De heer Heydenryck, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, heeft gemeend in Het Dagblad en De Tijd te moeten verkondigen dat hij op 1 April niet mee zal feestvieren. Zij die vooronderstellen dat de heer Heyden- ryck zich terugtrekt uithoofde van ultramontaan- sche syinpathiën, zullen daarvan in bovengenoemd schrijven geen woord vinden. De heer Heydenryck weet niet wat er gevierd moet worden, en daarom doet hij niet mee. Wij kunnen niet nalaten hem aan te raden in deze dagen eens een lagere school te bezoeken, waar de beteekenis der feestviering voor de kleinen bevattelijk wordt gemaakt. (Vad.) Te Hilversum blijkt vrees voor ongeregeldheden op 1 April te bestaan, daar in die gemeente op den 21sten dezer een publicatie is uitgevaardigd door den burgemeester, waarin hij zegt, dat hem is meegedeeld, dat door sommige ingezetenen, meestal fabriekarbeiders, gezegden zijn geuit, die doen denken, dat de viering van den SOOsten verjaardag der inneming van den Briel, door hen als voorwendsel zou worden gebruikt tot het ple gen van ongeregeldbedssy-ca- dat hij niet in ge breke zal blijven om, waar noodig, alle middelen ter zijner beschikking aan te wenden, om wan orde te onderdrukken en de schuldigen te doen vervolgen. Te Heerenveen zijn 7 manden met snoek, samen 370 kilo, bestemd voor Amsterdam, aan het spoor aangehouden, als gevangen en vervoerd wordende na dén daarvoor gestelden tijd. Naar men verneemt, zijn door het gemeente bestuur van Amsterdam vier pompbokschuiten afgestaan tot het lichten van een vaartuig, dat nabij de Oranjesluizen gezonken is, mede ten gevolge van de onvoldoende remmingwerken, tot nog toe bij die sluizen aangebracht. Bedoeld vaartuig, een tjalk met steenkolen geladen, komende van hier, wilde zich in den namiddag 20 dezer door een der sluizen naar zee bqgeven, doch stootte op een gedeelte van een der sluishóofden dat onder water stond én daardoor onzichtbaar was. Het schip werd aan stonds lek, waarop men maatregelen nam om te voorkomen, dat het in de sluiskolk zonk. In plaats echter van het naar stil water te bren gen, bracht men het tegenover de suatiesluis, door welke met ontzettende snelheid het vloed- water naar zee terugkeerde. Het zinkende schip, door den stroom medegesleept, joeg door de sluis, vernielde de brug die daarover ligt én zonk eindelijk op ongeveer 270 meters voordesluizen, nabij dé vaargeul. De equipage is gelukkig gered. (Amst. Ct.) De president der vereeniging Schuttevaerheeft in het belang van handel, scheepvaart en assu rantie geprotesteerd tegen de wijze, waarop de Amsterdamsche kanaalmaatschappij heeft ge handeld bij de opening der Oranje-sluizen bij Schellingwoude. De eenige wijze, om spoedig eenigszins hulp te verschaffen, is, volgens hem, het maken aan de -Zuiderzeezijde voor ieder der drie sluizen van een golding van 1000 meters lang, elk aan weerszijde vastmaking verschaffende voor onge veer 30 schepen; ook aan de IJzijde is dusdanig werk, noodzakelijk. Reeds is door hem aan den Minister van Bin- nenl. Zaken een adres verzonden, waarin hij diens hulp inroept. Blijkens het verslag van de Holl. IJzeren Spoor wegmaatschappij over het jaar 1871, hebben de uitkomsten der exploitatie, hoewel niet ongunstig te noemen, niet geheel aan de verwachting be antwoord., De opbrengst van het reizigersvervoer -op den spoorweg AmsterdamRotterdamUit geest bedroeg slechts f 11,100 meer dan in 1S70, en bleef dus nog ruim een tonne gouds onder die opbrengst in 1869. Op den Noord-Hollandschen Staatsspoorweg werd ruim f 6009 meer aan rei zigersvervoer ontvangen. Het goederenvervoer, vooral het vervoer van vrachtgoederen, kreeg in dit jaar een bij de Maatschappij nog ongekende uitbreiding. In de maanden Januari en Februari 1871 was de scheepvaart geheel gestremd en moest op hare lijnen met eene voortdurende