onvertraagde volvoering van dit groote werk. Intusschen ontbrak bat niet aan aanmerkingen en bezwaren. Omtrent het ontwerp nopens de coalitiën van arbeiders waren de gevoelens zeer verdeeld, zon der dat blijkt van eenige meerderheid in goed' of afkeurenden zin. Velerlei bezwaren, waar tegenover even zoovele wederleggingen, zonder bepaalde slotsom. Volgens telegram uit Port-Saïd is het stoom schip Prins Hendrik Vrijdag-morgen te 7 uren van daar vertrokken, na een voorspoedigen door tocht van het Suez-Kanaal in 21 uren. Alles was wel aan boord. De loge „l'Union Provinciale" te Groningen vierde Vrijdag 11. haar honderdjarig bestaan; vele afgevaardigden van elders woonden het feest bij. Volgens gerucht, is de heer Waldeck, burge meester van Loosduinen, wegens het gebeurde aldaar op 1 April, in zijne betrekking ge schorst. (N. R. Ct.) Vrijdag vierde te Schiedam het onderwijzers gezelschap Oefening en Uitspanning zijn vijftigjarig bestaan. De groote zaal van het gebouw ilusis Sacrum aldaar, waarin de feestviering plaats had, was keurig versierd, prijkte met wapenschilden en was getooid met vlaggen en bloemen. De voorzitter, Dr. Vaillant, bracht den feestvierenden een hartelijken welkomstgroet en de heer M. H. Kluitman, hoofdonderwijzer te Gouda, hield eene zeer doeltreffende feestrede, terwijl er schoone liederen door de Onderwijzers-zang vereeniging werden uitgevoerd. Des namiddags vereenigden zich de feestgenooten aan een diner. De heer J. P. Goedhart, hoofdonderwijzer te Dordrecht, vierde den 6den dezer zijn 2öjarig feest in die betrekking. Vele commissiën, leer lingen, oudleerlingen en vrienden gaven door bezoeken en keurige souvenirs blijken van hun belangstelling. Zoo ontving o. a. de jubilaris het diploma van honorair lid van het Nederlandsche Onderwijzersgenootschap, een zilveren medaille van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en een album met portretten van de onderwijzers in dit district. Velen wenschen dat de heer Goedhart nog lang tot zegen der Dordrechtsche jeugd mag werkzaam zijn, een man die niet alleen uitstekend onderricht weet te geven, maar ook zoo uitne- menden tact heeft de kinderen aan zijn school en persoon te boeien. De heer E. Wessels, te Rotterdam, die eenige jaren geleden Z. M. den Koning eene prachtige allegorische glasgravure heeft aangeboden, waar voor hem .vergunning werd verleend, onder de benaming van wapen- en decoratieschilder des Konings, het Koninklijk wapen te voeren, heeft thans, bij gelegenheid van het derde eeuw feest der grondlegging van Neerlands onafhan kelijkheid, een werkstuk ontworpen en tot stand gebracht, waarvoor hem de meest eervolle be tuiging van Z. M. goedkeuring en tevredenheid mocht ten deel vallen. Het bestaat in een kolos saal prachtalbum, in marokijn gebonden, bevat tende 30 bladen, die ieder heraldiek- en penne- werk zijn. Het bevat een volledig geslachtregis ter van het Koninklijk Huis, rijk bewerkt in kunstschrift en gekleurde ornamentatie, brodé en cantille, opgeluisterd met al de wapens der vroegere tegenwoordige familieleden, zoodanig dat men daarin tevens de geheele geschiedenis van de heraldische figuren en hare samenstelling met éen oogopslag kan nagaan. Verder is het ornamentwerk op eene smaakvolle wijze afge wisseld met zinnebeelden, betrekking hebbende op merkwaardige feiten, vooral op de thans af- geloopen feestviering. De opdracht aan den Ko ning is op satijn bewerkt, even als, aan het slot van het werk, een allegorische compositie, waarin dat alles is samengevat en waarvan naar eene penneteekening groote pbotografische afdruk ken zijn gemaakt, waarop Z. M. voor een zeker aantal exemplaren heeft ingeteekend. