van de 3de kl. (n. o. v. r.), de 1ste luits. H. A. Perk, van het korps, en A. Veen Valck, van het 1ste reg. vest.-art.; bij het reg. rijd. art. tot lsten luit. (n. o. v. r.), den 2den luit. C. M. E. van Löbensels, van het korps. Z. M. heeft goedgekeurd het aan den heer J. C. baron van Haersolte van Haerst, burgemeester der gemeente Zwollerkerspel, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli e. k. verleend eervol ont slag als secretaris dier gemeente. Z. M. heeft aan C. E. Stolk, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Bernmel, en benoemd tot notaris binnen het arrondissement Nijmegen, ter standplaats de ge meente Bemmel, J. Stolk, candidaat-notaris aldaar, een en ander in le gaan met 1 Juli 1872. BINIVENLAND. Voorschoten, 27 April. Z. K. H. Prins Frede- rik der Nederlanden heeft heden middag een bezoek gebracht aan de fabriek van gouden en zilveren werken van den heer J. M. van Kem pen alhier, om het zilveren tafelservies van zijn schoonzoon, den Prins von Wied, te bezichtigen. Oudshoobn, 26 April. De Raad dezer gemeente heeft in zijne vergadering van gisteren besloten, om de som van 10,000, waarvoor hij reeds vroeger besloten had aandeelen in den Spoor weg van Utrecht op Leiden te nemen, met eène gelijke som te verhoogeo, in de hoop dat deze onderneming tot stand moge komen. Amsterdam, 26 April. B. en W. hebben de commissie tot onderzoek van de verbetering van water en bodem dezer stad opgeroepen, en reeds heden is een vergadering gehouden voor de eind beslissing in dit voorzeker zoo hoogst belangrijk onderzoek, Dezer dagen zijn met kracht aangevangen de graafwerken van den fundeeringsput der nieuwe uitwateringsluis, die van stadswege in het be lang der waterverversching bij Zeeburg wordt gebouwd. Haarlem, 25 April. GistereuavoDd ls door het gemeentelijk muziekkorps bij fakkellicht eene serenade gebracht aan den heer Mr. E. A. Jordens, die, als burgemeester dezer gemeente moetende aftreden, door Z. M. den Koning als zoodanig is herbenoemd. Alblasserwaabd, 26 April. Naar wij vernemen, is de besmettelijke longziekte onder het rundvee ook thans in den stal van den bouwman J. van Zessen, teLangerak, uitgebroken, en dientengevol ge één rund onteigend en afgemaakt. Ook het vleesch daarvan is, evenals van de afgemaakte runderen te Nieuwpoort, publiek verkocht. Zijn wij wel onderricht, dan is al het overige vee van dien stal thans tegen de longziekte ingeënt geworden. 's-Gravenhage, 27 April. De ritmeester F, Xpey van het 1ste reg. huzaren alhier is daarbij tot adjudant benoemd. De sergeant-majoor J. Mathijsen van het instructie-bataillon en de sergeant M. J. Lange- veld van het regiment grenadiers en jagers zijn tot ordounancen bij Zr. Ms. hofhouding benoemd. Gisteren avond had de gewone jaarlijksche algemeene vergadering plaats van leden-aaudcel- houders van het Kon. Zoöl. Botanisch Genootschap, De opkomst was niet zeer talrijk. Door den voor zitter, den heer R. J. graaf Schimmelpenninck, werd namens het bestuur verslag uitgebracht over den staat en de lotgevallen der inrichting over het afgeloopeD jaar, de verbeteringen en verfraai ingen die men tot stand had gebracht, de ont werpen die men voor het vervolg in gereedheid, de geschenken die men bekomen had, enz. Voorts werd gewezen op de gewichtige financiëele maat regelen in de laatste dagen genomen, waaruit het gevolg werd getrokken, dat de toekomst met goede vooruitzichten kon worden tegemoet getre den, mits het bestuur met zuinigheid, voorzich tigheid en nauwgezetheid in het beheer te werk ging, waartoe het zich in de laatstgehoudene al gemeene vergadering had verbonden. Het geta- der leden bedroeg 1939 en was met 146 vermeerl derd. Ten slotte werd in het verslag gezegd, dat, door aanneming der meergemelde financiëele plan nen, het