krachts. inspanning aan het vervoer der aangeboden goe- deren worden gewerkt. In de overige maanden is mede een sterke toename van het goederen-en veevervoer merkbaar gebleven. Het goederenver voer steeg op de eigen lijnen der maatschappij met f ,102,500 of 30 pCt. en op den Noord-Hol- landschen Staatsspoorweg met 49,700 of 98 pCt. De grootste toename was merkbaar bij het vracht- goederenvervoer, dat op de beide lijnen resp. met 77 en 157 pCt. klom. Het vee-vervoer heeft ook dit jaar meer afgeworpen dan in het vorige en wel f 18,800 voor de gezamenlijke lijnen. Het to taal der ontvangsten was 192,205,0014 hooger dan in 1870. Van deze verhooging komt f 61964,64(4 ten bate van den Noord-Hollandschen Staats spoorweg. De afdeeling voor Wis- en Natuurkundige Wetenschappen der Koninklijke Academie van Wetenschappen zal eene gewone vergadering houden op Zaterdag den 30sten Maart e. k., des namiddags te twaalf uren in het gebouw der Academie Trippenhuiste Amsterdam. De kommandant van Zr. Ms. oorlogschip Curagao, Jhr. M. W. Bowier, ter reede van Sydney, ont ving den 4den Augustus 1871 van een Hollandsch inwoner te Sydney het volgend schrijven: Hoogedelgestrenge Heer l Vernomen hebbende dat Jan Frederik Willem Schutte, Matroos 3de kl. aan boord Zr. Ms. Cu- ragao, in den ouderdom van2ü jaren, op den 28sten Juli jl. is overleden, en een manschap was die zich de goedkeuring van U en uwe officieren had waardig gemaakt, en tevens vernomen hebbende dat hij eene behoeftige moeder achterlaat die hij gedeeltelijk van zijne gage ondersteunde, neem ik de vrijheid u te verzoeken, die ongelukkige vrouw, uit naam van „een Hollander te Sydney, die het lofwaardig gedrag van haren overleden zoon op prijs stelt," eene kleine ondersteuning van 10 (ƒ120), welke som ik hier insluit, te doen geworden. Behalve talk- en gasverlichting zal de eerste April de Amsterdammers nog een nieuwe soort van lichtglans te aanschouwen geven, waarvan de eer der toepassing aan den heer Maju toe komt. Het Raadhuis en de woning van den Bur gemeester namelijk zullen eene zinnebeeldige voorstelling opleveren, verkregen door middel van scherp geslepen glazen, die, op bepaalde hoeken van breking, door Drummonds kalklicht beschenen, de stralen duizendvoudig weerkaatsen en in de verrassendst gekleurde prismabeelden terugwerpen. Deze vinding heeft nog een ander niet te versmaden voordeel, dat zij namelijk niet afhankelijk 'is van het weder. De toestellen wor den, onder leiding van den heer Maju, vervaar digd in de bekende glasmagazijnen van Gebr. Zahn eu Focke en Meltzer. De planben, te Sneek aanhangig tot reorgani satie van de Fransche school voor meisjes, komeD, naar men verneemt, in hoofdzaak op het volgende neer. Aan de hoofdonderwijzeres zal een jaar- lijksch inkomen van f 1200 worden toegekend, benevens het genot van een vrije woning. Boven dien zal eene secondante worden aangesteld op een salaris van f 800, en eene op 500. In na tuurkunde zal door een der leeraars aan de Hoo- gere Burgerschool onderwijs worden gegeven. Het schoolgeld, dat nu f 40 bedraagt, zal op ƒ30 worden verminderd. Ten opzichte van het ver zoek der Sneeker afdeeling van het Schoolverbond, om aan de Stads-tus:;um armenschool onder- wijs in de vrouwelijke handwerken te geven, verneemt men, dat thans aan den Raad wordt voorgesteld voor ieder dier scholen eene hulpon derwijzeres te benoemen, die zich in de avond uren met het onderwijs in naaien en breien zal moeten belasten. Het salaris, aan die betrekking verbonden, zal 400 zijn. Dezer dagen overleed te Amsterdam de heer M. fl. Binger. Gedurende de laatste jaren genoot hij een welverdiende rust van zijn vroeger werk zaam leven. Als boekdrukker en uitgever van belangrijke boekwerken bezat bij de algemeene achting; zijn etablissement behoorde tot een der voornaamste