L SPRINGER Ir., Kunstschilder en Teekenmeester. den was gesteld de aau vraag om financieele on dersteuning van het N.-H. Friesche spoorweg plan. Na velerlei discussiën zijn de volgende be sluiten geDomen: 1. De gemeente Sneek zal voor eene som van 300,000 in aandeelen deelnemen aan de oprichting van den N.-H. Friesche spoor weg, onder de volgende voorwaardena. Indien het Comité van den spoorweg Harlingen-Heeren- veen vóór 1 Januari 1873 met het plan niet klaar is of dit comité voor dien tijd wrndl obth'mdèft. b. Indien het comité van den N.-H. F. spoorweg vóór 1 Juli 1874 met haar plan gereed zij. c. In dien het station te Sneek opgericht wordt in overleg met den gemeenteraad, d. Indien de sta tuien, aan het oordeel van den gemeenteraad onderworpen, goedgekeurd zullen worden, e. In dien de opbrengsten, na aftrek van kosten voor exploitatie, zonder prioriteit van obligatiön of iets anders, zullen verdeeld worden. 2®. Burgemees ter en Wethouders te machtigen te gelegener tijd voorstellen te doen tot het verkrijgen der benoo- digde sommen. Gi-eld.- en Efiectenmarkt. Amsterdam, van 2 tot 8 April 1872. Het belangrijkste feit op financieel gebied in de afgeloopen week voorgevallen is ongetwijfeld de verhooging van het disconto van 3 op 3% pCt. door de Engelsche Bank. Zeker, de maatregel werd niet onverwachts genomen, integendeel, ieder die de bankstaten van den laatsten tijd met eenige oplettendheid heeft nagegaan kan niet an ders verwachten; van daar dan ook dat de prijs der fondsen slechts weinig er onder leed. Niet temin werd de malaise welke de effectenmarkt sedert eenigeu tijd beheerschte, er toch niet door verbeterd getuige de voortdurend lustelooze stem ming die ook ten onzent uit de dagelijksche prijs courant bleek. In enkele fondsen mocht de omzet iets beteekenen en de prijzen wat sterker rijzen of dalen, over 't geheel blijven zij beneden het standpunt waarop zij deze week openden en waren de variatiën gering. Vooral de dag van heden was voor vele soorten ongunstig en som migen die Zaterdag nog een weinig op de ope- ningsprijs vooruit hadden, verloren dit heden weder. Behalve onze werkelijke schuld,de Span jaards, en méér nog de Portngeezen, leden vooral de 5 pCt. Turken een gevoelig verlies en blijven bijna 2% pCt. onder den prijs van Maandag den 2denook de oblig. 1869, die op dien dag ex- coupon nog f 150 gedaan werden, daalden op f 142% a f 144. Egypte daalde van 87% op 86 pCt. Van de Oostenrijkers was het de renteschuld die vrij belangrijk achteruitging, de papierrente met Coup. Mei van 585fa op 56%, met Coup. Aug. van 58K» op 57 %a pCt. De zilveren daalden eveozeer vrij sterk die met Coup. Juli van 63Ka op 62hi, met Coup. October van 63(4 °P 62S& pCt. De loterij-obligatiën hielden zich beter, alhoewel zij toch weinig hooger prijzen konden bedingen. Hongaren 1869 verloren 4it op 161. Noord- Amerikaansche staatsfondsen waren goed gestemd, zonder prijsverbetering; Louisiana 1875 verbeterde echter Florida 1870 It pCt. Van Zuid-Ameri- kaausche waren Brazilië, Mexico 1864, New-Gra- nada uitgestelden iets williger, de overige soorten lager dan bij den aanvang der week. Peru 1870 liep zelfs 1 pCt. terug wegens verkoopen ten be hoeve der nieuwe leening, die echter, niettegen staande het schitterend succes dat slechts 19 pCt. op de inschrijvers kau worden toegewezen, zelf van 7554 op 74ijfe a 75 pCt. gevallen is. Van de indostrieele fondsen zijn aandeelen Handelmaatschappij weder minder gunstig ge stemd dan in den loop der week en blijven 138 pCt.; aand. Rijnspoorweg won echter f 