AMMOWCES. no, e om verren afstand of het weer, hunne kin- reo per rijtuig naar de comedie willen laten EeDgen en van daar terughalen, er genoegen in nemen hen eeD uur voor den aanvang te zenden en tot tien uren er te laten is eene andere vraag. H. 1 groofcllen i reed blijven, BUITENLAND. Frankrgk. Leger-reorganiaatie. Marine-budget. Prorogatie der zitting. Ipe commissie voor de leger-reorganisatie, met deo beer Chasseloup Laubat als rapporteur heeft .bejf verslag uitgegeven, of liever aan de leden Lr kamer doen ronddeelen, want het was reeds leger aan Thiers en enkele ministers ter hand steld. Het is een lijvig boekdeel, dat wel door Iemand zal doorlezen worden, die zich niet di- jetmet Frankrijks oorlogs-aangelegen heden denkt te laten. De veranderingen, door de commissie lorgesteld, komen neder op de volgende hoofd- nten 1°. Persoonlijke algemeene dienstplichtigheid; Als een onmiddellijk gevolg daarvan het af- ihaffen van handgelden enz. tot aanmoediging den krijgsdienst; 3°. de geheele diensttijd, tiet ol bij de reserve, duurt van 20 tot40jaar; afschaffing der plaatsvervanging (hetgeen igeulijlc uit 1°. direct volgt); 5°. Stemrecht voor soldaten, ook al zijn zij onder de wapens; Om in het Fransche leger opgenomen te orden moet .men Franschmau zijn. lu de Nationale Vergadering is bij de behan- ftljng van het budget van Marine een verschijn- ll voorgekomen, dat zich in den laatsten tijd in ankrijk waarlijk zeldzaam heeft vertoond. De heer la Roncière de Nourry voerde namelijk op- isitie tegen de begrooting vaD Pothuau op 30 illioeo, omdat zij te laag was. Dit is aan geen ,n de andere ministers overkomen; integendeel jras men dikwijls maar al te spoedig geneigd tort et travers bezuinigingen in voeren, die toch dikwijls niet weuschelijk aren. Doch volgens den heer la Rondere leid Frankrijk zijn rang als zee-mogendheid iet genoeg op. Het daalde langzamerhand f tot den tweeden, derden, vierden, kortom Bot den laagsten rang, dien men zich bedenken tan. Doch minister Pothuau was van geheel andere bpiuie. Deze verzekerde dat de marine hem zeer er harte ging (hoe toevallig!) en dat hij dus vaarlijk wel zorgen zou, dat zij niet in discrediet sivaui. Men verwachtte gedurende deze zitting vrij al- emeen, dat Thiers debat zou komen voeren met ,e Vergadering over zijn voorstel om de bijeen- ouist der algemeene raden uit te stellen tot 8 April. Wij deelden gisteren de motieven mede, ie hem tot dit voorstel leidden, namelijk om de lamer in allen haast de belastingen te doen af- landelen. Doch de commissie, belast met het on- lerzoek naar het voorstel, is er om twee redenen egen. Ten eerste is bij de laatste departementale et aan de algemeene raden het recht toegekend, ;elf den datum hunner bijeenkomsten te bepalen, u kan de Nationale Vergadering dit recht na- tmrlijk door een wet wel weder opheffen, maar ;ij kan moeilijk door een wet dat recht eens oor een enkelen keer buiten werking stellen, om het daarna weer in zijn volle kracht te laten doorgaan. Ten tweede oordeelt de commissie, dat de ter- miju, door Thiers voor de beraadslagingen gesteld, te kort is. Over het algemeen kan eene Verga dering moeilijk zeggen, vooral wanneer het zulk een ingewikkeld punt betrelt als de nieuwe be lastingen, binnen dezen of genen tijd zullen wij klaar zijn. Maar in allen gevalle zou de datum van 8 April veel te vroeg zijn om de zaak nog ia deze zitting af te doen. Het voorstel Thiers zal dus waarschijnlijk wel in het water vallen. Engeland, De gehande eener „grrande nation". Zooals wij eenige dagen geleden meedeelden wordt er tegenwoordig in Engeland veel ge sproken en geklaagd over de wijze, waarop de Fransche regeering vrijgelaten communisten met (of liever zonder) pak en zak naar Engeland expedieert en ze daar de wijde wereld instuurt. Kaar aanleiding van