Donderdag A«. i872. 28 Maart. K. 3723. ent». enezii iden, t( en di WAElJ er RiddJ ;heiiieJ 12 eyj In l'Sl i alle. komt] :er ■lsme< ND QebleïrJ LËIDSCH PRIJ8 DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden.ƒ3.00. franco per po9t.m 3.35 Afzonderlijke Nommers9 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. FRIJI9 DEK ADVBBTENIIBN. Vooriederen regel.ƒ0.15. Grootere letten naar de plaatsruimte die zij beslaan ROOFDE VAN DEN GOEDEN VRIJDAG ZAL DIT BLAD DIEN DAG NIET WORDEN UITGEGEVEN. STADS-BERICHTEN. JUEGEMEESTEE en WETHOUDERS van 2iden, [Wenachende mede te werken tot het welslagen der [gingen van de Commissie voor de feestviering aen Leiden, op den lsten April aanstaande; foodigen de ingezetenen dezer gemeente uit, door uitsteken van vlaggen op dien dag er toe te dragen om de stad een feestelijk aanzien te even en alzoo van hunne ingenomenheid met die bt Nationale feestviering te doen blijken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANHELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. iden, 27 Maart 1872. -I De Brielsch.e Feestviering:. Bkielle, 26 Maart 1872. iNog heb ik u niet gesproken van de gelden, de hoofdcommissie sedert mijne laal6te op- ive heeft ontvangen. Zij ontving van de sub- nimissiën en correspondentschappen voor het onument, Sassenheiin 5,85; Nederhemert 7,60; rnhem 750; Drimmeleu 45,60»; Besoyeu 18; en Aardstvoud 25; SasseQheim 51; Lek- rkerk f 10,06; Oudshoorn 124; Oudelande 1,65; Brouwershaven 81,27Helder 1,50; erikzee 7; Kuilenburg 220; verschillende lieu 2,50van 4 of 5 Leidsche studenten 100,02, elke (volgens 'l Weekbladwerden ingezonden et de volgende dichtregelen 'Dank zij der .Geuzen dapperhoid, Studeert bier menigeen met lust en met vlijt, Terwijl hQ van den Spanjaard totaal is bevrijd. Temaod, die op studeeren nu minder is gesteld En durtoe toch gedwongen wordt door vaderlijk geweld, Vroegonlangs aan ons: zijn er in den Briel geen Geuzen meer Om me te bevrijden van dien lastigen ouden heer? l(k< antwoord was, geen Geuzen zijn meer iu deD Briel, Doch stuur den ouden heer gerust in 't. Asyl; Tot bevordering daarvan staren vier of vijf studenten, Hiernevens een lapje papier en ook weijiige centen," ,Uet lapje papier" was een bankbiljet van ƒ100. ■Vooral 't asyl ontving de hoofdcommissie van I subcominissiën en correspondentschappen Vi- len 33,25; Baarn 270,26; Wassenaar 270; idland 16,72'; Meliskerke 58; Zaandam 10; Emmickboven 80,15; Arnhem 1461,50; Jeeuwijk ƒ20,51; Puttershoek 40; Rotterdam 200; Numansdorp 47,77'; Velsen 17,17; Joordwijk 24; Ossendrecht 12,50; Leidschen- jkm 45; Purmerende 205,09; Bennebroek [iO; Buren 66van de werklieden der Kon. Ned. iersch-bierbrouwerij te Amsterdam 96,50aan :rschillende giften 69,48'. Eindelijk: Maar- n I 880 (asyl 370,63')Zuid-Beierland 20 :yl 10); Willemstad f 47 (asyl 43,50); Val- jenburg f 15 (asyl 10); Rotterdam 3510 (asyl 153,50); Deventer ƒ434 (nuttige stichting ƒ300); elfshaven 175,15 (asyl 12); Duivendijke 4,20 ■syl 2,70); Barsingerhorn 60 (asyl 50;) Oude ooge 95 (asyl 84); van 't Leidsch studenten- «|is 150 (asyl 54); aan verschillende giften 19 (asyl 58). Het Dagblad van Z.-H. (25 Maart) voert oppositie ;en de Hoofd-Commissie, omdat aan zijn cor espondent een plaats aan 't déjeuner dinatoire erd geweigerd. Hoezeer ik het in beginsel vol- ornen met dat blad eens ben, dat de pers er ertegenwoordigd moest zijn, vind ik het toch erkeerd er zoo sterk om oppositie te voeren. ,/!8 Temeer, er nemen ongeveer 50 personen aan 't ijeuner deel; en nu is de zaal niet zoo groot, dat ij*, pj ïr nog eenige journalisten kunnen worden toe- d.'kort gelaten, want werd de verslaggever van 't Dagblad Bottu i0[*8e'aten, dan zouden die van andere couranten iet ook komen vragen, en ik herhaal, de zaal is aartoe te klein. Zooals gij gezien hebt, de pogiDgen der ultra- wontanen om de feestviering tegen te gaan, zijn 'e 's-Hertogenbosch niet vruchteloos gebleven. De «p tommissie aldaar heeft haar mandaat nederge- 'egd, omdat zij zoo weinig medewerking onder- 'ond. Moge het bij 's-Hertogenbosch