nemer in de beide buffetten. Des middags wordt er op het raadhuis, dat door den heer van der Wiel uit Rotterdam gedecoreerd zal worden, een diner gehouden, waarvoor de heer Deutschman te Rotterdam de zorg op zich heeft genomen, vermoedelijk zullen daaraan wel de Koning en Prius Alexander deelnemen. Op verzoek des Konings is ook de bekende geschiedschrijver John Lothrop Motley daartoe uitgenoodigd. Buiten de Zuidpoort (de poort, waardoor den Isten April 1572 Bois van Treslong de stad binnenrukte) zal een „schitterend vuurwerk" worden afgestoken te leveren door den heer Ruysch. De platen van den heer Ver fluell, waarvan ik u reeds vroeger schreef, zullen ter bezichtiging liggen in het Wees huis. Behalve het muziekkorps uit Arnhem komt nog 't korps hoornmuzikanten van 't derde bat. jagers te 's-Hage en verder brengt het ramtoren schip de Buffel van den Helder zijne stafmuziek mede. Uit 's-Hage komt de 2de sectie der afdee- ling van 't Metalen Kruis de feestviering bijwo nen. Aan den heer W. J. Hofdijk is opgedragen, een gedenkboek te vervaardigen van het feest. De redacteuren van eenige Christelijk Nationale couranten roepen alle „christenen" op tot eene waardige feestviering; die oproeping getuigt (Vad. 12 Maart) van groote verdraagzaamheid. Mevrouw Storm (Utr. Dagbl. 11 Maart) vraagt de medewer king der vrouwen tot het nationale feest. Bijna iederen dag lezen wij in de couranten van locale feestviering. Zij is algemeenslechts eenige plaatsen in Brabant, waar de ultramon- tanen den boventoon voeren, uitgezonderd. Ik zal daarom uwe lezers niet vermoeien met eene opsomming van al de plaatsen, waarvan ik het deze week opteekende. Veelal bestaat die feest viering in een historischen optocht. Het aantal subcommissiën bedraagt door de oprichting van 3 nieuwe, te Hooge Zwaluwe, Moerdijk en Steenwijk 200; dat der correspon dentschappen 20 (in mijne vorige opgave was eene fout ingeslopen niet te Oudenhoorn maar te Neder- hemert was een correspondentschap opgericht). Daar het uw lezers misschien wel eenig belang kon inboezemen, hoeveel de hoofdcommissie ver zameld heeft, heb ik mij aan eene optelling ge waagd van hetgeen zij volgens hare offciesle berich ten in 't Weekblad had verzameld. Ik behoef u niet te z eggen, wat voor een werk dat was, daarom, hoewel ik de bewerking zoo nauwkeurig mogelijk heb gedaan, roep ik toch verschooning in voor fouten. Sommige zijn buiten mijne schuld, b. v. te Brielle was ingezameld „meer dan 14(10;" hiervoor moest ik wel 1400 rekenen? Dan vond ik weer eens de atoezeggin gen,", die ik niet heb medegerekend, wanneer het geld nog niet ingekomen was. Bovendien kan het Weekblad fouten begaan hebben. Ik verzoek de couranten, die dit mochten overnemen, hierop wel te letten. Volgens mijne berekeningen dan heeft de hoofdcommissie bijeengezameld ƒ18,154.90' en wel: voor 't monument 15,879.22'; voor 't asyl 2429.68voor eene nuttige inrichting (zon der aanduiding welke) 333,50; voor een Oranje- Nassau weeshuis volgens 't plan van Bernhardi (waarvan de geschiedenis beschreven is in de Amst. Cour. van 14 Maart) 12,50. Uil de cou ranten dezer week zag ik dat zij verder ontving van de regenten van 't St. Anthony-Gasthuis te Leeuwarden de toezegging van ƒ1000 voor't asyl; van prinses Marianne 1000 (asyl) en ƒ300 (mo nument); van de subcommissiën en correspondent schappen Groningen 390,50 (asyl f 331,50); Tiel ruim 400; Beverwijk 169 (asyl 140);Kuilen burg 220; Den Haag 1100 (asyl); Texel on geveer 50 (asyl); Werkendam ƒ138 (asyl); Harlingen meer dan ƒ1100; Heerjansdam ruim 50 (asyl); Willemstad 47 (asyl 3,50); Lochem 127,45 (asyl); Klaaswaal 76,20 (asyl 50,30); Hoorn 272 (asyl 43,60); Aardenburg 60; Rozenburg 87; Maasland 31,20; Koedijk 10 (asyl); Dubbeldam 25,55 (asyl); van Teylers stichting te Haarlem 200 (asyl); van de collec- tanten-vereeuigiug te Rotterdam f 3425,66; aan verschillende giften 120 (asyl 65). Wij worden dagelijks overstroomd met de voortbrengselen der gelegenheidslitteratuur. Onder de courantartikelen noem ik slechts dat van den heer E. H. Kol (lid der asyicommtssie) in de N. R. Cl. van 11 Maart en dat van een „prulte laar" in de Amst. Cour. van 14 Maart, die klaagt, dat wij geen „liedjes" hebben, geschikt om door 't volk gezongen te worden. Hierbij wijs ik ook op de plaat Het Isolement van de Zwarten en Groenen in Uilenspiegel. Onder de werken over 1 April (zoowel liederen en gedichten als historische ver halen) noem ik Het Morgenrood der Vrijheid of den Briel in 1572, door H. C. van der Heyde; 12 lie deren uit het Geusen-liedeboeck, die spoedig uitge geven zullen worden door de Vereeniging voor Nederlandsche Muziekgeschiedenis; A. van Schel ven, de inneming van den Briel, een nieuiv Volkslied (Rotterdam, Hendriksen); H. Th. J. van Hall, Lied van 't Nationale Brielsche Geuzenfeesl; M. Smink, Hoe een grootvader de inneming van den Briel vertelt (en meer dergelijke schoolboekjes); Het jaar 1572 door P. C. HooftAnna Foore, Vrijheidszin en dwin gelandij-, G. van der Schraft, Ons Vaderland; Het Asyl in den Briel ('s-Hage, van 't Haaff) en Streck- fuss, De Dageraad der Vrijheid, vertaald door Ter Haar. Reeds is aangekondigd voor de volgende aflevering van Omnibus1 April door Gerard Kei Ier. De Olijftak deelde eenige bijzonderheden aan gaande den Briel mede, en als groot nieuws, dat deze stad de eerste vestiDg was, die op 1 Dec. 1818 de Franschen verdreef! Dat is toch al lang bekend, dunkt mij. De heer Simons heeft eene gelegen heids-statuette vervaardigd van Blois van Treslong, den edelen Watergeus, die na zich op 1 April te Brielle zoo roemrijk onderscheiden te hebben, den 18den November 1572 reeds „Gouverneur en Capitein- Generaal van de Stede van den Brielle" was; en van 1573 tot 1576 „Baillu en Dijkgraaf der stede van den Briele en den Lande van Voorne"is ge weest Gedenkpenningen van het feest zullen geslagen worden door het muntcollegie, den munt meester en 's rijks stempelsnijders. Laat mij eindelijk spreken van de wanklanken, die zich omtreut de feestviering doen hooren. Als verslaggever reken ik mij dat tot plicht, hoe onaangenaam mij dat ook valt. Want wie zal het zeggen, welke gevolgen de houding der ui tramontanen na zich zal slepen! De sympathie is zoo groot (een nieuw bewijs geeft het verhaaltje van de arme vrouw te Gouda, in uw Dagblad van 14 Maart), dat men die oppositie niét kan dulden. Gij kunt dén geest, die het volk beheerscht, o. a. zien in het versje, dat volgens uw blad van 12 Maart te Amsterdam in omloop is. Wat was deze week de twistappel? Id een schrijven van de hoofdcommissie aan de Gentsche subcommissie had deze verklaard, dat het feest van 1 April „zijn vrijzinnig en historisch karakter" zou behou den I De ultramontaansche organen maakten er van (de Bien Public begon er mee), dat bet feest het karakter zou behouden van een vrijmetselaars- feest! En dadelijk was ten gevolge van die op zettelijke vervalsching de geheele ultramontaan sche bende met de haar ten dienste staande or ganen in beweging. Dr. Nuyens interpelleerde de hoofdcommissie iD eene brochure: Iets over het feest van den lsten April. Haar antwoord is uw lezers reeds bekend uit uw Dagblad van 16 Maart. In den Tijdspiegel (u°. 