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de burgemeesters der gemeenten aangeschreven hem zoo spoedig mogelijk op te geven „hoeveel kiezers er in hunne gemeente zoowel voor de Tweede Kamer als voor den gemeenteraad ge vonden worden, die geen kiezers zouden zijn, indien zij van de patentbelasting ontheven wa ren" met opgave tevens van het getal kiezers der tegenwoordige vastgestelde lijsten, zoowel van die voor de Tweede Kamer als voor den gemeenteraad. De Commissaris des Konings in Groningen heeft van den Keizer-Koning van Pruisen het kom- mandeurs-kruis van den Rooden Adelaar met de ster ontvangen, wegens zijne deelneming aan het tractaat tot nadere regeling van de grenzen tus- schen Nederland en het voormalig Hannover. Uit Arnhem wordt ons geschreven dat, naar men aldaar verneemt, reeds eenige inwoners van Emmerik, die gewapend op Nederlandsch grond gebied waren doorgedrongen, op last der Pruisi sche justitie geboeid naar Wesel zijn gevoerd. {Hól.) In de jongste gehouden vergadering van den Raad der gemeente Ooststellingwerf werd ioor den Burgemeester een aan hem gerichte irief van een onderwijzer dier gemeente ter tafel ge bracht, houdende verzoek om eene gratificitie, dewijl adressant met eene vrouw en drie cin- deren onmogelijk van 300, waarvan hij nog gemeente- en dorpsbelasting moet betalen, kan leven. De brief getuigde van wanhoop. De Baad heeft op dezen brief geen besluit genomen, naar besloten om aan adressant te berichteu, dat hij zijn verzoek op eene meer gepaste wijze ion herhalen, als wanneer de Raad daarop zou be schikken. Deze onderwijzer staat aan 't hiofd eener school volgens art. 20 der wet. Te Enkhuizen overleed dezer dagen de leer Mr. H. A. v. Bleiswijk, ridder der orde van len Ned. Leeuw, oud-lid der Tweede Kamer vai de Stat. Gen., der prov. Staten van Noord-HolUnd, van den gemeenteraad en oud-burgemeester der stad Enkhuizen. Opmerkelijk is 't, hoe te Heusden werd fiest- gevierd. Den 25sten werd er besloten, dat nen feest zou vieren. Op hoog bevel werden er sa luutschoten gelost, 't geen eerst was geweigerd. De schooljeugd trok op, omringd door gewaptnde macht; na de parade werd er een optocht ge houden, ook onder militaire bescherming. Te 4 uren hadden er volksvermakelijkheden pltats; wel hoorde men toen van de achterwacht 't geroep leve Piusmaar altijd onder behoorlijke bedekking ging men voort met 't feest. De presi dent en leden der feest-commissie werden, al.een zijnde, aangerandzij nam echter de wijk. Patrouil les hielden de muitelingen in bedwang. Het garni zoen was in de wapenen, en beveiligd door de bajonetten kon men 't vuurwerk ontsteken. Sterke patrouilles hebben nog een paar dagen de stad doorkruist. Te Apeldoorn werd de feestviering opgeluisterd door een Duitschen schipper, die onze nationale vlag hoog in top had gehaald en uit een op de Franschen veroverd chassepot tal van vreugde schoten loste. Onder het opschrift: „Die de schoen past...." deelt de Spectator het volgende mede: Den burgemeester van Nijmegen werd in de raadsvergadering van Woensdag 27 Maart 1372 door het ultramontaansch lid Dr. Berends inlich ting gevraagd over de door hem dezer dagen ge dane publicatie, waarbij de ingezetenen worden uitgenoodigd, bij gelegenheid van het nationale feest op 1 April van hun belangstelling door bet uitsteken van vlaggen te doen blijken„ver mits," zeide Dr. Berends, „die publicatie gedaan werd door den burgemeester, hoofd van het ge meentebestuur, zou daaruit kunnen worden afge leid, dat de raad daarmede instemde; hoe anderen er over denken, weet spr. niet, maar hij houdt dit feest niet voor een nationaal feest." De voorzitter zegt, dat hij die publicatie deed als burgemeester, evenals hij onlangs de ingeze tenen waarschuwde tegen dolle houden. (De heer Berends verlaat de