blijven, want voorwaar, dat is al erg genoegt 71. Oil 4 P'1 1.» u Og"*" /tol, t süi] Al; f 1 10 g. HÓBg 1 H. - Jelui ■po tb Lelden, 27 Maart. j-JNaar wij vernemen is de Commissie voor de feestviering op 1 April e. k. niet mogen slagen met het verkrijgen van vuurwerk, doch zal, in de plaats daarvan, het plein der Ruïne luisterrijk worden geïllumineerd, terwijl zich daar de3 avonds twee muziekkorpsen bij afwisseling zullen doen hooren. Naar men verneemt zal op den 5den April a. s. te Katwijk een schietwedstrijd plaats heb ben waaraan zullen deelnemen de volgende cor- poratiën hier ter stede: de H.H. officieren en de kaders der dd. schutterij en van het garni zoen, de Leidsche Scherpschutters-vereeniging en Pro Patria. Gisterenavond is Z. M. de Koning in de resi dentie teruggekeerd. Z. K H. Prins Alexander was bij het station om Z. M. te verwelkomen. Toen Z. M. het perron verliet werd hein door een bejaarde vrouw, in knielende houding, een smeekschrift aangeboden, dat door Z. M. in ont vangst werd genomen. Door Z. K. H. Prins Erederik der Nederlan den is ingeteekend op het boekwerkBriclle's Herinneringsdag op Neerlands derde jubilé, een Gedenk schrift door W. J. Hofdijk. De Goudsche Couranl meldt van 26 Maart: Gisterenmorgen zijn er te Ouderkerk aan den IJsel ongeregeldheden voorgevallen. De gemeenteraad had nl. besloten om geen gelden te geven voor de feestviering op 1 April. Een gedeelte van de burgers keurde dit ten sterkste af eD niet lang duurde het of zij toonden dit door gewelddadigheden, die van zulk een ernsiigen aard waren dat een detachement sol daten onder kommando van den luitenant Zirn- .iiermauii v.u tller naar o-a..i cheerd, om aan die even domme als ruwe uiting van de volksopinie paal en perk te stellen. Gisteren werd te Utrecht eene vergadering ge houden van den Nederlandschen weerbaarheids- bond, tot het behandelen van het programma voor den nationalen schietwedstrijd op de Wie- selsche heide, op 1217 Aug. a. s. Er zijn 22 vereenigingen vertegenwoordigd, die 28 stemmen uitbrengen. De vergadering is door den voorzitter geopend met eene toespraak, waarin hij hulde bracht aan de verdiensten van den aan het centraal comm. ontvallen lid baron Quarles de Quarles, en tevens herdacht het aanstaande feest, dat vooral aan onze vereenigingen zal dierbaar zijn. Na eenige ingebrachte stukken werd overge gaan tot de behandeling van het programma voor den nationalen schietwedstrijd. Maandag was de toevoer van passagiers en goederen aan den Staatsspoorweg te Utrecht zoo buitengewoon druk, dat de gewone trein, die kwartier voor tweeën van daar naar Boxtel ver trok, deze niet kon bevatten en men genoodzaakt was aan den trein uitbreiding te geven en een tweede locomotief er voor te zetten) de trein, die te 7 u. 55 m. vertrok, was weder zoo zwaar beladen met passagiers en paarden, dat. toen ook een tweede locomotief noodig was om den ge- regelden loop te verzekeren. Dr. T. C. L. Wijnmalen te 's-Gravenhage heeft in het jongst verschenen nummer van het Tijd schrift voor Nederlandsch In die een bondig vertoog geschreven over de spoorwegen op Java en in Brilsch- Indië. De schrijver stelt iu het licht, dat welk oordeel men ook over het koloniaal beleid der tegenwoordige regeering uitspreke, men zal moe ten toestemmen dat zij zoo spoedig mogelijk heeft getracht te voorzien in een der dringendste be hoeften op Java. Hij doet het groot belang van spoorwegen voor Java gevoelen ook dooreen ver. gelijking van 't geen op dat gebied sedert omstreeks twintig jaren geschied is in Britsch Indië, zoodat in het begin van 1870 reeds 4,628 mijlen voor het openbaar verkeer werden opengesteld. Sinds dezen tijd is verder met kracht doorgearbeid. De gezamenlijke kosten van het Br.-lndisehe spoor wegnet bedragen ongeveer 97)200,000 p. st. waar van reeds 79 millioen voor de geopende lijnen gebruikt zijn. De heer Wijnmalen treedt in bij zonderheden over het geldelijke en de richting van de Br.