aiembang W. E. vau Kervel en aan den ing. Ier 3de kl. bij den waterst. en 's lands burg. op. erken D. W. van der Meulen. Ontslagen; Op verz., eerv., uit zijne betr., e»ens ziekte, onder toek. van wachtg., de ass.- es'van Bueleleng (Bali) E. Schalk; op verz. eer- ,0I uit 's lands dienst, de 1ste klerk op het bu- ,a'a van den ass.-res. van Soekaboemi (Pr.-Reg.), Jvens griffier bij den landr. aldaar J. VV. J. O. ên der Moore; eerv., uit 's lands dienst, met beh. ian recht op pens., de admm. der vogelnestklip- te Karang-Bollong (Bagelen) F. W. A. van .iralendorff; op verz., eerv., uit zijne betr., wegens jieiite, onder toek. van wachtg., de 2de comm. bij ',et dep. der burg. op. werken P. Rutgers; bij de 1. schoolc. te Banjoewangi, eerv., wegens vertr., ls ;id H. H. Dunker Curtius, onder aankb. voor [e door hem als zoodanig bewezen diensten,- uit s lauds dienst, de gesch. comin. op het sedert op geheven bureau vau den eerstaanw. ing., chef der (de waterstaatsafd. C. E. de Jonker; eerv., uit lands dienst, met beg. van recht op pens., de iel. der 3de k). P. J. B. van Lelijveld; eerv., uit unne betr., onder toek. van wachtg., de 2de louim. ter alg. seer. J. W. D. Alix en E. de Lange; lp verz., eerv., uit 's lands dienst, met beh. van echt op pens., de ass.-res. van Benkoeleu Jhr. K. L. vau Hogendorp. Benoemd: Tot ass.-res. van Boeleleng, de lotroleur der 1ste kl. bij de land. ink. en cult. de Scheeinaker; tot ambt. ter besch. bij het inn. best, in get gouv. Sumatra's Westkust, de inbt. ter besch. van den gouv. van dat gewest \j. G. J. Heller, zich noemende Mansveld en A. Westra, de ambt. voor den burg. dienst in ,-1. M, A. F. Goosseus, J. van Wijk en A. van der Ploeg, thans werkz. gesteld bij de alg. reken- tamer, en do 2de comm. bij het dep. van binn. lest. G. de Heer Jr.; tot tijd. zoutverk.-pakhuism. i Krawang, de klerk op het res.-kant. te Poer- akaria N. Falck, thans met de. waarn. dier be- ekkmg belast; tot opz. der 3de kl. J. Q. deCa- we, laatst, die betr. vervuld hebbende, onlangs an verlof uit Nederland teruggekeeid; tot tele- ,rafisten der 3de kl., M. L. W. C. Motta, laat- 'telyk die betr. vervuld hebbende, thans op wachtg. met bep., dat hij bij het telegraal'kant. te Soera- karta zal worden werkzaam gesteld, en de leer ingen-telegrafist J. G. Sené, J. A. Flohr, J. Th. farnars en J. H. Blessing; tot leerl.-telegr. E. U'Brien, thans klerk bij de alg. rekenk.; met iep., dat hij bij het telegraafkant. te Weltevreden al worden werkzaam gesteld; tot lsten klerk op ,et kantoor van den ass.-res. van Lamongan, te ens griff, bij den landr. aid., P. C. Halkema, mbt. op non-act., vroeger gezw. 1ste klerk ter iriffie van den raad van just, te Batavia; tot lid van den raad van just, te Banda, F. J. Henner, gep. kap. der inf.; tot lid bij de pl. schoolc. te fianjoewangi, P. J. J. S. Hogerwaard, 1ste luit. der inf., mil. komm. aldaar; tot pred. bij de Prot. gem. te Macassar (Celebes en onderh.), de ben. pred. bij de prot. gem. in N.-l. P. F. Vigelius; tot buiteng. subst.-gr. bij de rechtb. te Sitoeboudo (Bezoeki), buiten bezw. van den lande, A. J. Spaan, contr. der lsle kl. bij de land. ink. en cult. Ontheven: Eerv., van de verdere waarn. der functien van gouv.-Iaudm. in de res. Madioen, de contr. der 2de kl. bij de laud. ink. en cult. Jhr. J. F. W. van der Willige von Schmidt auf Alten- stadt. Belast: Met de waarn. der functien van gou- vern.-landm. in de res. Madioen, de ing. der 3de tl. bij den waterst. en 's lands burg. open b. wer ken aldaar L. G. B. Bouricius. Ingetrokken: De overpl. van den ing. der 3de kl. C. L. F. Post, van Batavia naar Tagal, met bep., dat hij ter eersig. plaats werkzaam zal blijven. Geplaatst: Als chef van de 1ste telegr.