3) komt een brief voor van een „hooggeplaatst geestelijke" die verklaarde dat hij geen lid kon worden van eene subcom missie, omdat met 1 April 1572 de „onderdruk king en miskenning" der Nederlandsche Katho lieken is begonnen. Denzelfden afkeer vau de feestviering merken wij ook op in de zuidelijke gemeenten van ons land. Moge daar al locale feestviering gehouden worden het wordt nog in de N. R. Ct. van heden beweerd het ge schiedt niet van gemeentewege: te 's-Hertogen- bosch verwierp de Gemeenteraad met 12 legen 5 stemmen het voorstel om ƒ8110 ter beschikking te stellen van de feestcommissie!! Te Breda heeft door toedoen van de ultramontanen eene muziek vereniging hare deelneming geweigerd!! De heer prof. De Bosch Kemper heeft in 't Handelsblad (15 Maart) het tegenstrijdige aan te toonen van de redeneeringen des heeren Thijm. Deze tracht zich te verdedigen in een onbedui dend stukje (Handelsblad van heden), dat bij even goed achterwege had kunnen laten. Een heuglijk verschijnsel is het Woord aan al de Roomsch-Katholieken van den heer C. H. van Vlooten. Ook is gelukkig bet verhaaltje, dat ook ik ver leden week deed, als zoude er te Eibergen door Katholieke ingezetenen voor 160 zijn ingetee- keud en weer ingehouden, gelogenstraft door den president der commissie aldaar (N. R. Cl. 13 Maart.) De commissie van oppertoezicht en beheer over de Kweekschool voor Zeevaart alhier heelt ter kennis gebracht, dat op den 25sten Maart a. s. te Leiden eene keuring zal plaats hebbeo van knapeD, welke bij 's Rijks Zeemacht eene ver bintenis wenscheu aan te gaan. missaris des Konings iu Zuid-Holland, door den President der Tweede Kamer, door den generaal Schönstedt, bevelhebber in de 1ste Militaire afdee- ling en door den heer Motley. Dr. Klug zich niet verheugd hebbea in een groote opkomst bij zijn gisterenavond in de Schouwburgzaal gehouden voorstellingen, dave rende toejuichingen vieleD daaraan niettemiD ten deel. Het is waarlijk interessant door een 36 millioen- voudige vergrooting kennis te maken met het schooue, dat in de natuur ook bij het voor het oog nauwelijks zichtbare of geheel onzichtbare niet vergeten is, en het duidelijk te aanschouwen aan welke zonderlinge bewoners een droppel water of een chignon tot woning strekt. Men heeft trouwens in verschillende bladen die voor stellingen zoozeer geroemd dat alle aanbeveling overbodig is voor ieder (en dat zullen er velen zijn) die een vergrooting op dergelijke schaal nog niet heeft waargenomen, om eens een kijkje te nemen. Wij twijfelen dan ook niet of de morgen avond te geven volksvoorstelling zal druk bezocht worden. De uitnoodiging der Hoofdcommissie te Brielle, tot bijwoning van de feestviering op 1 April a.s., en tot deelneming van het op dien dag ten Raad- huize te houden feestmaal, is aangenomen door de Ministers van Bosse en Jolles, door den Com- Ook bij de feestfleriog tiq f December 1863 hield de beer Poet de godedieoitoefeQing in de Groote Kerk, De raad vau bestuur der Academie van Beel dende Kunsten te 's-Gravenhage, heeft besloten een afzonderlijken cursus op te richten voor vrouwelijke leerlingen boven de 12 jaren. Bij voldoende deelneming zal de cursus reeds 18 April e. k. aanvangen. Aan de Grouingschc Hoogeschool werd gisteren bevorderd tot doctor in de beide rechten de heer J. Nanninga Uiterdijk, geboren te den Horn, na verdediging van Stellingen. Gisterenochtend te 6 ureD werd te Amsterdam door de geopende Oranjesluizen het eerste vaar tuig geschut, zijnde de pleizierboeier Ondine, van den heer Coers. De voorloopige werkzaamheden roor den aan leg van den Oosterspoorweg worden met ijver voortgezet. Men verneemt, dat al het mogelijke zal gedaan worden, om de lijn AmsterdamAtners foort reeds met 1 Mei 1873 voor het verkeer open te stellen. (IV. R. Ct.) Aanstaanden Donderdag zal voor de Gorrec- tioneele Kamervende arrondissements-rechtbank te 's-Gravenhage worden behandeld de veelbe sproken zaak van den student B., beklaagd van aan den heer v. d. D. in een café chantant in de maand Januari jl. een gevaarlijke wonde aan het hoofd te hebben toegebracht. Dezer dagen is door den marktmeester te Utrecht eene boerin wegens het ter markt aanvoeren en verkoopen van