en de verlengde Hoogeveensche vaart tu)D voordeel hebben gezocht, maar niet gevonden. JtfülTEMiAlVD. Frankrijk. Uit de Nationale Vergadering. Heeft Bismarck nu een nota geschreven? Gezantschappen; ministerie. Wij deelden reeds in een uitvoerig telegram mede, wat eergisteren in de nationale vergade ring behandeld is. Men kan daaruit hebben ge- ;ieoi dat de zitting grootendeels gewijd is ge weest aan het bespreken van de orde van den dag. Dat niettegenstaande de oppositie van Gam- betta, Di hi rel en de Castellane het ontwerp tot orgauisafie .van dep staatsraad den voorrang heeft verkregen boven dat tot reorganisatie van bet leger, is toe te schrijven aan de inmenging van Thiers in het debat. De president verzekerde, dat tijo gezondheidstoestand op het oogenblik niet toeliet, deel te nemen aan de beraadslagingen joier de leger-reorganisatie indien men daartoe 'lidelijk overging. De kamer heeft daarop beslo- teo, den raad van state eerst onder handen te lemen. Waarschijnlijk is het argument van Thiers ilecbts een voorwendsel en hoopt hij in wezen- ïjkbeid de commissie voor het leger nog meer ,ot zgue wenschen over te halen. Voorts heeft de graaf de Jaubert gevraagd de •as/stelling van den dag der beraadslaging over ■en voorstel, dat er veel van heeft of de edele raat Frankrijk aan het vroegere China of Japan elgk wit maken. Hij proponeert wel niet alle reemdelingen den toegang iot het grondgebied e ontzeggen, maar toch wenscht hij ze niet toe e laten zonder speciale vergunning. De graaf had 'dit voorstel wat vroeger moeten doendoor zijne aanneming toch zou de fraaie wet tegen de Inter \ationale zoo goed als onnoodig zijn geworden. Wat de interpellaties over Gambetta's redevoe- ingen betreft, zij schijnen minder tegen dezen lemocraat zelf gericht te zijn dan tegen enkele persouen, die naar zijne woorden hebben dur ven luisteren. Een lid der rechterzijde toch .heelt zich niet geschaamd, aan te kondigen, dat hij het gouvernement explicatie zou vra gen over het feit, dat de gemeenteraadsle den van Angers en Havre een banquet, waar op door Gambetta gesproken was, met hunne tegenwoordigheid hadden durven vereeren! Het wordt op deze wijze voor de rechterzijde nood. zakelijk een lijst op te maken, die voor alle openbare ambtenaren, van den president der re. publiek tot den minsten sluiswachter, vaststelt de plaatsen waar zij zich moeten ophouden, de uitstapjes die zij mogen doen, de diners die zij mogen geveo, de lezingen, publieke vermakelijk- leden enz, die zij mogen bij wonen, kortom waar door hun geheele private leven in overeenstem ming wordt gebracht met de politieke lasten en begeerten van de heeren der rechterzijde. De Siècle hernieuwt het bericht, onlangs door Daily News gegeven over eene nota van Bismarck aan de Fransche regeering met betrekking tot de groote schaal, waarop zij het leger reorga niseert. Bismarck zou hebben geschreven, over tuigd te ziju van Tbier's vredelievende bedoe- i lingen, maar desalniettemin met zulke uitge breide wapeningen geen genoegen te kunnen né- uieo. De Ind. Bel ge verzekert echter, uit vertrouw bare bron te kunnen meedeelen, dat ook dit be richt ivan de Siicle weder geheel uit de lucht is gegrepen. Ieder make nu maar voor zichzelf zijne gevolgtrekkingen 1 Er zal weder een verandering plaats hebben in het Fransche corps diplomatique. De