|4d Ie Monde en als ijverig werktuig van den er Windthorst en andere aanhangers van den ,01-maligen koning van Hanover, en had reeds ijoeger eene veroordeeling ondergaan wegens bet ontvreemden van staatsbeseheiden. IVolgens de Rheinische Kurier zal de Duitsche weering met 1 Januari a. s. de wet op het dag bladzegel opheffen. rjlpe vier geëxcommuniceerde Bonnsche bnog- leeraren, Hilgers, Reusch, Langen en Knoodt, Bbbeo, 1° een open brief aan den aartsbisschop Keulen, op waardige wijze tegen dat besluit liLoiesteerd. Wij kennen ons zoo schrijven f|» 0 a. terwijl wij ons verzetten tegen de I Jjrreien van 18 Juli 1870, volkomen vrij van de Humde van ketterij, en moeten daarom de door I „ze aartsbisschoppelijke genade uitgesproken cen- sucr, als voor God en zijne Kerk niet verbindend, irijzen, gedachtig aan de woorden van Paus Wasius I: //Een onrechtvaardig vonnis kan nie- «od voor God en zijne Kerk bezwaren." Voor [ergernis, voortvloeiende uit het feit dat onbe- Ipelijke priesters en onderwijzers, die jaren mg aan eene universiteit hebben gedoceerd, in bon ambt geschorst en in den kerkelijken ban Igldaan zijn, moeten wij alle verantwoordelijkheid vJu ons afwerpen. Wij koesteren het vertrouwen, jit deze maatregelen ons de achting dergenen, lp wier oordeel wij prijs stellen, niet zullen ont- [oven en houden ons overtuigd, dat de onzichtbare, Mdelijke Heer der Kerk, ous, ondanks het oor deel waardoor men ons wederrechtelijk van die Kerb wil afsluiten, steeds als hare trouwe zonen z»l blijven erkennen. Italië. H Ben gezant waar men mee zit opgescheept. In den laatsten tijd is herhaaldelijk bericht dat bet Italiaausche gouvernement besloten had zich te Versailles te doen vertegenwoordigen door [{Den anderen persoon dan den heer Nigra, die i werd bij deD President der Republiek on welgevallig en verdacht te zijnen telkens werd let bericht weder tegengesproken. Door eenen irrespondent van het Parijsche Journal des Débats jfordt in een schrijven uit Rome vao 15 Maart iet volgende als de ware toedracht der zaak ingegeven „Het is aan de Italiaansche ministers sedert gag bekend dat het Fransche gouvernement den leer Nigra ongaarne bij zich ziet, omdat,hij tan ken tijd in innige betrekking met den keizer Ispoleon III en met diens hof gestaan heeft ch daar het geene stoornis in zijne betrekking iet Italië wil brengen, heeft het Fransche gou vernement geene rechtstreeksche mededeeling dienaangaande gedaaD. De beer Nigra zou gaarne te Parijs blijven; en alhier, te Rome, wordt van onderscheiden zijden, met naine door den prins Napoleon, 's Konings schoonzoon en neef van den keizer Napoleon, moeite gedaan om zijne ver plaatsing tegen te houden. Evenwel begrijpt het ministerie dat de verplaatsing voegzaam en raad zaam zou zijnen het is geneigd om den heer Kigra als gezant naar het Russische hof te zen den doch het wil hiertoe niet overgaan voordat het door de aanneming van zijn financieel plan nieuwe vastheid zal hebben verkregen." TELEGRAM >1JEIST. Washington, 19 Maart. De Commissie van Soauciën van den Senaat heeft zich verklaard ;en de door den heer Sumner voorgestelde bill, tot vervanging der bestaande muntbiljetten door hatkistbiljetten met genot van oploopende rente. Het bij den Senaat ingediende rapport van de financiecle commissie bestrijdt de Bill tot af- thaffing van de inkomstenbelasting. Madrid, 20 Maart. In de berichten uit de pro- loeien wordt gezegd dat de coalitiën terrein eiliezen. Men meldt dat in de Baskische provin- :iëu Carlistische woelingen zijn opgemerkt. Men lucht wapenen meester te worden, met het oog 'P den opstand die voor de verkiezingen zou grijpen. Het is echter niet waarschijnlijk 1st die opstand zal plaats hebben, aangezien er 'crdeeldheid heerscht tusschen de Carlisten, waar van er velen de autoriteit van Nocedal weigeren