300 tot f 303. Onder den invloed van het bekende voorstel in den Amsterdamschen Gemeenteraad daalden de aand. Kanaalmaatschappij van 68 op 5414 en blij ven zij 54% pCt., een verlies dat naar wij geloo- ven evenwel spoedig weder zal zijn hersteld. Van de overige Europeesche spoorwegwaarden waren de meeste Russische een weinig williger, met uitzondering echter der groote Spoorwegmaat schappij, Charkow-Azow, Kiew Brest en Baltische; Warscbau-Broinberg en Warschau-Weeoen ver loren mede op den prijs van den 2den evenals ook de Oostenrijksche spoorwegen; van de laat sten de Theisspoor zelfs van f 307% op f 300, waarvan echter f 3 terug gewonnen werd. Ita- liaansche, Turksche en Rumanische spoorweg fondsen deelden in dezelfde achterwaartsche be weging, evenals wel het meere.ndeel der Noord- Amerikaansche spoorwegwaarden. Er was zeer veel spel in Erie, Boston-Hartford, Erie Union Pacific Shares, waarvan echter alleen de tweede der genoemde soorten avance maakten en wel van 9% tot 12% pCt. op welken prijs zij zich echter niet staande konden houden, zoodat zij heden 11% pCt. sluiten. Erie viel na veel dobbe- reus van 69% op 53% en blijft 54, Union Pacific van 36% op 83% en sluit op 3454 pCt.Certif. aan deelen Milwaukee St. Paul daalden van 75% op 73%. 7 pCt. Chicago South-West van 93 op90 en blijft 92%, Port-Huron van 60% op 57, sluit op 59% pCt. Andere soorten varieerden minder. Daarentegen klommen 7 pCt. Toledo Peoria van 76% tol 78%, West-Wisconsin van 85% tot 8654, blij vende 8656, Denver Rio Grande van 76% tot 78, sluitende op 77% pCt. enz. Geld np prolongatie blijft nog steeds 3% pCt. aan geboden. BUITENLAND. Oosteur.-Houg. Monarchie. „Chabrus" verkiezingsmanoeuvres. In Bohemen hoort men tegenwoordig bij ge legenheid van de aanstaande verkiezingen voort durend het woord „Chabrus" op een geheim zinnige wijze uitspreken. Het verkrijgt daardoor langzamerhand dien eigenaardigen invloed, die meestal in buitengewone omstandigheden teweeg gebracht wordt door wachtwoorden, waarvan veleD de beteekenis zelfs niet begrijpen. De taal kundige betcekenis zal ten minste zeker door het grootste gedeelte der Bohemers volstrekt niet ge vat worden, en daarom heeft de Deutsche Zeitung zich nu de moeite gegeven, haar eens op te spo ren. Alleen bij conjectuur is haar dit gelukt; zij leidt het woord namelijk, op gezag van een ken ner van Oostersche talen, af van het Hebreeuw- sche Chewra of Chebra, dat, volgens een poli tie.exicon voor dieventaal, beteekeuteen veree mging of bende met misdadig doel. Hetjuodsche spraakgebruik heeft daarvan afgeleid de uitdruk king Chawrusa maken, d. i. lid worden van zulk eene vereeuigiug. Hieraan nu veronderstelt de Deutsche Zeitung dat het woord Chabrus" zijn oorsprong te danken heeft. Hare afleiding komt ons echter vuj gezocht voor en geheel ingericht voor het speciale doel van genoemd blad. Immers bet is haar te doen om aau de «Chabrus" de beteekenis vast te knoopen van een schurkach tige vereenigiug, hetgeen men begrijpen zal, wan neer men nagaat, wat nu eigenlijk het woord in de werkelijkheid te beduiden heeft. De Chabrus is een vereeoiging die zich in de natiouaal-Czechische partij gevormd heeft om de verkiezingen gunstig voor baar te doen uitvallen. Zij telt ouder hare ledeu groote aristocraten en voorname kapitalisten, en stelt zich ten doel, het grondbezit, waarmede bet stemrecht ver bonden is, zooveel mogelijk aan de natio nale zijde te brengen. Daarvoor contribueeren de ledeu natuurlijk groote sommen, daar men beproeft de constitutioneele grondbezitters hunne