Leinmer-Heerenveen-Groniogen. Alle daarbij be trokken gemeenten hebben zich verbonden voor de helft de kosten te dragen, die uit die opme tingen enz. voortvloeien. De heer A. S. Kok, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Roermond, aan wiens bekwame pen de beoefenaars der Engelsche letterkunde reeds menig degelijk werk te danken hebben, heeft de lijst van hoogst geschikte leerboeken bij het middelbaar ouderwijs weder met éen vermeerderd door de uitgave van Shakespeare's Julius Caesar, de tragedie, boven velen anderen van denzelfden meester om inhoud eD voorstel ling der feiten uitmuntende. Wat deze uitgave aanbeveelt, zijn vooral de bij een schrijver als Shakespeare zoo noodige verklarende aanteeke- ningen aan den voet van elke bladzijde en een heldere beschouwing over het geheele treurspel. Dezer dagen vierden de gevangenen in het huis van correctie te Hoorn, met toestemming van de heeren kommandanten, de herinnering aan de inneming van den Briel. Op de binnen plaats van het gesticht hielden zij een gecostu- meerdeu optocht, waarbij het waarlijk te bewon deren was, hoe die met zoo geringe middelen zoo net en ordelijk kon ingericht worden, leder, die den optocht bijwoonde, waaronder de com missie van administratie, de heeren officieren van het garnizoen, de geëmployeerden van het ge sticht waren verbaasd over de vindingrijkheid der gevangenen. De dag was waarlijk, in hunnen toestand, een gelukkige dag, die verder doorge bracht werd met het zingen van liederen, dans en het opvoeren van tooneelstukken. In de groot ste orde liep de feestviering ten einde. Men meldt aan de Arnh. Cl., uit Voorst, bij Zutfen Beu ik vroeger reeds enthousiast geweest voor de vlugge geneeswijze der stotteraars door onzen niedicinae doctor G. Dresselhuijs, thans wil ik niet nagelaten hebben te melden, dat mijne ervaring mij geleerd heeft dat zijne medi catie niet alleen leidt tot de genezing van sta melaars enz., maar dat die zich ook uitstrekt tot het genezen van algeheele stemmeloosheid en andere spraakgebreken, die zelfs niet zoozeer tot het stamelen kunnen gebracht worden. Daarom is het, dat ik mij andermaal voel opgewekt, om mijne lijdende tijdgenooten daarop te wijzen. Persoonlijk bij ervaring wetende hoezeer de ver standelijke en geestelijke ontwikkeling van den mensch samenhangt met de volkomenheid van zijne spraak, en kennende het groot gewicht hiervan bij de opvoeding des kinds, zoo ben ik ten zeerste doordrongen van de noodzakelijkheid, dat bovengenoemde doctor en zijne methode vau algemeene bekendheid wordt. De Arnh. Cl. kan met zekerheid mededeelen, dat van het bericht, als zou voor het landgoed en kasteel Biljoen een bod van zeven tonnen gonds gedaan zijn, niets waar is. Dezer dagen ontstond er te 's-Graveuhage twist tussehen twee korporaals van het regiment grena diers en jagers, die zoo hoog liep, dat zij van hun sabels gebruik maakten. Het gevolg hiervan was, dat den korporaal v. D. een slag aan den pols werd toegebracht, die zoo hevig aankwam, dat de polsader werd doorgesneden. Reeds is de ongelukkige aan de gevolgen overleden. De da der bevindt zich in handen der justitie. Een kastelein te 's-Hertogenbosch wiens zaken niet zeer voordeelig stonden, werd dezer dageo door de justitie gearresteerd als verdacht van moedwillige brandstichting. Hij heeft zich in de gevangenis door ophanging van het leven beroofd. Willem Bons is gisteren door de rechtbauk te !—J Rotterdam veroordeeld, wegens mishandeling «o zijne moeder, tot eene cellulaire gevangeniss af van drie maanden en eene geldboete van f 8 Volgens brief van St.