dit in den laatsten tijd zooveel bespeelde thema heeft een „communis tisch vluchteling" in den Times een lied gecom poneerd, dat zijn negen-maandsche gevangenschap tot onderwerp heeft. Wij nemen daaruit het vol gende over; „Na mijne gevangenneming in de laatste dagen van Mei 1871 werd ik naar Versailles gebracht en sliep vier nachten in gezelschap van 20,000 mannen, vrouwen en kinderen in het kamp van Satory. Op den 27, 28 en 29sten viel de regen bij stroomen neder; wij waren doornat lot op onze huid, doch durfden, ons niet bewegen, uit vrees van direct geëxecuteerd te worden. Op een man, die zich, door pijn gedwongen, ophief, werd geschotende kogel trof echter niet hem maar een bekenden schilder. Op den29slen werden 600 van ons in een beestenwagen gepakt, en nooit zal ik de helsche kwelling vergeten van de 24 uren, die wij zonder eten of drinken door brachten, tot wij eindelijk Lorient bereikten. Ver scheidene vrouwen lagen bij onze aankomst aldaar te sterven. Wij werden geboeid door de stad aan boord van de Prudence gevoerd, en op 1 Juni werden wij door de ponton la Vengeance opgeno men, waar wij niet minder dan 9 maanden zou den doorbrengen. Onze bewakers behandelden ons zonder noodzaak zeer brutaal, en een oud uitgerafeld dek met legioenen van insecten was het eenige beddegoed, dat ons verschaft werd. Ik was nog gelukkiger dan mijne kameraads, daar ik een onderkomen kreeg in een batterij, waar het licht door de schietgaten naar binnen drong, terwijl velen, die niets ergers gedaan hadden dan ik, in de onderste holen van bet schip werden geworpen, ik geloof niet dat velen van deze ongelukkige schepsels ook slechts een enkele maal gedurende die 9 maanden den hemel heb ben aanschouwd. De gevangenen bevonden zich als het ware onder water in een kooi, want elke der vier afdee- lingen was met dicht traliewerk omgeven. Bij dit ellendige leven en de slechte voeding werd ons getal dagelijks kleiner, niet door vrijlating maar door den dood. Tegen het eind van Januari was ik den dood nabij toen ik op een gelukzaligen middag op het dek werd geroepen. Zoo snel als mijne ziekte het mij veroorloofde sleepte ik mij naar het dek, waar mij zonder eenige opheldering mijn lepel en mijn dek werd afgeëischt. Nog altijd in 't onzekere over mijn lot, werd ik naar Lorient ingescheept, daar met een aantal anderen voor de praefectuur gebracht, waar wij een pas naar Boulogne en vier franken reisgeld voorden geheelen weg kregen. Over Parijs kwamen wij in twee dagen, half dood van den honger te Boulogne. De commissaris van politie ontnam mij mijn pas en expedieerde mij op een stoomboot, die op het punt stond, naar Folkestone in zee te gaan. Ik bereikte Engeland in een allertreu- rigsten toestand, door ziekte verzwakt, zonder een cent geld en zonder een enkelen vriend. Ik ging te voet naar Londen en slechts bet medelijden van goedhartige inenschen, die mij hier en daar een stuk brood gaven, redde mij van den honger dood. En zoo heeft de „grootmoedige natie" nog vele andere van hare kinderen behandeld. Hoe onze lezers overdie handelwijze der „groot moedige natie" denken weten wij niet. Wij hebben er wel onze gedachten over, maar durven ze niet uiten wijl dat vreeselijke orgaan der 's-Gravenhaagsche conservatieven ons zonder twij fel verpletteren zou met uitdrukkingen als: „opruiers, ondermijners van de heilige gerechtig heid" en dergelijke donderwoorden meer. Italië. Christiaan IX en Pius IX. De sultan té Borne. Het bezoek, door den koning van Denemarken op het vatikaan gebracht geeft de ultramontaansche dagbladen aanleiding tot vergelijkingen en betui gingen van medegevoel voor dien doorluchtigen persoon waarvan hij waarschijnlijk zeer weinig gediend zal zijn. De Voce schrijft er o. a. over: Dit bezoek zal den Deenschen souverein onge twijfeld den roem en