vormsel, drie bisschoppen te wijden. Van een gemeente in Bohemen is aanzoek ontvangen om altaarsteenen, waaruit blijkt, dat ook daar zelf standige gemeenten worden opgericht. Be aansluiting van onze Oud-Katholieken aan die in Duitschland is derhalve een feit, dat op de organisatie van de Oud-Katholieke Kerk een belangrijken invloed zal uitoefenen. Van de zijde der Roomsch-Katholieken geeft die vereeniging natuurlijk weder aanleiding tot heftige uitvallen tegen onze Oud Katholieken, en de oude Jezuïe ten-scheldnaam van Jansenisten wordt herhaald. Uit Botterdam meldt men aan 't Handelsblad: Gelijk bekend is worden er hier van particu lieren zijde pogingen aangewend om ons beter gaslicht te verschaffen, namelijk door het geregeld aanvoeren zuurstof, door een afzonderlijk buizen net. Voor en aleer men er echter toe overga beter licht te scheppen, ware het niet onverschillig Botterdam meer licht te geven. Men moet weten, dat nog altijd onze stadsverlichtiog rekent op de maan, en daar deze laatste zich aan die reke ning weinig stoort, verkeeren onze straten perio diek in eene Egyptische duisternis. Wee den vreemdeling die dan zijn verblijfplaats zoekt I Be agenten van politie zijn welwillend genoeg; on langs nog op een avond, toen de maan ons alwe der in den steek liet, gingen twee hunner in hun loffelijken ijver, om voor een vreemdeling het door de duisternis onleesbare huisnummer op te zoeken, zóóver, van zich tot uccrobaten te vernederen; de een namelijk nam den ander op zjjn schouders, ten einde toch de hoogte van den deurpost met het gezochte nummer te vinden. Maar niet altijd vindt men zulke offervaardige redders uit de duisternis en daarom zal het wel het beste wezen, dat het licht der maan niet langer een factor zij van onze straatverlichting. Binsdag-avond is te Brielle op de reede een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. Zes kanonniers, behoorende tot de torpedo-kompagoie, waren met een bootje op de rivier. Brt schijnt te ziju omge slagen, waarbij 4 der zes manschappen het leven verloren. Nog is slechts éen der lijken opgevischt. Misbruik van sterken drank is de hoofdoorzaak. Be Amsterdamsche barbiers adverteeren in het HandeDblad: Baar de barbiers alhier zich vereenigd hebben tot verbetering van hun toestand; betreffende het loon, wat nog veel aan hun winkel betaald wordt, zoo wenschen zij dit onder de volgende bepalin gen tot stand te brengen. Eerstens en wel vooral de welwillendheid door gegronde overtuiging van hunne geëerde begun stigers te bezitten, om daardoor ten tweede het loon te genieten van niet minder dan vijf centen per keer, opdat het ophoude die onhoudbare oude gewoonte hun barbier met drie centen te voldoen, ja enkelen het nog met twee en een halve cent af doen. Waarlijk, „een loon het schoenpoetsen waar dig, maar niet het aangezicht." Nadere berichten, van Elmina ontvangen, en loopende tot den 21sten Maart jl, luiden gunstig omtrent de stemming der bevolking. Zoodra door de rechtbank, ten aanzien van den Ashantijnsohen grootvaandrig Atjempon Jouw uitspraak zou worden gedaan, hetgeen verwacht werd binnen weinige dagen te zullen geschieden, zou deze, vergezeld van zijn zoon en een twin tigtal volgelingen en nabestaanden, met een der ter Kuste gestationeerde stoomschepen, buiten het Nederlandsch gebied worden gevoerd. Be waarnemende Gouverneur Ferguson zou zich beijveren zoo spoedig doenlijk partij te trek ken van de gunstige gelegenheid, door de rustige en vreedzame 'gezindheid der bevolking aange boden om de overgave te doen plaats hebben. Bij de beslaande gezindheid der bevolking zag de Gouverneur er geen bezwaar in de Neder, landsche forten op denzelfden dag over te geven. Bit zou, naar hij hoopte, op den lOden April kunnen geschieden, indien de Engelsche autori teiten dan tot de overname gereed waren. Uit de briefwisseling, reeds voorloopig met den administrator te Sierra Leone, den heer Pope Hennessy, en den administrator te Cape Coast gehouden, is op te maken, dat van de Engelsche zijde geene vertraging te wachten is. Boor den Minister van Koloniën is, onder dag- teekening van 23 Maart jl., aan de beide Kamers der Staten-Generaal medegedeeld, dat art. 51 der begrooting van uitgaven van de Nederlandsche bezittingen ter kuste van Guinea, voor het dienst jaar 1872, bij Kon. besluit van 8 Maart jl. n'. 