scharen zoowel op het Plein als in 't Noordeinde, vlak over 's Kouiugs paleis. Hedenochtend werden tot opening van het feestprogramma de heide standbeelden van den grondlegger onzer ouafliaukelijkheid van wege de feestcommissie op eigenaardige wijze met op gaand groe kransen en vlaggen versierd, terwijl in onderscheidene kerkeu de teksten der leer redenen ook werden dienstbaar gemaakt aan de heeuwijziug op het gewicht van den dag. Om éen uur verkondigde bet kanongebulder iu den Koekamp alsmede het klokkenspel van den toren der Groote Kerk den aanvang van de eigenlijke feestviering. Van alle zijdeu der stad stroomde eeiie blijde menigte en optochten van de naartoe aaugewezen leerlingen der stadsscho len en anderen, niet oranje versieid en met oranje- en driekleurige vlaggen en banieren naar het veld henen, waar de versctieideu honderden leerlin gen, ouder de leiding van hunne ouderwijzers, tot de bbjde steiiiining vau't algeuieeu bijdroegen. Bij alwisseling deed zich de muziek liouieu van het regiment grenadiers en jagers. O. a. voerde die kapel een leestuiarsch van ilunkler en eeue fnniaisie op motieven uit de opera van Hossiui's Guillaume Teil, en eeue nationale ouverture van Dunkier uit. Bij de vadertaudsche liederen zon gen velen die mede. Luule waren de toejuichingen, waurtnede H. M. de Koningin werd begruet, toen H. D. in ecu open rijtuig gezeten, langs het Malieveld reed om getuige te zijn van de hartelijke vaderlaudsche opgewektheid, die de saamgevloeide menigte aan den dag legde en vau het schouwspel dat zich aldaar aanbood. Zichtbaar was H. M. getroffen over de hulde haar toegebracht. Te midden van dat veld prijkt een Gedenk naald, 23 el hoog, op een vierkant voelstuk van 8 el breedte. Vier dugleekeuiugeu prijken daarop in de hoogte, waarvau een, 1 April 1672, het be gin, en een 15 Mei 1648, liet einde van den krijg om de onafhankelijkheid aanduiden. Op de voorpliut van de Naald staat het portret van den Yuder des Vaderlands," Print Willem van Oranje", de 2de zijde biedt het Taf reel der in neming van den Briel-, de wapens van den Uriel, Vlissin- gen en Enkhuizen en een Geuzensclup ziet men aan de andere zijden, alles met toepasselijkeopscliriflen. De Gedenknaald is omgeven door 156 Veue- tiaausclie masten met vlaggen en schilden versierd. Op de schilden prijken de namen der bevelheb bers en andere personen, die bij de bemachti- giug van den Briel eeue historische vermaardheid hebben verkregen; voorts de wapeus van Zeelaud, van de republiek der Vereeuigde Nederlanden, de spreukEendracht maakt Macht, dê Nederlandsche Maagd, en fop zestien schilden, geplaatst in de rouduiteeuloopende beide uiteinden van bet feest terrein,) de acht eerste couplenen van het Wil helmus van Nassauwen-, ook de uichter der woorden van dat vaderlaudsche lied, Philips van Maruix, de vriend en medestander van Oranje, werd niet vergeten; een der schilden is hem toegewijd. Op het leostterrein verschenen twee optochten uit öcheveuingen, als een van de mandeuiakers en de voerlieden aldaar, de laatste te paard, allen in costuuin en getooid met oranje linten en sjer pen. Beide optochten hebben in de stad hunne hulde gebracht aan de vorstelijke personen en bij het paleis des Kouings en dat van Z. K. H. Prins Fiederik der Nederlanden, in koor de vaderland- sclie liederen aangeheven. De levendigheid op het feestterrein bleef den geheeleu namiddag voortduren; vermelden wij nog wegens dat terrein, dat in den buitensten omtrek de wapeus prijken der elf proviuciëu, die van Neerlauds Oost en West en dat van 's-G raven huge. Op het leeslterieiu was de Gedenknaald gtïi- luuuneerd, en het Malieveld werd dikwerf door electrisch of Beugaalsch vuur, niet afwisseling van kleuren, verhelderd; nu en dau werden vuur pijlen eu zwermpotten algesiukeu. De muziek vau de schutterij eu die van het 4de bataljon jagers deden zich beurtelings hooren. Langs het Malieveld voer een net geïllumi neerde gondel, welks bemanning nu eu dau va derlaudsche liederen aanhief. Tegeu IU uren begon de menigte in het veld te vei minderen en het feest liep in de meeste orde eu vroulijke eendrachtige stemming af. 