o. v. T. ears, ijraege ir. J.E F. vi. ov( T. va »ij dea en Irs. 1 Stoomvaartmaatschappij met 4 zeestoom- l0leo, 2 sleepbooten en 20 sleepkanen, en is te ijeo aanzien besloten: 1«. Dat aan de door den heer Jan van Drunen bonden op te richten Maatschappij, welke ten 3et 8s: oei zal hebben bet vervoer van goederen we- elijks met twee booten van Londen eu twee van hi ooien van Hull, met overlading te Dordrecht, aar Duitschland, Zwitserland, Oostenrijk enz. en vandaar wederom terug naar Engeland, (veueens met overlading in deze gemeente, ge- arende vijfjaren, uit de gemeentekas eene sub- idle zal worden verleend, ten bedrage van 10,000 'sjaars, onder voorwaarde: i. dat die subsidie dan alleen zal worden uit- lelaald, wanneer door de Maatschappij op deug- [elijke wijze, ter beoordeeling van B. en W., zijn aangetoond, dat in den loop van 'tjaar, '®e 'a! raarover de subsidie loopt, door vier aan haar r' Lebehoorende zeestoombooten minstens 50,000 )u goederen van 1000 kilogram binnen de gren en der geineenie Dordrecht zijn gelost, geladen f overgeladen. dat de Maatschappij vóór of uiterlijk op den iroten October 1S72 opgericht en de geregelde enst met den eersten Juli 1873 iu werking ge iden zij. 2». Den heer van Drunen, bij de inededeeling ,n het sub. 1°. genomen besluit, tevens iu keu- 0DlD' is te stellen, dat aan ziju verzoek om vrijdom au havengelden eu andere dergelijke plaatse- 'k eeHijke belastingen voor de door bem bedoelde rsch°;^iiatschappij, niet kan worden voldaan. (O. C.) I Grave, 10 April. De 1ste luitenant W. H. J. Kuipers van het depot van het 2de reg. iuf. alhier is op ziju verzoek op non-activiteit gesteld en de ïde luit. P. F. W. van der Paardt van het 2de leg. inf. is lot adjudant bij het depot alhier be noemd. Berqen-of-Zoom, 10 April. De lste luit. J. Knuppe js van het 3de bij het 4de reg. inf. overgeplaatst. IS j: TENLAN 1 >- Franliryir. Mag Thiers te Parijs eten? Benoeming van maires. Tien vrijspraken. De gezant te Londen. Thiers heeft nog slechts met moeite de ver gunning verkregen, oin gedurende veertien da gen te Parijs te wonen neen, om er vier diners en recepties te geven. Op het eerste bericht hiervan kwamen eenige leden van de permunente commissie in groote opgewondenheid ('jij den heer Moroay te zamen om de hoofden bij elkander te steken In de zitting der com missie werd door deze heeren, des presidenten schandelijk voornemen sterk gegispt. De heer Baze bracht hun toen, wijzende op de warme ovaties, die door het volk aau Thiers gebracht werden, aan het verstand, dat zij beter zouden deen zich stil te houden. De minister de Rémusat was nog zoo goed, te verzekeren, dat de recepties te Parijs niet zouden prejudicieeren de quaeslie van de decapitalisatie. En eindelijk gaf dan de meerderheid hare toestemming om er mede voort ie gaan ouder het gemompel der heftige roya listen, dat men de nationale gebouwen in bezit nam, zonder goedkeuring der vertegenwoordiging, dat men op den regeeringsvorm anticipeerde enz. enz. De verontwaardiging van hen, die de onheilen van het koningschap met alle geweld weder over frankrijk willen brengen, wordt nog opgewekt duor een andere zaak, n.l. de benoeming van de tnaires der gemeenten. Men zal zich wellicht iieiinnereu, dat bij de beraadslagingen over de gemeentewet Thiers er ten sterkste op aandrong, dat de maires door het gouvernement zonden benoemd worden, hetwelk hem na veel moeite werd toegestaan voor gemeenten boven de 20,030 tielen. Hij beloofde daarentegen, bij de benoe- miugeu zooveel mogelijk op de stemming der inwoners te letten en zoo mogelijk niet buiten i: raadsleden te gaan. Nu ineenen de royalisten, die in hun nijdige loosheid over den goeden gang der republiek, io alle zaken verongelijking hunner partij zoe ken, dat het gouvernement bij de benoemingen der maires te veel republikeinen bevoordeelt. De heer Ducrot heeft zelfs aangekondigd, dat hij de regeering zou interpelleeren over de benoeming in Chateau-Chinon. Zonder