is verbetering aangebracht. De verrijking van het archief was uitsluitend aan geschenken te dan ken. Van het archief wordt bij voortduring da gelijks gebruik gemaakt, hetzij door geschiedvor- schers of door belanghebbenden. De aanvragen van den kant der doraeinadininistratie verminde ren; daarentegen zijn aan buitenlandsche geleer den herhaaldelijk afschriften en inlichtingen ver strekt. De ordening en beschrijving der archieven gaat steeds vooruit. Van het Rijksarchief tot die der genieenten overgaande, zegt de heer van den Bergh het volgende: „Evenals vroeger bezocht ik ook in den afgeloopen zomer eenige Zuidhol- landsche archieven en overal was dat bezoek welkom, behalve te Woerden, waar mij de toe gang werd afgeslagen." Het overzicht besluit al dus: „Er begint zich thaus allengs eenige meer dere belangstelling voor de oude archieven bij de gemeentebesturen in ons gewest te openbaren. Van de grootere gemeenten zijn Gouda, Oude water en mogelijk ook Woerden en Gorinchem, in dit opzicht het meest ten achteren. Ik zal niet ophouden voor verbetering in dit opzicht te ijve ren, overtuigd dat ik eene nuttige taak voorsta." Bij beschikking van 19 April 1872 is aan J. van de Griendt, te 's-Hertogenbosch, tot weder opzegging vergunning verleend voor een stoom- sleepilienst in de provinciën Noord-Brabant, Gel derland Zuid-Holland, Noord-Holland, Zeeland, Utrecht, Overijsel en Limburg. Bij beschikking van 19 April 1872 is aan van der Slik en C0., te Dordrecht, tot wederopzegging vergunning verleend voor een stoomsleepdienst in de provinciën Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Holland, Noord-Ho Hand, Zeeland, Overijsel en Limburg. Z. M. heeft benoemd bij de dienstdoende schut terij te Gouda tot 2den luit. Dr. F. H. G. van Iterson, vroeger 2de luit. bij de dienstdoende schutterij te Leiden. Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arrond.- rechtbank te Arnhem Mr. J. J. Smits, thans rechter in de arrond.-rechtbank te Tiel. BINNENLAND. 's-Gravenhage, 20 April. Heden had alhier in het locaal Diligentia de jaarlijksche algemeene ver gadering plaats van de 's-Gravenhaagsche brood- en meelfabriek. De Voorzitter, de heer van Bosse, gaf verslag over 1871. De uilkomsten dier inrichting over dat jaar geven alleszins reden van tevredenheid, in weerwil dat de meelfabriek, wegens vernieuwing van de groote stoommachine, een aanmerkelijk deel des jaars heeft stilgestaan. Ondanks dien stilstand, werd slechts honderd last tarwe minder dan in het jaar te voren vermalen in de meelfa briek. De èroocifabriek daarentegen zag haar de- biet wederom toenemen, bijzonder in het gebuilde tarwebrood; terwijl het ongebuilde, het zooge naamde kropbrood, eenigszins terugging. De afle vering bedroeg, alle soorten te zamen, 8,729,660 kilogr. tegen 3,571,357 in 1870, en 3,281,334 ki- logr. in 1869. na Ten slotte vestigde de Voorzitter er de aandacht op, dat het voordeel der fabriek grootendeels wordt verkregen door de meelfabriek. Op het brood wordt ook geld verdiend, vooral door de zeer groote hoeveelheid bróód, die verkocht wordt. Die groote hoeveelheid maakt, dat een vierde ge deelte van een cent op den prijs van een kilogram brood een vrij goede winst voor de fabriek af werpt, terwijl het toch onmogelijk is het brood zulk een gedeelte van een cent goedkooper te verkoopen. De aftredende commissaris, de heer Th. Schill, werd met bijna algemeene stemmen herkozen. 