INGEKOMEN STUKKEN. ADVERTENTIES. ijog twee andere weduwen woonden met ha- fdezinnen in dat huis, die reeds te bed lagen dus groot gevaar liepen. Een van baar, de reduwe J. had de kloekheid op het dakteklim- „eo en den brandenden schoorsteen van boveD licht te stoppen. Hierdoor stuitte zij het vuur deeltelijk, dat daarna spoedig met behulp van en paar toegeschoten buren geheel werd ge- ilascbt. Deze vrouw toonde veel tegenwoordigheid van eest te bezitten, waardoor zij misschien een grooie amp verhoed heeft. buitenland. Frankry k. Telegraafkabel tusschen Portugal en Brazilië. Een vreeselijke misdaad. Onlangs heeft te Parijs eene bijeenkomst van iplomateo plaats gehad, om te beraadslagen over |e vernietiging van de in 1866 aan het huis Ba- slrini verleeude concessie tot het leggen van een Indcrzeeschen telegraafkabel tusschen Portugal in Brazilië, niet een zijlijn van Brazilië naar üe ADtillcs en andere punten. De vernietiging is Jevurderd op grond van het niet nakomen der lerbimeDissen door genoemd hnis. De bijeen- ;omst werd gehouden aau het Ministerie van Buiienlandsclie Zaken, ouder voorzitterschap vaD den Minister de Réuiusat, en werd verder bijge- oond door de gezanten van Portugal, Italië, Brazilië en Denemarken, als zijnde de Stateo, die met Frankrijk de bedoelde concessie verleend hebben. De concessie is verscheidene malen aan anderen overgegaan en de laatste maal aan de English South American Company. De heer Campbell, een der vertegenwoordigers an de Engelscbe concessionarissen, heeft een iltidooi gevoerd tot instandhouding vau hetcon- :act. Maar 't is nietig verklaard, overeenkomstig vordering van hel Porlugeesch Gouvernement. was reeds voorwaardelijk eene nieuwe con- ssie voor het leggen van een telegraafkabel lusschen Portugal eu Brazilië verleend, en wel tan de Engelsche Telegraph construction and main- 'en/mee Company. iNu de eerste concessie vernietigd s, heeft de laatste kracht van wet gekregen. in de Fransche bladen leest men het verhaal van een dezer dagen gepleegden moord, welke aan dien van Pantin denken doet. Te Tastons in de Gironde is eene geheele familie, de zestig jarige grootvader Mano, diens vrouw, hunue doch ter Marie, moeder vau vier kinderen, en van ieze laatsteu twee meisjes, eene van vijftien ja- reu eu eene van dertien maanden, vermoord. Oe twee zoontjes, die in een afzonderlijk vertrek siiepeD, bleven gespaard; de vader was afwezig. Wakker wordende gingen de knapen de slaap kamer hunner moeder binnen eu vonden deze noch hunne grootouders; maar hunne zusjes la gen met gespleten hoofden en in haar bloed ba dende levenloos in haar bedje. Een schoonzoon van den veroioorden grijsaard Jean Mano is voor- loopig in hechtenis genomen, maar weder op vrije voeten gesteld, daar er geeuerlei spoor van schuld bij hem ontdekt werd. Volgens de jongste berichten is hij evenwel op nieuw in hechtenis genomen, daar men een kleine bloedvlek opzijn rm heeft gevonden. Ook is het houweel ontdekt, waarvan de moordenaar zich bij het plegen zij ner gruweldaden heelt bediend. Duitsohlancl. De Vergadering vau Duitsche Bisschoppen te [Fulda heeft een herderlijken brief uitgevaardigd, 1 waarin naar aanleiding der wet op het schooltoe- zicht, de volgende voorschriften worden gegeven 1°. Ieder pastoor moet het toezicht over de I in zijne parochie gevestigde scholen blijven uit oefenen, ook zonder nadere goedkeuring van zij nen bisschop. ,,2°. Daarentegen wordt een zoodanige goed- keuring vereischt waar het de uitoefening van het districts-schooltoezicht of van het toezicht op scholen eener andere parochie geldt. De thans reeds fungeerende schoolopzieners dezer catego rie behoeven zoodanige nadere goedkeuring niet. 3°. Voor het geval dat aan geestelijken-school- I opzieners in hun ambt eischen worden gedaan welke niet strooken met hunne priesterlijke of kerkelijke plichten, mogen zij hunne ambtsbe trekking niet nederleggeu zonder