22, is verhoogd met 20,000, en mitsdien gebracht op 31262,41. Bie verhooging strekt tot bestrij ding, voor zoo veel noodig, van de behoeften, welke zich zouden kunnen voordoen bij de uit voering van het tractaat wegeDS de overdracht van voornoemde bezitting aan Groot-Brittannië. Be majoor der artillerie L. S. B. Sesseler, in garnizoen te den Helder, is, naar men verneemt, benoemd tot luit.-kolonel bij den stapel- en con- struptie-winkel der artillerie te Belft. Be scheepsklerk W. van der Meer, dieneude aan boord van Zr. Ms raderstoomschip Valk, wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld en met den lsten Mei daaraanvolgende vervan gen door den scheepsklerk M. J. Bambonnet, terwijl met laa'stgemelden datum de scheepsklerk H. A. Engeringh geplaatst wordt aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Be adelborsten der 1ste klasse H. van der Sande, J. A. H. Beck en B. J. G. Volck worden met den 6den Mei a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Z. M. heeft J. H. van Erckelens benoemd tot burgemeester der gemeenten Stad en Ambt Bel den, onder toekenning van eervol ontslag als bur gemeester der gemeente Zwarlsluis. Z. M. heeft aan Mr. L. graaf van Heiden Rei- nestein, 's Konings Commissaris in Groningen, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder van de 2de kl. met de Ster der orde van den Rooden Adelaar, hem door Z. M. den Buitschen Keizer, Koning van Pruisen, geschonken. Z. M. heeft aan Jhr. Mr. E. W. F. Wttewaall van Stoetwegen, secretaris van legatie te St.-Pe- tersburg, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van komtnandeur der orden van Christus en van Medjidié, hem ge schonken door Hunne Majesteiten den Koning van Portugal en den Sultan van Turkije. Z. M. heeft den heer E. C. M. Ooms benoemd tot Nederl. consul te Port-Louis, voor het eiland Mauritius. Z. M. heeft aan C. A., zich noemende en schrij vende A. C. Hania, gewezen kommandant van het huis van correctie te Hoorn, verleend een pensioen ten lastë van den Staat van ƒ893 's jaars. Z. M. heeft ten laste van den Staat pensioen verleend aan W. Krul, gewezen Rijksveldwachter der 2de kl. te Zwolle, ten bedrage van ft34 's jaars; en aan H. of H. J. Kruize, gewezen Rijksveldwachter der 3de kl. te Winschoten, ten bedrage van 166 's jaars. Z. M. heeft benoemd tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen en ontvanger der registratie en domeinen te Beventer, den heer J. M. Smits, thans ontvanger der registratie en domeinen te Oudenbosch. Z. M. heeft nog de volgende pensioenen ver leend, als aan: J. van de Groep, postbode, f 72; W. Kempeneers, comm. 3de kt. bij 's Rijks bèl., ƒ251; P. Vermeeren, comm. 1ste kl. bij 's Rijks bel., ƒ422; A. G. Bode, verificateur 1ste kl. bij's Rijks bel., 1888, J. van den Broek, idem, 1600; Jhr. W. A. Gevers, betaalm., ƒ4000; H. P. de Vries, brievenbesteller, ƒ190, P. J. Tops, idem, ƒ244; S. R. Kuiper, brievengaarder, 172; F. Veith, ontv. der dir. bel. en acc., 369; E. J. J. des Tombe, direct, van het postk. te Nijmegen, 1453; A. S. van den Abeele, wed. G. Beurwaarder, in leven comm. 3de kl. bij 's Rijks bel., 101E. Kiveron, wed. van C. van 't Sant, in leven ontv. der successierechten, 885; J. van Schalkwijk, wed. M. N. Schröders, in leven comm. 1ste kl. bij 's Rijks bel., f 305. BINNENLAND. N ibuwesluis, 23 April. Men is hier reeds druk bezig met het lossen dér benoodigdheden voor de te maken ijzeren rolbrug, welke de reeds lang bestaan hebbende ophaalbrug over het kanaal alhier zal vervangen. 