het ongeluk van het door luchtige hoofd der kerk voor den geest geroepeD, maar tevens ook vele vergelijkingen hebben doen maken, die uit het samenzijn der souvereinen, daar zij beide vielen als een offer van de eerzucht huns nabuursen het brutale recht van den sterkere Christiaan IX is niet katholiek en dit doet ons leed, want wij zouden anders zijn naam met dien van Pius IX met meer liefde in hel gebed kunnen vereenigen (echt karakteristiek voor het ultramon- tanisme)maar in de staatkunde heeft deze koning, daar hij even als Pius IX als een offer van het ruwe geweld gevallen is, een recht op onze sympathie. Het koninkrijk Italië en het Duitsche keizerrijk, de oorzaken van het door beide souvereinen geledene onrecht, jubelen over hunne zegepraal en reiken elkander opnieuw de hand om elka&r de vruchten ei van te verzekeren. Doch de grond slagen waarop hunne regeering gevestigd is, zijn verre verwijderd van alle gerechtigheid: Kolossen van brons op aarden voeten? Rome zal waarschijnlijk binnen kort weder door twee hooge personen bezocht worden, nl. den aartshertog Lodewijk Victor van Oostenrijk en den sultan in eigen levendigen lijve. Voor dit laatste is echter nog geen geschikte bergplaats gevonden, daar men het hotel van zijn gezant, het palazzo Albani algemeen te klein voor hem acht, ofschoon hij er natuurlijk wel duizendmaal in rond kan springen. Indien dus de heilige stad de eer van een bezoek des ongeloovigen wil genieten dient hierin voorzien te worden. TELEGRAMMEN. Madrid, 27 Maart. De Correspondencia zegt, dat de Regeering gelijk heeft, dat zij geen gewicht hecht aan de tijding betreffende het verlangen van den heer von Bismarck, om den prins von Hoheuzollern candidaat te stellen voor den Spaan- schen troon. Rome, 27 Maart. De Paus heeft heden eene langdurige audiëntie verleend aan den prins en prinses van Wales. De ontvangst was hartelijk. De Heilige Vader betuigde aan Koningin Vic toria zijn dank voor de voortdurende blijken van sympathie die hij van haar mocht ontvangen, en voor hare welwillendheid jegens de Katho lieken. Voorts bracht hij aan het Engelsche volk hulde wegens zijn godsdienstigen geest. Far(js, 27 Maart. De Vergadering heeft de be grooting voor Marine goedgekeurd. In overeenstemming met den heer Thiers, stelt de commissie voor, de Kamer te doen uiteengaan van 30 dezer tot 15 April e. k. Berlijn, 27 Maart. De Prov. Corr. zegt over het niet toepasselijk verklaren van de districtwet op de provincie PosenWanneer de Poolsche inwoners aanspraak maken op eigen bestuur, moeten zij geen afzonderlijke stelling in den staat willen innemen en geheel en al Pruisische staats burgers worden. De minister van Eeredienst heeft aan de pro vinciale besturen opgedragen, te melden, welke wijziging zij in het personeel der schoolopzieners noodig of wenschelijk achten. Gumblnnen, 27 Maart. Het bestuur van het krankzinnigengesticht te Allenburg heeft bevel ontvangen den Oud-Katholieken pastoor Grunert ook verder als aalmoezenier van het gesticht te beschouwen. Weeaen, 27 Maart. In de beden gehouden algemeene vergadering van het Crediet-Anstalt is de balans voor 1871 goedgekeurd, zoomede het bekende voorstel van het bestuur betreffende het gebruik, dat van de netto-winst zal gemaakt worden. Gremeenteraad. INGEKOMEN STUKKEN. Leiden, 18 Maart 1872. Burgemeester en Wethouders nemen de vrijheid uwe vergadering voor te stellen om te besluiten tot den open baren verkoop van eenigen hoornen, nader omschreven op de hierbij gevoegde lijst. De daarop in de eerste plaats vermelde hoornen bevinden zich op het perceel gemeentegronds, hetwelk bij het door Gedeputeerde Staten van deze provincie goedgekeurd raadsbesluit van 20 Februari jl. kostelooB aan de fabriekanten J, en A. Le Poole in eigendom is afgestaan, ten einde daarop eenige arbeiderswoningen