voorafgaande toestemming der kerkelijke overheid. ui'. Zoodra het van staatswege opgedragen school toezicht aan eeuen geestelijke ontnomen wordt ts hij verplicht daarvan aan den bisschop kennis to geven, evenals van opmerkenswaardige verande- r'ogen in den kring zijner auibstbediening; u 5®. Van u, waarde medebroeders, vertrouwen tfij echter dat gij voortaan met verdubbelden 'jver het godsdienstig onderwijs zult geven en bevorderen, en niet verflauwen zult in het boogstverdienstelijke werk der Christelijke op voeding en vorming der jeugd. i/6'. Daarom zult gij de onderwijzers, uwe mede-arbeiders, met achting, liefde en deelne ming behandelen, en hun door uwe woorden, uwe werken en uw leven steeds eeD voorbeeld geven van vromen, godvreezenden wandel/" In den Duitscheu Rijksdag is het ontwerp van eene organieke wet, regelende de inrichting en bevoegdheid van eene rekenkamer voor het Duit sche Rijk, door den bondscommissaris Micbaeüs ingediend en toegelicht. De afgevaardigde Richter, van de Fortschritts-partij, had tegen het regee- riDgsvoorstel twee bezwaren: vooreerst, dat het wordt ingediend op een tijdstip waarin de mi- nisterieelo verantwoordelijkheid nog niet wette lijk is geregeld; zoolang dit niet is geschied, moet de tegenwoordige maatregel zijD doel missen. Ten andere was bet te betreuren, dat de Regeerjng het voorzitterschap van de Duitsche en Pruisische Rekenkamers aan denzelfden persoon wil opdra gen. Hierdoor inoet noodzakelijk de verwarring tusschen do Duitsche en Pruisische administratie, die reeds veel te groot is, nog vermeerderen. Het wetsontwerp is vervolgens, evenals dat betreffende de organisatie vau het personeel der rijks-amb tenaren eu dat houdende invoering van eene rijks-belasting op bier, gesteld in handen van eene speciale commissie uit den Rijksdag. TELE&RAMMJEIV. Parijs, 15 April. Ammunitie, bestemd voor Spaaosche samenzweerders, is op de grenzen van de Beneden-PyreQeën in beslag genomen. Fransche troepeD bewakeD zorgvuldig de uiterste grenzen. Brussel, 17 April. In de Kamer van Afge vaardigden heaft de heer Vlemiüx aan de Regee ring de vraag' gericht, of zij opmerkingen had ontvangen omtrent hare houding jegens Italië, die betrekking hadden op het stilzwijgen door haar bewaard bij hetgeen in den Senaat tegen den Koning van Italië gezegd werd eu op de afwezigheid van den gezaut te R.ome. De Regeering antwoordde, dat er geen oneenig- heid tusschen België en Italië bestaat, en dat zij geen document heeft mede te deelen. Na een onderhoud met den gezant van Italië, in hetwelk zekere punten behandeld werdeD, is een nota gezonden aan onzen gezaut in Italië, van wien nog geen antwoord is ontvangen. Aan den heer Solvijns is thans bevel gegeven dat hij zijn wer kelijke residentie te Rome hebben moest. Na een zeer heftig debat heeft de Kamer met 54 tegen 41 stemmen verworpen eene uiotie, waarbij de Regeering werd uitgenoodigd de cor respondentie over te leggen, welke tusschen haar eD de Belgische gezauteü in Italië is gewisseld. Par\js, 17 April. De regeering heeft Duitschland geen uitstel gevraagd van de tenuitvoerlegging van het postverdrag. Alle inlichtingen zijn door de heeren Goulard en Rampont verstrekt aan de met deze aangelegenheid belastte commissie, om haar arbeid te bespoedigen. Het is dus waar schijnlijk dat het verdrag bij de Kamer voor 1 Mei in stemmiog komen zal. Londen, 17 April. De tegenmemorie is aan het parlement medegedeeld. In de inleiding weigert Engeland iu eeDe discussie te treden over de be schuldigingen betrekkelijk vijandelijke beweeg redeoen en onoprechte neutraliteit, en weigert ook te discussieereu over indirecte eischen. De memorie beperkt voorts de werkzaamheden der scheidsrechters tot de rechtstreeksclie verliezen, alleen door vernieling vau schepen of eigendom veroorzaakt. Berlijn, 17 April. Alhier is eene particuliere dépêche uit Parijs ontvangen, meldende dat eenige afgevaardigden van