Donderdag N0. 3727. A°. 1872. 4 April. EIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden/3.00. Franco per post.a 3.85 Afzonderlijke Nommersa 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DBS. ADVERTKNT1EN. Voor iederen regel0.15. Grootere letters naar de plaatsruimte die zij beslaan. STADS-BERICHTEN. HER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS VAN -EIDEN, Gezien het besluit ran Gedeputeerde Staten der rorincie Zuid-Hollaud, van den 9den January 11., 11 Provinciaalblad n". 3), houdende bepaling de tijdstippen van den her-ijk der maten en ge iden in de verschillende gemeenten in deze pro mise, voor het jaar 1872; Herinneren den iogezetenen dezer gemeente hunne erpligting, overeenkomstig art. 15, lett. a, der Wet on den 7den April 18(39 Staatsblad n". 57J, tot het oen her ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten, eivigten en weegwerktuigen, onder mededeeling dat artoe door den ijker zitting wordt gehouden in hot kaal van den ijk, op de Aalmarkt, naast de Gemeente- pulheek, en wel: Voor de gewigten voor fijne weging, in gebruik bij edicijnbereiders, goud- en zilversmeden, speoiehan- laars, beleenbank houders en verdere in goud en ver handelende personen, or wijk VI, VII, VIII en de buitenwijk op 4 en 5 April, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren; I en wijdera tot 30 September, iederen Zatnrdag van 9 tot 1 uur. Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden bragt, dat volgens besluit van den Minister van (taat en van Hinnenlandsche Zaken, van den 6den ecember 1871, n". 201 (12de afd.), de letter D, in sa gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is t jaarletter zoowel van den ijk als van den her-ijk. Eu geschiedt hiervan openbare kennisgeving door [lanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgemeester, v. PUTTKAMMER, Secretarie. Leiden, 17 Januari) 1872. JACT EX ViSSUIERIJ. !De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt ter ennis van hen, die zich voor het aanstaande saizoen SJ2/3 in het bezit wenschen te zien van Jagt- of Ischaclen, of wel van eene koslelooze vergunning I; uiloe/ening der visscherij, dat de blanco verzoek- iliriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar ijn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zij, behoorlijk naevuld ea onderteekend, vóór den löden April dezes kars moeten terug bezorgd zijn, ten einde alsdan den Commissaris des Konings in deze provincie te worden ingezonden. Teverm woidt ter kennis van belanghebbenden ge- bragt, dat blanco verzoekschriften tot het bekomen van buitengewone magtiging lol hel verdrijven van schadelijk gevogelte, het schieten van konijnen en ander Bhadeh/k gedierte, hel visschen als het water met ijs bedekt is en hel scheppen van kleinen visch als aas voor de dobbers, van heden af, mede gralis ter Gemeente secretarie ter invulliug verkrijgbaar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 15 Maart 1872. Leiden, 3 April. Hedenmorgen omstreeks halfzeven is uit het Rapenburg, voor de woning van Z. K. H. Prins Alexander, het lijk opgehaald van eeo Matroos der alhier gestationeerde kanonneerboot, welke Baar men zegt, reeds 4 weken vermist werd. Hedenmorgen omstreeks 11 uren had op de Sïlareudorpsche Achtergracht een zesjarig jou- jentje het ongeluk inet spelen in 't water te alleo, en werd door een der voorbijgangers met iveusgevaar gered. I Maar men verneemt, beeft Z. K. H. Prins ^wander der Nederlanden het hem aangeboden erelidmaatschap van het schilderkundig genoot- Pulchri Studio welwillend aanvaard. Hen schrijft ons van den Helder, dd. 2 April: »Ue dag van 1 April was voor deze gemeente en ware vreugdedag. De vaderlandsche driekleur n oranjevlag wapperde van bijna alle gebouwen. Ie optocht is boven verwachting afgeloopen; vooral e eerewagen welke de gevolgen van den vrede ourstelde en die van het schoolonderwijs liepen et meest in het oog en de uitbundige toejuichin- |en, waarmede deze laatste wagens begroet wer- 'en, bewezen ten zeerste hoezeer de bevolking s'euide met de woorden: „Een goed onderwijs lormt degelijke burgers." Al de hier