I aatsten marmotten langs de huizen vertoonden. Zij waren in het bezit van een vrij grooten hon denkar met linnen huif, bespannen met een grooten donkerkleurigen hond; de kar was voorzien van een kooktoestel en schoorsteen. De heer V., zoon van den heer K. De V. te Meppel, werd als apothekersbediende te Breda bij den graaf van Chatnbord ontboden, om dezen een kunstbewerking te doen ondergaan. Eenige malen daarna kwam de heer V. bij den graaf terug, die bet jonge tnensch van zulk een gunstige zijde leerde keuneD, dat hij hem een voordeelige betrekking aanbood. De heer V. nam dit aan bod aan, vergezelde den graaf naar Keulen en beeft van daar zijn ouders bericht dat aan zijn betrekking een jaarlijksch salaris van ƒ1500 is verbonden. Zaterdag-middag te 3 uren werd de baan wachter van het wachthuis n°. 59, nabij het statiOD Swalmen (Tiimburg), door den spoortrein overreden. De machinist, die het ongeluk had gezien, stopte onmiddellijk, ten einde zoo moge lijk hulp te verleenen. De ongelukkige was echter reeds dood. Het lijk was deerlijk verminkt. Men schrijft aan de N. H. Ct. uit Oude Pekela van 21 Maart. Er deed zich in het begin dezer week in deze gemeente een tragisch-komisch geval voor. De alhier gestationeerde telegrafist begaf zicb Zondag-namiddag naar Groningen, om, zooals hij voorgaf, tegen den avond te retourneeren. De avoDd kwam, doch hij keerde niet terug. Maandag-ochtend begaf de bode zich naar het kantoor, en deze was daar nog niet lang, of Pekela werd opgeroepen door Groningen. De bode antwoordde terstond met, hetgeen hij geleerd scheen te hebben, „goede morgen". Er werd hem daarop iets gevraagd of gezegd, doch nu geraakte onze goede man iu de war, en, niet anders we tende, antwoordde hij maar weer met: „goede morgen". Men begreep in Groningen, dat er iets aan moest haperen, en telegrafeerde naar Win schoten om hiernaar een onderzoek in te stellen. Dit gebeurde, de oplossing van het herhaalde: „goede morgen" was gevonden, en de noodige maatregelen werden terstond genomen, om op behoorlijke wijze in den dienst te voorzien. Van den telegrafist vernam men de beide eerste dagen niets, en men begon dien ten gevolge voor het ergste te vreezen, maar gelukkig werd gisteren het bericht vernomen, dat hij was doorgereisd naar 's-Gravenhage, waar zijne betrekkingen metterwoon gevestigd zijn. üit Hedel wordt gemeld- Zekere Gerrit Nettenbrijder had een half mud steenkolen gehaald, waarin zich een steen bevond van circa een halve kilo zwaarte, die door hem als niets waard werd weggeworpen. Daar de steen echter een bijzonder aanzien had, raapte zijne vrouw hem weder op en sloeg hem in stuk ken, en nu geleek hij op zilver of goud. Dit was weldra in de gemeente bekend en verscheidene personen kwamen zich van de zaak overtuigen, Men bood zelfs voor deze specie 500 gulden, doch zij werden door den eigenaar geweigerd, wijl velen hem aanraadden den steeu aan een des kundig onderzoek te onderwerpen, hetwelk aan de Rijks munt te Utrecht zal plaats hebben. Wij hopen voor den vinder, die een behoeftig arbei der is, dat dit onderzoek gunstig uitvalle, opdat hij beter in de behoeften van zijn huisgezin zal kunnen voorzien. Te Grave had dezer dagen een ongeluk plaats dat bij de aanstaande feestviering op 1 April, wel tot een waarschuwend voorbeeld voor an deren mag strekken. De majoor-magazijnmeester aldaar had een nieuw soort .vuurwerk vervaar digd, en begaf zich tot het nemen vaD eenige proeven, des avoDds buiten de stad; de ontbran ding echter niet naar wensch gelukkende, laat hij een hem vergezellend jeugdig artillerist de lont aanblazen, met het noodlottig gevolg, dat deze, bij de ontploffing door de volle lading ge troffen, deerlijk gebrand werd en