bestaan van den Tuin is verzekerd, en dat het te hopen i6, dat de belangstelling in die in richting al meer en meer moge worden opge wekt. Vervolgens werden, meest met algemeene stem men, tot leden van het Bestuur herkozen de hh. M. Henriquez Pimentel, Mr. W. O. T. vau Oud heusden en F. baron vau Brienen; en tot leden van den Raad van commissarissen, de heeren Mr. N. J. van IJsselsteyn, Mr. H. A. Piepersen en J. H. Lintz; terwijl ter vervanging van de heeren baron van Hardenbroek, die verlangde niet weder gekozen te wordeD, en Mr. J. O, Rasch, overleden, tot commissarissen werden benoemd de heeren C. T. Suermondt en J. A, Keurenaer, waarna de vergadering werd gesloten, Delft, 27 April. De 2de luitenant J. van Blijen- burgh van het 2de reg. vest.-art. wordt met 1 Mei a. s. gedetacheerd bij de artillerie- stapel en constructie-magazijnen alhier. Gobkom, 26 April. Aan den opzichter van fortificatiën der 1ste klasse op het fort Loevestein, D. H. Le Grand, is de gouden medaille toegekend voor 36 jaren trouwen.militairen dienst en de daar aan verbonden gratificatie van 56. Apeldoorn, 26 April. Z. M. de Koning is heden ochtend te halfacht met H. D. gevolg op het pa leis het Loo aangekomen, om in de eerste helft van de maand Mei weder te vertrekken. Na het bezoek van Z. M. aan de noordelijke provinciën zal Z. M. zich weder op het Loo vestigen, met het oog op de verschillende kampementen, waar van men zich hier veel drukte belooft. Zwolle, 25 April. Een onzer ingezetenen heeft op een terrein buiten de Sassenpoort alhier 28 nette woonhuisjes, op twee tegenover elkander staande rijen, laten bouwen, elk van een tuintje voorzien; die huisjes heeft hij ter bewoning ge geven aan bejaarde personen uit de fatsoenlijke, onbemiddelde burgerklasse, terwijl hij op het grootboek der nat. schuld een kapitaal van 1U0,000 heeft laten inschrijven, waarvan de renten strek ken tot onderhoud der huisjes en tot het geven van wekelijksche toelagen in geld aan huDne bewoners. De tuinbazen alhier hebben, uit eigen be weging, gezamenujK Destoten, net wernioon hun ner knechts te verhoogen en op 13 cent per uur te brengen. Velp, 20 April. De winterrogge en het winter koren staan, zoo niet zeer goed, dan toch zeer bevredigend te velde en zijn vooral in de laatste veertien dagen merkbaar vooruitgegaan. De meeste vroege groenten staan goed en zullen na eenige dagen zacht weder voor het verbruik geschikt zijn. Van de vruchtboomen zijn de appel- en pe- renboomen ruim met bloesem voorzien en beloven veel. De pruimen en kersen kunnen zonder te genspoeden overvloedig worden. Alleen de fijnere vruchtsoorten, als druiven, abrikozen en perziken staan minder voordeelig en men vreest, dat de oogst daarvan niet zeer ruim zal zijn. Deventer, 25 April. Het provinciaal gerechtshof in Overijsel heeft Gerrit VVentink, broodbakker, wonende te Hasselt, thans alhier in hechtenis, verdacht van poging tot moord op zijne dienstmeid Aaltje van Raalie, ter dier zake buiten vervolging gesteld, met last tot zijne invrijheidstelling, op grond dat hij, tijdens hij de poging tot mooid pleegde, in staat van krankzinnigheid verkeerde. Naar wij vernemen, zal Wentink thans, op requi sitoir van den heer officier van justitie, naar een krankzinnigengesticht worden overgebracht. BUITENLAND. Frankrff k. Interpellatie Raoul DuVaL Ontwerpen Prineeteau en Target, De heer Raoul Duval heeft zijne interpellatie naar aanleiding der redevoeringen van den heer Gambetta zoo ingekleed, dat hij zorgvuldig den schijn vermeed alsof hij de vrijheid van spre ken en begrippen te verspreiden wilde aantas ten. Hij heeft zich uitsluitend beklaagd over het gedrag der twee rnaires van Angers en Havre, die niet geschroomd hebben, het banket ter eere vau Gambetta bij te wonen. Zeer behendig heeft de