Maandag N°. 3742. A°. 1872. 22 April. STADS-BERICHTEN. EIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 ma&ndenf 3.00. Franco per post3.85 Aizonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DER ADVEHTBNTIEN. Voor iederen regel0.15. Grootere letten naar de plaatsruimte die zij beslaan. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS tan leiden, Gezien het adres van Johann Conkad Tixmermann, smid, wonende binnen deze gemeente, waarbij hij verzoekt, om in zijne werkplaats aan den Nieuwen Rijn u°. 121 eene smidsvuring te mogen doen plaatsen Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januarij 1824 Staatsblad n°. 19) Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzigte der informatiën de commodo et mtrnmodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Donderdag den 25steo April aanstaande, 's voor middags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDEDER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 20 April 1872. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weteu, ter voldoening aan art. 228 der wet van 29 Junij 1851 Staatsblad n°. 85), dat alle pretensiën over bet jaar 1871, ten latste der gein: ente, vóór of op den laatsten Junij dezes jaars moeten worden ingeleverd, en dat de vorderingen, welke niet binnen den genoemden tijd zijn ingediend, voor verjaard en vernietigd zullen worden gehouden. En wordt deze door plaats'ng in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, SecretariB. Leiden, 20 April 1872. Lelden, 20 April. Het heeft H. M. de Koningin behaagd, aan het Bestuur der Leidsche Zangveveeniging schriftelijk te doen kennis g'even, dat H.D. van de uitnoo- diging tot bijwoning van het ophanden zijnde Muz'ekfeest hoopt gebro'k te maken. Wij meenen nog hierbij te mogen voegen, dat het voor de Leidsche Zangvereeniging niet anders dan hoogst vereerend zijn kan, dat H. M., zoozeer bevoegd om muziekuitvoeringen on de juiste waarde te schatten, op zoo welwil.ende wijze van Hare ingenomenheid met het vorige feest, hetwelk mede door Hare tegenwoordigheid werd opgeluisterd, wil doen blijken. Men verneemt, dat bet Bestuur van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis alhier, in plaats van den heer en mej. La Rivière, tot dusverre belast met de hoofddirectie van dat gesticht, die op hun verzoek eervol ontslagen zijn tegen 1 Juli aanst., benoemd heen. den heer en mej. v. Koever den, van Delft. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkbuis alhier opgenomen van 1 OS tot 124 vol wassen personen en van 44 tot 64 kinderen. Hedenmorgen is buiten de Rijnsburgsche poort nabij het station een jongen die van een rijtuig wilde springen er afgevallen, met het ongelukkig gevolg dat het rijtuig over hem heen ging. Hij is per vigelante naar zijn woning vervoerd. Blijkens achterstaande advertentie wordt 1 Mei a. s. de zwem- en badinrichting Hhijnzicht weder geopend. Wij verwachten dat van die uitstekende gelegenheid voor oud en jong om zich te ver- frisschen, te versterken en le ontspannen een ruim gebruik zal gemaakt worden. Een woord van aanbeveling achten wij overigens voor de zoo gunstig bekende inrichting geheel overbodig. Dat de Deensche Hoi mechanicus, prof. Max Alexander, ook bier een paar voorstellingen zal geven, zal vooral de Leidsche jeugd genoegen doen. De bijval, dien hij door zijne hoogst ver rassende toeren, zoo te Amsterdam als te 's-Gra- venhage mocht vindeD, doet liet beste van hem verwachten. In de Woensdag jl. te Middelburg gehouden vergadering vaD het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen zijn tot leden van dat Genoot schap benoemd de heeren: Jhr. Mr. D. G. van Teijlingen, te Middelburg; G. de Bruijne, te Zie- likzee; Mr. J. H. de Laat de Kanter, te Goes; P. J. Neijt, bij den Sloedam; M. Simon, te Vlis- singen; H. Was, te St.-MaartensdijkMr. P. A. S. van Limburg Brouwer, te 's-Gravenhage; Dr. H. E. Moltzer, te Groningen; Frederik Muller, te Amsterdam; T. J. Stieltjes, te 's-Gravenhage; P. A. Tiele, te LeidenE. de Borchgrave, te Brus sel; P. Génard archivaris, Prof. E. Grangaiguage, beiden te Antwerpen, en Ferd'nand von Heli- wald, te Weenen. Gisteren zijn te 's-Gravenhage geëxamineerd voor de akte van hulponderwijzeres 15 cand., afgew. 