goederen af te koopen. Men houdt dezen dan voor, dat de nieuwe bezitter op politiek ge bied volstrekt niets te beteekenen heeft; doch wanneer eenmaal het goed is overgegaan, dan wordt het zoo voordeelig mogelijk geëxploiteerd, dat wil zeggen in zooveel deelen gesplitst als noodig is om er de meest mogelijke stemmen van te krijged, die dan aan verschillende leden der partij worden toegekend. Groote goederen van nati onale grondbezitters worden evenzoo, door schijn- verkoop aan verschillende bezitters in handen gespeeld, altijd zoodanig dat de deelen groot genoeg ziju om het stemrecht te verschaffen. Ziedaar de organisatie van de Chabrus en men zal erkennen, dat de Deutsche Zeitung niet geheel en al ongelijk heeft, een schurkachtige beteekenis voor het woord te zoeken. Maar zoo immer dan verdient hier het spreekwoord te worden toege past «De pot verwijt enz." Wij hebben onlangs reeds gereleveerd op welke wijze de regeerings- partij zich aan dezelfde af- en omkooperij schul dig maakt. En dit zijn dan nu de directe ver kiezingen! Waarlijk wanneer men van plan is, die altijd zoo in praktijk te brengen, dat men dan gerust de noodkieswet (waardoor de keizer gemachtigd wordt, zoo noodig directe stemmingen uit te schrijven) late rusteD, en ook niet ver- lange naar eene algemeeue invoering der directe verkiezingen in Cis-Leithanië. De tegenwoordige kieswet van Von Schmerling rnoge slecht zijn, evenals alle trapsgewijze verkiezingen, bij een dergelijke toepassing van het directe stemrecht mag men gerust zeggen: „Le remède est pile que le mal." Spanje. Verkiezingen, Een rooversgesohiedenis der 19de eeuw. Terwijl een onzer telegrammen mededeelt, dat het getal ministerieele verkozenen na de berich ten uit de proviuciën nog grooter is dan men dacht, verzekert integendeel de Madridsche cor respondent van de lnd. Beige dat de overwiuning der regeering niet zoo groot is als eerst werd opgegeven. Volgens hem zou zij in het congres slechts een meerderheid van 30 stemmen krij gen, terwijl de berichten van gisteren haar op 102 stemmen schatten. Wat hiervan zij, in allen gevalle heeft het Sagaslistisch-Umonistisch mi nisterie eene overwinning behaald. Hoe lang zal deze duren? In welk een toestand intusschen het Spanje der 19de eeuw nog verkeert ten gevolge van de ouzaiige binueulandscbe partijschappen moge men opmaken uit het volgende onge hoorde feit: De posttrein van Cordova naar Madrid komt in Paasch-nacht van de bergen der Sierra-Morena nederdalen en stuift door een steenachtig verla ten landschap voort. Plotseling vliegen locomo tief en wagens uit het spoor eu blijven op eenigen atstaod meer of min beschadigd staan. De ver schrikte passagiers willen uitklimmen doch zien opeens de trompen van geweren door de ruilen steker en hooren ruwe stemmen hun bevelen, doodstil te blijven zitten. Andere reizigers, wien het gelukt was zeer snel uit de wagens tegera keu, worden weder, naar biuneu gedreven. Du tiein was omringd door eeu roover-bende. Twee gendarmes, die in een der voorwagens zaten, vervulden trouw bun plicht. Zij sprongen op den grond en terwijl de eene van een kleine verhevenheid op de roovers schoot, viei de andere, door een jong officier der infanterie bijgestaan met de blanke sabel op den vijand aan. Doch de drie dappere strijders moesten weldra het onder spit delven; de twee zwaardvechters we den ge wond en in verzekerde bewaring genbti ten tot dat de bende hare operatie voleiuuigd hod, ter wijl de schutter-gendarme buiten gevecht werd gesteld door eeu kogel die hem in het oog drong. Behalve