heet d'Harcourt, gezant bij den Paus, vertrekt in plaats van den hertog de Broglie naar Londen. Hij zelf zal vervangen worden door den heer de Bourgoing; voorts is het nu vrij zeker dat de heer Teisserenc de Bord de plaats van de Gou lard als minister van koophandel en landbouw zal innemenhij is een haudig financier en heeft voor Thiers nog de bijzondere aantrekkelijkheid van geen vrijhandelaar te zijn. Engeland, De ministerieels crisis. universiteit, die met de afschaffing van de godsj marek 's strijd geldt. En dan is het ongetwijfeld dienstige kleur trouwens in onmiddellijke betrek waar, dat hij zich ten doel stelt, alle Jezuïtente king staan. Nu heeft het Ministerie Gladstone verdrijven. Wil Italië zeker zijn van Duitschland's verklaard, -zich te vereenigen met de afschaffing materieelen bijstand, dan moet het ook met alle van den godsdienstigen ambtseed; bet overige krachten het ultramontanisme bestrijden." gedeelte van het ontwerp, namelijk de admioi- Velen, die in de tegenwoordige woelingen in stratieve hervorming, beschouwt het als ontijdig; Duitschland Bismarck vijandig tegenover de ka- tegelijk echter heeft het beloofd, in de volgende tholieke kerk meenen te zien staan, mogen door zitting een bill, overeenkomende met die van'de juiste beschonwing van bovengenoemd blad, Fawcett, in te dienen, daar het in beginsel met hunne dwaling laten varen. Bismarck heeft in dien heer overeenstemt. Duitschland dezelfde positie en voert denzelfden Nu zou Fawcett, (naar wij meenen heden) strijd als de regeeringen van andere landen, na- voorstellen om de beraadslagingen over zijn ont- melijk tegen de vreemdelingen van den overkant werp (dat reeds bij tweede lezing is aangeno- der bergen, de onderdanen van Rome, de beder- men) tp doen beginnen. Lord Hartington, minister'vers van hetvolk.de vijanden van het vaderland, voor Iersche aangelegenheden zou hierop voorstel- l"~ len een amendement om die beraadslagingen alleen te doen aanvangen voor zoover betrelt de af schaffing van den ambtseed en enkele minder beteekeuende onderdeelen, en het overige ge deelte der bill onaangeroerd te laten. De aan neming of afstemming nu van dit amendement van Lord Hartingou heeft het ministerie tot een kabinetsquaestie gemaakt. De regeering heeft zichzelf daardoor naar het algemeen gevoelen in een onzuivere positie ge bracht, en het schijut waarlijk alsof op het kabinet Gladstone de vloek rust van voortdurend kleine onhandigheden te moeten begaan en daardoor zijne verkeerdheden nog te verzwaren, zijne deug den in waarde te doen verminderen. De premier zelf toch is, blijkens zijne belofte om een dergelijk ontwerp in te dienen, met het beginsel der neu- traalmaking ingenomen. Hij moet dus nu, op grond van ontijdigheid (een ontijdigheid, die n. b. over een jaar niet meer zou bestaan 1) een voorstel bestrijden, waarmede hij zich in den grond ver- eenigt. En hij moet dat voorstel bestrijden niet alleen tegen de oppositie, maar zonder twijfel ook tegen een groot gedeelte van zijne eigene aanhangers. De onafhankelijke liberalen toch, dat wil zeggen diegene die niet per se voor alle maatregelen van het ministerie stemmen om hel in stand te honden, zijn voor bet grootste ge deelte met de bill ingenomen. Evenzoo de radi calen, de Engelsche dissenters, de Iersche presby terianen en in het algemeen de