3, toegel. 12: de dames j. P. M. H. Gor don, S. P. van der Graaf, G. D. M. van 't Haaff, J- P. van den Heuvel, M. N. Kok, J. S. van der Maas, M. T. 11. Root, G. J. Schlimmer, A. A. C. E. Schoevei'8, K. Schouten, F. A. L. Thesmgli, P. de Vries. Z. M. de Koning heeft aan de Kon. Ned. Tuin- bouw-Maatschapschappij Linnaens te Watergraafs meer, aan den heer J. W. de Groot Wzn. te Utrecht en aan de firma Groenewegen C". le Amsterdam zeer belangrijke bestellingen gedaan van planten, ingezonden op de in deze maand in het Park te Amsterdam gehouden tentoonstel ling van tuinbouwvoortbrengselen. Men weet, dat deze inzend'ngen buitengewoon schoon waren. Nu de oude poorten en torens te Maastricht, waarvan verscheidene kostbare gedenkteekenen der antieke bouwkunst wareo, tot het verledene behooren, is het aangenaam te kunueu berich ten, dat de heer Schaepkens een album heeft vervaardigd, bestaande uit een getrouwe afbeel dingen van de oude wallen met hun torens, poorten en grachten, die getuigen van de ge schiedenis en den roem der stad Maastricht. Dit album, vereerd met de inteekening van Z. M. den Koning en verscheidene leden van het Ko ninklijk Huis, zal weldra het licht zien. Het stoomschip Prins Hendrik, kapit. Hendriks, van Batavia naar het Nieuwediep, bevond zich eergisterenmorgen te 8 u. 40 in. bij Sagres (Kaap St. Vincent). Aan boord was alles wel. Dezer dagen heeft de stad Utrecht een droevig verlies geleden door het afsterven van den alge meen hooggeaehten Mr. C. W. J. baron van Boet- zelaer van Dubbeldam, lid van de Prov. Staten en van den Gemeenteraad. De Standaard meldt, dat te 's-Gravenhage het plan bestaat tot oprichting eener Oranje-vereeni- ging. Eenige burgers van positief Christelijke beginseleD namen daartoe het initiatief. Het doel der Vereeniging, die waarschijnlijk binnen wei nige dagen zal wo"den geconstitueerd is, de ge hechtheid aan Neêrlands Vorstenhuis levendig te houden en tevens, als permanente commissie, bij eventueele nationale gedenkdagen, tot regeling der feesten, op te tredeD. De strijd over de vie ring van het vrijheidsfeest van 1 April schijnt tot de oprichtiDg dezer vereeniging aanleiding te hebben gegeven. In eene vergadering van heeren advocaten en irocureurs bij het Provinciaal Gerechtshof in Friesland is het besluit genomen, om namens de advocaten en procureurs, een adres aan de Tweede Kamer in te dienen, houdende hunne bezwaren tegen het door den Minister van Justitie inge- d'ende wetsontwerp van eene nieuwe rechter lijke inrichl'ug. De RegeeriDg heeft aan de Tweede Kamer ingezonden een ontwerp van wet tot onteigening van perceelen ten behoeve der waterleid;ng te 's-Gravenhage. De Minister van Binnenl. Zaken heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot wijziging en verhooging van hoofdstuk V der Staatsbegrooling voor 1872. Vooreerst wordt ƒ10,000 meer gevraagd voor „wering van epidemische en besmettelijke ziekten en tot bevordering der koepokinenting'', verder f 12,000 meer voor reis-, verblijf- en bureaukosten der veeartsenƒ200,000 voor afwering van besmettelijke veeziekten, noo- dig om tot beperking der longziekte gelden ter onteigening van vee beschikbaar te hebbenvoor den Rotterdamschen waterweg f 124,000 meer, en wel tot uitvoering eener dading met de ver eeniging tot laudverbetering te Dordrecht. Deze Vereeniging heeft beweerd recht te hebben op een deel van het Scheur, waar liet rijk een krib heeft gelegd en is bij arrest van den Hoogen Raad van 29 Juni 1871 in liet gelijk gesteld. Bij dat arrest is wegruiming bevolen van dat reeds aangevangen werk met schadevergoeding. Daar de dichting van het Scheur voor den waterweg noodzakelijk is, heeft de regeering met de ver eeniging een dading aangegaan, volgens welke deze voor 120,000 van alle aanspraken en rech ten afziet en aan het rijk de noodige perceelen afslaat. De proceskosten bedragen 4000. Voor de werken g en het