I Bj Tegen de heeren: Schimmelpenninck, Hengst, Vilers de Pité, van Goltstein, Beeren broek, van Rhenien, Michiels van Kessenich, Hartseu, van Rijckevorsel, Messcbert van Voilenhoven bd Sasse van IJsselt. De prijzen door de Werkmans-Vereeniging „Nut en Genoegen" alhier, uitgeloofd voor de beste teekeningen door de leden dier Vereeniging ver vaardigd, zijn behaald door: J. J. van der Blij, lste prijs, l3te klasse; G. P. Philippo, 2de prijs, lste klasse; VV. J. Bomli, prijs der 2de klasse; H. van der Mark, prij3 der 3de klasse. Bij de stemming over het wetsontwerp betrek kelijk de coalitiën van arbeiders, gisteren in de Eerste Kamer der Staten-Genoraal gehouden, waren afwezig de heeren Vos de Waal, van Aylva van Pallandt, Rahuseu en van Swinderen. De commissie in het Provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland tot het afnemen van het examen voor het notarisambt gevorderd, heeft de belang hebbenden verwittigd, dat zij tot voormeld einde zal vergaderen in het gebouw bij het Hof in ge bruik, op Donderdag 23 Mei e. k. en zoo noodig volgende dagen, en verlangt, dat de aan haar toe te zenden stukken postvrij worden geadres seerd aan den griffier bij het Provinciaal gerechts hof in Zuid-Holland. Gisteren zijn te 's-Gravenhage geëxamineerd voor de akte van hoofdonderwijzer 17 candidaten. Afgewezen zijn 10; toegelaten de heeren W. B. Maas, L. A. Butselaar, A. M. Catel, G. H. de Bok, J. G. Enders, S. Broos en C. Stolp. In eene dezer dagen gehouden vergadering van de orde van advocaten en van de procureurs bij het provinciaal gerechtshof van Groningen, en de arrondissementsrechtbank aldaar, is besloten een adres, door de leden der orde onderteekend, te zenden aan de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal, met verzoek het ontwerp van wet, hou dende eene nieuwe rechterlijke inrichting niet aan te nemen en voor het geval de Kamer mocht kunnen heen stappen over alle bezwaren in het adres neêrgelegd, dan toch in zoover te gemoet te komen aan het belang vau den rechtzoekende, dat de zetel van den Hoogen Raad worde ge plaatst midden in het land. Afschriften van dat adres zullen worden gezonden aan de individu- eele leden der Kamer, aan den minister van ju stitie en aan de verschillende raden van toezicht en discipline enz. in ons land. Aan Dr. H. C. van Hall oud-hoogleeraar te Groningen, werd dezer dagen door eenige oud leerlingen der thans opgeheven landhuishoud kundige school aldaar, een recht aangename ver rassing bereid. Namens de gezamenlijke ambte naren van het Nederlandsch boschwezeu in Indië werd hein, als bewijs van hoogachting en erken telijkheid, een sierlijk bewerkte fauteuil aange boden. 't Geschiedde door een deputatie van de thans met verlof hier te lande vertoevende amb tenaren, uit wier naam de heer W. C. Mauve het woord voerde. Men schrijft aan het Handelsblad uit Groningen Door curatoren der hoogeschool alhier, is Dr. J. Jacobs, ontslagen als adsistent bij het acade misch ziekenhuis aldaar. Dit ontslag is gegeven zonder vorm van proces aan iemand, die met recht kon genoemd worden een uitstekend adsi stent te zijn van Prof. Rosenstein. Wel werden er feiten genoemd, die aanleiding hebben gege ven tot dit ontslag; maar ook tegelijk wordt daarbij .ten stelligste verzekerd, dat die feiten niet in de geringste mate kunnen gebracht wor den ten laste van den heer Dr. Jacobs. Het zou te bejammeren zijn, als het waar is hetgeen ineu vreest, namelijk dat er sterk in deze zaak is ge ïntrigeerd en met verlangen worden dan ook nadere ophelderingen te gemoet gezien in eene zaak, die zoo nauw samenhangt met den goeden naam van de betrokkene personen. De majoor Gisser op non-activiteit, de luit.