's-Gbaveneaqe, 2 April. De militairen vau het regiment grenadiers eu jagers hebben gisteren huune nieuwe Beauinont-geweren ontvangen. Aan het plaatsbureau van den Holl. IJzeren Spoorweg alhier zijn gisteren 2147 kaarijes naar de velschillende plaatsen van de lijn den Haag- Roiterdaui-Amsterdam afgegeven. De Hooge Raad heeft o. a. behandeld het beroep iu cassatie ingesteld door deu Utrechtschen metselaarsknecht H. Mulder, tegen een arrest van het Hof iu Gelderland waarbij hij tot 10 jaren tuchthuisstraf is veroordeeld wegens inoedwilligen doodslag. De veroordeelde, die met andere ar beiders op het laatst van het vorige jaar werk zaam was aan het fort Crevecoeur, bezocht op zekeren avond met zijne kameraden eene herberg. Zij geraakten in opgewonden toestand en eene ontstane woordenwisseling eindigde met het toe brengen van eene vreeselijke verwonding, waar van een spoedige dood het gevolg was; Mr. A. de Pinto droeg een middel van cassatie voor en conclud erde tot vernietiging van het bestreden arrest en verwijzing der zaak naar een aangren zend Bof, omdat niet uit het arrest bleek dat de toegebrachte verwonding de oorzaak van den dood zou zijn geweest. Adv.-gen. Mr. Polis zal den 9den dezer conclusie nemen. Gisteren zijn door de politie alhier aange houden de personen, v. M. en B. ter zake van gelddiefstal, welke bestond iu bet ledigen van iemands zakken. 's-Gravenhage, 8 April. Een waardig deel van de feesten, gewijd aan de herdenking van den voor Neerlauds historie zoo belangrijken lsten April, maakte de op gisterenavond gegeven voor stelling, De zegepraal der Geulen, uit in den Konink lijken Hollaudschen Schouwburg onder directie van den heer J. C. Valois. Die directie heeft hare taak om ook van haren kant tot de opluistering der feestelijkheden bij te dragen, goed opgevat eu ten einde gebracht. HH. MM. de Koning en de Koningin alsmede Z. K. H. Prins Alexander hadden de voorstelling met hunne hooge legeuwoordigheid vereerd. Naar men verneemt zal de Hooge Raad der Nederlauden, aanstaanden Zaterdag 6 dezer, eene openbare algemeene vergadering houden, waarin de nieuw benoemde raadsheer Mr. J. W. Schuur man, als zoodanig plechtig zal worden geïnstal leerd. In de laatste jaarlijksche algemeene verga dering van het Koniuklijk Instituut voor de taal-, land- en volkenkunde van Noderlandsch Indië, den 30sten Maart 11. gehouden, zijn ter vervan ging der heeren Jhr. Mr. W. T. Gevers Deynoqt. Mr. P. A. S. van Limburg Brouwer en P. J. B. C. Robidé van der Aa, tot leden des bestuurs gekozen de heeren Mr. L. A. J. \V. Baron Sloet van de Beele, Prof. Dr. J. H. C. Kern, beiden te Leiden, en Dr. Th. Ch. L. Wijnmalen, te 's Gra ven hage. Delft, 2 April. Uit het verslag der commissie van beheer over de stedelijke gasfabriek, loopende over het jaar 1871, blijkt, dat het saldo der ex ploitatie-rekening bedraagt ƒ28613, zijnde ƒ1255,83 meer dau het jaar te voren. Bet gausche bedrag wordt iu ontvangst gebracht in de gemeente- rekeuing, terwijl aflossing van het opriclitings- kapitaal ad 5U00 en rente-betaling van het nog niet algeloste deel ad 3375 in uitgaaf daartegen komen. Uit een overzicht van het gasverbruik door particulieren, bij het verslag gevoegd, blijkt, dat in 1856, toeu de prijs per kub. in. 17 ets be droeg, het verbruik in kub. m. 124,287 beliep; 1857, 17 ets., 155,3U4 k. in.; 1862, 17 ets., 259,751 k. m.; 1863,16 ets. 259,234 k. in.; 1867, 16 ets. 336,658 k. ui.; 1868, 14 cis., 339,684 k. ui.; 1871, 14 ets. 437,756 k. m. Daaruit blijkt