te erkennen. De kiezers blijven aandringen op de candidatuur 'en Espartero. DUsseldorf, 20 Maart. De kunstakademie en het aangrenzende Standehaus zijn door brand vernield. Vele kunstschatten ziju verloren. De verzameling schilderijen en de bibliotheek zijn gered. (later bericht.) De brand in het academie gebouw is totaal vermeesterd. Slechts een gedeelte Van 'i gebouw is vernield. De kunstverzameling is gered. Londen, 20 Maart. In 't Lagerhuis is heden de heer Horsman op zijDe interpellatie terugge komen. De heer Gladstone weigerde de gevor derde belofte af te leggen, dat de Regeering hare bedoelingen en plannen ten opzichte van de Ata- hama-quaestie aan 't Parlement zal kenbaar maken. Elke wijziging van den staat van zaken zeide hij zou worden medegedeeld. De quaestieom treut 't beperken van Jt Koninklijk prerogatief met betrekking tot 't sluiten van internationale traetaten was voor bespreking vatbaar. Doch de eisch van den heer Horsman ging te ver. Stuttgart, 20 Maurt. De koning van Wur- temberg heeft de dotatie van 100,000 thlr., die te zijner beschikking gesteld was, verleend aan den minister van oorlog, v. Suckow. Jlunclien, 20 Maart. In de kamer van afge vaardigden stelde de regeering voor, toe te staan 8 millioen gulden, lot uitbreiding van het mate rieel der spoorwegen 14.078.800 gl. tot voltooiing van het spoorwegnet; 345.330 gl. voor een sta tion bij Ingolstadt; 5 millioen voor rentegarantie voor de spoorwegen in den Palts. Berlijn, 20 Maart. De Prov. Corr. meldt, dat de keizer, ofschoon herstellende, nog niet sterk genoeg is om deputation op zijn verjaardag te ontvangen. De keizer heelt het herinneringsteeken ook aan de bemanning der vloot geschonken, die den vijand opgezocht heeft of onder het bereik van Fransche schepen gekomen is. Den Ssten April zal de Rijksdag bijeen komen. (iumlilriiien, 20 Maart, De armee-bisschop Namczanowski heeft in strijd met het bevel der regeering, pastoor Grünert verboden zijn ambt als militair geestelijke waar te nemen. Versailles, 20 Maart. De aanneming van het postverdrag met Duitscbland wordt in parlemen taire kringen zeker geacht. Rome, 20 Maart. In de kamer zijn de alge- meene beraadslagingen over de fiDancieplannen gesloten. De minister-president Lanza verklaarde, dat Sella namens het geheele kabinet gesproken had, toen hij de kabinetsquaestie stelde. New-York, 20 Maart. Het Congres heeft bijzondere commissiën van enquête benoemd voor den verkoop vaD wapenen aan Frankrijk en vuor de diefstallen bij de douane te New-York en bij de marine. In verscheidene Staten zijn commissiën benoemd, om een onderzoek in te stellen naar de ouikoo- ping van ambtenaren en stadsbesturen. De gouverneur van New-York heeft de nien we Erie-bill goedgekeurd. 1? r o motlën. Leiden, 21 Maart. Bevorderd tot doctoren in de rechten de heeren E. W. Guljé, geboren te Breda, en P. S. Poppes, geboren te Balk, beiden met Stellingen. Beohtszaken. Gewezen vonnissen in strafzaken door bet kan tongerecht te Leiden den 4den Maart 1872. 3 wegens buiten een daargestelde waterplaats datgene te hebben verricht waartoe die inrichtingen bestemd zijn. 3 vuil in de gemeentewateren te hebben A geworpen. 1 over de klinkerstraat to hebben ge reden. 2 op de openbare straat met centen te hebbeD gepleid. 1 na bezetteu tijd vuilnis te hebben op gehaald. 1 bij nacht een schuit met vuil in de gemeente te hebben laten liggen. f met ongemuilbande honden te hebben gereden. Gemeenteraad. Zitting van heden, geopend te twee uren. Voorzitter de heer Burgemeester. De heeren Hubrecht, v, .Outeren en Bijleveld zijn Verhinderd deze vergadering bij te wonen. In deze zitting is o. a, ingekomen een voorstel van het raadslid Dercksen tot wijziging van art. 13 der verordening op de levering Yan Gaz aan particulieren. Gesteld in handen van B. en Ws. Vervolgens werd overgegaan tot de behandeling der volgende onderwerpen1°. benoeming van een 2den hulponderwijzer 3de kl. aan de openbare Bchool N°. 