te bouwen, en zullen derhalve, als die bebouwing in den weg staande, behooren te worden opgeruimd. De verkoop van de op bedoelde lijst in de tweede plaats omschreven hoornen wordt noodzakelijk geacht, omdat bij nader onderzoek ons is gebleken dat zij niet meer vatbaar zijn voor opsnoeiing, waartoe vroeger plan bestond. De takken toch die halverwege de sloot uitsteken kunnen niet worden weggehakt, doordien zij te hoog in de kruin voorkomen en te dun en te lang uitge groeid zijn om op de gewone wijze al ware 't zelfs met levensgevaar te worden gekapt. Bovendien moeten deze boomen, evenzeer als de vorige op de lijst vermeld, geacht worden in den toestand waarin zij zich thans bevinden, in meerdere of mindere mate gevaar op te leveren, en dient te worden opgemerkt dat de waarde, al naarmate het jaargetijde vordert, niet onbelangrijk zal verminderen. Het is derhalve wenschelijk dat spoedig tot den voorgestelden verkoop kunne worden overgegaan. W at de opruiming van de laatste plaats vermelden boom betreft, wordt het daartoe strekkend voorstel gedaan in verband met het ingekomen adres van W. C. Hoogendijk, verzoekende een vaste brug te leggen over de Bloot langs den singel tusschen de Zijl- en Hoogewoerds-poorten. Aan den Gemeenteraad. Burgemeester en Wethouders, enz. Voorstel tot den openbaren verkoop van eenige boomen. 6 ijpen boomen op den Vestwal tusschen den Vliet en de gedempte Koepoortsgracht. 7 dito op het open pleintje buiten de Hoogewoerds- poort, grenzende aan het erf van den heer A. J. Rijshouwer. 1 dito aan het Rapenburg voor het huis van den Hoogleeraar W. G. Pluygers. 1 dito op het Levendaal voor de staldeur van den heer G. Kottner. 4 dito aan den singel bij de Naakte Sluis. 1 dito aan den singel tusschen de Zijl- en Hooge woerds-poorten, bij de Schrijversbrug. Leiden, 18 Maart 1872. De Commissie van Financiën heeft de eer te berichten dat zij geene bedenkingen heeft tegen de voordracht van Burgemeester en Wethouders tot den openbaren verkoop van boomen, nader omschreven in de daar nevens gevoegde lijst, en mitsdien de vrijheid neemt u in overweging te geven om dienovereenkomstig te besluiten. Aan den Gemeenteraad. De Commissie van Financiën. RAATSTK BEttlCHTJEtN. Het Hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeni- ging tot afschaffing van sterken drank te 's-Gra- venhage verzocht ons het volgende op te nemen: „Landgenooten Eene der schoonste herinneringen van het halve- eeuw-feest van Nederlands herstelde onafhanke lijkheid (November 1863), is voorzeker de wijze waarop ons volk daarbij zijne dankbare vreugde heeft geopenbaard. Rechtmatig en algemeen was de lof over de ingetogenheid, die een ieder had weten in acht te nemen. Den lsten April e. k. zal nogmaals over dit gezegend land een dag van roemrijke herinne ring aanlichtenallerwegen verneemt men van aanstalten tot een plechtig herdenken aan den 300sten verjaardag der afzwering van Spanje's dwinglandij. Het is een zeldzaam voorrecht, aan ons volk geschonken, dat feest der grondlegging van Ne derlands vrijheid, thans, gelijk toen, met Oranje aan aller hoofd en met Oranje in aller hart, te mogen, te kunnen vieren in het volle genot zijner nationale zelfstandigheid. Moge dan ook dat feest zich onderscheiden door een innig besef zijner hooge beteekenis. Moge aan alle plaatsen zich lucht geven een Gode erkentelijke en welgevallige volksvreugde, dragende bij erkentelijkheid het kenmerk van eerbied voor orde en vrijheid. Mar een vijand van orde en vrijheid omringt ons van alle kanten; hij zal niet nalaten zijn strikken te spannen. Behoeven wij hem te noe men? Neen helaas! Doch juist dtórom voelen wij ons gedrongen voor de gevaren zijner ver leiding te waarschuwen, en aller medewerking in te roepen, opdat aan dit feest der vrijheid geen enkele smet kleve, een beschaafd en waarlijk vrij volk onwaardigi" Per telegraaf.) 