bestaande vereenigingen en gezel happen namen aan den optocht deel, benevens le leerlingen van vier verschillende geuieeute- holen, de werklieden van 's Rijks werf en die |an verschillende ambachten, terwijl detachemen- n van de verschillende wapens, alhier in gar- 'aoen, en van het artillerie-vrijkorps en de artil- rtescliutterij zich daarbij aansloten. De stoet '6'd geopend en gesloten door een ruiter-eere- aoht, uit 56 ruiters bestaande. Des avonds had een gondelvaart in het Heldersche kanaal plaats, opgeluisterd door muziek en Bengaalsch vuur, terwijl eene algemeene illuminatie den avond in dag veranderde en het feest in vroolijkheid en goede orde tot laat in den nacht voortduurde. De majoor Gisser, van het 1ste reg. infanterie, is, op zijn verzoek, op non-activiteit gesteld. Men meldt aan de zY. R. Cr. uit Roosendaal van 2 April: Gisterenavond heeft hier een ka baal plaats gehad tegen de Sociëteit de Vryheid die ter gelegenheid van het herinneringsfeest eeu tooneelvoorstelling gaf, bestaande in het drama Joan Woutersz. Do Burgemeester heeft alle samen scholingen verboden. De marechanssées hebben tegen de menigte geageerd. Drie personen zijn in bechteuis genomen; een vierde heeft sabel houwen bekomen. Volgens van Batavia ontvangen telegram, is het stoomschip Prins van Oranje, kapitein M. C. Braat, den lsten dezer te 10 uren voormiddags aldaar aangekomen. Aan boord was alles wel. Voor de feesten, in Juli of Augustus te Coe- vordeu te houden, is door den gemeeoteraad aldaar een subsidie van 400 toegestaan. Na een nauwkeurig ingesteld onderzoek, is uit ofiicieele opgaven gebleken, dat in Noord-Brabant 40, in Gelderland 31, in Noord-Holland 8, in Zuid- Holland 9, in Zeeland 9, iu Overijsel 32, in Dremhe 72, in Groningen 32, in Friesland 81 en in Limburg 10 hoofdonderwijzers zijn, wier inko men beneden de 400 is. Zaterdag-morgen is, naar wij vernemen, Jhr. Klerck, adviseur voor de zakeo van den aanleg der Staatsspoorwegen, Daar Amsterdam vertrok ken tot het houden van een couferentie met het bestuur dier stad over wijziging in de planneD voor het station iu het open havenfrout. Z. M. heeft bepaald, dat in de gemeente Nijkerk eene Kamer van Koophandel en Fabrieken zal worden gevestigd, bestaande uit zeven leden. Omtrent de feestviering te Loosduinen op 1 April ontleeneo wij het volgende aan een inge zonden stuk in 't \aderland Totnogtoe was alles in de beste orde afgeloo pen, ja zelfs hadden enkele Katholieken hun weDseh te kennen gegeven 's avonds uiee te doen, wat bereidwillig toegestaan werd. iloe verbaasd was men dus niet, terwijl meD nog feestviereude iu de kerk bijeen was, te vernemen dat de burgemeester Waldeck eenige personen, te paard gezeten, belet had naar de kerk te gaan ten einde zich aan het hoofd te stellen van den optocht die na afloop der feest viering in de kerk, zou plaats hebben. Hierdoor werd het samenzijn verstoord, men begaf zich naar buiten en spoedig daarop verscheen de burgemeester Waldeck, gevolgd door zijn zoon, voor de leestvierenden, en opeen terrein, dat aan de kerk, dos uiet aan de gemeente toebehoorde, verbood hij huu in de naam des Konings tot driemalen toe optochten te houdeD. Hierop begaven al de kerkgaugers zich dorp waarts, doch aan de brug gekomen, die den ge meentegrond met den kerkdijken grood verbindt, vond men daar den burgemeester, zijn zoon (die niets met de politie te maken heelt; hij is secretaris van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw), eenige veldwachters en ten over vloede een deel Roomsch-Katholieken. Hier wer den ze door de politiemacht met sabel on stoksla gen, door de Roomsche burgers ook met messte ken begroet, terwijl hun eenige oranjevaandels ontrukt werden, waaraan ook de zoon van den Burgemeester (geen politiebeambte!) deelnam. De politie heelt zich alleen tegen de kerkgangers, niet tegen de beleedigende en aanvallende Kat holieken gekeerd, zoodat dan ook de eersten spoe dig verstrooid waren en de geheele feestvreugde verbroken was. Een der feestvierenden is ernstig, enkele ande ren zijn licht gewond. Hierop heeft de Burge meester Waldeck de hulp