0p In 'i groote feestlokaal was even als in't kleine matinee musicale-, die in 't kleine werd zeer weinig bezocht. Van 3 tot 6 uren was in 't Weeshuis gelegenheid, om een model van de nimf te zien eu de 81 platen op den tachtigjarigen oorlog be trekking hebbende, welke door deu heer Ver Huell aan deze gemeente ten geschenke zijn ge geven. De Koning was na afloop der steenlegging het groote feestlokaal gaan zien. (Daar zongen 7 dames in T wit gekleed en 7 heereu van de troep van Pflaging 't volkslied). Daarna ging hij naar 't huis des burgemeesters, om er deu optocht te zien passeereu, van daar ging Z. M, te voet naar 't weeshuis, om er de genoemde platen te zien en eindelijk naar 't raadhuis, dat op smaakvolle wijze was gedecoreerd. Te drie uur nam het déjeuner dinaloire op het raadhuis een aanvang. Daarover kan ik u niets melden, omdat de journalisten er niet werden toegelaten. Aan 't déjeuner namen deel behalve de reeds genoemden de heeren Van Rees (kommandant van 't mariue-eskader), Van Deiuse (president der rechtbank), Plooster (gemeentesecretaris), Oltkamp (garuizoenskoinmandant), Melsert (kommandant der schutterij), Hofdijk, eu als vertegenwoordigers der Godsdiensten Ds. Adriani en de pastoor Van Saagsvelt. Er werden toasten uitgebracht door den Voorzitter op den Kouing, door een lid van de asylcominissie op den Kroonprins, door den heer Gijsberti op Prins Alexander, door een lid der asylcominissie op Prins Hendrik, door den heer J. VV. Hein op het leest van den dag en door den heer De Jager op Prof. De Vries. De Koning brucüt herhaaldelijk toasten uit. Prof. De Vries bracht er eeue uit op den heer Motley, en overhandigde hem het besluit van deu Academischen Henaat, waarbij hij tot doctor in de letteren honoris causa werd benoemd Prins Alexander bracht een toast uit op H. M. de Koningin der Nederlanden. Te uren vertrok de Koning. Het Dagelijksch Bestuur deed Z. M. uitgeleide. In 't rijtuig des Konings hadden plaats genomen Z. M., Prins Alexander, de heer Motley en de heer Teo 7{ uurwaser algemeeue illuminatie. Huis aan huis zag uien de meest uiteenloopende soor ten vau illuminatie. De verlichting la gioruo in 't Zuideinde was zeer fraai. Het huis, dat door de orthodoxe feestvierders is gekocht, werd geïllumiueerd. Boven de deur zag men de atbeeiding van een Watergeus, de jaartallen 1572 en 1872, etc. en 't merkwaardige opschrift: „Geuzen Weeshuis Wilhelmus van Nassouweu." De leestdag werd besloten door vuurwerk te 10 uren. Zeer merk waardig was daarbij het Briel- sche Wapen, dat door Beugaalsch vuur werd verlicht en omgeven duor fonteinen en lucbtual- spelen in de vaderlauuscbe kleuren. De sotrée musicale in T kleine feestlokaal werd weder zeer slecht bezocht, maar in T groote bleel men zeer laat bijeen. Haat in den nacht werd er nog eene opeiette uitgevoerd, waarin de VV a- tergeuzen optraden. Met luid apptaudissement begroette men ze. VV ,j kunnen ons verslag niet eindigen, zonder een woord van dank aan de hooldcomuiissie, die aan de journalisten zulke goeoe plaatsen had ge geven. V. el konden wij de steenlegging zelve niet heel goed zierj maar wij konden alles lioo- ren va,. esirt-.de eu de woorden des Kouiugs. .niden, 2 April. Dat Heideu ook op 1 April zou meedoen, wie twij felde daaraan, al bleef de wijze waarop ook lang iu het duister gehuld. In afwachting dat de burgerij onzer stad in 1874 volop zal juichen, had de Oomiuissie aan de jeugd een leest bereid, maar toch ook de burgers niet ge heel vergeten. Werden wij niet, zooals wij wel eigenaardig ge vonden zouden hebben, reeds 's morgens vroeg door kanongebulder tot feestvieren opgewekt, in vele ge zinnen had dit thans op eene