's-Gravenhage, 24 April. Uit het verslag van het bestuur der vereeniging tot bescherming van dieren over 1871 blijkt o. a. dat in de nieuwe politieverordeningen vele bepalingen zijn opge nomen welke het Bestuur noodig achtte voor de behandeling van dieren in eene beschaafde maat schappij. In het verslag wordt hulde gebracht aan publicisten om het even tot welke staatkun dige partij zij behooren, aan onderwijzers en on derwijzeressen, om het even van welke geloofs belijdenis en aan geestelijken van alle kerkge nootschappen, zonder uitzondering, om de veree niging door woord en daad te ondersteunen. Wat de dagbladpers betreft, in hare ondersteuning heelt het Bestuur zich vooral ook mogen verheu gen bij de oprichting in 1871 van een paarden- vleeschwinkel alhier. In navolging der alhier bestaande afdeeling der Hollandsche maatschappij van landbouw zal het bestuur, tot opwekking der bijwoning van de algemeene vergadering, in het vervolg eene ver loting van voorwerpen doen plaats vinden. Ten gevolge van de pogingen van het bestuur zijn enkele paarden van den railroutedienst tusschen 's-Hage en Belft afgekeurd en door betere ver vangen. Pogingen bij het gemeentebestuur aan gewend ten einde ergerlijke mishandelingen van dieren tegen te gaan, hebben tot uitkomst gehad, dat B. en W. bij wijze van proef een toestel tot het wegen van hondenwagens hebben geplaatst in de Lijnbaan op den hoek van het Westeinde. Uitvoerig wordt melding gemaakt van het denkbeeld, om te trachten de in 1872 alhier te houden tentoonstelling door de Hollandsche maat schappij van landbouw tevens dienstbaar te ma ken voor de vereeniging, n.l. door het vormen eener afdeeling op die tentoonstelling. Men weet dat aan dat denkbeeld gevolg is gegeven. Het aanzoek daartoe heeft bijvul gevonden bij het Hoofdbestuur der genoemde maatschappij. Op de aanstaande algemeene vergadering zal de uit te reiken medaille der 's-Gravenhaagsehe vereeni ging ter bezichtiging worden aangeboden. Brengt het bestuur een woord van lof aan de dagblad pers in het algemeen, in het bijzonder moet het hulde doen aan de redactiën der Landbouw Cou rant en van het Leidtche Dagblad. Beide reda tiën beijveren zich om in hunne kolommen sieeds het practisch nut en het zedelijk belang vau de vereeuigingen ter bescherming vau diereu te doen uitkomen. Ook de redactie van het maandschrift Androcles vei dient steeds lof en hulde voor den volhardenden ijver, waarmede zij voortgaat hare krachten te wijden aan deze zaak. Ten slotte doet het bestuur de onaangename inededeeling dat Jhr. dr. J. L. C. Pompe vau Meerdervoort, zich verplicht heeft gevoeld zijn ontslag te nemen als bestuurslid. Schiedam, 24 April. In de zitting van den Ge meenteraad alhier van gisterenavond heeft de Voorzitter eene rede gehouden ter herinnering aan het nationale feest, den lsten dezer gevierd, en dat in deze gemeente zoo luisterrijk is afge- loopen. Inzonderheid wees hij op het feest van de schooljeugd, dat algemeen genoegen heeft ge daan, en dat door een schoolfeest (50jarig bestaan der onderwijzers-vereeniging) werd achtervolgd. Boor den heer Br. A. J. M. Los is wegens ver trek uit de stad, ontslag genomen als lid van den raad. B. en W. hadden een voorstel gedaan tot bet uitschrijven eeuer geldleemug vun 30,000 ten behoeve der gasfabriek. Be heer J. F. Legner stelde echter voor, dat bedrag uit te breiden tot 60,000 tot herstel van kaden. Bat voorstel werd met 8 tegen 4 stemmen aangeuomeD en het plan tot het uitschrijven der geldleening in dien geest gewijzigd vastgesteld. Aan den heer W. Lom- merink is op verzoek een eervol omslag verleend als leeraar in de handelswetenschappen op de Middelbare scholen. Belft, 24 April. Be gisteienavond gehouden buitengewone vergadering der Maatschappij