voorstanders van godsdienstloos onderwijs. Alleen de Iersche ultra- montanen en de volgzame liberalen zullen het ministerie in den strijd steunen. Het besluit van de regeering is alleen toe te schrijven aan de nederlagen, die zij in den laat- sten tijd, en vooral door de afstemming van hst door haar overgenomen amendement Leatham op de ballot-bill, heeft ondervonden. Gladstone wilde nu een votum van vertrouwen hebben óf zeker weten, dat hij in de vftrtPgpnivnnTdiertwcrftnviwor, niet meer op voldoenden steun kan rekenen, en derhalve aftreden. Doch, zooals wij reeds aan toonden, heeft hij daarvoor al een zeer ongeluk kig criterium gekozen. Gesteld eens, dat hij als overwinnaar uit den strijd te voorschijn treedt en zijne belofte vervult, dan moet hij het volgende jaar een ontwerp indienen, nagenoeg gelijk aan datgene, dat hij nu als een reden beschouwt om den ministerieelen zetel te verlaten. De eenige reden, die men voor zulk een vreemd besluit kao aanvoeren, is, dat hij de oppositie wil dwingen zich te verklaren, voordat de Ala- bama-quaestie is opgelost! Het is toch een bekend feit, dat de Tories voornamelijk de beslissing dier zaak wachten, om hunne aanvallen op het minisierie te verdubbelen, wijl immers eene af treding van het kabinet op het oogenblik de onderhandelingen met Amerika vrij wel in de war zou kunnen brengen. De kabineis-quaestie, nu gesteld, zou dus nog ten gunste van de regee ring kunnen keeren door den dwang dezer bui tengewone omstandigheid. Er moge voor deze redeneering iets te zeggen zijn; doch bij eenig nadenken is het duidelijk dat een dergelijke overwinning het leven van het kabinet op zijn hoogst een korteu tijd zou kunnen rekken, maar nooit bijdragen om het in zijne wankelende positie een vasten steun te geven. Italië. Duitschland en Italië. De telegraphische berichten dezer dagen inde wereld gestuurd over de aanstaande ministeri- eele crisis in Engeland zijn op het eerste gezicht eenigszins onduidelijk. Dat de heer Hartington zou voorstellen, tot stemming over de bill van den heer Fawcett over te gaan en dat de regee- ring de verwerping van dit voorstel als eene ka- binetquae8tie kan beschouwen, is niets meer of minder dan onzin. Fawcett zou natuurlijk niets liever wenschen dan dat men over zijn ontwerp 8'og stemmen, daar hij op het oogenblik juist de meerderheid voor zich heeft. Be quaestie zit aldus in elkander i Zooals men Weet strekt de bill om de universiteit van Du blin neutraal te maken, dat wil zeggen aan stu denten van alle gezindheden toegang tot haar te te verleenen. Een onmiddellijk gevolg daarvan is, dat de godsdienstige ambtseed, die door de pro fessoren enz., moest worden afgelegd, verdwijnt. Tegelijk echter behelst de bill van Fawcett ook gewichtige hervormingen van de inrichting der TELEGRAMMEIV. Versailles, 23 April. De Nationale Vergade ring heeft heden bij de eerste lezing het ontwerp betreffende de recruteering aangenomen. De dis cussie over deze voordracht heeft de Kamer zich bij de tweede lezing voorbehouden. De heer Thiers is een weinig ongesteld. Naar men verzekert, is heden het besluit geteekend, waarbij de heer de Bord benoemd wordt tot Minister van Koophandel. Bucharest, 23 April. Prins Karei heeft op ie gelukwenschen der Ministers, ter gelegenheid van zijn verjaardag, geantwoord, dat hij onher roepelijk