-ad judant Keijser naar den Plaatselijken Staf, waarlijk, de helden van het Leeuwarder kabaal hebben over te groote strengheid van de Regee ring niet te klagen. Er is echter aan het gekrenkte rechtsgevoel eenige voldoening gegeven, waarvoor wij den Minister dankbaar zijn. De heeren Gisser en Keijser gestraft, de circulaire Blanken ingetrokken, het verplicht kerkgaan opgeheven: men moge zeggen wat men wil: zedelijk is de ontslagen kapt. Jansen ge rehabiliteerd. Maar is daarmee het onrecht geheel hersteld? (JV. R. Cl.) De majoor G. N. Ninaber van de artillerie te Groningen is bij aanschrijving van den Minister van Oorlog aangewezen, tijdelijk het bevel te voeren over het detachement te Zutfen. Hij heeft het kommando overgedragen aan den kapitein Jhr. C. I. A. ridder baronet Speelman en zich naar zijne nieuwe bestemming begeven. B. en W. der gemeente Amsterdam, zullen up Maandag 22 April 1872, te 12 uren des middags, op het raadhuis, in het openbaar en bij enkele inschrijving doen aaubestedeu: Het leveren en stellen van de gevorderde ijzerwerken en toebe- hooren, voor de rioleering volgens het stelsel van kapitein Charles T. Liernur, van de vier blokken woonhuizen op de Schans tusschen de Willems- en Zaagmolenpoorten. Naar men verneemt is het bezoek van Z. M. den Koning aan de Noordzee-kanaalwerken be paald op Vrijdag a. s.Z. M. zal de6 middags te 12 uren per stoomboot aankomen. H. M. de Koningin heeft aan bestuurderen van het Diamantwerkers Weezenfonds te Amsterdam weder een gift van f 100 gezonden. De commissaris des Komugs in Friesland en de burgemeester van Leeuwarden hebben zich naar Amsterdam begeven, om hunne opwachting bij Z. M. den Koning te maken. Dezer dagen werd door een der ingezetenen van 's-Hertogenbosch, namens de burgerij dier stad, een request tot Z. M. den Koning gericht, waarbij werd te kennen gegeven, dat eene depu tatie uit die burgerij naar Amsterdam zou ver trekken, om tijdens Zijner Majesteits verblijf al daar, aan Z. M. aan te bieden, een van bonder den handteekeningen voorzien verzoekschrift, strek kende om bet door den zeer geachten generaal- majoor baron van Dedem, aangevraagde pen sioen en ontslag uit 's lands dienst niet te ver- leenen. Met voorloopige kennisgeving, vertrok een der ingezetenen ijlings naar den Haag, en stelde dit in den avond nog in handen van een der dienst doende officieren van bet paleis. Dit plan kon echter, tot veler spijt, geen voort gang hebben, omdat onverwacht de tijding kwam, dat het verzoek om ontslag was ingewilligd, en op welk besluit niet teruggekomen kon worden. Naar wij vernemen zal door de burgerij dezer stad, aan den algemeea geachten luitenant-gene raal, bij zijn vertrek, een blijvend aandenken worden aangeboden. (P. Nb.) Van de kunstverzameling Roëll-Hodshon, welke op 25 April te Amsterdam verkocht zal worden en bestaat uit een 25 tal oude schilderijen, meeren- deels van groote waarde, is de geïllustreerde catalogus verschenen ter stoomdrukkerij van Gebr. van Es. De verzameling is slechts zelden voor buitenlanders te zien geweestdaarom hebben de verkoopers den catalogus, door middel van de etsnaald, met een afdruk van elk der 25 stuk ken voorzien. Reeds die afdrukken, naar teeke ningen van den heer J. A. Boland en gegraveerd door de heeren Boland, J. H. Rennefeld, T. Mo lenaar en D. J. Sluyter, hebben kunstwaarde en maken, gevoegd bij den uitmuntenden druk, dezen catalogus tot meer dan een gewone lijst van te verkoopen voorwerpen. Zij verdient een plaats in elke kunstbibliotheek. Daar zij door de geheele kvnstwereld verspreid is geworden, zul len de stukken waarschijnlijk hooge sommen opbrengen. De verzameling is van 22 tot 24 April in de Brakke Grond te bezichtigen, op toegangskaarten te verkrijgen bij de heeren C. F. Roos en C. F. Roos Jr., VV. J. M. Eugel- berts (Trippenhuis), J. C. van Pappeleudam (Mu seum van der Hoop) en G. J. Schouten (expert). Ook een beknopte catalogus zonder de gravures en beschrijving