andere wijze plaats, namelijk door de juichtonen der kindereu, die zich gereed moesten maken om tijdig in de Hooglandsche kerk te zijn, waar Ds. Koopmans van Boekeren hnu op uitstekende wijze aan de waarde van het feest herinnerde. Om twaalf uur begon de groote klok te luiden en verkondigde zij, door andere klokken geaccompag neerd den aanvang van het feest. Weldra bewoog zich een groote menigte burgers door onze straten. Lof komt hun toe voor de waardige wijze, waarop zij hebben feestgevierd. Tegen halfeen trokken 1060 kinderen vroolijk naar de Stadsgehoorzaal en het was een verrukkend schouwspel hen daar bijeen te zien. De heer vau Dijk, aan wien de Leidsche jeugd zooveel verplichtis, had de leiding van het feest op zich genomen en werd door eenige andere onderws. en onderwijzeressen daarbij ter zijde gestaan. Hij opende het feest met eene harte lijke en recht bevattelijke toespraak. Van tijd tot tijd zong de jeugd, door de muziek der schutterij begeleid, en werd zij inmiddels op keurige wijze ont haald. Het was een prettig oogenblik voor de oude ren van dagen toen die zakjes met bonbons en die janhagel werden binnengebracht en rondgedeeld Hulde en dank aan allen voor hetgeen zij voc dit feest hebben gedaan. Om een bewijs te geven hoe men op alles was bedacht, vermelden wij hiei dat men de kinderen van de scholen van mej. Benseen Jesse en van de heeren Japikse en van Wijk eers liet vertrekken, en toen de andere kinderen een kurig krentenbrood presenteerde. Daarna was er parade op de Breestraat, geolgd door een militaire- promenade door de stad. Het weder werd infcusschen buiig en men verd bevreesd voor de avondfeestviering. Tegen zes uur Btroomde het naar het volkscojcert in de Stadsgehoorzaal, terwijl terzelfder tijc de de oudere schooljeugd zich naar den schouwbur^be- gaf. Daar was de feestvreugde ep ieders gelao te lezen. Men juichte, jubelde, joolde en na een akel woord van den heer van Dijk //men zij stir* kon men een speld hooren vallen. Welk een aandcht heerachte er onder de opvoering van het expres oor deze gelegenheid vervaardigd stuk, waarover wij gen critiek maar alleen een woord van erkentelijk.eid zullen geven aan de vereemging Harmonie. De jeigd riep den schrijver, den heer J. K. de Regt, ten tooneele en bracht hem eene ovatie. Waren velen beangst, dat na 't eindigen van Vaks concert en Comedie het feest op de Ruïne zou pis- lukken door het ongunstige weder, juist klaarde het toen gelukkig wat op en slaagde men volkomen. De verlichting door lampions en en bengaalsch vuur, fan de muziektempels en de kiosk eu de muziek der bdde korpsen deden een goed elfect en brachten duizenien op de been. Om twaalf uren liep het feest ten einie. Ook aan sommige particuliere gebouwen had nen illuminatie aangebracht. Wij brengen de erkentelijkheid der burgerij aan de feestcommissie, die in korten tijd een en ancer zoo goed organiseerde, en eindigen met bet heugl jk bericht, dat de commissie voor 't feest in 1874 Bpos- dig zal worden benoemd. Op den daarvoor bepaalden tijd wérden giste ren de feestschoten door de veld-artillerie gelosi en de groote parade van het garnizoen gehouden. De troepen, voorafgegaan door de muziek van het 4de reg. iuf. eu begeleid door een ontzaglijke volksmenigte trokken eenige der voornaamste straten van de sta l door en hebben dan ook niet weinig tot de feestvreugde medegewerkt. Aau het hoofd van de troepen bevond zich de 2de sectie van de vereeniging van het i/Metalen Kruis." Deze oud-strijders hadden zich vóór de parade in de kazerne der infanterie vereenigd. Duor deu president, den heer Temps, werden zij aldaar aan den majoor Westenberg voorge steld onder wiens bevelen