waarschijnlijk het verlies van zijn gezicht zal te betreuren hebben. bruidspaar, waarvan de bruidegom 72 en de bruid 68 jaren telde; beide zijn vroeger ver pleegd geweest in het diakonie oude mannen- en vrouwenhuis aldaar. Te 's-Hertogenbosch is eene vrouw, die dron ken was, op de een of andere wijze te water geraakt. Toen zij met veel moeite daaruit opge haald was, wilde men haar te huis brengen, maar haar man wilde haar niet opnemen, omdat zij 's morgeus te 6 uren uitgegaan was om te werken, maar integeudeei zich bedronken had. De vrouw werd daarom naar de gasfabriek ge bracht, waar men haar droogde, en vervolgens naar het gasthuis, waar zij echter spoedig over leed. Te Amersfoort wordt voor 't Aprilfeest een hertog van Alva gemaakt, lang twaalf voet, dien men een kolossalen bril zal opzetten. Die antieke beul zegt de Amersf. Courant is bestemd om op 1 April eerst tentoongesteld en dan 's avond in groot teneu „geblakerd" te v orden. Dezer dagen werd te Utrecht op den burger lijken stand voor ondertrouw ingeschreven een Het voorloopig hoofdbestuur der Nederlandsche vereeniging tot bevordering van Koepokinenting te 's-Gra- venhage bestaande uit de heeren Dr. D. Lubach, Voorzitter, Dr. L. Ali Cohen, Dr. S. Bezeth, Dr. B. Carsten, Dr. C. C. van Hees, Penningmeester, A. A. H. Hamer, Dr. J. U. C. Huber, J. A. G. van N ie velt, Dr. J. Roozenburg, Dr. J. Teixeira de Mattos, Dr. H. C. Kips, Secretaris, heeft de volgende circulaire tot belangstellenden gericht: De laatste pokken-epidemie, die op enkele plaatsen van ons Vaderland nog hare verwoestin gen aanricht, heeft weder overtuigend iu het licht gesteld, dat de Koepokinenting, wanneer zij met de vereischte zorg wordt verricht, een bijna onfeilbaar voorbehoedmiddel tegen deze ziekte genoemd kan worden. Toch wordt de vaccinatie niet door ieder naar waarde geschat, en bovendien nog in deze dagen door enkelen bestreden. Ten einde deze heilzame kunstbewerking bij het volk meer ingang te doen vinden heeft zich eene Nederlandsche Vereeniging tot bevordering der Koepokinenting gevormd. Die Vereeniging, van welker oprichting de meeste dagbladen (o. a. het Handelsblad van 14 September 1871) een vrij uitvoerig bericht hebben gegeven, stelt zich voornamelijk ten doel, door medewerking van afdeelingen, in verschillende gedeelten van ons land, de belangstelling in de koepokinenting zooveel mogelijk op te wekken, en de daartegen geopperde bezwaren en vooroordeelen te bestrijden. Zij wil trachten op zoovele plaatsen als slechts mogelijk is, de gelegenheid te verschaffen tot gratis vaccinatie en revaccinatic. Zij laat aan de afdeelingen geheel over de keuze der middelen om tot dat doel te geraken, zoo deze niet strijdig zijn met de bepalingen van het later vast te stellen algemeen reglement. Aan een op de Algemeene Vergadering te be noemen Hoofdbestuur wordt de zorg voor de handhaving van het reglement opgedragen, bene vens de behandeling der loopende zaken. 'Het- Hoofdbestuur der Nederlandsche maatschappij tot bevordering der geneeskunst heeft zich bereid verklaard om door samenwerking het doel der Vereeniging te helpen bereiken, en haar met den zedelijken steun dier maatschappij te dienen. Vereeniging van velen is dringend uoodig om een zeer groot volksbelang te bevorderen, om de menigte op den rechten weg te helpen, voor zoover die door onkunde of vooroordeel op een dwaalspoor wordt gebracht, en om te zorgen, dat overal en ten alle tijde goede koepokstof in voldoende hoeveelheid aanwezig zij. Daartoe behoort in de eerste plaats het daar- stellen, in enkele volkrijke gemeenten van ons Vaderland, van inrichtingen tot het voortplanten van oorspronkelijke koepokstof (poros Vaccinogènes. Het voorloopig Hoofdbestuur meent