in den lande en menige nieuwe uit vinding op het gebied der typografie vond in hem een spoedig en gelukkig beoefenaar. Zijn dege lijke en uitgebreide kennis heeft meermalen be langrijke diensten bewezen aan de belangen onzer Vereeniging en aan die van den Boekhandel in het algemeen. Onder zijn ondernemingen behoort gewis in de eerste plaats genoemd te worden de uitgave van Vondels werken, welke, door hem begonnen, door zijne beide zonen op waardige wijze is voltooid. (Vui.) Uit Luxemburg wordt aan de Amsterd. Courant gemeld: Veel wordt hier gesproken over het kerkelijk incident in de gemeente Kayl. Bij gelegenheid van den pas afgeloopen carneval hebben eenige jongelingen aldaar, zich veroorloofd 's pausen on feilbaarheid eu het overwicht der jezuïeten wat belachelijk voor te~8tellenrT)usdanige grap wordt in éeu groote stad geduld, maar in een Luxem burgse!) dorp, te midden van een tot dusver aan de geestelijkheid ten eenenmale toegedane bevol king, ware dit wat al te sterk 1 Dadelijk begeeft de pastoor van Kayl zich naar Luxemburg bij den vicaris-apostoliek, en beiden komen tot het besluit dat het noodig is een groot voorbeeld te stellen. Een rapport wordt geschreven, waarin het gebeurde met overdrijving geschetst is: den paus heeft men beleedigd, al wat de Katholieken eeren en achten is door het slijk gesleurd; kort om, er zijn dingen gebeurd waarvan men zich volstrekt geen begrip kon vormen. De pastoor krijgt in last den burgemeester en den gemeen teraad van Kayl uit te noodigen zich te veront schuldigen, en openlijk, in naam van die gemeente, aan God en aan den Heiligen Stoel voor deze heiligschennis vergeving te vragen. Het gemeen tebestuur, wetende waar het om te doen is, wei gert natuurlijk, maar nu wordt tot een verschrik kelijke kastijding besloten. De secretaris van den vicaris-apostoliek vertrekt naar Kayl, en daar leest hij, omgeven van een grooten stoet en met veel praalvertoon, in tegenwoordigheid van den pastoor dier plaats en ten aanhoore van de menigte, een bisschoppelijk vonnis voor, waarbij de ge meente uitgestooten wordt uit den schoot der Kerk, en verklaard wordt dat dit interdict op Kayl zal blijven drukken, totdat deze gemeente hare misdaad zal hebben erkend en geboet. Daarna verricht de vertegenwoordiger van den vicaris- apostoliek alle ceremoniën, die in de middel eeuwen in gebruik waren bij banvloek en ex communicatie; de lampen en de waskaarsen worden uitgebluscht, zwarte sluiers worden over de beelden geworpen, een laatste mis der dooden wordt gelezen; daarop volgt het sluiten der kerk, en de twee priesters verlaten de vervloekte plaats. Het moet gezegd worden, dat de inwoners van Kayl in het eerst zeer verwonderd waren over al dien omhaal voor zulk een nietigheid, voor een carnavalsgrap, waarin niets beleedigends lag voor den eeredienst of voor den paus persoonlijk doch toen de eerste verbazing voorbij was, namen ij het besluit over de historie te lachen. Z. M. heeft de benoeming van S. van Sittert, burgem. van Giessendam, tot secr. dier gemeente goedgekeurd. Z. M. heeft benoemd tot burgem. der gem Vledder Jhr. M. J. W. A. de Milly. Z. M. heeft J. Rems benoemd tot burgem. der gemeente Broek-in-Waterland, onder toekenning van eervol ontslag als burgem. van Zaandijk. Z. M. heeft Mr. VV. L. van Kleffens, op zijn ver zoek, eervol ontslagen als schoolopz. in het derde schooldist. van Friesland, en in diens plaats be noemd Dr. Jhr. D. H. Waubert de Puiseau, te Leeuwarden. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrond. Haarlem, ter standplaats de gem. Zaan dam, S. T. Beets, cand.