de rechterzijde het besluit hebben genomen zich te verzetten tegen het post verdrag met Duitschlaod. Maar men gelooft, dat het Gouvernement de conventie zal verdedigen en er in zal slagen het verdrag goed te doen keuren. Do datum, waarop von Arnim zal terugkeeren, is nog niet bekend. New-York, 17 April, üe Tribune spreekt over de ophelderende nola van EQgeland, en zegt dat Amerika moet aandringen op een scheidsrechle lijke uitspraak te Genève. Konstanttnopel, 16 April. Heden heeft de overhandiging van den keizerlijken Berat der investituur van den nieuwbenoeinden exarch van Bulgarije, Anthimos, metgroote plechtigheid plaats geluid. De Berat komt overeen met den keizer lijken firman, waarbij aau de Bulgaren hunDe kerkelijke onafhankelijkheid wordt gewaarborgd. New-York, 17 April. De te Washington ge vestigde correspondenten van verscheidene New- Yorksche dagbladen melden, dat de regeering besloten heeft, om de eischen tot vergoeding van indirect toegebrachte schade in zake de Alabama en andere kaperschepen, in te trekken. Versailles, 17 April. Gisterenavond is in hel legerkamp van Roguercourt brand uitgebarsten in de barakken welke tot paardenstallen dienen, 50 paardeu kwamen daarbij om. De krijgsraad heeft heden eene „petroleuse" ter dood en twee tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. In Castres (departemeut Farn) hebben 2500 werklieden in de weverijen verklaard, den arbeid te staken; de rust is echter niet gestoord. Munchen, 17 April. In de heden door de Ka mer der Afgevaardigden gehouden zitting is liet ontwerp, houdende wijzigiDg van eenige bepa lingen in het Beiersche militaire strafwetboek in den geest der Duitsche strafwet, goedgekeurd. Het artikel, waarbij de regeering wordt gemach tigd <m de wet bij wijze van verordening ten uitvoer te leggen en later de goedkeuring van deD ianddag daarop te vragen, is echter ver- worp®. Het voorstel van Wand, betreffende eene grootse som, als oorlogsschadevergoedug aan de Rijnpiltz te verleenen, werd met algemeene stemnen goedgekeurd. Lorden, 18 April. De Daily Telegraph zegt op de sojligste wijze, dat het lot van Frankrijb zal afhangen van het besluit door Thiers iu den loop dezer week te nemen. De heer van Arnim, die Berlin jl. Maandag heeft verlaten, brengt met zich 'een mededeeling zijner regeering en ulti- matun, waardoor de duidelijkheid der bewoor ding® niets overlaat. Daarin wordt gezegd, dat de luitsche regeeriDg in de wet op de legeror- ganiatie en in de rede van Thiers een bedrei ging tot wraakneming ziet; dat daaruit blijkt, dat lij de Fransche regeering de zucht levendig is, on de resultaten door den joogsten oorlog verkegen zoo mogelijk te veranderen. 0| de stelligste wijze verbiedt de heer von Bisnarck, dat de strijdkrachten worden vermeer derd; bij het bestaan van die zucht tot wraak, worlt volstrekt gevorderd, dat de militaire macht verninderd vvorde. Mtcht het tegenovergestelde plaats hebben, dan zal Duitschland de noodige waarborgen nemen voorde betaling der resteereude schuld en tevens, ten einde te verhoeden dat Duitschland, nu de vredï is verkregen, blootgesteld zij aan een on- verhoedschen aanval. Di heer von Arnim heeft in last om geenerlei uitstel of poging tot wijziging der gemaakte be- palng toe te staan. Indien de Fransche regeering aarzelt of eene tartende houding aanneemt, dan zulUn de Duitsche strijdkrachteu'onverwijld wor den gemobiliseerd en die gedeelten en steden van Fraikrijk worden bezet, welke naar liet oor deel der Duitsclie regeering eeD yoldoenden waar borg opleveren voor de resteerende schuld of welke van zoodanige strategischen aard zijn, dat het land daardoor iu de macht van Duiischland is. Bied Frankrijk tegeustand, dan zal dit worden beschouwd als een oorlogsverklaring. Di Daily News deelt een telegram uit Parijs mede, volgeus hetwelk een geruststellende nota aan den beer Thiers is voorgeiezeu. Gemeenteraad. Leiden, den 16den Maart 