vergadering). Ten gevolge van plaats gehad hebbende onge regeldheden in de Bodegraafsche Meijen, is Zater dagmiddag om halfzes een detachement infanterie van 50 manschappen onder bevel van kapt. Pe perkamp en medegeleide van den lsten luit. Schalken en den 2den luit. Sadee, behoorende tot het 8de reg. iof. uit Woerden derwaarts ge marcheerd; Zondagnacht waren deze troepen in het schoollokaal aldaar gelegerd. Men verneemt, dat de oproermakers op eene vrouw, die met het Aprilfeest gevlagd had, een geweerschot ge lost hebben. Te Buuren, (Gelderland) zijn ter gelegenheid van het April-feest twee straten herdoopt in Oranje- en Prinsenstraat. Ook te Almelo wil men eene der straten in Oranjestraat herdoopen. In n°. 12 der Nederlandsche Gedachten stelt de heer Groen op allerlei wijze in het licht, dat de geest van hetgeen hij de keurlooze feestviering van het liberalisme noemt, geheel in overeenstem ming is met den geest der schoolwet. Geheel overeenkomstig met dezen is b. v., dat in een leerboekje voor historie de naam van Willem den Zwijger niet voorkomt. De Nieuwe Rolt. Cour. heeft wel het tegendeel beweerd. Maar de heer Groen meent, dat de schoolwet wel degelijk eischt, dat uit de school voor allen verwijderd worde ook elke naam, die uit den aard der zaak tot ver scheidenheid van beschouwing in godsdienst of historie aanleiding geeft. En dit acht de heer Groen ook nog beter dan dat men aan de his torische figuren hetgeen ze dierbaar en heilig maakt ontneemt, en b. v. van Willem den Zwij ger, den geloofsheld, een modernen democraat maakt. De feestviering is voor de liberalen het feest niet der Reformatie, maar der gewetensvrijheid. Zulks geeft den heer Groen aanleiding, nogmaals den eisch te doen hooren, dat zij hunne over macht niet misbruiken om het volksgeweten ge weld aan te doen. Op drieërlei reeds menigwerf aangewezen kenmerk der algemeene school wordt door den heer Groen gewezen. 1. De Staatsschool leidt, door hare algemeenheid, tot de overheer- sching der moderne richting. 2. Door den geest eener schoolwet, die subsidie weigert aan elk bijzonder onderwijs, dat met het amalgameerend beginsel niet overeenkomt, wordt bestreden de vrijheid van onderwys door staatsalverniogen en finantieele kracht. 3. Door twintigjarige praktijk is art. 194 zooveel mogelijk tot een slagboom tegen de vrijheid vau onderwijs gemaakt. Dr. Nuyens heeft, volgens den heer Groen, van zijn standpunt wel gedaan met aan te nemen het aanbod der liberalen om eene kleurlooze feestviering te hebben, waarbij het christelijk- nationale wordt uitgewischt. Evenzoo ligt in de schoolwet eene neutraliteit, die aan de overmacht van Rome langs een omweg den weg baant. Nu de heer J. A. Alberdingk Thijm zich bij een ingezonden stuk beklaagt over het bericht in de Utrechlsche Courantzijn gedraging bij de feestviering betreffende, nu is tot recht verstand der zaak noodig te vertellen wat uit goede bron is vernomen. De heer T. had zich tot den Bur gemeester gewend met de verklaring dat hij zijn vensters met hout wilde bekleeden, en tevens met de vraag om bescherming door de politie daarop is geantwoord dat men bij zulk een maat regel zijnerzijds voor niets instond, maar hij, vrij blijvende om te vlaggen noch te illumineeren, op de bescherming der openbare macht rekenen mocht. (Vad.) In de eerste Wagenstraat te 's Gravenhage is Vrijdag avond bij een vechtpartij tusschen man en vrouw, de vrouw door een slag op het hoofd zoo getroffen, dat zij in half bewusteloozen toe stand op den grond nederviel. Te Utrecht heeft het volgende voorval plaats gehad. Een werkman, wiens echtgenoot onge oorloofde betrekking met een ander had aange knoopt, werd hiervan onderricht; toen hij nu Vrijdag-nacht op de fabriek moest