F die in Fheid i I de oat getu, als hoofdpersoon van die gewichtige ge beurtenis, op vlaggeD, transparanten en banieren te doen prijkendoor bemiddeling van alle Boek' handelaren kan men zulk een schild, voorstellende de Watergeus als overwinnaar, keurig bewerkt op de beroemde Stoomsteendrukkerij van den heer Amand, in vier kleuren op linnen gedrukt voor f 0.75 bekomen. Het Departement Noord-Holland der vereeniging van leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwijs, zal op Zaterdag 28 Maart te Amsterdam eene vergadering houden, waarin o. a zal behan deld worden; de door het bestuur gestelde vraag; Wat moet bet onderwijs in de statistiek omvatten? alsmede de voor- en nadeelen van het dicteeren bij verschillende vakken van onderwijs. De Gemeenteraad van Haarlem heeft beslotno tot afschaffing van het stelsel van kweekelingen bij het openbaar onderwijs, en dat voortaan in den regel op elke 70 leerlingen een hulponderwij zer zal werkzaam zijn. De Haarlemsche Gemeenteraad heeft goedge keurd eene wijziging der bestaande bepalingen omtrent de vacantietijden aan de scholen voor middelbaar onderwijs, strekkende om te bepalen, dat de zomervacantie nooit langer dan zes weken zal kunnen duren en de Kerst- en Paaschvacan- tiën op vast bepaalde dagen zullen aanvangen. Het gebouw, waarin het doofstommeninstituut te Groningen is gevestigd, zal eenige wijzigingen en eenige uitbreiding ondergaan. Eeeds zijn de werkzaamheden voor de vergrooting van genoemd gebouw aangevangen. Binnen weinige dagen zal bij den nitgever L, Scbierbeek te Leeuwarden het licht zien een Open brief van den lsten luitenant adjudant Keyser aan Jhr. van Sypesteyn, lid van de Tweede Kamer. Naar men verneemt zal aan de werken tot uitbreiding van het Station vaD den Staatsspoor weg te Utrecht zeer spoedig een begin van uit voering gegeven worden. In het Politieblad komt onder de gesignaleerde personen voor Julius Karg, oud 3t a 33 jaren, ontvanger te Gijnla, Kreits Bekes (Hongarije), beschuldigd van verduistering eener som van 20,000 florijnen. De opsporing en aanhouding van dezen gesig naleerde wordt verzocht en bericht aan het De partement van Justitie. Te Amsterdam is een groot aantal gouden mun ten en zilveren penningen vermist. De algemeene arbeidersvereniging Hoop op Gerechtigheid te Arnhem, heeft op hare vergade ring van Dinsdag 12 dezer, met algemeene stem men in beginsel aangenomen, zich aan te sluiten bij het Algemeen Nederlandtch Werkliedenverbond. De Stoompoet deelt mede, dat op den lOden Maart door den nieuwen Rotterdamschen water weg nog goed en wel in zee ging de stoomboot Feijenoord, gezagvoerder Kramers, naar Londen, met een diepgang van 32 decimeter, bij een water stand van 0.95 meter boven A.P., of 7 centimeter beneden gewoon boog water, en dat op den 9den Maart ook nog, met volle lading zeilende, uit zee een logger van Maassluis binnenkwam. Sinds is de scheepvaart door den nieuwen weg in vollen gang. Den llden Maart kwamen twee zeilschepen en een stoomschip binnen en gingen vijf zeil schepen uit. Den 12den Maart gingen twee stoom- en twee zeilschepen naar zee en kwamen twee andere zeilschepen binnen. Uit bet antwoord dat de Minister van Binnen- landsche Zaken dezer dagen aan de afdeeling Beerta der Maatschappij tot bevordering van Nij verheid, gevestigd te Onderdendam, heeft gezon den, blijkt, dat Z. Exc. in het afmaken ook van verdachte runderen geen heil ziet, en dat z. i. de ondervinding heeft geleerd, dat aan afmaking inenting van de besmette koppels moet worden toegevoegd. Men mag alzoo verwachten, schrijft de Minister, dat de veehouders niet enkel op de hulp der regeering zullen leunen, maar dat zij de regeering zullen bijstaan en alzoo bun vee laten inenten, vooral zoodra zich daaronder een geval van longziekte vertoont. Z. M. beeft aan H. E. J. ten Kate van Loo, door het met 1 April 1872 vervallen der betrek king van bakenmeester op den waterweg van Rotterdam naar zee, als zoodanig eervol ontslag uit die betrekking verleend, behoudens aanspraak op wachtgeld. Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arr.- recbtb. te Sneek Mr. L. U. de Sitter, thans subst.- griffier bij die rechtbank. Z. M. beeft benoemd tot subst.-griffier bij de arr.- rechtb. te Sneek Mr. J. W. Telting, thans proc. bij die rechtb., uit welke laatstg. betrekking hem eervol ontslag is verleend. Z. M. heeft bepaald dat de ontv. der reg. voor de gerechtelijke en administatieve acten te 's-Gra- venhage met den Sisten Dec. 1872 wordt ontheven van het beheer der domeinen, met uitzondering van de ontvangsten en uitbetalingen voor de kas der gerechtelijke en vrijwillige consignatiën, waar mede hij ook na dat tijdstip belast blijft; en dat het door den genoemden ontv. genoemde beheer der domeinen, met uitzondering van de ontvang sten en uitbetalingen voor de kas der gerechtelijke en vrijwillige consignatiëo, met den lsten Januari 1878 wordt opgedragen aan den ontv. van het recht van successie te 's-Gravenhage. Z. M. heeft aan den gen.-maj. A. Engelvaart, gouv. der Kon. Mil. Acad., vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder-grootkruis der orde van Nedjidié, hem door Z. M. den Sultan van Turkije geschonken. Z. M. heeft den gepensioneerden offic. van gez. der 2de kl. van het leger in Nedeil. Indië A. G. Wildeman, laatst offic. van gez. der 1ste kl. in de Nederl. bezittingen ter Kuste van Guinea, met ingang van den lsten April 1872, benoemd tot offic. van gez. bij het Kol. Milit. Invalidenhuis op Rronbeek. J3HVNTENL.AND. 's-Gravenhaqe, 17 Maart. Door den Minister van Financiën zijn aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal toegezonden eenige nadere inlichtingen op het adres van J. van Gilse, leeraar bij de Ver- eenigde Doopsgezinde gemeente te Groningen, omtreDt zijne aanspraak op het genot van kinder geld. De slotsom dezer inlichtingen luidt aldusEen van beide toch; óf de kindergelden zijn niet te beschouwen als een aan de standplaats verbonden voordeel en dan kon de naleving van het besluit van 1861, ook niet, gelijk geschiedde, van de overige ongesubsidieerde Protestantsche gemeenten gevorderd worden; óf het tegendeel is het geval, en dan behoort het genot dier gelden zoowel bij de Doopsgezinde als bij de andere Protestantsche Kerkgemeenten van de naleving Tan het besluit van 1861 afhankelijk te worden gesteld. De mi nister is van oordeel, gelijk hij in de eerste nota van inlichtingen beeft betoogd, dat alleen de laatste opvatting juist is, en hij heeft op dien grond gemeend, zich met de door zijnen ambts voorganger genomen beslissing te moeteD ver eenigen. In eene algemeene vergadering van de leden der Leesinrichting voor den ambachtsman op Zaterdag-avond jl. werd door den Voorzitter Jhr. Mr. H. J. van der Heim verslag uitgebracht nopens den toestand der Inrichting. Ofschoon de finan- cieele toestand niet ongunstig is te noemen, be draagt het aantal leden niet zooveel als in vorige jaren. De inrichting telt thans 265 leden, waar onder waaronder 118 voor 6 maanden, de overige 147 voor 1 of 3 maanden, tezamen contribueereude f 750. Aangaande de bibliotheek werd medegedeeld, dat deze verrijkt was met onderscheidene ge schenken o. a. éen van den heer Goekoop, bestaande in 22 deelen van Wagenaar's Vaderlandscbe Ge schiedenis. De zangvereeniging der inrichting gaat ook niet achteruit, maar de deelname aan de lessen in talen is afnemend, hetgeen hoofdzakelijk is toe te schrijven aan het inschrijven door velen slechts voor een of twee seriën, zoodat, willen de overige deelnemers met de lessen voortgaan, dezen' het ontbrekende geld onder elkander moeten bijpas sen. Het Bestuur achte zich niet geroepen van zijne zijde eenige subsidie te verleenen tot instand houding dier lessen. Daarna bracht de Penningmeester zijn versiag uit. Vooraf echter droeg hij bij de leden op eene meer geregelde voldoening hunner maandelijksche contributie aan. Tegenover eene ontvangst van f 4889.29* waaronder f 2166 aan giften en coutri- butiën en f 1186.01 voor het verhuren der localen, stond eene uitgave van 13860 81, zoodat er een batig saldo van f 