deze drie viel er nog éen slachtoffer, na melijk een jeugdig tooneelspeler, die niet spoedig genoeg in zijn wagen teruggekeerd was. Voor het overige geschiedde den passagiers geen leed. Terwijl zij ieder oogenblik verwachtten.dat hunne beurzen enz. hun zouden afgenomen wor den, werd zelfs aan hunne goederen niet de min ste schade toegebracht. De roovers stelden zich tevreden met de kas der spoorwegmaatschappij, die zooals zij wisten iederen dag aan de verschil lende stations met dezen trein naar de hoofdstad werd gebracht. Dezen keer bedroeg de inhoud toevallig niet meer dan f 7000. Nadat zij zich hiervan meester hadden gemaakt klonk een schel gefluit, en de bende verdween als met een too- De passagiers werden na 6 a 7 uren verlost door een trein van Manzanares, waarheen een bode was gestuurd. De tooneelspeler is te dier stede aan zijne wonden overleden. De andere gekwet sten zijn er levend afgekomen, doch de eene gendarme heeft zijn oog verloren. De bende, die dit ongehoorde stuk volvoerd heeft (de rails waren zooals men zal begrepen hebben door haar opgebroken) maakt sedert lang de omstreken der Sierra Toledo en Sierra Morena onveilig. Haar aanvoerder is nog eeu exemplaar van die oude ridderlijke roovers, die er eer in stellen het vak zoo beleefd eu fatsoenlijk moge lijk uit te oefenen. Hij is, volgens de berichten, een schoon, krachtig man, van zeer gedistingeerde manieren. Aan hem was het dan ook te danken, dat aan den gendurme en den luitenant der infanterie na hunne verwonding verder geen leed geschied de. Door hem was ook zonder twijfel bevolen, de passagiers en hun particulieren eigendom zoo veel mogelijk te eerbiedigen. Dit i9 nu alles zeer ridderlijk en romantisch, en stelt ons op treffende wijze de tooneelen der oude tijden en de roover-verhalen uit onze jeugd voor oogen, doch hel zal wel niet tot de plich ten van de moderne staatsregeering gerekend mogen worden, voor het belangstellend publiek dergelijke piquante tooneelen te doen opvoeren. Men zal van zulk eene regeering waarschijnlijk eerder eischen, dat zij voor de veiligheid der burgers eu de zekerheid van hunnen eigendom zorge. Eu wanneer men de vrijheid neemt, de zaken zoo praktisch op te vatten, dan geraakt men in verontwaardiging over die mannen, die het land opofferen out zich en hunne gunstelingen een weinig eer en rijkdom te verschaffen. Dan ver acht men die hoofden der partijen met al hunne vaderlandslievende redevoeringen, schijnbaar over vloeiende van de edelaardigste gevoelens. Dan beschouwt meu niet den rooverhoofdman met zijne bende, maar Sagasta, Zorilla, Castelar, No- cedal, en hunne partijgenoolen als de schurken waaraan Spanje ziju ongeluk te danken heeft, efi dan koine ook over hun hoofd hét bloed, dat tengevolge der ellendige regeeringloosheid dag aan dag gestort wordt. O, hoe heerlijk, hoe schoon is de toestand van het laud, waaraan het ultramontaansch geboefte ons vrije Nederland voor eeuwig had willen onderworpen zien I XElLiE<GrJa^.AliVlH;iV. Madrid, 8 April. Generaal Rey is als Minis ter van Oorlog vervangen door generaal Lavala. Brussel, 9 April. Volgens mededeeling, door onzen Minister van Buitenlandsche Zaken van de Fransche Regeering ontvangen, zijn de voor gestelde wijzigingen in 't handelstractaat van weinig belang. Zij zullen 111 overweging gegeven worden aan eene cousultatieve commissie. Fuld», 9 April. Morgen zal de conferentie der bisschoppen een aanvang nemen en over morgen gesloten worden. De verhandelingen blij ven gebeim en geschieden ouder voorzitterschap van den aartsbisschop