dus, dat naarmate de prijs van het gas is verminderd, het jaarlijksch verbruik door particulieren aanzienlijk is vermeer derd en ook de opbrengst aanmerkelijk is toe genomen. De voorgenomen optocht naar het graf van den Grooten Zwijger heeft hedenmorgen, door goed weer begunstigd, in de beste orde plaats ge had. De verschillende groepen van den trein, die aller bijval mocht inoogsten, zagen er zeer goed uit. Een groep was gevormd door heeren studen ten aan de Polytechuische school; een andere be stond uit jongeliugeu, gekleed in het costuutn van den Spaauscbeu lijd. Hedenavond zal op nieuw een rondgang door de stad plaats hebben. Harderwijk, 2 April. Den 13 dezer zal van het koloniaal werldepot alhier naar Rotterdam vertrekken een detachement suppletietroepen, sterk 125 man (waaronder 6 onderofficieren) om dien dag aldaar te embaiqueeren aan boord van het schip Noach 111, gezagvoerder L. Hoefman en naar Java vertrekken, onder bevel van den kapiiein der inf. van het leger in Ned.-Indië, G. L. van Doornum, die van verlof naar Java retour neert eu tot medegeleide de 2de luitenant der inf. van gemeld leger J. F. Battaerd. Groningen, 30 Maart. H. M. de Koningin heeft aan de hoofdcommissie vuor het Heiligerlee-feest doen berichten, dat zij tot haar leedwezen ver hinderd zal zijn aan de uituoodiging, om het feest der onthulling van het monument mede bij te wonen, gevolg te geven. Roermond, 2 April, liet Gemeentebestuur alhier heeft met 11 tegen 1 stemmen besloten, het open baar lager onderwijs op de eerste opeubare school in den vervolge evenals tot nu toe te doen geven door broeders van de Onbevlekte Ontvangenis van Maria, en wel in liet gebouw tot hun kloos ter behoorende en in hun kloostergewaad. Die broeders zulleD daarvoor uit de gemeentekas ƒ2200 's jaars ontvangen. Het hier verschijnende bis- schoppelijk-ultramoutaausche blad, de Maas-en floer bode, is uiet dit besluit van den Gemeenteraad zeer ingenomen en laat er op volgen, dat diezelfde geestelijke orde reeds bijzondere scholen te Am sterdam, Schiedam, 's-Gravenhage, enz. heeft op gericht en dat men vurig broeders van die orde verlangt, om scholen te Haarlem, Zwolle, Utiecht en vele aDdere plaatsen op te richten, doch dat het Moederhuis, te Maastricht gevestigd, niet ge noeg broeders, examen afgelegd hebbende om lager onderwijs te mogen geven, kan leveren. NR. G.) ~W erkmans-Y ereenigin g «tWCJT «ËflIOEGEni." De teekenlessen, die in dezen winter gegeven zijn, hebben een einde genomen; a. s. Donderdag 4 April van 810 uren des avonds zijn eereleden, donateurs en begunstigers der vereeniging uitge- noodigd, de inrichtiug en de vervaardigde teeke- ningen te komen bezichtigen. Mochten er onder onze geëerde stadgenooten heeren zijn, die deze vereeniging op prijs stellen en geeue uilnoodiging ontvangen hebben, worden zij bij deze beleefd verzocht, ons met een bezoek te vereereu. Op Vrijdag-avond 5 April van 810 uren worden de leden uitgeuoodigd; alsmede wordt daartoe aan alle werklieden, die geen leden der vereeni ging zijn en lust gevoelen de teekeningen en de inrichting te komen bezichtigen, op dat uur gele genheid gegeven. Namens het Bestuur, J. Goedeljee, Pres., J. N. van deb Mark, 1ste Secr. Leiden, 3 April 1872. KOLONIËN. BATAVIA, 22 Februari. Aan het algemeen overzicht van het Nieuw Balaviaasch Handelsblad outleenen wij het vol gende: De 55ste verjaardag van Z. M. deu Koning is hier op de gebruikelijke wijze gevierd. DeD vol genden avond gaf Z. Exc. de Gouverneur-Gene raal een thé dausant, waarop een groot aantal personen genoodigd waren. Met genoegen vernam men het telegrafisch bericht, dat drie verdienstelijke maunen, de hee ren Levyssohn Noruiau, generaal Verspijck en majoor Krtneliug door den Koning tot ridders van de Leeuwenorde zijn benoemd. De Javasche Courant deelt mede, dat het