1872. De Commissie van Fabricage heelt de eer op het request der firma H. Veefkind eu Zoou te benchtep, dat zij Dy haar rapport van den llden Mei des vorigen jaars, reeds toen de aanvrage tot het dempeu van de Binnenvestgracht van de zelfde firma werd behandeld, heeft opgemerkt, dat de gemeenschap tusschen het door die firma in gebruik verkregen gedeelte van den Vestvval en hare fabriek kau verkregen worden door tiet leggeu van eene brug zonder dat de passage voor vaartuigen daardoor wordt verhinderd; dat der halve geen bezwaar bestaat tegen liet verleenen der gevraagde vergunuiug lot liet leggeu van eene brug, uiits die brug eeue hoogte vei knjge gelijk slaauUe uict Uic welko aan dc Langegrachl over de Oostdwei'sgraclit strekt tot doorvaait uaar bet bedoelde gedeelte der Binnenvestgracht, ten ge rieve vau de aldaar uitkomende erveu of per ceelen; dat het leggeu van eeue vaste brug op minder hoogte reeds een bezwaarschrilt heelt uu- gelokt, bij het hierbij gevoegd adres van den lim nierman en metselaar A. Blansjaar, wiens bij zonder oelang niet kau worden ler zijde gesteld, ten gerieve van de firma, en dat derliatve bet minst kostbaar, maar toch lot wegneming van alle bezwaieu voldoend middel zou te vinden zijn ia het leggeu van waterhoolden met eeue beweegbare klap- ofloopbrug, die eeue doorvaart- wijdte van derdehalve meter laat, eu steeds open gedraaid of opgehaald wordt voor vaartuigen ten dienste der beiuughebbeude geburen vau de zijde der Oosuiwersgracht lot de korenmolen de Slier. De Commissie ziet dan ook geen bezwaar, om aan de bedoelde firma de vergunning te doen ver leenen, tot liet leggen van een ophaal-, wip- en draaibrug over de Biuneuvestgracid, mits de door vaartbreedle met minder zij dan twee eu een halve meter eu legen betaliug van het recht, be paald bij art. 3, n°. 35, van het tarief vastgesteld oen 5den Maart 1857 (Gem. blad u». 12). Aan HH. Burgemeester eu Wethouders. De Commissie van Fabricage, enz Leiden, den 16ilen Muart 1872. Üe Commissie van Fabricage heeft de eer op bet request van W. C. Hoogendtjk te berichten, dat hel leggen van eene brug over de singelsloot, tusschtu de Zijl- eu Hoogewoerds-poorten, tot verbetering van een toegang langs een auu te leggen pad lot de aldaar gebouwde kalkbranderij, geen bezwaar heeft en het verleenen der daartoe gevraagde vergunning wordt aangeraden, mits de brug op aauwijzmg van den Gemeente-archi tect onder de brugliggers eene doorvaartbreedte en hoogte verkrijgt, tusschen de hoofden van derdehalt meter eu twaalf centimeters boven A. P., eD voorts tegen betaling van een recht vau ƒ1.00 's jaars, ten behoeve dezer gemeente. Aan HH. Burgemeester en Wethouders. De Commi9sie van Fabricage, enz. Leiden, 25 Maart 1872. Aan den Raad der gemeente Leiden. In antwoord op uw verzoek om bericht en raad aangaaude het verzoek van Vrouwe J. du Rieu, geb. Mispelblom Beijer, om ontslag als regeutesse van het Heilige Geest of Anne Wees- en Kin derhuis, hebben wij de eer u te berichten dat wij adviseerea hoezeer ons het verzoek van Mevr. du Rieu leed doel om dat ontslag eervol te verleenen. Namens het Bestuur van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis, alhier, J. J. Prins, Voorzitter. j. E. van Iterson, J. Az. den heer C. F. Romeijn, thans surnumerair der posterijen; tot directeur van het postkantoor te Veendam, den heer J. E. van Pellecom, thans geagreëerd klerk ten postkantore te Hilversum. De Minister van Oorlog heeft beden aan een aantal der jongst benoemde hoofd- en verdere officieren audiëntie verleend. Aan het hoiel Paulez is hedenmiddag afge stapt de baron von Fabrice, buitengewoon gezant on tevolmntlitigd minister van Z. M. den Koning van Baksen oij het Nederlandsche Hof. Aan bet mioisierie van Binnenlandsche Za ken is heden andermaal herbesteed het aanplem pen van het middengedeelte van het openhaven- front te Amsterdam, ten behoeve van den Staats spoorweg van