van Keulen. Berlijn, 10 April. Men verneemt, dat vele dienstplichtigen uit den Elzas als vrijwilligers dienst genomen hcbbcu bij de uluneu eu uet 105de regiment infanterie, die te Straatsburg in garni zoen liggen. Uemeenteraad. CONCEPT. TEROBDEXING regelende het onderwijs in teekenen en gymnastiek aan de openbare lagere en middelbare scholen te Lkidkn. Art. 1. Aan al de openbare lagere scholen enaandeHoo- gere Burgerschool dezor gemeente wordt onderwijs gegeven in handteekeneu en gymnastiek. Art. 2. Het onderwijs in het handteekenen wordt op de scholen voor on- en minvermogenden en op de school voor voorbereidend onderwijs der 2de klasse, alsmede op de laagste klassen der overige scholen gegeven door het hulppersoneel aan die scholen werkzaam. Art. 3. Aan de Hoogere Burgerschool, aan de hoogste klassen der scholen voor uitgebreid lager onderwijs en aan de vormschool wordt dit onderwijs gegeven door twee teekenonderwijzers met acte voor middel baar onderwijs, die elk eene jaarwedde van f 1200 ontvangen. Art. 4. Aan een dezer onderwijzera wordt het toezicht opgedragen over het teekenonderwijs, zooals dit door het hulppersoneel der lagere scholen gegeven wordt. Art. 6. De verdeeling en regeling der uren onderwijs door de twee onderwijzers, 't zij afzonderlijk, 't zij geza menlijk te geven, geschiedt door Burgemeester en Wethouders in overleg met de betrokken autoriteiten. Art. 6. De benoeming van beide onderwijzers geschiedt door den Gemeenteraad, uit eene voordracht respec tievelijk van twee personen, opgemaakt door Burge meester en Wethouders in overleg met de betrokken autoriteiten. Het ontslag geschiedt door den Gemeenteraad 0p voorstel van Bnrgemeester en Wethouders. Dit ont slag kan eerst ingaan zes weken na den dag waarop het is aangevraagd. Art. 7. Het onderwijs in de gymnastiek wordt op de scho len voor on- en minvermogenden, op de scholen voor voorbereidend onderwijs der 2de klasse en aan de drie laagste klassen der scholen 1ste klasse gegeven door het hulppersoneel aan die scholen werkzaam. Art. 8. Aan de Hoogere Burgerschool, aan de scholen voor voortgezet onderwijs der 2de klasse, aan de hoogste klassen der scholen 1ste klasse en aan de vormschool wordt dit onderwijs gegeven in een daartoe bestemd lokaal door een onderwijzer in de gymnastiek, met acte voor middelbaar onderwijs, die daarvoor jaar lijks bezoldigd wordt met 1600. Art. 9. Aan dezen onderwijzer is het toezicht opgedragen over diet gymnastiekonderwijs, zooals dit door het hulppersoneel gegeven wordt. Art. 10. De regeling der uren door dezen onderwijzer aan de verschillende scholen te geven, geschiedt door Bur gemeester en Wethouders, in overleg met de betrokken autoriteiten. Hij zal zelf zorg moeten dragen voor de vereischte hulp bij het geven van dit onderwijs, alsmede voor de inrichting van het gebouw zoolang de gemeente geen eigen gymnastiekschool bezit. Art. 11. Benoeming en ontslag van dezen onderwijzer ge schieden op dezelfde wijze als in art. 6 voor de tee kenonderwijzers is bepaald. Art. 12. De onderwijzers in teekenen en gymnastiek zijn gebonden aan de algemeene bepalingen voor de scholen van lager en middelbaar onderwijs, ook wat de vacantiën betreft. Zoolang zij aan de leerlingen eener school, 't zij in, 't zij buiten bet schoollocaal, onderwijs geven, staan zij onder het toezicht respec tievelijk van den Directeur, den hoofdonderwijzer of de hoofdonderwijzeres dier school. Vastgesteld door den Raad der gemeente Lei den, in zijne openbare vergadering van den Marktberichten. Amstiedau, 10 April. Rogge, N. W. B. Pools, 386 2/m; dito 380 C. z/k; N. B. Pools 370 Odessa 181; Petersburg 173, 176, 178; Taguuirog 174; Mei 174, 173, 172; Oct. 184, 183. Raapolie 6/w. 45%; vliegend 44%; Mei 42%; Sept., Oct., Nov., Dec. 40%, 40%. Lijnolie 6/w. 40%vliegend 39% Mei 38% Sept., Oct., Nov., Dec. 38%. Hennepolie 6/w. 45%; vliegend 44. Raapkoeken 80, 88. Lijnkoeken 11%, 13%. Kool zaad April 400. l^AATaiTE BERIOHTBN." (Per telegraaf.) 