twijfel zal Thiers of Lefranc zich uitstekend weten te vei an: woor den en den verwaanden, vuurspuwenden geue- raal-interpellant op zijne plaats zetten. Van de 10 dagbladen, tegen welke eenige maan den geleden .de vervolging geautoriseerd werd wegens de zoogenaamde beleediging van de com missie voor gratie (sic!) waren .er, zooals wij vroeger meêdeelden, reeds 9 vrijgesproken. Maan dag is het laatste vonnis in deze zaak geveld over den Avenir, een blad uit Auch, dat met even veel succes als zijne collega's uit den strijd te voorschijn is getreden. Welk een prachtig argu ment voor de leden der rechterzijde tegen de jury voor drukpers-delicten! De hertog van Broglie, die te Versailles tot de geprononcieerde royalisten behoorde en te Lon den wel de rol van republikein diende te ver vullen, heeft dit dubbele tooneelspel op den duur te vermoeiend gevonden en zal er zijn'ambassadeur- schap aan geven. De regeering zit er echter wel eenigszins mêe in orn een opvolger voor hem te vinden. De vereischten toch voor zoo iemand zijn niet alleen, dat hij rijk is, een grooten naam heeft, kortom bluf kan slaan, zelfs niet alleen, dat hij een knap diplomaat, financier en han delsman is, maar ook (en hier zit hem de knoop) dat hij de verouderde begrippen van Thiers over het internationale handelsverkeer wil voorstaan. Onder de mannen nu, die aan de eerste voor waarden] voldoen, zijn er tegenwoordig weinig meer te vinden, die ook aan de laatste beant woorden. Casimir Périer, die reeds aangezocht is, heeft om deze reden voor de eer bedankt. Ook bij heeft eveuals de meeste handelsmannen der 19de eeuw Thiers toegeroepen qu'il reste seul avec sougelukkig niet déshonneur, maar avec ses préjugés. Duitschland. Huwelijk van Koning Lodewijk. Inenting. Conferentie te Fulda. De Nordd. Zeil. bevestigt tene correspondentie uit Munchen aan een ander blad, volgens welke het engagement van Koning Lodewijk van Beie ren met eene dochter van prins Frederik Karei van Pruisen een bepaalde daadzaak is. Het blad zegt, dat het bericht eigenlijk te vroeg onder het publiek gekomen is; men had de clericale partij eerst wat moeten voorbereiden, waut nu is zij letterlijk buiten zichzelve over het plotselinge vooruitzicht, vooreerst dat de koning zal trouwen en dus de ultramontaansche Luitpold van de re geering wordt uitgesloten, maar vooral ouidatde verheven bruid een Protestaotsche jonge dochter is. De Köln. Zeil. daarentegen laat zich uit Munchen schrijven, dar het geheele bericht bepaald een verzinsel is. Deze correspondent houdt het er voor, dat dit een tactiek der clericalen is om het te doen voorkomen alsof de nationaal-liberale partij zich hals over kop iu de Pruisische centralisatie en oppermacht zou willen storten. Het valt bij zulke tegenstrijdige berichten moei lijk te bepalen of Beierens Koning nu trouwen zal of niet. In de Kamer van afgevaardigden te Munchen is bij hoofdelijke stemming inet 62 tegen 62 stem men verworpen (volgens het Beiersche reglement) een voorstel vau den afgevaardigde Frankenbur ger. Het strekte om tot den koning het verzoek te richten tot de verandering der bepaling van het Beiersche polilie-strafwetboek mede te werken, waarbij ouders, onderwijzers, voogden enz. in een geldboete van 15 thalers veivallen, wanneer zij hunne kinderen, pupillen, leerlingen enz. niet binnen den daartoe bij de wet vastgestel !en tijd doen inenten en wederinenten. Tot deelneming aan de bisschoppen-vergadering te Fulda waren eergisteren te dier stede aange komen o. a. de wij-bisschop van Freiburg voor de Hohenzollernsche landen, de bisschop van Trier, de aartsbisschop van Keulen, de bisschop van Ermeland, de vorst bisschop van Breslan, de bisschoppen van Paderborn, Munster, Limburg, Hildesheim, de bisschop voor het leger Namszu- nowski, de plaatsvervanger van den bisschop van Culm en anderen. De bisschop van Osnabriick was door ziekte verhinderd. Het is jammer, dat de beraadslagingen van dit congres geheim zullen