Nieuwediep tot Amsterdam. Daarvoor waren thans drie inschrijvingsbiljetlen ingekomen. Minste inschrijver was de heer L. Kalis Kz. te Sliedrecht, voor f 1.847.000. Bij de aanbesteding op 8 Februari bedroeg de minste inschrijving f 1.645.000; terwijl bij de eerste her besteding op den 14 Maart voor f 1.347.500 het laagst was ingeschreven. Bij den Hoogen Raad der NederlaudeD, recht doende in revisie, zijn heden de pleidooien ge voerd in de zaak van de naamlooze vennootschap de Zeeuwsche maatschappij van stoomvaart te Middelburg, eischeresse tegen den Staat der Ne derlanden, verweerder, waarbij bet de vraag geldtof bij bet arrest van den Hoogen, Raad van 9 Juni 1871, waarvan thans revisie, al dan niet te recht is ontzegd zoowel de incidenteele vor dering tot getuigenbewijs als de principale vor dering tot vergoeding van schade enz. door de eischeude maatschappij geleden ter zake vau het vergaan der haar toebeboorende stoomboot Stad Vlissingen N«. 2 op een hompel, zich bevindende in het vaarwater van den Staat bij Stavenisse. Als advocaten traden op, voor de eischerqsse, Mr. D. van Eek en voor den Staat de lands-advocaat Mr. G. M. van der Linden. 3 7 8 a t e STAAÏS-LOTEBIJ. derde klasse. vierde lijst. Trekking van Bondcrdag IS April. N". 2105 5000. 14716 ƒ2000. 15616 f1500. 8614 400. 14738 ƒ200. Pry zen van f 15. 31 1826 4410 7285 9396 12284 14760 17762 326 2241 4492 7861' 9533 12664 15141 17974 339 2356 6075 8122 9549 12S03 15237 18020 386 2522 5376 8250 9810 13002 15343 13547 783 2638 5649 8457 9930 13103 15722 13715 1116 2793 6666 8608 10165 13133 15843 19066 1371 2795 6449 8651 10754 13689 16036 19110 1489 2993 6504 8816 11012 13800 16243 19206 1532 3020 6715 8828 11170 14077 16493 19374 1536 3260 6949 8907 11253 14137 17004 19722 1693 4009 7215 9097 1 1543 14263 17524 19319 1771 4288 7274 9289 11634 14704 17535 THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. rnorg. morg. nam. nam. nam. avond avond 5 u. 8 u. 1*2 a. 4 11. 5 tu 8 u. 10 u. WoeDsd 45° 44" 44" Dond. 42" 44° 50* 50° laAATSTB BERICHTJEN. 's-Gravenhage, IS April. Z. M. heeft benoemd tot directeur van het postkantoor te Oldenzaal, Windt Woensdag-middag 6 u. N. W. Donderdag-morgen 5 u. N. O. Daar de conservatie van Mond en Tanden vol gens het oordeel van alle Geneesheeren noodig en nuttig is voor de gezondheid van den meusch en tegen veel pijn eu onaangenaamheden vrij waart, moet men het als plicht beschouwen, daartoe het beroemde, met het schitterendste suc ces bekroonde Anatherln-JIond water van Dr. POPP te Weenen aan te bevelen. Geen middel werkt zoo krachtig en zeker tegen ontsteking der tanden, verrotting, mondzweren, bederf iu den mond, zelfs tegen scheurbuik, als dit heerlijk Water, dat tevens voor Gezonden liet zekerste voorbehoedmiddel tegen alle moudziekten is. Op wekkend, verfrisschend, den adem zuiverend, werkt het bijzonder op de tanden, wier gezond heid en natuurlijke kleur behouden en weder hersteld worden. Het geneest bederf der tanden, de pijn die door holle en aangestoken tanden wordt te weeggebracht en licht bloedend tand- vleesch. Tegen alle tandpijn (rheumatiscli of ner veus) is het eene snelwerkende en zekere remedie, terwijl het den adem verl'rischt doordieD het alle schadelijke zelfstandigheden uit den mond ver drijft. üe heilrijke gevolgen van dit middel kun nen derhalve niet genoeg aan alle tandlijders worden aanbevolen. De ondergeteckende betuigt hiermede, ook ua- mens zijne Zuster, zijn innigen dank voor de vele bewijzen van deelneming, bij het overlijden van zijn hartelijk geliefden Broeder den H.E.Gestr. Heer Luitenant-Kolonel DESERTINE, zoo hier als van elders ontvangen. J. L. A. DESERTINE. De aangekondigde spreekbeurt van den heer J. H. GUNNING Jr., op Vrijdag den 19"'» April 1872, zal, in plaats van te 716 ureD, aanvangen te JtEYEN uren. Namens het Bestuur, F. A. INGEN-HOUSZ, Ai-actis,

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3