vau de militaire macht ingeroepen, hoewel deze ten eenenmale verbo- dig was. Wij ootleenen de navolgende berichten aan het jongst verschenen nummer vau Caecilia, Al gemeen Muzikaal Tijdschrift van Nederland: Jean Becker's Florentiner Quartet heeft zich van Ullman afgescheiden, en geeft tegenwoordig concerten te Weenen. Ullman doortrekt Duitsch- land met Monbelli als opera-zangeres; Sivori vult de tusschenbedrijven met ziju vioolspel aan. Reeds is de gevierde „ster" den 28 Februari in het Thalia-theater te Keulen als Rosine in de Barbier, en later te Frankfurt a/M opgetreden." „Te Halle heeft, in het concert van het Hass- lerscbe Verein, den 8 Febr., mej Louise Kiehl uit 's Graven hage de partij van Galathea in Han dei's Act» und Galathea gezongen." De Opper-Kamerheer en de Chef van het Mili taire Huis des Konings maken bekend, dat Z. M. op Woensdag den lOden April a. s., des morgens te halftien, in het Paleis te Amsterdam audiëntie zal verleenen aan commissiën, civile en militaire autoriteiten, officieren en militairen, eu op Don derdag, den llden daaraanvolgende, te halftien, aan particulieren. Degeneü, die verlangen tot deze audientiën te worden toegelaten, worden uitgenoodigd, zich in te schrijven op eene der lijsten, welke daartoe aan gezegd Paleis gereed zullen liggen van heden af tot en inet den 8sten April, des namiddags te vier uren, op welken tijd die lijsten zullen worden gesloten. De generaal-majoor M. D. graaf van Limburg Stirum, maakt, overeenkomstig de aankondiging in de Staatscourant van deu 19den Augustus, 11. bekeod, dat bij hem is ontvangen tot het oprich ten van een monument ter eere der gesneuvelden in de Citadel van Antwerpen in December 1832 eene bijdrage van f 25 (bankbiljet Z Z, 1395), bij brief vau 29 der vorige maaud, van eeu vroeger artillerie-officier". Met machtigiog des KoniDgs is Jhr. D. Ploo9 vau Amstel aangesteld tot Nederlandsch vice- coosul-generaal voor Australië, Nieuw-Zeeland en Tasmauië. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, krachtens bepaling des Ko nings, in dit jaar twintig jongelingen als adel borst der 3de kl. voor den zeedienst (na behoor lijk afgelegd examen) op het Koninklijk Insti tuut voor de Marine te Willemsoord kunnen wor den aangenomen. De admissie heeft plaats op den lsten Septem ber a. s. De Minister van Marine heeft ter kenni9 van belanghebbenden gebracht, dat in dit jaar zes jongelingen na afgelegd examen als scheepsklerk zullen kunnen worden aangesteld. Z. M. heeft tot ridder in de orde van den Ne- derlandschen Leeuw benoemd den heer F. J. Plate, president van de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Rotterdam. Z. M. heeft bij de dd. schutterijen in Z.-H., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend te 's-Gra- veDhage, aan Mr. J. A. Kramer, als kapitein; be noemd: te 's-Gravenhage, tot kapit. A. D. Slot boom, thaus lste luit.; tot lsten luit. P.J. Bouw meester, thans 2de luit.; tot 2den luit. Ch. van der Velde, thans serg.; te Gorcuin, tot off. v. gez. der 2de kl. éi la suite Dr. J. Th. van der Chijs, thans schutter. Z. M. heeft den heer H. Portman benoemd tot Nederlandsch codsu! te Galveston voor Texas. Z. M. heeft aan den heer L. Laporte, op zijn verzoek, een eerv. ontslag verleeud als Ned. con sul te Luik, eu als zoodanig benoemd den heer J. Fayn. Z. M. heeft benoemd tot kantonr. te Hulst Mr. P. J. J. HoiliDgerus Pijpers, thans weth. en adv. te Breda; tot kantonr. te Culenborg Mr. F. G. van BinsbergeD, thans griffier bij het kantonger. aldaar; lot griffier bij het kantong. te Culenborg Mr. O. B. Vriesendorp, adv. te Dordrecht. Z. M. heeft den 2den luit. P. J. Schipperheyn, van het 7de reg. inf., op non-act. gesteld, in afw. dat omtrent hem nader zal worden beschikt. J3 1IV IV JE IV JLJ A. IV D. Boskoop, 2 April. De lste April 1572 werd hier gisteren op gepaste wijze herdacht. De feestvie ring werd geopend met eene feestrede en toe passelijke liederen. Vervolgens gingen de leer lingen der openbare school en die der bewaar school de gemeente rond, en werden na afloop daarvan feestelijk onthaald. Het feit van den dag werd