Volgens telegram van Point de Galle, dd. 19 Maart, was de volkomen herstelling van de schroef van het stoomschip Prins van Oranje, kapt. Braat, ten einde gebracht. Eenige geloste lading wordt herscheept; de reis naar Batavia zou spoedig her vat worden. Passagiers en equipage zijn in den besten welstand. Sedert eenigen tijd zegt de Enschedische Gt. wordt hier afval van tarwemeel (zoogenaamde grint) als veevoeder verkocht. Daar zich na ge bruik van dit voeder bij verscheidene koeien ziekteverschijnselen voordeden, vermoedde de vee arts dat er schadelijke bestanddeeleu in het meet aanwezig waren. Een scheikundig onderzoek in het Laboratorium der Industrieschool bevestigde dit; het meel bleek met gips en aluin vervalscht te zijn. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad te Amsterdam is de voordracht van B. en Ws., betreflende de verbouwing van den Stads-Schouwburg aldaar, met bijna alge- meene stemmen aangenomen. Vrijdag-avond werd te Moordrecht de winter- avondschool, die gedurende vijf maanden voor kinderen boven de 10 jaren, die meest in de fabrieken arbeiden, gehouden wordt, weder ge sloten. Zij was dezen winter door ruim 180 leer lingen bezocht, die zeer getrouw van die gelegen heid gebruik gemaakt en vrij goede vorderingen gemaakt hebben. In het bijzijn van een aanzienlijk aantal leden van het Schoolverbond werden aan ruim 100 leerlingen kleedingstukken uitgereikt. Deze had den niet meer dan vijfmaal de school verzuimd, met uitzondering van een enkelen die door de roodvonk-epidemie tijdelijk de school niet had kunnen bezoeken. Voor de uitdeeliug werd er met de leerlingen nog het een en ander gewerkt en met kracht en geestdrift menig lied, op 1 April toepasselijk, gezougen. De Staatkundige Vereeniging Staatsburgerschap te Heerenveen heeft dezer dagen het volgende programma vastgesteld 1°. alle staatkunde ondergeschikt aan de zede- kunde en het recht. 2°. Rechtszekerheid het hoofdduel van den Staat, onverminderd de verplichting van het Staatsbe stuur, om binnen den kring zijner bevoegdheid, de stoffelijke en zedelijke belangen der ingezetenen te bevorderen. 8°. Eerlijke en getrouwe uitvoering van de grondwet, met onbekrompen toepassing van de daarbij bepaalde staalkundige en staatsrechtelijke waarborgen. 4°. Uitoefening van de wetgevende macht door den Koning en de Staten-Geueraal, van de uitvoe rende macht door den Koning met een verant woordelijk Ministerie en controle van de verte genwoordiging op alle Regeeringsdaden. 6°. Geene staatsrechtelijke privilegiën. 6°. Rechtstreeksche verkiezing van alle trappen der vertegenwoordiging, met zoodanige uitbreiding, als met de zelfstandigheid van oordeel en maat schappelijke betrekking der kiezers bestaan baar is. 7'. Zelfstandigheid van de provinciale en ge meentebesturen, met vermijding zooveel mogelijk van centralisatie behoudens de verantwoordeiyk- heid van de lagere aan de hoogere besturen. 8°. Regeling van de inrichting en bevoegdheid der gemeentebesturen over het geheele Rijk op eenparigen voet en onder dezelfde benaming. 9®. Openbaarheid van de beraadslagingen van alle trappen der vertegenwoordiging. 10". Eenvoudige en min kostbare rechtsbedee- ling. 11°. Volledige scheiding van Kerk en Staal, behoudens de grondwettelijke verplichting van den Staat jegens de Kerk. 12°. Bevordering van algemeene ontwikkeling, inzonderheid door handhaving en meerdere vol making van het openbaar onderwijs. 18". Eenvoudigheid en gepaste zuinigheid in alle takken van bestuur, met nauwkeurig toezicht van de vertegenwoordiging op het beheer der financiën. 