-Helena, dd. 14 Maart, £n kapt. Popken, voerende het Ned. schip Maibit, ®n llden Januari van Banjoetvangie naar Nederlmd vertrokken, was hij den 7den Februari door ®n orkaan beloopen, die tot den volgenden dag stelds in hevigheid toenemende, veel schade aan zeien en rondhout veroorzaakte. De toestand van het vreeselijk geteisterde sclip was omstreeks 6 uren des avonds voor geen le- schrijving vatbaar, de kokende en huizen hcog gaande zeeën, die over het schip braken, oulè- schrijfelijk. De vastgemaakte zeilen sloegen atn flarden uit de lijken; door zwaar werkend schp en vreeselijk hoog gaande zeeën sloeg alles v n dek en campagne, deknadeu sprongen, mastkn- gen scheurden en veel water droDg hierdoor n£»r beneden, waardoor de gezagvoerder vreest vair schade aan de lading. Niettegenstaande de orkain met volle kracht recht over het schip is heemi- gaan, heeft het aan alles weerstand geboden, zdo- dat geen noodhaven is behoeven te worden opge zocht en de reis van St.-Heleua den 15den Mawt naar hier zou worden voortgezet. De modellen van de vracht-, volg- en doorvotr- lijsten, in te leveren volgens het Koninklijk ije- sluit van 26 Maart 1872 Staatsblad n°. 19), licu- dende bepalingen tot vereenvoudiging der for maliteiten in acht te nemen bij den in-, uit- én doorvoer van goederen, liggen voor belangheb benden ter inzage bij de controleurs der in- feo uitgaande rechten en acc'jnsen, eu bij de ont vangers dier middelen op de losplaatsen of kan toren van invoer, aangewezen volgens dc artl 1 en '20 van genoemd besluit. De belanghebbenden moeten zorgen voor het drukken der noodige lijstén o.ereeukomstig die modellen en de daarop voorkomende aanwijzin gen. De nieuwe bepalingen trtdeu in werking met 1 Mei e. k. In bijvoegsels tot de Staatscourant van heden wordt medegedeeld het Verslag van Jen Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten over 1871, ingediend aan Zijne Excellentie den Minister van Staat en van Binnenlandsche Zaken. Z. M. heeft aan Mr. P. M. Tutein Nolthenius, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei aanstaande, eervol ontslag verleend als burgemeester der ge meente Apeldoorn. Z. M. heeft den heer P. B. valls oeuoema tot Nederiandscli consul te Port Mahou. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrondissement Appingedam, ter standplaats de gemeente Delfzijl, J. C. Jentiuk, candidaat-uotaris te Groningen. Z. M. heeft bij het persoueel van den veteri- nairen dieust van het leger hier te lande, be noemd: tot paardenarts der 1ste klasse (naar ouderdom van rang), den paardenarts der 2de klasse E. H. A. H. Boudewijns, van gemeld per soneel, en voor den tijd van 5 jaren gedetacheerd bij het leger in Oost-lndië. B1NNENJL.AND. 's-Geavenhage, 17 April. Heden is voor den Hoogen Raad, burg. kamer, behandeld de zaak van Mr. H. W. Waardenburg c. s., eischers, tegen den Staat der Nederlanden, gedaagde. De vorde ring strekt: tot ontbonden-verklaring van de tus sehen partijen aangegane overeenkomst vervat in de concessie goedgekeurd bij kon. besluit van 22 Januari 1858, n°. 91, tot droogmaking van Tienhovensche en Maarseveensche plassen, met veroordeeling van den Staat tot vergoeding van houdend opschiet. Nu de landbouw op groote schaal en wetenschappelijk beoefend wordt, is de regelmatigheid, eentonigheid en armoede, die alle fabriekarbeid medebrengt, tot het land door gedrongen: de kinderen overwerken-zichen blijven dom en worden slecht. In een district van Lin colnshire vindt men van de 400 hutten er maar 200 met eene kamer, waarin het geheele gezin moet huizen. Ik zag dezer dagen twee teeke- niugen in de Punch, die daarop doelen. Een grondeigenaar brengt mijnheer Punch in zijne stallen, die er best uitzien. „Ja, mijnheer Punch," zegt hij, „mooie, zindelijke, luch tige stallen, veel licht, draineering, goede ventilatie, water en voeder zoo goed moge lijk, goede behandeling: dat is mijn systeem." Maar nu komt men in de hut. Slechts éene na genoeg leege kamer, drie gebarsten borden op eene plank, een oude waterketel, twee stukken linnengoed, die te drogen