1028.48» aanwezig is. Nochtaus laat de kas niet toe aan veler wen- schen toe te geven. Groningen, 15 Maart, lieden werd alhier eene algemeene vergadering gehouden van aandeelhou ders in de Groningsche Volksgaarkeuken. In deze bijeenkomst is rekening en verantwoording ge daan en de balans goedgekeurd. Het bleek, dat de staat, waarin deze inrichting zich bevindt, een alleszins gunstige is, en dat aan de aandeelhou ders 4 pCt. per aandeel kan worden uitgekeerd. Naar men verneemt, bestaat het plan, om, zoo mogelijk, een tweede volksgaarkeuken in het leven te roepen. Tilbubo, 14 Maart. Eenige jaren geleden verliet een jeugdige weduwe met vier kinderen deze stad en vestigde zich als arbeidsvrouw in een Belgisch dorp, nabij de grenzen, waar haar schoonzuster woonde. Haar echtgenoot was aan den drank verslaafd geweest, waardoor zij aan de grootste armoede ten prooi was en dus nacht en dag moest werken om in het ouderhoud van haar en hare kinderen te voorzien. Weldra waren haar krachten uitgeput en maakte de dood een einde aan haar treurig leven. Haar schoonzuster die ook arm was, besteedde de kinderen bij landslieden in verschillende dorpen, en deze kin deren hoorden na verloop van tijd niets meer van elkander. Het jongste meisje kwam bj een landbouwer, tevenstapperen bakker,teTirlemont, Het was toen nog slechts elf jaar oud; haar meester heette van Akker, en zij moest dienst doen als kindermeisje. Zij was goed, zacht, inne mend en men noemde haar in den wandel Maria van Akker. Een veehandelaar uit Aalst, die te Tirlemont en dan bij van Akker kwam, zag Maria, waarop hij verliefd werdhij vroeg haar ten huwelijk. Hij ontving een toestemmend ant woord, terwijl ook de bakker geen bezwaren tegen het huwelijk maakte. In het laatst van Januari werd de dag van het huwelijk bepaald en men oordeelde het noodig de papieren te laten komen. „Ik moet de mijne uit Tilburg ontbieden," zeide de veehandelaar. „Ik ook" ant woordde zijn verloofde, en de slotsom van het gesprek was, dat zij elkaar als broeder en zuster herkenden. Hunne vreugde was onbeschrijfelijk zij omhelsden elkander en besloten elkander nooit weder te verlaten, maar voortaan te zamen te wonen. Noordstar KOLONIËN. BATAVIA, 8 Februari. Aan het algemeen overzicht van het N. B. H. ontleenen wij het volgende; De moesson is in de laatste dagen eenigszins tot bedaren gekomen. Wel valt er nog meer re gen dan ons na de ruimte van water, die wij genoten hebben, aangenaam kan zijn, maar de waterstand in de rivieren wekt hier minder re den tot bekommering op. Intusschen hoort men nog steeds van min of meer belangrijke over- stroomingen binnenslands en de communicatie te lande bevindt zich in treurigen toestand. Bij de inschrijving voor Gouvernemeuts-wissels, die den 5 dezer plaats had, was een half milli- oen aangeboden en is voor f 569,557 ad 100 k 102% pCt. ingeschreven. De koers was op 101 it pCt. gelimiteerd en dus werd slechts f 68,487 gegund. Den 6den is eene hoeveelheid van 7827,45 pi cols Billiton-tin, gemiddeld tegen 87,88 per pi- col, verkocht. De Sam. Cl. verneemt dat de residenten op Java uitgenoodigd zijn hunne denkbeelden mede te deelen over de drie volgende vraagpuntenVer deeling van het opium-gebied in slechts drie per- ceelen; één voor West-, één voor Midden en één voor Oost-Java. Verpachting voor den tijd van drie achtereenvolgende jaren, in plaats der tot nog toe gevolgde jaarlijksche verpachtingen. Geen verpachtingen, maar een zeer hoog invoer- of debietrecht met overigens onheperkten aanvoer. Varkevisser heeft voor den Raad van Justitie alhier terechtgestaan wegens den moord en dief stal op v. d. Burcht gepleegd. Het O. M. heeft de doodstraf geëischt. Uit het getuigenverhoor is niets nieuws gebleken. De verdediger van den beklaagde, bem toegevoegd, Mr. Th. A. Ruijs, heeft betoogd dat het wettelijk bewijs van de ten laste gelegde misdrijven ten eenenmale ont brak en tot vrijspraak geconcludeerd. De uit spraak is bepaald op 9 dezer. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen; Civiel Departement. Verleend: Een tweej. ver lof naar Europa, wegens ziekte, aan den iug. 1ste kl. bij den wat. en 's lands burg. openb. werken Ch. W. Eekhout en aan den directeur van de gouv. ambachtsschool te Soerabaya A. H. Bisschop Grevelink; een tweej. verlof naar Ned. wegens ziekte, aan den hoofdond. aan de openb. 1ste lag. school te Djocdjocarta H. F. J. Camauer en aan den 2den comm. bij het dep. van fin. D. E. Humme. Ontslagen: op verz. eerv. uit zijne betr., weg. ziekte, onder toek. van wachtg., de ing. 3de kl. bij den wat. en 's lands burg. op. werken H. W. de Roos; uit zijne betrekk., de secr. der resid. Timor J. S. G. Gramberg. Benoemd: Tot secr. der, res. Timor, tevens kash. en vendum. aldaar, de ambt. op non-act. F. J. E. Neumann; tot rel', bij het dep. van binnenl. best. de hooldcomm. bij dat dep. E. Bosch, 8. van Dissel Jr. en J. W. F. J. Meinsma; tot comm. op het ads.-res. kant. te Sampang de ambt. op non- act. H. W. Z. Sikman; tot hulppred. bij de prot. gein. te Boiithain, de hulppred. bij de Prot. gem. te Ben- koelen F, Kijftenbelt; tof schout te Weltevreden, met beh. van deu vroeger hem toegekenden titel van hoofdschout, J. B. üosteweeghel, thans met de waaru. dier betr. belast. Bij den waterst. en 's lands burg. openb. werken; tot ing. 1ste kl. de mg. 2de kl. A. F. Goudriaan; tot ing. 2de kl. de ing. 3de kl. J. A. de Gelder; tot ing. 3de kl. de adsp.-ing. A. D. J, Groenemeijer en J. van Velzeu; tot adsp.- ing. A. van der Bijll, laatst, die betrekking ver vuld hebbende. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den lsten luit. E. S. Tieleman, aan den 2den luit. G. W. A. Vlasblom, beiden van het wapen der inf., en aan den offic. van gez. 3de kl. A. Cannegieter; aan den lsten luit.-kwart. der mil. adin. M. Lafon- taine. Overgeplaatst: Door den Comm. van het leger en Chef van het Dep. van Oorlog in Ned.- Ind.; Bij het 4de bat inl. ue 1ste luit. A. H. Spaan, van het garn.-bat. der 2de o)il. afd, op Java. Bij het garn.-bat. der 2de mil. afd. op Java, de 1ste luit. A. Bosch, van het 7de bat. Departement van Marine. Benoemd: Tot 2den mach. bij de gouv.-inar., de op verzoek eervol ontsl. mach. 2de kl. bij de Kon. Ned. mar. J. J. Breeman, thans met de waarneming dier betrek king belast. Door den Vice-Adm., Komm. der Zeemacht, be- Torderd: Tot mach.-leerling 1ste kl., de mach.-l. 2de kl. C. Stolk. BenoemdTot macb.-leerl. 2de kl, A. J. A. van der Meulen en J. van Sietwen. BUITENLAND. Duitschland. Nieuwe Kreisordnüng. Luxemburgsehe spoor] wegen. Een nieuwe uitvinding. ma alié. zekere koapp brtke 'brei zijner 1 eD njtl net ga werd o her, kig in dat bij wijze I zou erl Het Pruisische huis van afgevaardigden hj de debatten over de nieuwe Kreisordniing gonnen. De algemeene beraadslagingen kwail JDe in eene zitting ten einde en liepen voor het geerings-ontwerp gunstiger at' dan het zich l! yatict laten aanzien. Alleen de uiterste conservatie j wekei partij voerde sterke oppositie, die vooral gebasee l is op den veranderden toestand, waarin de genaamde riddergoeds-bezitters worden gebract' Het ontwerp toch strekt ten deele om aan menigvuldige botsingen tusschen de rechten di gemeenten en die van den staat een einde te Uil ken, maar vooral ook om de plattelands-gemeej ten te onttrekken aan de eigenmachtige hand, lingen, die de adellijke grondbezitters zich steeds te hunnen opzichte veroorloven. Doch plattelands- en kleine stedelijke gemeenten zijcl nog niet geschikt zich zelf te adminïstreereaj Daartoe wil nu het nieuwe ontwerp de gemeen- ten, na hen van den adellijken druk bevrijd le hebben, in verbinding en onder toezicht dei Kreils-besturen stellen en wel door middel vat districts-hoofden, die in alle gemeenten binne: hun district gelegen aan het hoofd der uitvoerend; macht zullen staan. Dat deze opheffing der oude rechten van d I adellijke grondbezitters slechts thuis behoorde ii iiati een tijd toen de bevolking nog tegen hen ovei tot de stond als de onderdaan tegenover den opperhee: is licht te begrijpen. T.»n°r Intusschen sloot zich een groot gedeelte de biasch