hoofd van Goenoeng Tiuggi, op Sumatra's Oostkust, zich heeft onderworpen. Er schijDt geen strijd te zijn gevoerd. Intusschen zou een verdienstelijk otlicier, naar men bericht, bij deze expeditie het leven hebben verloren. De eene lezing heet, dat hij met een ander otlicier in de Bila-rivier ging baden. De andere luidt, dat hij uit eene prauw viel. Iu elk geval verdween hij spoorloos, hetgeen men daaraan toeschrijft, dat hij door een kaai man aangegrepen zou zijn. De wesiinoussou is hier tot bedaren gekomen, lil de Javazee is het weder echter nog steeds ongunstig. Uit de binneulanden verneemt men, dat ook in de resideutiëu Probolingo eu Bezoeki overstroomingen hebben plaats gehad. Aan brug gen, dijken en wegen valt zeer veel op Java te doen. Men zal zich herinneren, dat een inlaudsch hoofd tegen eeuige iu Middeu-Java verschijnende bladeu eene aanklacht wegens laster bij den rechter had ingediend. De Raad van Justitie te Saniarang verourdeelde de heeren M. E, Andreas en VV. Hoezoo, den eerste tot eeue maaud ge vangenisstraf en 25 boete, den tweede alleen tot .gelijke boete. Hel Hooggerechtshof heeft die vonuisseo vernietigd eu de genoemde heeren vrij gesproken, op grond dat de Raad van Justitie de vei oordeeling had gebaseerd op de bloote ver- klaiiugen van de heeren A. eu H., dat de eeD was de schrijver van het geïncrimineerde arti kel in de Locomotief eu van deu ander dat hij het had doen overnemen, zonder eeuig verder bewijs hoegenaamd dieuaaugaaude, door overleg ging van de kopij of andere bewijsmiddelen te vorderen. Het Bof besliste dat hunne schuld niet voldoende was bewezen. Een ander rechtsgeding van meer direct be lang is thans aan de overweging vau het Hoog gerechtshof onder worpeu. Een suikerconlract staat op naam van verscheiden personen, waarvan één de dceliug vordert, waartegen de overige belang hebbenden zich verzetten. De raadsman van de laatste partij heeft ouder meer gepleit, dat een coutract niet is eene zaak iu deu zin van het burgerlijk wetboek en dat derhalve suikercon tracten niet kunnen worden gesplitst of tot dat doel de verkoop gevorderd, al mocht in het ge wone leven verkoop van een contract plaats heb ben. Met belangstelling ziet men de eindbeslis sing in dit geding tegemoet. De Delhi-Maatschuppij heeft een agent naar Saniarang gezonden om er werkvolk aan te wer ven. Men schijut het daar met de Chineezen niet te kunnen klaren. Naur meu verneemt, zijn reeds met eenige houderdeu Javanen overeenkomsten gesloten, die door een stoomschip zullen worden overgebracht. De hooge rijstprijzeu, tengevolge van de overstrooming, begunstigen deze proef neming. In het Samarang8che vendu-departement blijkt de grootste verwarring te heerschen. Men spreekt thans van een tekort van ruim 82,000. Den 23 Maart a. s. zuilen alhier van wege het Gouvernement 2,784 picols sapanhout verkocht worden. Den 12 dezer heeft te Rembang met groote plechtigheid de inwijding der aldaar nieuw ge bouwde Vrijmetselaarsloge plaats gehad. B Ü1TENLAND. Frankrijk. Versailles en Parijs. Minister van financiën, Proees-Trochu. Napoleon en Mac-Mahon. Thiers heeft al dadelijk na het uiteengaan i Vergadering, verzocht bij de permanente co] missie, die volgens zijn wensch in Versail achtergebleven is, toegelaten te worden. Hij J haar verlof vragen geuureude het reces te PaJ in het Elysée Bourbon te gaan resideereu. I)J evenals den vorigen keer is de permanentecoj missie bijna geheel samengesteld uit leden ,1 de rechterzijde en het rechier centrum. DeioJ zijn zooals wij reeds meedeelden op het oo.J blik zeer verbolgen op den president weger. I laatste redevoering en wanneer men daarbi I haat tegen de hoofdstad in aanmerking nej zullen zij zonder twijfel het vei zoek weigej Thiers zal zich dus waarschijnlijk moeten bel ien tot het geven van eenige audiënties in Pul Van