te mogen rekenen op den steun van Geneeskundigen, Gemeentebesturen, Burgerlijke en Kerkelijke Arm besturen, Godsdienstleeraars van verschillende gezinten, Onderwijzers, Hoofden van industrieele ondernemingen, van liefdadige instellingen en van allen, die het leven en de gezondheid van den medemensch ter harte gaan. Daarom neemt het de vrijheid U bij deze uit te noodigen iu Uwen kring eene aldeeling te helpen tot stand brengen van deze Nederlandsche Vereeniging. Een Concept-Reglement is reeds ontworpen, waarvan op aanvrage de noodige exemplaren worden toegezonden. In eene Vergadering van de op te richten afdeeling kan dit Concept een onderwerp van beraadslaging uitmaken, en een afgevaardigde worden benoemd, om het Reglement op een nader bijeen te roepen Algemeene Ver gadering te helpen tot stand brengen. Gaarne zal het Hoofdbestuur, zoo mogelijk binnen eene maand, eene opgave ontvangen van het aantal leden, waaruit Uwe afdeeling is sa mengesteld, (dé&r waar geen afdeeling wordt opgericht, kunnen belangstellenden zich aan de algemeene afdeeling aansluiten en hiervan kennis geven aan het Hoofdbestuur) aan bet adres van den Secretaris van het voorloopig Hoofdbestuur, Dr. H. C. Kips te 's-Gravenhage Amsterdamsche Veerkade Ho. 10. Wij vernemen, dat aan de feesten te Brussel, die (op het voorstel van den heer Beyens) aan het Belgische volk zullen worden aangeboden, uit erkentelijkheid voor de betoonde sympathie bij het overbrengen der beenderen van de op de Citadel te Antwerpen gesneuvelden, de na volgende muziek- en andere Vereenigingen sul len deelnemen: Schutterijen uit Rotterdam, Utrecht, Dordrecht, Breda, 's-Hertogenbosch, Helmond, Hardenberg, Winschoten, Harlingen en Venlo. Weerbaarheid uit Rotterdam, Deventer, Win schoten, Woerden en IJselstein. Schutterij-muziek uit Rotterdam, Amsterdam, Dordrecht, Gouda en Venlo. Zangvereenigingen uit Utrecht, Eindhoven en omstreken, Breda en Woerden. Harmonies uit Breda, Roermond en Woerden. Metalen Kruis uit Hardenberg en Woerden. Rederijkers uit Woerden. De president van de afdeeling het IJzeren Kruis te Brussel (bestaande uit Belgische oud strijders van 1830), advocaat Adolf Roussel, is voornemens op de eerstkomende vergadering het voorstel te doen, de leden van de afdeeling het Metalen Kruis uit te noodigen aan de oproeping gehoor te geven. In Nederland zal voorts eerstdaags eene hoofd commissie worden gevormd, en te Brussel is die reeds samengesteld. Dezer dagen waren wij toevallig in de gelegen heid een merkwaardig overblijfsel te zien van Oude kunst, dat wellicht nog in verband staat met de gebeurtenissen, die op 1 April zullen wor den gevierd. Het berust thans onder Gebrs. van Houtum te Amsterdam, die het bij openbare vei ling van den boedel des heeren Strieker in 1859 verkregen. De heer van der Keilen deed in de Oude Tijd dienaangaande de volgende mededee- ling: Verguld Zilveren Drinknap, toebekoorende aan den Heer J. A. Strieker, te 's-Gra venhage. De Nap heeft den vorm van een schip met mast, zeil en touwwerk, de vlag los zittende en zich vrij om, de mast bewegende, valt den drin ker op den neus. Zij voert het jaartal MDLXXII, waaruit men zoude kunnen onderstellen, dat het een geschenk konde geweest zijn aan een der vloot voogden, die in dat jaar den Briel innamen. Eenige soldaten, in vechtende houding, zijn op het dek, een paar matrozen in het want, zeer levendig bezig. Op den ovalen voet is een zeemonster gedreven, het bloemwerk rondom den nap is gegraveerd vlag, zeil, touwwerk, beeldjes en het losse bloem werk zijn zilver, het overige is verguldde hoogte is 43 Ned. duimen, Wij merken op, dat uit het jaartal, ons bedun kens, niet veel kan worden afgeleid. De zilveren vlag schijnt oorspronkelijk