1 voor minvermogenden. Daartoe wordt benoemd de heer P. A. Biegman alhier. 2°. Voordracht betreffende het te bouwen school lokaal voor voorbereidend lager onderwijs. Het voorstel van B. en Ws. strekte om dat lokaal te doen bonwen op het plein naast het Nosocomium Academicum op de 'Oude Vest en om te besluiten dat het academisch ziekenhuis, wanneer het aan zijne tegenwoordige bestemming zal zijn onttrokken en mitsdien aan de gemeente Leiden zal zijn overgedra gen, niet zal worden gebezigd vóór de verpleging van personen, lijdende aan besmettelijke ziekten. .j,D0 heer Eigeman vraagt 1°. of er niet een steeg is die op de Oude Vest uitkomt en 2°. of het waar heid is dat de Minister van Oorlog voornemens is de Academie tot infirmerie te doen inrichten. Zoo dit het geval is dan zou z. i. het bezwaar van den Inspecteur voor het Onderwijs in aanmerking komen De Voorzitter antwoordt dat uit de teekening blijken kan dat dë toegangen zoo zijn gemaakt dat de schoolkinderen niets met de stegen zullen te maken hebben en op de tweede vraag dat sedert vele jaren het Departement van Oorlog over de zaak in correspondentie is met het D. Bestuur, maar dat het laatste steeds ten antwoord heeft gegeven dat het zich voorbehield het gebruik voor de stad te behouden en dat het zich dus met het oog op an dere plannen, niet kon binden. Overigens gelooft hij niet dat men thans veel meer op de zaak bij het Dep. van Oorlog rekent. De heer Eigeman meent dat als de steeg blijft bestaan, het bezwaar hetzelfde is en hij meent dus dat die plaats geene goede gelegenheid zou opleveren voor het bouwen van de school. De Voorzitter zegt dat de steeg zeer goed is af te sluiten. De heer Everts vraagt waarom dan vroeger, toen er sprake van was, het Dagel. Bestuur antwoordde dat de steeg niet kon worden afgesloten. De Voorzitter antwoordt dat het toen eene andere steeg gold. .De heer Everts blijft niettemin er bezwaar in vin den de school naast het Nosocomium te bouwen, uit hoofde van het weinige moois dat de kinderen in die omgeving kunnen zien. Hij betoogt voorts de wen- schelijkheid om de school op de Ruïne te doen bou wen, te meer daar de quaestie eindelijk moet worden uitgemaakt of men de Ruïne braak zal laten liggen of zal bebouwen. Zoo de RegeeriDg daarop een Aca demie wil plaatsen, dat haar daartoe dan een bepaalde tijd worden gegeven. Zoo er echter geen uitzicht be staat dat zij het doen zal, dat men dan besluite de Ruïne te bebouwen. Overigens zou z. i. een school aldaar weinig ruimte innemen en kan men een andere plek tot exercitieplein verstrekken. De Voorzitter antwoordt dat een ander exercitie plein moeilijk aan te geven zou zijn en dat de Re geering daarmede geen genoegen zou nemen. De heer Everts is van oordeel dat men de belangen der stad niet moet opofferen aan die van het Minis terie van Oorlog. De Voorzitter houdt vol dat het zeer moeilijk zal zijn de Regeering tot aanneming van een ander exer citieplein te overreden. De heer v. Heukelom geeft zijne buitengewone verbazing te kennen dat B. en We. een plek aan wijzen voor het bouwen van een school, waar de grootste schandalen en liederlijkheden in de Btad ge beuren en acht het zijn plicht met kracht daartegen op te komen, in het belang van de kinderen van zoovelen, in het belang van hunne ouders, in het belang van de stad. Hij weerspreekt de bezwaren tegen het bouwen der school op de Ruïne, welk plein slechts al te lang onbebouwd is gebleven. De Voorzitter antwoordt dat de stegen zullen worden afgesloten en dat men niet vergeten moet dat de school is voor kinderen van 610 jaren. De heer v. Heukelom betoogt nader het slechte der plaats door B. en Ws. aangewezen. De heer