een definitieve terugkeer uaar de grl Seine-stad is voorloopig in het geheel gl sprake. De ministers hebben eene zitting gehouil waarin voornamelijk over de benoeming vanl nieuwen minister van financiëu is gehandeld.! Goulard heeft het met deu landbouw en I schatkist-aangelegenheden te druk. Als men I gaat welke belangrijke quaesties op dit gel! aanhangig ziju, is het ook zeer begrijpelijk, I opzegging der bandelstraktaten, de ïuvoeriugl het nieuwe fiuaucieele stelsel van Thiers, de! vrijding van het grondgebied, het innen vat' door de Vergadering goedgekeurde belastiu.J het bestudeereu van diegene, die zij na haarl ces in behandeling zal nemen, ziedaar alle za!| die de zorg van den iuteriuiaireu minister,! ten zijn eigen departement van koopha.Mj vereischen. Waarschijnlijk zal Goulard dtl tiet' de financiën in handen nemen, terwijl fl voor koophandel een opvolger zoekt. Men sell hiervoor het oog te hebben op een lid van I rechter centrum. De telegraat deelt mede dat in het proces a Trochu legen deu Figaro vonnis is geveld. I aanklacht had, zooals men zich herinueren I een dubbel karakter; zij werd gedaan wegtl eerroof en laster. Aan de eerste heeft de jl de redactie van genoemd blad onschuldig, ol de tweede schuldig verklaard en de heeicul Villemessant en Vnu zijn ueswege veroordeel Het proces hield in den laatsten tijd het publl zeer druk bezig; vooral de getuigenis van Mahon heeft groote sensatie te weeg geur! wegens de verklaringen, die hij daarbij over! ex-keizer heelt afgelegd. Het verband tusscl deze verklaringen eu het proces-Trochu is daj het algemeen het gedrag van dezen generaal gouverneur van Parijs, het plan de bataille Mac-Mahon en Napoleon, kortom de geheels van zaken in bet laatst van 1870 ter sprjH kwam. Mac-Mahon nu heelt in zijne getuig geheel de bewering gelogenstraft, die algen» j legen Napoleon wordt volgehouden, dat hij» sterkste zou hebben aaugedrongen op den c! lukkigen tocht, die Sédan ten gevolge hu® die dan moest strekken om meer uil een dyuiilÜ dan uit eeu vaderlandslievend oogpunt Ba® uit Metz te outzetleu. Integendeel heeft de iH aan Mac-Mahou volkomen vrijheid gegeven® te handelen en rust derhalve de verautwoi! lijkheid geheel op deu maarschalk. De Bouapartische bladen roepen natuurlijk! geviereud uit, waar men nu blijft met de I regaaude beleedigiugen, die men deu man! Sédan naar het hoofd heeft geslingerd. De I eu l'Orire doen beiden hun best om aaD tel uen welk eeu diepen indruk dts uiaarsc® verklaringen te Versailles hebben gemaakt. 1® andere bladen weerspreken huune strekkiu® waarde. De Siècle zegt o. a.Er bes ton de® het laatst van Augustus twee plannen, een® ver militair en een dynastiek. Bet eerste® om, zuo lang de weg nog vrij bleef, op 1® terug te trekken en er den vijand af te houdei® tweede was om door de vijandelijke arméi-^| Bazaine te naderen en hem te bevrijden!® eerste plan was van de keizerin er I laatste van Mac-slahon. En welke i>® de oorzaak, dat ten slotte het slechtste vautwi gevolgd werd, terwijl toch deu 2lsten Aug® Mac-Mahon zijn terugtocht naar Parijs begonnen was Die oorzaak bestond de plotselinge aankomst van Roucher te Cl celles, die door de keizerin was afgezonden, een laogdurige samenspraak met den keizei den maarschalk de politieke gronden voqi niet terugkeeren naar Parijs blootlegde eu i majesteit deed besluiteo den tocht te ondernet die zulk een ongelukkig einde heelt gehad. De Siècle vertelt ons hier niet veel Dit' Het was van vrij algemeene bekendheid, ds' voornaamste schuld van den tocht uaar het h" Oosten aan de keizerin is te wijten. De Sièclt' klaart daardoor dan ook niet, waarom Na(iO voor dien ongelukkigen tocht zoo vreeselijk allerlei scheld- en scbandwoorden naarheO is geworpen, Wij hebben die uitdrukkingen

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2