14®. Onbelemmerde vrijheid van handel en nijverheid. 15°. Afschaffing van alle monopoliën. 16°. Billijke verdeeling der belasting, zooveel mogelijk iu evenredigheid van ieders financieele krachten. 17®. Geen slavernij of verplichte persoonlijke dienstbaarheid in de koloniën van den Staat, bevordering van de verstandelijke en zedelijke ontwikkeling van de bevolking en rechtvaardig heid in- en gestrenge contróle op het beheer der koloniën. Van den 18den tot den 21sten Juni e. k. wordt te Utrecht gehouden het XXVIste Ned. Land- huishoudkundig Congres, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen aldaar. Op de eer ste vergadering zullen o. a. de verslagen worden uitgebracht dooi de commissie, benoemd tot onder zoek der organisatie van de verschillende water schappen in de onderscheidene provinciën van ons land, en die, belast met het opsporen van verbeteringen van de vervoermiddelen in ons land in het algemeen en van den landbouw in het bijzonder. Onder de onderwerpen ter bespreking vinden wij in het programma o. a. opgegevende quaestie van het belang van den landbouw bij de faecale sto/fen in de groote gemeenten, iu te leiden door den hoogleeraar v. Baumhauer; den toestand van de tabaksteelt in Nederland (door den heer W. Fro- wein); de redenen waarom liet Ned. rundvee, zooals het op de Loudensche markt wordt aan gevoerd, op verre na niet in waarde gelijkstaat met het Eogelsche vee (door Dr. VV. C. H. Staring); het oprichten eener school voor de houtleelt (door denzelfden geleerde)het belang en de beste wijze om de duizenden bunders, die nog in ons land ontgonnen kunnen worden, in cultuur te brengen, tevens als middel om aan velen werk te verschaffen; de redenen waarom de land bouw in enkele deelen des lands een hooger ont wikkeling heeft bereikt dan in andere, vooral in vele kleistrekenmededeelingeü omtrent den toestand der arbeidende bevolking ten platten lande met betrekking tot de loonen; de vraag of in ons land het grondbezit zich in weinige handen concentreert, of allengs verbrokkelt, of openbare dan wel onderhandscbe verhuring voor de belangen van den landbouw het meest voor- deelig is; de voor- en nadeelen van lange pachttermijneu; de wenschelijkheid om behalve' de éene rijks-landbouwschool, door de wet op het M. O. geeischt, provinciale landbouwscholen op te richten, voor bezitters van kleine landbouw bedrijven en voor opzichters en rentmeesters. Tot opluistering van het Congres wordt van 18—23 Juni een tentoonstelling gehouden van bloemen, voortbrengselen der zuivelbereiding, land bouwwerktuigen, enz., den 19den Juni een ten toonstelling van vee, voorts concerten, een hard draverij vanwege het Utrechtsche gemeente bestuur enz. Bewijzen van lidmaatschap h I 2, zijn te verkrijgen bij den 2den secretaris en penningmeester van bet bestuur, Jhr Mr. R. de Beaufort, te Utrecht. Hbl Er is een Koninklijk besluit, dat aan de drie oudstbenoemde commissarissen van politie te Am sterdam toekent een jaarwedde van f 2500 en aan de twee jongstbenoemde een jaarwedde van (2200. Op 1 Januari '72 werd een der drie oudstbe- noemden eervol ontslagen. De heer J. C. Steen bergen werd daardoor een der drie oudstbenoemde commissarissen, en dacht dat hij voor 1 Maart 2500 zou ontvangen. B. en VV. denken er echter anders over. Het Koninklijk besluit, zeggen zij, Vindt eerst zijn toepassing, wanneer de openge vallen plaats is aangevuld, want.... anders zijn er geen drie oudst- en geen twee jongstbenoem- denl Eerst op 1 Maart was de vacature verdwe nen, en daarom heeft de heer Steenbergen geen recht op de verhooging zijner jaarwedde over Januari en Februari. De heer Steenbergen is daarmede echter niet tevreden en heeft zich tot den gemeenteraad ge wend, waar de zaak heden zal worden behan deld. Het Handelsblad tracht in haar nummer van gisteren aau te tooneu dat het onbillijk zou zijn de verhoogde jaarwedde te weigeren, want dat de heer Steenbergen 1 Januari N®. 