besloten is om 't geen hij als zijne roe ping in Rumenië beschouwt, tot stand te brengen Alle geruchten omtrent eene abdicatie van den Prins worden daardoor ten eenenmale gelo genstraft. Washington, 23 April, 't Congres heeft ver- :ocht om mededeeling van de aan de arbiters e Genève voorgelegde correspondentie met be- rekking tot de eischen wegens indirecte schade. Madrid, 23 April. Eenige benden in Navarre, Ie zamen sterk ongeveer 600 man, zijn naar Xoncevalles teruggetrokken, naar het schijnt om don Carlos bij zijne intrede op Spaansch grond gebied te beschermen. In eene bijeenkomst van afgevaardigden en senatoren der meerderheid is de candidatuur van Rios Rosas voor het presidentschap der Cor tes goedgekeurd. Londen, 23 April. De heer Jenkinson verlangde in het Lagerhuis van het gouvernement te weten of België bezwaren kan maken tegen de uitle vering van Margarethe Bixblaoc. Parys, 23 April. Men verzekert, dat don Car los gisteravond nog te Genève was, Bayonne, 23 April. Gisteren heeft de maire van Sarre eenige gewapendepersonen doen arres- leeren, maar daar hij over geene voldoende u.auRt krcouliiUtoj nijc o* ookclon ovor do gron zen ontsnapt. Er zijn thans troepen gezonden, om de grenzen te bewaken. New-York, 23 April. De Washingtonsche bla den verlangen dringend, dat het gouvernement de indirecte eischen intrekt die door de meer derheid der bevolking afgekeurd worden, terwijl slechts valsche schaamte de regeering doet vol haiden. Madrid, 28 April. Carlistische benden vertoon den zich gister in Navarra, Arragon, en Toledo; naar men zegt ook in Biskaye. De troepen zetten hen na. Vele Carlistische junta's in de provinciën zijn gevangen genomen. Parys, 21 April. Het Journal officicl, bevat de benoemiug van den heer Goulard tot minister van financiën, van den heer de Bord tot minister van koophandel en van den heer Burodes tot maire van Lyon. Marktberichten. Amsterdam, 24 April. Rogge, Petersb. 175, 177, 180; Mei 176, 175, 174; October 188, 187. Raapolie 6/w'. 42; vliegend 404tMei 40, 40)4; Sept., Oct., Nov., Dec. 39%, 39%, 39%. Lijnolie 6/w. 40%; vliegend 3914; Mei 38*, 39; Sept., Oct., Nov., Dec. 38%. Hennepolie 6/w. 45%; vlie gend 44. Raapkoeken 1000 stuks 75, 83. Lijnkoe ken 100 stuks 11%, 13%. Junij 1871 in het openbaar verhuurd aan Alexan der Jacobus van Eek, fabriekant onder Soeter- woude voor f 20, welke visscherij vroeger voor den tijd van 10 jaren onder de baud verhuurd is geweest voor de som van f 25 per jaar. Het is niet te voorzien dat eene hernieuwde open bare verhuring een hoogeren huurprijs zal ten gevolge hebben, zoodat wij u voorstellen ook deze visscherij voor den lijd van éen jaar, ingaande den 1 Junij e. k. en eindigende utt. Met 1873 onder de hand te verhuren ouder de bestaande voor waarden aan den tegenwoordigen huurder, waar toe deze zicli bereid heeft verklaard. Het is ons weuschelijk voorgekomen deze vis scherij slechts voor den tijd vau éen jaar te ver huren, omdat met 1 Mei van het volgende jaar mede verstreken zal zijn de huur vau de visscherij in de singels rondom de stad en in eenige andere vaarten, zoodat wanneer eeue opeubare verhuring in het volgende jaar noodig uiocht worden ge acht, zulks len aanzien van bovenbedoelde visscne- rijen zal kunueu plaats hebben. Burgemeester en Wethouders, enz. Aan den Gemeenteraad. De Italienische