-afd. (standpl. Batavia), de ing. S. A. Webb, van de 5de tel.-ald. (standpl. Lahat), de adj.-ing. M. P. Raket; van de 6de tel.-afd. (standpl. Benkoelen), de ing. D. Houtmanjdoor den dir. van binn. best.gedurende de maand Januari 1872 bij de land. ink. en cult.: In Sauiaraug, de beu. ambt. t. b. G. L. Hilling; In Soerabaija, H. F. Adriaans; In Banjoemas L. Th. Maijer; In Bagelen, F. K. W. van Cattenburgh; in Banjoewangi, J.] W. Mesman; in Samarang, G. J. Grashuis; bij de burg. op. werken, te Ba tavia, de waarn. ing. der 1ste kl. M. J. Schram en de ben. asp.-ing. W. van der Worff; te Tagal, de ben. asp.-ing. A. van der Bijll. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verl. naar Ned., aan den off. v. g. der lste kl. J. J. W. E. van Riemsdijk en aan den kap. der inf. J. C. van Bloklaud en J. W. van Son; wegens ziekte, aan den int. der 2de kl. van de mil.adm. G. P. J.Ockerse aan den luit.-kol. der genie M. A. van Walchren en aan den 2den luit. der inf. T. J. N. de Steenhuijsen; |j Ontslagen: Eerv., uit Z. M. mil. dienst, we gens lich. ongesch. met beh. van recht op pens., de lste luit. der art. W. de Vletter; op verz., eer vol, uit Z. M. mil. dienst, weg. volbs. dienstt., met beh. v. recht op pens., de dirig. off. v. gez. der 2de kl. A. H. Thepass. Verleend: Een tweejarig verlof naar Ne derland, wegens ziekte, aan den onder intendant der tweede klasse van de militaire administratie A. L. Lublink Weddik. Ontslagen- Op verzoek, eervol, uit Zr. Ms. dienst, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op peusioen, de kapitein der infanterie H. F. W. de Bruijn. Departement der tlarine. Ontslagen: Op verz., eerv., uit 's lands dienst, onder toek. v. pens., de gew. vasie werkm. bij de fabr. voor de marine en het stoom w. te Soerabaija J. C. van Slingerlandt. Benoemd: Tot vice-komm. voor het vak van scheepsbouw bij het marine-établ. te Soerabaija, de uit Z. M. zeedienst ontsl. 2den tiinm. J. Reteineijer, thans met de waarn. dier betr. belast: tot macn.- leerl. der lste kl. W. J. Keulemans. BÜ1TENLA1VD. FranlzriJk- Het dreigend ultimatum. stellig niet van zachtmoedigheid noch van inschik kelijkheid jegens ons, maar onze plicht eischt te erkennen dat sedert de onderteekening van het vredesverdrag de Duitschers, schoon zij streng op hun recht zijn blijven staan, de grenzen er van niet hebben overschreden. Evenzeer staat het vast dat Frankrijk, dank zij eene voorbeeldelooze krachtsinspanning, onder buitengewone omstan digheden zijne verplichtingen getrouw is nageko men. Het is een feit dat thans reeds tot volledige uitvoering gekomen is wat men het eerste deel der overeenkomst noemt. Binnen zes weken zal Pruisen twee milliarden aan kapitaal, en een jaar rente van de milliarden, waarvoor de termijn van betaling nog niet verschenen is, ontvangen heb ben. Deze aanzienlijke afbetalingen zijn zonder noemenswaardige moeielijkheden geschied. Dit is op zich zelf reeds van gewicht. De onderhandelingen der beide regeeringen over de nog bezette departementen zijn geregeld voort gegaan; daarbij kwam wel verschil van mee ning voor, maar nooit eenig geschil. Wat de geannexeerde landeu betreft, stelt men zich te Berlijn en te Parijs op een verschillend standpunt; maar ook hieromtrent zoekt en on derzoekt men nog, en tot nogioe zijn er geene omstandigheden voorgekomen, die de loopende geruchten zouden kunnen rechtvaardigen. Het grootste verwijt zou, zooals men zegt, uit