8 werd, ouk al ontbrak nog N°. 5, en dus terstond aanspraak heeft op hetgeen aan N®. 1, 2 en 3 is toegekend. (Vad.) In eene te Middelburg gehouden vergadering van de regelingscommissie van het Xllde taai en letterkundig congres, is besloten, dat dit daar zal worden geopend op Maandag den 2den Sep tember a. s. Aan deh burgemeester, Jhr. Mr. J. VV. M. Scborer, is het eerevoorzitierschap aange boden, die dat welwillend heeft aangenomen. Ingevolge Art. 10 van het Koninklijk besluit van den 24sten September 18G9 (Staatsblad N°. 154) geven de burgemeesters tijdelijk vergunning tot het in werking brengen van verv oerbare stoom- toestellen, wanneer aan de onder ao van dat artikel gestelde voorwaarden is voldaan. Het ge val doet zich meermalen voor, dat vervoerbare stoomtoestellen op die wijze in werking gebracht zijn, zonder dat de districtsingenieurs van het stoomwezen daarvan kennis dragen, waardoor die toestellen feitelijk aan hun toezicht worden onttrokken. Voorts zijn in sommige gemeenten ontploffin gen van stoomketels voorgekomen, waarvan aan de ingenieurs geen mededeeling is gedaan. Art. 19 der wet van den 28sten Mei 1869[Staalsbl. N®. 97) schrijft, wel is waar, die mededeeling alleen aan de burgemeesters voor, indien door de ont ploffing schade is te weeg gebracht, doch ter op sporing van de oorzaken, die tot ontploffingen aanleiding geven, is het wenschelijk, dat die ambtenaren van alle dergelijke ongevallen kennis bekomen. Pit dien hoofde heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken den Commissarissen des Konings verzocht, deri burgemeesters de aanschrij, ving van zijn ambtsvoorganger van 29 Maart 1S7U te willen herinneren, met uitnoodiging, den amb tenaar, belast met het toezicht in hunne provin cie, kennis te geven van elke ontploffing van een stoomketel, om het even, of daardoor schade ver oorzaakt zij dan niet. In overeenstemming met 's Ministers verlangen heeft de Commissaris des Konings in deze pro vincie, de gemeentebesturen alzoo andermaal aan de circulaire van 4 April 1870 herinnerd. Bij beschikking van 19 Maart 1S72 is aau A G. Huyskes, te Hedel, tot wederopzegging, ver gunning verleend voor een stoomsleepdienst op de Noordzee, de Zuiderzee en langs verschillende rivieren in de provinciën Noord-Brabant, Gel derland, Zuid-Holland, Utrecht en Overijsel. Z. M. heeft aan den heer L. Coblijn vergun ning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 3de klasse der orde van Danilo, hem door Z. H.den vorst van Montenegro geschonken. Z. M. heeft de heeren Willem van Citters te 's-Gravenhage en Mr. Cornelis van Citters, bur gemeester van Heinkenszand en 's Heer Arends- kerke, met al hunne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen iu den Nederland- schen adel verbeven. Z. M., heeft aau den heer C. Sandt van Nooteo, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen en ontvanger der registratie en domeiuen te Deventer, behou dens aanspraak op pensioen, met dankbetuiging voor de aan den lande in onderscheidene be trekkingen bewezen diensten gedurende een tijdvak van ruim achtenvijftig jaren. Z. M. heeft aan den heer J. A. Sannes, op zijn verzoek, eervol outslag