arbeiden, be gaf hij zich onverwachts naar zijne woning en vond helaas het feit bewaarheidde man bleef echter dood bedaard en nam alleen het besluit om beiden de deur uit te zetten. Daar zij echter nagenoeg in paradijscostuum waren, werd zijn hart bewogen en liet hij ze na een oogenblik wachtens, terwijl hij zich in dien tusschentijd verwijderde, voor de delinquenten het huis vrij; in den morgen kwam hij met een paar mannen weder terug, verkocht voetstoots de grootste meu belen en liet eeuige kleine, niets beduidende voorwerpen achter, die door de vrouw mede ver kocht werden; hiermede was het huiselijk leven ontbonden en beide echtgenooten gingen hun weg; over de kalme en bedaarde houding van den miskenden echtgenoot stond iedereen ver wonderd. - UD.) Gedurende het eerste kwartaal dezes jaars bleek weder van veler belangstelling in het Ko loniaal Militair Iuvaliedenhuis op Bronbeek. Tot uitspanning der iuvalieden op 's Konings verjaar dag, zond de heer Schluter, als president der commisie van het fonds der invalieden (Indische club) uit Amsterdam, eene som vau f 90, en la ter de generaal-majoor bij het Indische leger Whitton, onder anderen eene som van ƒ100 voor hun nut en vermaak, terwijl de heer G. Tho massen te Velp, ter viering van het ;feest van 1 April, een dertigtal tulbanden aanbood. Nog werden van de heeren E. J. van Wisselingh, predi kant te Haarlemmermeer, Mr. J. W. Staats Evers en W. M. de Jongh, te Arnhem, J. P. Revers te Dordrecht en dr. J. Wap en mej. Desplands te 's-Graveuhage verschillende boekwerken van de heeren J. A. Kolff en J. J. Coers, beiden te Arn hem, eene verzameling Indische vlinders en een geïllustreerde kantooralmanak, en van het ge meentebestuur van Kampen een paar prachtige zwanen ten geschenke ontvangen. Voorhoeve HCzn. De uitslag der verkooping 1 wees, dat die verzameling merkwaardig ru.l genoemd worden. Uit Engeland, Frankrijk - Duitschland waren liefhebbers opgekomen I commissiën gezonden. Dat zij op groote \vaar| wordt geschat, bleek uit de belangrijke prijz; welke besteed werden. Het is jammer dat dtl verzameling in vreemde handen overgegaan J niet hier te lande bewaard gebleven is. Men verneemt, dat met het in werking tred van den zomerdienst op den Rijnspoorweg, zoogenaamde changements-station, hetwelk dusverre te Harmeien gevestigd is, naar Brei kelen zal worden overgebracht, zoodat in vervolg de verwisseling van waggon, op del nen Amsterdam-Rotterdam-'s-Hage-Utrecht, i meer te Harmeien, maar te Breukelen zal plsg hebben. Met het verbreeden van den weg I Breukelen, daarmede in verband staande, is n:J naar wij vernemen, druk bezig. (Hii. De koninklijke goedkeuring is verleend de statuten der te Utrecht opgerichte sociè; onder den naam van „de Vereeniging," ten I hebbende om onder de inwoners uit den) schaafden stand eenejnuttigen en gezelligen t gang te bevorderen. Ieder gewoon lid befc voor entréegeld f 5 en een contributie van f 15;l jaar; buitengewone leden betalen de helft i de contributie der gewone leden. De opricht: dezer vereeniging is voorloopig geschied voor cl tijd van negen-en-twintig jaren en elf maand-:! Dr. Finkelenburg, de aan velen bekende I algemeen geachte arts van Godesberg's „17,1 serheil-Austalt," is benoemd tot hoogleeraar de universiteit te Bonn. Het zal den velen bezoekers van Godesbe| niet minder aangenaam zijn te vernemen, Dr. F. niettegenstaande deze benoeming, dezeil zorgen als vroeger aan de bezoekers van i Heil-Anstalt te Godesberg zal blijven wijden. In de debating-society Vooruitgang te AmsiJ dam zal Woensdag e. k. worden verdedigd tl volgende stelling: „Het oprichten en drijven van fabrieken, dol gemeentebesturen, met voorbijgang der particf liere industrie, voor rekening en risico der j