hangen; de ellende en de stank zijn verschrikkelijk: een in lompen ge buide man met een somber gelaat en een ouden gedeuktcn hoed op 't hoofd warmt zich bij een vuurtje van kreupelhout; de vrouw, wier oogen hol staan, ligt met twee kinderen op een slecht bed - in een ander bed ziet men een meisje en een jongetje; op een stroozak in een hoek zit een opgeschoten knaap; zij zijn vermagerd en ver wilderd. Mr. Punch nu zegt tot d- tl grondbe zitter: „De inrichting van uwe stallen is uitihun-i tend. Wat zoudt gij er van zeggen om ook bier die methode toe te passen?" De wond en het geneesmiddel worden tegelijkertijd aangewezen. Van onze vier millioen boeren kan ik gerust zeggen, dat zij, vooral in de laatste twintig jaar, tot meer welvaart gekomen zijn. Het verkeerde in onze organisatie openbaart zich door andere, door staatkundige rampen, dooi de onbestendigheid van de laudsregeering, door het gemis aan duurzame vrijheden. Maar elke staat heeft zijne erfziekte; men kan alleen de wond constateeren en aantoonen dat de organi satie er de schuld van is, op enkele plaatsen de pijn verzachten; de groote heelkundige operaties, die door velen wordt aanbevolen, verergeren slechts den zieke. Na herhaald onderzoek komt het mij als zeker voor, dat in dit land de klasse der landbouwers, die geen pachters zijn, het ongelukkigst en het meest verstompt is. Een geleerde zeide mij„Wat denkboelden eu begrippen aangaat is de afstand tussehen hen en de werkliedeD even groot als tussehen do werklieden en menschen zooals ik." Twee personen, die in Frankrijk gewoond heb ben, voegen er bij, dat de Fransche boer veel hooger staat; zij roemen vooral zijne matigheid^ alle koslen, schaden en interessen ten gevolge dier ontbinding te lijden, op t« maken bij staat en in de kosten van het geding." Voor de ei schers is opgetreden Mr. J. Kappeijne van de Coppello en voor den gedaagde de Landsadvo caat Mr. G. M. van der Linden, tiet O. M. zal nader in deze zaak conclusie nemen. Aan het Ministerie van Binnenlandsche Za ken is heden aanbesteed: 1°. het oplioogen van den mam in de tivier het Scheur aan den Hoek van Holland en 2°. het afgraven van gronden nabij den bovenmond der doorgraving door den Hoek van Holland, beiden voor de verbetering van den Waterweg van Rotterdam naar zee. Voor N°. 1 waren 17 en voor N°. 2 twaalf bil jetten ingekomen. Voor beide bestedingen was de minste insch rij ver de heer P. A. Bos te Sliedrecht, N°. 1 voor I 25900. N°. 2 voor f 0,60 per kub. meter. Het laat zich aanzien dat het aanstaande bad seizoen dit jaar voor de vorige jaren niet zal behoe ven onder te doen. Naar wij onderricht zijn, zijn al thans in Het gemeente-badhuis, in het hotel garni, in Zeerust en in de beide audere hotels garni de meeste apartementen reeds voor een gedeelte van den zomer verhuurd. In Schevenin- gen zijn ook nog slechts enkele kwartieren beschikbaar; terwijl over de villa's van den heer Pleijsier op een enkele na reeds eenigen tijd geleden was beschikt. De gezondsheidstoestand is te 's-Gravenhage zoowel als te Scheveningen zeer voldoende. De eerstaauwezeude ingenieur der genie te 's-Hage, heeft heden in het gebouw der Normaal Schietschool aanbesteed1. het éénjarig onderhoud van kazernegebouwen, enz. 2. Eene verwing van die gebouwen; eu 3. het éénjarig onderhoud van de werken alhier. Deze bestedingen geschiedden bij inschrijving en opbod. De eerste besteding werd ingezet op f 12,000 en gemijnd door den heer J. C. Pietersen te 's-Hage, voor f 17840. De tweede besteding werd ingezet op f 1600, maar toegewezen aan den minsten inschrijver, den heer L. Heijn alhier, voor 1890, terwijl de derde be steding werd ingezet op f 2700 eu gemijnd door den heer Wijsman, alhier, voor f 3770. 