verleend uit zjjne betrekking van directeur van het postkantoor te Veeodam, met vrijlating om zijne aanspraak op pensioen te doen gelden. BINNENLAND. Zaandam, 19 Maart. Blijkens het verslag der commissie van weldadigheid alhier, werd gedu rende den afgeloopen winter aan behoeftigen de zer gemeente uitdeeling gedaan van bijna 11 balen rijst en 14,790 portiën soephetgeen alles uit vrijwillige bijdragen der ingezetenen werd be streden. Ook ontving die commissie van het co mité Volk en Vaderland eene toelage van 1100, om in buitengewone omstandigheden te gebruiken. Rotterdam, 19 Maart. Niettegenstaande het storm- eD regenachtig weder, zijn er heden vele buitenlieden hier ter markt aanwezig, zeer waar schijnlijk door de tentoonstelling van vee, enz., heden door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken, op de plaats der sociëteit alhier gehouden, alwaar schoon vee was ten toon gesteld en de vooruitgang op dat gebied bijzonder was op te merken. De verloting, waarvoor veel van de tentoonstelling was aangekocht, heeft al gemeene deelneming gevonden, terwijl de ten toonstelling zelve vrij druk bezocht was. Onder bakkersgezellen van de grootste bak kerij hier ter stede heeft gisteren een werksta king plaats gevonden en door de weigering van de geëischte loonsverhooging duurt ook nog be den die werkstaking voort. Woerden, 20 Maart. Behalve de collecte, ge houden ten behoeve van het asyl, circuleert, met goed succes, nog eehe lijst, meer bepaald bestemd voor de plaatselijke viering van het Aprilfeest. Moordrecht, 19 Maart Verblijdend mag het heeteD, dat ook de Zuid pias-polder, de grootste van ons land, belangrijk vooruitgaat, hetwelk vooral een gevolg is van den beteren waterstand, ver kregen door een krachtig stoomgemaal. De verkoop n de vorige week van eene woning met ruim 52 hectaren land tot het kapitaal bedrag, behalve de kosten, van ƒ73,160, is daarvan een onweder- sprekelijk bewijs. Mogen er nu maar verdere maatregelen voor eene geheele stooihbemaling door het Bestuur voorgedragen en met bijval ontvangen worden, daD zal de Zuidplas-polder nog verder vooruitgaan en de daaraan gelegen landerijen zullen in de stijgende prijzen, die men allerwegen bij goede gronden opmerkt, ook zeker ruimschoots blijven deelen. Arnhem, 19 Maart. In de vergadering van het geschied- en letterkundig genootschap Pro- desse conamur werden gisteren door dr. H. F. R. Hubrecht uit Amsterdam dè volgende stellingen verdedigd 1®. De opleiding van den onderwijzer der lagere school is onvoldoende. 2°. Inrichtingen, waar de kweekeliug en de hulponderwijzer onderwijs ontvangen, behooren van Rijkswege in voldoenden getale te worden opgericht. 3°. Het kweekelingenstelsel behoort te wordJ afgeschaft. De gemeenten moeten geleidelijk nu werkzame kweekelingen door hulponderwi| zers vervangen. Na een breedvoerige toelichting van den v- dediger en daarop gevolgd debat werden dt stellingen, behoudens een kleine wijziging c de strekking om ook de onderwijzeressen daa op te nemen, in haar geheel uaugenomeu. Na de vergadering werd den verdediger di eenige leden een souper aangeboden. (Vai., Deventer, 18 Maart. De aanvoer van paardt op de gewone palmmarkt was buitengewoi groot. Van de 429 stuks werden de meeste te»J hooge prijzen verkocht.ErwarenzeerveelFranscl kooplieden ter markt gekomen, die van 400 u f 603 voor schoone exemplaren besteedden. EtJ paard werd zelfs voor 700 verkocht. Het ve| werd meest voor Duitsche rekening opgekoc! en wat ter markt was, werd grootendeels verkockil Zes sollicitanten hebben zich