te lichte boter in overtreding bevonden, van de markt verwijderd en tegen baar proces-verbaal opgemaakt. Te Oostwolderpolder is de zoon van den land bouwer E. E. Botjes, terwijl hij zich wilde was schen, in een gracht gevallen en verdronken. Gister en namiddag had een scheepstimmerman te Rotterdam, werkzaam tusscheDdeks, aan boord van het schip Filips van Marnix, liggende iu het droge dok, aan den linkeroever van de Maas, het ongeluk in het ruim te storten, waardoor hij zoodanig werd verwond, dat zijn toestand zeer bedenkelijk is. Hij is na voorloopige geneeskun dige behandeling naar het ziekenhuis vervoerd. Gisterennamiddag ontstond brand in een arbei derswoning onder de gemeente Rhoon, die mét een daarnevens staande schuur totaal is afge brand. Alles was tegen brandschade verzekerd. In de gemeente Ooststellingwerf is dezer dagen iemand overledeu, 82 jaar oud, wiens nalatenschap wordt geschat op pl. m. 300,000. Op 20-jarigen leeftijd verkocht hij zich als remplapaDt en begon met dat kapitaaltje te handelen. Eene treurige gebeurtenis heeft eergisteren te De Cocksdorp eene geachte familie in rouw ge dompeld. Een als vrijwilliger dienende zoon uit genoemd gezin, voor eeDige dagen met verlof te huis zijnde, heeft zich door een pistoolschot het leven benomen. Tegenzin in den krijgsdienst schijnt van dit droevig voorval de oorzaak te zijn. Gisterenmorgen is te Amsterdam in het Bin nen-Gasthuis gebracht de werkman G. D., die zich aan het Station van den Rijnspoor van het eene perron op het andere willende begeven, i9 gevallen, terwijl hem een stuk van de kuit van het rechterbeen, door een trein, welke aldaar juist vertrok, is afgereden. De letterzetter 1ste klasse J. J. B. Mathlener was gisteren gedurende 25 jaren aan de drukkerij der Nieuwe Rotterdamsche Courant werkzaam. Zijn ijver, trouwe plichtsbetrachting en bekwaamheid, gedurende ai die jaren aan den dag gelegd, gaven hem aanspraak op onderscheiding. Hieraan ont brak het bem dan ook niet. Door directie en redactie, door den directeur der drukkerij en door het geheele personeel typografen werdeD den jubilaris hartelijke gelukwenschen gebracht en geschenken aangeboden, als zoovele blijken van belangstelling en van deelneming in zijne feest vreugde. Voorzeker mag dit klein huishoudelijk feest vermeld worden als een nieuw bewijs, dat ook de werkman, die zich verdienstelijk maakt in zijn kring, waardeering vindt. (N. R. Ct.) Ongeveer 69 schildersknechts te Dordrecht hebben Vrijdag den arbeid gestaakt. Dienzelfden avond zouden hunne patroons met de werkbazen in het bouwkundig vak een bijeenkomst hebben om over de loonsverhooging te beraadslagen, en op die vergadering is ook werkelijk met eenparige stemmen besloten tot verhooging van het loon der bekwame knechts met 15 pCt., in te gaan op 1 April a.s. De werklieden hebbeD met die verhoogiDg genoegen genomen, mits zij terstond een aanvang neme. msssaaHaaB! Gepasseerden Zaterdagavond werden de meulijke werklieden van de Gebr. Sterkn ijzerfabrikanten te 's-Gravenhage, aangeiitj verrast door een niet onbelangrijke verboot van werkloon, en wel van 10 en 20 ct. peH welke verhoogiDg zonder daartoe aangezocj zijn, door bovengenoemde Gebr. uit vrije ging wordt gegeven. Uit n°. 