's-Gravenhage, 22 April. Het bestuur der naam- looze vennootschap Euterpe heeft zich opnieuw tot den Gemeenteraad alhier gewend naar aan leiding van het praeadvies van heeren Burge meester en Wethouders op zijn adres van 12 dezer. Na de onderhandelingen over deze zaak met den Burgemeester gevoerd, had men zich niet voorbereid op een voorstel als in het praead vies gedaan wordt. De hoofdvraag toch, of er in de residentie be hoefte bestaat aan een groot Vereenigingslokaal, werd reeds vóór jaren door den Raad niet alleen bevestigend beantwoord, maar men was daarvan zóó doordrongen, dat afstand van de bezitting op het Bleienburg en een jaarlijksch subsidie van f 5000 gedurende 50 jaren, daarvoor niet te veel werd geacht. Wel is waar zou dan na die 50 jaar het gebouw eigendom der gemeente wor den; maar die eigendom zou meer dan een mil- lioen gekost hebben, zonder nog te gewagen van de groote bezwaren aan het bezit eener derge lijke inrichting voor eene gemeente verbonden Tegenover die groote opofferingen, welke de ge meente zich wilde getroosten, is de vraag, die thans gedaan wordt, nl. f 40.000 in eens, of, wat ongeveer hetzelfde is, f 5000 gedurende 10 jaar, zoo uiterst uiatig, dat, naar het oordeel van het Bestuur, de waardigheid der gemeente, zoowel als die der Vereeniging, moeten leiden tot gave toestemming of tot geheele afwijzing van het erzoek. Het bestuur vleit zich ten slotte dat de Raad, in het welbegrepen belang der geuieente 's-Gra- venhage, deze gelegenheid niet zal willen laten voorbijgaan, om door een betrekkelijk geringe bijdrage aan de Koninklijke residentie eindelijk eens eene behoorlijke concertzaal te helpen be zorgen. Eene kleinere opoffering om deze te ver krijgen, is nog nooit gevraagd en zal ook nimmer gevraagd worden. Brielle, 19 April. Het bestuur der Nederl.Lo- caalspoorwegmaatschappij verzond gepasseerde week aan de burgemeesters der verschillende ge meenten in Voorne en Putten eene uitnoodiging tot het bijwonen der vergadering, op Donderdag 18 dezer te Nieuwesluis gehouden. Tot deze ver gadering waren ruim 30 personen opgekomen, evenwel niet allen burgemeesters; slechts de ge meenten Brielle, Hellevoetsluis, Nieuw-Helvoet, Rockanje, Oost-Voorne, Geervliet, Zuidland, Ou denhoorn, Oud-Beierland, Vier Polders en Zwarte- waal werden door hun hoofd vertegenwoordigd. Door den heer van Doorn, lid der Maatschap pij, werd der vergadering kennis gegeven, dat de Maatschappij spoedig wilde overgaan tot het casteeren en uitbakenen der lijn Hellevoetsluis- BrielleRotterdam, welke evenwel na eenige dis cussie zóó is aangenomen, al9 door den heer Henket in zijne brochure over de locaalspoorwe- gen is ontworpen, met die wijziging, om in plaats van Brielle, Hellevoetsluis als uitgangspunt te ne men, met een zijtak van Brielle, in aansluiting over Zwartewaal en Nieuwesluis. Het verder in die vergadering benoemde co mité is belast tot het binnen 14 dagen bijeen brengen van de helft der benoodigde kosten, ge raamd op I 2000, tot het casteeren en uitbakenen der lijnen; de andere helft zou de Maatschappij zelve daartoe bijdragen. Arnhem, 19 April. Ofschoon de handwerksman alhier dezen geheelen winter en thans vooral redelijk arbeid vindt, vertrekken toch een aan tal metselaars en timmerlieden naar de Ruhr- streken, alwaar zij, naar 't schijnt, tegen hooger dagloon werk vinden. Het bouwen van nieuwe voorname huizen en ook van arbeiderswoningen is hier weder in vollen gang. De huurprijzen blijven echter hoog, en in dit opzicht doet deze stad zelfs voor den Haag niet onder. Zwolle, 20 April. Zooals voor eenige dagen van hier reeds is bericht, heeft de vereeniging tot stichting van arbeiderswoningen te dezer stede zich tot den gemeenteraad gewend, met het ver zoek de tente te garandeeren van een door haar bij de maatschappij van gemeente-crediet op te nemen kapitaal, groot 60,000. Naar wij ver nemen heeft dat verzoek weinig kans van inge willigd te zullen worden, want de raadscommissie, in wier handen het adres is gesteld, is van advies, dat het niet op den weg van den raad ligt, zich dfh dergelijke ondernemingen te mengen, dat dit aan de krachten van corporatiën en particulieren moet worden overgelaten en dat de raad later, wanneer voor het voorgestelde doel eene geld- leening