Nachricltten, een Diiitkch blad, dat sedert eenige weken te Rome verschijnt, laat zich op de volgende wijze uit over de politiek van Bismarck tegenover de ultramontanen: ^Eenige Italiaansche bladen noemen den krijg van Bismarck tegeu de ultramontanen eeu strijd tegen het katholicismus, waarmede Italiëvniets te maken heelt. Dat clericale dagbladen door zulke redeneeringen de sympathieën der Italiaan sche bevolkingen van Duitschland zoeken af te trekken is natuurlijk; maar het is onbegrijpelijk, dat liberale bladeu zulk een taal voeren. Prins Bismarck zou weinig bekwaamheid aan den dag leggen, waneer hij zich door een strijd tegen de katholieke kerk millioenen onderdanen tot vijand maakte. Hij voert geen oorlog tegen de katho lieke kerk, maar wel tegen de fanatieke ultra montanen en Jezuïien, die zoowel de vijanden van Duitschland als van Italië zijn. Wanneer de Ita liaansche pers vaderlandslievend wil handelen, dan moet zij de zaak van de ware zijde voor stellen en duidelijk maken wien eigenlijk Bis- (jfcineenteraad. INGEKOMEN STUKKEN. Leiden, 18 April 1872. Wij hebben de eer u voor te stellen om we derom gelijk in vruegere jaren te besluiten tot de onderhaudsohe verhuring voor den lijd van éen jaar, mguaude den 1 Mei e. k. eu mitsdien eindigende uit. April 1873, vau de uavolgende huizen, als 1°. tret huis op de gedempte Marendorps-Ach- tergtacht, geteekend wijk Vil, N°. 867, bij het kadaster bekend ouder sectie H. N°. 1496, aan Martmus Hendrik Kruys, winkelbediende, wo nende alhier, voor de som van 52, en 2°. het huis staande en gelegeu buiten de voor malige Witte-pourt dezer siad, achter de commis- sarishuizing van het Delitsehe veer, aauhettrek- pad aldaar, aan Leunaruus vau der Weydeu, zunder beroep, wonende alhier, voor de som vau 59. De tegenwuoidige huurders hebben zich gene gen veralaard de huur wederom voor den tijd vau éeu jaar op de bestaande voorwaarden aan te gaan. Vervolgens zal met 31 Mei van dit jaar afge- loopen zijn de huur van de visscherij iu de Boscn- huizer watering, blijkens proces-verbaal van 12 Leiden, 18 April 1872. De Commissie van Financiën kan zich veree- nigeu met de voordracht van Burgemeester en W ethouders tot ouderhaudsche verhuring van de daarbij vermelde huisjes, alsmede vuu de visscherij in de Boschhuizer watering, zoodat zij u in over weging geeft om dienovereenkomstig te besluiten. De Commissie van Financien, enz. Aan den Gemeenteraad. EAATlSTE BEHIOHTEIN. Per telegraaf.) 's-Gravenhaoe, 24 April. In de zitting der Tweede Kamer van heden werd de discussie over de inkomstenbelasting voortgezet. De beer Akerlaken, hoewel uit een financieel oogpunt geen dringende noodzakelijkheid voor die belasting ziende, keurt haar toch goed als eerste element tot hervorming van het belasting stelsel. Ter bereiking van dat doel offert hij eenige personeele bezwaren op. De heer Lenting wijst op den voortdurenden aandrang, vooral van liberale zijde, op belasting hervorming, zoodat hij het zonderiing vindt, dat ook van die zijde oppositie kwam. Hij verdedigt de wet op dezelfde grondeD als de andere voor standers, hoewel hij liever den aanslag van één percent had gewenscht. De heer Idserda is er ook voor en verdedigt vooral de afschaffing van patent en geslacht. De heer Smidt is van dezelfde opinie. De heer van Naamen bestrijdt de wet. Men behoude en verbetere het bestaande, waartoe zoowel de grond- als de personeele belasting en ook bet patentrecht alleszins vatbaar zijn. De heer Catwijck vindt, in beginsel, de betaling naar evenredigheid van het vermogen het schoonste ideaal, maar in practijk zal zij aan leiding geven tot ontsluiering van het familiege heim en schending van het lamileleven, en daarom is hij tegen de wet. De heer Thorbecke was aanwezig. Morgen voortzetting. 