de reorganisatie van het leger ontstaanmaar men zij niet bevreesd voor eene schaduw. Kan men met eenigeu grond aannemen, dat de heer .on Bismarck ook maar een oogenblik verwacht zou hebben, dat de reorganisatie van ons leger niet geschieden zou of, wanneer hij die reorganisatie had willen verhinderen, zou hij dan gewacht hebben tot dit oogenblik om zijnen wensch uit te drukken? De heer von Bismarck weet boe wij ons 6edert een jaar ingespannen hebben om onze krijgsmacht op een goeden voet te brengen; hij weet dat onze inspanning met goed gevolg bekroond is, en hij weet nog beter dat men te Versailles geene vijandige bedoelingen, geene denk beelden van wraak koestert; dat wij, de over wonnenen, door ons leger te hervormen, slechts hetzelfde doen wat de overwinnaar na zijne groote overwinning ondernomen heeft. In Duitsch- land toch heeft men sedert een jaar op dit gebied niet minder dan in Frankrijk verricht. Het laatste en gewichtigste punt is dat der aanstaande onderhandelingen. De phantasten der politiek, de aan verbeeldingskracht zoo rijke dagbladcorrespondenten, de heeren welke tot in de binnenvertrekken der regeerders toegang schijnen te hebben, weten reeds vooraf wat de heer von Bismarck denken zal, wanneer het oogenblik daar zal zijn om over de voorwaarden tier ontruiming te onderhandelen. Zij weten wat hij dan zeggen zal. Deze man, in zoo groote mate terughoudend, heeft dus zijne geheimste gedach ten over de gewichtigste vraagstukken van het oogenblik naar de vier windstreken uitgebazuind ten gebruike der dagbladverslaggevers. De kabi netten kennen zijne meening niet, zij die bij de quaestiën het grootste belang hebben, kunnen haar zelfs niet raden; toch worden er dagbladen gevonden die er volkomen vau op de hoogte zijn, en de beurzeu worden door schrik bevan gen en de zaken slaan stil!" X> nlt» oil 1 and. De excommunicatie-quaestie. Over het gerucht omtrent een dreigend ulti matum dat door den Duitschen gezant aan de Fransche regeering zou overhandigd zijn, enz., laat de Bien Public, een officieus orgaan van den heer Thiers, zich op de volgende wijze uit: ii Wij moeten ons afvragen of het een politiek of een speculantenbelang is, dat de verontrustende berichteu over de verhouding tusschen de kabi netten van Berlijn en Parijs in omloop heeft ge bracht. Wij verdenken den heer von Bismarck Eindelijk heeft de Pruisische regeering een besluit genomen iu zake de excommunicatie- quaestie. Door minister Falck is namelijk een decreet uitgevaardigd, in den vorm van een brief aan den bisschop van Ermeland. De minister maakt daarin de opmerking, dat, blijkens eene toelichting in het kerkelijk orgaan van het bisdom Ermeland, de geloovigen ver plicht zijn zich te onthouden van alle verkeer inet iemand, die door den bisschop in den groo- ten ban is gedaan. Men mag hem niet bezoeken, niet groeten, euz.; alleen zijne ouders, kinderen, dienstboden en eenige andere personen mogen met hem in dagelijksch verkeer blijven. De minis ter kan dus den grooten kerkelijken ban niet beschouwen als eene louter geestelijke of kerke lijke straf. Immers, die straf wordt toepasselijk gemaakt op het maatschappelijk leven, en met die toepassing maakt de kerkelijke overheid in breuk op het gebied van het burgerlijk recht. In de bovengenoemde excommunicatiën is dit laatste zooveel te meer het geval, ouidat volgens art. 57 van het algemeen landrecht, eene uitslui ting uit de kerkelijke gemeenschap, „in zoover daaraan voor de burgerlijke eer van den geëx communiceerde nadeelige gevolgen zijn verbon den," niet mag plaats hebben