mocht worden geopend, door het nemen van aandeelen van zijne belangstelling zal kun nen doen blijken. Groningen, 20 April. De voorbereidingen voor de komst des Koinugs zijn hier algemeen aan gevangen. In alle hoofdstraten en langs pleinen zal versiering en illuminatie volgens één plan en voor gezamenlijke rekening plaats hebben. Vanwege de stad wordt over eenige dagen het versieren van den stationsweg en het illuminee- neeren van het raadhuis en de beurs aanbesteed. Onder anderen zij nog vermeld, dat de studen ten, ter eere van Prins Alexander, een bal zul len geven en dat op de avonden in de „Harmo nie" vermoedelijk een feestelijke muziekuitvoe ring zal plaats hebben. Heerenveen, 20 April. Te Veenwoudeu zal op 27 April a. s. bij den logementhouder G. Kuipers eene vergadering worden gehouden van werk lieden en arboiders uit de gemeente Dantumadeel en Tietjerksteradeel, ten einde te sprekeu over de wijze, waarop verhooging van daggeld kan verkregen worden. Lemmer, 19 April. In den loop dezer week is de zeesluis in deze gemeente, over welker bezit een aantal jaren is geprocedeerd, overgegaan uit handen van de floreenplichtigen in die van het waterschapsbestuur de Lemstersluis. Geertrcidenberg, 17 April. Heden te 11 uren werd alhier een groote parade gehouden tot het uitreiken der gouden medaille aan den adju dant-onderofficier Mooyman voor 36 jaren onaf gebroken trouwen dienst. Na afloop der parade vereenigden zich de gezamenlijke onderofficieren van het garnizoen om aan den jubilaris een geschenk aan te bie den, bestaande in eene pendule en een fauteuil, 's Avonds werd ter eere van den jubilaris door de onderofficieren een soirée musicale gegeven, die door alle officieren en vele notabelen der 6tad werd bijgewoond. Ook van eenige officieren ontving de jubilaris geschenken. Vlissingbn, 18 April. Een kleine onaangename nawee van de uitstekende feestviering op den 6den dezer alhier, heeft een soort van uitspan ning teweeggebraoht. De zaak is deze: Bij het successievelijk verdwijnen van militaire mu ziekkorpsen bestond er hier eene groote behoefte aan een burger muziekkorps; met vele moeite is dit eenigen tijd geleden opgericht, bestaande geheel uit katholieke liefhebbers; aan het be zwaar van den aankoop van muziekinstrumen ten werd goedgunstig te gemoet gekomen door het ter leen geven van instrumenten, op het raadhuis aanwezig, van het vroeger bestaan hebbende muziekkorps der schutterijterwijl op een iuteekenlijst voor het verkrijgen van buiten gewone leden ruime deelneming volgde. Men kon dus wel van de muziek verwachten, dat inen daarop bij voorkomende gelegenheden zoude kunnen rekenen, doeh misl een vraag om me dewerking met de feestviering werd afgewezen en bij de gebrachte ovatie aan het standbeeld van M. A. Ruyter was men genoodzaakt een muziekkorps uit Middelburg te ontbieden. Dat deze onverdraagzame handeling veel werd afgekeurd behoeft geen betoog; zij heeft dan ook het gevolg had, dat de majoor-kommandant der schutterij het bestuur van dat vaderlandslievende muziekkorps heeft aaogeschreven, om de in ge bruik ontvangen instrumenten onmiddellijk we der op het raadhuis in te leveren, en er thans een lijst circuleert, waarop reeds plus minus 49 bui tengewone leden van het muziekkorps hun ver langen te kennen geven, om als buitengewone leden te worden geroyeerd, zoodat het korps wel aan uitputting en verval van krachten zal sterven. (Hbl.) Middelburg, 19 April. Evenals in verschillende andere plaatsen heeft zich ook de te dezer stede bestaande afdeeliDg der algemeene Nederlandsche vrouwenvereeniging Arbeid Adelt," afgescheiden en is tot die onder de benaming van „Tesselschade" overgegaao. Men verneemt, dat op zeer enkele uitzondering na, al de leden (ten getale van ruim honderd) tot de nieuwe vereeniging zijn toegetreden. INGEZONDEN Weldra zal de