gehouden worden. De we reld zal er bepaald bij verliezen, dat zij uitge sloten wordt van de wijsheid (ofdie door deze heeren aan elkander verkocht zal worden. Engeland, Een voorstel van Dilke. Volgens de nieuwe wet op de geheime stem mingen van den minister Forster, worden de stembussen in de verschillende gemeenten's mor gens om 8 uur geopend en 's middags om 6 uur gesloten. Voor den werkman wordt daardoor het hem toegekende stemrecht bijna een doode let ter. Hij gaat gewoonlijk oui zes uur naar ziju werk en komt er 's avonds te zes uur vandaan. De arbeid van veleu is van dien aard, dat zij ook in de schoftij den geeu gelegenheid hebben zich naar de stembus te begeven. Wanneer zij 's morgens om 6 uur hun woning verlaten zijn de bureaux nog lang niet geopend. Komen zij 's avonds van hun werk, dan zijn zij reeds gesloten. De bekende volksman Dilke heeft beproefd hierin verandering te brengen door in het lagerhuis voor te stellen, de bureaux niet vóór s' avonds 8 uur te sluiten. Na een warm debat is het voorstel met 206 tegen 98 stemmen verworpen. De tegenstemmers bestaan voor een gedeelte uit conservatieven, voor een gedeelte uit liberalen die het ministerie coüte que coüte wil len ondersteunen. De heer Forster toch heeft verzocht ziju nieuwe wet eenigen tijd ongewij zigd te laten ten einde- hare werking te beproe ven. Blijkt dan naderhand verbetering nondig te zijn dan verklaart hij zich (evenals onze minis- sier Jolles bij de tienden-afkoopbaarheids wet) volkomen bereid, daartoe mede te werken. Doch men kan gerust aannemen dat boven dien nog verscheidene rigltt honourable» tegen het voorstel hebben gestemd, omdat het van den replublikein Dilke kwam, volgens het gulden beginsel, dat zij 's lands belangen en niet hunne particuliere veeten en antipathiën moeten behar tigen. Amerika, Mormoonsch gezantschap. Een Mormoonsch gezantschap van drie perso nen is van de stad aan het Zoutmeer naar Was hington gekomen om met de regeering te onder handelen over het vestigen van Utah als een staat (het is nu nog slechts een grondgebied) met een bepaalde constitutie. Als grondbeginselen van die constitutie worden door hen voorgesteld drie grondbeginselen: 1°. Vertegenwoordiging van de minderheid. 2'. Stemrecht der vrouwen. 3". Algemeene zorg voor de opvoeding. Van de polygamie wordt niet gesproken, doch de algevaardigden hebben volmacht, de voor waarden die het congres voor de toelating van Utah als een der vereenigde staten zal stellen, al dan niet aan te nemen. Zwitserland. De bondsraad heelt een circulaire uitgevaar digd om tegemoet te komen aau de menigvul dige klachten uit de kantons, dat de verschillende regeeringen zoo slecht het besluit van de uitdee- ling der grondwets-exemplaren in praktijk bren gen. Hij beveelt daarom de autoriteiten, oogen- blikkelijk tot die uitdeeling over te gaan. TELEGRAMMEIV. Brussel, 10 April. Luidens particuliere be richten uit Parijs, zou de heer Thiers dezen morgen formeel verklaard hebben dat hij 't tegenwoordige paspoort-systeem zal laten varen, en dat 't voortaan voldoende wezen zal wan neer de reizigers hun naineu opgeven bij 't be treden van de Fransche grenzen. De onkosten en 't viseeren zouden dun afgeschaft zijn. Madrid, 10 April. De Internationale Vereeni- ging te Saragossa is ontbonden. Daaruit ontstond aanvankelijk eene beweging, die echter dadelijk is uuderdrukt. In Catalouië hebben zich eenige Carlistische beuden verlooud. Zij zijn door de burgerwacht uiteengedreven. Op 't oogenblik is het overal rustig. Londen, 10 April. Eene deputatie uit Ulster heeft heden den heer Gladstone een, door 3000 personen uit alle klassen in Ierland ondertee kend, adres aangeboden, waarin hij wordt uit- genoodigd tot bijwoning van een feestmaal te Belfast. In dat adres worden, namens de lersche bevolking, de diensten erkend, door den heer Gladstone aau Ierland bewezen. De heer Glad stone heelt, iu antwoord aan de deputatie, gewe zen op de medewerking welke hij