is verkrijgbaar gesteld. {HU.) Te Deventer wilde een eerzaam man en vader zijn op 1 April geboren zoon de voornamen ge ven van Willem van Oranje Nassau. De ambte naar van den Burgerlijken Stand had daar eenig bezwaar tegen. Er werd aan Z. M. getelegrafeerd en deze schonk onmiddellijk verlof, om den geest driftvollen vader zijn zin te geven. Dezer dagen had te Kommerzijl een allertreu rigst voorval in de nabijheid van het schoolge bouw plaats. Bij het afbreken van de oude onderwijzerswoning had de aannemer van het oude spautwerk een loods laten oprichten, ten einde bij de wederopbouwing dier woning tot kalkhok te dienen. Terwijl tusschen de middag en avondschool een viertal kinderen onder de loods aan het spelen was, viel zij door een he- vigen rukwind omver en werden de vier spelende kinderen er onder bedolven. Hoewel twee hun ner niet zwaar gewond zijn, werden de twee anderen in beklagenswaardigen toestand te voor schijn gehaald. Men vreest voor het behoud van hun leven. Te Arnhem is gisteren Dr. E. door een rijtuig, waarin zich een bruidspaar bevond, en dat zeer snel reed, omvergeworpen, ten gevolge waarvan hij zich aan het hoofd heeft bezeerd. De hoer E. is bij den heer P. ingebracht, waar hem wel dra geneeskundige hulp werd verschaft. Gisterenmorgen had te Arnhem het volgeudo ongeval plaats. Terwijl men in de woning van een bakker bezig was een hectoliter tarwe aan een touw op te hijschen, liet de strop, waarschijn lijk doordien deze niet stevig genoeg was aan getrokken, los, en viel de zak op het linkerbeen van zekeren R., die daaronder stond, met dit gevolg dat diens been is gebroken. De lijder is terstond naar het Stadsziekenhuis overgebracht. Te Amersfoort zullen Donderdag 18 April bij de arrondissements-rechtbank terechtstaan eenige personen, zoo mannen als vrouwen, beklaagd van zich tijdens de jongste Aprilfeesten te hebben schul dig gemaakt aan het inwerpen van glasruiten. Aangelokt door de hooge dagloonen en den overvloed van werk, zijn dezer dagen verschei den werklieden uit het dorp Randwijk naar Pruisen getrokken. De lust tot verhuizen schijnt in de Betuwe in den laatsten tijd toegenomen te zijn; vroeger toch hoorde men zelden dat, zooals thans het geval is, geheele huisgezinnen met pak en zak opbraken, ten einde óf in Ame. rika óf in Pruisen hun brood te zoeken. Vanwege den Minister van Binnenlandsche Zaken wordt ter algemeene kennis gebracht, dat in de maand Juni of Juli a. s. gelegenheid zal worden gegeven tot afleggen der examens, ver meld in artt. 4, 5, 8 en 9 der wet van 1 Juni 1865 Staatsbladno. 59), ter verkrijging van het diploma en van akten van bevoegdheid als arts, hulp-apotheker of apotheker, in art. 16 vermeld. De dagen waarop en de plaatsen waar de voormelde examens worden afgenomen, zullen nader worden bekend gemaakt. Zij, die tot examens wenschen te worden toegelaten, worden verzocht daarvan vóór 15 Mei e. k, schriftelijk opgave te doen aan den voor zitter der commissie van examen: voor het natuurkundig examen, den staatsraad hoogleeraar Dr. P. L. Rijke, te Leiden; voor het geneeskundig examen, den hoogleeraar Dr. L. C. Van Goudoever, te Utrecht, en voor het examen van hulp-apotheker en apot heker, den hoogleeraar Dr. P. J. Van Kerckhoff, te Utrecht., Volgens bij het Departement van Koloniën ontvangen berichten van Eltniua, loopende tot den 9deu Maart jl., bestaat er meer en meer grond voor de verwachting, dat de overdracht der Ne- derlandsche bezittingen ter Kuste van Guinea op vreedzame wijs zal kuunen plaats hebben. Ook de vroeger tot verzet geneigde kwartieren zijn thans tot andere inzichten gekomeu. Van die zijde is achtervolgeus, uit vrije bewe ging, aan den waaruetnenden gouverneur Fergu son de verzekering gebracht, dat zij in geen ge val tegen Europeanen, hetzij Nederlanders of En gelschen, zullen