tot bevordering der üouwkunsi, afdeeling Bellt, werd, behalve door leden der afdeeling, door een aan tal belangstellenden bijgewoond. Wat betreft de oprichting eener gemeentebe waarschool, kwam de vergadering tot de con clusie, dat de oprichting eener bewaarschool al leszins ondersteuning verdient, doch dat men de voorkeur zou geven aan de stichting van de twee zoodanige scholen, een in het noordelijk en een in het zuidelijk gedeelte der stad. Men wenscht in ieder geval de stichting van althans éene be waarschool niet laoger meer te^zien uitgesteld. Bij het voorstel „de oprichting van eene open bare school voor uitgebreid lager onderwijs, uit sluitend voor meisjes", werd door een der aan wezigen de opmerking gemaakt of het wellicht niet beter zou zijn eene hoogere burgerschool voor meisjes op te richten. Nadat daaromtrent door verschilleude spiekers het woord was ge voerd, en men had doen uitkomen dat de voor gestelde school voor meer uitgebreid lager on derwijs hoofdzakelijk voor de „burgerklasse" der maatschappij zou zijn (waarbij de wensch werd uitgedrukt, dat het schoolgeld zoo laag mogelijk zal worden gesteld), werd eveneens bij accla matie besloten dit voorstel te ondersteunen. Bobdrecht, 24 April. Be 1ste luit. J. C.Jansen vau het 4de reg. inf., alsmede de 2de luits. A. W. van 't Liodenhout, N. P. Onderwater en L. Ballentijn respectievelijk van het 1ste, 5de en 8ste reg. inf. zullen van 1 Mei a. s. tot uit*. October daaraanvolgende, bij het korps pontonniers alhier, tot het bijwonen der zomeroefeningen worden gedetacheerd. Utrecht, 24 April. Gisterenavond werd alhier eene algemeene vergadering gehouden van de Utrechtsche Vereeniging tot verbetering der volks gezondheid, onder praesidium van Prof. Hoek. Na eene korte toespraak van den voorzitter werd overgegaan tot het nazien en goedkeuren der rekening en verantwoording over het jaar 1871, en voorts tot het bespreken van een door 5 leden onderteekei.d voorstel van wets-veran- deriDg. Tengevolge van deze reorganisatie zouden dan meer dan vroeger algemeene vergaderingen ge houden worden. Het bestuur der Vereeniging zou voortaan bestaan uit een voorzitter, een eersten secretaris (correspondent) en eeo tweeden secre taris, een penningmeester en 4 referendarissen. Tevens werd nog voorgesteld, het minimum der jaarlijksche bijdrage van de contribueerende leden der Vereeniging van 5 op 3 gulden te brengen. Aangezien deze voorstellen, werden zij aange nomen, tot wijziging van het reglement der Ver eeniging ook op ondergeschikte puDten zouden leiden, hadden de 5 voorstellers een geheel nieuw reglement ontworpen. Het werd met algemeene stemmen door de Vergadering aangenomen na een discussie, die getuigde van de warme be langstelling der leden in het lot der Vereeniging, en nadat bier en daar door amendementen een paar artikelen nog nader gewijzigd waren. Baarop volgde het besluit, dat het nieuwe reglement ter stond in werking zou tnden; dat het Bcsluuil zijn mandaat zou nederleggen en dat men ooi middellijk zou overgaan tot het verkiezen val een nieuw bestuur. De uitslag der stemming was, dat vandeaftrj dendebestuursleden 3 herkozen werden Prof. Hoekl Br. Krecke en Br. van Riemsdijk Br. Snellen ha I vooraf verklaard voor zich geene herkiezing J wenschen, omdat hij volgens het nu vervalleJ reglement had behooren af te treden. Voorts wer-l ten nog tol leden van het bestuur benoemd bil Nolst Trenité, Br. Penuink, Br. Spruyt, Dr. vaj de Sande Bakhuyzeu en Br. Mac Gillatry. Eeu voorstel van het bestuur, toegelicht door Pro(| Fruin, om gemachtigd te worden, aan deu Ko-| ning goedkeuring van de statuten der Vereeni-1 giug te vragen, opdat de Vereeniging cam j, zich als rechtspersoon zou kunnen doen gelden werd eveneens met algemeene stemmen aan. genomen. Nijmegen, 24 April. Be 1ste luitenant Jhr. C. I van der Wijck van het 3de reg. vest.