bij zijne ambt- genoolen in de regeling van lerland's wetgeving heeft gevonden; hij zou het voor zich zeiven als een groot verlies beschouwen, indien hij de uit- noodiging niet zou kunnen aannemen; hij hoopte Ierland iu een bevredigeudeu toestand aau te treffen en zou later den dag bepalen, waarop bij van de uiinoodigiug zou kunnen gebruik inakeu. Munchen, 10 April. In de heden door de Kamer der Afgevaardigden gehouden zitting, is het voorstel des heeren Wand, betreffende de regeling der brandverzekering in de Paltz, onder goedkeuring der regeering, aangenomen. Daarop heeft de beraadslaging plaats gehad over het voorstel des heeren Völk, strekkende, om in den aanstaanden Landdag een wetsontwerp in te dienen tot verandering van de thans bestaande opperste rekenkamer in een tegenover het mi nisterie onafhankelijke instelling, welke de ge heele staatshuishouding controleert, en tot hand having der wettelijke bepaling, dat de verant woordelijke staatsbeambten, wegeus onwettig gebruik van 's lauds gelden, door elke der beide Kamers Ier verautwoordiug en schadeloosstelling kunnen geroepen worden. De minister van fiuan- ciën zeide, op dit oogenblik noggeene verbindende verklaring te kunnen afleggen; de tegenwoordige instelling der rekenkamer maakte, naar zijne mee ning, de bevoegdheid van de Kamer minder hersen- schimuiing dan de voorsteller meende. Tegen het tweede deel der voordracht, dat elke Kamer de ministers iu slaat van beschuldiging zou kun- neu stellen, moest de regeering zich onvoorwaar delijk verklaren. Het voorstel des heeren Völk werd ten slotte aangenomen. Weenen, 11 April. Naar aanleiding van de gisteren in omloop gebrachte geruchten aangaande uit Petersburg ontvangen staatskundige berichten van verontrustenden aard, wordt door het meeren- deel der hedenochtend verschenen bladeu de on gegrondheid daarvan betoogd. Volgens het Neue» Fremdenblatt zijn, blijkens ingewonnen informa tion, bij het ministerie van buitenlandsche zaken geeuerlei depeches ontvangen welke tot derge lijke geruchten aanleiding kuunen geven. LA.A.'X'isSMJii; BEHIOHTEN. (Per telegraaf.) 's-Gravenhagk, 11 Maart. In de zitting van de Eerste Kaïner der Staten-Generaal van hedeu is het ontwerp van wet tot verstrek; king van tijdelijke hulp aan de Amaterdamsche Kanaalmaatschappij, na beraadslaging, met alge meene stemmen aangenomen. Vervolgens is de Kamer tot nadere bijeenroe ping gescheiden. De Regeering heeft geantwoord op het ver slag der Tweede Kamer over de spoorwegwet op Java. Zij handhaaft den aanleg der spoorlijn over geheel Java, maar wijzigt de voordracht in zoo ver, dat, overeenkomstig het gevoelen der groote meerderheid, nu het beginsel van particuliere concessie, met of zonder Staatshulp, wordt voor gesteld; -faalt dit, lan blijft de aanleg voor Staats rekening. De openingen van Staatswege gaan inmiddels door. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is thans bijeengeroepen tegen Maandag 22 dezer, tot behandeling der inkomstenbelasting. 's-Gravenhage, 11 April. De Hooge Raad heeft heden de directie van de Hollaudsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij van alle rechtsvervolging ontslagen, de kosten te dragen door den Staat. Men weet dat zij vervolgd was ter zake van overtreding der wettelijke bepalingen omtrent de vaststelling der tarieven en het uietonderhoudeu van parallelwegen. Gemeenteraad. Ter toelichting van de voorgestelde wijzigingen in de schóól-verordeningen moge het volgende strekken. Eene herziening van de regeling der jaarwed den van het hulppersoneel aan de gemeente scholen is dringend noodzakelijk geworden. In dien voor één gemeente-ambtenaar tevredeuheid en opgeruimdheid een onmisbaar vereischte is, dan is het voor den onderwijzer, van wiens per soonlijkheid zooveel voor de vorming der kinde ren afhangt. Aan dezen eisch wordt bij de tegenwoordige regeling niet voldaan. Het meerendeel der betrekkingen is ongenoeg zaam bezoldigd, zoodat de ouderwijzer met