onderhoud van stoomwerk tuigen van liet Noord-Willemskanaal, den lsten Jan. jl. aan het rijk in onderhoud overgegaan, wordt verder 13,424 aangevraagd; daarentegen vervalt uit dien hoofde liet gewone subsidie daar voor toegestaan ad SOOO. De geheele verhooging van het hoofdstuk bedraagt 361,400 en kan be streden worden uit de meerdere opbrengst der rijksmiddelen boven de raming. De Regeering heeft thans geantwoord op het verslag der Kamer over het wetsontwerp nopens de buitengewone aanschaffing van artillerie-ma terieel, draagbare vuurwapenen en verbetering van het kazernement. De Minister van Oorlog houdt dit afzonderlijk wetsontwerp vol opdat men daardoor in eens kenne de som gevorderd tot de aanschaffing van het noodig artilleriematerieel der draagbare vuurwapenen enz. Hijwenschtin staat gesield te worden, zoo spoedig mogelijk voort te gaan met de aanschaffing van het hier bedoeld materieel en daardoor tevens slagnatie in de werkplaatsen voor te komen. Het gevolg van uitstel zou zijnverhoogiDg van prijs en vertraging in de afleveringen. De Minister acht het voldoende zich ie bepalen tot de aanschaffing van 40 mitrailleuses en 750 revolvers. Er worden nog geene gelden voor de verbetering van het kazernement aangevraagd, omdat men vooralsnog niet kan bepaleu de ruimte, welke de gebouwen moeten bevatten. Verder deelt de Minister mede dat hij een getal van 40 mitrailleuses voldoende acht voor de verdediging vau de accessen van sommige onzer versterkte plaatsen, daar waar zulks noodig zal wezen. 2°. dat tot dusverre het aan te Demen model van mitrailleuses nog niet is vastgesteld. 3°. dat de Minister het niet raad zaam acht om de forten Vechten en Rijnauwen met kanonnen van 24 of 27 centimeters te be wapenen en 4'. dat de kanonnen van 25 centi meters zeer goed voldoen. Op 1 dezer waren afgeleverd 11378 stuks ge weren en 4808 karabijnen. Er is een aanvang gemaakt met de uitgifte en daarmede wordt ge regeld voortgegaan. Het regiment grenadiers en jagers is reeds voorzien van de nieuwe geweren evenals de nieuwe karabijnen bereids zijn uitge reikt aan het 1ste reg. huzaren, aan het bataljon mineurs en sappeurs alsmede aan de beide divi- siën van liet wapen der maréchaussée. Ten slotte zegt de Minister, dat liet zeer wel mogelijk is dat er nog betere gewereu dan de Beanmorctsche zullen worden uitgevonden, maar, door nu met de aanschaffing van een uitmuntend geweer te dralen, zoude men bij een plotseling opkomend oorlogsgevaar zich met een nog meer verouderd stelsel moeten behelpen. Dit vermeent de minister niet op zijne verantwoording te mogen nemen. Nadat de Gemeenteraad te 's-Gravenhage zich incompetent had verklaard, om in zake het weg zenden van de hoogere burgerschool aldaar der jon- geheeren de Serière uitspraak te doen, heeft de heer V. P. G. de Seriére zich bij adres tot de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland gewend, die bij gemotiveerd besluit van 30 Januari 11. te kennen gaven, dat zij niet bevoegd waren om in zake betreffende gemeentelijke middelbare scholen beslissingen te nemen, behoudens wat betreft de regeling der jaarwedden van de daar aan verbonden leeraren. Een adres aan den Mi nister van Binnenlandsche Zaken leidde evenmin tot eenig resultaat. Na onderzoek, zoo luidde het antwoord, is er geen grond gevonden, waarop de Regeering tusschenbeide zou kuDnen komen. Thans, na alle wettige middelen om redres te bekomen te hebben uitgeput, heeft de heer de Serière geineend, zoowel in het belang zijner medeburgers als in dat zijner kinderen, de han deling van het bestuur der hoogere burgerschool voor de publieke vierschaar bloot te moeten leggen, en een brochure geschreven, die thans ouder den titel: Geweld en rechtsweigering. Het be stuur der Hoogere Burgerschool le 's Gravenliage, is verschenen. Tot de feestelijkheden bij de onthulling van het monument te Heiligerlee behoort een mati- née musicale, en een den Koning door de ge meente aan te bieden diner. Op het terreiD, bij de omhulling van het mo nument, zal, naar men verzekert, behalve prof. Holsiede de