zij zouden uitruk ken door welken hoofdofficier het korps har telijk werd toegesproken en het niet onopgemerkt kou blijven dat zij hun gevoel vau vaderlands liefde bij deze gelegenheid toouden. Ouder hen bevond zich de heer Koster, ridder van de Militaire Willems-orde, waardoor de ma joor den jeugdigen soldaat, daar ook tegenwoor dig, kon wijzeu op de schooue belooning voor Moed, Beleid en Trouw. Zeker moet voor die reeds ouden van dagen het „Geeft acht" en de plechtige ontvangst van het regiineuisvaaudel, het symbool van eer van een geheel korps, herinneringen hebben opgewekt aan den tijd, toen zij voor Vaderland en Koning" in gevaar pal stonden. Bij de godsdienstoefeningen in de kerken der Christelijk Gereformeerde gemeenten alhier is voor de Geuzenkerk in den Briel gecollecteerd: in de kerk op de Hooigracht, 1 April, f 177.03; in de kerk op de lleerengraeht, 31 Maart, ƒ80. Men verzoekt ods, de aandacht te vestigen op ue oveigroote beleefdheid, buitengewone geestig heid of wel schandelijke kwaadwilligheid, waar door gisteren een persoon op het Rapenburg op do hoogte der academie bewogen is geworden, voortdurend de voorbijrijdende rytuigeu op pistool-of andere schoten te onthalen, teu gevolge waarvan een rijtuig, door twee heeren en deD koetsier bereden tweemaal echter elkander aan den hol is geraakt. Dat deze heereu deu lsteu April niet iu het water hebben gevierd, mag waarlijk een wonder genoemd worden. Op de Koepoortsgracbt alhier wordt een fataal dobbelspel gespeeld. Het spel en het misbruiken van Gods naam daarbij is hinderlijk voor de bewoners. Wij maken de politie daarop attent en ver zoeken het Hoofd der politie beleefd er voor goed een eind aan te maken. Het dievendrietal uit Leiden, Frankenhuyzen c. s. dat door het Provinciaal Geregtshof in Zuid-Hollaud, de twee eerste tot 4 jaren correc- tioneele en de derde tot 6 jaren tuchthuisstraf is veroordeeld, is tegen deze veroordeeling te vergeefs in cassatie gekomen. De Hooge Raad heeft bij arrest van heden het ingestelde beroep verworpen. De Heer John Lothrop Motley, de bekende geschiedschrijver, is heden op voordracht van de Juridische faculteit, door den senaat tot doc tor in de rechten bevorderd. Men meldt ons uit Amersfoort van 1 April: Daar ik u volstrekt nog geeue bijzonderheden heb gemeld omtrent de lestiviteiten bij 't her denken van het 3U0jarig bestaau van Neerlands onafhankelijkheid; zoo wil ik u daarvan een vol ledig verslag geven. Voor ongeveer 4 weken vormde zich hier een commissie uit 13 leden bestaande, die zich teu doel stelde hen die optochten of andere festivi teiten wilden organiseereu geldelijk te onder steunen, welke gelden door Auiersfoort's burgerij vrijwillig waren bijeengebracht. Tegelijkertijd formeerde zich een andere com missie bestaaode uit 8 ledeu, die besloot den lsten April te vieren door 't houden van een ge- costumeerden gildenoptocht. De gecostumeerde optocht stelde de voornaamste ersonen voor, uit die roemrijke periode; gevolgd door een ölltal matrozen, een rij van Hollaudsche maagden, poorters met de blauwe vlag eu poorteressen met de witte vlag, de al'deeliug ouderofficiers der d.d. schutterij, de zilveren en metalenkruizen, de afdee- liug Baarnsche scherpschutters, heereu collectanten der verschillende religiën, de muziek der rijdende artillerie, deputatie van onderofficieren van 't reg. rijdende artillerie, leden der corn missiën, enz. Bij den giidenoptocht waren de meeste ambachten vertegenwoordigd op daarvoor geschikte wagens: banketbakkerij, boekdrukkerij en boekhandel, photografie, sigarenfabriek, machinale paasch brood fabriek, timmerlieden, schilders, smeden, koper