de Fremery wijst er Op dat op dezelfde plaats reeds scholen zijn en er weinig of geen klachten zijn gerezen over aanstoot. Hij verdedigt overigens de voordracht van B. en Ws. De heer Heukelom meent dat, omdat men tweemaal dwaalde, meu het nog geen derde maal behoeft te doen De heer Verster betoogt de wenschehjkheid van het bouwen der school op het Pieterskerkplein. De heer Stoffels wederlegt de bezwaren van den heer v. Heukelom en heeft bijna nimmer gehoord van iets dat aanstoot zou geven op de Oude Vest en verdedigt eveneens de voordracht. De heer Dn Rieu geeft in overweging de Vestwal hij de voormalige Koepoort als plaats voor het bou wen der school aan te wijzen. De Voorzitter verdedigt zich tegen een gezegde van j den heer v. Heukelom alsof het Dagel. Bestuur er geen prijS op stelde of gesteld had het oordeel der Plaats. Schoolcommissie in te winnen. De heer Goudsmit stelt eene motie van orde voor om het voorstel van B. en Ws. in stemming te bren gen, ten einde na de hoogst waarschijnlijke verwer ping B. eu Ws. in de gelegenheid te stellen eeu andere keus te doen voor het bouwen van de school. Het eerste gedeelte van het voorstel wordt hierop met 14 tegen 5 stemmen verworpen. Voor de heeren: Eremery, van Wensen, Driessens, StoffelB en de Voorzitter. 3°. Voordracht tot de onderhandsche verpachting der faecale stoffen, welke verzameld worden volgens het Liernursche rioolstelsel. Naar aanleiding van de opmerking door de Com missie van Financiën gemaakt en de nadere adstructie er van door den heer Buys (het bezwaar namelijk oih bij het eindigen van het contract met den heer J. C. van de Blocquery Jr. te Heemstede die nu 30 cents per 100 kilos zou betalen met 1874 dezen de voorkeur te geven den pachttijd met 2 jaar te verlengen legen een verhoogden prijs van 50 pCt. boven het oorspronkelijk bedrag) zoomede de discussie daarrover gevoerd door de heeren Krantz, de Eremery en Goudsmit, besloten B. en Ws. het voorstel aan te houden en met den heer Blocquery in overleg te treden die bepaling, als voor de gemeente te schade lijk met het oog op den stijgenden prijs der faecaliën, uit het concept-contract te doen vervollen. 4°. Adres van P. Kooreman Pz. houdende ver zoek dat hem ter bebouwing in eigendom worde afgestaan een stuk gemeentegronds buiten de Zijlpoort. De ongunstige beschikking op dat adres werd zonder discussie met algemeene stemmen aangenomen. 5°. Adres van P. C. Maks, waarbij hij gedeeltelijk afschrijving verzoekt van zijn aanslag in de plaatse lijke directe belasting 1871 ad ƒ13.38. Deze afschrijving wordt met algemeene stemmen verleend. 6". Snppletoire staat van begrooting en staat van af- en overschrijving ven het Werkhuis, dienst 1871. Wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. 7". Voordracht tot den openbaren verkoop van hoornen. Met algemeene stemmen aangenomen. 8°. Rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1S71. Daar onderscheidene leden tevens lid van de Kamer van Koophandel de vergadering moeten verlaten en deze dus onvoltallig is wordt, de beslissing tot eene volgende zitting uitgesteld. Hiermede zijn de onderwerpen, e n de orde ge steld, geëindigd. De heer Krantz verzoekt het Dagelijksch Bestuur ernstig te willen acht geven op de behoorlijke ver warming en ventilatie van de Nieuwe Gehoorzaal. De Voorzitter antwoord- dat het Dagelijksch Be stuur de meest mogelijke zorg voor een en ander zal dragen. De heer Hartevelt verzoekt B. en Ws., n. a. der discussie straks over de te bouwen schoolgevoerd, zich tot de Hooge Regeering te wenden met verzoek om een decisief antwoord betreffende haar voorne men tot bebouwing der Ruïne, ten einde zoo zij van haar plan afziet, de Raad een besluit in dien zin kunne nemen. De Voorzitter geeft de verzekering zich daaromtrent tot de Regeer-ng te wenden. Hierna werd