interpellaDt herinnerd aan het feit, dat bij de behandeling der departementale wet op ster ken aandrang van Thiers de kamer aan de re geering het recht heeft toegekend om in steden van meer dan 26,090 zielen de maires te benoe men. Maar dan moest nu ook het gouvernement de verantwoordelijkheid voor de daden van die maires op zich nemen en zorgen dat zij zich niet inlieten met eene beweging, die ten doel had om de ontbinding van de Nationale Vergadering te bewerken. De minister van binnenlandsche zaken, Lefranc, kon na deze woorden wel niet anders dan be tuigen dat de regeering het gedrag der maires afkeurde. Het gouvernement, zoo zeide hij, is van oordeel, dat de ambtenaren geen werkzaam deel mogen nemen in den strijd tusschen de ver schillende partijen. Het vereenigt zich voorts vol- strekt niet met den veldtocht, dien men tegen de vergaderiüg heeft geopend. Het vertrouwt, dat de kamer, evenals haar voorgangster van 1848, zich uit eigen beweging zal ontbinden wan neer het geschikte oogenblik gekomen is. De heer Raoul Duval was met deze explica tie natuurlijk zeer in zijn schik en trok derhalve zijne interpellatie in. Het eenige wat wij van deze zaak niet be grijpen is dit: óf de Nationale Vergadering is de wettige souverein van het land en dan mi de heer Gambetta, die redevoeringen tegen hi houdt' veeleer aangeklaagd worden dan de w res, die zij slechts bijwonen; óf zij is bet Diet dan kan men het ook aan staatsambtenaren kwalijk nemeD, dat zij tegen baar gericl redevoeringen aanhooren, indien de heer Ra. Duval consequent was geweest, had j evenzeer Gambetta als de maires moeten al vallen. Doch dit durfde hij niet, ten eerste om| door de strenge consequentie het onhoudbare zijne beweriDg (namelijk dat de tegenwoord in der haast bijeengeraapte vergadering sou rein zou zijnl) moest blijken, en hij ten twee door Gambetta, die in de zitting tegenwoordig vv wel eens duchtig op zijne plaats zou kunneü zet zijn. Nu heeft Gambetta geen woord gesp' ken, noch tot Raoul Duval, noch tot den Mioistj Klaarblijkelijk heeft de verdienstelijke den. craat zich van den beginne af in deze vergader! tot gedragslijk gesteld om zich zoo weinig mo» lijk in de discussiën te mengen. Aan den eer kant toch bestaat er bij de meerderheid een groot parti pris om zich aan iemands arguuie ten en vooral aan die van Gambetta te storen aan den anderen kant zouden zijne tegemia, ders alle eenigszins sterke uitdrukkingen uitzijt redevoeringen aaügrijpen om hem bij de verdacht te maken als een overdreven, meet denswaardig enthousiast. Klaarblijkelijk is fo, betta geen lief hebber van parelen voor de irj nen te werpen. De vergadering heeft in dezelfde zittinp ontwerp van den heer PriDceteau bebaodeld de ambten, bedieningen eDz., die met het maatschap der kamer overeenigbaar zullen t* Eene vrij sterke discussie werd gevoerd over onder-secretarissen van staat. Ten slotte heelt evenals in Engeland dat ambt met de hoeda: heid van volksvertegenwoordiger vereenigb verklaard. Tegen het ontwerp tot organisatie van raad van state was, zooals men weet, een te; voorstel ingediend door den heer Target, sir, kende om aan de tegenwoordige commissie, defunctïën vau een raad van state waamee eenvoudig meerdere uitbreiding te geven, reden van dit contra ontwerp was, dat moeilijk zulk een staatslichaam kon organ ren zonder zekerheid te hebben over den de: tieven regeeringsvorm des lands. De commissi aan wie het voorstel verzonden is, heeft nu concludeerd om het niet in overweging te nl men en bij het oorspronkelijkeontwerp te blijvel Spanje. 