daarop voorgesteld, en gevolgd door een optocht, terwijl de avond werd ingenomen door de opvoering van het tooneelstuk „1 April 1572." Een wel geslaagd vuurwerk besloot de feestvie ring te 12 uren ongeveer. Alles liep in de beste orde af. Eere der gemeente, die zóo weet feest te vieren I Oddshoobn, 2 April. Ook onze gemeente was gisteren en heden in feesttooi. Heden, omdat een feesltocht zou plaats hebben, die, door jeugdige knapen op touw gezet, allengs uitgebreid is tot dat jongelieden vau allen stand en personen vau verschillenden leeftijd zich daarbij voegden, en nu werd er een optocht bereid die wat goeds beloofde. Een aanzienlijke stoet van knapen in allerlei bont kostuum, een versierde wagen waarop de Nederlandsche maagd met hare attributen, en een opgetuigd vaartuig, afgewisseld met jongelieden te paard, muziek en banieren, trok door de ge meenten Alphen en Aarlanderveen, om dan naar Oudshoorn te gaan. Alhier bad zich een dertigtal burgers aange boden om den burgemeester in een fraai jijtuig, daartoe vrijwillig afgestaan, naar de grenzen der gemeente te begeleiden, ten einde zich daar aaD het hoofd van den stoet te stellen en de inge nomenheid te betuigen met dit vroolijk opwek kend denkbeeld, en de blijde samenwerking der gemeenten in de hand te werken. Jammer dat het pogen der burgers van Ouds hoorn en het geduldig wachten van den burge meester niet meer succes gehad hebben. Op velerlei wijzen teleurgesteld en tot het laatste oogenblik tegengewerkt door hen die de leiding in de naburige gemeenten op zich had den genomen, moest de burgerij van Oudshoorn ondervinden, dat haar streveu om do harmonie te bevorderen niet werd op prijs gesteld. Ten blijke dat de handelwijze van deu burge meester vau Oudshoorn, de algemeene sympathie en goedkeuring wegdroeg werd ZEd. in den avond door de voornaamste ingezetenen en bur gers eene serenade gebracht, waarbij het aan bengaalsch vuur, toespraken en dankbetuigingen niet ontbrak. PüRiiEREND, 2 April. De feesten zijn gisteren alhier met de grootste geestdrift gevierd en in de beste orde afgeloopenzij bestonden in gecostu- meerde eu ongecostumeerde optochten te voeten te paard, parade, feestgezangen, volksspelen, uit- deelingen, illuminatie, vuurwerk enz. enz. Was eerst zekere partij geneigd zich van uiterlijke feestviering te onthouden, gelukkig dat ten slotte daarvan niets te bespeuren was daar alle open bare en particuliere gebouweu eu woningen van vlaggen, alle menschen van oraDje voorzien waren. Hedenmorgen om vier uren heelt zich een jeugdige boerendochter, in de Beemster, na van het feest alhier te huis te zijn gekooieD, door ver drinking van het leven beroofd. 's-Gravenhage, 2 April. Zoowel bij het vertrek van den Koning naar den Briel als bij zijne te rugkomst bevonden zich velen aan het station, die luide blijken gaven van hunne gehechtheid aan den Vorst. Bij de nadering van Z. M. aan het Rijnspoorstation werd aldaar Bengaalsch licht afgestoken. 's-Gravenhage, 1 April. Eigenlijk werd de feest viering reeds Zondag ingewijd of ingeleid. De straten waren toen reeds overdruk bezochtde schooljeugd hield in den namiddag reeds hare optochten en zong de vaderlandsche liederen, het Wilhelunusinzonderboid,terwijl 'savonds om hatfelf de zaugvereenigiug Israels Vriendenkring eene hulde bracht aan de beide standbeelden van Prins Wil lem den eerste, bet rustigo staatsinansbeeld (Roijer's kunstgewrocht) op het plein en het fiere ruiler-inonument in het Noordeinde. Omstuwd door eene onafzienbare menigte droegen de zan gers eeu fraai feestlied, eeuige andere coupletten en vaderlandsche stukken voor, hetgeeu tot ver in de ruimte helder en statig, bij de aandachtige stilte weerklonk. Op eeu gegeven teeken beklom een der leden het voetstuk en werd deu Zwijger een lauwerkrans omhangen onder het uiten van eeuige toepasselijke woorden, waarvan de zin en strekking was: „Hulde aan Prins Willem van Oranje, den Redder en Vader des Vaderlands." Met luide en herhaalde toejuichingen eu hoezee-geroep werd deze ontboezeming begroet, door de talrijke

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1