slagers, kuipers, kleermakers, schoenmakers, weverij eu spinuerij. Het décoratief was allerprachtigst vooral der hoofdpersonen; de inatrozeu en poorters zagen er in hunne gigauteske costumes fiksch uit, de maag den en puorteressen zagen er waarlijk lief,uit en schenen volstrekt niet verlegen iu 't bijzijn van een escorte cavaleristen, daar zij door allerlei nationale liederen de vroolijke stemming niet weinig vermeerderden, terwijl de kolossale stoet door de prachtig versierde straten trok, verzeld van tal van de stevige boeren en lieve boerin netjes uit Ainerstoori's omstreken. Te een uor zette de trein zich in bewegiog die om 5 uren ontbonden werdonderweg werden door de commissieleden aan de hooiden der bur gerlijke, rechtelijke- eu militaire autoriteiten oraties gebracht, waarbij de president de heer baron v. Heeckeren in een gepaste toespraak deu geachte burgervader complimenteerde en ZËd. dank zeide voor de veelvuldige dienstbetoonmg eu hulpvaardigheid bij deze gelegenheid aan deu dag gelegd, waarop de burgemeester den heer Mr. A. G. Weijers in korte doch zeer iieve be woordingen antwoordde. Hedeoavond zullen op de meeste pleinen mu ziekuitvoeringen wordeu gegeven door de mu ziek van 't regiment rijdende artillerie en prach tige vuurwerken wordeu ontstoken; terwijl alle straten huis aan huis schuierend geïllumiueerd zijn. Morgen worden de kiuderen op de armen scholen feestelijk onthaald; terwijl Woensdag avond tegen genug entrée een prachtig volks concert zal worden gegeven. Nog lang zullen deze luisterrijke feesten in 't geheugen blijven van Auiersloort's burgerij. De schietwedstrijd van deu Nelerlandschen WeerbaarheidsbonU zal dit jaar vau 12 tot 17 Augustus worden geboudeu. De heer Pulido, buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister van Venezuela, is Zaterdag morgen uit de residentie naar Brussel vertrokken. Omtrent het verblijf van Jacob de Vletter in het luchinuis te Leeuwarden meldt meuuogaan het N. v. d. Dag dat hij, wel verre vau mishan deld te zijn, aizonderlijk geplaatst is in een cel aan de gioote binnenplaats, noch vochtig noch onhebbelijk; dat hij eien kreeg vau de zieken zaal, dat hij bezoek vau zijne vrouw ontving in de kommandautskamer, dat hij ziju zwager mocht zieu iu een kauier, dat hij vuoral teu aauzieu van zijn vrouw heeft ondervonden hoe groote welwillendheid jegens liern bestoud. „De Vletter oleet echter de ontevreden man en bediende zich vau scheldwoorden tegen de personen, die hein zoo groote diensten bewezen. Cachotstraf moest op hem toegepast worden we gens liet uitsmokkelen vau brieveneen bediende was daardoor bijna ongelukkig geworden. De algeineene indruk ouder allen, die in Leeu warden met nem iu aauiakmg kwamen, is dat lnj een opgeblazen, onhandelbaar, brutaal mensch is, een ecute gevaarlijke raisonneur, waarmede niets is aau te vaugeu. Dikwerf heelt hij allerlei ongesteldheden voor gewend; bij ouderzuek bleek dat er niets vau aan was. De getuigenis van de directie der ge vangenis te Leeuwarden aan den Min. van Jus titie luidde: gedrag slecht." Dat alles moge waar zijn, maar dan blijven wij vrageü, mocht hij ten gevolge vau slecht vedrag wordeu overgebracht in een cachot, waar zelfs iemand met zulk eeu sterk gestel als de uersoou in quaestie, met gezuud kun blijven? V Vad.) In de maandelijkscbe openbare vergadering der Vereeniging lot alscliaffiug van sterkeu drank, hield de beer Zeeman eene voordracht, tot onderwerp kiezende het bekende spreekwoord: //De mensch wikt, God beschikt," eu op zeer populaire wijze de 'bevestiging biervan aautooueude iu de ge beurtenissen, die vóór 360 jaar plaats badden, en die den grond legden onzer burgerlijke en godsdienstige