-Indische lijnen, in verband ook met het voorgestelde nopens Java. Welk verschil van zienswijze deswege heeft bestaan en nog heerschen moge, schr. acht de zaak zelve vao zulk een groot gewicht, dat zij de sympathie van ieder die zich aan het lot van Java laat gelegeD zijn, moet weg dragen. Hij wijst ook op 't geen voorlang reeds op Cuba voor de spoorlijnen geschied is, en zegt ten slotte, dat wij in dit opzicht voor Indiö niet lan ger bij Tnrken en Japaneezen moeten achterstaan. De rechtbank te Rotterdam sprak den 6den Februari jl. vrij een knecht van de graanhande laars Govers en Zn. aldaar, die beklaagd was in den avond van 29 December jij uit een der pak huizen van die heeren te hebben weggenomen twee zakken; eene met opveegsel van bloem en eene met zuivere bloem, die te zamen 12 a 13 waard zijn. De vrijspraak berustte daarop, dat het ten laste gelegde niet wettig en overtuigend zou zijn bewezen. De officier bij de rechtbank kwam van dit vonnis in appèl, hetgeen gisteren voor het Hof in Zuid-Holland werd behandëid. De agent van politie, die den beklaagde op straat, toen deze in het bezit van het gestolene was, aan sprak, werd als getuige gehoord. Bekl. erkende in het bezit van de zakken met bloem, die in elkander waren geschoven, te zijn geweest, maar ontkende zijne schuld aan diefstal, en gaf op dat hij óp last van een zijner mede-arbeiders, toen als baas bij genoemde heeren werkzaam, heeft gehandeld. Adv.-gen. Mr. Terpstra hield het ten laste gelegde vol en requireerde de schuldver klaring van beklaagde aan diefstal door een werk man in het pakhuis zijns meesters en veroordeeling tot gevangenisstraf van zes weken. Mr. van Bnren uit Rotterdam kon zich vereenigen met de op gave van bekl. en meende dat niemand anders in het pakhuis kon komen dan de baas, die in het bezit van de sleutels was. Hii concludeerde tot bevestiging van het vonnis en deen .uuiat uitkomen dat de bestolen heeren zelf een getuig schrift hadden uitgereikt, waarin het goede gedrag van deu bekl. werd in het licht gesteld. Het Hof, dat nog gisteren uitspraak deed, vereenigde zich geheel met het oordeel van den eersten rechter en bevestigde mitsdien het vonnis tot vrijspraak. Uit Nijmegen wordt van 25 Maart gemeld: Algemeen is men diep verontwaardigd over een schandelijk feit, hedenavond bedreven. Reeds vroeg zag men twee groote volkshoopen op de been, waarvan de een de vaderlandsche liede ren aanhief en de andere ter eere van Z. H. Pius IX zong. Eenige belhamels, tot laatstge noemden hoop behoorende, hadden de baldadig heid, om bij zeer geachte inwoners, waar men oranje had uitgestald, de ruiten in te gooien. Van harte hoopt men, dat er ernstige maatrege len zullen worden genomen, om meer dergelijke buitensporigheden te voorkomen. Daar het uitgestrekte Sterrebosch te Assen in het vorige jaar uitmuntend geschikt is bevonden voor het in het vorige jaar aldaar gehouden noor delijk zendiügsfeest, heeft het hoofdbestuur daarin aanleiding gevonden, zich weder tot het gemeen tebestuur te wenden, met verzoek het bosch tot het tweede zendingsfeest af te staanbij den Raad bestonden hiertegen geen bezwaren. Naar men verneemt, zal dit feest op grooter schaal plaats hebben. De feestcommissie te Goes deelt mee dat bij gebrek aaD genoegzame geestdrift, die zich door geldelijke bijdragen uit, het voorgenomen eeuw feest te Goes moet worden uitgesteld tot een volgende eeuw. Aanstaanden Vrijdag vertrekt een detachement huzaren van 's-Gravenhage naar den Briel. Gisterenmiddag is de heer K. te's-Gravenhage op de Paviljoensgracht aangereden door een wagen met steenen geladen, ten gevolge waar van hij eeu heupbeen heeft gebroken. Men schrijft aan het Handelsblad uit Rotterdam, dat Jacob de Vletter zich aldaar sedert eeflige dageu aan zijn eigen haard bevindt en dat, schoon de toestand zijner gezondheid nog veel te wen- schen overlaat, er toch kans op herstel bestaat. Dit bericht is geheel in strijd met de in andere bladen opgenomen mededeeling, dat he.t verblijf in 's-Gravesande ais voorwaarde is gesteld voor de Vletter's ontslag. Men meldt uit Lage Zwaluwe aan de Arnh. Courant: Een meisje van 4(4 jaar van j. Kooij- mans