's-Gbavknhage, 18 April. In de algemeene ver- dering van leden auodeelhoudets van het Kouinkl. Zoölogisch Botanisch Genootschap, gisterenavond in' de groote z-al van den Tuin gehouden, zijn de beraadslagingen voortgezet en ten einde ge bracht over de voorstellen van het Bestuur, tot wijziging van de statuten en het reglement, in het belang vau den Hnancieelen toestand dei- inrichting. Het voorzitterschap van die vergadering word wedovom boMood door don graal' R. J. Schimtrielpenninck. Al de voorstellen werden ach tereenvolgens, meest bij acclamatie eu verder met overgroote meerderheid van stemmen aangenomen. Daar in de veigadering van Dinsdag jl. de hoofd zaak was beslist, ging de behaudeliug vau de overige artt. gemakkelijk en spoedig, zoodat del vergadering reeds vóór 9 uren werd gesloten. Slechts eene enkele wijziging van redactie werd door de vergadering in een der artikelen gebracht. Toen deze herziening van statuten eu reglement was afgeloopen, gaf de vergadering luide en alge meene blijken van goedkeuring over den uitslag dezer gewichtige beraadslagingen, die tot bewijs hebben gestrekt, dat behoud en bloei van den Tuin bij allen op den voorgrond hebben gestaan en dat meu tot bereiking van dat doel, steeds bereid is zich geldelijke offers te getroosten. Nu al de wijzigingen ziju aangenomen, nu de groote meerderheid heeft beslist, nu hopen wij dat de uitkomst zal bewijzen dat er thans een einde is gekomen aan de Gnancieele verwikke lingen van den Tuin, die zich sedert zijne oprich ting, telkenmale hebben voorgedaan en die tne- nigmalen het lot van die instelling in de waag schaal hebben gesteld. zijne gewoonte om in eigen behoeften te voor zien, zijn werkijver, zijn zucht naar grondbezit. Volgens Item is de Engelsche boer geheel anders zonder voorzorg, verkwistend, dikwijls ten laste der gemeente of steunende op de liefdadigheid van auderen. Zelfs al had hij, evenals de onze, een kleinen akker, dan zou hij toch niet in zijn onderhoud kunnen voorzien; vooreerst uit gemis vau doorzicht, ten tweede: omdat de hoedanig heid van den Engelscheu grond zeer middelma tig is, derhalve veel kapitaal ter bemesting eischt, eu boveudieu alleen tot weiland geschikt is, tot veeteelt op groote schaal. Volgens de opgave van een clergyman, die ui Devonshire eu andere graaf schappen gewoond heeft, verdient een boeren knecht acht a negen shillings per week, soms tieu, maar hij moet al bijzonder sterk en bekwaam ziju om het tot twaalf te brengen. Nu heeft hij dikwijls zes kinderen en is het voor acht, zelfs voor vijf of zes personen, onmo gelijk van die som te leven, zoodat hij de pu blieke of bijzondere liefdadigheid moet te hulp roepen. Bovendien is eene boerin en in 't alge meen eike vrouw van den minderen stand in Engeland niet handig genoeg; zij bezit niet, zoo als de Franpaise, dat talent om een huishouden te besturen, dien geest van orde, dien slag om af te dingen, de kmst om met weinig veel te doen Naar men verneemt ton de heir HC. Wal deck, op verlangen vau den Gemeenteraad te Loosduineu, zijne betrekking van secretaris dier gemeente blijven behouden. Rotterdam, 17 April. Ook het Westnieuwland tot nog toe liet eeuigevrij gebleven gedeelte van het terrein voor den toekomstigen spoorweg door onze stad, is tbaos voor de werkzaamheden in beslag genomen. De schippers hebben het moe ten ODtruimeu en voor het grootste gedeelte is bet afgeheind. Zaterdag is met veel moeite de machine Morrisson, een drijvend stoomheitoestel binnen het Westnieuwland gebracht; d :ze week zal een aanvang worden gemaakt met het be- heien der l'undeeringen voor de spoorwegpijiers aldaar. Beielle, 16 April. Bij do. hoofdcommissie alhier is ontvangen voor het asyl van J. van Leeuwen te Momckeudaui f uit Delft f 550, van den Burgemeester van Vrijenban bij Delft f 25, vao de Joogeliugsvereenigiug te Bodegraven 2,25 van de Zangvereenigiug Harmonie te Cortgeuj t 7,6114, door S. Tromp Az. te