zonder vooraf gaande goedkeuring van staatswege. Daar nu de bisschop, in strijd met die bepaling, enkel op eigen gezag den grooten kerkelijken ban over de beide personen heeft uilgesproken, heeft hij zich derhalve schuldig gemaakt aan overschrijding van de wettige grenzen zijner ambtsbevoegdheid. Daarom wordt hij namens het geheele ministe rie verzocht,-het met de wet in strijd zijnde be sluit in te trekken, daar anders de regeering in de noodzakelijkheid zou worden gebracht, zijne erkenning als bisschop van Ermeland te doen vervallen en alle met hem in die qualiteit aan gegane betrekkingen af te breken. België, Een spoorweg-incident. Antwoord aan den heer Bouvier. De Belgische bladen vermelden een onlangs op den spoorweg tusschen Brussel en Parijs voorgevallen incident, dat zonder de tegenwoor digheid van geest van een der reizigers, den Waalschen predikant Bonet-Maury, uit Dordrecht, de droevigste gevolgen zou konnen gehad hebben. Tusschen Cateau en Bussigny geraakte op een na het laatste rijtuig van den trein uit het spoor, juist op het oogenblik waarop men den viaduct bij Saint-Menin passeerde. De ont steltenis, welke dit teweegbracht onder de per sonen, die zich in dit rijtuig bevonden, waarvan de glazen en lampen door het schokken en slin geren terstond gebroken waren, was niet gering. De genoemde predikant, die zich onder de pas sagiers bevond, opende ijlings een der portieren en spoedde zich, langs het buitengangboord, naar het hoofd van den trein, om den machinist te waarschuwen, en hierin slaagde hij gelukkig nog intijds. De trein hield stil; de twee achterste rijtuigen, een personen- en een goederenwagen, werden afgehaakt, de passagiers namen in de voorste rijtuigen plaats en daarop werd de tocht met verdubbelde snelheid voortgezet, zoodat men slechts vijftien minuten over den tijd te Parijs aankwam, waar de gezamenlijke passagiers onver wijld een dankadres aan den kloeken Dord- rechtschen predikant onderteekenden. Niemand is daarbij gekwetst geworden; een der reizigers is slechts zijn valieskwijt geraakt, dat door een opengesprongen portier op de rails is gerold. In de zitting der Kamer van afgevaardigden heeft de regeering op eene vraag van den heer Bouvier, of de onderhandelingen tusschen de Luxemburgsche spoorwegmaatschappij en den staat over de exploitatie van dien weg waren afgebroken, geantwoord, dat deze geruchten van allen grond ontbloot zijn. TELEGBAMMEN. New-Tork, 19 April. De President Grant zal eene boodschap bij het Congres indienen, waar in hij er op wijzen zal, dat de Ku-klux hunne gewelddadigheden voortzetten en dat de autori teiten in Zuid-Carolina onmachtig zijn die tegen te gaan. Brussel, 20 April. De bewering van de Correspondance Havas_ dat de onderhandelingen over eeu Fransch-Belgisch handelstractaat snel vorde ren, wordt tegengesproken. De heer Ozenue heeft ternauwernood de betrekkelijke voorstellen ingediend. Rome, 20 April. In de Kamer van afgevaardig den heelt de heer Ferrari verzocht om mededeeling van die stuk ken, waaruit de noodige opheldering kan worden verkregen omtrent de betrekkingen met het buitenland en den Paus, sedert de zetel der Regeering naar Rome is overgebracht. De hqer Visconti Venosta verklaarde, dat het Gouveriiet- ment niet voornemens was, openbaarheid te geven aan diplomatieke stukken betreffende de Romein- sohe aangelegenheden. Het heeft uit de feiten qewezen dat het steeds het Pausschap in al zijne geestelijke attributen heeft geëerbiedigd. Daar omtrent heeft geene ouderhandeling noch wisseling van diplomatieke stukken plaats gehad en