geëmailleerd te zijn geweest en de cijfers zijn er later door niet zeer kunstvaardige hand in gekratst. Dit was reeds geschied toen het stuk nog aan den heer Strieker behoorde (blijkens bovenstaande beschrijving). Hoogstens dus kan men denken aan eene over levering, dat dit jaartal vroeger op de vlag ver meld was. In elk geval echter is het stuk merk waardig genoeg, om op zijn tegenwoordig verblijf de aandacht te vestigen. Hbl Het Vaderland meldt: Van onzen correspondent te Brussel ontvangen wij de navolgende meedeelingen Een telegram van Brussel, dat ik dezer dagen in verschillende Nederlandsche nieuwsbladen aan trof, heeft de opzegging van het Belgisch-Fransche handelsverdrag aangekondigd. Zeer vermoedelijk had de niet altijd zeer nauwlettende Agence Havas het Engelsch-Eransche tractaat bedoeld. In ieder geval kan ik u op de meest stellige wijze verze keren, dat ons verdrag met Frankrijk nog niet is opgezegd. Men is hier echter officieus onder richt van Frankrijke voornemen, om daartoe bin nen eenige dagen over te gaan. Zoowel van hier als van Antwerpen, Brugge en Gent zullen zich, naar ik verneem, deputatiën, voor het grootste gedeelte uit voorname Vlaam- sche letterkundigen sameugesteld, naar het onaf- hankelijkheidsfeest te Brielle begeven. Tegelijk zijn hier èn in de Fransche, èn in de Nederland sche taal voorlezingen over de beteekenis van dien dag gehouden. En sommigen der sprekers bewezen door verschillende door hen begane historische dwalingen, dat men velen onzer natie niet al te hard moet vallen, wanneer zij niets van dien eersten stoot tot herstel van Nederlands onafhan kelijkheid weter., en dus de bedoelde voorlezingen volstrekt geen overdaad zijn. Ziehier een feit dat opnieuw bewijst, hoe onze clericaleu menschenliefde begrijpen en toepassen. Een Holian'dsch schipper, die te Aalst moest laden, verloor aldaar zijn 5%-jarig dochtertje door den dood. Het werd op het gemeentelijke kerkhof, naar den datum der teraardebestelling, begraven, 's Anderendaags beval de burgemeester echter dat de. groeve weder geopend en het lijkje omdat het kind Protestantsch was in een afzonderlijken hoek den godsakker vulgo: le trou des chiens zou worden bijgezet. De Arrond.-Rechtbank te Amsterdam heeft zich bij adres tot de Tweede Kamer der Staten- Generaal gewend over het ontwerp van wet, houdende een nieuwe rechterlijke inrichting. Met den meesten aandrang spreekt zij den wensch uit, dat door de Wetgevende Macht staat D, be- hoorende bij art. 54 van het bedoelde ontwerp van wet, voor zooveel het arrondissement Am sterdam aangaat in dier voege worde gewijzigd, dat het personeel van de Rechtbank aldaar zal bestaan uit: 1 president, 3 (of 2) vice-presiden- ten, 14 (of 15) leden, 1 officier, 4 substituut-offi ciers, 1 griffier en 4 substituut-griffiers. Naar men bericht, staat dë komst van deo heer L. Pulido, buitengewoon gezant en gevol I machtigd Minister van Venezuela, te's-Gravea J hage, in verband met eene regeling der 3 e;j 1% pCt. schuld van Venezuela. Zooals men wej hebben Eng. en Holl. comité's reeds langopeeJ schikking aangedrongen. D.) Een algemeene vergadering der suikerfabrj kanten heeft Woensdag in de Maruggzaal Brussel plaats gehad. Op die vergadering is sloten, dat het comité een aanstaand congres zf bijwonen, te Brussel te houden, ten einde ziel met Engeland, BVankrijk en Holland te verstaai| om die vier landen, wat de belasting betreft, i een volkomen gelijken voet te stellen. Aan de Provinciale Staten van Zuid-Hoflanj is nog rondgedeeld eene nota betrekkelijk de aan vragen van de Raden der Gemeenten Nieuw koop en Zevenhoven (Zuid-Holland) en Wilnii (Utrecht), strekkende, om tegemoetkoming teer langen in de kosten van het bouwen eener