da- gelijksche broodzorgen te kampen heeft, en dat zonder eenig uitzicht op verbetering, dat zijn moed kan onderhouden. Dit spoort hem aan, zijn uiterste best te doen, elders een beter bezoldigde plaats te verkrijgen, wat dikwijls gelukt en onophoudelijk verandering in het onderwijzend personeel tengevolge heeft, waarover met recht reeds meer dan eens inden Gemeenteraad is geklaagd, daar het den gang van het onderwijs niet weinig stoort. Aan den anderen kant is het voor hen, die daarin niet slagen en bij het groot aantal lotgenooten in ons vaderland is het zwaar moeilijk het hoofd op te houden. Men is in deze gemeente, evenals bijna overal, bij de regeling der jaarwedden uitgegaan van het valsche beginsel, dat elk bekwaam hulponder- onderwijzer hoofdonderwijzer kan worden. Daar de verhouding van hoofdonderwijzers tot hulp onderwijzers in de steden minstens 1 6 eu in de dorpeu 1:2 is, blijkt de onmogelijkheid daarvan. Slechts een deel van het hulppersoneel heeft Rans aan -aner school te komen, 't grootste gedeelte mist dat vooruitzicht en is veroordeeld zijn leven in bekrompen omstandig heden door te brengen, tenzij de gemeenten ein delijk het groote belang begrijpen, dat zij er zelve bij hebben, deze ambtenaren billijker te be- loonen. Nog eene audere verkeerde voorstelling ligt aau de onvoldoende regeling der bezoldigingen ten grondslag. De jaarweddeu der onderwijzers zijn in ons land in den regel zoo laag, dat zelfs waar men nog armoedige tractementen geeft, men ligt vele andere geineeulen in mildheid overtreft. Van daar overvloed van sollicitanten, bij de minste vacature, ook hier ter slede. Nu zijn er, die daaruit besluiten, dat het ouderwij zend personeel in ons land tegenwoordig te groot ls. Dit is onjuist. De plaatsen vau ƒ3110,eu daar beneden, zelfs die van ƒ350,kan men, met name in de dorpen, nu reeds nauwelijks bezet krijgen; ook in deze gemeente is het meer dan eens gebleken dat men voor deze jaarwedde geen hulponderwijzer van elders kan bekomen, zoodat herhaaldelijk tot eene buitengewone ver hooging van ƒ100,besloten is. En het zou er zeer droevig uitzien, indien deze getalsvermindering van het personeel blijft voort gaan. 't Is hier geen gewone quaestie van vraag en aanbod. Voor de jaarwedden die in Leiden tegen woordig worden uitbetaald, kan men zelfs be kwame onderwijzers krijgen, doch niet omdat het hier goed, maar daar het hier minder slecht is dan iu vele andere plaatsen. Zijn zij eens iu functie, dan is de ingenomenheid met de nieuwe betrekking, uit een financieel oogpunt, zeer spoe dig verdwenen. R-otterdam heeft in het afgeloopen jaar eene nieuwe regeling van jaarwedden voor het hulp personeel vastgesteld Gemeenteblad 1871 n°. 10), waarin ten dezen opzichte veel verbeterd is. Ge deeltelijk is deze tot grondslag genomen voor dit ontwerp, dat echter in zeer wezenlijke punten daarvan verschilt. Zelfs een vluchtige inzage van dit ontwerp, zal doen zien, dat de financieele krachten der gemeente geen oogenblik uit het oog zijn ver loren. De bezoldigingen zijn, op ééne uitzondering na, aan de jongensschool lste klasse dezelfde ge bleven als zij op dit oogenblik zijn: sommige zijn als minimum vastgesteld, sommige als maxi mum, andere weder staan tusschen minimum en maximum in. Wat de eene plaais betreft, als uitzondering genoemd, hier is het maximum beneden het bedrag der tegenwoordige bezoldi ging gesteld. Daar volgens art. 2 der concept verordening het toekennen der verhoogingen eerst langzamerhand en niet in den regel zal plaats hebben, terwijl de nieuwe titularissen doorgaans op bet minimum zullen aangesteld worden, zal het eindcijler der gezamenlijke jaarwedden niet zooveel hooger zijn dan thans. f Wordt vervolgd). THEBMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. nam. nam. nam. avond avond 5 u. 8 u. 12 a. 4 Q. 5 a. 8 u. 10 u. Dinsd. 55' 46' 42' Woensd 38c 44 63' 65® Wind: Woensdag-middag 5 u. Z,

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3