aangekondigde voorstelling van de Vereeniging Harmonie in onzen Leidschen Schouwburg plaats hebben. Hoe staat het met de lijst die ter teekening is aangeboden? Wij weten dat niet, maar ver wachten toch, dat die goede resultaten zal opge leverd hebben zoo niet, dan zou het onbillijk zijn van de zijde van onze stadgeuooten, wier kinderen zulk een hoog genot op 1 April in den Schouw burg hebben genoten, en het zou misschien de vereeniging Harmonie wel den lust kunnen bene men, later voor een of ander doel zich weer zoo gul disponibel te stellen. Het is waar, men vindt in die vereeniging geen Mw. Kleine, Piceni of Mina Sluyters, ook geen van Ollefen, Veldman of Albrecht, geen Victor Driessens of een Kistenmaker, maar men moet in aanmerking nemen dat de werkende leden onge oefende zijn en hun steun vinden in een zwakke regie. Maar toch is het de eenige vereeniging in ons midden, die op ondersteuning mag aanspraak maken en zich nooit weigerachtig heeft getoond, wanneer men hare diensten vroeg. Mag men de verslagen der beide Leidsche organen gelooven, dan heeft het werkend per soneel v.in Harmonie flink haar best gedaan en moeten wij bun ijver niet alleen maar ook hun werk bewonderen. Bij de groote kosten dus, die de vereeniging maken moet om een voorstelling in den Schouw burg te geven, is het niet ongepast, dat wij onze stadgenooteu tot ruime medewerking aansporen. Laat ons hand aan hand dus de pogiDgen van Harmonie schragen en ons aanmelden bij het be stuur tot plaatsnemen, opdat niet deze onderne ming als zoo vele andere in het water valle. Zeker is het, dat niemand den Schouwburg onvoldaan zal verlaten. Laat deze aaumoediging u tot handelen doen besluiten. E Leiden, 21 April 1872. In de Nieuwe Bijdragen voor Opvoeding en Onderwijs van Maart lezen wij het volgende, dat in strekking overeenstemt met het rapport van de commissie van financiën over de hier voorge stelde veranderingen in de bezoldiging der hulp onderwijzers en hulponderwijzeressen aan onze openbare scholen. Bedoeld rap; ort is in ons num mer van gisteren te vinden. „Inderdaad er is nog veel, zeer veel te verbe teren, eer ons volksonderwijs aan rechtmatige eischeu zal kunnen voldoen. Veel, zeer veel geld vooral zal er noodig wezen om het te brengen op de vereischte hoogte. En men klaagt nu reeds over de groote sommeo! Maar wat is beter: zeer veel voor iets goeds, dan wel veel voor iets zeer gebrekkigs? Goede bewaarscholen of voorberei dingsklassen overal; de opleiding van den onder wijzer ernstig opgevat en niet meer aan het toeval, aan routine overgelatendaarvoor de beur zen geopend, dan zullen de scholen van zelf beter worden, beter aan haar doel kunnen beantwoor den. Dan zullen zij meer kostenwant dan moeten de goede onderwijskrachten wórden vermeerderd dan zal er tal van hulponderwijzers zijn, die Diet tot de functie van hoofdonderwijzer kunnen ge roepen worden, dan zal er wis en zeker een I hulponderwijzersstand ontstaan, die, goed bezol-l digd, achting kan afdwingen door de positie die I zij inneemt. Alles waar. Het kan niet anders. Het moet zoo worden 1 Maar waar blijft dan del prikkel om zich tot hooger standpunt te verheffen? I Moet de hulponderwijzer niet blijven jagen naar I de hoofdonderwijzerskroon en zal hij niet indotn-1 melen, waar de kaos daarop voor hem tot een I minimum wordt gereduceerd? O, de lajere ouder wijzer moet nog wel laag in de schatting staan,] dat men op hem eene andere maat meent te] moeten toepassen dan op die van een anderen tak van onderwijs. Welk ieeraar bij het middel] baar onderwijs zou niet wenschen zich eenmaal f op te werken tot den rang van directeur eener hoogere burgerschool vooral? Dit ideaal is nn I eenmaal voor allen onmogelijk te bereikenzijn zij nu daarom gedoemd tot indommelen, tot rusten op behaalde lauweren, tot verroesten, zooals mes I het heeft durven