meenten, is in strijd met deu geest der gemeeml wet en doodend voor de particuliere nijverheid! Bij beschikking van 5 April 1872, is de vel gunning voor een schroefstoombootdienst tot verl voer van personen, goederen en vee tussct'J Amsterdam en Leiden, bij beschikking van-I Maart 1869, verleend aan J. van der Tang Rijnsaterwoude, overgeschreven ten name vsfl J. van der Tang en Cie. aldaar. De baron van Clo, op het buitengoed Lievendijck bij Maastricht wonende en die een der schoonste verzamelingen op het gebied van natuurlijke historie bezit, had onlangs van een matroos het geraamte eener gorilla gekocht voor 1500 francs. Het toeval wilde dat het bedoelde geraamte, waarop de baron zeer trotsch was, dezer dagen ook door den directeur van het museum te Berlijn werd bezichtigd, die echter verklaarde, dat het niets auders is dan het geraamte van een twaalf jarig kind. De baron bleek alzoo bedrogen te zijn. In het Politieblad komt onder de gesignaleerde personen voor, J. Th. Kummer, oud 19 jaren, kantoorbediende bij een firma te Amsterdam, beschuldigd van van diefstal van een som van 10,000 bestaande uit 9 bankbiljetten van ƒ1000 en verder klein bank en muntpapier ten nadeele van bedoelde firma, ter zake waarvan tegen hem door de arr. rechtbank te Amsterdam een bevel van gevangenneming verleend. In den loop der vorige week werd te Rot terdam in het lokaal Verscheidenheid en Overeen stemming door de firma J. van Baaien Zonen ver kocht het conchyliënkabinet van den heer J. Bij beschikking van den Minister van Mark van den 5den dezer, is aan den opperschipperr het vaste korps dek- en onderofficieren J. deV. gel toegekend de gouden medaille voor vijftig;,! rigen eerlijken en trouwen militairen dienst. Z. M. heeft den officier van gezondheid der 2:1 klasse bij de zeemacht E. M. van Lier, dienen op het eskader in Oost-Indië, op zijn verzot eervol uit den zeedienst ontslagen, met den sten der maand waarin dat besluit te zijner k| nis zal worden gebracht. BINNENLAND. Amstekdasi, 6 April. Gisteren werd voor Prov. Gerechtshof alhier in hooger beroep bandeld het bekende geschil tusschen den he- B. J. F. Bahlman (vader) en de heeren H. A.s| J. W. Bahluian (zoons) over de bij akte van 1! Augustus 1870 gesloten vennootschap tot het drij ven der zoo hier als elders bestaande manufd tuurzaak. Gelijk men zich herinneren zal, hs| de Arrond.-Rechtbank alhier den heer B. J. I Bahlman, bij vonnis van 9 Februari 11., zijn eiscil ontzegd tot ontbinding der vennootschap, waarb] zijn zoons als besturende vennooten en hij ai' commanditair vennoot optraden. Evenals voori Rechtbank werd voor den heer Bahlman vackj gepleit door mr. Joan Bohl, voor de heeren Bató man (zoons) door Mr. Aug. Philips, beiden adti caten alhier. De bekende feiten werden daarb, besproken, zonder dat nieuwe gezichtspunten ge opend werden. Het Hof bepaalde de uitspraat in deze op Donderdag 16 Mei e. k. 's-Gkavenhaqe, 7 April. De commissie tot op richting der Ambachtsschool alhier zal, DinsdaS 9 dezer, eene vergadering van inschrijvers hou den, waarin de volgende punten zullen worden behandeld; 1". Verslag van de werkzaamheden der commissie. 2°. Voorstel van de commissie om de Vereeniging de Ambachtsschool te 's-Graven- hage op te richten en de statuten vast te stellen; 3°. Keuze van een Voorloopig Bestuur enz. en 4°. Voorstellen, welke inschrijvers in het belaog der zaak mochten doen. Den 19den Maart jl. heeft Mej. ten Cate to Leeuwarden door een bediende in de brievenbus aldaar laten bezorgen een brief, geadresseerd aan „Mademoiselle ten Cate chez Mademoiselle Gam- pert, institutrice, Westeinde, la Haye, inhoudende I bankbiljet a f 40. H 1252 en X muntbiljet a

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2