aangeboda voor de betrekking van leeraar in de Hoogduitsctl en Fransche taal- en letterkunde aan de hoogei burgerschool. Geen hunner is volgens de wl ten gevolge van het afgelegd examen, voor mii delbaar onderwijs bevoegd beide talen te ondei] wijzen. Assen, 18 Maart. Per beurtman van Amsterdai zijn aangevoeld twee kanonnen, waarmede bij gelegenheid van het feest op 1 April aanst. alhii saluutschoten zullen gelost worden. Heden heeft te dezer stede een vergaderin: plaats gehad, om de middelen te bespreken ti verkrijging vaD grooter garnizoen te dezer stedt| Wegens de gezonde ligging dezer stad en eei geschikt schietterrein, een der besten in Neder| land, hoopt men dat de regeering daartoe mon besluiten. BUITENLAND. FrankrUlt. Acte van bekwaamheid. Al weer een paar ultramontanen minder. De Gemeenteraad van Parijs heeft ten aauzienl van de school-geestelijken een gewichtig besluit! genomen. Tot dusver namelijk hadden die onder-1 wijzers, als ze zoogenaamde „lettres d'obédience" I konden overleggen, geen acte van bekwaamheid noodig. Deze exceptioneele toestand zal na ver loop van een jaar ophouden, aangezien de Raad bepaald heeft, dat na dien tijd de school-geeste lijken, om onderricht te geven, even ais elk an der, in 't bezit moeten zijn van eene acte van j bekwaamheid. Evenals onlangs Michaud, hebben dezer dager de abten Junqua en Mouls te Bordeaux het jut van het ultramontanisme afgeschud. Vóór eenige dageD nl, heeft de eerste een briel gericht aan den aartsbisschop van Bordeaux, waarin hij in zijn naam en iD dien van een groo! aantal leden der girondijnsche geestelijkheid ver klaart, ,/dat hij het onfeilbaarheidsdogma ver werpt" en alle christenen oproept, hetzelfde fel doen. „Eenigen onzer," voegt hij er bij, „zulle:! hun kerken hebben, waar men vrijelijk zal kuif nen ademhalen, ver van het valsche onderricl uwer decreten; anderen, die parochie-geestelij ben, predikers, schrijvers zijn, zullen in hun kei ken en voor het uiterlijke met u blijven, maar in den geest zullen zij met ons zijn." Iu een postscriptum eindigt hij zijn schrijver aldus: „Reeds morgen zal een comité van han deling benoemd worden, dat zijn middelpunt heeft te mijnen huize te Bordeaux en in betrek king zal staan met al,,de andere comités te Parijs, in Spanje, Zwitserland, Italië, Duitschland, Rus land, België, Engeland en de Vereenigde Staten, Zoodra onze middelen het veroorloven, en dal zal zeer spoedig zijn, zullen wij onze kerken en den waren eeredienst hebben; maar reeds nt bieden wij ieder die denkt als wij eu door de onfeilbaarheidsgeestelijken veroordeeld is, alk hulp aan, die het ware christendom te allen tijd ter beschikking der geloovigen heeft gesteld." Dezen brief aan den aartsbisschop heeft Junqui kort daarop doen achtervolgen door een adres aan de verstandige en vaderlandslievende inwo ners van Bordeaux, waarin hij dezen herinner! aan hun wanhopigen wederstand tegen den vreem den overweldiger en hen oproept tot een ver nieuwde betooning hunner dapperheid: „toen," zegt hij, waren het de PruiseD uit Pruisen, thaD» zijn het de Pruisen van het Vaticaanl" Duitsohlanfl. Kuhn. Dagbladzegel. Protest van vier hoogleeraars. Volgens de BerlijDSche bladen, is zekere Kuhn, Pruis van geboorte, maar in Frankrijk genatu raliseerd, die zich sedert geruimen tijd in Ber lijn ophield, dezer dagen door de politie uit het land gezet. Hij stond bekend als medewerker van het te Berlijn,verschijnende ultramontaansche blad Germania, als correspondent van het Parijssche

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2