's-Gravenhaqe, 28 Maart. Z. M. heeft benoemd tot Prov. adj. in Noord-Brabant majoor van Vugt, van den staf der art.; bij den staf der art. tot majoor, den kapit.-adj. van Tro- jen, van het eerste reg. vest.-art. 's-Gravenuaqe, 28 Maart. Door Z. M. den Ko ning zijn verleend de navolgende pensioenen als aan W. C. Knottenbelt pred. bij de Hervormde ge meente te Mijnsheerenland (Zuid-Holland) f 600, ingang 1 Juni 1872; M. T. Vos Uyterlimmige, theolog. doctor pred. bij de Herv. gemeente te Well c. a. (Gelderland) f 572, ingang 1 April; D. W. de Roo pred. bij de Herv. gem. te fflnkhuizen (Noord-Holland) /T400, ingang 1 Mei en M. Was pred. bjj de Herv. gem. te St.-Maartensdijk (Zee land) f 797, ingang 6 April. Wordt er op 1 April in de residentie alom feest gevierd, het is zeker eene schoone gedachte te noemen van het Bestuur der Idiotenschool al hier om ook hen, wier verstandelijke vermogens alleen door de liefderijke zorgen en de belang stellende toegenegenheid van de bestuurders en onderwijzers kuonen worden aangekweekt, deel te doen nemen aan den feestdag en hunne ge dachten te vestigen op het groote feit in's Lands historie. Dien dag toch zullen zij, in tegenwoor digheid van Bestuurders en Onderwijzers, worden onthaald en met boek-of prentgeschenken worden begiftigd, terwijl wij hopen dat de feestliederen dan te zingen, ook in hunne harten de kiemen zullen leggen voor de vaderlandsche gevoelens die hun eenmaal, zoo zij genoegzaam hersteld de maatschappij zullen intreden waarvan wij nog dezer dagen een voorbeeld zagen tot sieraad zullen strekken. Heden is vour het prov. gerechtshof in Zuid- Holland o. a. behandeld de zaak van een blee- kersknecht uit Leiden, werkzaam te Oegstgeest, beschuldigd van diefstal bij nacht in een bewoond huis en diefstal door een loonbediende ten nadeele van iemand dien hij niet diende, maar die zich in het huis van zijn meester bevond. Deu 7den Jan. jl. nam hij tot zich eene portemonDaie met f 24, die zijn kameraad in eene niet gesloten kist bewaarde, welk geld hij in den Haag verteerde. Den 11de Jan. in Leiden teruggekeerd ontvreemdde besch. uit de gelagkamer eener herberg ten na deele van den kastelein een zilveren horloge met koperen ketting. Besch. legde volmondige beken tenis af. Tweemalen onderging deze persoon cel lulaire gevangenisstraf van een jaar, terwijl hij nog tweemalen tot gewone gevangenisstraf werd veroordeeld, eens tot 18 maauden en eens tot drie jaren. De verdediger Mr. van Limburg Sti- rum besprak alleen den diefstal van 7 Jan. Hij kon de qualificatie daarvan niet toegeven en meende dat deze daad niet aan besch. kon wordeD toegerekend, daar volgeos hem de gerechtelijke geneeskunde leert, dat er eene ziekte bestaat dat een persoon, die daarmede behebt is, steeds tracht eerder zijn vriend dan zijn vijand te bestelen, maar dat hij daarom toch niet bewust is vau zijne handeling. Pleiter beval ten slotte zijn cliënt 1en Hove aan. Uitspraak 4 April. Arnhem, 28 Maart. Door de rechtbank alhier is de volgende aanbeveling opgemaakt, ter vervul ling der vacature, ontstaan in dat college door de benoeming van Mr. Fles tot raadsheer in Noord-Holland: Mr. J. J. Smits, rechter in de rechtbank te Tiel, met het lot tegen Mr. E. H. Karsten, advocaat te 's-Hage; Mr. B. P. baron van Verschuer, subst.-griffier bij het Provinciaal Gerechtshof in Gelderland; en Mr. Willinge Prins, rechter in de Rechtbank te Sneek. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. nam. nam. nam. avond avond 6 u. 8 u. 12 a. 4 n. 5 u. 8 u. 10 u. Woensd 4r 48" 48" uond. 48" 48" 53* 48® WindWoensdag-middag 5 u. Z. W. XAAlfElluBKSCKlUlX uit de Besohuit-, Kleingoed- en Broodfabriek van P. t. NICOLA, Donkersteeg.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3