vrijheid. Uitgaande vau 't oogenblik, waarop Koniüg Fiüps° zich te Antwerpen inscheepte, doorliep spreker de verdere gebeurtenissen lot en niet de inneming van deu Briel en behandelde teu slotte de vraag: „voor 36U jaar is de grond gelegd onzer nationale vrijheid; heeft 't volk zich die vrijheid teo nutte gemaakt? Zoo ja, waarom gaat dan nog een groot gedeelte des volks ge bukt onder een slavernij, die nog verpesteuder is voor ziel eu lichaam dau de slavernij van vroeger? Spreker schetsie die slaverny eu dat nog betalen van den lUden penning, aau een dwingeland erger dan Alva, en vertegenwoordigd in die 15 mülioen gulden van de jaarlijkscbe staatsin komsten, aan den drank ten offer gebracht. Met eeu woord van opwekking om zich vrij te ma ken van dien iuwendtgen dwingeland, besloot spreker zijn rede. (.Hbl.) De leden van het Openbaar Ministerie bij de arrondissementsrechtbank te Amsterdam, hebben een adrds aau de Tweede Kamer gericht, waarbij zij hunne bedenkingen tegen het onlangs inge diende ontwerp van wet, houdende eene i.. rechterlijke inrichting, uiteenzetten. De slotsom-1 dit adres luidt aldus: „Waar, gelijk hier, jareu versterking van personeel eu verbettl bezoldiging gewenscht worden, waar sinds 1 het gemis van een vierden substituut-officierl verlichting van hem, die de strafzaken behanol dringend gevoeld is, en waar, bij eene nn organisatie, de schoone gelegenheid geopend om aan die behoefte, welke algemeen ertj wordt en nimmer weersproken is, te te komen, daar durven de oudergeteekendéoj vleien, dat hun billijk verzoek niet zal wn, afgewezen, maar dat zij bij het behoud v.ul neu rang, zoowel verhooging van bezoldil als vermeerdering van personeel mogen tjl moet zien." Men meldt aan de N. Rolt. Gt. uit van 28 Maart: In den loop dezer week werden bij des J B., wapenfabrikant alhier, geweerloopen t;I weermakersgereedschappen ver beueden dtij te koop aangeboden. Aan nog zichtbare n die men had trachten te vernietigen, men lieer B. dat zij afkomstig wareu uit de fa van deu heer Stevens. Onder voorwendt! stukken te laten nazien, wist de heer B. tl winnen en de politie kennis te geven d<.| deu waarschijnltjken dader der in de laatste ml den gepleegde diefstallen in de fabriek vaul heer Stevens te zijuent had. De verdachte persoon wist evenwel aatl politie-ageuten te ontkomen, maar werd gisul te Veld wezel, een dorp op een uur afstand hier, in hechtenis genomen. Hedenavond werden ook de broeder en de des gearresteerden in hechtenis genomen eu I huiszoeking werden eenige voorwerpen gel den, waarschijnlijk afkomstig van een iu 1 ceuiber jl. gepleegden diefstal in het woont! van mevrouw Stevens. Uit het Weekblad van het Regt van eèrgisle! blijkt dat onlangs in ons land een voorzeKeril aliedaagsch feit zich heeft voorgedaan. Eeu tonrechter werd door zyn eigen kantongerecht tof gulden boete, subsidiair tot een dag gevaugd straf veroordeeld, en van dit vonnis voorzu; zich in cassatie; de Hooge Raad vernietigde inderdaad, maar veroordeelde hem tot twee,I boeten, elk van 1, subsidiair tot gevangene! van een dag voor elke boete. En wat had n. kantonrechter misdaan? Hij was schuldig] klaard aan: „het tegen elKe schouw uiei-zi ren van waterplanten of ruigten in, en het behoorlijk opsnoeien van het houtgewas een waterleiding," voorzien en stratOaar gest bij de artt. 11, 21 en 24 van het reglemeut| de waterleiding iu Ovenjsel. Een onzer gegoede ingezetenen, een voorna] industrieel, ineldl men uit Zwolle, heelt fabriekzaak ombonden en al zijne bezittingen gelde gemaakt, om tegen 1 Augustus e. k. vrouw en zes kinderen naar Californië te vt huizen. Met hem vertiekken nog dertig andt] hooiden vau huisgeziuuen, waaronder éeu Utrecht. Het duel is om in het verre land ee| kolonie te stichten. Tusschen -22 Februari eu 5 Maart jl. is nadeele van L. Oele te Biezelinge unlvreemi a ÏOUO recepissen, 5 pCt. obligatiën Kussiscij spoorwegmaatschappij van Brest naar Grajet dd. Amsterdam, deu 13den Januari jl. N°. 