's-Gbavenhagk, 10 April. De Eer ste Kamer heeft heden de coalitiewet aangeno men met 24 tegen 11 9teminen. Morgen is de Kanaalmaatschappij aan de orde. 's-GbatenHagi, 10 April. Z. M. de Koning Groothertog .heeft benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon den kapitein van het 8ste regiment infanterie, C. Jongeiijn. Maandag jl. heeft de thans afgetreden chef van het topografisch bureau, de generaal majoor "Rèsior, afscheid van de ambtenaren bij dat eta blissement genomen. Luatstgemelden hebben bij die gelegenheid huu voorinaligen chef een zilveren inktkoker tot aandenken aangeboden. Het heeft HH. MM. den Koning, en de Ko ningin, benevens Hd. KK. HH. den Prins van Oranje en Prins Frederik der Nederlanden be haagd HD. dankte betuigen aan Gebr. Belinfante alhier, wegens de toezending van het belang wekkend Feestnommer vau den Olyflak op lo. April jl. HUWELIJKEN. GEBOÜHThii EM SffiaFGEÏALLEl Burgerlijke Stand van Leiden van den 4den tot en met den lOden April 1872. GEHUWD. J- Jansen, jm. en J. E. M. Bontje, jd. J. Fleur, jm. en G. van Beek, jd. A. Zwarts, jm. en G. de Vrind, jd. H. Singerling, jm. en C. Fuchs, jd. G. J. van Beek', jm. en E. C. M. van Ulden, jd. F. H. Aniba, jm. en E. Schou ten, jd. J. W. van Hees, wedr. en S. Pbilippo, wed. W. Drlessen, im. en M. A. Lindenhof, jd W. A. Elkerhont, jm. en M. J. Hoefnagel, jd. BEVALLEN. A. C. Peper, geb. Kellinghaos, Z. E. C. Kouters, geb. Visser, Z. M. C. Scbmitz, geb. Kreutch, L). A. Broekhuizen, geb. Stavleu, Z. L. Laterveer, geb. Duikers, D. B. Brijnen, geb. de Blauw, D. S. Pla9meijer, geb. Weer man, D. F. Mazurel, geb. Holswilder, Z. E. P. Montanus, geb. Höddenbach, Z. A. Stikkelorum, geb. de Wit, Z. M. J. van den Berg, geb. van Ha3sel, L). A. Biesiot, geb. Mears, D. T. van Rijn, geb. de Bree, Z. A. J, G ijzen ij, geb. Beun, Z. H. G. tan Poelgeest, geb. Jutting, J. van Kan, geb. van Zonneveld, D. M. den Os, geb. van Helden, Z. K. van Houten, geb. van Rosaen, Z. J. Ouwerkark, geb. Lardó, Z. W. M. van Houten, geb. Heykoop, Z. - M. Zindel, geb Ver hoeven, Z. J. Kling, geb. Kamalc, D. C. van Rooyen, geb. van der Meij, Z. J. van Dnuren, geb. Vermond, Z. leven). R. C. de Haas, geb. Bentz, Z. levenl. OVERLEDEN. A. Verboog, Z. 2 j. A. van Rijn, D. 11 m. J. Hemerik, geb. van Ooije, 40 j. - A. Stek weg, 67 j. J. F. van Wijk, Z. 1 m. M. P. de Mannik, wed. J. A. Bin der, 77 j. E. L. Fontijn, 'geb. Canter, 70 j. H. C. Fles, Z. 3 j. L. P. van Zanten, Z. 7 - J. Nevens, Z. 7 w. T. A. N. Staats, Z. 2 j. P. Zaalberg, Z. 6 m. de Jong. Z. 9 j. S. M. Boelee, D. 4 j. J. Overveld, 70 j. G. J. van der Helm, Z. 4 m. M. Vervark, D. 16 ra. M. J, den Oa, D. 6 j. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. nam. nam. 6 u. 8 o. 12 a. 4 o. MaaDd. Diusd. 44" 46 49' 48® Woensd 41» 44' 57* 57® 6 n. 61° 47° avond 8 u. 45 43® avond 10 n. 43' 41* Wind: Maandag-middag 5 u. N. W. Dinsdag-morgen 5 u. N. Woensdag-morgen 5 u. N. W. AD VERTEmTIEM. Getrouwd Mr. J. A. F. COEBERGH KN C. M. T. SCHERMER. Rijswijk, 10 April 1872. Eenige kennisgeving. t Adres: hij VAN LEEUWEN, Mare, N®. 8.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3