150C heel lis a hedi hooi vers wei; deel mer inst rekf fl Hon lege LOO' sirs J1 spro gest kon O bovi Dl bed opst uja£ en B de Bas l ii I biei J. f ven te inaj en v. cell vai bel tot Boi vai tot c hed der Misbruiken bij de verkiezingen. De priester! opstand. Het onderzoek naar de geldigheid der verkl zingen zal in de Cortes een waren storm in leven roepen. Er worden zoo ontzettend veelt schuldigingen opeengestapeld, dat men er hetg heele ministerie wel ooder zon kunnen begrave Als een staaltje hiervan kan dienen, dat River die ten gevolge van onwettigheden zijne candid tuur in Ecija introk, voor zich alleen 73 aa klachten wegens verkrachtingen van de kiesw bij de rechtbanken aanhangig heelt gemaakt. 1 misbruiken bij de stembus moeten aan ook z schreeuwend geweest zijn, dat zelfs mannen v: He. Togoopingspariij van plan zijn ertegen ten testeeren. Als voorbeelden worden onder andts de volgende feilen medegedeeld: De rechter te Iznalloz bij Granada wilde onderzoek instellen naar ongeoorloofde bandeiii gen bij de verkiezingen, die hem ter oore wart gekomen. De gouverneur der provincie haa hit van nauwlijks kennis gekregen of hij zond eeni; gendarmen, die kort en bondig den rechter, de ambtenaar van het openbaar ministerie en griffier gevangen namen, naar Granada voerde en daar opsloten. Voorts zou volgens verscheidene bladen te Ga- adix de ministerieele candidaat Queredo als Al kozen zijn geproclameerd, terwijl zijn tegensta]/ der Pedro Alarcon, een bekend schrijver, wal stemmen had verkregen dan hrj. Alarcon hgsl zich met de kieshjsten bij zich naar den cividA gouverneur van Granada, doch werd onder in zijn rijtuig aangehouden door een vroegen] gevangene, die verscheidene revolverschot' op hem loste. Men beweert eu dat deze tal door den gouverneur voortdufeDd als agent t] de verkiezingen is gebruikt nu wanneer deze wering waarheid behelst zou een groot deel verantwoordelijkheid van dien aanslag (die tl tusschen slechts eene verwonding ten gevolge hei- gehad) op den gouverneur vallen. Wat den Carlisten-opstand betreft, dedaaron' inkomende berichten zijn zoo uiteenloopend, ii men er nog niets met zekerheid van kau ze, gen behalve dat zij in' allen gevalle niet bi zonder uitgebreid en gevaarlijk is. Naar de berichten der telegraaflijnen, die trot wens op vele punten zijn afgesneden, te oordei' len, zou de opstand kunnen vergeleken wet den bij een onstuimig golvende zee, waarop w eens eenige duizenden Carlisten in de dief- zinken, om dan weder op eenig verbeven puf' te voorschijn te komen. Immers volgens de tff- schillende mededeelingen is het geheéle gel»' der opstandelingen óf 15000, óf 8000, óf wel 2000. Ieder geloovebiervan wat hij wil. -Wij blijven den aanslag nog evenals te voren schouwen als eene even schandelijke als nutte looze poging vao de Carlistische priesterschaar. De regeering bestrijdt intusschen den opslao' op alle wijzen. Behalve dat het geheele leg" wordt onder de wapenen geroepen is, ook aan'd justitie bevel gegeven, de Carlistische dagbladei die de oproeping van deD hertog van Madrid, alia.- Karei VII, hebben openbaar gemaakt, in beslaf te nemen. am aan ver hoe De var Goi spr- ree dru om laD hei hij Mii bel ste vol qu be he I is zit dai dei TELEGHAiMlMEiN. Vr Za GE Berlijn, 26 April. VolgeDS berichten uit bron heoben de meesters metselaars thans de finitief besloten om Zaterdag-avond het wed te doen staken en het niet weder te hervatte voordat men het onderling over de looDen en vet' dere voorwaarden eens is geworden. Monden, 26 April. De markies van Ls®' 1 downe zal Lord Northbrook opvolgen als ontó" secretaris van het departement van oorlog. De Koning der Belgen wordt aanstaande wet» hier verwacht om een bezoek af te leggen tij de KoniDgin. Parys, 26 April. Er ie geen eDksl stellig be richt ontvangen over het binnentrekken van Doe Carlos in Spaoje. Er loopen geruchten dat de toestand in Spanje ernstig is. Madrid, 26 ApriL Naar men verzekert, zij11 he en ke Ct€ ge

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2