Groot, ook prof. Hecker het woord voeren. llet. voetstuk te Heiligerlee is gereed; binnen weinige dagen wordt het monument zelf per spoor te Winschoten verwacht. Het volgende bericht is van Zr. Ms. gezant schap (e Parijs bij het Ministerie van Buitenland- sche Zaken onlvaugen: In het niet officiëele gedeelte van het Journal Of/iciel van den iöden April is een mededeeling opgenomen, houdende kennisgeving, dat van den 2Usten dezer maand af het bezit van een pespourt niet meer verplichtend zal zijn voor de toelating in dit Rijk langs da Fransch-Belgische grenzen, en de zijde der havens van het Kanaal. De rei zigers zullen aldaar vo taan toegelaten worden tegen opgave hunner namen en leekening op de registers der grens-politiekantoren." In een ingezonden stuk in het Utr. Dagblad leest men In uw geacht Blad van 16 April 11. komt een stuk voor, omtrent de oprichting van een Wees huis te Genemuiden, waarvan de inhoud minder juist is. De Raad der gemeente, willende dat er iets gedaan mocht worden ter blijvende ge dachtenis aan 1 April, lieel't, nadat verschillende voorstellen ter tafel waren gekomen, besloten het Provisoorfonds te dezer stede te begiftigen met een stuk grond en een som gelds, ten einde Regen ten van dit fonds in staat te stellen binnen vijf jaar een weeshuis op te richten. Tot nog toe ontvingen de weezen van liet Provisoortunds hunne verzorgiug in het Diaconie Arm Werkhuis, waar zij tegen eene geringe vergoeding eene uitne mende verpleging genieten, waartoe de zeer wel varende staat der Diaconie in staat stelt. Mag ik u de opname dezer regels verzoekeD, omdat dit 'schrijven tevens strekt ter verbetering van een stuk in de Zwolsche Courant, omtrent welks inhoud velen met mij van den geachten steller spoedig eene rectiticatie verwachten. Bij de heeren J. Van Egmond Jr. en J. Heu- velink, uitgevers te Arnhem, is de eerste afle vering verschenen van een zeer belangrijk werk, dat in zes afleveringen geheel compleet zal zijn. Het is getiteld: De reuzenwerken van onzen lijd, en vervaardigd door den hoer M. A. Sipman, welke schrijver op aangename, populaire wijze het ont staan en de zooveel mogelijk geleidelijke be schrijving van de liggiosr, het doel, de wording, den gang der werkzaamheden, de gebruikte hulp middelen enz. van de reuzenwerken, die in onzen tijd op technisch gebied zijn tot stand gebracht, heeft geschetst. De eerste aflevering is geheel gewijd aan den spoorwegtunnel tusschen Frankrijk en Italië, en geeft gegroude hoop dat het geheele werk oen nuttig, leerzaan en duurzaam boek zat worden. De typografische uitvoering is zeer fraai en de platen, in het atelier van Amand geteekend en gedrukt, zijn zeer goed gelukte lithografiën. Het gevecht tusschen de twee korporaals te 's-Gravenhage in den avond van Dinsdag jl. is gelukkig niet zoo erg afgeloopen als aanvankelijk werd gemeld. De korporaal v. D. is wel licht aan den pols gewond, maar gelukkig buiten gevaar Bij het uitbreken van den Fransch-Duitschen oorlog in Juli 1870, bevond zich te Konstantino- pel het Duitsche schip Amanda, beladen met eene lading' rogge van Taganrog naar Amsterdam, ge- destineeru en toebehoorende aan een Amste"-- damsch handelshuis. Deze lading was hier ve - zekerd voor 36,000 met de bekende Engelsche clausule free from average unless general, enz. We gens liet oorlogsgevaar besloot de kapitein vau het schin in ae haven van Konstantinopel te blijven liggen en de verzekerden vroegen aan assuradeuren huil mede te deelen wat met de lading geschieden moest. Deze verklaarden zich hiertoe noch verplicht noch in staat. Eenigen tijd daarna moest een deel der lading wegens ver hitting in een ander schip worden overgeladen; tot dekking der kosten werden eenige lasten rogge verkocht. Toen de lading daarop wederom verhit begon te worden, besloot de kapitein ge bruik te maken van de donr de Duitsche wet verleende bevoegdheid om de chartepartSj op groDd van den oorlog, als ontbonden te beschou wen, en ting, nadat de ontvangers in gebreke waren gebleven de lading te lossen, zelf tot die lossing over. Eindelijk