4ó| eu 4594, uitgegeven door de heereu LippmJ Rosenthal Co., Wertheim en Gomperts. De licier vau justitie te Goes verzoekt opsporing, as houding en bericht. schen sten o heer boveug weg d om de zoodan inblazi Tot zij kivarti tijnen. ecbler In t Y rij bu overige Emins: en öe perhoo 1 sonen, bers t I Koninj I den de negert burger Kobbe Gouve I verauc zindhe Dooi hebbe I zooger over d Wat Elmin deloos door bedwt Nu zelve verb li venvt I teiugl i Cape neur 1 doen I hem I zijnen I leend In gad er lidarit neeze Z. I (lijn betrel I temet aansp Z. I heer direct c. a., van en a noem igert Z. I Iratie IBcab; lsaert, «oor dom J. L. Idom Z. part Sedert 24 Maart is te Amsterdam vermist certificaat 5 pCt. Hamburger Rus, N°. 59544 ni couponblad. De hooldcointmssaris van politie Amsterdam verzoekt, bij ontdekkiDg, aanhoudt] en bericht. Op den 27 jl. is met het gebruikelijke cereal nieel door Zijne Majesteit den Koning in gehol ontvangen de heer Lucio Pulido, ter uitreikiil zijner geloofsbrieven als buitengewoon gezante! gevolmachtigd minister der republiek vau lil Vereeuigde Blaten vau Venezuela bij het Nettel landsche hof. Na het gebeurde bij het vertrek van den hetl Rolandus, als Nederlaudsche zaakgelastigde, uJ Caracas in het voorjaar van 1S7Ü, had Zijnel Majesteits regeeriug de diplomatieke betrekkiugeil met de regeering van Venezuela afgebroken, lil April 1871 kwam daarop de beer Lucio Pulid.f als gevolmachtigde der Republiek te 's-Graven-| ltage deu wenscb zijner regeering te kennen ven dat die betrekkingen hersteld zouden worden! en het verlangen om deswege iu onderhandelmT te treden. De uitslag dier onderhandeling, waaritl Zijner Majesteits Regeeriug toestemde, is de zen! dmg van den heer Lucio Pulido (voormalig mil nister van binnenlandsclie zaken en van finaul ciëu en gewezen buitengewoon gezant en gevoll machtigd minister bij verschilleude hoven), dooil de regeering van Venezuela belast en getnaclil tigd om de voorwaarden te vervullen, welke dezetj zijds gesteld waren voor bet weder aanknoopeil der diplomatieke betrekkingen tusschen de beidl Staten Bij het reeds per telegraaf gemelde voegen wij nog de volgende bijzonderheden uit de St. C(.:j)| Gaven vroegere depeches van den waarnemen* den Gouverneur de verwachting te kennen, dat zich te Elmina meer en meer de gezindheid zoo openbaren, om in het welbegrepen belang der I bevolking zich van verzet tegen den afstand der I Nederlaudsche bezittingen aan Engeland te ont houden, uit de laatste tijdingen blijkt, dat een aanzienlijk gedeelte der bevolkiüg te Elmina zoo danige gezindheid ernstig heeft aan den dag gelegd tegenover degenen, die door allerhande middelen de overdracht zoeken te bemoeilijken eu tegen te werken. |De 24sten en 25sten Februari 11. is het tus schen de verschillende kwartieren tot eene open lijke verklaring en afscheiding gekomen. In de op die dagen door de Tapoeijers, Vrij burgers en een vijftal negerkwartieren gehouden beraadslagingen is, op voorstel en raad van eenige der voornaamste Tapoeijers en uegergrooten, besloten, //om bij het verwisselen der vlag zich rustig en bedaard te houden, en geene pogingen te wagen om zich tegen de blanken te verzet ten." Na langdurige palabber, waarbij nog een hevige woordenstrijd tusschen den Ashantijn- D >rct !>no net A lui: 's fur Wii ten Eer

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2