nieuw, gemeenschappelijke school met ondèrwijzersivo uing te Noorden, behoorende aan die gemeentel Gedeputeerde Staten hebbfen voorgesteld dat d Vergadering besluite, dat naar hare meeninghe aandeel der gemeenten Nieuwkoop en Zeven hoven in do geraamde uitgaaf van f 15,020 voor den bouw eener school en onderwijzerswoninj te Noor len, na aftrek van de f 500 van de waard; der oude gebouwen en grond en dus ad 14,52) in het geheel moet worden bepaald voor Nieuw koop op f 5000 en voor Zevenhoven öp f SOOO behalve haar aandeel in de kosten van aan koe, van den grond met de overdracht a f 700, als mede om het overige, dat de beide gemeente: in het geheel bedrag zouden moeten bijdragen, te nemen voor rekening van het Rijk en de prn vincie, ieder voor de helft. In de beide gemeenten zal men dan door le uing het overige kunnen vinden en tot de vei hóoging van den hoofdelijken omslag behoorei over te gaan. Bij beschikking van 22 Maart jl. is aan G. J. van Leeuwen te Alkmaar, voor het tijdvak van Vrijdag 5 April tot en met 14 Juni 1872, ver gunning verleend voor eeh stoombootdienst, be stemd voor veevervoer, van het stoomgemaal te Lyuden naar Leiden en tusschengelegen plaatsen, Z. M. heeft aan L. A. A. Coenegracht, lid van den gemeenteraad te Maastricht, vergunning ver leend tot het aannemen en dragen der versier selen van ridder der orde van het Heilige Qral van Jeruzalem en van het daaraan verbonden kostuum, hem door Z. D. H. den Patriarch van Jeruzalem geschonken. Z. M. heeft aan den heer M. van der Tak, Ne- derlandsch consul te Kanagawa, vergunning ver leend tot het aannemen en dragen der versierse len van ridder der Wasa-orde. Z. M. heeft aan den heer de Mare, Nederlandsch consul te Brussel, vergunning verleend tot hel aannemen en dragen der versierselen van com mandeur der orde van het Heilige Graf, en ridder der orden van Isabella la Catolica en van Christus., Z. M. heeft aan Mr. P. Teding van Berkhout,; op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang va: 1 April 1872, eervol ontslag verleend als rechte in de arrondissements-rechtbank te Haarlem. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen hetarr Groningen, ter standplaats de gemeente Zuidhorn, W. Koning, candidaat-notaris te Wolvega. Z. M. heeft benoemd tot plaatsv. kantonr. t( Rauwerd, Mr. L. R. Wentholt, secr. der gem, Baarderadeel, wonende te Weidum. Z. M. heeft benoemd; tot subst.-griffier bij de arr.-rechtb. te Dordrecht Mr. J. Meerburg, thans griffier bij het kantong. te Gorcum; tot griffier bij het kautong. te Gorcum, Mr. E. baron Collo! d'Escury, thans griffier bij het kantongerecht te 's-Gravendeel. Z. M. heeft den ritm. C. F. H. baron van Pal landt, van het 2de reg. huz., op pensioen gesl en het bedrag daarvan bepaald op f 900 'sjaars BINNENLAND. Delft, 23 Maart. Naar wij uit goede bron ver nemen, zal door de deelnemers aan den voorge nomen optocht, op 2 April, een bezoek gebracht worden aan het praalgraf van prins Willem den Eerste, in de Nieuwe Kerk, en na het uitspre ken van enkele toepasselijke woorden, een zil veren krans op dat praalgraf worden nederge- legd. De stoet zal het kerkgebouw binnenkomen en zich daaruit verwijderen onder het bespelen van het orgel. De plechtigheid zal alzoo spoedig afloopen en van zeer eenvoudigen aard zijn, daar er geene muzikale uitvoering bij zal plaats hebben, waartoe, als wij goed geïnformeerd zijn, aanvankelijk het plan bestond, maar waaraan velerlei bezwaren schijnen verbonden te zijn. (O. Ct.) Over-Betuwe, 22 Maart. De tabaksplanters zijn weer druk met het in orde maken hunner broei kassen bezig; zij beginnen nu hun jaarlijksch werk met vrij wat méér ambitie dan vroeger

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2