werd tot dekking van des schipoers vorderin"- van de door verhitting veroorzaakte kosten, ligdagen, distantievracht enz. (waarna de eigenaars der lading geen remise zonden) de geheele lading verkocht, en bleef er slechts een saldo van circa 200 Turksche pias ters over. De eigenaars der lading stelden nu te gen hun assuradeuren een voidering iu tot be taling van het volle verzekerde bedrag, maar dezen weigerden te betalen, hoofdzakelijk op grond, dat zij alleen voor lolaal verlies aansprake lijk waren en biervan in deze geene sprake ttonde zijn. Nadat twee terechtzittingen aan de plei dooien gewijd waren (waarbij Mr. A. S. van Nierop was opgetreden voor het handelshuis en Mr. T. M. C. Asser, voor assuradeuren), heeft de rechtbank gisteren, bii een hoogst belangrijk von nis, de zaak ten voordeele van assuiadeuren be slist en de door het handelshuis iugesielde vor dering ontzegd, o. a. op igrond dat hier niet blijkt van totaal verlies of a vary grosse, als waarvoor assu radeuren bij uitsluiting aansprakelijk zijn. (Hbl). Omtrent de verificatie der milligrammen ge wichten, thans verplichtend voor artsen ij berei- ders en in den goud- en zilverhaudel, heeft de minister van staat en binnenlandsche zaken be paald Gewichten van 500, 200, 100 en 50 milligram, worden bij den ijk gestempeld met den kleinsten stempel van het kantoorinerk, midden hoven het getal, aanwijzende het gewicht van het stuk. Gewichten van 20, 10, 5, 2 en 1 milligram, worden niet gestempeld. Zij worden, na de veri ficatie, door den ambteuaar van den ijk geslo- teu in een dicht gevouwen stuk wit schrijfpa pier, met een kantoorstempel verzegeld en waarop uitwendig is aangeduid het aantal en de soort der gewichten, de naam van den eigenaar en de dagteekeniug der verificatie, welke verkla ring gewaarmerkt wordt. Bij den herijk worden ook de gewichten van 500, 200, 100 en 50 milligram niel van een stem- pelmerk voorzien, maar wordt een schriftelijke verklaring afgegeven als hier boven is vermeld. De bovenstaande dienstregeling is van kracht bij den thans aangevangen herijk in de verschil lende ijkkringen. De Minister van Financiën maakt bekend, dat bij hem ontvangen is eene som van 5, door een onbekende, onder het póstmerk Amsterdam, van 17 dezer, ter voldoening van te weinig be taalden accijns ingezonden. Z. M. heeft aan Jhr. Mr. J. A. Sandberg, lid der Gedeputeerde Staten van Overijsel, te Zwolle, vergunniDg verleend tot het aannemen en dra- geu der versierselen van ridder vau de 2de klasse der orde vau de Kroon, hem door Z. M. den Duitschen Keizer, koning van Pruisen, geschonken. Z. M. heelt met ingang van den lsten Mei aaustaande bevorderd tot luitenant-ter-zee der lste klasse, den luilenant-ter-zee der 2de klasse W. A. Arriens. Z. M. heelt aan den kapitein-luitenant ter-zee Jhr. N. A. Holmberg de Beckfelt, adjudant van Z. K. Prins Hendrik der Nederlanden, ver gunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van de orde van de Medjidié 3de klasse, hein door Zijne Majesteit den Sultan van Turkye geschonken. Z. M. heeelt aan den heer L. Mulder, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrek king van inspecteur van het lager onderwijs in de provincie Utrecht. BINNENLAND. Amsterdam, 19 April. Men deelt ons mede dat de werklieden der werf, die zich op hoogst onge paste wijze over den Koning hadden uitgelaten, met acht dagen schorsing zijn gestraft, en dat zij onder het storten Tan tranen, hun bewijs van lidmaatschap der Internationale hebben verscheurd. AC.j Enkhuizen, 17 April. De gemeente Enkhuizen slaat binnen kort een feest te wachten; op 21, 22 en 23 Mei herdenkt zij namelijk liet voor drie honderd jaren verjagen der Spanjaarden en het kiezen der zijde van Willem van Uranje. In October van het vorig jaar reeds kwamen onge veer 100 burgers, na eene oproeping van drie ingezetenen, tot het besluit om feest te vieren. Zij benoemden eene feestcommissie van 9 perso nen, welke in December weder eene vergade ring belegde en daarin haar feestplan voor-

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1