gematigde conservatieve partij bij het ontwei der commissie aan, dat in enkele opzichten vi o-edaac dat der regeering verschilt en de strekking hei lom om de oppositie van het Heerenhuis zooveel ml le|r.bis gelijk met de voordracht te verzoenen. I De spoorwegquaestie tusschen Duitschland eil gehad. Luxemburg schijnt eindelijk tot een beslissing lel waaroi zullen gebracht worden. De Heeren Ulvelingr18^^ Jurion en Töhr hebben zich ten minste naai Raad i Berlijn begeven om er over te onderhandelen. Wh o Eenmaal in de nabijheid van Bismarck ver-fcest* keerende, zullen zij wel niet losgelaten worden e2ellei voordat de zaak geheel naar den zin der Pruisi sche regeeriug is opgelost, dat wil zeggen de exploitatie der Ooster-spoorwegen aan haar over gegeven. Te Göttingen is een aardige proef genomen met een nieuwe uitvinding van prof. Klinkerfues, zijnde een middel om van uit d« til ral I r i„ li op een gegeven Vers mug gent Wee n vo de 1 n be rtege oogenblik al de lantarens der stad Jigen. tegelijk aan te steken. Een apparaat, aan de l,on< branders aangebracht, doet, zoodra de gasstroom er op drukt, alle pitten plotseling ontvlammen, te accr Een correspondent van de Eiber f elder Zeilung had zich geplaatst aan het uiteinde van de langste eremiet1 straat in Göttingen, de Weender, en zag om 5 gaan ti minuten voor halfzeven opeens de geheele straal alhier, hel verlicht. Maar kunstiger is nog de uitvinding, die later in den avond werd in practijk gebracht, raaisla namelijkom een gedeelte der lichten te does jongste uitgaan, terwijl de andere blijven branden. Ool'I^L™ deze proef gelukte volkomen: op een gegeven uur' (ractaat werden plotseling de zoogenaamde avond-lanta, v'Hé's rens donker, terwijl de nachtlantarens bleve doorbranden. Door welk middel deze wijzigin, wordt teweeggebracht, is ons niet bekend; volgensl meergenoemden deskundige is het echter zeer eenvoudig en goedkoop. Gri-oot-Brittaimië. Alabama. Prospectus der Iersehe International® De heer Disraeli heeft in de avondzitting van 16 Maart een gegronde reden aangegeven voor den drang, dien hij op de regecring uitoefent tot het verkrijgen van inlichtingen over de Alabaina- quaestie. Bij het verdrag van Washington zijn namelijk vier maanden vastgesteld als de termijn binnen welke beide partijen hunne op- en aan merkingen over de vraagstukken, die aan de scheidsrechters zullen worden voorgelegd, moe ten hebben gewisseld. Van die vier maanden zijn er nn reeds drie verloopen, en de laatste zal door het invallen der Paasch-week niet zeer bevorderlijk zijn aan eene bespoediging der onder handelingen. Het hoofd der oppositie wenschte daarom te weten, wanneer aan het parlement mededeelingen over het Amerikaausche antwoord zouden worden gedaan. Gladstone gaf te ken nen, dat den volgenden dag, 17 Maart, minister raad over de Amerikaansche nota zou worden gehouden en dat hij in allen gevallen vóór dien tijd geen inlichtingen kou geven. De heer Horsman deelde mede dat hij een voorstel zou doen, om nieuwe proposities, die eventueel door de partijen aan elkander zullen worden gedaan, niet eerder geldig te verklaren dan voordat zij aan het parlement in overweging zijn gegeven. De nieuwsbladen beginnen zich intusschen met de Alabama weder drukker bezig te houden, doch natuurlijk zouder dat zij er iets nieuws over kunnen meêdeelen. Op eene vergadering van de Iersehe afdeeling der Internationale, in Cork gehouden, is een prospectus vastgesteld, waarbij aan de leden der vereeniging als een plicht wordt voorgeschreveo, over de geheele wereld een politieke en maat schappelijke omwenteling naar hunne beste krach ten te bevorderen. Italië. Hervorming van Rome. Een treurige gevangenschap. Het gemeentebestuur van Rome geeft zich veel moeite de oude keizerstad eenigszins geschikt óieneü der ind Bucl «ing va der spo Calci derkoni bracht, ring ku Bonn ferentie 100 al'g wateD, Seplem tegen Lood rijn vai indirect De I verstor Pari dat hei pitulatii Com mii hK o Amsti Pools. F; Oc 1 Raam

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2