alhier, ji. Donderdag-voormiddags door hare moeder met eene boodschap gezonden naar j. D. Lustdonk, beeft, niemand der huisgenooten vindende, aan eenen zuigeling van drie maanden, die in eene bedstede lag, met een mes, dat in die woning op eene ben met aardappelen voor banden lag, zware verwondingen in en om het aangezicht toegebracht ten getale van 17, waarna het is weggeloopen. De moeder van den zuige ling was slechts een oogenblik afwezig geweest en vond haar kind in zijn bloed badende; zij heeft onmiddellijk geneeskundige hulp ingeroepen van Dr. K..., volgens wien de toegebrachte wonden doodelijk zijn. De 4%jarige daderes heeft aan den wachtmeester der maréchaussé te Moer dijk het voormelde, schreiende, omstandig bekend en beloofd, zoo iets niet meer te zullen doen. De vervolging zal ongetwijfeld om het ontoereken bare achterwege moeten blijven. In de bestuursvergadering der Vereeniging Licht, Liefde, Leven te 's-Gravenhage, 11. Zaterdag avond gehouden, werden de nieuwbenoemde bestuursleden Mr. A. Q. Krayenhoff v. d. Leur en Mr. J. E. Banck geïnstalleerd. Uit het dien avond verhandelde bleek o. a. dat op de onlangs te dier stede gecirculeerd hebbende lijsten tót inschrijving voor vrijwillige giften ten behoeve dier Vereeniging, en waarbij het Bestuur de niet onbelangrijke som van 1500 vroeg, werd getee- kend voor een bedrag van ƒ1260. Wij deeleu dit resultaat met vreugde mede, omdat het aantoont dat er werkelijk voor gezegde Vereeniging ip deze stad een groote mate van sympathie bestaat, die ze ten volle verdient. Vad.) Men meldt uit Haarlemmermeer: De toestand van aen mnaoouw is over net algemeon voldoende. De gewassen staan uitstekend te veld. Het aantal bunders met tarwe bezaaid is aan zienlijk. Alles doet een flink gewas verwachten. Het koolzaad is goed door den winter gekomen en belooft veel. Voor vlascultuur zijn echter slechts epkele stukken verhuurd en dan tot hooge prij zen: 350 a 390 per bunder. Weiland en kla verweiden hebben een vroolijk aanzien, en ruim schoots is er gebruik gemaakt van de gunstige weêrsgesteldheid van voor weinige dagen, om de landerijen voor de ontvangst van het zomer graan te bereiden. Op enkele plaatsen vertoont zich de koperworm weder. Het vee is over het algemeen vrij gezond. Enkele sporadische geval len van longziekte doen zich voor. De prijzen van het vee blijven zeer hoog. Wij vernemeD, dat op|het einde van de maapd Mei door de afdeeling Rotterdam en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, ip den Doele te Rotterdam een tentoonstelling van honden zai worden georganiseerd. De jury, die de uit te loven prijzen, waaronder een voor den grootsten en een voor den kleinsten hond, zal toekennen, zal worden gepresideerd door den heer Mr. J. Henricus van Gale te Rijswijkde heer F. baron van Brienen te 's-Gravenhage is lid van de jury. {Vad.) iiUJIimmrr- Daar de gemeenteraad vau Heerewaarden wei gerachtig blqpf, op (Je begrooting eene billijke vergoeding voor huishuur ten behoeve van den openbaren hoofdonderwijzer uit te trekken, iets hetwelk de wet op het lager onderwijs tyij gemis van vrije woning uitdrukkelijk voorschrijft, zoo hebben Gedeputeerde Staten den post van onvoor ziene uitgaven dier begrooting met 60 vermin derd en daarvoor een nieuwen post ingebracht voor huishuur van dien hoofdonderwijzer. Een nieuw bewijs hoe bekrompen sommige gemeente besturen de vrijgevige wet op het onderwijs toe passen. Ook in grootere, zelfs in aanzienlijke ge meenten zijn daarvan bewijzen aan te voeren hulponderwijzers, o. a., soms zelfs een hoofdon derwijzer, zijn er aan ontbering en broodzorg ter prooi. (ArnA. Cl.) Een Brusselsch weekblad, de Eclaireur welks redacteur de, heqr Ar,.Mandel js, die het eerst de verkeerde speculation, vpn Langrand aan het licht bracht verklaart ronduit, dat er in het kwartier Leopold onlangs een gruwelijke misdaad gepleegd is, waarbij twee personen vermoord zijn door een der aanzienlijkste personen van Brussel. De heer Mandel werd bij dén commissaris van

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1