8 van de mede! lingen der Algemeene 's-Gravenhaagsche Werklii vereeniging blijkt, dat op dieuzelfden dag ooll verschillende andere werkplaatsen deloonen! hoogd zijn. Die maatregel, geheel onvoorbei! toegepast, heeft niet nagelaten een zeer gunsli; indruk op de werklieden te maken. Verst1) denen van hen verkregen loonsverhooging zone te hebben gevraagd sommigen misschien der te hebben geklaagd. Waar de patroons die wijze het belaug hunner werklieden ter hatl nemen, kan samenwerking tot goede uitkomsi-J voeren. Als eerste stap is deze loonsverhooging i groot gewicht. Wij zijn overtuigd dat zij dol vele patroons zal worden gevolgd in andere tif keu. Wij zijn niet minder overtuigd dat zij dj de werkgevers zal worden toegejuicht. Zij het ook, dat hunne uitgaven in enkele jl vallen daardoor mogen toenemen, toch zal iedej een inzien dat verbetering van slechte langen tijd immer verergerde toestanden nj kan geschieden zonder medewerking zijden. De vreedzame oplossing van moeielijfl geschillen hangt niet alleen inDig met de looi verhooging samen, maar is daarvan, wij aarzel' niet het als ons gevoelen uit te drukken, in I eerste plaats afhankelijk. (Vad,; Tot de benoeming eener directrice der Hoogt Burgerschool met 5jarigen cursus voor meisjes: Groningen, zijn voorgedragen1». mej. C. Don? van Dordrecht; 2'. mevr. de wed. C. R. Mil van Arnhem; 3°. mej. P. M. Meijer, van Roti dam; 4'. mej. S. J. C. Gerth van Wijk, hl Middelburg. Z. M. heeft aan Mr. P. P. van Bosse, Minisll van Koloniën, vergunning verleend tot het a»:{ nemen en dragen der versierselen van grootkre' der orde genaamd Maha Sura Bhorn, hem do:L Z. M. den Eersten Koning van Siam gescbonkel Z. M. heeft benoemd tot griflier bij het kantonl te Nijkerk Mr. P. M. Beelaorts van Emmichove: thans griffier bij het kantong. te Oldenzaal. Z. M. heeft aan den heer W. P. A. Ie Jeum| boekhouder en officier van justitie enz. voor dienst der Ned. bezittingen ter Kuste van Guinea,! thans met verlof te lande, als geroepen tot andetel functiëD, een eervol ontslag verleend uit gemeldtf betrekking. BINNENLAN I). 's-Gbavenhaqe, 19 Maart. Blijkens het Voorloop Verslag der afdeclingen van de Tweede Kamt omtrent de voorgestelde nadere overeenkomt met de Amsterdamsche Hanaal-ttaatachappl was men algemeen overtuigd dat het Staatsbckv de voltooiing van den Amsterdamschen waterwe; eischt, zoodat men tot het brengen van een nieuri offer bereid was. Maar of de Maatschappij do:| de leening van 514 millioen die zij na het bekri tigen der overeenkomst zou kunnen sluiten, tl komen en voor goed geholpen zou zijn, dit me den verscheidene leden te moeten betwijfel' Enkelen waren voor overneming van staatswet' maar de meerderheid was daar bepaald tegel en de groote meerderheid was tevens van oorde| dat de vraag, of de hulp aan de Maatschap;; bij de gesloten ovei eenkomst op de mee9t wetl 8chelijke wijze werd verleend, ontkennend moei worden beantwoord. Was het bij den tegenwooi digen toestand der schatkist waarin volgens mededeelingen der regeering ongehoorde ruiml van geld heerscht, niet beter de Maatschappij plaats van met het crediet der Maatschappij mi gereede penningen te hulp te komen en een voel schot van 5% millioen te verstrekken Er zijn nt na aftrek der 10 millioen amortisatie, minste; 30 millioen in kas, waarom kon men daaruit nii| de Kanaal-Maatschappij tegemoetkomen, evi als iu der tijd met de exploitatie-maatschap:, geschied was? De staat kon zelfs eene minde-': rente dan 5 pCt. trekken en zoo kon ook lit1 financieel belang van den Staat die thans mil' lioenen renteloos bij de bank heeft liggen, even zeer als dat der Maatschappij bevorderd worden, mits onder de noodige waarborgen voor den Stasi voor de teruggave der voor te schieten gelden. Evenwel, vóór alles vvenschte men, alvorens een oordeel over zoodanige schikking te vestigen, eenige nadere inlichtingen van de regeering en inzonderheid een zoo duidelijk mogelijk overzicht van den toestand der schatkist en van te voorzieDe buitengewone behoeften. Voor heden en morgen is in de afdeel ingen van de Tweede Kamer der Staten-GeDeraal aao de orde gesteld het onderzoek van de volgends wetsontwerpen: 1°. Tractaat van handel en scheepvaart tusschen Nederland en Spanje; 2'. Wijziging van Hoofd; stuk VIII der Staatsbegrooting voor het dienstjaar

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2