's-Gravenhage, 24 April. De heer Thorbecke is blijkbaar geheel hersteld, daar hij sedert heden middag te 2 uren in de zitting der Tweede Ka mer tegenwoordig is geweest. Ook heelt hij heden zijn departemeut bezocht. Van onderscheiden kanten ontving hij in de Kamer gelukwenschen over zijne wederverschijning in de vergadering. Naat wij vernemen, zal de graaf Bourgoing, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van de Fransche Republiek bij ons Hof, die in deze betrekking naar Rome is verplaatst, als ge zant alhier worden vervangen door den markies de Noailles. De heer de Mouicault, 1ste secr. van legatie bij het Fransche gezantschap, alhier is ge durende de afwezigheid van den gezant tijdelijk belast met de waarneming der fuDctiëo. Ten huize van den sigarenhandelaar Pelle- tier in de Korte Boten alhier, ontstond gisteren namiddag brand, veroorzuakt door de ontvlam ming van eene in eeue mand aanwezige hoe veelheid stroo en olie. Hij weid met behulp van de bewoners en eenige poliiie-agemen gebluscht. ÜU WLL1JALH, lihÜÜÜill'tiiil ÜJI Si'tirfl'GtiVALLbil. Burgerlijke Stand van Leiden van den lSden tot en met den 24sten April 1872. GEHUWD. J. Al. Sonders, im. eu A. Al. Alarkx, jd. M. C. belting, Jui. en H. P, Ter Meer, jd. BEVALLEN. A. Rijsbermen, geb. Uobbe, Z. van Leeuwen, geb, Huy, J. Hinkenkomper, geb. Goeraane, Z. J. van der Harst, geb. Hoogenraad, O. J. M. C. Kooreraan, geb. van Hereon, Z. C. Verboog, geb. Holdorp, 1). J. J. de Bruyp, geb. vao den Bosch, Z. A. E. van Duuren, geb. van der Mark, 1). A. Slons, geb. van de Wetering, Z. H. P. de Hen, geb. Koole. Z. S. Colpa, geb. Albers, O. C. P. van Schooien, geb. Verstraaten, Z. Al. de Nie, geb. Godefroy, Z. Ch. Oojij, geb. van Tertboleo, O. W. J. de Graaf, geb. Ger- tenaar, Z. S. van Zijp, geb. Loffler, O. AI. de Groot, geb. Wetsclaar, Z. Al. Vreugdenburg, geb. Dee, Z. G. van der Keur, geb. Bavetaar, D. C. E. Bakker, geb. van Loon, O. Al. de Vink, geb. Viele, Z. P. C. Br ttijn, geb. van der Lof. Z. E. de Geus, geb. Brus, Z E. van den Worm, geb. W^noobel, U. Al. van der Bent, geb. Vliegcnlhart, Z. AI. van Hooidonk, geb. Aloene, Z. U. E. Gerritsen, geb. Carben- lus, Z. J. Al. Wolf, -geb. Bredeveld, O. J. Plorijn, geb. Krel, Z. G. Gabea, geb. Bij'sma, L>. J. Palm, geb. Dijk graaf, Z. H. J. Lsmoiering, geb. vao Kempen, D. N. de Winter, geb. Sebild, D. Al. Smittenaar, geb. Onderwater, Z. J. Wielioga, geb. Warners, U. J. Koree, geb. van der Lelie, D. levenl. OVERLEDEN, fi. Bieaot, geb. Stoute, 68 j. I). Te-ke, Z. 6 m. J. Viaser, 60 j. J. Lares, 62 j. P. A. Wellioga, Z. 6 m. E. van der Reljdeo, D. 22 m. L. Brouwer, 13 m. C. J. Devilee, D. 2 ra. C. H. Bruramelkamp, D. 2 m. C. Gorree, 11 ra. P. van Aletereo, Z. 3 ra. C. J. F. van Rooijen, Z. 12 d. G. van Hest, Z. 20 m. C. Meijer wed. M. Immerseel, 71 j. F. Frederiks, wed. F. Brant, 87 j

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3