de zitting gesloten. LAATSTE BERICHTEN. {Per Telegraaf) 's-Gravenhage, 21 Maart. In de zitting der Tweede Kamer van lieden, te 3 uren aangevangen, heeft de heer Nierstrasz gevraagd waarom de Regeering geen deel neemt aan de conference te Weèhen, tot beraming van maat regelen tot wering van de veepest. De heer Blussé heeft namens den Minister van Binnen- luudsche Zaken daarop geantwoord, dat de uit- noodiging strekte om bij Rusland aan te dringen om maatregelen te nemen tegen verspreiding aan zijne grenzen en aan die der Donau-Vorstendom men. Na velerlei discussie werd door den heer Nierstrasz voorgesteld de overlegging der corres pondentie, doch afgestemd met35 tegen 26stemmen. Morgen te 11 uren is aan de orde: de wijziging der posfwet, de overeenkomst der Kanaalmaat schappij, en eenige andere wetten, alsook eene Dadere interpellatie van den heer van de Putte over de opium-pacht. De behaodeling der onteige ningswet voor den spoorweg van Zevenbergen naar Zwaluwe is uitgesteld tot na het recès. 's-Gravenhage, 21 Maart. Voor de rechtbank is heden behaudeld de zaak van den Student B., uit Delft. Door het openbaar ministerie is ge- requireerd een cellulaire gevangenisstraf van een jaar en 8 boete. Mr. Wintgens was de verde diger van den beklaagde. De uitspraak is bepaald op heden over acht dagen. SVSate «TAATS-LOTERIJ. eerste klasse, vierde lijst. Trekking ran Donderdag 31 Haart. N°. 905 30,000. 16259 400. 11903 ÏOO. Prtyzen van ƒ30. 11 2523 4075 6687 9177 11252 15504 18186 72 2578 4173 6833 9213 11442 15617 18643 483 2643 4190 7032 9342 11515 15703 19019 937 2644 4200 7875 9387 11613 16017 19041 1018 2761 4217 7902 9570 11976 16459 19139 1028 3069 4294 8149 9674 13500 16919 19168 1167 3072 4915 8182 9806 13902 17009 19216 1251 3109 4986 8338 10144 14741 17295 19587 1327 3163 5153 8687 10248 14911 17482 19677 1378 3164 5336 8767 10707 15188 17655 19965 1459 3443 5807 8926 10836 15221 17901 19987 2121 4026 6248 9175: 10932 15415 17977 19994 2348 THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. nam. nam. nam. avond avond 5 ii. 8 ii. 12 Q. 4 u. 5 u. 8 a. 10 n. Woensd 38° 36' 33' Dond. 28u 32 4, r 40° Wind: Woensdag-middag 5 u. N. Donderdag-morgen 8 u. Z. W Donderdag-middag 4 u. N. W. Daar de conservatie van Mond en Tanden vol gens het oordeel van alle Geneesheeren noodig en nuttig is voor de gezondheid van den mensoh en tegen veel pijn eu onaangenaamheden vrij waart, moet men het als plicht beschouwen, daartoe het beroemde, met het schitterendste suc ces "bekroonde Anatherln-Mondwatcr van Dr. POPP te Weenen aan te hevelen. Geen middel werkt zoo krachtig en zeker tegen ontsteking dér tanden, verrotting, mondzweren, bederf in don mond, zelfs tegen scheurbuik, als dit heerlijk Water, dat tevens voor Gezonden het zekerste voorbehoedmiddel tegen alle moudziekten is. Op wekkend, verfrisschend, den adem zuiverend, werkt het bijzonder op de tanden, wier gezond heid en natuurlijke kleur behouden en weder hersteld worden. Het geneest bederf der tanden, de pijn die door holle eu aangestoken tanden wordt teweeggebracht en licht bloedend tand- vleesch. Tegen alle tandpijn (rheumatisch of ner veus) is het eene snelwerkende en zekere remedie, terwijl het den adem verfrischt doordien het alle schadelijke zelfstandigheden uit den mond ver. drijft. De heilrijke gevolgen van dit middel kan nen derhalve niet genoeg aan alle tandlijders worden aanbevolen. AOVËRTËNTlËi. Ondertrouwd C. VAN TIEL en J. M. REYST. Leyden, 21 Maart. Receptie: 1 April, Nieuwen Rijn, W. 7, N". 65. Eenige kennisgeving. De verkooping van eeu HUIS en ERF te Leiden, in de Kiok- steeg, en drie DITO aldaar in de Vrouwenkamp eu Lijsbethsteeg, tegen 23 en 30 Maart 1872, door Notaris DERCKSEN aangekon digd, zal geen voortgang hebben.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3