overi- rigens hebben de Katholieke Mogendheden wel alle sympathie voor den paus aan den dag gelegd maar zij hebben evenwel het verlangen te ken nen gegeven om, op den grondslag der voldongen feiten, met Italië in vriendschappelijke betrekking te staan. Zij hebben allen eene houding aangeno men, waardoor voor Italië de tot nu toe gevolgde politiek van bevrediging gemakkelijk wordt gemaakt. Berlfjn, 20 April. In de zitting van het Huis van Algevaardigüen heeft de Minister van Finan ciën medegedeeld, dat de Regeering vooreerst niet van plan is het dagbladzegel af te schaffen. Elke hervorming van uelasiingen moet iu de eerste plaats deu druk der arme klassen ver minderen. Mew-ïork, 21 April. De Washingtonsche cor respondenten van de voornaamste dagbladen al hier verzekeren thans, dat de Ameiikaausche Regeering stellig besloten heeft, de voideriug betreflende de indirecte schade in de Alabama- quaestie te handhaven. Louden, 2i April. De Observer gelooft dat het bericht dat Amerika weigert de eischen voor ver goeding van indirecte schade in te trekken, voor barig is. Het antwoord is verleden Woensdag per steamer G'Aina verzonden. Het is zeer lang, ue inhoud is met geseind omdat het te lang eu van te veel gewicht was oin iets weg te laten. Iu wel ingelichte kringen ziet men iu het zen den per pust het bewijs dat Amerika tot eene vriendschappelijke oplus.ing weuscht te komeu. De Koningin bracht Napoleou op Chislehurst een bezoek, dat een half uur duuide. Madrid, 21 April. Het ineerendeel der bladen acht het zeker, dat morgen of overmorgeu de Carlisteu in opsiand zuilen komen. Nocedal en vele Carlististische afgevaardigden spreken het tegen, dat de opsiand morgen zal plaais nebben. De dagbladen deeien een brief mede vau deu secretaris van Don Carlos, waarin gezegd vvoidt dat de hertog van Madrid besloten heeit, dat de Carlistische minderheid geen zitting iu de Cortes uioeten nemen. De hertog is van oordeel dat bij de verkiezingen inbieuk gemaakt is op de wet tigheid. Madrid, 22 April. De openbare rust is gedu- renüe üe algeloopeu week nergens op ernstige wijze gestooid. De peisonen die te dezer siede, te VallaOolid, Zouiora eu Burgos de Carlistische juuta's vormden, zijn in verzekerde bewanngge- uomen. Iu de provinciën Tolede eu Navarre heb ben zich twee Carlistische benden vertoond, elk ter sterkte van ongeveer 16 man. AUerwege heerscht thans rust. Louden, 22 April. Daily News meldt, dat het kabinet-Cladstone waarschijnlijk vóór het einde dezer week zal worden ontbonden. De heer Har- tington zal voorstellen, om tot eene stemming over te gaan over de bill van Dr. Fawcett, be treffende de hoogeschool van Dublin. De regee ring zal eene verwerping daarvan als een votum vau wantrouwen beschouwen. Een besluit in dien geest is in den verleden Zaterdag gehouden kabinetsraad genomen. De contra-memorie der Vereenigde Staten komt op tegen de veronderstellig, dat de opstan- deliugen een pulitiek karakter hadden, ten ge volge van de proclamatie der Koningin; zij be vat voorts eeu antwoord op de bedenkingen van Groot-Brittannië tegen de eischen tot vergoeding van indirect toegebrachte schade, en verklaart zich tegen de uitlegging, door Groot-Brittannië aan de verplichtingen der ouzijdigen gegeven. GETEILDE PEKCEELEN. Gehouden verkooping aan den Burg alhier, op Zaterdag 20 April, ten overstaan van den Notaris Mr. A. J. Wijnstroom: Een winkelhuis en erf aan de zuidzijde van de Breêstraat op den hoek der Korte Diefsteeg, N'. 77, Wijk IV, N". 319 en 319 rood, Sectie G, N*. 413; in bod gebracht op ƒ4500; niet gemijnd. Ten overstaan van deu Notaris A. J. Rijshou wer N°. 