noemen? Wie het beweenlt, I zou een storm van verontwaardiging tegen rei j hooren opgaan en te recht. Maar is de goed-, zoldigde hulponderwijzer dan een mensch n andere beweging dan die heeren Leeraren?" Wij willen nog deze opmerking aan het medt] gedeelde toevoegen. Het aantal kweekeliogtf vermindert gaandeweg, een natuurlijk gevolg vaf slechte vooruitzichten. Zelfs schijnen de rijk; beurzen hare kracht te verliezen. Van tijd tl tijd hebben wij daaromtrent opmerkenswaardig] cijfers medegedeeld. Ook in onze gemeente is bil tengewoue schaarschte aan kweekelingen. ffl zouden daarom, ofschoon wij het in beginsel ml B. en W. eens zijn, in dezen buitengewonen til stand wel eene verhooging der gemiddelde toelal b. v. van 70 tot 100 gulden wenschelijk achtef KOLONIËN. BATAVIA, 16 Maart. Aan het Algemeen overzicht van het TVieitj Bataviaasch Handelsblad ontleenen wij De stad Samarang en de residentie hel ben door hevige bandjirs en dijkbreuken vai 4 tot 6 dezer andermaal geducht gel De hoogte van het water was ongekem De beide dagbladen moesten de uitgave een da; staken, want het werkvolk was genoodzaaki voor eigen lijfsbehoud te zorgen. Verscheidene dessa's stonden mede 2 èt 3 voeten onder water. De hulpbehoevenden werden van overheidswege met geld en voedsel ondersteund. Na dien tijd hebben nog kleinere bandjirs plaats gehad. In het Kendalsche en Demaksche is veel schade aa: rijstvelden, bruggen en wegen toegebracht; hevige wind heeft in Kendal een groot gedeeld van het te velde staande suikerriet omvergeworpei De telegrafische gemeenschap werd voor kortej tijd door den storm verbroken. Ook het spooi wegverkeer werd gestremd en de lijn naar Sold alsmede de zijtak, hebben geleden. Volgens berichten uit het Buitenzorgsche een heuvel in het SoDgobowono-gebergte gedei telijke omgestort, waardoor drie huizen en eeni^ sawahs bedolven werden en een inlander leven verloor, die de bewoners der huizen hulp kwam. Ook had eene aardstorting plat op het land Tjipaminkis, waardoor 29 wonin, en schuren werden vernield. Te Paroedjo district Tjibaroesa, werden 49 wQuingen en dischuren door een bandjir zwaar beschadi terwijl 3 woningen en even zoovele schuren dt den stroom verzwolgen werden. De expeditionaire troepen naar Goenong Tin;| zijn gisteren avond op de reede gekomen en den morgen vroeg ontscheept. Het bericht, de 1ste luitenant der infanterie A. F. Verbi bij dien tocht op noodlottige wijze het leven v; loor, heeft zich bevestigd. Naar wij vernemen, is de radja, die de zaak van de onlusten geweest is, op den tocht van onze troepen naar het binnenland t vlucht en heeft zich daar aan de autoritei! overgegeven. Hij is eerst naar Padang en v: volgens naar herwaarts overgebracht. Donderdag-middag heeft in kampong No; wijk alhier een hevige brand gewoed, d. huizen vernielde en groote schade aanrit-1 Gisteren zijn op de kantoren inschrijvingslij! rondgezonden om de noodlottige gevolgen deze ramp, die vele Europeanen en vroeger goede inlanders treft, te lenigen. Eene tooneelvoorstelling, den 11 dezer A' eenige jongelieden hier gegeven ten voords] van het fonds om een opera-gezelschap te f' krijgen, droeg algemeenen bijvakweg. Dezuivi opbrengst was f 800. Voor de noodlijdenden in Perzië is bij het mité alhier reeds 9.900 ingekomen. Het Hooggerechtshof heeft het doodvonnis zake Varkevisser bekrachtigd. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-I-'-J zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. V erleend: Een twe->i verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den res>-' van BaDtam J. H. van der Palm; een tweej-'jl lof Daar Europa, wegens ziekte, aan den in!- den telegr. dienst in N.-I. S. A. Webb; een nvi'l verl. naar Ned., wegens ziekte, aan den conv™ 2de kl., tijd. gesteld ter besch. van den res-

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2