-not. te Nieuwediep, gem Helder. Z. M. heeft benoemd tot offic. van gez. der 1ste kl. (n. o. v. r.), de offic. van gez. der 2de kl. J. H. Gentis en C. C. Vigelius; tot offic. van gez. der 2de kl. (n. o. v. r.), de offic. van gez. der 3de kl. H. E. Korndörffer, G. H. de Kruyff, L. B. E. Ledeboer en L. T. van Kleef. Z. M. heeft aan de volgende officieren van gez. allen van het person, vau den geneesk. dienst der landmacht, pensioen verleend: G. M. Ingenluyff, offic. van gez. der 2de kl. bij de garnizoens-infirinerie te Woerden, ƒ720, ouder toekenning van den rang van offic. vau gez. der lste kl.en G. F. L. Giesecken, offic. van gez. der 2de kl. van het 2de reg. inf., gedetacheerd bij het koloniaal werfdepot, ƒ720, onder toeken ning van den rang van offic. van gez. der lste kl., beide jaarlijks. BINIVEIVLAND. Amsterdam, 26 Maart. Voor de correctioneele kamer der arrondissements-rechtbank alhier stond heden terecht een bediende bij de Kasvereeniging, ter zake dat hij op 12 Maart 11. uit eeu hem ter bezorging bij den commissionair J. H. Schmier toevertrouwd pakje, bevattende vijf stuks zilver metallieken, groot fl. 1000, éen stuk zich bedrie- gelijk heeft toegeëigend. Uit de bekentenis van den beklaagde eu het gehouden getuigenverhoor, bleek o. a., dat hij, na dat stuk genomen te heb ben, het pakje op een lessenaar heeft gelegd, om het door( een ander te doen bezorgen, gelijk het gebruik is als sommige bedienden in hun wijk te veel) te bezorgen hebben gekregen. Bij de af gifte maakte voornoemde commissionair de op merking, dat er éen stuk minder was dan er vol gens de nota wezen moest. De zaak werd ter kennis der justitie gebracht en van het vermiste nommer aan de meeste kantoren kennis gegeven. Twee dagen later werd dat in een pakket ge vonden, bevattende zeven stuks dito metalieken, door den beklaagde bij de firma J. van der Lin den afgegeven. Hij had namelijk daaruit een stuk genomen en in plaats daarvan het bewuste effect gelegd. Het laatste stuk werd hierop door de politie te zijnen huize in beslag genomen. Beklaagde stond, volgens deD directeur der kas vereeniging, den heer H. Testas, gunstig aange schreven en koD zelf niet opgeven hoe hij tot.de daad gekomen was. De substituut-officier vau justitie, Mr. W. R. Üpteuoort, requireerde tegen beklaagde schuldig verklaring ter zake van het tweemaal plegen van misbruik van vertrouwen en veroordeeling tot een cellulaire gevangenisstraf van éen jaar. De rechtbank veroordeelde hem tot een cellu laire gevangenisstraf van vier maanden en twee geldboeten ieder 12.50. In een hedenavond, bij verhindering van den voorzitter, door den heer R. C. D'Ablaing van Giessenburg gepresideerde vergadering van het Internationale Vredebond alhier, is goedgekeurd het door het bestuur van dat vredelichaam met dat van de Algemeene Vredei/ereeniging ontworpen plan tot regeling eener samensmelting of fusie van beide Vereenigingen. Aan de nieuwe Vereeniging zal de naam worden gegeven van Algemeen Vre debond. Tevens werd besloten zich, in afwachting van de Koninklijke bewilliging op de nu vastge stelde statuten en onder voorbehoud der goed. keuring van de vergadering der Algemeene Vrtdt. vereeniging, tijdelijk te voegen onder de statute van dat laatste vredelichaam. De eenige grom voor dat besluit was, dat op die statuten reed de rechtspersoonlijkheid verkregeD is. Amsterdam, 28 Maart. „Alles wordt dan or dezer dagen in de couranten gezet!" Deze klacl geldt vooral kerkelijke zaken, welk6 men ni op bij voorkeur geheimzinnige wijze behandel Zou men daarom het Z6er stellig bericht moete! achterwege laten dat een bedienaar des woon in eeu afgeseheiden gemeente hier ter stede ziel uit de voeten heeft gemaakt met een jeugdi: christinne van zijn richting en met achterluik] van zijn wettige vrouw eu kinderen? Zijn W.' Eerwaarde zou in welstand te Londen zijn as gekomen. Vad, Gulemborg, 27 Maart. Naar aanleiding van laatste departements-vergadering van deMaatsi tot Nut van 't Algemeen, waarop de missive het hoofdbestuur omtrent de sociale quaestie handeld