1. Een heerenhuis en erf met afzonderlijke bovenwoning aan de noordzijde van de Breedstraat, aan den hoek der Koreubrugsteeg, N'. 104, Wijk IV, N°. 226, Sectie G, N°. 212; kooper B. van Driel q.q. voor 6240. N°. 2. Een huis en erf aan de Uiterste Gracht, N\ 150, Wijk VII, N". 519, Sectie I, N». 1272; kooper W. Verhoog Wz. 430. N°. 3. Een huis en erf aan de zuidzijde van het Levendaal in de Danielspoort, N'. 49, Wijk II, N°. 356, Sectie E, N". 750; kooper B. Kret voor ƒ165. Marktberichten. Amsterdam, 22 April. Rogge, NB. Pools 370; Jarige dito 375; Nieuwe Galatz 190; Odessa 184; Taganrog 168; Mei 175, 174, 173, 174; October 187, 186, 185, 184, 185, 186. Raapolie 6/w. 43; vliegend 41 it; Mei 4114, 40(4, 40(4; Sept., Oct., Nov., Dec. 39%, 8914,39(4. Lijnolie 6jw. 4014; vliegend 39(4; Mei 39*4, 39; Sept., Oct., Nov., Dec. 3814. Hennepolie 6/w. 4514 vliegend 44. Raapkoeken 1000 stuks 80, 88. Lijn koeken 100 stuks 11%, 13%. LAATSTE BEHICHTE1V. (Per telegraaf.) 's-Gravenhaqe, 22 April. Iu de zitting der Tweede Kamer van heden zijn tot voorzitters der afdeelingen gekozen de heeren van der Linden, van Zuylen, de Brauw, van de Putte en Heemskerk Bzn. De algemeene discussie over de inkomstenbelasting is aangevangen. De heer van Kuijk verklaarde er zich sterk tegen, als zijnde een hatelijke belasting, door de natie niet gewild en door den financieelen toestand niet geëischt. De heeren Dam, Blom, Hingst zijn er zeer voor, als opheffende een privilegie van nieer- vermogenden en kapitalisten met afschaffing tevens der eenzijdige en ongelijkmatige patentbelasting. Morgen voortzetting. 's-Gravenuaoe, 22 April. Aanstaanden Zaturdag te 4 uren des ochtens vertrekt Z. M. de KoniDg per Rijnspoor naar het Loo. Het verblijf aldaar zal, naar wij vernemen, niet van langen duur zijn. De nieuwbenoemde Oostenrijksche gezant bij het Nederlandsche hof, die in de afgeloop n week in de residentie werd verwacht, is daarin wegens ongesteldheid van zijne echtgenoote ver hinderd. De Raad van legatie bij het Belgische ge zantschap alhier, de heer Gamier, is, na drie maanden in het buitenland te hebben doorgebracht in de residentie teruggekeerd en heeft in het hotel Paulez zijn intrek genomen. De Burgerlijke Kamer vau het Provinciaal Gerechtshof in Zuid-Holland heeft bij arrest vau heden bevestigd het vounis der Rotterdamsche rechtbank, gewezen in de zaak van de heeren K. J. van der Drift, appellant, Th. van Dijk, ge- interneerde, eu L. Vrijland, mede geïnterneerde. Zooals wij reeds bij de behandeling mededeelden betrof dit proces eene vorderiug tot ontbiuding eener overeenkomst van koop en verkoop van eeue partij rogge.van 50 lasten, die echter den appellant bij het bestreden vonnis is outzegd. iHJWhLlJKi.fi, GLtWOiÜu» LiÜ SlhiHtGEÏALLliH. Eerste Huwelijks-Afkondiging te Leiden vau den 21sten April 1872. J. F. Willeuborg wedr. 39 j. en D. H. M. Ouvver- kerk jd. 33 j. J. Poni wedr. 56 j. eu S. Marsman wed. 38 j. A. Bey jui. 23 j. en M. de Tombe jd. 28 j. 11. J. Wasseuaar jui. 24j en M. W. Krems jd. 23 j. M. van Öieen wedr. 29 j. en A. M. vau der Voort jd. 23 j. J. Oiger wedr. 55 j. en P. öusan jd 45 j. F. A. öirathuianu wedr. 29 j. en G. Dorgejd. 36 j. C. vau der Blom jui. 20 j. eu J. E. van der Wijngaard jd. 20 j. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. nam. nam. nam. avond avond 5 u. 8 u. 12 u. 4 o. 6 Q. 8 xx. 10 u. Zaterd. 51° 46' 44' Zond. 45' 48' 56° 55° 54° 47° 44' Maand. 48° 51° 60° 58° Wind: Maandag-morgen 6 u. Z. W.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3