vechten. In eene den 4den Maart belegde vergadering, waartoe alle Eliriineesche hoofden en vrijburgers waren uitgenodigd, is eenstemmig verklaard, dat de Ashautijnsche grootvaandrig Atjempon, die een gedeelte der bevolking trachtte op te ruie thans naar zijn land .moest terugkeeren. Daar Atjempon tegen ziju vei trek bezwaar maakte, is hij op nieuw in het fort in verzekerde bewaring genomen en, in verband tot de tegen hem iugebrachte beschuldigingen, eene strafrech telijke vervolging tegen hem ingesteld. In verband tot dit een en ander en naar aan leiding van de vele besprekingen met verschil lende negerhoofden, ook van buiten Elinina, ge houden, meende de waarnemende gouverneur omtrent den geest der bevolking de meest gerust stellende verzekeringen te kuunen geveu en het er voor te mogen houdeu, dat zij nu haar eigen belang inziet en zich niet feitelijk tegen de over gave zal verzetten. Bij beschikking van den M'nister van Kolo niën, van den lüden April 1872 zijn de hoofdon derwijzer B. Stoutjesdijk en de hulponderwijzer D. J. Pont gesteld ter beschikking van den Gou verneur-Generaal van Nederlandsch Indië, om té worden benoemd tot onderwijzer der 3de klasse voor den dienst ddar te lande. Z. M. heeft den heer J. Hotz erkend en toege laten als consul-geueraal van Honduras te's-Gra venhage, en zulks op den voet van Ned. onderdaan. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw Mr. P. Teding van Berkhout, eervol ontslagen als rechter in de arr.-rechtb. te Haarlem, en als vice-pres. der commissie van adm. over het vereenigd huis van arrest en provoost aldaar. Z. M. heeft den inilit. onder-intendant der lste kl. P. Scbrier en den kap.-hosp.-direct. G. J. te Boekhorst, op pens. gesteld, en het bedrag daar van voor eerstgeooemden, op f 1300 's jaars, en voor laatstgenoemden op f 1080 's jaars bepaald; en aan den kap.-hosp. dir. G. J. te Boekhorst voornoemd den rang verleend van majoor. Z. M. heeft benoemd bij het personeel van de mil. adin.bij de mil. intend, tot onder int. der lste kl. den kap.-kwartierm. G. F. de Groot, van het reg. greu. en jag.; bij het 6de reg. inf., tot kap.-kwartierm. (n. o. v. r.) den lsten luit.-kwart. F. M. A. Oostermau, van het 7de reg. inf.tot lsten luit.-kwartierm. (n. o. v. r.), den 2den luit.- kwartierm. N. H. M. van Altena, van het korps; bij het 2de reg. vest.-art, tot lsten luit.-kwart. (u; o. v. r.), den 2den luit.-kwartierm.J[. .Warn- siuck, van het korps; bij het bat. min. en sap., tot kapit.-adin. van kleedingen wapen. (n. o. v.r.) den lsten luit.-adni. vau kleeding en wap. T. Muller, van hot korps; bij de hosp.-directeurs,i( kap.-dir. van het garnizoens-hospitaal te Nijtnege (n. o. v. r.), den lsten luit.-kwartierm. Jhr, J.( G. W. von Schmidt auf Altenstadt, van het 8s: reg. inf.; tot kapit. in hunne tegenw. betr. (n, v. r.), den lsten luit. VV. N. Kreyger, dir. van h garn.-hosp. te Vlissingen, en den lsten luit. F. vi Tiel, dir. van het garn.-hosp. te Amsterdamovi geplaatst, in zijnen rang, bij het reg. gren. jag., den kapit.-kwartierm. Jhr. A. VV T. vaj Spengler, van het 6de reg. inf. JBiivrviiiivx.i^ivr). iobte ter lieu i 1'. hoi loei (elijk oiei aar Inz.,1 |vene leren idie 10,0 e. d lelaa lelijk ai zi li-aar )ebe g en d ovi b. |etst( ,iens ede au l is tl |au ijke aal 11 G Kui |eg- noei Is v: Amsterdam, 10 April. De audiëntie bij dei] Koning van militaire en andere autoriteiten wa, heden zeer druk bezocht, vooral ten gevolge va; de plaats gegrepen promotie bij het leger, du- vele nieuw benoemden hun opwachting maakte; Heden te éen uur liet de muziek der schutteti zich hooren op het Damplein, bij de zoogenaaml wachtparade. De Koningin is uitgereden en bret| o. a. een bezoek aan de ter gelegenheid van Aprilfeesten gedecoreerde Willemstraat. Naar verneemt zal het vorstelijk paar Vrijdagavo: het concert bijwonen in Felix Meritis, Zaterdi avond den schouwburg bezoeken en Zondag de godsdienstoefening de tuinen van het Konibi lijk Zoölogisch Genootschap. H. M. de Koningin heeft heden ook ee| bezoek gebracht aan de Sophia-bewaarscho; alhier. 