werd, deelde de heer Sillevis aan de ve| gadering mede, dat hij voornemens was de wen bazen samen te roepeD, om met eeDparighel het loon der handwerkslieden, dat tot nu 10 ets. per uur was, met 25 pCt. te verhoogi Aan dit plan is gevolg gegeven, en tot groiil vreugde van den arbeidenden stand zal dan ot met 1 April die loonsverhooging plaats hebbe: Op die wijze heeft men hier voorkomen wat ij andere plaatsen toch ook moet geschieden. Hl ware te wenschen, dat overal, waar een depij teuient tot Nut van 't Algemeen is gevestigd, J behandeling van genoemde missive over de socii quaestie aanstonds zulke practische gevolgen oj leverde. Heerenveen, 25 Maart. De strijd tusschen voor- en tegenstanders der schoolgeld heffing di in de gemeente Tietjerksteradeel steeds voort.' de jongst gehouden raadsvergadering is een voi stel om van ouders, die niet boven 800 zuifi belastbaar inkomen waren 'aangeslagen schoolgelden te heffen met 8 tegen 6 stemmt] verworpen. Over een daarop volgend voorstel w die maatstaf op 500 te bepaleD, hebben de stem] men gestaakt, zoodat de beslissing tot de volgend: vergadering is uitgesteld. Het geldt hier een striji tusschen de voorstanders der openbare en die di bijzondere school. (Hbl) Oostermeer, 25 Maart. Sedert 1856 is te Dracl ten voor ons armbestuur zekere T. F. Posthunu| bedeeld. In 1860 duurde dit nog 38 weken e: toen is de bedeeling gestaakt. In 1861 is men li Drachten weder met het verleenen van dien onj derstand begonnen. Nu is de heer burgemeesti van Tietjerksteradeel gedagvaard om 682,86 voi verplegingskosten te betalen, waartegen door hi dagelijksch bestuur gedifiiculteerd is, onder aai bieding van ƒ174,50, welke wettig verschuldig zijn, benevens renten en kosten. Deze beslissit grondt zich op de omstandigheid, dat in het besla tot verleenen van onderstand de ziekelijke toesta? van den persoon als reden is aangenomen, dat het armbestuur van Drachten verklaart, di hij in 1860 gedurende 14 weken in zijn eigen oi derhoud kon voorzien, zoodat over het jaar slecli 38 weken zijn in rekening gebracht.... Dat armbestuur later, in 1861 den onderstand is ga] verleenen is geschied, óf zonder nieuw bes! óf althans zonder het bestuur der gemeente Tl jerksteradeel daarin te erkennen. Het arinbestu| te Drachten grondt zich op de beslissing van ht ren Gedep. StateD, waarbij in der tijd Oostermi als plaats van domicilie voor genoemden Po] thuma is aangewezen. De Gemeenteraad stem: echter in met het gevoelen van Burg. en Wed en het door hen ingewonnen rechtsgeleerd advii en heeft hen gemachtigd een procedure deswej aan te gaan. (IV. R. Cl.} 's-Hertogenbosch, 27 Maart. De toestai| wordt hier met den dag ergerhoe meer de 1: April nadert, hoe meer de wëderzijdsche verb! tering onder het volk toeneemt. Het is nu z< ver gekomeD, dat zelfs de kinderen tegen de bui van „Willem den Zwijger" die bij een C; boekverkoopers voor de ramen staat de schuwelijkste scheldwoorden uitbraken, en de oude lui niet achterblijven spreekt wel van d- Ik was er ooggetuige van dat een gewiS' handwerksman, zijne bitterheid niet langer k»®' nende bedwingen, tegen de ruiten spoog, wa"' achter de plaat, voorstellende: „Het Verbond ik' Edelen" ter bezichtiging hing. Natuurlijk wt' hij voor dit heldenfeit door de menigte met b' wijzen van goedkeuring overladen. (Vad.) Het zou dunkt mij wel raadzaam zijn eenlgc scheepsladingen zand over de Ruïne uit te goo daar zij anders bij 't regenachtige weer niet vea kaus oplevert om begaanbaar te zijn op den lste: April, tenzij men van een paar baggerlaarzen stelten voorzien zij. J. S. Dat op 1 April van 's middags 5 tot 's avonds 10 uren de Oude Vest van de Mare tot de T urt- markt niet bereden mag worden, kan door d£ omstandigheden noodzakelijk zijn, maar of f)

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2