Harlingen o;-i April verzameld f 46, uit Winterswijk f 25, do: C. P. Kaakebeen, pred. te Lier collecte in k Herv. kerk op 1 April f 25, uit Buiksloot collecte in de Herv. kerk op 1 April f 35, van Mej. P, M. en R. J. Hanekuyk te Harlingen f 500, uit Lekkerkerk f 130, uit Ouderkerk aau den Aui- stel van de Herv. gemeente 25, van het gezel schap Apollo te Haarlem f 25, uit Groningen 372,01 en j 64,50 voor 't monument, uit 's-Gra venhage nog I 37,32, en 32,50 voor 't monu ment, uit Hellevoetsluis verzameld door de lood sen P. den Bleeker, H. G. Koster en L. Ham f 65. De Gemeenteraad alhier, die reeds 300. schonk teu behoeve van het te stichten asyl, bee' in zijne laatstgehouden zitting besloten den voi die stichting benoodigden grond kosteloos af staan en aan de hoofdcommissie nog 1000 Kt te staaD, ter bestrijding der gemaakte aanzienlijk kosten voor de feestviering. Zwolle, 17 April. De aannemer der groolt sluis aan het Katerveer, de Bruin, heeft Maandag dat werk in den steek gelaten, waardoor al hel werkvolk gisterenmorgen zonder werk was. Met genoegen vernemen wij dat de borgen het werk weder hebben doen hervatten en voornemeus zijn het tot een eind te brengen. Gisterennamiddag verliet het zesjarig zoontje van den heer H. B. zijne woning en keerde tot groote bezorgdheid van den vader en zijne ver dere betrekkingen niet terug. Alle uasporingen bleven vruchteloos tot hedenmorgen omstreeks 9 uren, toen zijn lijkje uit de gracht bij de ba- zaltkade aan de Nieuwe haven is opgehaald. Het is later geblekeo, dat hij te dier plaatse heef gespeeld en toen in het water is gevallen en verdronken. (Zw. C.) Almelo, 16 April. De bewoners van de Steege en die van den Bartelshoek ontvingen gisteren het voor hen heugelijke bericht, dat Burgemees ter en Wethouders gunstig hadden beschikt op het door heu ingezonden adres om genoemde straten voortaan de namen te geven van Oranje- en Priosenstraat. Al spoedig werden de betrokken personen daarvan in kennis gesteld, en niemand verzuimde de natiooale driekleur te ontrolleD, welke trou wens nu nog in beide straten wappert. Hedt i zijn in 't midden der Oranjestraat twee eerebi 1 gen opgericht, die van avond zullen worden ge- illuminecrd, AL een bewijs der eensgezindheid dieut nog vermeld, dat een groot gedeelte dei Oranjestraat door Katholieken en Israëlieten wordt bewoond. Staekeren, 16 April. Gisterenavond omstreek! halfnegen ontstond er hier brand in den schoor steen der woning, bewoond door eene oude we duwe en mede bewoond en toebehoorende aan den schoenmaker B. en van niets iets te maken; zij kan geen kleeren verstellen of omkeereu, of met geringe middelen een goeden schotel opdisschen; zeer dikwijls kan zij in 't geheel niet koken. Een onzer vrienden, lid van eene commissie vau weldadigheid in zijl dorp, doet vijftien shillings per week toekomt I aan een huisgezin met veertien kinderen; noft de vrouw, noch de vijftienjarige dochler kunnei koken of braden; versch brood, boter, thee, hu» halen zij in den winkel en altijd duurkoop; zij kunnen wel rooien en wiedeu, maar geen cote- let braden. Daarbij is sedert de verandering van hel landbouwstelsel de maag aan ander voedsel gewoon geraakt. Vijftig jaar geleden was vleescli een weelde bij de boereu en aten zij het slechts eens in de week, tegenwoordig moeten zij alle dag versch vleesch hebben en moet Engeland, dat reeds zooveel vee oplevert, het nog uit De nemarken eu Nederland laten aanvoeren. InlS61 kwamen, op de Teems alleen, ieuere week 3U00 stuks vee aan. (Vergelijk Collected papers bij Mrs. Grob, blz. 73). Over 't geheel genomen du- leven de boereu-arbeiders ten deele van aalmoe zen, en zijn de drukkende aruientaxen eu de milde persoonlijke liefdadigheid nauwelijks toe reikend om ben te onderhouden, Wordt vervogld).

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2