's-Gravenhage, 10 April. In de vergadering van het Indisch genootschap van 9 dezer werde de discussiën gevoerd over de redevoering vt f den heer Castens omtrent de opiumpacht in eer '6 vorige bijeenkomst besproken. Omtrent de mei e niug van dien spreker dat opium in zekeren eene behoefte was voor den Javaan, bestond v schil van gevoelen. De voorzitter en de heer v| Vleuten meenden dat het doel moest zijn door uitbreiding van verboden kringen te kom-| tot een algeheel verbod van opiumgebruik. II heeren Bleeker en Castens achtten de zorg voi het welzijn van den Javaan zeer menschlievem maar een bepaald verbod van opiumgebruik nie passende in liberale beginselen. Ook de hee Bachiene achtte het eene utopie tot een geheel verbod te willen geraken en daarom was volgeoi hem ook het best in den gegeven stand van za ken dat het Gouvernement de opiumzaak in ban den hield. In het betoog van den heer Castens dee: hij verder uitkomen, door zijn systeem eindelij! te willen geraken tot eene hooge belasting iedere amfioenkit. Dat het verbod in de Preai ger 50 jaar is gehandhaafd wordt door hem aai den heer v. Swieten niet tegengesproken uiaa de vraag is, hoeveel opium daar even als in auden verboden kringen toch in het geheim is gebruikt 's-Gratenhahe,10 April. Ouder voorzitterschap vai den heer Mr. J. Heemskerk Az. werd hedenavond een vergadering gehouden van iuschrijvers voo: een op te richten ambachtsschool, waartoe Z. M dj Kouing HD. bescherming heeft verleend. Ui; de gedane mededeelingeu bleek, dat men vat vele zijden medewerking had ondervonden, et dat voor de oprichtiog der school reeds f 13,579,lij en aan jaarlijksche contributie f 2088.50 zij toegezegd. Evenwel is een veel belangrijker so:| noodig om tot de oprichting der school over gaan. De vergadering besloot nu, de Vereeniging di Ambachtsschool te 's-Gravenhage op te richten eil stelde daarvoor de Statuten voorloopig vast; tij benoemde de Commissie van 21 leden, die dl zaak op touw heeft gezet als voorloopig bestuw en machtigde het, de statuten aan de Koninklijk: goedkeuring te onderwerpen, zoodra het zich vat den steun der gemeente door toekenning vat subsidie zal hebben verzekerd. 's-Gkavenhage, 11 April. Naar men verneem zal er a. s. Maandag, den 15deu dezer, in hti gebouw Dilingentia eene buitengewone vergaderit] van het letterkundig genootschap Oefening kwtd kennis plaats hebben. Mevr. M. J. Kleine Gartmi- van Amsterdam, en de heer Emile Marck ttt 's-Gravenhage, hebben zich welwillend bereid verklaard, dien avond eenige stukken voor tt dragen. Rotterdam, 10 April. Voor de aanbesteding dot» de Noord-Brabantsch-Duitsche Spoorweg Maf schappij vau het maken van grondwerken ten behoeve van het stationsemplacement te Gennep, waren ingekomen 5 inschrijvingsbiljetten als 1°. van J. Hoeflake te Hedel voor 30,4902°. van G. Tak te Heijen voor f 29,499; 3'. van J. A. A- Weemhoff te Oeffeit voor f 28,600; 4°. van b. Verhoeven te Gennep voor f 26,980; 5°. van F. van Wijlick te Kessel voor f 23,800 en aldus gegund aan den laatstgenoemde. Dordrecht, 9 April. In de heden gehouden zit ting van den Gemeenteraad is door den voorzit ter ingediend eene missive van den heer H. Boet Sr. waarbij hij verklaart zijn ontslag te nemen als lid van den Raad, wegens vertrek naar elders. Voorts is behandeld de voordracht van B. en W. omtrent het adres van den heer Jan van Drunen te Londen, om subsidie voor zijne op te M T gun gen vier beri peri ij bij mis scb Ba ovi wi doi wa te rai me le list aai dal en: 1 vai Fr doi ide he ge da be w iii i

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2