-artil/en'a I is op zijn verzoek op non-activiteit gesteld. Leeuwarden, 24 April. Be toebereidselen v, I eene luisterrijke ontvangst van Z. M. den Konio» 1 worden reeds blijkbaar. Vanwege de proviod I zal het Paleis van Justitie met meer dan 50li I lampions worden verlicht. Onder de gemeentsl gebouwen, welke geïllumineerd zullen worde: I noemen wij in de eerste plaats het Stadhuis (td I en met het torentje), de hoofdwacht, het was» I gebouw. Op onderscheiden pleinen, bruggen enz,I zullen vanwege de gemeente prachtige versier;: I gen worden aangebracht. En wat de particuliere: I betreft, dezen hebben op de meeste plaatsen z::: I vereenigd, om grachten en straten te illumine;. I ren, op eene wijze die veel schoons doet ver- I wachten. Ook aan versieringen van andttn 9 aard zal het Diet ontbreken. Breda, 24 April. Ben 4den der volgende maat: I zullen aan de Koninklijke Militaire Academie I alhier de eindexamens aanvangen van de kadette: I van het hoogste studiejaar. Gravb, 23 April. Gepasseerden Vrijdag is hier aangekomen de heer Coolen, ambtenaar aan heil provinciaal gouvernement te 's-Hertogenbosch, oml namens den Commissaris des Koniogs op last van den Minister van Binnenlandsche Zaken onder zoek te doen naar de ongeregeldheden van den lsten ApriL Er loopt een gerucht dat de Burge meester zijn ontslag gevraagd zou hebben. Be luitenant van de marecbaussee's is voor de zaak gepasseerden Donderdag naar den Haag geweest. Maastricht, 23 April. Eindelijk heeft men alhier buiten de voormalige Vrouwenpoort weder eeo begin gemaakt met een gedeelte der vestingwt. ken te slechten, en wel in de onmiddellijke nabij heid van het dorp St.-Pieter, en tevens een ge deelte van het kanaal van hier op Luik, dal geheel buiten koers lag, te dempen, waardoor een fraai terrein wordt verkregen. Naar men ver neemt, zal dat gedeelte bij het stadswandelpark worden gevoegd. BUITENLAND. Frankrijk. Uit de Nationale Vergadering. De beraadslagingen over de reorganisatie ui den staatsraad zullen waarschijnlijk uitgeste!! worden. Naar aanleiding van een opmerking, die door Gambetta gemaakt werd bij de eerst', lezing, is namelijk een tegeu-voorstel ingediend, om voorloopig geen definitief lichaam van dien naam te organiseeren, maar de commissie, die tij delijk met de functies er van belast is, te vet- grooten. Gambetta voerde te recht aaD, dat men moeilijk den raad van state kan reorganiseereo, terwijl men nog in 't onzekere is over de toe komstige politieke organisatie van geheel Frank rijk. Het tegen-voorstel dat dien ten gevolge aan de commissie verzonden is heeft veel kans van door de vergadering aangenomen te worden. Bij zulk een gelegenheid komt het schitterend voor den dag, in welk een dubbel zinnigen toestand de Nationale Vergadering zitb bevindt. Terwijl zij voortdurend hoog opgeeft ven hare souvereiniteit, terwijl zij daardoor zelfs een partieele hernieuwing verre van zich afwerpt, rekent zij zich nu niet in staat een organieke wet te maken, omdat zij niet weet hoe lang bare macht zal duren en welke toestand daaruit zal geboren worden De Vergadering heeft zich overigens bezig gehouden met een ontwerp tot beteugeling van de dronkenschap. Door verscheidene leden van de uiterste linkerzijde is het met kracht bestre den op grond dat het tegengaan van een der gelijk kwaad tot het gebied van de moraal, niet tot dat van de wetgeving behoort. Evenwel is door de aanneming van het eerste artikel het be ginsel van het ontwerp aangenomen; teD gevolg® der menigvuldige amendementen, die er op zijn ingediend is het verder teruggezonden naar de commissie. Dat Thiers de beraadslagingen over de leger- reorganisatie heeft doeD uitstellen wekte bij velen het vermoeden op, dat er inderdaad over die zaak tusschen Duitschland en Frankrijk nog moei lijkheden bestaan, die eerst uit den weg dienen

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2